ελληνική μουσική
    746 online   ·  210.832 μέλη

    Ποια είναι η λεπτή γραμμή ανάμεσα στο Λαικό και το 'Εντεχνο

    mallios
    07.04.2008, 23:32
    Ακούγοντας αρκετά τραγούδια "έντεχνα" και "λαικά" παρατήρησα πως αρκετά κομμάτια λαικά θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ως "έντεχνα" και το αντίθετο. Άρα ποιος είναι αυτός που κάνει την οριοθέτηση και με ποια κριτήρια? Μήπως υποτιμούν την νοημοσύνη μας (οι δισκογραφικές) ....?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 08-04-2008 01:13 ]


    manouvr
    08.04.2008, 18:03
    Παράθεση:

    Το μέλος mallios στις 07-04-2008 στις 23:32 έγραψε...

    Ακούγοντας αρκετά τραγούδια "έντεχνα" και "λαικά" παρατήρησα πως αρκετά κομμάτια λαικά θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ως "έντεχνα" και το αντίθετο. Άρα ποιος είναι αυτός που κάνει την οριοθέτηση και με ποια κριτήρια? Μήπως υποτιμούν την νοημοσύνη μας (οι δισκογραφικές) ....?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 08-04-2008 01:13 ]




    Φιλε μου το λεγομενο "εντεχνο" τραγουδι ,αν θελουμε να χρησιμοποιησουμε τον ορο αυτο, δεν εξαιρει το λαίκο τραγουδι...Αντιθετως!
    Εντεχνο τραγουδι (θα προτιμουσα να το πω "ποιοτικο") συνανταμε σε ολους τους χωρους ..απο ροκ εως λαικο,δεν εχει να κανει με τον ρυθμο η' τα μουσικα οργανα που ενορχηστρωνουν ενα τραγουδι. (δηλαδη τα "Ροζα","Μ'αεροπλανα και βαπορια","Χρωμα δεν αλλαζουν τα ματια" η΄ακομα και το "Αγαλμα" τι ειναι?)
    sitzoune81
    08.04.2008, 18:24
    Παράθεση:

    Το μέλος mallios στις 07-04-2008 στις 23:32 έγραψε...

    Ακούγοντας αρκετά τραγούδια "έντεχνα" και "λαικά" παρατήρησα πως αρκετά κομμάτια λαικά θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ως "έντεχνα" και το αντίθετο. Άρα ποιος είναι αυτός που κάνει την οριοθέτηση και με ποια κριτήρια? Μήπως υποτιμούν την νοημοσύνη μας (οι δισκογραφικές) ....?


    Η θεωρια αυτη περι λεπτων γραμμων στα ορια της μουσικης αυτου του πλανητη ειναι για μενα μπαρμπουτσαλα!
    Τωρα, το αν οι δισκογραφικες εταιριες παιζουν με την νοημοσυνη μας, αυτο ειναι κατι παρα πανω απο βεβαιο. Τα τελευταια χρονια παντως προσπαθω εγω να τους κοροιδεψω, και πολλες φορες τα καταφερνω!!!

    Natassain
    10.04.2008, 18:41
    Ας δωσει καποιος τους ορισμους "εντεχνο" και "λαικο". Δεν νομιζω οτι μπορει. Δεχομαι οτι υπαρχουν τραγουδια ποιοτικα που αντεχουν στο χρονο, και τραγουδια που κανουν σουξεδακι ενος μηνα και μετα "τιποτα".
    thomasindos
    11.04.2008, 08:43
    Νομίζω ότι……..ο αείμνηστος Άκης Πάνου ανήκει στην «κατηγορία» των ποιοτικών τραγουδοποιών, με λίγα λόγια θέλω να πω ότι, όταν μια καλλιτεχνική προσπάθεια – πρόταση έχει καλούς στίχους δηλαδή που δεν προσβάλουν την αισθητική του ακροατή συνδυαζόμενη με το «πάντρεμα» της με την μουσική καταφέρνει να μας ταξιδέψει τότε , είναι ποιοτικό. Διεγείρει την φαντασία και φτιάχνει εικόνες, σε βάζει μέσα στην δημιουργία του, σε αγγίζει. Θεωρώ ότι η μουσική «γεννήθηκε» για να αποδίδει το συναίσθημα του δημιουργού της. Νομίζω λοιπόν …. Γιατί έτσι νιώθω, ευχαριστώ.
    Peace18
    11.04.2008, 12:18
    Άντε πάλι... Παιδιά το έντεχνο δεν σημαίνει ποιοτικό ή κουλτούρα! Όπως επ΄΄ισης κανένας δεν οριοθετεί το συγκεκριμένο είδος μουσικής... Στο έντεχνο συγκαταλέγονται τα μελοποιημένα ποιήματα κατα βάση και εκείνα τα τραγούδια που οι στίχοι μπορούν να σταθούν και μόνοι! Ε λοιπόν... υπάρχουν πολά λαϊκά που πληρούν προϋποθέσεις εντέχνου! Και πολλά λεγόμενα έντεχνα που θα έπρεπε να λέγονται απλά λαϊκά...