ελληνική μουσική
    871 online   ·  210.851 μέλη

    Ίδιες μελωδίες !!!!!

    Sofia
    28.05.2005, 01:12
    Quote:

    Το μέλος zoyd στις 28-05-2005 στις 00:54 έγραψε:

    auti i elliniki mousiki ene to idio to psema !







    Τι εννοείς δηλαδη..?? Για γίνε πιο σαφής..
    Είναι δηλαδή ψέμα ο Χατζηδάκις...????
    Ή μήπως στην ξένη μουσική δεν βρίσκουμε τέτοιου είδους 'αντιγραφές'..???
    pianopassion
    28.05.2005, 01:22
    «Μάνο (εννοεί Χατζηδάκη) το μόνο μας κοινό είναι ότι μαζί με μάγκες έχουμε και
    βλάκες για κοινό». Active Member.

    zoyd
    28.05.2005, 01:31
    re milao gia tin eliniki mousiki typou


    tsaliki, vandu, pegi ( egi egi) , rouvas ke tetia


    den pistevo tora na diafonite
    Sofia
    28.05.2005, 01:33
    Quote:

    Το μέλος zoyd στις 28-05-2005 στις 01:31 έγραψε:

    re milao gia tin eliniki mousiki typou


    tsaliki, vandu, pegi ( egi egi) , rouvas ke tetia


    den pistevo tora na diafonite





    Οκ...πάσο..

    Υ.Γ. Θερμή παράκληση..Οχι άλλα greeklish!!!
    Orfeus
    28.05.2005, 02:52
    Quote:

    Το μέλος zoyd στις 28-05-2005 στις 01:31 έγραψε:

    re milao gia tin eliniki mousiki typou


    tsaliki, vandu, pegi ( egi egi) , rouvas ke tetia


    den pistevo tora na diafonite





    Ευγενικά Zoyd!!! Ευγενικά!!!

    Και όχι άλλα greeklish!!!!

    OK????
    xarisrodios
    31.05.2005, 22:50
    Quote:

    Για παράδειγμα το "Ήλιε μου, ήλιε μου βασιλιά μου" του Μάνου Χατζιδάκη που είχε τραγουδήσει η Δήμητρα Γαλάνη είναι πιστή αντιγραφή της 40ης συμφωνίας του Mozart χωρίς καμμιά αλλαγή


    Για αυτό άλλωστε το τραγούδι είχε τίτλο "χασάπικο σαράντα"...

    Αλλά ο Χατζιδάκις έκανε λαικό ένα κλασσικό κομμάτι και το είπε ακόμα και στον τίτλο του... Αντίθετα ο Θάνος Μικρούτσικος αντέγραψε νότα προς νότα το "όλοι σε φωνάζαν αρχηγό" του Μάνου Λοϊζου και το έβαλε ως δική του σύνθεση στον Σταυρό του νότου (Θεσσαλονίκη)...
    Ο δε Κηλαιδόνης έκανε μεγάλη επιτυχία με το "πως σου παν καλέ τα τζιν" που το άκουσα ατόφιο σε κάντρυ τραγούδι σε μια ταινία γουέστερν που δυστυχώς δεν θυμάμαι τον τίτλο της...
    Hastaroth
    31.05.2005, 23:15
    Ο Κηλαηδόνης έχει γράψει στο δίσκο που περιλαμβάνει το τραγούδι αυτό οτι είναι παλιό γερμανικό λαϊκό τραγούδι.

    Καί όντως το έχω ακούσει στά γερμανικά.

    Ο δέ Χατζιδάκις δέν είπε ποτέ οτι το "Χασάπικο σαράντα" είναι δική του πρωτότυπη σύνθεση.

    Γιά την ακρίβεια μάλιστα,πρόκειται γιά ψιλο-διασκευή,αφού η μελωδία στούς δύο τελευταίους στίχους τής επωδού (δηλαδή τού ρεφραίν) διαφέρει από την μελωδία τού πρωτότυπου (είναι προσθήκη τού Χατζιδάκι).

    Γιά τον Μικρούτσικο δέν ξέρω,αλλά άν έκανε κάτι τέτοιο είναι σίγουρα πολύ λάθος κίνηση,γιατί το "όλοι σέ φωνάζαν αρχηγό" είναι γνωστό τραγούδι,οπότε η κλοπή είναι πολύ εμφανής.
    vouliakis
    01.06.2005, 00:57
    Πώς το είχε πει ο Στραβίνσκι;
    -"Οι μεγάλοι κλέβουν, οι μέτριοι μιμούνται"
    rapsodos
    01.06.2005, 09:38
    Μια που μιλάμε για ίδιες μελωδίες σας παραπέμπω στα εξής τραγούδια.
    Κίτρινη πόλη (σνθ.Μαχαιρίτσας , ερμ.Μαχαιρίτσας - Μητροπάνος) και Ιπτάμενο χαλί (σνθ. Μαχαιρίτσας , ερμ. Νταλάρας). Εδώ τι συμβαίνει?
    Πολύ απλά το κουπλέ και η γέφυρα του πρώτου έγιναν ολόκληρο τραγούδι - βλέπε Ιπτάμενο Χαλί - με μόνη αλλαγή τους στίχους. Βέβαια δικά του είναι και τα δύο τα τραγούδια, ότι θέλει μπορεί να κάνει ο Μαχαιρίτσας, αλλα , αναρρωτιέμαι τώρα εγώ με το φτωχό μυαλό μου. Τόσο πολύ του άρεσε το κουπλέ που θέλησε να του δώσει προαγωγή, ή απλώς ήθελε να δώσει σώνει και καλά ένα τραγούδι στον Νταλάρα και δεν προλάβαινε ?
    Επίσης το Παυσίλυπον , κάποιο τραγούδι του Σαββόπουλου μου θυμίζει, αλλα επειδή δε θυμάμαι ποιο, ας το αφήσουμε προς το παρόν.

    EffieKakaflika
    01.06.2005, 09:45
    Καλά να δανείζεται κανείς μελωδίες από κλασικά κομμάτια (όχι ότι είναι σωστό αλλά εν πάση περιπτώσει), η εισαγωγή όμως από το τραγούδι του Νικολόπουλου Μη μου λες αντίο, που ακούγεται πολύ φέτος (απ΄
    το Μακεδονα), είναι ίδια με την εισαγωγή του Αχ στην αρχή των τραγουδιών του Ν. Ξυδάκη...
    pianopassion
    01.06.2005, 13:31
    Ο μεγάλος Μάνος Χατζηδάκης στο κορυφαίο του για μένα έργο για πιάνο
    «Συνομιλία με τον Prokofiev» (επιπέδου πτυχίου στο πιάνο) δανείζεται
    την χαρακτηριστική μελωδία από το μπαλέτο του Ρώσου συνθέτη και όχι
    μόνο δεν τον προσβάλλει αλλά αντίθετα τον τιμάει με τον τίτλο που βάζει
    στο κομμάτι. Ο Μάνος είναι από τους λίγους μουσικούς που έλεγε τα πράγματα
    με το όνομά τους και πήγε κόντρα στο μουσικό κατεστημένο της εποχής.
    Είναι σε πολλούς γνωστές οι θετικές κριτικές του την εποχή που ήταν διευθυντής
    το τρίτου προγράμματος ακόμα και για τον Γιάννη Φλωρινιώτη.
    Το μέγιστο σε ένα μουσικό ή τραγουδιστή ή σόουμαν είναι να είναι αυθεντικός.
    Οι δήθεν ποιοτικοί υπήρχαν και θα υπάρχουν.


    rapsodos
    02.06.2005, 10:27
    Quote:

    Το μέλος rapsodos στις 01-06-2005 στις 09:38 έγραψε:

    Μια που μιλάμε για ίδιες μελωδίες σας παραπέμπω στα εξής τραγούδια.
    Κίτρινη πόλη (σνθ.Μαχαιρίτσας , ερμ.Μαχαιρίτσας - Μητροπάνος) και Ιπτάμενο χαλί (σνθ. Μαχαιρίτσας , ερμ. Νταλάρας).




    Εννοείται οτι όσο και να ψάξετε , Κίτρινη πόλη απο Μαχαιρίτσα δε θα βρείτε. ίσως αντι για Κίτρινη πόλη (που παραπέμπει σε Αλεξίου) βάλετε Κίτρινα Βράδια.
    Sorry