ελληνική μουσική
    500 online   ·  210.844 μέλη

    Στα πυρά της Πέγκυ Ζήνα το έντεχνο & η Ελένη Τσαλιγοπούλου

    karelia
    08.04.2008, 19:08
    Τάραξε τα λιμνάζοντα νερά στο ελληνικό τραγούδι η Πέγκυ Ζήνα,
    όταν σε συνέτευξή της στο Δημήτρη Δανίκα,για λογαριασμό του περιοδικού Ταχυδρόμος,
    μίλησε έξω απ' τα δόντια για το έντεχνο τραγούδι,και τους εκπροσώπους του.

    (απόσπασμα)

    Πέγκυ Ζήνα=>
    Τα παιδιά της νύχτας είναι πιο καθαρά.Τη νύχτα βλέπεις αυτά που θέλεις.Τη μέρα τα βλέπεις όλα.Ακόμα και αυτά που δεν θέλεις.


    Δημήτρης Δανίκας=>
    Όπως?


    Πέγκυ Ζήνα=>
    Κάποιους άσχημους,άπλυτους,σπυριάρηδες,που τάχα μου τραγουδάνε κουλτούρα και όταν δεν πουλάνε,μάς παίρνουν τους στυλίστες μας και τους κομμωτές μας,και το παίζουν εμπορικοί.Η κουλτούρα μερικές φορές είναι το άλλοθι του ατάλαντου.Γι αυτό,αν και δεν έχω ιδέα από μόδα,αναγκάζομαι να φοράω αποκλειστικά κάτι δικό μου,για να μην μπορεί μια τάχα μου έντεχνη,όπως η Τσαλιγοπούλου που η φωνή της δεν μπορεί να πατήσει νότα,να φορέσει το ίδιο ρούχο,και να πει ότι δεν είναι σαν τη Πέγκυ Ζήνα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : karelia στις 08-04-2008 19:12 ]


    deathminor88
    08.04.2008, 19:18
    Εν μέρει συμφωνώ.. Ειδικά στο θέμα "ατάλαντος-κουλτούρα"..
    Αλλά ελπίζω να ξέρει η κα. Ζήνα ότι αυτή, μαζί με πολλούς συναδέλφους της, είναι καταποντισμός της μουσικής κλπ κλπ.
    GAGA
    08.04.2008, 19:24
    Σίγουρα η Τσαλιγοπούλου έχει κάνει αστοχίες, αλλα δεν τη λές και άφωνη...
    fotini19
    08.04.2008, 19:31


    μας έπεισε!!!
    sitzoune81
    08.04.2008, 19:53
    Παρ' τη μια και βαρα την αλλη!
    Αχωνευτες και οι δυο!
    ΟΥΣΤ!
    VOICETEACHER
    08.04.2008, 20:04
    Ειναι γεγονοs οτι Αρβανιτακη και Τσαλιγοπουλου ''στοναρουνε''.
    spiroos
    08.04.2008, 21:11
    Το όλο σκηνοθετημένο σκηνικό και η άχρηστη συνέντευξη με τον Δανίκα, -5 σελίδες τσάμπα- είναι νομίζω πιο σημαντικά από τα λόγια της..

    Βέβαια σε μεγάλο βαθμό έχει δίκιο, αν και άκομψα τοποθετημένη, αλλα δικαιολογείται ως προιον της υπο-κουλτούρας...


    mellia
    08.04.2008, 21:22
    Η Τσαλιγοπούλου και εμένα με εκνευρίζει πολλές φορές αλλά δεν θα έλεγα ότι τίθεται θέμα σύγκρισης με την Αρβανιτάκη! Στονάρει η τελευταία? Τι να πω δεν είμαι δασκάλα μουσικής κτλ αλλά δεν μου "ακούγεται".
    Τώρα για την συγκεκριμένη συνέντευξη δεν την διάβασα, αλλά εκτός του ότι ο Δανίκας έχει αρχίσει εδώ και καιρό να με νευριάζει με αυτά που λέει, το στυλάκι κτλ, η Ζήνα μπορεί να έχει δίκιο για το "δήθεν" πολλών και για τις ταμπελίτσες στην μουσική αλλά και αυτή έχει ευθύνη για αυτά που κάνει η ίδια στον χώρο της (εννοώ τις επιλογές της να κινείται σε έναν χώρο βασικά εμπορευματοποιημένο και του θεάματος κυρίως).
    Και για να καταλάβω, σύμφωνα με την κυρία Ζήνα οι "άσχημοι" άνθρωποι και οι "σπυριάρηδες" είναι αυτοί που κάνουν κακό στην μουσική? Τι λες ρε παιδί μου! Δεν το ήξερα ότι η μουσική έχει τόση σχέση πια με τους...στυλίστες!!! Εμπρός κακομούτσουνοι μουσικοί του κόσμου ενωθείτε και βουρ για τον πλαστικό και τον στυλίστα σας!
    Προτείνω να καταθέσουμε την μαρτυρία της κυρίας Ζήνα στο υπουργείο πολιτισμού για να λάβει μέτρα κατά της "ασχήμιας" που σαμποτάρει την τέχνη.

    Μα τι λέμε τώρα???

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mellia στις 08-04-2008 21:32 ]


    GAGA
    08.04.2008, 22:57
    Παράθεση:

    Το μέλος mellia στις 08-04-2008 στις 21:22 έγραψε...

    Η Τσαλιγοπούλου και εμένα με εκνευρίζει πολλές φορές αλλά δεν θα έλεγα ότι τίθεται θέμα σύγκρισης με την Αρβανιτάκη! Στονάρει η τελευταία? Τι να πω δεν είμαι δασκάλα μουσικής κτλ αλλά δεν μου "ακούγεται".
    Τώρα για την συγκεκριμένη συνέντευξη δεν την διάβασα, αλλά εκτός του ότι ο Δανίκας έχει αρχίσει εδώ και καιρό να με νευριάζει με αυτά που λέει, το στυλάκι κτλ, η Ζήνα μπορεί να έχει δίκιο για το "δήθεν" πολλών και για τις ταμπελίτσες στην μουσική αλλά και αυτή έχει ευθύνη για αυτά που κάνει η ίδια στον χώρο της (εννοώ τις επιλογές της να κινείται σε έναν χώρο βασικά εμπορευματοποιημένο και του θεάματος κυρίως).
    Και για να καταλάβω, σύμφωνα με την κυρία Ζήνα οι "άσχημοι" άνθρωποι και οι "σπυριάρηδες" είναι αυτοί που κάνουν κακό στην μουσική? Τι λες ρε παιδί μου! Δεν το ήξερα ότι η μουσική έχει τόση σχέση πια με τους...στυλίστες!!! Εμπρός κακομούτσουνοι μουσικοί του κόσμου ενωθείτε και βουρ για τον πλαστικό και τον στυλίστα σας!
    Προτείνω να καταθέσουμε την μαρτυρία της κυρίας Ζήνα στο υπουργείο πολιτισμού για να λάβει μέτρα κατά της "ασχήμιας" που σαμποτάρει την τέχνη.

    Μα τι λέμε τώρα???

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mellia στις 08-04-2008 21:32 ]







    ATROMITOS
    08.04.2008, 23:31
    Ε όχι και φάλτσα η Αρβανιτάκη!Μάθαμε όλοι και λέμε.Η γυναίκα έχει φωνάρα και είναι απ τις λίγες ερμηνεύτριες που στα live ακούγεται όπως στο studio.ΓΙα την Τσαλιγοπούλου και το Μητροπάνο έχω ακούσει ότι στωνάρουν αλλά αυτό για μένα δε σημαίνει ότι δεν είναι μεγάλλοι καλλιτέχνες.Το Πεγκουλίνι λογικό μου φαίνεται να μιλάει αλαζονικά και να κατηγορεί τους πάντες.Παντρεύτηκε το λεφτά που χει ολόκληρη δισκογραφική,την έχουν προωθήσει όσο δεν πάει στις πίστες και πασάρεται ως λαικιά φωνή,έχει βγάλει όσα φράγκα βγάζουν οι έντεχνοι μαζί.Τι άλλο να θέλει.Αλλά όχι και να επιτίθεται στην Τσαλιγοπούλου όταν η ίδια είναι 100000 φορές χειρότερη.Το ότι είναι καλύτερη φωνή απ τα άλλα σκυλιά(Μαριάντα,Κελεκίδου κτλ) δε σημαίνει ότι έγινε και τραγουδίστρια.Ας κοιτάξει τα χάλια της και ας μην κρίνει τους άλλους καλλιτέχνες που και πιο πολλά χρόνια έχουν στο χώρο και δεν έχουν προκαλέσει.
    jorge
    08.04.2008, 23:40
    Μίλησε και η σκυλού πολυτελείας...
    sillia
    08.04.2008, 23:46
    Παράθεση:

    Το μέλος ATROMITOS στις 08-04-2008 στις 23:31 έγραψε...

    Ε όχι και φάλτσα η Αρβανιτάκη!Μάθαμε όλοι και λέμε.Η γυναίκα έχει φωνάρα και είναι απ τις λίγες ερμηνεύτριες που στα live ακούγεται όπως στο studio.ΓΙα την Τσαλιγοπούλου και το Μητροπάνο έχω ακούσει ότι στωνάρουν αλλά αυτό για μένα δε σημαίνει ότι δεν είναι μεγάλλοι καλλιτέχνες.Το Πεγκουλίνι λογικό μου φαίνεται να μιλάει αλαζονικά και να κατηγορεί τους πάντες.Παντρεύτηκε το λεφτά που χει ολόκληρη δισκογραφική,την έχουν προωθήσει όσο δεν πάει στις πίστες και πασάρεται ως λαικιά φωνή,έχει βγάλει όσα φράγκα βγάζουν οι έντεχνοι μαζί.Τι άλλο να θέλει.Αλλά όχι και να επιτίθεται στην Τσαλιγοπούλου όταν η ίδια είναι 100000 φορές χειρότερη.Το ότι είναι καλύτερη φωνή απ τα άλλα σκυλιά(Μαριάντα,Κελεκίδου κτλ) δε σημαίνει ότι έγινε και τραγουδίστρια.Ας κοιτάξει τα χάλια της και ας μην κρίνει τους άλλους καλλιτέχνες που και πιο πολλά χρόνια έχουν στο χώρο και δεν έχουν προκαλέσει.





    Αν είναι δυνατόν!!!!!! η φωνάρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



    και η ψωνάρα να συγκριθούν!!!!!!!!!



    σε live για να ξέρουμε και τι ακούμε.........
    piterpiano
    09.04.2008, 03:56
    σαν να το χοντρυνε η πεγκυ...
    επεσε πολυ στα ματια μου..ισως πριν την συνεντευξη να τις ξεμεινε λιγο εμπορευμα απο την ζαχαρη αχνη κ να ειπε να μην παει χαμενη...

    κ εμενα η τσαλιγοπουλου μου ειναι σχεδον απκρουστικη,πλην ομως αξιοσεβαστη αφου τοσα χρονια επιβιωνει στο χορο με τους λυκους..

    θα το στειλω χωρις προεπισκοπηση γιατι ουτε εγω θα βγαλω νοημα απο αυτα που εγραψα!!!!!
    gikostas
    09.04.2008, 08:44
    Ίσως επειδή βλέπουν ότι το λεγόμενο έντεχνο τραγούδι κερδίζει όλο και περισσότερους οπαδούς έχουν αρχίσει μερικοί και ανησυχούν.Γιατί πιο παλιά κανένας καλλιτέχνης του λεγόμενου μη ποιοτικού ρεπερτορίου δεν ασχολούνταν μ'αυτό;Βέβαια κατα καιρούς πολλοί έντεχνοι καλλιτέχνες σε διάφορες συνεντέυξεις τους επιτίθονταν στους μη ποιοτικούς.Αυτό είναι θεμιτό.Το να αναφέρεις όμως ονόματα και ειδικά το συγκεκριμένο νομίζω πως ήταν άστοχο από την πλευρά της Πέγκυ.Ας κάνει η κυρία Ζήνα την δουλειά της και ας αφήσει την κυρία Τσαλιγοπούλου να κάνει την δικιά της.Ο κόσμος αρχίζει και καταλαβαίνει έστω κι αν αυτό ενοχλεί μερικούς.
    Termite
    09.04.2008, 08:55
    Καλά τα είπε για την Ελένη. Και είναι κρίμα γιατι (προσωπική γνώμη) κάποια καταπληκτικά τραγούδια ακούγονται πάρα πολυ άσχημα με την δική της φωνή.

    Την Τσαλιγοπούλου, δεν μπορείς να την κατατάξεις ούτε στο έντεχνο αλλα ούτε και στο εμπορικό.
    sigur
    09.04.2008, 09:30
    έκανε και η μύγα κώλο και έχεσε τον κόσμο όλον....
    thaliey
    09.04.2008, 10:02
    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 08-04-2008 στις 23:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ATROMITOS στις 08-04-2008 στις 23:31 έγραψε...

    Ε όχι και φάλτσα η Αρβανιτάκη!Μάθαμε όλοι και λέμε.Η γυναίκα έχει φωνάρα και είναι απ τις λίγες ερμηνεύτριες που στα live ακούγεται όπως στο studio.ΓΙα την Τσαλιγοπούλου και το Μητροπάνο έχω ακούσει ότι στωνάρουν αλλά αυτό για μένα δε σημαίνει ότι δεν είναι μεγάλλοι καλλιτέχνες.Το Πεγκουλίνι λογικό μου φαίνεται να μιλάει αλαζονικά και να κατηγορεί τους πάντες.Παντρεύτηκε το λεφτά που χει ολόκληρη δισκογραφική,την έχουν προωθήσει όσο δεν πάει στις πίστες και πασάρεται ως λαικιά φωνή,έχει βγάλει όσα φράγκα βγάζουν οι έντεχνοι μαζί.Τι άλλο να θέλει.Αλλά όχι και να επιτίθεται στην Τσαλιγοπούλου όταν η ίδια είναι 100000 φορές χειρότερη.Το ότι είναι καλύτερη φωνή απ τα άλλα σκυλιά(Μαριάντα,Κελεκίδου κτλ) δε σημαίνει ότι έγινε και τραγουδίστρια.Ας κοιτάξει τα χάλια της και ας μην κρίνει τους άλλους καλλιτέχνες που και πιο πολλά χρόνια έχουν στο χώρο και δεν έχουν προκαλέσει.





    Αν είναι δυνατόν!!!!!! η φωνάρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



    και η ψωνάρα να συγκριθούν!!!!!!!!!



    σε live για να ξέρουμε και τι ακούμε.........

    sumfono apoluta.... siga pou viketora k i akuri zina pu den kserei pou pane t tessera na milisei g tin tsaligopoulou pou g mena t spaei....alla ektos ap auto...mn sugrinei tora k t asugrita ton eauto tis m t tsaligopoulou...ante ..eno auti i AFNI tou aiona vgainei n ilisei g fones pou exoun afisei ulko piso tous ksnexizoun n afinoun k malista aksiologo...k pote den exoun pei k tpt g autin stin teliki...auti pos vgainei tora sto kuro k anferontas onomata naleei oti tis katevei sto kameno tis kefali...ante...axristi...skulou...ane apo ke...sugxistika pali...
    gialina_giannina
    09.04.2008, 12:21
    Ωραίο επίπεδο η (κα) Ζήνα...Μπράβο της...
    Από πότε ένας καλλιτέχνης πρέπει να γίνει μοντέλο για να βγει να τραγουδήσει...Τι να πω...
    traditional
    09.04.2008, 12:52
    Πως γινεται να απαντησεις σε αυτα χωρις να ξεπεσεις σε χαρακτηρισμους? ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ, ΑΣ ΞΕΠΕΣΩ! ΟΥΣΤ ΖΗΝΑ ΒΡΩΜΟΣΚΥΛΟ, ΣΚΥΛΙ ΤΗΣ ΛΑΣΠΗΣ!!
    spiroos
    09.04.2008, 13:11
    Εεπ...Ως ένα βαθμό οι χαρακτηρισμοι οκ;

    Μην κάνουμε αυτό που κατακρίνουμε έτσι;