ελληνική μουσική
    552 online   ·  210.840 μέλη
    ViPeR
    25.07.2004, 19:30
    Apeu8inomai pros olous tou ki8aristes: Me ti pena paizete?
    ego paizo me 0.5 - 0.7 acoustiki kai me 0.8 .. ilektriti me siderenia exei paijei kapoios an nai as pei entiposeis ... Auta

    Where is The Power
    Where is The Glory
    Heavy metal is our story !!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: composer on 05-12-2004 22:57 ]
    soulless9
    27.07.2004, 09:43

    egw paizw mpaso kai an kai misw tis penes sto mpaso exw paiksei me siderenia. oute gia tis xordes tou mpasou den einai. blakeia

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 18-09-2008 00:03 ]


    geoguitar
    28.07.2004, 11:32
    ΕΓΩ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΠΑΙΖΩ ΜΕ 0,6 Κ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΩ ΝΟΥΜΕΡΟ. ΑΠΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΣΚΛΗΡΗ, ΝΑ ΜΗΝ ΛΙΓΙΖΕΙ ΕΥΚΟΛΑ...
    Wraith
    28.07.2004, 21:17
    Προτιμώ τις σκληρές πένες, 1.0 και παραπάνω στην ηλεκτρική. Στο μπάσο πάλι 1.1-1.2 αλλά και (άνάλογα με το κομμάτι) 2.0-2.07.Επίσης για μπαλάντες έχω μία ξύλινη...
    Astron
    28.07.2004, 21:34
    Στην ακουστική για ακκόρντα προτιμώ πάντα thin για πιο γεμάτο ήχο και άνεση στο ρυθμό.
    Για solo καλύτερα medium.

    neo2000g
    04.08.2004, 10:03
    Εγώ χρησιμοποιώ medium για την ακουστική μου γιατί μου δίνει καλύτερο ήχο από την hard.
    Nekros
    04.08.2004, 15:09
    Όταν παίζω με πένα (σπάνια δηλαδή) στην ακουστική χρησιμοποιώ 0.45 για ακόρντα για να βγαίνουν πιο γλύκα σαν ήχος και 0.60 για άρπισμα! Στην ηλεκτρική παίζω με 0.75 για αρπίζματα και 0.80-1.0 για solo! Σιδερένια από την άλλη δεν χρησιμοποιώ εκτός και αν θα παίξω κομμάτια των NIRVANA ΠΟΥ κάνω άλλα κόλπα εκεί!
    ViPeR
    04.08.2004, 15:31
    Ti kolpa diladi ?
    UBER
    05.12.2004, 04:06
    to thema penas einai periergh istoria. analogos 1 me ti kithara paizeis 2 ti xordes exeis 3 ti paizeis kai 4 kai basikotero me ti se bolebei. poloi kitharistes exoune mathei na paizoune me sklires p.x. kai den mporoyne na paiksoune me malakes.

    medium se oles tis kithares akoma kai sto mpaso (ama xriastei)
    Overgarven
    16.07.2005, 10:41
    Το θέμα πένας είναι περίεργο. Και επίσης και η εξέλιξή. Πρόσφατα έπαιξα το μπάσο μου με μία πένα η οποία είχε γύρω της μία τσόχα. Αυτή η τσόχα λοιπόν ήταν για να μην ακούγεται ο ήχος τόσο πριμάτος και μεταλικός. Πολύ καλή φάση.... Συνήθως παίζω με Medium γύρω στα 0,73 αυστηρά. Επίσης παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην πένα και η υφή της. ¶λλές πιο γυαλιστερές ,άλλες πιο σαγρέ και υπάργουν κάποιες που είναι στο μεγαλύτερο μέρος τους σκληρές για να μην γλυστράνε και στην άκρη είναι μαλακές. Τώρα έχουν έχουν έξαρση και τα σχήματα. Οι πολύ μεγάλες σε μέγεθος πένες δεν μπορώ να καταλάβω, σε τι χρησιμεύουν;
    jorge
    17.07.2005, 14:46
    Medium μόνο. Και συγκεκριμένα μια πορτοκαλιά που την έχω εδώ και 7-8 χρόνια. Όμως κάπου την έχασα, ίσως σε κάποιο Live του MusicHeaven. Αν τη βρει κανείς έχει αμοιβή μια
    Tedd
    13.09.2008, 20:54

    Εγώ στην ηλεκτρική για τα σολο χρησιμοποιώ 0,6 με διευκολύνει αρκετά.


    inkve
    13.09.2008, 21:21

    Παράθεση:

    Το μέλος ViPeR στις 25-07-2004 στις 19:30 έγραψε...

    Apeu8inomai pros olous tou ki8aristes: Me ti pena paizete?
    ego paizo me 0.5 - 0.7 acoustiki kai me 0.8 .. ilektriti me siderenia exei paijei kapoios an nai as pei entiposeis ... Auta

    Where is The Power
    Where is The Glory
    Heavy metal is our story !!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: composer on 05-12-2004 22:57 ]

    η πενα που με εχει βολεψει τον τελευταιο 1.5χρονο(γιατι παντα αλλαζουμε πενες,παραδεχτειτε το!!αχαχχα)ειναι κατι σχετικα μικρες extra heavy τηε fender...κατα τα αλλα οι πενες που εχω πρεπει να πλησιαζουν τις 100!!και μαλιστα πολλες απο αυτες αχρησιμοποιητες!!!ειναι το δικο μου shopping therapy!!!αγοραζω πενες απο χομπυ!!επειδη ειναι και η ανασφαλεια μη μεινεις καμια ωρα και φας πακετο!!!

    ναι εχω παιξει με μεταλλικες πενες...

    με πενα απο χαλκο που την εφτιαξα μονος μου..

    με πενα φτιαγμενη απο δεκαρικο,πενηνταρικο,κατοσταρικο!!

    με πενα απο λευκοχρυσο(μακραν η καλυτερη αν και αρκετα ακριβο το υλικο κατασκευης της)

    μεχρι και πενα φτιαγμενη απο ξυλο..

    ο ηχος και η αισθηση στα χερια σου οπως επισης και η επαφη με τις χορδες αλλαζει αισθητα... οσοι παιζουν μονιμα με τετοιες πενες πραγματικα δεν μπορουν να παιξουν με οτιδηποτε αλλο...

    αξιζει να το δοκιμασεις....

    και εγω που εχω παιξει θα ξαναφτιαξω να ξαναδοκιμασω(ποτε δεν ξερεις τι γινεται)

    θα πρεπει να σου πω οτι αν θες να δοκιμασεις καλο ειναι η πενα να λεπταινει στην μυτη της αλλα να ειναι πιο χοντρη εκει που θα την πιανεις...παρε για παραδειγμα τις πενες stubby(jim dunlop)..οποτε καταλαβαινεις οτι εχει να πεσει πολυ λιμαρισμα!!!ααχααχ....

    και η πενα απο ξυλο ητανε πολυ καλη....

    σας επρηξα!!εφυγα....

    καλο απογευμα...:>)


    kostas-5150
    15.09.2008, 07:08

    Για tight ρυθμικα και alternate picking solos κυριως για ηχογραφηση στο σπιτι κτλ DUNLOP JAZZ 3 Mαυρη.

    Για sweep arpegios και live εμφανισεις (λεμε τωρα..) DUNLOP stubby 2.0 την μεγαλη φυσικα.


    Xristos19
    15.09.2008, 13:32

    Εγώ παίζω με πένες planet waves (πολύ καλές κατα την γνώμη μου) ο.7mm.


    NoQuarter
    15.09.2008, 19:19

    Ηλεκτρική και εγώ με Dunlop Jazz III. Ακουστική με μία light την οποία είχα λιμάρει και κόψει για να μικρύνει.


    noizreduction
    15.09.2008, 22:36

    Τα τελευταια χρονια που ειμαι πιο κοντα σε κιθαριστες λογω ηχογραφησεων, αναγκαζομαι περα απο το κλασσικο σετ καλωδιων που κουβαλαω παντα ( γιατι ή τα καλωδια τους ειναι "μασημενα" ή τα εχουν ξεχασει ), εχω και μια σειρα απο πενες για πολυ...ξεχασιαρηδες κιθαριστες.

    Οι ακουστικοι που ηχογραφουν ρυθμικα προτιμουν πιο μαλακες πενες συνηθως, απ'ο,τι οι riff κιθαριστες ( ακουστικοι ).

     

    Ομως με τις πιο σκληρες μου πενες παιζουν συνηθως οι shredder ( ή οι "I want to be a shredder" ).

     

    Γενικα, η χροια που δινει μια μαλακη πενα σε ενα ρυθμικο μερος ειναι παρα πολυ ομορφη. Ιδιαιτερα σε ακουστικες κιθαρες την προτεινω ανεπιφυλακτα, διοτι εαν ο κιθαριστας εχει 10-11αρες χορδες και θελει να περασει ενα ογκωδες αποτελεσμα χωρις "ξυσιμο" ειναι ο,τι πρεπει!

     

    Ειναι βεβαια και θεμα κιθαριστα, γιατι εχω ηχογραφησει και ανθρωπο με μια εκπληκτικη ακουστικη Guild και δικη του πενα..και ηταν σαν μια γατα να γρατζουναγε τα σκοινια απλωματος


    DaveMustaine
    18.09.2008, 08:20

    εγώ παίζω με Dunlop Tortex 0,6 έχει σημασεία για μένα ο τύπος της πένας....έχω παίκσει και με άλλα μοντέλα από πένες της Dunlop και γενικά απο πένες....οι Tortex είναι ευλίγιστες για γκάζια και δύσκαμπτες για να βαράς κάθε νότα σε ένα σόλο....επίσης δεν αντιμετωπίζω κάνένα πρόπλημα με αυτήν την πένα στα sweeps και arpeggios.....


    Tommymoto
    18.09.2008, 13:04

    και εγω με medium παιζω ηλεκτρικη και ακουστικη γιατι εχει καλες ανοχες στην ταλαντωση και δεν ειναι 'αγγουρι'. οι πολυ hard πεννες δεν με βοηθουν απο θεμα ευκολιας κινησεων και τον οχι και τοσο bright ηχο που βγαζουν. Συμφωνω οτι thin πενα ειναι πολυ καλη για γλυκα ακορντα. αλλα υπαρχει και ενα αλλο θεμα, αυτο των σχηματων, οπως δακρυ, τριγωνη πενα, κανονικο, μικρο μεγεθος και αλλα. εγω παιζω κανονικο μεγεθος. εσεις?


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Tommymoto στις 18-09-2008 13:12 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Tommymoto στις 18-09-2008 13:13 ]


    spload
    18.09.2008, 16:37

    0.7 για ακουστικη και για ηλεκτρικη 1.0(hard) η extra hard (δεν ξερω παχος) καμμια φορα. Με σιδερενια μια φορα επαιξα και εσπασα μια χορδη ....