ελληνική μουσική
    990 online   ·  210.851 μέλη
    sigur
    07.04.2008, 14:51
    θεωρώ οτι εάν σχολιάσω για άλλη μια φορά την άποψη του Νίκου κινδυνεύω να χαρακτηριστώ γραφικός...για αυτό δεν το κάνω με λέξεις..

    με συμπάθεια
    CROSS
    07.04.2008, 16:10
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 07-04-2008 στις 12:38 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος CROSS στις 07-04-2008 στις 00:38 έγραψε...
    Το θέμα είναι ότι το ''δώρο'' της ζωής κατέληξε να μετριέται με το χρήμα.Έχεις λεφτά,άρα μπορείς να κάνεις παιδί,δεν έχεις τότε κάτσε χωρίς.Το χρήμα προσπαθεί να καταστρέψει ακόμα και τη δημιουργία της ζωής!Έτσι θέλησαν κάποιοι να γίνει και έτσι έγινε.



    Μα ακριβώς επειδή θεωρούμε σημαντικότερη την ανθρώπινη ζωή σκεφτόμαστε πολύ περισσότερο πριν κάνουμε παιδιά. Παλιότερα λέγανε, κάνε καμια δεκαριά παιδιά, να δουλέψουν και αυτά και να ενισχύσουν την οικογένεια. Γι' αυτό έβλεπες οικογένειες με πάρα πολλά παιδιά να αναγκάζονται να δουλεύουν μέρα νύχτα όλοι.
    Γίνονταν έτσι οικογένειες-νηπιαγωγεία όπου δεν μπορούσε να δοθεί η απαραίτητη προσοχή σε κάθε παιδί ξεχωριστά.
    Σήμερα πια θεωρούμε πάρα πολύ σημαντικό ένα παιδί να μπορεί να μεγαλώσει σε καλές συνθήκες και με όλη την δυνατή προσοχή που χρειάζεται απ' τους γονείς.
    Επομένως είναι καλύτερο να κάνεις μόνο ένα παιδί και να το μεγαλώσεις καλά παρά να κάνεις δέκα και να μην προλαβαίνεις να ασχοληθείς μαζί τους.

    Όσο για το αν "το δώρο της ζωής μετριέται με το χρήμα", δεν είναι ακριβές, αλλά πράγματι η σημασία του χρήματος είναι σημαντική και αυτό δεν είναι κάτι παράλογο. Έτσι συμβαίνει και στη φύση. Εάν η μητέρα τίγρη δεν φέρει φαϊ στα μικρά αυτά θα λιμοκτονήσουν. Εάν τα μικρά είναι πιο πολλά προφανώς χρειάζεται περισσότερη τροφή. Αναγκαστικά συνυπολογίζεις το χρήμα εάν δεν θες να καταλήξουν τα παιδιά σου να πεινάνε.

    Τώρα εάν κάποιοι δεν κάνουν παιδιά επειδή απλά θέλουν να ζουν σε περισσότερη πολυτέλεια... ε τότε πάλι καλά κανουν. Παιδιά πρέπει να κάνουν μόνο όσοι θα τα θεωρήσουν ό,τι πιο σημαντικό υπάρχει στη ζωή τους.


    Δεν εννούσα πολλά παιδιά,αυτό δεν θα έλεγα ότι είναι και πολύ σωστό,ανεξάρτητα απο το χρήμα.Είπα για ένα παιδί,που όσοι θέλουν να κάνουν(γιατί δεν θέλουν όλοι,ούτε και έιναι όλοι προορισμένοι για κάτι τέτοιο)και ξέρω περιπτώσεις,έχουν ως εμπόδιο το ότι δεν βγάζουν αρκετά χρήματα ή δουλεύουν πολλές ώρες και δεν μπορούν να φροντίσουν παιδί,που και πάλι για το θέμα των χρημάτων γίνεται αυτό.
    Δεν τους αφήνει(ονόματα δεν λέμε,να μην μολύνουμε και το φόρουμ )
    να 'εχουν ελεύθερη σκέψη πάνω σ'αυτό το θέμα γιατί εμπλέκεται το οικονομικό και τα καθορίζει όλα.Και σ'αυτό το σημείο ανάφερα το ότι είπα για τη ''ζωή''.
    Αφορά μόνο όσους θέλουν και δεν μπορούν γι'αυτό το λόγο.Δεν είναι το μόνο εμπόδιο φυσικά.Υπάρχουν χιλιάδες πράγματα που έχουν προτεραιότητα σε τέτοιες σκέψεις,και όμως το πρώτο πλέον που τις καθορίζει είναι τα λεφτά.
    Αν δηλαδή έχει κάποιος την ''τύχη''να βρεθεί στη ζωή,αυτό καθορίζεται απο οικονομικά θέματα κατα 90%τουλάχιστον,ενώ δεν θα έπρεπε να ήταν έτσι.Θα επρεπε να υπήρχε ένα ταμείο που να πληρώνει τους μέλλοντες γονείς,για να σκέφτονται πιο καθαρά για τόσο σημαντικά ζητήματα.
    Αν δεν υπήρχαν ως ανακάλυψη τα χρήματα,όλα θα ήταν πιο όμορφα.
    kithara-woman
    07.04.2008, 22:18
    Συμφωνώ με τον Astron και την sylviaki.
    Κατερίνα μου,μήπως είσαι λίγο απόλυτη;Ολα είναι καθαρά θέμα ανθρώπου.Δεν έχει να κάνει με το πόσα αδέλφια έχει,είναι θέμα χαρακτήρα.Αν κάποιος είναι κακομαθημένος...Φταίνε και οι γονείς που δίνουν απόλυτες ελευθερίες.Κακό κάνει παρά καλό.
    Τα περισσότερα μοναχοπαίδια μαθάινουν από μικρά να αυτοεξυπηρετούνται,όπως κι εγώ,από μικρή μεγάλωσα ολομόναχη,οι γονείς μου δουλευαν,όταν πήγα σχολείο η μητέρα μου δεν μπορούσε να με παίρνει πια στη δουλειά όπως μέχρι εκείνη τη στιγμή,και έτσι έμαθα από μικρή να τα φτιάχνω όλα μόνη,δεν υπήρχε κανείς να βοηθήσει,έτρωγα μόνη,διάβαζα μόνη.Πόσες φορές ευχήθηκα να έχω αδέλφια κι ας τσακωνόμαστε όλη μέρα...
    Επειδή έχω ξεφύγει από το θέμα,στις πολύτεκνες οικογένειες πιστεύω ότι ποτέ δεν σου λείπει η παρέα και η βοήθεια σε πρακτικά θέματα όπως στα μαθήματα.Δεν ξέρω,γνώμη μου πάντα.Επίσης μαθαίνεις να μοιράζεσαι,πολύ καλό κάτά τη γνώμη μου.Μακάρι να υπήρχαν προυποθέσεις οι άνθρωποι να αποκτούν παιδιά,σε λίγα χρόνια θα είμαστε η χώρα με τα μοναχοπαίδια,γιατί κανένας δεν θα μπορεί να κάνει δεύτερο παιδί...Τραγική κατάσταση.
    Τίποτα δεν είναι απόλυτο και σε όλες τις περιπτώσεις υπάρχουν πάντα και οι εξαιρέσεις.
    kamelia8
    07.04.2008, 22:54
    Παράθεση:

    Το μέλος kithara-woman στις 07-04-2008 στις 22:18 έγραψε...

    Συμφωνώ με τον Astron και την sylviaki.
    Κατερίνα μου,μήπως είσαι λίγο απόλυτη;Ολα είναι καθαρά θέμα ανθρώπου.Δεν έχει να κάνει με το πόσα αδέλφια έχει,είναι θέμα χαρακτήρα.Αν κάποιος είναι κακομαθημένος...Φταίνε και οι γονείς που δίνουν απόλυτες ελευθερίες.Κακό κάνει παρά καλό.

    Επειδή έχω ξεφύγει από το θέμα,στις πολύτεκνες οικογένειες πιστεύω ότι ποτέ δεν σου λείπει η παρέα και η βοήθεια σε πρακτικά θέματα όπως στα μαθήματα.Δεν ξέρω,γνώμη μου πάντα.Επίσης μαθαίνεις να μοιράζεσαι,πολύ καλό κάτά τη γνώμη μου.Μακάρι να υπήρχαν προυποθέσεις οι άνθρωποι να αποκτούν παιδιά,σε λίγα χρόνια θα είμαστε η χώρα με τα μοναχοπαίδια,γιατί κανένας δεν θα μπορεί να κάνει δεύτερο παιδί...Τραγική κατάσταση.
    Τίποτα δεν είναι απόλυτο και σε όλες τις περιπτώσεις υπάρχουν πάντα και οι εξαιρέσεις.



    Συμφωνώ και επαυξάνω!!
    kithara2
    08.04.2008, 00:22


    -----------------
    θα 'μαι στο πλαι σου και ας ματώσω.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kithara2 στις 21-06-2010 17:58 ]


    kithara-woman
    08.04.2008, 00:53
    Δεν είπα ότι πάντα είναι έτσι,ότι ο γάμος οδηγεί σε φυλακή,προς Θεού,σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις,την γνώμη μου είπα,από τα κοντινά παραδείγματα που έχω.
    Η γνώμη μου καθαρά είναι,επίσης για την δημιουργία ή όχι οικογένειας,όποιος το έχει μέσα του το κάνει,όποιος νιώθει ότι καταπιέζεται ποιός ο λόγος να το κάνει;Εγώ ας πούμε ότι ανήκω στη δεύτερη κατηγορία.Αλλά δεν είμαι κατά όσων ανήκουν στην πρώτη.Αν είναι ποτέ δυνατόν,ίσα ίσα που τους θαυμάζω όσους είναι συνειδητά υπέρ.Επίσης λατρεύω τα παιδιά,δεν είναι αυτός ο λόγος που δεν θέλω δικά μου,θα εδινα και τη ζωή μου για να είναι ευτυχισμένο ένα παιδάκι.
    Αυτό είναι το όμορφο στις κοινωνίες-αρχισε πάλι να μιλάει ο κοινωνιολόγος μέσα μου,τι τις έκανα τις σπουδές-ότι υπάρχουν όλες οι απόψεις.Ολοι χωράνε σε μια κοινωνία,όλες οι απόψεις είναι και οφείλουν να είναι σεβαστές.
    Απλά εμένα με ενοχλεί να με αντιμετωπίζουν σαν άτομο με λιγότερες ανάγκες και δικαιώματα επειδή δεν θέλω να παντρευτώ και να κάνω οικογένεια και να προσπαθούν να με πείσουν ότι η μόνη σωτηρία του ανθρώπου είναι ο γάμος.
    Ο καθένας έχει τη γνώμη του,ο καθένας είναι ελευθερος να κάνει τις επιλογές του.
    Σέβομαι όλες τις απόψεις.Αλλά τις δικές μου δεν βλέπω να τις σέβεται κανείς.
    Εννοείται ότι ΔΕΝ αναφέρομαι για εδώ,γενικά μιλάω,σε επίπεδο κοινωνίας,αν πεις ότι είσαι πάνω από 30 και δεν έχεις παντρευτεί σε κοιτάνε "κάπως" σαν να εχει πέσει πάνω σου όλη η δυστυχία του κόσμου.
    Πειράζει που είμαι μια χαρά;Θα έπρεπε να κλαίω δηλαδή;
    oulion
    08.04.2008, 23:09
    Ευχαριστω πολυ για την ωραια συζητηση που γινεται!
    Ειμαι και'γω απο υπερπολυτεκνη οικογενεια και νιωθω περηφανη γι'αυτο!
    Νομιζω οτι η οικογενεια ειναι το πιο σημαντικο αλλα και το πιο ωραιο πραγμα!
    Εχει πολλες δυσκολιες μια πολυτεκνη οικογενεια, αλλα αυτα που βιωνει κανεις μεσα σ'αυτην δε συγκρινονται με τις δυσκολιες!
    Και μονο που ξερεις οτι οταν γυρισεις σπιτι θα εχεις παντα εναν ανθρωπο, αρκει για να μην εχεις παρεες!
    Τα αδερφια μου ειναι οι καλυτεροι μου φιλοι!
    kamelia8
    09.04.2008, 22:33
    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 08-04-2008 στις 23:09 έγραψε...

    Ευχαριστω πολυ για την ωραια συζητηση που γινεται!
    Ειμαι και'γω απο υπερπολυτεκνη οικογενεια και νιωθω περηφανη γι'αυτο!
    Νομιζω οτι η οικογενεια ειναι το πιο σημαντικο αλλα και το πιο ωραιο πραγμα!
    Εχει πολλες δυσκολιες μια πολυτεκνη οικογενεια, αλλα αυτα που βιωνει κανεις μεσα σ'αυτην δε συγκρινονται με τις δυσκολιες!
    Και μονο που ξερεις οτι οταν γυρισεις σπιτι θα εχεις παντα εναν ανθρωπο, αρκει για να μην εχεις παρεες!
    Τα αδερφια μου ειναι οι καλυτεροι μου φιλοι!



    Τι να πω τώρα;
    Θεοδώρα μου, με κάλυψες απολύτως... Ξέρεις εσύ...
    doulis33
    10.04.2008, 15:22
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 06-04-2008 στις 19:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 06-04-2008 στις 17:41 έγραψε...

    Θεωρώ, ότι στη σημερινή εποχή, λόγω του οικονομικού προβλήματος γενικότερα, και της ανεργίας, καλό θα ήταν, να μην υπήρχαν πολύτεκνοι. Και αυτό, επειδή, αφενώς μεν, τα παιδιά των πολύτεκνων υποφέρων λόγο φτώχιας,



    Την έβαψα, και εγώ που είμαι σε πολύτεκνη οικογένεια μην πώ σε υπέρπολύτεκνη οικογένεια και σας τρομάξω δεν θα έπρεπε να υπάρχω τώρα.....χιχιχι!!!
    Μπα δεν υποφέρω λόγο φτώχια, έχω τον θεό μαζί μου και με φροντίζει σαν παιδί του, αν και τον έχω προδώσει πολλές φορές!;0

    ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 06-04-2008 19:28 ]





    Ακριβώς το ίδιο και 'γω Νίκο!
    okanenas
    10.04.2008, 17:33
    Επειδή ταυτίζομαι με της απόψεις του πατήρ Παϊσιου βάζω δύο αποσπάσματα
    από ομιλίες του γέροντα.

    Η ανθρώπινη λογική στο θέλημα του Θεού για την τεκνογονία.
    Πολλές φορές ανδρόγυνα μου εκφράζουν την ανησυχία τους για το θέμα της τεκνοποιίας και ζητούν την γνώμη μου. Άλλα σκέφτονται να κάνουν ένα-δύο παιδιά και άλλα θέλουν να αποκτήσουν πολλά παιδιά. Αυτό όμως που τους συμφέρει είναι να αφήνουν το θέμα της τεκνοποιίας στον Θεό. Να εμπιστεύονται την ζωή τους στην θεία Πρόνοια και να μη βάζουν δικά τους προγράμματα. Πρέπει να πιστεύουν ότι ό Θεός, που φροντίζει για τα πετεινά του ουρανού, πολύ περισσότερο θα φροντίσει για τα δικά τους παιδιά...
    Μερικοί προσπαθούν πρώτα να τακτοποιήσουν όλα τα άλλα και υστέρα να σκεφθούν για παιδιά. Δεν λαμβάνουν υπ' όψιν τους καθόλου τον Θεό. Άλλοι πάλι λένε: «σήμερα είναι δύσκολη ή ζωή ένα παιδί φθάνει, γιατί και αυτό με δυσκολία το μεγαλώνεις», και δεν κάνουν άλλα παιδιά. Δεν καταλαβαίνουν πόσο αμαρτάνουν μ' αυτήν την τοποθέτηση, γιατί δεν αφήνονται με εμπιστοσύνη στον Θεό. Ο Θεός έχει σπλάγχνα. Μόλις δη ότι δεν μπορούν να ανταποκριθούν, δεν Του είναι δύσκολο να μην τους δώσει άλλα παιδιά.
    Ξεκινούν πολλοί να παντρευτούν, χωρίς να σκεφθούν ότι πρέπει να έχουν και ως σκοπό να κάνουν παιδιά και να τα αναθρέψουν χριστιανικά. Δεν θέλουν πολλά παιδιά, για να μην έχουν σκοτούρες, και έχουν στα διαμερίσματα σκυλιά, γατιά... Στην Αυστραλία έχουν γηροκομείο για σκύλους, για γάτες..., ακόμη και νεκροταφείο για τα ζώα! Οί άνθρωποι, έτσι όπως πάνε, θα μεγαλώνουν ποντίκια και θα τα κάνουν κονσέρβες, για να ταΐζουν τα γατιά• θα μεγαλώνουν λαγούς και κουνέλια και θα τα κάνουν κονσέρβες, για να ταΐζουν τα σκυλιά, και άλλοι άνθρωποι θα πεθαίνουν από την πείνα! Και βλέπεις, άμα σκοτώσει κανείς ένα σκυλί, μπορεί να πλήρωση περισσότερα απ' όσα αν σκότωνε έναν άνθρωπο. Εξαρτάται φυσικά και από το τίνος θα είναι το σκυλί... Που φθάσαμε!... Ό άνθρωπος στην εποχή μας αξίζει λιγότερο και από ένα σκυλί!

    Οι πολύτεκνες οικογένειες.

    Ο Θεός αγαπάει και φροντίζει ιδιαίτερα τους πολυτέκνους. Σε μια μεγάλη οικογένεια δίνονται πολλές ευκαιρίες στα παιδιά να αναπτυχθούν κανονικά, εφόσον οι γονείς τους δίνουν σωστή αγωγή. Το ένα παιδί βοηθάει το άλλο. Ή μεγαλύτερη κόρη βοηθάει την μητέρα, το δεύτερο παιδί φροντίζει το μικρότερο κ.λπ. Υπάρχει αυτό το δόσιμο και ζουν μέσα σε μια ατμόσφαιρα θυσίας και αγάπης. Ο μικρός τον μεγάλο και τον αγαπά και τον σέβεται. Αυτό φυσιολογικά καλλιεργείται σε μια πολύτεκνη οικογένεια.
    Γι' αυτό, όταν στην οικογένεια είναι μόνον ένα ή δυο παιδιά, οι γονείς χρειάζεται πολύ να προσέξουν πώς θα τα μεγαλώσουν. Συνήθως κοιτάζουν να μην τους λείψει τίποτε, οπότε τα παιδιά τα έχουν όλα δικά τους και αχρηστεύονται τελείως. Πάρε μια κοπέλα μοναχοκόρη που τα έχει όλα. Έχει την υπηρέτρια, που θα της φέρει το φαγητό στην ώρα του, που θα της νοικοκυρέψει το δωμάτιο της κ.λπ. Ή υπηρέτρια πληρώνεται, αλλά καλλιεργείται κιόλας, γιατί δίνεται, προσφέρει, ενώ αυτή, αν δεν κάνη καμιά θυσία, μένει κούτσουρο, ακαλλιέργητη. Εγώ συνιστώ στους νέους να πάρουν σύζυγο από πολύτεκνη οικογένεια, γιατί τα παιδιά που μεγαλώνουν με οικονομική δυσκολία συνηθίζουν στην θυσία, επειδή σκέφτονται πώς να βοηθήσουν τους γονείς. Αυτό σπάνια το συναντάς στα καλομαθημένα παιδιά.
    Αλλά και οι πολύτεκνοι γονείς έχουν πλούσια καρδιά. Θυμάμαι στην Κατοχή ήταν στην γειτονιά μας ένα παιδάκι ορφανό, που είχε μείνει τελείως μόνο του. Ένας πολύτεκνος οικογενειάρχης, με δέκα παιδιά, το λυπήθηκε, το πήρε στο σπίτι του και το μεγάλωσε και αυτό μαζί με τα δικά του παιδιά. Και ξέρετε έπειτα τι ευλογίες είχε από τον Θεό! Θα τον άφηνε ό Θεός αβοήθητο με τέτοιο φιλότιμο που, είχε;
    Ένας πολύτεκνος μπορεί στις αρχές να αντιμετώπιση δυσκολίες, αλλά ό Θεός δεν θα τον αφήσει.

    ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΖΩΗ - ΜΕΡΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ
    ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΪΣΙΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ

    kamelia8
    10.04.2008, 18:46
    okanenas
    NIKOSPI
    10.04.2008, 19:46
    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 10-04-2008 στις 17:33 έγραψε...

    Επειδή ταυτίζομαι με της απόψεις του πατήρ Παϊσιου βάζω δύο αποσπάσματα
    από ομιλίες του γέροντα.

    Η ανθρώπινη λογική στο θέλημα του Θεού για την τεκνογονία.
    Πολλές φορές ανδρόγυνα μου εκφράζουν την ανησυχία τους για το θέμα της τεκνοποιίας και ζητούν την γνώμη μου. Άλλα σκέφτονται να κάνουν ένα-δύο παιδιά και άλλα θέλουν να αποκτήσουν πολλά παιδιά. Αυτό όμως που τους συμφέρει είναι να αφήνουν το θέμα της τεκνοποιίας στον Θεό. Να εμπιστεύονται την ζωή τους στην θεία Πρόνοια και να μη βάζουν δικά τους προγράμματα. Πρέπει να πιστεύουν ότι ό Θεός, που φροντίζει για τα πετεινά του ουρανού, πολύ περισσότερο θα φροντίσει για τα δικά τους παιδιά...
    Μερικοί προσπαθούν πρώτα να τακτοποιήσουν όλα τα άλλα και υστέρα να σκεφθούν για παιδιά. Δεν λαμβάνουν υπ' όψιν τους καθόλου τον Θεό. Άλλοι πάλι λένε: «σήμερα είναι δύσκολη ή ζωή ένα παιδί φθάνει, γιατί και αυτό με δυσκολία το μεγαλώνεις», και δεν κάνουν άλλα παιδιά. Δεν καταλαβαίνουν πόσο αμαρτάνουν μ' αυτήν την τοποθέτηση, γιατί δεν αφήνονται με εμπιστοσύνη στον Θεό. Ο Θεός έχει σπλάγχνα. Μόλις δη ότι δεν μπορούν να ανταποκριθούν, δεν Του είναι δύσκολο να μην τους δώσει άλλα παιδιά.
    Ξεκινούν πολλοί να παντρευτούν, χωρίς να σκεφθούν ότι πρέπει να έχουν και ως σκοπό να κάνουν παιδιά και να τα αναθρέψουν χριστιανικά. Δεν θέλουν πολλά παιδιά, για να μην έχουν σκοτούρες, και έχουν στα διαμερίσματα σκυλιά, γατιά... Στην Αυστραλία έχουν γηροκομείο για σκύλους, για γάτες..., ακόμη και νεκροταφείο για τα ζώα! Οί άνθρωποι, έτσι όπως πάνε, θα μεγαλώνουν ποντίκια και θα τα κάνουν κονσέρβες, για να ταΐζουν τα γατιά• θα μεγαλώνουν λαγούς και κουνέλια και θα τα κάνουν κονσέρβες, για να ταΐζουν τα σκυλιά, και άλλοι άνθρωποι θα πεθαίνουν από την πείνα! Και βλέπεις, άμα σκοτώσει κανείς ένα σκυλί, μπορεί να πλήρωση περισσότερα απ' όσα αν σκότωνε έναν άνθρωπο. Εξαρτάται φυσικά και από το τίνος θα είναι το σκυλί... Που φθάσαμε!... Ό άνθρωπος στην εποχή μας αξίζει λιγότερο και από ένα σκυλί!

    Οι πολύτεκνες οικογένειες.

    Ο Θεός αγαπάει και φροντίζει ιδιαίτερα τους πολυτέκνους. Σε μια μεγάλη οικογένεια δίνονται πολλές ευκαιρίες στα παιδιά να αναπτυχθούν κανονικά, εφόσον οι γονείς τους δίνουν σωστή αγωγή. Το ένα παιδί βοηθάει το άλλο. Ή μεγαλύτερη κόρη βοηθάει την μητέρα, το δεύτερο παιδί φροντίζει το μικρότερο κ.λπ. Υπάρχει αυτό το δόσιμο και ζουν μέσα σε μια ατμόσφαιρα θυσίας και αγάπης. Ο μικρός τον μεγάλο και τον αγαπά και τον σέβεται. Αυτό φυσιολογικά καλλιεργείται σε μια πολύτεκνη οικογένεια.
    Γι' αυτό, όταν στην οικογένεια είναι μόνον ένα ή δυο παιδιά, οι γονείς χρειάζεται πολύ να προσέξουν πώς θα τα μεγαλώσουν. Συνήθως κοιτάζουν να μην τους λείψει τίποτε, οπότε τα παιδιά τα έχουν όλα δικά τους και αχρηστεύονται τελείως. Πάρε μια κοπέλα μοναχοκόρη που τα έχει όλα. Έχει την υπηρέτρια, που θα της φέρει το φαγητό στην ώρα του, που θα της νοικοκυρέψει το δωμάτιο της κ.λπ. Ή υπηρέτρια πληρώνεται, αλλά καλλιεργείται κιόλας, γιατί δίνεται, προσφέρει, ενώ αυτή, αν δεν κάνη καμιά θυσία, μένει κούτσουρο, ακαλλιέργητη. Εγώ συνιστώ στους νέους να πάρουν σύζυγο από πολύτεκνη οικογένεια, γιατί τα παιδιά που μεγαλώνουν με οικονομική δυσκολία συνηθίζουν στην θυσία, επειδή σκέφτονται πώς να βοηθήσουν τους γονείς. Αυτό σπάνια το συναντάς στα καλομαθημένα παιδιά.
    Αλλά και οι πολύτεκνοι γονείς έχουν πλούσια καρδιά. Θυμάμαι στην Κατοχή ήταν στην γειτονιά μας ένα παιδάκι ορφανό, που είχε μείνει τελείως μόνο του. Ένας πολύτεκνος οικογενειάρχης, με δέκα παιδιά, το λυπήθηκε, το πήρε στο σπίτι του και το μεγάλωσε και αυτό μαζί με τα δικά του παιδιά. Και ξέρετε έπειτα τι ευλογίες είχε από τον Θεό! Θα τον άφηνε ό Θεός αβοήθητο με τέτοιο φιλότιμο που, είχε;
    Ένας πολύτεκνος μπορεί στις αρχές να αντιμετώπιση δυσκολίες, αλλά ό Θεός δεν θα τον αφήσει.

    ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΖΩΗ - ΜΕΡΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ
    ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΪΣΙΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ





    xaxaxa σε ένα άλλο τόπικ έλεγα ότι οι άθεοι μου προκαλούν γέλιο και αληθινα έτσι γίνετε, έχουν πολύ γούστο όπως και με την εκπλησόμενη fler, που η καημένη παρεξήγήθηκε όπως πάντα επειδή το γύρισα στον θεό.


    Παράθεση:

    Το μέλος Fler στις 06-04-2008 στις 20:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 06-04-2008 στις 19:27 έγραψε...

    Μπα δεν υποφέρω λόγο φτώχια, έχω τον θεό μαζί μου και με φροντίζει σαν παιδί του, αν και τον έχω προδώσει πολλές φορές!;0




    Πως το γυρίζεις πάλι στο θεό..είναι να εκπλήσσεται κανείς!
    Λες και δεν έχεις δει φτωχές (πολύτεκνες ή μη) οικογένειες!
    Κι αυτό πια, να φροντίζει εσένα και άλλους να τους αφήνει στην τύχη τους..Τι είναι αυτο το πράγμα!
    Άσε το θεό. Επί γης είναι το θέμα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 10-04-2008 20:00 ]



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 10-04-2008 21:08 ]


    Astron
    10.04.2008, 21:11
    Δεν είναι όλες οι πολύτεκνες οικογένειες χριστιανικές και ορθόδοξες, το θέμα που συζητούμε είναι πολύ γενικότερο!

    NIKOSPI
    11.04.2008, 09:08
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 10-04-2008 στις 21:11 έγραψε...

    Δεν είναι όλες οι πολύτεκνες οικογένειες χριστιανικές και ορθόδοξες, το θέμα που συζητούμε είναι πολύ γενικότερο!



    Σωστός δεν είπα κάτι το αντίθετο, γιαυτό αυτές οι πολύτεκνες οικογένειες δεν τα βγάζουν πέρα και όταν πάει κάποιος να τους πει αν είναι ένθεοι αυτοί λένε "δεν υπάρχει θεός γιατί είμαι πολύ φτωχός και δεν τα βγάζω πέρα, αν υπήρχε θα με βοηθούσε" μα ρε φίλε πιστεύεις και θέλεις και βοήθεια από τον θεό???Εδώ μου λες ότι καν δεν υπάρχει και μου λες ότι είσαι αβοήθητος???Εσύ Θέλεις και είσαι φτωχός ανήμπορος οικογενειάρχης με το να μην πιστεύεις στην ύπαρξή του, και όχι να λες ο θεός με έκανε να είμαι σε αυτή την κατάντια που είμαι, αφού έτσι θέλεις και ζεις γιατί να σου χαλάσει ο θεός το χατήρι σου???



    Απλώ και λογικό.
    Fler
    11.04.2008, 12:53
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 11-04-2008 στις 09:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 10-04-2008 στις 21:11 έγραψε...

    Δεν είναι όλες οι πολύτεκνες οικογένειες χριστιανικές και ορθόδοξες, το θέμα που συζητούμε είναι πολύ γενικότερο!



    Σωστός δεν είπα κάτι το αντίθετο, γιαυτό αυτές οι πολύτεκνες οικογένειες δεν τα βγάζουν πέρα και όταν πάει κάποιος να τους πει αν είναι ένθεοι αυτοί λένε "δεν υπάρχει θεός γιατί είμαι πολύ φτωχός και δεν τα βγάζω πέρα, αν υπήρχε θα με βοηθούσε" μα ρε φίλε πιστεύεις και θέλεις και βοήθεια από τον θεό???Εδώ μου λες ότι καν δεν υπάρχει και μου λες ότι είσαι αβοήθητος???Εσύ Θέλεις και είσαι φτωχός ανήμπορος οικογενειάρχης με το να μην πιστεύεις στην ύπαρξή του, και όχι να λες ο θεός με έκανε να είμαι σε αυτή την κατάντια που είμαι, αφού έτσι θέλεις και ζεις γιατί να σου χαλάσει ο θεός το χατήρι σου???



    Απλώ και λογικό.




    Ούτε απλό ούτε λογικό. Παραστατικότατος, δεν λέω, αλλά δεν πείθεις. Όλα αυτά είναι εντελώς αυθαίρετα. Ούτε καμια έρευνα έχεις κάνει για αυτά που γράφεις και κορδώνεσαι κιόλας ότι ξέρεις το Μεγάλο Μυστικό του Σύμπαντος αλλά ούτε και καμια σοβαρή γραμμή υπάρχει στο συλλογισμό σου (για την ακρίβεια δεν υπάρχει καν γραμμή, όχι να μιλάμε και για σοβαρότητα..). Και γιατί λοιπόν δεν τα αφήνουμε όλα στα χέρια του θεού..; Τι παιδευόμαστε με δουλειές και ιστορίες για αγρίους; Γιατί τόσος ντόρος για ασφαλιστικά και συνταξιοδότηση, ας πούμε; Αφού αν πιστεύουμε στο θεό θα μας σώσει αυτός στο τέλος!! Χαλαρώστε!

    Αλήθεια δεν καταλαβαίνω γιατί κάθομαι κι ασχολούμαι ακόμη με σένα. Είσαι σαν το δελτίο του star. Είναι τόσο γελοίο (ούτε καν αστείο δηλαδή) και τόσο δεν ξέρεις από που να το πιάσεις και τι να πρωτοπεις γι' αυτά που ακούς και βλέπεις (ξέρεις, σε πιάνει αυτή η κρυάδα σε όλο το σώμα και μονολογείς "δεν είναι δυνατόν!"), που δεν έχει κανένα νόημα να ασχολείσαι πια. Γίνεσαι γραφικός, σα να λέμε. Απλά το αφήνεις να υπάρχει κι ας κάνει ό,τι θέλει. Υπάρχουν σοβαρότερα προβλήματα και σοβαρότεροι άνθρωποι για να συναναστραφεί κανείς, ακόμη και στις διαφωνίες. Με σένα χάνω χρόνο.
    NIKOSPI
    11.04.2008, 14:26
    Παράθεση:

    Το μέλος Fler στις 11-04-2008 στις 12:53 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 11-04-2008 στις 09:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 10-04-2008 στις 21:11 έγραψε...

    Δεν είναι όλες οι πολύτεκνες οικογένειες χριστιανικές και ορθόδοξες, το θέμα που συζητούμε είναι πολύ γενικότερο!



    Σωστός δεν είπα κάτι το αντίθετο, γιαυτό αυτές οι πολύτεκνες οικογένειες δεν τα βγάζουν πέρα και όταν πάει κάποιος να τους πει αν είναι ένθεοι αυτοί λένε "δεν υπάρχει θεός γιατί είμαι πολύ φτωχός και δεν τα βγάζω πέρα, αν υπήρχε θα με βοηθούσε" μα ρε φίλε πιστεύεις και θέλεις και βοήθεια από τον θεό???Εδώ μου λες ότι καν δεν υπάρχει και μου λες ότι είσαι αβοήθητος???Εσύ Θέλεις και είσαι φτωχός ανήμπορος οικογενειάρχης με το να μην πιστεύεις στην ύπαρξή του, και όχι να λες ο θεός με έκανε να είμαι σε αυτή την κατάντια που είμαι, αφού έτσι θέλεις και ζεις γιατί να σου χαλάσει ο θεός το χατήρι σου???



    Απλώ και λογικό.




    Ούτε απλό ούτε λογικό. Παραστατικότατος, δεν λέω, αλλά δεν πείθεις. Όλα αυτά είναι εντελώς αυθαίρετα. Ούτε καμια έρευνα έχεις κάνει για αυτά που γράφεις και κορδώνεσαι κιόλας ότι ξέρεις το Μεγάλο Μυστικό του Σύμπαντος αλλά ούτε και καμια σοβαρή γραμμή υπάρχει στο συλλογισμό σου (για την ακρίβεια δεν υπάρχει καν γραμμή, όχι να μιλάμε και για σοβαρότητα..). Και γιατί λοιπόν δεν τα αφήνουμε όλα στα χέρια του θεού..; Τι παιδευόμαστε με δουλειές και ιστορίες για αγρίους; Γιατί τόσος ντόρος για ασφαλιστικά και συνταξιοδότηση, ας πούμε; Αφού αν πιστεύουμε στο θεό θα μας σώσει αυτός στο τέλος!! Χαλαρώστε!

    Αλήθεια δεν καταλαβαίνω γιατί κάθομαι κι ασχολούμαι ακόμη με σένα. Είσαι σαν το δελτίο του star. Είναι τόσο γελοίο (ούτε καν αστείο δηλαδή) και τόσο δεν ξέρεις από που να το πιάσεις και τι να πρωτοπεις γι' αυτά που ακούς και βλέπεις (ξέρεις, σε πιάνει αυτή η κρυάδα σε όλο το σώμα και μονολογείς "δεν είναι δυνατόν!"), που δεν έχει κανένα νόημα να ασχολείσαι πια. Γίνεσαι γραφικός, σα να λέμε. Απλά το αφήνεις να υπάρχει κι ας κάνει ό,τι θέλει. Υπάρχουν σοβαρότερα προβλήματα και σοβαρότεροι άνθρωποι για να συναναστραφεί κανείς, ακόμη και στις διαφωνίες. Με σένα χάνω χρόνο.



    Αυτό σου λέω, γιατί ασχολείσαι αφου δεν αντέχεις αυτήν τη συζήτηση???

    Εγώ να δεις πόσο γελάω με εσένα, που τα σκαρφίζεσαι και τα λες???Εκπλησόμενη μου εσύ, που εκπλήσεσαι όταν μιλάω πάντα για θεό, αφου τότε δεν μπορείς τον θεό μην ξανα γράψεις σε αυτό το τόπικ.
    Fler
    11.04.2008, 15:10
    Κι εσύ εξακολούθησε να γράφεις για το θεό σε ένα τόπικ που ανοίχτηκε για τους πολύτεκνους! Και άντε να δούμε πόσο ακόμη θα συνεχιστεί αυτή παραλογία..
    Αναρωτιέμαι βέβαια, γιατί δεν πας να ασχοληθείς με κανένα χριστιανικό φόρουμ; Εκεί τουλάχιστον η ανάλυσή σου ( ) για το ΕΝΑ και μοναδικό θέμα που σε απασχολεί θα είναι πάντα μα πάντα εντός του θέματος. Και με κλειστά μάτια να επιλέγεις, δηλαδή...
    Κατά τα άλλα..ο νοών νοείτω. Το ότι εσύ δεν εννόησες δεν μου κάνει καμία εντύπωση. Άντε και καλή συνέχεια.
    pastella
    11.04.2008, 15:49
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 11-04-2008 στις 14:26 έγραψε...

    Αυτό σου λέω, γιατί ασχολείσαι αφου δεν αντέχεις αυτήν τη συζήτηση???

    Εγώ να δεις πόσο γελάω με εσένα, που τα σκαρφίζεσαι και τα λες???Εκπλησόμενη μου εσύ, που εκπλήσεσαι όταν μιλάω πάντα για θεό, αφου τότε δεν μπορείς τον θεό μην ξανα γράψεις σε αυτό το τόπικ.



    Πρώτον, αν θέλουμε να απαντήσουμε στο προηγούμενο ποστ ΔΕΝ κάνουμε παράθεση. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να παίζουμε με το ποντίκι για να δούμε την απάντηση.

    Δεύτερον, στο είπε και ο astron στο λέω κι εγώ το θέμα αφορά τις πολύτεκνες οικογένειες και ΟΧΙ τον θεό, γράψε κάτι για πολύτεκνους. Αν ειναι να γράφεις ΠΑΛΙ για το Θεό και ΜΟΝΟ για αυτό χωρίς να αφορά το θέμα δεν θα τα πάμε καλά. Δεν καταλαβαίνεις αυτά που σου λένε οι συντονιστές;

    Γράφε ότι θες στο μπλογκ σου, αλλά στο forum θα ακολουθείς τους κανόνες του.

    Τρίτον, δεν θα πεις εσύ ΠΟΙΟΣ θα γράφει και ποιος ΟΧΙ στο φόρουμ, κοίτα να γράφεις εσύ όπως πρέπει και άσε το συντονισμό στα μέλη που το έχουν αναλάβει.

    Και παρακαλώ πολύ να μην ξεφεύγει η κουβέντα σε άλλου είδους διαπληκτισμούς. Γράψτε κάτι που να προσφέρει στο θέμα με τίτλο Πολύτεκνοι.
    NIKOSPI
    11.04.2008, 21:34
    Εγώ δεν μιλάω μόνο για το θεό, αναφέρομαι και για τις πολύτεκνες οικογένειες, αλλά λίγοι είναι αυτοί που με καταλαβαίνουν, ξέρουν αυτοί και πολύ καλά μάλιστα! Όταν "είπα" στην εκπλισόμενη fler να μην ξανα γράψει σε αυτό το τόπικ το είπα γιατί οπως μου απάντησε αναρωτιέται γιατί ασχολείται με εμένα, και με λίγα λόγια αυτό σημαίνει ότι δεν έχει καμιά σχέση μέσα στο τόπικ γιατί δεν "μιλάει¨καν για τις πολύτεκνες οικογένειες.


    Fler μην αναρωτιέσαι τόσο γιατί όπως σου είπα η πολύ σκέψη περι θρησκείας φέρνει τραλαλα.




    ΟΚΑΝΕΝΑΣ Φίλε είπαμε ότι εδώ μιλάμε για πολύτεκνες οικογένειες που δεν έχουν καμιά σχέση με τον θεό.....τι μου γράφεις ολόκληρα κείμενα???;)
    Doulis33 το ίδιο και για εσένα που λες πως συμφωνείς με εμένα, δεν ακούς ότι οι συντονιστές λένε να μην ξεφεύγουμε από το θέμα????;)

    ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 11-04-2008 21:35 ]


    pastella
    11.04.2008, 22:07
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 11-04-2008 στις 21:34 έγραψε...

    Εγώ δεν μιλάω μόνο για το θεό, αναφέρομαι και για τις πολύτεκνες οικογένειες, αλλά λίγοι είναι αυτοί που με καταλαβαίνουν, ξέρουν αυτοί και πολύ καλά μάλιστα! Όταν "είπα" στην εκπλισόμενη fler να μην ξανα γράψει σε αυτό το τόπικ το είπα γιατί οπως μου απάντησε αναρωτιέται γιατί ασχολείται με εμένα, και με λίγα λόγια αυτό σημαίνει ότι δεν έχει καμιά σχέση μέσα στο τόπικ γιατί δεν "μιλάει¨καν για τις πολύτεκνες οικογένειες.


    Fler μην αναρωτιέσαι τόσο γιατί όπως σου είπα η πολύ σκέψη περι θρησκείας φέρνει τραλαλα.


    ΟΚΑΝΕΝΑΣ Φίλε είπαμε ότι εδώ μιλάμε για πολύτεκνες οικογένειες που δεν έχουν καμιά σχέση με τον θεό.....τι μου γράφεις ολόκληρα κείμενα???;)
    Doulis33 το ίδιο και για εσένα που λες πως συμφωνείς με εμένα, δεν ακούς ότι οι συντονιστές λένε να μην ξεφεύγουμε από το θέμα????;)

    ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 11-04-2008 21:35 ]





    1. Δεν μπορώ να βγάλω νόημα στην πρώτη σου παράγραφο
    2. Τα μέλη okanenas & doulis33 δεν έκαναν ΤΙΠΟΤΑ ενάντια στους κανονισμούς του φορουμ. Το μέλος okanenas ποσταρε 2 κειμενα τα οποία αφορούν το θέμα και ο doulis33 απλά συμφώνησε μαζί σου σε κάτι που είπες.

    Σου επαναλαμβάνω ότι οι υποδείξεις είναι δουλειά των συντονιστών κι εσύ στην προκειμένη περίπτωση γράφεις ότι να 'ναι.

    Παράθεση:

    εδώ μιλάμε για πολύτεκνες οικογένειες που δεν έχουν καμιά σχέση με τον θεό


    Για άλλη μια φορά λοιπόν. Σε αυτό το θέμα μιλάμε για ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΥΣ ανεξαρτήτως θρησκείας, εθνικότητας, πίστης κλπ. Τι δεν καταλαβαίνεις;

    Σε παρακαλώ πολύ, αν δεν έχεις να προσφέρεις κάτι ουσιαστικό κι επί του θέματος στην κουβέντα που προσπαθούν να κάνουν μερικοί μην ποστάρεις.

    Δεν θα προειδοποιούμε και θα ασχολούμαστε μαζί σου συνέχεια, κοίτα να συμμορφωθείς