ελληνική μουσική
    774 online   ·  210.833 μέλη

    Ίδιες μελωδίες !!!!!

    joan
    27.07.2004, 17:17
    Σήμερα άκουσα για πρώτη φορά όλοκληρο το νέο cd της Πέγκυς Ζήνα.
    Κατά τη γνώμη μου,δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.
    Η γνώριμη Ζήνα !!!!!!!!!!!

    Αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος που ξεκινάω αυτό το θέμα !

    Ακούγοντας το τραγούδι ''Χωρίς φτερά'',ένιωσα ότι τη μελωδία την είχα ξανακούσει...αλλά όχι με τους ίδιους στίχους.
    Και είχα δίκιο...
    Ηταν η ίδια μελωδία με τη μελωδία του ''Αν ξαναρθείς'',που τραγούδησε η Κωνσταντίνα,στο cd της ''Λάθος'' !!!!!!!!!!!!!!
    Κάτι ανάλογο είχα πάθει και στο παρελθόν....
    Άκουγα το ''Αρκετά'' της Βίσση και η μελωδία του μου ήταν γνωστή...
    Και εκεί πάλι δεν έκανα λάθος...ήταν ίδια με τη μελωδία του ''Κι εγώ εδώ'' της Σαμίου !!!!!!!!!
    Εσείς έχετε ανακαλύψει ...ίδιες μελωδίες ?

    revekka
    27.07.2004, 17:50
    αν θέλεις να ανακαλύψεις κι άλλες άκου κι άλλο καρβέλα...!!! αν δεν κανω λάθος, για να θεωρηθεί κλοπή πρέπει να είναι απο 8 μέτρα και πάνω η ίδια η μελωδία, οπότε αν πάρεις 7 μέτρα απο ένα κομμάτι και 7 απο άλλο τα κανες 14...
    trelh
    27.07.2004, 19:33
    Ακούγοντας μουσική απ' όλο τον κόσμο κατάλαβα πόσο μεγάλους και συμαντικούς δημιουργούς έχουμε .Στην Τουρκία για παραδειγμα πολλές μελωδίες είναι κλεμμένες. Ειδικά μελωδίες όπως το ' πόσο μου λείπεις ' , 'θέλω να δω ' του Σότη Βολάνη και η μελωδία του 'ΜΑΣΑΙ' . Ομως και η μελωδία του ' δεν αξίζεις' είναι παρμένη από Τούρκο τραγουδιστή που θεωρείται ο απόλυτος σταρ !!!
    joan
    28.07.2004, 00:34
    Quote:

    Το μέλος trelh στις 27-07-2004 στις 19:33 έγραψε:

    Ακούγοντας μουσική απ' όλο τον κόσμο κατάλαβα πόσο μεγάλους και συμαντικούς δημιουργούς έχουμε .Στην Τουρκία για παραδειγμα πολλές μελωδίες είναι κλεμμένες. Ειδικά μελωδίες όπως το ' πόσο μου λείπεις ' , 'θέλω να δω ' του Σότη Βολάνη και η μελωδία του 'ΜΑΣΑΙ' . Ομως και η μελωδία του ' δεν αξίζεις' είναι παρμένη από Τούρκο τραγουδιστή που θεωρείται ο απόλυτος σταρ !!!




    Ναί..αυτό είναι παγκοσμίως γνωστό !!!!
    Και δεν είναι μόνο η Τουρκία...Ισραήλ,Αίγυπτο,Ινδία....και ου το καθ'εξής.
    Μα εγώ μιλάω...για εγχώριες κλοπές !!!!!!!!!!
    Να κυκλοφορούν 2 ελληνικά τραγούδια με διαφορετικό στίχο και διαφορετική ερμηνεία...αλλά με ίδια μελωδία...εμένα προσωπικά με κάνει να νιώθω κάπως και μόνο που το ακούω !!!!
    Γιατί σκέφτομαι...κοίτα τι έξυπνοι που είναι όλοι αυτόι που πάνε να μας σερβίρουν ....ξαναζεσταμένο φαγητό !!!!!!!!!
    Αλλά,θα μου πείτε,που ζω...ο κλέψας του κλέψαντος !!!!!!!!!!!!!!!!
    Sideline
    28.07.2004, 01:40
    E καλά..αυτά τα τραγούδια είναι εφήμερα-είναι κατασκευασμένα με ειδική φόρμουλα έτσι ώστε να τα θυμάσαι όσο καιρό παίζουν στο ραδιόφωνο και στα club και να ξεχνάς τελείως μόλις σταματήσουν.

    Επομένως για τους πλείστους που είναι λάτρεις αυτών των τραγουδιών ουσιαστικά το παλαιότερο τραγούδι απο τα δύο-αυτό που είχε την αρχέτυπη μελωδία-απλούστατα δεν υφίσταται πλέον και έτσι δεν τίθεται καν θέμα κλοπής.

    Μάλιστα :)
    ALKIBIADES
    01.08.2004, 17:51
    Κλοπή θεωρείται το πέραν του ενός μέτρου ή ενός στίχου.
    Η κλοπή είναι αρχαιότατη ιστορία.
    Μάλιστα, μέχρι και την έναρξη της δισκογραφίας, ήταν τρόπω τινά επιβεβλημένη. Πατώντας πάνω σε γνωστές μελωδίες οι δημιουργοί προχωρούσαν.
    Λόγου χάριν, 13 από τα 14 δισκογραφημένα στο όνομα τού Ανέστη Δελλιά ρεμπέτικα, είναι κλασικές σμυρνέικες μελωδίες με κουτσαβάκικα λόγια.
    Επί του θέματος, ο Χατζιδάκις έλεγε πως «οι μεγάλοι κλέβουν, οι ατάλαντοι αντιγράφουν».
    Χαρακτηριστικότατο παράδειγμα η μεγάλη διαχρονική επιτυχία του Στ. Ξαρχάκου [σε στίχους του Ν. Γκάτσου] «Αύριο πάλι». Ένας γνωστός μου πιανίστας, με πληροφόρησε πως είναι σχεδόν πιστή μεταφορά αποσπάσματος έργου ενός ισπανού κλασικού συνθέτη. Μάλιστα, ο εν λόγω μουσικός, έκανε την διπλωματική του εργασία σ' αυτον τον [άγνωστο σε μένα] συνθέτη.
    άλλο παράδειγμα?
    Άλλο παράδειγμα: «Το βαπόρι απ' την περσία» του Τσιτσάνη, είναι ακριβώς η μελωδία απ΄οτην «πλημμύρα» του Μάρκου Βαμβακάρη.

    Ε, σκεφτείτε τι γίνεται, άμα μιλάμε για τον παντελώς ατάλαντο κύριο Φοίβο!


    dora2000
    03.08.2004, 09:50
    Παιδιά όταν έβλεπα τον διαγωνισμό της eurovision (Γιατί ομολογώ ότι το έκανα) ακούγοντας το τραγούδι του Ισραήλ (αν δεν κάνω λάθος) μου ήρθαν αμέσως τα λόγια από το "Αγάπα με" Ένα παλιό τραγούδι του Πουλόπουλου.
    Επειδή από τότε δεν το έχω ξανακούσει (το τραγούδι του Ισραήλ εννοώ) δεν παίρνω και όρκο. Θυμάμαι όμως ότι μου έκανε εντύπωση γιατί ήταν σχεδόν η ίδια μελωδία.
    Ακόμη αν βρεθεί στα χέρια σας το τελευταίο cd του Πλούταρχου κάπου εκεί μέσα υπάρχει ένα εύθυμο τραγουδάκι (δεν θυμάμαι τίτλο) που η μελωδία του φέρνει πολύ σε ένα παλιότερο της Γαρμπή που αν δεν κάνω λάθος λεγεται "Αλητάκι μου" ή κάπως έτσι....

    Και άλλα πολλά....
    XeniaRodo
    24.02.2005, 13:18
    Kαι το σουξέ της Mπάμπαλη -μοίρα μου έγινες λέγεται?- είναι αντιγραφή του "Θέλω τρέλλα, θέλω πράγματα ανεβασμένα...."

    Jasmine
    24.02.2005, 14:39
    Καλά Joan αυτό δεν είναι κάτι καινούριο!! Ακόμα και μεγάλοι συνθέτες έχουν πάρει γνωστές μελωδίες και τις έχουν ψιλοδιασκευάσει σαν δικές τους. Για παράδειγμα το "Ήλιε μου, ήλιε μου βασιλιά μου" του Μάνου Χατζιδάκη που είχε τραγουδήσει η Δήμητρα Γαλάνη είναι πιστή αντιγραφή της 40ης συμφωνίας του Mozart χωρίς καμμιά αλλαγή, ένα παλιό συγκρότημα (έφαγα τον κόσμο να βρω το τραγούδι, και δεν το βρήκα, ποιος ξέρει που το χω βάλει) Αλλά νομίζω ότι ήταν οι Beatles, σε ένα τραγούδι τους το μεσαίο θέμα είναι η αρχή του 2ου μέρους της Παθητικής σονάτας του Beethoven και φυσικά να μην αναφέρω τις αξέχαστες δεκαετίες του 60 και 70 στην Ελλάδα όπου όλες οι μελωδίες των τραγουδιών της εποχής εκείνης ήταν κλεμμένες απ' τα τραγούδια της Ιταλικής μουσικής την ίδια εποχή!! Ο κλέψας του κλέψαντος δε λέτε τίποτα!!
    elzaatar
    24.02.2005, 14:48
    Υπάρχει εταιρεία την οποία ξεκίνησε κάποιος τὐπος ο οποίος έπαιρνε μέτρα <8 από διάφορα τραγούδια (Madona , Floyd , dj Sasha , Bethoven , κ.ά.) τα διαμόρφωνε κατάλληλα με επαναλήψεις και άλλα τεχνάσματα οπότει έφτιαχνε ένα μουσικό κομμάτι για το οποίο έλεγε και πως το έφτιαξε. Μηνύθηκε από τις δισκογραφικές εταιρείες αλλά τελικά κέρδησε τις δίκες και τώρα υπάρχει κίνημα μουσικόφιλων που κάνουν το ίδιο. Αν θέλετε μπορώ να σας δώσω περισσότερες πληροφορίες.
    Αυτό που έπαθες το έχω πάθει με τον Χατζηδάκι. Όταν άρχισα να ακούω κλασσική μουσική άκουσα μια μελωδία η οποία μου ήταν πολύ γνωστή. Έσπασα το κεφάλι μου να θυμηθώ. Τελικά ήταν ενσωματωμένη στην αρχή τραγουδιού του Χατζηδακι.
    Αργότερα μου συνέβη αρκετές φορές οπότε έπαψα να του δίνω σημασία εκτός αν ήταν κατι πολύ κραυγαλέο.
    Jasmine
    24.02.2005, 15:04
    Ε ναι αυτό το τραγούδι του Χατζηδάκη παραείναι γιατί είναι ακριβώς η ίδια η συμφωνία και ο τίτλος του είναι κι όλας "Χασάπικο 40" Δεν είναι διασκευασμένο, αφού όταν μάθαινα την 40η του Mozart για να την παίξω σε μια συναυλία, τραγουδούσα το τραγούδι από μέσα μου!!
    piterpiano
    24.02.2005, 21:24
    poly swsta afta pou lete gia ton xatzidaki,alla afto den meiwnei fisika thn aksia tou etsi.

    epsishs gia ton foivo ine emfanes oti kata kairous vazei sta kommatia toy aftousies loopes apo paliotera.h mousikh tou den ine oti kalytero proswpika gia mena alla ton paradexomai apo emporikhs apopshs afou ine asteirefth pigh soukse(mpika sto kithara.vu kai eida polla tragoudia tou sigkentrwmena kai ta ksera ola!!!!!!) kai kserei na "xtipaei" stho kefi tou kosmou..

    oso gia kapoious pou lene oti ,ela mwre,o basilias tou copy-paste ine o foivos,an mporoun as kanoun kati paromoio.
    efxaristw poly.
    Jasmine
    24.02.2005, 23:31
    Quote:

    Το μέλος piterpiano στις 24-02-2005 στις 21:24 έγραψε:

    poly swsta afta pou lete gia ton xatzidaki,alla afto den meiwnei fisika thn aksia tou etsi.

    epsishs gia ton foivo ine emfanes oti kata kairous vazei sta kommatia toy aftousies loopes apo paliotera.h mousikh tou den ine oti kalytero proswpika gia mena alla ton paradexomai apo emporikhs apopshs afou ine asteirefth pigh soukse(mpika sto kithara.vu kai eida polla tragoudia tou sigkentrwmena kai ta ksera ola!!!!!!) kai kserei na "xtipaei" stho kefi tou kosmou..

    oso gia kapoious pou lene oti ,ela mwre,o basilias tou copy-paste ine o foivos,an mporoun as kanoun kati paromoio.
    efxaristw poly.





    Φυσικά και δε μειώνει σε τίποτα την αξία του συνθέτη piter και ειδικά του Χατζηδάκη που έχει αποδείξει την αξία του σε άλλα κι άλλα, οπότε δεν μπορεί να μειωθεί σε τίποτα από ένα μεμωνομένο γεγονός, ότι βάσισε ένα τραγούδι του σε μια μελωδία του Mozart επειδή του άρεσε. Ίσα ίσα που νομίζω ότι τώρα δίνουν και κάποιες συνθέσεις του, σαν "ελληνικό" σε πτυχία και διπλώματα πιάνου.
    pianopassion
    24.02.2005, 23:50
    Καλησπέρα σε όλους. Σπάω το κεφάλι μου εδώ και 3 χρόνια, από τότε που άκουσα το δεύτερο κονσέρτο του Rachmaninov να θυμηθώ το δεύτερο μέρος (αργό) σε πιο σύγχρονο τραγούδι έχει «δανείσει» τη μελωδία του.
    Επειδή έχω χρόνια να το ακούσω δεν θυμάμαι όλους τους στοίχους. Απλά την αρχή: When I was young I never needed anyone……..και το τέλος: …..those days are gone.
    Το κομμάτι είναι στιλ μπαλάντα (αργό) και αρκετά εμπορικά γνωστό.
    Το γνωρίζει άραγε κάποιος???

    vouliakis
    25.02.2005, 00:32
    All By Myself, το έχει πει και η Celine Dion και παλιότερα ο Eric Carmen...

    jorge
    25.02.2005, 00:51
    Μια φορά κι έναν καιρό στην Πάτρα παίζαν στο Συνεργείο οι "Ευ Ζην".

    Αυτοί λοιπόν είχαν τη συνήθεια να βρίσκουν τραγούδια με κοινά ακκόρντα και κοινό ρυθμό.

    Πάνω στον κοινό ρυθμό και στις κοινές συγχορδίες λοιπόν, ο τραγουδιστής ερμήνευε το ένα κομμάτι, ενώ η τραγουδίστρια το άλλο. Που και που υπήρχε και ο κιθαρίστας με τον ντράμερ που βοηθούσαν στα φωνητικά.

    Παραδείγματα με τα οποία μπορείτε να ...πειραματιστείτε:

    - Δυνατά-Δυνατά & Fall In Love With An Alien (κοινό ρεφραίν, πρέπει να γίνει και μια μικρή αλλαγή στο ρυθμό για να "παντρευτούνε")

    - What's Going On (4 Non Blondes) & Dont Worry Be Happy (διασ.Κατσιμίχα)
    pianopassion
    25.02.2005, 00:58
    Καλημέρα σου vouliakis και σε ευχαριστώ πολύ μα πάρα πολύ. Εσύ είμαι σίγουρος ακόμα και ψύλλους στα άχυρα θα τους έβρισκες. Πες μου όμως αν θες συμφωνείς και εσύ για την ομοιότητα των δύο ακουσμάτων?


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: pianopassion on 25-02-2005 00:59 ]
    vouliakis
    25.02.2005, 01:05
    Ε..., κάπου υπάρχει και στη δισκοθήκη το παλιό 45άρι (δισκάκι εννοώ) του Eric Carmen... Ευχαριστώ πάντως που πάντα έχεις να πεις και κάποια καλά λόγια για μένα.


    ALKIBIADES
    27.05.2005, 21:38
    Ελπίζω να καταλάβατε τώρα οι Ιθάκες τι σημαίνουν
    ούτως ειεπίν η μουσική είνα ιμία κια οι νότες ειναι 7!

    zoyd
    28.05.2005, 00:54
    auti i elliniki mousiki ene to idio to psema !