ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.851 μέλη

    Πόσο μακριά μπορεί να φτάσει κάποιος για την τέχνη;

    Oceanborn
    12.04.2008, 03:08
    Το 2007, ο Guillermo Vargas Habacuc, ένας ξεφτιλισμένος 'καλλιτέχνης', πήρε ένα αδέσποτο σκυλί, το έδεσε με ένα κοντό σχοινί στον τοίχο μιας Γκαλερύ 'τέχνης' και το άφησε να πεθάνει αργά απο την πείνα και τη δίψα

    Για αρκετές μέρες, ο δημιουργός αυτής της απίστευτης βαρβαρότητας και οι επισκέπτες αυτής της Γκαλερύ 'τέχνης' στάθηκαν απαθείς θεατές της αγωνίας του δύστυχου ζώου,μέχρι που τελικά πέθανε από την εξάντληση αφού πρώτα βίωσε μια επίπονη, παράλογη και αδιανόητη δοκιμασία.

    ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ ???

    Δεν είναι μόνο αυτό: η αξιότιμη Biennale κεντρικής αμερικής πήρε την αισχρή απόφαση, οτι η κτηνωδία που έκανε αυτό το υποκείμενο πρόκειτε για τέχνη, και κάλεσε τον Guillermo Vargas Habacuc να επαναλάβει την κτηνωδία του επισήμως στην Biennale του 2008.

    Αν σας ενδιαφέρει υπογράψτε εδω: stop dog-art (η σελίδα είναι στα λατινοαμερικάνικα, αλλά δεν ζητάει τίποτα δύσκολο) δε χρειάζετε να πληρώσετε, ούτε να υπογράψετε κανονικά, αξίζει τον κόπο, να απαιτήσουμε ο άνθρωπος (λέμε τώρα) αυτός να μην χρίζει καμίας εκτίμισης ούτε να αποκαλείται καλλιτέχνης για τη βάναυση πράξη του, και για την ευχαρίστισή και την απάθειά του με τον πόνο του άλλου..

    Είναι πολύ εύκολο, δειαρκέι μόνο 10 δευτερόλεπτα και είναι αξιόπιστο!

    Και ας κάνω και γώ την ερωτησή μου: "Γιατί πρέπει να βασανίζουμε αθώα πλάσματα για να κάνουμε εμείς την κ.. πλάκα μας?"


















    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Oceanborn στις 12-04-2008 03:19 ]


    επισυναπτόμενα: image006.jpg image001.jpg image002.jpg image005.jpg image003.jpg image004.jpg 
    SouLRocK
    12.04.2008, 04:40
    Θα απαντήσω λιτά και ας μην είμαι "καλιτέχνης" ή "ποιητής" σαν πολλούς "άλλους":
    Πιστεύω ότι ... Τέχνη είναι να πέρνεις κάτι άψυχο και να του δίνεις ζωή! ...όχι να πέρνεις κάτι έμψυχο και να του την αφαιρείς!
    (Οι φωτό είναι τουλάχιστον ανατριχιαστικές.Μα καλά μπροστά σε αυτό το "θέαμα-κτηνωδία" δεν έκανε κανείς τίποτα? )
    Η σελίδα για υπογραφές για να μην επαναληφθεί αυτή η φρίκη ειναι:
    http://www.petitiononline.com/13031953/petition.html
    και το μόνα στοιχεία που ζητάει είναι όνομα/ένα email/πόλη/χώρα.
    Βοήθήστε για να μη δούμε ξανά φωτό σαν τις παραπάνω!
    (Θα θέλατε να συμβεί το ίδιο στο παρακάτω κουταβάκι?)
    Εγώ ΟΧΙ!




    Μαζί σας on-air @ http://listen.musicheaven.gr κάθε Κυριακή 12.00-14.00 με "All About Rock" και κάθε Τρίτη 19.00-21.00 με "Μουσικά Αφιερώματα"... γι'αυτούς που αγαπούν τη rock μουσική!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 12-04-2008 04:57 ]


    ISILINDIR
    12.04.2008, 13:48
    άντε ρε με τον μακάκα, στήσιμο θέλει στα έντεκα μέτρα και πυροβολισμό
    noizreduction
    12.04.2008, 14:10
    Και για να ειμαστε και λιγο πιο ακριβεις:

    1) Περα απο το σκυλο, ο συγκεκριμενος κυριος ειχε γραψει με σκυλοτροφη "Αυτο που βλεπετε, εισαστε".

    2) Κανεις δεν θεωρησε πως μπροστα τους εχουν ενα ζωντανο ον, αλλα ενα εκθεμα. Πραγμα που κατα τη γνωμη μου αναιρει πληρως την απολυτη ευθυνη του καλλιτεχνη! Ποιος ειναι περισσοτερο ανελεητος τελικα; Ο κοσμος ( που στο κατω κατω αυτο ηθελε να δειξει και αυτο το εργο ) ή ο δημιουργος;

    3) Ακουγοντας χτες την εκπομπη Λατερνατιβ στο ραδιοσταθμο ΣΚΑΪ, ακουσα την πιο ευστοχη ερωτηση "Ποιος ξερει εαν οντως πεθανε ο σκυλος, μιας και αποδειξεις ( απο το site που πηραν την ειδηση ) δεν υπαρχουν"..


    Οπως και να εχει, η τεχνη εχει ορια, εκει που αρχιζει η ελευθερια της ζωης οποιουδηποτε οντος.
    ΟΜΩΣ, στο συγκεκριμενο θεμα, θεωρω πως οι πραγματικοι υπευθυνοι ειναι οι θεατες που διαχωρισαν την υπαρξη με το εκθεμα!
    Και τελοσπαντων, τι πειραξε περισσοτερο;

    Οτι παιδακια πετιουνται απο το 2ον οροφο, επειδη κλαινε;
    Οτι γυναικες βιαζονται σε κεντρικο δρομο και παρολο που ζητανε βοηθεια, κανεις δεν βοηθαει;
    Οτι σε κλεβουν μερα μεσημερι στην Πλατεια Βαθης με μαχαιρι και δεν δινει κανεις σημασια;
    Οτι γινεται διακινηση ναρκωτικων απο 14χρονα και 16χρονα στην Πλατεια Κλαυθμωνος ( πισω απο το αστυνομικο τμημα σχεδον ) και ομως κανεις δεν κανει τον κοπο να ελεγξει την κατασταση;
    Οτι καθημερινα περιμενουν σε μια τεραστια λιστα του ΟΚΑΝΑ ναρκομανεις και το 80% απο αυτους πεθαινει πριν ακομα προλαβει να δει τον εαυτο του στην 30αδα?

    Οποτε, μην νιπτουμε τας χειρας μας σαν Πιλατοι...Αν υπογραψουμε κατι τετοιο, σημαινει πως και εμεις "τα κτηνη", πρεπει να καουμε μαζι με τον καλλιτεχνη!
    mellia
    12.04.2008, 14:17
    Δεν το πιστεύω αυτό που διάβασα και που είδα! Έλεος! Όλοι αυτοί που το παρακολούθησαν ρε παιδιά τι κάνανε? Έχει γούστο να φοβήθηκαν να αντιδράσουν για να μην χαρακτηριστούν ως "άτεχνοι" και οπισθοδρομικοί!!! Δεν εξηγείται αλλιώς! Μιλάμε για πλήρη αδρανοποίηση αντανακλαστικών!!! Ήμαρτον!!!!!!!!!

    ΥΓ: noizreduction έχεις απόλυτο δίκιο!!! Αν δεν συνειδητοποιήσουμε ότι ΕΜΕΙΣ, ο καθένας μας προσωπικά φταίει για όλα, τίποτα δεν γίνεται...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mellia στις 12-04-2008 14:21 ]


    noizreduction
    12.04.2008, 14:26
    Μα νομιζω πως ο ιδιος ο καλλιτεχνης αυτο ηθελε να δειξει! Ισως ακομα και ο ιδιος να εμεινε εκπληκτος απο την ΑΔΙΑΦΟΡΑ εκατονταδων ανθρωπων που περασαν μπροστα απο το ζωντανο εκθεμα!

    mellia
    12.04.2008, 14:31
    μην μου τον λες καλλιτέχνη!!!
    την τύφλα του ήθελε να δείξει!
    να σε κρεμάσω κι εγώ ανάποδα και να μαζέψω το music heaven για να τσεκάρω τα αντανακλαστικά του! θα σου αρέσει? θα είμαι καλλιτέχνης???Δηλαδή ο κύριος τι κατάφερε με το έγκλημα? να πει τα αυτονόητα? ο σκοπός αγιάζει τα μέσα? η "τέχνη για την τέχνη"????? ΠΟΙΑ ΤΕΧΝΗ???
    vouliakis
    12.04.2008, 14:33
    Θέλω να πιστεύω πως είναι φάρσα...
    noizreduction
    12.04.2008, 14:34
    Κι ομως, το μηνυμα μεταδοθηκε mellia.

    "Ειμαστε ολοι, αυτο που βλεπουμε"

    Αυτο ειχε γραψει στο σημειο που ηταν ο σκυλος!

    Μετεδωσε ενα μηνυμα..Διαφωνει κανεις; Ειμαστε ή δεν ειμαστε σκυλια; Ο κοσμος που περασε απο εκει και δεν ειπε τιποτα, ειναι ή δεν ειναι "σκυλια";

    Εγω το θεωρω τεχνη. Αλλιως θα πρεπει να μειωσουμε τους ντανταϊστες, τους σουρεαλιστες, τους μοντερνιστες και τοσα μοντερνα ρευματα, που κατα καιρους "ενοχλησαν" τη "φουσκα-ουτοπια" που χτισαμε γυρω μας!
    mellia
    12.04.2008, 14:36
    Αν δεις τη φάτσα του σκύλου εμένα δεν μου φαίνεται και πολύ για φάρσα!
    Αλλά ακόμα και να μην το ξέκανε το καημένο το ζώο, αυτό ούτε για αστείο γίνεται! Όχι σε παρακαλώ πολύ, δες τις φώτο καλύτερα!!!!
    mellia
    12.04.2008, 14:41
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 12-04-2008 στις 14:34 έγραψε...

    Κι ομως, το μηνυμα μεταδοθηκε mellia.

    "Ειμαστε ολοι, αυτο που βλεπουμε"

    Αυτο ειχε γραψει στο σημειο που ηταν ο σκυλος!

    Μετεδωσε ενα μηνυμα..Διαφωνει κανεις; Ειμαστε ή δεν ειμαστε σκυλια; Ο κοσμος που περασε απο εκει και δεν ειπε τιποτα, ειναι ή δεν ειναι "σκυλια";

    Εγω το θεωρω τεχνη. Αλλιως θα πρεπει να μειωσουμε τους ντανταϊστες, τους σουρεαλιστες, τους μοντερνιστες και τοσα μοντερνα ρευματα, που κατα καιρους "ενοχλησαν" τη "φουσκα-ουτοπια" που χτισαμε γυρω μας!



    λοιπόν θέλω ένα υπογλώσσιο ΤΩΡΑ! noizreduction αφού πιστεύεις τόσο πολύ σε αυτήν την "τέχνη" έλα να το αποδείξεις έμπρακτα: να κανονίσουμε το κρέμασμα που λέω πιο πάνω!!!!!!!!!!!!

    Και όχι δεν είμαστε σκυλιά! Τα σκυλιά θα αντιδρούσαν αν κινδύνευε κάποιο της αγέλης τους!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mellia στις 12-04-2008 14:43 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mellia στις 12-04-2008 14:45 ]


    Peace18
    12.04.2008, 15:08
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 12-04-2008 στις 14:10 έγραψε...

    Και για να ειμαστε και λιγο πιο ακριβεις:

    1) Περα απο το σκυλο, ο συγκεκριμενος κυριος ειχε γραψει με σκυλοτροφη "Αυτο που βλεπετε, εισαστε".

    2) Κανεις δεν θεωρησε πως μπροστα τους εχουν ενα ζωντανο ον, αλλα ενα εκθεμα. Πραγμα που κατα τη γνωμη μου αναιρει πληρως την απολυτη ευθυνη του καλλιτεχνη! Ποιος ειναι περισσοτερο ανελεητος τελικα; Ο κοσμος ( που στο κατω κατω αυτο ηθελε να δειξει και αυτο το εργο ) ή ο δημιουργος;

    3) Ακουγοντας χτες την εκπομπη Λατερνατιβ στο ραδιοσταθμο ΣΚΑΪ, ακουσα την πιο ευστοχη ερωτηση "Ποιος ξερει εαν οντως πεθανε ο σκυλος, μιας και αποδειξεις ( απο το site που πηραν την ειδηση ) δεν υπαρχουν"..


    Οπως και να εχει, η τεχνη εχει ορια, εκει που αρχιζει η ελευθερια της ζωης οποιουδηποτε οντος.
    ΟΜΩΣ, στο συγκεκριμενο θεμα, θεωρω πως οι πραγματικοι υπευθυνοι ειναι οι θεατες που διαχωρισαν την υπαρξη με το εκθεμα!
    Και τελοσπαντων, τι πειραξε περισσοτερο;

    Οτι παιδακια πετιουνται απο το 2ον οροφο, επειδη κλαινε;
    Οτι γυναικες βιαζονται σε κεντρικο δρομο και παρολο που ζητανε βοηθεια, κανεις δεν βοηθαει;
    Οτι σε κλεβουν μερα μεσημερι στην Πλατεια Βαθης με μαχαιρι και δεν δινει κανεις σημασια;
    Οτι γινεται διακινηση ναρκωτικων απο 14χρονα και 16χρονα στην Πλατεια Κλαυθμωνος ( πισω απο το αστυνομικο τμημα σχεδον ) και ομως κανεις δεν κανει τον κοπο να ελεγξει την κατασταση;
    Οτι καθημερινα περιμενουν σε μια τεραστια λιστα του ΟΚΑΝΑ ναρκομανεις και το 80% απο αυτους πεθαινει πριν ακομα προλαβει να δει τον εαυτο του στην 30αδα?

    Οποτε, μην νιπτουμε τας χειρας μας σαν Πιλατοι...Αν υπογραψουμε κατι τετοιο, σημαινει πως και εμεις "τα κτηνη", πρεπει να καουμε μαζι με τον καλλιτεχνη!



    Mε κάλυψε πλήρως! Δεν έχω να προσθέσω τίποτε άλλο!
    noizreduction
    12.04.2008, 15:20
    Mellia, λυπαμαι παρα πολυ, ομως δεν μπορω να συμμετασχω σε ενα διαλογο που βαλεις προσωπικα εναντιον μου, επειδη εχω το "προβλημα" να εχω αντιθετη αποψη απο σενα.

    Μπορεις να παρεις οσα υπογλωσσια θελεις, αν και ομολογω πως λυπαμαι που παρολο εχεις 3 δεκαετιες ωριμανσης, ο τροπος που συμμετεχεις στο θεμα περισσοτερο προς τη δικη μου ηλικια τεινει ( μην πω πιο κατω και απο αυτην ).
    Κατανοω την ευαισθησια, μιας κι εγω φιλοζωος ειμαι, ομως οι 100δες επισκεπτες της εκθεσης δεν μοιραζονται μαζι μας το ιδιο αισθημα. Και ο καλλιτεχνης κοροϊδεψε με αυτον τον τροπο οσους δηλωνουν "κουλτουριαρηδες" και "καλλιεργημενοι", φερνοντας τους μπροστα σε ενα γεγονος. Και κανεις δεν εκανε τιποτα!

    Δεν ειναι επιχειρημα το "ελα να σε κρεμασουμε". Ευχαριστως να το δοκιμασουμε το πειραμα, ομως τα κιλα και ο σωματοτυπος μου, θα δυσκολεψουν την κατασταση.

    Οριστε και αλλες "εκθεσεις", που ισως να σε ενδιαφερουν περισσοτερο mellia.








    Kαι εαν δεν το σκεφτηκες καθολου τι θελω να πω, ας αναφερθω σε αυτο που ειπε ο καλλιτεχνης:

    Ειμαστε ολοι, αυτο που βλεπουμε

    "Σκυλια"!
    Που βλεπουμε τον διπλανο μας να πεθαινει και περπαταμε αδιαφοροι, γιατι εμεις δεν πειναμε, δεν ποναμε, δεν εχουμε λιμο, δεν εχουμε το θανατο ενα μονιμο φοβο. Για εμας, οι φωτο που ειδες πιο πανω, δεν ειναι παρα ενα μακρινο μερος, που θα μπορουσε να ειναι και μερος εκθεσης, που θα περπατησουμε μπροστα της και θα δακρυσουμε λεγοντας "Αχ τα φουκαριαρικα τα παιδια"..Και στη συνεχεια α παμε και σε ενα after, για να διασκεδασουμε...


    Noiz Reduction Team
    DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 12-04-2008 15:21 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 12-04-2008 15:24 ]


    mellia
    12.04.2008, 15:36
    Μαλλον παρεξήγησες το ύφος μου (δεν ξέρω αν φταίει το απρόσωπο του ιντερνετ ή η φρασεολογία που χρησιμοποίησα):δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου εκτός από την συγκεκριμένη σου άποψη στο θέμα. Και η αντίδρασή μου ήταν περισσότερο έκπληξη παρά επίθεση. Σαφώς και είναι επιχείρημα το "έλα να σε κρεμάσουμε" (ανεξάρτητα σωματότυπου, λύσεις βρίσκονται!):όταν κάτι το υποστηρίζεις κατά την γνώμη μου πρέπει να μπορείς να το υποστηρίζεις με όλη σου την ύπαρξη και όχι μόνο θεωρητικά. Αυτό το νόημα είχε η πρόσκληση-πρόκλησή μου. Και για να μιλήσουμε και για την ταμπακιέρα, έχει να κάνει με την έννοια αλλά και την αξία και χρησιμότητα της τέχνης στην ζωή.
    Το ότι ο "καλλιτέχνης" κορόιδεψε τους "κουλτουριάρηδες" που δεν αντέδρασαν μπορστά στο έγκλημα δεν τον δικαιώνει ούτε τον νομιμοποιεί να χρησιμοποιεί ένα ζωντανό πλάσμα κατά αυτόν τον τρόπο. Γιατί αν ήταν έτσι, αν ο σκοπός αγίαζε τα μέσα, να ξεκάναμε και τον μισό πληθυσμό της Αφρικής για να μην διαιωνίζονται τα προβλήματά τους. Αυτά κατά την γνώμη μου πάντα.

    Αν έχουμε φτάσει στο σημείο να περιμένουμε η τέχνη η ίδια να εγκληματεί για να ξυπνήσουμε, τότε δεν έχει κανένα νόημα για τίποτα πια...
    Astron
    12.04.2008, 15:45
    Όλη αυτή η ιστορία είναι μία ...ημι-φάρσα.
    Το σκυλί δεν πέθανε, ούτε του φέρθηκαν άσχημα. Όσο ήταν στην έκθεση μάλιστα το ταϊσανε και του δώσανε νερό, ενώ ήταν δεμένο μόνο για τις τρεις ώρες που κράτησε η έκθεση. Το σκυλί στην πραγματικότητα ηταν αδέσποτο το οποίο την επόμενη ημέρα το αφήσανε και πάλι ελεύθερο.
    Στόχος του καλλιτέχνη (με ή χωρίς εισαγωγικά) ήταν να ευαισθητοποιήσει το κοινό και να τους δείξει ότι στην πραγματικότητα οι άνθρωποι φέρονται σαν "υποκριτικά πρόβατα" τα οποία κατευθύνουν το μίσος τους όπου τους πουν. Υπάρχουν χιλιάδες αδέσποτα σκυλιά που πεθαίνουν στους δρόμους καθημερινά και κανείς δε νοιάζεται να τα βοηθήσει. Όταν όμως ένα τέτοιο σκυλί τοποθετηθεί στο επίκεντρο ξαφνικά όλοι αντιδρούν και ψάχνουν να κρεμάσουν τον "φταίχτη".
    Είναι αξιοσημείωτο ότι κανείς απ' τους επισκέπτες της έκθεσης δεν προσπάθησε να βοηθήσει το σκύλο.

    Περισσότερα εδώ:
    http://marielouiseplum.blogspot.com/2008/04/starving-dog-as-art-gallery-confirm.html

    Υπάρχει βέβαια και η θεωρία...συνωμοσίας ότι όλα τα παραπάνω τα έβγαλαν εκ των υστέρων επειδή δεχόταν απειλές για τη ζωή του ο "καλλιτέχνης".
    Πάντως τα πράγματα σίγουρα δεν είναι όπως μας τα σερβίρανε στην αρχή.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 12-04-2008 15:48 ]


    noizreduction
    12.04.2008, 15:52
    Ας ξεκινησω αναποδα.

    Παράθεση:
    Γιατί αν ήταν έτσι, αν ο σκοπός αγίαζε τα μέσα, να ξεκάναμε και τον μισό πληθυσμό της Αφρικής για να μην διαιωνίζονται τα προβλήματά τους. Αυτά κατά την γνώμη μου πάντα.


    Δυστυχως, ηδη ξεκανουμε το πληθυσμο της Αφρικης ( και μαλιστα πολυ παραπανω απο το μισο ). Μαλιστα, με τις νεες αυξησεις στα σιτηρα και στο ρυζι, φροντιζουμε να ξεκανουμε και την Ασια ( ιδιαιτερα υπερπληθυσμιακες χωρες, οπως Ινδιες ).

    Δεν ειναι κατι που δεν γινεται. Γινεται εδω και μια δεκαετια, ομως λιγοι απο τις "πολιτισμενες" χωρες αναγνωριζουν το προβλημα και ακομα λιγοτερες φροντιζουν να ανακουφισουν τις περιοχες εκεινες.

    Παράθεση:
    Αν έχουμε φτάσει στο σημείο να περιμένουμε η τέχνη η ίδια να εγκληματεί για να ξυπνήσουμε, τότε δεν έχει κανένα νόημα για τίποτα πια...


    Οταν το 1/4 της ανθρωποτητας εγκληματει πανω στα υπολοιπα 3/4 της, μαλλον και η Τεχνη πρεπει να φτασει στο ακρο για να "ξυπνησει" και να αφυπνησει τις κοιμισμενες μαζες.

    Εξαλλου, η τεχνη δεν ειναι μονο το "ομορφο", το "ευχαριστο" και το "αισθητικα ισορροπημενο". Ειναι και το μεσο εκφρασης αποψεων, η "βελονα" που μπαινει στο χερι μας και μας τσουζει λιγο, η σκονη που κανει το ματι μας να δακρυζει.
    Και τοτε ο καλλιτεχνης βρισκεται αντιμετωπος με τα πιστευω του και την ανυπαρξια νοημοσυνης και ευαισθησιας απο το κοινο. Ή θα προσπαθησει να ξυπνησει το κοινο ή θα μπει και αυτος στο "παιχνιδι", προσφεροντας ομορφα τοπια και "κουλτουριαρικα" εργα!

    Παράθεση:
    Και για να μιλήσουμε και για την ταμπακιέρα, έχει να κάνει με την έννοια αλλά και την αξία και χρησιμότητα της τέχνης στην ζωή.

    Η Τεχνη δεν ειναι μονο ενας διαδρομος με εργα, ενα CD μουσικης, ενα βιβλιο..Ειναι και το βαθυτερο "Εγω" του καλλιτεχνη. Η χρησιμοτητα του καλλιτεχνη ειναι να "πιαστει" απο τη στιγμη και να ενοχλησει το κοινο.

    Παράθεση:
    όταν κάτι το υποστηρίζεις κατά την γνώμη μου πρέπει να μπορείς να το υποστηρίζεις με όλη σου την ύπαρξη και όχι μόνο θεωρητικά.


    Σωστο, αλλα μολις πριν λιγο καταδικασαμε εναν καλλιτεχνη ο οποιος προτιμησε να θυσιασει το ονομα και την ανθρωπινη ευαισθησια του, για ενα εργο που προκαλει μονο με τη σκεψη του τι παρουσιαζε!
    Κανω λαθος;
    Μολις πριν λιγο δεν στελναμε στην "πυρα" τον καλλιτεχνη, βγαζοντας απ'εξω την ουρα τοσων θεατων που απλως "ειδαν ενα εργο;".


    Περιμενω καποια αποδειξη οτι τελικα ο σκυλος πεθανε. Μεχρι στιγμης, αυτο ειναι μια φημη. Το εργο παρουσιαστηκε, ομως ο σκυλος δεν εχει παρουσιαστει πεθαμενος και δεν ξερουμε καν ποια ειναι η τυχη του.


    Μηπως τελικα, καταδικαζουμε ευκολα ο,τι ενοχλει την "ουτοπια" μας; Αν ναι, ας ξεκινησουμε ενα νεο κυνηγι μαγισων του 21ου αιωνα! Για να πρωτοτυπησουμε!


    ( βεβαια σε μια χωρα, που η θεατρικη παρασταση "Λεωφορειο ο Ποθος" χαρακτηριστηκε ως "ακαταλληλη για ανηλικους" απο παιδαγωγικο συμβουλο, τι αλλο να περιμενουμε; )
    noizreduction
    12.04.2008, 15:54
    Και για πρωτη φορα Astron συμφωνουμε απολυτα ( περα απο την επιλογη σχολης ).
    Κι ευχαριστω που πιστοποιησες οτι ο σκυλος οχι μονο δεν πεθανε, αλλα χαιρει και ακρας υγειας και προσοχης απο τον καλλιτεχνη...

    Μηπως τελικα, θα "καιγαμε" λαθος ανθρωπο?
    mellia
    12.04.2008, 16:14
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 12-04-2008 στις 15:52 έγραψε...

    Ας ξεκινησω αναποδα.

    Παράθεση:
    Γιατί αν ήταν έτσι, αν ο σκοπός αγίαζε τα μέσα, να ξεκάναμε και τον μισό πληθυσμό της Αφρικής για να μην διαιωνίζονται τα προβλήματά τους. Αυτά κατά την γνώμη μου πάντα.


    Δυστυχως, ηδη ξεκανουμε το πληθυσμο της Αφρικης ( και μαλιστα πολυ παραπανω απο το μισο ). Μαλιστα, με τις νεες αυξησεις στα σιτηρα και στο ρυζι, φροντιζουμε να ξεκανουμε και την Ασια ( ιδιαιτερα υπερπληθυσμιακες χωρες, οπως Ινδιες ).

    Δεν ειναι κατι που δεν γινεται. Γινεται εδω και μια δεκαετια, ομως λιγοι απο τις "πολιτισμενες" χωρες αναγνωριζουν το προβλημα και ακομα λιγοτερες φροντιζουν να ανακουφισουν τις περιοχες εκεινες.

    Παράθεση:
    Αν έχουμε φτάσει στο σημείο να περιμένουμε η τέχνη η ίδια να εγκληματεί για να ξυπνήσουμε, τότε δεν έχει κανένα νόημα για τίποτα πια...


    Οταν το 1/4 της ανθρωποτητας εγκληματει πανω στα υπολοιπα 3/4 της, μαλλον και η Τεχνη πρεπει να φτασει στο ακρο για να "ξυπνησει" και να αφυπνησει τις κοιμισμενες μαζες.

    Εξαλλου, η τεχνη δεν ειναι μονο το "ομορφο", το "ευχαριστο" και το "αισθητικα ισορροπημενο". Ειναι και το μεσο εκφρασης αποψεων, η "βελονα" που μπαινει στο χερι μας και μας τσουζει λιγο, η σκονη που κανει το ματι μας να δακρυζει.
    Και τοτε ο καλλιτεχνης βρισκεται αντιμετωπος με τα πιστευω του και την ανυπαρξια νοημοσυνης και ευαισθησιας απο το κοινο. Ή θα προσπαθησει να ξυπνησει το κοινο ή θα μπει και αυτος στο "παιχνιδι", προσφεροντας ομορφα τοπια και "κουλτουριαρικα" εργα!

    Παράθεση:
    Και για να μιλήσουμε και για την ταμπακιέρα, έχει να κάνει με την έννοια αλλά και την αξία και χρησιμότητα της τέχνης στην ζωή.

    Η Τεχνη δεν ειναι μονο ενας διαδρομος με εργα, ενα CD μουσικης, ενα βιβλιο..Ειναι και το βαθυτερο "Εγω" του καλλιτεχνη. Η χρησιμοτητα του καλλιτεχνη ειναι να "πιαστει" απο τη στιγμη και να ενοχλησει το κοινο.

    Παράθεση:
    όταν κάτι το υποστηρίζεις κατά την γνώμη μου πρέπει να μπορείς να το υποστηρίζεις με όλη σου την ύπαρξη και όχι μόνο θεωρητικά.


    Σωστο, αλλα μολις πριν λιγο καταδικασαμε εναν καλλιτεχνη ο οποιος προτιμησε να θυσιασει το ονομα και την ανθρωπινη ευαισθησια του, για ενα εργο που προκαλει μονο με τη σκεψη του τι παρουσιαζε!
    Κανω λαθος;
    Μολις πριν λιγο δεν στελναμε στην "πυρα" τον καλλιτεχνη, βγαζοντας απ'εξω την ουρα τοσων θεατων που απλως "ειδαν ενα εργο;".


    Περιμενω καποια αποδειξη οτι τελικα ο σκυλος πεθανε. Μεχρι στιγμης, αυτο ειναι μια φημη. Το εργο παρουσιαστηκε, ομως ο σκυλος δεν εχει παρουσιαστει πεθαμενος και δεν ξερουμε καν ποια ειναι η τυχη του.


    Μηπως τελικα, καταδικαζουμε ευκολα ο,τι ενοχλει την "ουτοπια" μας; Αν ναι, ας ξεκινησουμε ενα νεο κυνηγι μαγισων του 21ου αιωνα! Για να πρωτοτυπησουμε!


    ( βεβαια σε μια χωρα, που η θεατρικη παρασταση "Λεωφορειο ο Ποθος" χαρακτηριστηκε ως "ακαταλληλη για ανηλικους" απο παιδαγωγικο συμβουλο, τι αλλο να περιμενουμε; )



    Πάμε πάλι!:
    (σορρυ αλλά θα αριθμήσω τις απαντήσεις γιατί μπερδεύομαι με το πως να ξεχωρίσω τα quotes)
    1) Το ότι έχει ξεγίνει ο πληθυσμός της Αφρικής με την πολιτική των ανεπτυγμένων χωρών δεν σημαίνει ότι οι λαοί έχουν αποδεκτεί στα χαρτιά την εξόντωση. Και μην βιαστείς να μιλήσεις για υποκρισία: δεν είναι στο χέρι μου να σταματήσω όλα αυτά που γίνονται. Αλλά δεν φτάνω στο σημείο να πω πως καλά γίνονται.
    2) Και επειδή δηλαδή το 1/4 εγληματεί πάνω στα 3/4 πρέπει να πέσει και μια πυρηνική βόμβα για να τελειώνει το πανηγύρι που λέγεται ανθρωπότητα? (ναι κι εγώ όταν φουντώνω το λέω καμιά φορά αυτό). Δεν συμφωνώ με αυτή σου την τοποθέτηση. Εδώ δεν μιλάμε για μιά φάρσα μιλάμε για την περίπτωση που κάποιος βασανίζει ένα ζώο για να...το υποστηρίξει ή να αναδείξει την αδιαφορία (άλλο αν έγινε ή δεν έγινε έτσι, σε αυτήν την βάση τέθηκε η συζήτηση).
    3) Επίσης δεν βγάλαμε απ'έξω κανέναν από τους συμμετέχοντες και δεν ρίξαμε στην πυρά κανέναν καλλιτέχνη ως άλλοι αναμάρτητοι (τουλάχιστον αν δεις τα σχολιά μου από την αρχή προσεκτικά θα το καταλάβεις αυτό).
    4) Δεν είπα πως η τέχνη είναι όμορφα τοπία και ρομαντικές ακρογιαλιές! Κάνεις μεγάλο λάθος και με αδικείς εδώ. Αλλά άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Το βαθύτερο εγώ του καλλιτέχνη πολλές φορές δεν είναι τίποτα άλλο παρά ο ναρκισσισμός, ο εγωκεντρισμός του και η απύθμενη βλακεία του...Γενικά μιλάω τώρα.Αλλά μπορεί να τσιγκλίσει και να αφυπνίσει χωρίς να ΕΓΚΛΗΜΑΤΕΙ ή να ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ.
    5) Ο καλλιτέχνης ο συγκεκριμένος αγαπητέ noizreduction δεν θυσίασε την ευαισθησία του αλλά το σκύλο (αν αυτό όντως έγινε).

    Κατά τα άλλα ακόμα και φάρσα να ήταν-είναι αυτό τέχνη? Το ζωντανό το ρωτήσανε? Γιατί δεν πήγαινε να στήσει ένα αντίσκηνο και να φροντίσει τα αδέσποτα με την μορφή street art?
    Αυτά!
    noizreduction
    12.04.2008, 16:23
    Επειδη δεν εχω χρονο τωρα, θα σταθω στο τελευταιο:

    Παράθεση:
    Κατά τα άλλα ακόμα και φάρσα να ήταν-είναι αυτό τέχνη?


    Νομιζω πως αυτη τη ερωτηση αξιζει ξεχωριστο θεμα, ομως σαν μια προχειρη απαντηση:
    Προσωπικα, πιστευω πως ειναι τεχνη, γιατι τσιγκλισε και προκαλεσε το ενδιαφερον μεσα απο μια διαδικασια. Μπορει οχι αυτων που βρισκονταν εκει, αλλα αυτων που ειδαν μετα το σκεπτικο και την εικονα αυτην.

    Παντως, το να καταδικαζουμε κατι ειναι ευκολο..Η Χουντα καποτε εκαιγε τα βιβλια, λεγοντας "μα ειναι βιβλια αυτα;"...Ελπιζω και αυτο να προκαλεσει καποιο προβληματισμο mellia στην αποψη σου.
    mellia
    12.04.2008, 16:31
    Αυτό noizreduction με έχει προβληματίσει ήδη εδώ και πολλά χρόνια!
    Και η ερώτηση για το τι είναι τέχνη είναι βέβαια μεγάλη κουβέντα. Όμως μαζί με το τι είναι τέχνη πάει και το ποιά η χρησιμότητά της και ποιός ο ρόλος της. Για εμένα προσωπικά η τέχνη δεν έχει τόση αξία σαν αυταξία αλλά μόνο όταν συνδέεται με την ζωή και υπηρετεί η τέχνη την ζωή παρά η ζωή την τέχνη. Τουλάχιστον μέχρι τώρα αυτήν την πεποίθηση έχω. Η χούντα είναι καταδικαστέα γιατί παραβιάζει την ελευθερία και τα δικαιώματα του ανθρώπινου προσώπου και την αξία της ζωής γενικότερα...μην φτάσουμε τώρα να κάνουμε αυτά για τα οποία κατηγορούμε τους χουντικούς για να αναδείξουμε την πίκρα μας για την κατρακύλα του κόσμου! Ελπίζω και εσύ να το λάβεις υπόψιν σου αυτό στους προβληματισμούς σου. Καλό σου απόγευμα!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mellia στις 12-04-2008 16:36 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mellia στις 12-04-2008 16:37 ]