ελληνική μουσική
    781 online   ·  210.833 μέλη

    Σας έκανε ποτέ καλλιτέχνης κακή εντύπωση, αλλά τον εκτιμήσατε αργότερα;

    galateia5
    03.04.2008, 16:53

    Σας έχει τύχει ποτέ να ακούσετε έναν τραγουδιστή, και να μην σας αρέσει καθόλου όμως μετά να αλλάξατε άποψη; Ή να έχετε κακή εντύπωση για έναν στιχουργό ή συνθέτη και αργότερα να αναθεωρήσετε?

    Μου έχει τύχει αρκετές φορές αλλά η πιο χαρακτηριστικές που θυμάμαι είναι με τον Ζακ Στεφάνου και τον Νίκο Παπάζογλου. Ο Στεφάνου με το πρώτο άκουσμα δεν μου είχε αρέσει καθόλου όμως όταν τον άκουσα ζωντανά και έψαξα παραπάνω την μουσική του, άλλαξα ριζικά άποψη. Το ίδιο και με τον Παπάζογλου που κάθε φορά που τον ακούω αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν να μην μου άρεσε, και αποφεύγω να το λέω, ντρέπομαι που είχα αρνητική άποψη για εκείνον.
    sitzoune81
    03.04.2008, 17:56
    Πω πω τι με θυμησες τωρα............
    Δευτερα Λυκειου (1997) ειχα ακουσει πρωτη φορα Manilla Road το "Out Of The Abyss"...........
    ΜΠΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧ ειπα και λαλησα!!!! Σχεδον τους ειχα μισησει τοτε!!!
    Ελα ομως που μετα απο 2 χρονια ανακαλυψα εντελως τυχαια το "Crystal Logic" τους.........
    F@CK, ρε συ, καλοι ειναι αυτοι (ειπα μεσα μου)....
    ...και στο καπακι..... να σου το "Open The Gates"!!!!!!!!!
    ΤΙ ΣΚ@ΤΑ !!!!!!!! Αυτοι Γ@Μ@Ν και δερνουν!!!!!!!!!!!
    Η συνεχεια ηταν θεμα χρονου...... "Mystification" , "The Deluge" , "Invasion"

    Απο Ελληνες καλλιτεχνες θυμαμαι χαρακτηριστικα την υποθεση Βικυ Λεανδρος, την οποια πραγματικα συχαινομουν οταν πρωτοακουσα, και αφου κατοπιν την εψαξα λιγο, με ξετρελανε η χροια της φωνης της!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    sea_like_eyes
    03.04.2008, 19:32
    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 03-04-2008 στις 17:56 έγραψε...

    Πω πω τι με θυμησες τωρα............
    Δευτερα Λυκειου (1997) ειχα ακουσει πρωτη φορα Manilla Road το "Out Of The Abyss"...........
    ΜΠΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧ ειπα και λαλησα!!!! Σχεδον τους ειχα μισησει τοτε!!!
    Ελα ομως που μετα απο 2 χρονια ανακαλυψα εντελως τυχαια το "Crystal Logic" τους.........
    F@CK, ρε συ, καλοι ειναι αυτοι (ειπα μεσα μου)....
    ...και στο καπακι..... να σου το "Open The Gates"!!!!!!!!!
    ΤΙ ΣΚ@ΤΑ !!!!!!!! Αυτοι Γ@Μ@Ν και δερνουν!!!!!!!!!!!
    Η συνεχεια ηταν θεμα χρονου...... "Mystification" , "The Deluge" , "Invasion"

    Απο Ελληνες καλλιτεχνες θυμαμαι χαρακτηριστικα την υποθεση Βικυ Λεανδρος, την οποια πραγματικα συχαινομουν οταν πρωτοακουσα, και αφου κατοπιν την εψαξα λιγο, με ξετρελανε η χροια της φωνης της!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



    Manilla Road ? ? ? ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ ? Εκει που οι αλλοι πατανε το repeat σε groups οπως Manowar,Virgin Steel Κτλ. . . κάποιοι αλλοι κοπανανε τους Manilla (μαντιλα,μουσια,μαλλια,δερματινα=EPIC)και . . .

    Ολα τα Post-rock-punk-goth groups που τοτε στο Λυκειο δεν ηθελα καν να ακουω τα ονοματα τους . . . μα πλεον . . . εχω κολλησει !!!
    Απο Ελληνες . . . κλασσικα . . . ο Σαααααακης Ρουβας !Παλιοτερα γελουσα σε καθε τραγουδι του . . . πλεον κατανοώ οτι ειναι απο τους λίγους (Pop)Star της χώρας μας !Διαχρονικός απλα !(αυτο δεν σημαίνει πως τον ακούω . . . )

    NoExit
    03.04.2008, 19:51
    Οι Placebo. Μου φάνηκαν πολύ μέτριοι στην αρχή...
    kwstasagas
    03.04.2008, 19:51
    DEPECHE MODE .... Όταν τους πρωτοάκουσα στο σχολείο - πήγαινα Γυμνάσιο τότε - είπα "ρε συ, τι τζεντζερέδια είναι αυτά, τι κατσαρόλες βαράνε .... οι άμουσοι, οι αστοιχείωτοι, που καταφεύγουν στις ευκολίες των συνθεσάιζερ κλπ κλπ" ..... Αλλά ευτυχώς .... μερικά χρόνια μετά η μουσική τους πήρε την εκδίκησή τους!!!! Tελευταία, μάλιστα, όποτε ακούω τραγούδι τους, ανατριχιάζω και .... παρατάω οτιδήποτε κάνω εκείνη τη στιγμή για να το ακούσω καλύτερα!!!! Little Fifteen, Enjoy the silence, Personal Jesus .... Τι τραγούδια, τι εμπνεύσεις, τι μελωδίες, τι ενορχηστρώσεις .... τι ..... τι ..... Και να σκεφτεί κανείς ότι οι εμπνεύσεις τους κρατήθηκαν στο ίδιο υψηλό επίπεδο για πάρα πολλά χρόνια, για τουλάχιστον 25 έτη!!! Αυτό το συγκρότημα θα μού θυμίζει πάντα ότι ΑΛΛΑΖΩ / ΑΝΑΘΕΩΡΩ ΑΠΟΨΕΙΣ = ΠΡΟΟΔΕΥΩ + ΠΑΩ ΜΠΡΟΣΤΑ .....


    -NaFsIkAaAa-
    03.04.2008, 22:07
    Panic!At The Disco...τελικά αποδείχτηκαν φοβεροί αλλά τώρα έβγαλαν ένα αλμπυμ που είναι πολύ απογοητευτικό!
    fearlessangel
    04.04.2008, 13:25
    Με τον Ζακ Στεφανου ειχα και εγω ενα παρομοιο περιστατικο!! Ειναι πολυ καλυτερος απ' ο,τι μου φανηκε στην αρχη!!
    evietseliou
    04.04.2008, 17:35
    nai den mou arese katholou paliotera mono kai mono h fatsa tou mhtropanou...
    alla otan akousa to roza k to s'anazhtw koufathika...
    k apo tote exw ginei favmastria tou!!!
    lefterismit
    04.04.2008, 19:50
    Θανάσης Παπακωνσταντίνου...δεν ήθελα ούτε να τον ακούσω.Τελικά τον είδα τυχαία σε ένα live για φιλανθρωπικό σκοπό και άλλαξα γνώμη.
    Vanna
    04.04.2008, 22:51
    Placebo...μου φάνηκαν βαρετοί στην αρχή. Μετά όμως κόλλησα!
    PashalinaMakia
    04.04.2008, 23:07
    χαχαχαχαχα μεγάάάάλη ξεφτίλα αυτό που θα πω!

    Μόλις άκουγα Blind Guardian με έπιανε πονοκέφαλος λέμε!
    Τώρα είμαι ερωτευμένη με αυτό το συγκρότημα!
    Πραγματικά!
    punkster
    05.04.2008, 00:47
    Τρυπες......
    Παλια δεν μ αρεσαν καθολου οι Τρυπες.....
    Δεν μπορουσα να τους ακουσω, με ενοχλουσαν τα τραγουδια τους!
    Ειλικρινα, τωρα το σκεφτομαι και καταριεμαι τον εαυτο μου που γινεται τοσο στενομυαλο καποιες φορες!

    Ωσπου μια μερα εγινε η υπερβαση!
    Επαιξε τυχαια στον υπολογιστη το Δεν χωρας πουθενα.....
    Και εμεινα!!!!!!! Οι στιχοι με αγγιξαν, ταυτιστικα οσο δεν πηγαινε αλλο!
    Μετα πηγα και κατεβασα και αλλα τραγουδια....και αλλα.....και αλλα.....

    Και τωρα πλεον δηλωνω φανατικη φαν!


    Επισης, υπηρξα καποτε υπερβολικα αρνητικη με τους Slipknot...
    Αυτους δεν του πηγαινα επειδη τους ειχα συνδεσει με ενα προσωπο που μου προκαλουσε αναλογα συναισθηματα....
    Τελικα, καλοι ειναι, δεν μπορω να πω.....
    Παρολο που δεν ακουω γενικα αυτο το στιλ, μου αρεσουν αρκετουτσικα....


    DenialFiend
    05.04.2008, 09:41
    Metallica, καθώς προερχόμουν από μία μακρά περίοδο Maiden-ίζειν...Αλλά στην συνέχεια τους αγάπησα =).

    Υ.Γ.: Oι Μannila Road παίζουν στα Τρίκαλα στις 9/4/2008 με support group τους Dark Nightmare. Θα σας δω εκεί.
    rompa
    05.04.2008, 09:57
    Χωρίς να τους έχω αντιπαθήσει ... απλά δε μου έκαναν κλικ ... τους 69 eyes .
    Τώρα τους ακούω αρκετά ως και πολύ
    rWmS
    05.04.2008, 16:16
    Τους Disturbed
    Οταν πρωτοακουσα τραγουδια τους ακουγα μονο ουρλιαχτα και θορυβους
    Τωρα δεν ξεκολλαω απο το Down with the Sickness
    Μαλον επρεπε να παω σιγα σιγα απο το rock στα πιο heavy
    dionysia7
    06.04.2008, 12:17
    Ναι!! Ο Αλκινοος Ιωαννιδης....Δεν ξερω γιατι, αλλα αρχικα τον ειχα παρεξηγησει τοσο πολυ σαν τραγουδιστη...Ακουγωντας τον ομως, με τον καιρο τον θαυμασα και τον εκτιμησα παρα πολυ....
    KIT_KAT
    06.04.2008, 12:20
    Τώρα να το πω... θα το πω...

    Όταν ήμουν 2ο έτος είχαμε πάει Τάνια στο Βυζαντινό Μουσείο στην αυγουστιάτικη πανσέληνο...
    και είχα βαρεθεί τη ζωή μου!

    Τώρα που το θυμάμαι βέβαια δεν μπορώ να το πιστέψω... ήμουνα λίγο βλαμμένη μάλλον μικρή...

    Αχ! και να γυρνούσα στη μέρα εκείνη...
    despinakontogianni
    06.04.2008, 12:38
    Φυσικά όταν πρωάκουσα Γιάννη Πάριο απορούσα πως μπορεί να ακούγεται από σοβαρά άτομα!
    Στην πορεία, κάνοντας μια ανασκαφή στις δουλειές του έγινα ένα από τα άτομα που "τον ακούνε"....
    ocean_soul
    06.04.2008, 14:14
    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 06-04-2008 στις 12:20 έγραψε...

    Τώρα να το πω... θα το πω...

    Όταν ήμουν 2ο έτος είχαμε πάει Τάνια στο Βυζαντινό Μουσείο στην αυγουστιάτικη πανσέληνο...
    και είχα βαρεθεί τη ζωή μου!

    Τώρα που το θυμάμαι βέβαια δεν μπορώ να το πιστέψω... ήμουνα λίγο βλαμμένη μάλλον μικρή...

    Αχ! και να γυρνούσα στη μέρα εκείνη...




    Εκείνη η αυγουστιάτικη πανσέλληνος θα μείνει για πάντα στη μνήμη μου ως η ωραιότερη πανσέληνος. Όχι μόνο κατάφερα να τη δω την Τάνια Τσανακλίδου για πρώτη φορά live (που ήτανε και δωρεάν λόγω ημέρας), αλλά στο τέλος κατάφερα να μιλήσω έστω και για λίγο μαζί της.

    Όσο για μένα, θα την πω και εγώ την αμαρτία μου. Στο λύκειο όποτε άκουγα στο ραδιόφωνο κάποιο τραγούδι του Σωκράτη Μάλαμα μου ακουγότανε κάπως περίεργο, λόγω κυρίως της ιδιαίτερης χροιάς της φωνής του, οπότε άλλαζα συχνότητα, για να δω τι παίζουν οι άλλοι σταθμοί. Ποτέ δεν έκατσα να ακούσω ένα ολόκληρο τραγούδι του, μέχρι που πήγα (με πήγαν δηλαδή) στη συναυλία Σωκράτη Μάλαμα-Θανάση Παπακωνσταντίνου-Μελίνας Κανά στο Θέατρο Δάσους (στη Θεσσαλονίκη), το 2000 αν θυμάμαι καλά. Από τότε ο Μάλαμας είναι από τους Έλληνες καλλιτέχνες που εκτιμώ ιδιαίτερα και από τους λιγοστούς που έχω αγοράσει σχεδόν όλα τα CD τους.
    margot
    13.05.2008, 21:54

    Το πρώτο τραγούδι του Κότσιρα που άκουσα ηταν το Λέει- λέει. Το αντιπάθησα από το πρώτο άκουσμα. Αργότερα βέβαια εκτίμησα τη φωνή και τη μουσική παιδεία του τραγουδιστή