ελληνική μουσική
    723 online   ·  210.851 μέλη

    Στα πυρά της Πέγκυ Ζήνα το έντεχνο & η Ελένη Τσαλιγοπούλου

    antoine27
    12.04.2008, 14:01
    Εσυ που μιλάς για πωλήσεις αν θες να ξέρεις οι πιο εμπορικοί δίσκοι στην Ελλάδα είναι αυτοί που έχουν κάνει κουλτουριάρηδες.Και οι εμπορικότεροι όλων των εποχών είναι πάλι κουλτουριάρηδες.Δηλαδή θα μας πεις πως ο Νταλάρας και η Αλεξίου δε γεμίζουν τα μαγαζιά τους και το γεμίζει η Ζήνα.Τι άλλο θα ακούσουμε.
    karelia
    12.04.2008, 14:16
    1)Είναι τουλάχιστο άκομψο και αγενές (να μη πω κακοήθεια και κατινιά),να μιλάει έτσι για μία συνάδελφο,χωρίς καν να ερωτηθεί!

    2)Τώρα όσων αφορά τις πωλήσεις και την αποδοχή μόνο τη Χαρούλα Αλεξίου θα αναφέρω.Την τελευταία 5ετία,σε μία εποχή που οι πωλήσεις στη δισκογραφία περνούν μεγάλη κρίση,έχει ξεπεράσει τα 450.000 αντίτυπα.Ενώ ακόμη,στη καλοκαιρινή περιοδεία που έκανε πέρσυ για το Μάνο Λοίζο,συγκέντρωσε πάνω από 200.000 κόσμο,συνολικά.

    3)Για να είμαστε όμως και ακριβοδίκαιοι,η Πέγκυ Ζήνα μίλησε και για τη Χαρούλα Αλεξίου σε αυτή της τη συνέντευξη

    "για κάποιους καλλιτέχνες είναι άλλο....για παράδειγμα, η Χαρούλα Αλεξίου....πεθαίνω όταν τραγουδάει και μ'ένα ερωτικό της βλέμμα λιώνω...εκείνη τη στιγμή, δεν κοιτάω πως είναι πιο κάτω αλλά μόνο τη φωνή της..."
    noizreduction
    12.04.2008, 14:32
    Ο,τι και να λεμε ομως...και τα 10 λεπτακια της τα κερδισε με αυτον τον τροπο..και τις 4 σελιδες της στο musicheaven..και το ονομα της ανακινηθηκε..


    Ποτε θα μαθουμε τι ειναι bad promotion και τι "μαυρη" διαφημιση;

    Λετε η Πεγκυ Ζηνα να ειναι τοοοσο χαζη, ωστε να μην ξερει τι αντιδρασεις θα προκαλεσει μια τετοια δηλωση;

    Παλι στο ιδιο παιχνιδι "συμμετοχοι" ειμαστε!
    mellia
    12.04.2008, 14:39
    όχι ρε συ! δεν θα τα βαφτίσουμε όλα μαύρη διαφήμιση!!!!
    noizreduction
    12.04.2008, 14:58
    Ειτε το θελουμε, ειτε οχι, το image του καθε καλλιτεχνη μας το "πλασαρουν" ανθρωποι που ξερουν καλα τη δουλεια.
    Εγω απλως σε μια τετοια δηλωση θα ελεγα "Α οκ.." και δεν θα ασχολιομουν ξανα. Δεν υπαρχει λογος να ασχολουμαι με μια τραγουδιστρια που ουτε συμπαθω, ουτε θελω να την "πλασαρω" εστω και δια στοματος!
    mellia
    12.04.2008, 15:03
    εμένα προσωπικά δεν κατάφεραν να μου πλασάρουν την κυρία Ζήνα...καλό είναι να φαίνονται και οι αντιστάσεις σε κάποια πράγματα πάντως...
    noizreduction
    12.04.2008, 15:12
    Εαν οντως δεν μας ενδιεφερε η Πεγκυ Ζηνα, δεν θα ειχαμε καν κανει αυτη τη συζητηση ομως!

    Για να σκεφτουμε λογικα:

    Κινδυνευει το εντεχνο και ποιοτικο τραγουδι απο μια λαϊκη, μετριας ποιοτητα τραγουδιστρια;
    Οχι προφανως!

    Αρα, για ποιο λογο να ασχολουμαστε με μια κυρια, που ετσι και αλλιως δεν προκειται να επηρρεασει τις πωλησεις και το κοινο του εντεχνου τραγουδιου?

    Αντισταση σε αυτα που προκαλουν την παρακμη του εντεχνου. Οχι ομως και να δινουμε σημασια σε ανθρωπους που δεν προκειται να καταφερουν κατι τετοιο!
    mellia
    12.04.2008, 15:24
    κατανοώ τι θες να πεις αλλά κάποια πράγματα δεν γίνεται μερικές φορές να περνάνε "αντουφέκιστα"... Πάντως συμφωνώ πως η καλύτερη απάντηση σε οτιδήποτε είναι μια καλύτερη πρόταση! (και για να το συσχετίσω και με ένα άλλο τόπικ όπου συνομιλήσαμε τρόπον τινά: πονάει κεφάλι δεν σημαίνει κόβει κεφάλι:δίνει depon...δηλαδή και ασκείς κριτική και παρουσιάζεις μια άλλη δουλειά κτλ κτλ)
    noizreduction
    12.04.2008, 15:26
    Μα τι να "τουφεκισεις" απο την Πεγκυ Ζηνα; Και γιατι να την κανεις να σωπασει εξαλλου; Απλως, την προσπερνας και δεν δινεις σημασια στο τι λεει Σιγα μην δωσουμε και βημα στα "τσοκαρα"
    heartbreak-kid
    12.04.2008, 15:33
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 12-04-2008 στις 12:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Annsy στις 12-04-2008 στις 10:18 έγραψε...
    Η Πέγκυ είναι από τα πιο καλά παιδιά(...)

    Σταματήστε πια τη λασπολογία..


    Ποια λασπολογία; Σε αυτό το site αγαπάμε τη μουσική και το τραγούδι, πώς περίμενες να έχουμε καλή γνώμη για την Πέγκυ Ζήνα που τα χρησιμοποιεί αυτά μονάχα για να μεθύσει ο θαμώνας στα μπροστινά τραπέζια και να σκάσει περισσότερα φράγκα;





    στα μαγαζιά που τραγουδάνε αυτοί που αγαπάΜΕ σερβίρονται:
    σουμάδα, βανίλια υποβρύχιο και το πιο βαρύ είναι σταφύλι απάτητο.
    πλάκα πλάκα, πως να μεθύσης σε εντεχνομάγαζο? πήγαμε την άλλη φορά στους παπακωνσταντινου μπουλα ζουγανέλη και λοιπούς παλαιούς αριστερούς και μας πιάσανε τα κατά τα άλλα πολύ κομψά μας οπίσθια. ένα ποτό λοιπόν για ασφαλή οδήγησι. για μας το κάνουν τα παιδιά.

    P.S: καταλάβατε τώρα τι κάνουΜΕ σε αυτό το site? και τι αγαπάΜΕ ?
    tsibitos
    12.04.2008, 16:23
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 12-04-2008 στις 14:32 έγραψε...

    Ο,τι και να λεμε ομως...και τα 10 λεπτακια της τα κερδισε με αυτον τον τροπο..και τις 4 σελιδες της στο musicheaven..και το ονομα της ανακινηθηκε..


    Ποτε θα μαθουμε τι ειναι bad promotion και τι "μαυρη" διαφημιση;

    Λετε η Πεγκυ Ζηνα να ειναι τοοοσο χαζη, ωστε να μην ξερει τι αντιδρασεις θα προκαλεσει μια τετοια δηλωση;

    Παλι στο ιδιο παιχνιδι "συμμετοχοι" ειμαστε!



    Σωστός ο Πειραιώτης....
    Astron
    12.04.2008, 16:50
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 12-04-2008 στις 15:33 έγραψε...
    P.S: καταλάβατε τώρα τι κάνουΜΕ σε αυτό το site? και τι αγαπάΜΕ ?


    MusicHeaven λέγεται το site, είναι προφανές ότι τα περισσότερα μέλη αγαπάνε την μουσική και την παίρνουν στα σοβαρά. Τόσο παράξενο σου φαίνεται;
    heartbreak-kid
    12.04.2008, 20:25
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 12-04-2008 στις 16:50 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 12-04-2008 στις 15:33 έγραψε...
    P.S: καταλάβατε τώρα τι κάνουΜΕ σε αυτό το site? και τι αγαπάΜΕ ?


    MusicHeaven λέγεται το site, είναι προφανές ότι τα περισσότερα μέλη αγαπάνε την μουσική και την παίρνουν στα σοβαρά. Τόσο παράξενο σου φαίνεται;



    παράξενο δεν μου φαίνεται αυτό. παράξενο μου φαίνεται πώς ένα μέλος πιστεύει οτι μπορεί να εκπροσωπή την άποψι ενός site για μια τραγουδίστρα ("πώς περίμενες να έχουμε καλή γνώμη για την Πέγκυ Ζήνα" κλπ). δεν έγραψες σε πρώτο πρόσωπο.
    pasxalis17
    12.04.2008, 21:05
    Είδα με πολύ προσοχή το βιντεοκλιπ και βλέπω οτι η Ζήνα (η φίλη της Γαβριέλας είναι;) από φωνή είναι μ.... αλλά από μ.... φωνάρα. Ενώ η Αρβανιτάκη, έ, δεν είναι φωνάρα ως μ..... Λοιπόν, από εδώ και πέρα, θα βλέπουμε, δεν θα ακούμε, ΟΚ? Όποια είναι τέτοιων προσόντων, ας προσέλθει μετά τα μεσάνυχτα στο φοιτητικό μου σπίτι.

    Ντροπή ρεεεεε! Βγήκε και η Ζήνα τραγουδίστρια, ουστ! Ή μάλλον γαβ!
    Astron
    12.04.2008, 21:45
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 12-04-2008 στις 20:25 έγραψε...
    παράξενο δεν μου φαίνεται αυτό. παράξενο μου φαίνεται πώς ένα μέλος πιστεύει οτι μπορεί να εκπροσωπή την άποψι ενός site για μια τραγουδίστρα ("πώς περίμενες να έχουμε καλή γνώμη για την Πέγκυ Ζήνα" κλπ). δεν έγραψες σε πρώτο πρόσωπο.


    Δεν εκπροσωπώ κανέναν. Αλλά το site έχει συγκεκριμένη αντιμετώπιση απέναντι στην μουσική και τυχαίνει να την γνωρίζω. Παίρνουμε τη μουσική στα σοβαρά. Είτε αυτή είναι metal, έντεχνη, ροκ, λαϊκή ή οτιδήποτε άλλο. Η Ζήνα απ' την άλλη θεωρεί ότι η Αλεξίου χάνει λίγο...στο κάτω μέρος αλλά κερδίζει στο πάνω, και ότι η Τσαλιγοπούλου δεν ντύνεται αρκετά IN. Σου μοιάζει αυτή σοβαρή αντιμετώπιση της μουσικής;

    Τελοσπάντων, δεν φανταζόμουν ότι χρειαζόταν κι επεξήγηση.
    Katerina23
    12.04.2008, 23:36
    Εγώ δε θα ήθελα να μπω στη διαδικασία τι είπε η Ζήνα για την Τσαλιγοπούλου, που στην τελική την γνώμη της είπε, καλή ή κακή δε θα την κρίνω εγώ. Αυτό που με λυπεί είναι ότι βλέπω Χρήστες αυτού του χώρου να χυδαιολογούν και να εκφράζονται με τρόπο που δεν νομίζω ότι ταιριάζει με το πνεύμα αυτής της σελίδας, και να κάνουν αυτό που κατηγορούν. Εγώ ξέρω ότι όταν κάτι μας ενοχλεί ή το αλλάζουμε ή αδιαφορούμε, δεν ταυτιζόμαστε μαζί του!!
    Δεν ξέρω τι λέξεις μπορεί να χρησιμοποίησε η Ζήνα για εξαίρετες καλλιτέχνιδες αλλά εδώ διάβασα πολύ χειρότερες.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Katerina23 στις 12-04-2008 23:38 ]


    Annsy
    13.04.2008, 08:38
    Παράθεση:

    Το μέλος Katerina23 στις 12-04-2008 στις 23:36 έγραψε...

    Εγώ δε θα ήθελα να μπω στη διαδικασία τι είπε η Ζήνα για την Τσαλιγοπούλου, που στην τελική την γνώμη της είπε, καλή ή κακή δε θα την κρίνω εγώ. Αυτό που με λυπεί είναι ότι βλέπω Χρήστες αυτού του χώρου να χυδαιολογούν και να εκφράζονται με τρόπο που δεν νομίζω ότι ταιριάζει με το πνεύμα αυτής της σελίδας, και να κάνουν αυτό που κατηγορούν. B]null[/B]Εγώ ξέρω ότι όταν κάτι μας ενοχλεί ή το αλλάζουμε ή αδιαφορούμε, δεν ταυτιζόμαστε μαζί του!!
    Δεν ξέρω τι λέξεις μπορεί να χρησιμοποίησε η Ζήνα για εξαίρετες καλλιτέχνιδες αλλά εδώ διάβασα πολύ χειρότερες.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Katerina23 στις 12-04-2008 23:38 ]



    [

    Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Κατερίνα για τα όσα γράφτηκαν.
    Και όταν φτάσουν κάποιοι στο σημείο να κάνουν χρυσούς κι πλατινένιους δίσκους, να γεμίζουν μαγαζιά και συναυλιακούς χώρους, να έχουν τόσο κόσμο που να τους αγαπάει και να τους στηρίζει, να ξέρουν πως να πλασάρουν τον εαυτό τους και να τους συζητάνε ακόμα και σε ένα φόρουμ γεμίζοντας 4 σελίδες και βάλε, με τις απόψεις τους, τότε ναι ας κρίνουν όποιον θέλουν. Δεν θεωρώ οτι κρίνει κάποιος αντικειμενικά έναν καλλιτέχνη, όταν βγάζει όλα τα αποθμένα και την κακία του απλά και μόνο επειδή δεν τον εκφράζει το λαικό τραγούδι (ή όπως αλλιώς σας αρέσει τέλος πάντων!)
    Εκεί όμως φαίνεται η ποιότητα και οι αρχές ενός ανθρώπου. Από τον τρόπο που εκφράζεται για οποιδήποτε θέμα.
    Τέλος δεν πιστεύω οτι η Πέγκυ θα μιλούσε έτσι για οποιονδήποτε συνάδελφο,όχι γιατί είναι politically correct όπως προαναφέρθηκε (άλλωστε ποιός δεν είναι σε αυτό το χώρο;) αλλά γιατί δεν της πάει να μιλάει έτσι γιατί δεν είναι τέτοιος άνθρωπος.

    Να τονίσω και κάτι ακόμα. Η Πέγκυ δεν είναι η αγαπημένη μου καλλιτέχνιδα, ούτε είμαι φαν αυτού του είδους τραγουδιού απλά όταν βλέπω κάποιους να γράφουν απλά για να πουν κάτι, δεν μπορώ να μην αντιδράσω και απλά τυχαίνει να τη γνωρίζω καλά για αυτό και πήρα θέση.
    traditional
    13.04.2008, 14:57
    Aντιγραφω απο ''Εθνος της Κυριακης'' , απο το ενθετο ''ΕΘΝΟΣ ΑΟΥΤ'', σελιδα 6.

    "ΣΥΝ......
    ΠΛΗΝ : ΠΕΓΚΥ ΖΗΝΑ, Για τις διχως ιχνος σεβασμου δηλωσεις της σχετικα με σημαντικα ονοματα του ελληνικου τραγουδιου. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΖΕΙ ΤΗ ΧΑΡΟΥΛΑ ΑΛΕΞΙΟΥ.'' (σ.σ. τα κεφαλαια δικα μου)



    Οσο για το μελος που αμφισβητησε το γεγονος οτι οντως εγιναν αυτες οι δηλωσεις, μαλλον ας μη συνεχισει να το υποστηριζει γιατι εκτιθεται.


    xenia1972
    14.04.2008, 15:06


    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 12-04-2008 στις 15:12 έγραψε...

    Εαν οντως δεν μας ενδιεφερε η Πεγκυ Ζηνα, δεν θα ειχαμε καν κανει αυτη τη συζητηση ομως!

    Για να σκεφτουμε λογικα:

    Κινδυνευει το εντεχνο και ποιοτικο τραγουδι απο μια λαϊκη, μετριας ποιοτητα τραγουδιστρια;
    Οχι προφανως!

    Αρα, για ποιο λογο να ασχολουμαστε με μια κυρια, που ετσι και αλλιως δεν προκειται να επηρρεασει τις πωλησεις και το κοινο του εντεχνου τραγουδιου?

    Αντισταση σε αυτα που προκαλουν την παρακμη του εντεχνου. Οχι ομως και να δινουμε σημασια σε ανθρωπους που δεν προκειται να καταφερουν κατι τετοιο!


    john1989
    15.04.2008, 18:08
    mazeute thn................................................................................................
    pou tous brikame autous tous megalous kalutexnes..........................................
    kai lene tetoies m_______ .....................................................................
    eleos............................................................................................