ελληνική μουσική
    503 online   ·  210.833 μέλη

    Προτασεις για κονσολα για home studio ?;

    tntthanos
    12.04.2008, 11:10
    Γεια!!! δεν ειμαι κ πολυ expert σε τετια θεματα αλλα θελω να αγορασω μια κονσολα για να συνδεσουμε ολα τ οργανα του band μου... εψαξα κ βρικα στον ΝΑΚΑ την http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=75&Product=57442 . Εχει οσες εισοδουσ χρειαζομαστε (κ με το παραπανω ) θα ηθελα απο τους γνωστες του αθληματος αν μπορουν να μου πουν γνωμες γι ατν συγεκριμενη και να μ προτινουν κ καπια αλλη με παρομιες δυνατοτητες
    noizreduction
    12.04.2008, 11:41
    Φιλε tntthanos, πρεπει να απαντηθουν καποιες ερωτησεις πρωτα:

    1) Ποσα διαθετεις;
    2) Τι θα συνδεσεις πανω στην κονσολα;
    3) Θα την χρησιμοποιησεις μονο για προβες ή και για ηχογραφησεις; ( εχει σημασια με το ποσο high end θελεις να ειναι και τι ποιοτητα να αποδιδει )


    Αυτα για αρχη
    tntthanos
    12.04.2008, 14:23
    λοιπον θελω 1 μπασο 2 μικροφωνα 2 κιθαρες αρμονιο κ drums ( ηλεκτρονικα) γυρς στ 300 ευρα θελω κ ναι στ μελλον θα με ενδιεφερε να μπορω να ηχογραφισω κιολας

    don't stop at the top

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tntthanos στις 12-04-2008 14:27 ]


    fisaras
    12.04.2008, 14:48
    για να ηχογραφήσεις ολα αυτά μαζί θα χρειαστει να δωσεις πολλα περισοτερα απο 300 ευρώ, (μικρόφωνα, κονσόλα, και κάρτα ήχου με περίπου 8 εισόδους)
    tntthanos
    12.04.2008, 15:03
    γιαυτο λεω "στο μελλον" αλλα κονσολα λεω να αγορασω τωρα π να εχει την δυνατοτητα οταν με το καλο εχω τν καλη καρτα ηχου να γινετε αυτη ι δουλεια.ι κονσολα π βρηκα στον νακα(εχω και το link επανω) 300 κανει
    noizreduction
    12.04.2008, 15:09
    Να τα βαλουμε κατω λοιπον:

    2 XLR τουλαχιστον για τα μικροφωνα ( συνηθως οι κονσολες εχουν phantom power σαν επιλογη, οποτε δεν ανησυχουμε γι'αυτο )

    2 καρφια εισοδοι για κιθαρες ( αν και θα ηταν προτιμοτερο, τις κιθαρες να τις "παιρνεις" απο τον ενισχυτη τους, ειτε με μικροφωνο, ειτε με DI out..αναλογα με τον ενισχυτη )

    1 καρφι εισοδος για μπασο ( ισχυει κι εδω για τον ενισχυτη μπασου..Συνηθως οι περισσοτεροι ενισχυτες μπασου εχουν DI out )

    1 στερεο καναλι καρφι R/καρφι L για τα πληκτρα

    1 στερεο καναλι καρφι R/L για τα drums.

    Χμ..και για ηχογραφηση. Και μεχρι 300Ε?

    Οριστε η προταση μου:Alesis 16 firewire
    Ειναι σχεδον 100Ε πιο πανω απο το οριο σου, ομως:

    1) ειναι κονσολα που δουλευει αυτονομα
    2) ειναι και καρτα ηχου, οποτε εαν στο μελλον ηχογραφεις σε PC, ειναι ο,τι πρεπει
    3) ηχογραφει το καθε καναλι ξεχωριστα μεσα στο προγραμμα που θα χρησιμοποιησεις, οποτε μπορεις να κανεις μιξη πιο ευκολα μετα
    4) Εχει τις εισοδους που θελεις, και μαλιστα πολλες παραπανω ( αρα και μελλοντικη επεκτασιμοτητα )
    5) Η Alesis ειναι αναγνωρισμενη εταιρια για την ποιοτητα των μηχανηματων της
    Αλλη επιλογη σου, μπορει να ειναι αυτη:
    Xenyx

    1) ειναι πιο κατω απο τα χρηματα σου
    2) Συνδεεται με PC και ετσι μπορεις να γραψεις. Μειονεκτημα ειναι πως γραφει τη συνολικη μιξη των οργανων, οποτε δεν μπορεις να μιξαρεις μετα το σημα μεσα στο προγραμμα.
    3) Λειτουργει και ως αυτονομη κονσολα
    4) Η Behringer φημιζεται για τις τιμες της και την αξιοπρεπη ποιοτητα των μηχανηματων της. Δεν προκειται να κανεις ηχογραφησεις επιπεδου demo, ομως θα εχεις εναν αξιοπρεπεστατο ηχο.


    tntthanos
    12.04.2008, 15:42
    ευχαριστω παρα πολυ (ηλικρινα) πολυ κατατοπιστικος εισαι .Να ρωτησω ακομα δυο πραγματακια , μηπως ξερεις πια εταιρια -αλυσιδα καταστιματων δν ξερω γω τη τν πουλαει στην Ελλαδα? 2ον μ λες τι πλεονεκτιματα εχει σε σχεση με την YAMAHA που εχω στο λινκ?
    noizreduction
    12.04.2008, 16:03
    Καταρχας, να μου επιτρεψεις να αποφυγω να μιλησω για τον αντιπροσωπο της Yamaha στην Ελλαδα, γιατι οι περισσοτεροι ξερουμε τι προβληματα εχει προκαλεσει στο ελληνικο αγοραστικο κοινο.

    Απλως, σαν συμβουλη, θα σου ελεγα να αποφυγεις οποιαδηποτε αγορα απο το συγκεκριμενο αντιπροσωπο. Kαι σαν επιχειρημα, σου λεω πως ο αντιπροσωπος την πουλαει στα 398,05Ε μετρητοις, ενω στο γερμανικο καταστημα που προτεινω, η τιμη ειναι στα 233Ε

    Η κονσολα που προτεινεις ειναι καλη, ομως δεν λειτουργει και σαν καρτα ηχου. Δηλαδη δεν μπορεις να συδνεσεις την κονσολα μεσω USB ή Firewire με το PC σου. Οποτε, εαν θελεις στο μελλον να ηχογραφησεις σε PC, θα πρεπει να προμηθευτεις και μια καρτα ηχου ( που ξεκιναει απο 50Ε σε κατωτερη ποιοτητα και φτανει οσο θελεις..αναλογα με το τι θελεις )

    Αντιπροσωπος της Behringer στην Ελλαδα ειναι ο Στολλας στην Πατρα, ομως και σε ενα οποιοδηποτε καταστημα με μουσικα ειδη ( εξαιρειται ο Νακας ), θα μπορεσεις να βρεις Behringer με τις ιδιες τιμες του Στολλα.

    Για Alesis, ειναι ο Διαμαντοπουλος ( Στη Σολωνος στην Αθηνα ).

    Προταση μου ειναι, να κανεις την αγορα μεσω του thomann.
    coffee
    13.04.2008, 20:39
    Να συνεχισω και εγω με την σειρα μου το θεμα....
    θελω και εγω μια κονσολα για ενα home studio που στηνω...εχω
    αυτη
    και λεω να παρω μια καλυτερη σκεφτομαι αυτη...
    πανω συνδεω ενα ηλεκτρικο πιανο,synth,κιθαρα και μικροφωνο...το home studio θα ειναι μονο για ηχογραφιση.

    Απορια!!!Για την mackie κονσολα την θελει να πει ο ποιητης οταν λεει low noiz??
    coffee
    13.04.2008, 20:42
    Παράθεση:

    Το μέλος coffee στις 13-04-2008 στις 20:39 έγραψε...

    Να συνεχισω και εγω με την σειρα μου το θεμα....
    θελω και εγω μια κονσολα για ενα home studio που στηνω...εχω
    αυτη
    και λεω να παρω μια καλυτερη σκεφτομαι αυτη...
    πανω συνδεω ενα ηλεκτρικο πιανο,synth,κιθαρα και μικροφωνο...το home studio θα ειναι μονο για ηχογραφιση.
    Σαν καρτα ηχου εχω την Emu 1212

    Απορια!!!Για την mackie κονσολα την θελει να πει ο ποιητης οταν λεει low noiz??


    noizreduction
    14.04.2008, 14:54
    Low noise σημαινει πως οταν η κονσολα βρισκεται σε "νεκρη" κατασταση ( κανενα καναλι συνδεδεμενο, απλως ειναι ανοιχτη ) το noise floor της ειναι χαμηλο.
    Για να καταλαβεις, μπορεις να ανοιξεις πληρως το main volume της κονσολας που εχεις τωρα, χωρις να εχεις συνδεσει τιποτα πανω της και με καναλια ολα στο 0. Θα ακουσεις ενα μικρο "hhhhisss" το οποιο προκειται για θορυβο που παραγουν τα ηλεκτρικα κυκλωματα της κονσολας.

    Προφανως, οσο καλυτερης ποιοτητας ειναι η κατασκευη, τοσο πιο χαμηλο αντιστοιχο θορυβο θα εχει
    coffee
    14.04.2008, 15:34
    Ευχαριστω!!
    Η mackie η κονσολα που σκεφτομαι αξιζει??
    noizreduction
    14.04.2008, 15:38
    Δεν μπορω να σου απαντησω, γιατι δεν γνωριζω καθολου αυτα τα μοντελα της mackie. Γενικα σαν εταιρια, εχει απο τις καλυτερες φημες.
    Har--rY
    14.04.2008, 19:10
    Θα συμφωνήσω για την mackie. Εγώ έχω την 1402-vlz3 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.


    Και προτείνω αν έχεις τη δυνατότητα, όποια και αν είναι η τελική σου απόφαση, κάνε την αγορά σου απο το Θωμά... δοκιμασμένη και πολύ καλή συνταγή.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Har--rY στις 14-04-2008 19:13 ]


    coffee
    14.04.2008, 23:31
    Οσο αναφορα mackie ο αντιπροσοπως εχει ιδια τιμη και λιγο πιο κατω
    korgy
    19.04.2008, 09:48
    στον χώρο μου έχω δυο μίκτες (behringer 1832fx k mackie 1642vlz3)

    η διαφορά στο noise floor ειναι απο άλλο πλανήτη και ειδικά η αντοχή της δεύτερης σε υψηλές εντάσεις (η πρώτη μετα τα +5 dB εχανε ευκρίναι στα μπασα

    αν κ υπάρχει διαφορά χρηματική αξίζει τον κοπο για μια μακιέ (προενισχυτές,αεράτο bandwidth , και headroom καλο!)
    tasssos
    19.11.2008, 14:28

    Ρε παίδια βοήθεια.

    Έχουμε ένα συγκρότημα που αποτελείται από 2 κιθάρες 1μπάσο ντράμς και φωνητικά.

    θέλουμε να κάνουμαι ένα δικό μας στούντιο για να μπορούμε να ηχογραφούμε μονοι μας.Μπορεί κάποιος να μου πει τι εξοπλισμό χρειάζομαι ακριβώς???Δεν ζητάω μοντέλα απλά τι είδους μηχανήματα ώστε να δώ τι μου λείπει για να το αγοράσουμαι(έχουμε δυνατό υπολογιστή,καλο ηχοσύστημα,κονσόλα θα αγοράσουμε(θα σας πω πια μετά),μικροφωνα θα πάρω πακέτο για την ντράμς και ξεχωριστά για μένα.)Τί άλλο??????

    http://www.thomann.de/gr/alesis_multimix_16_firewire.htm

    http://www.adagio.gr/product.php?catid=53&prodid=1412

    (κονσόλες)Ποιά απο τις δύο??ή κάποια άλλη???


    -----------------
    hellraiser

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tasssos στις 19-11-2008 22:08 ]


    theasis
    02.01.2009, 15:11

    Παιδιά, γεια σας και καλή χρονιά.

    Σκέφτομαι να αγοράσω την Alesis multimix 8 firewire για home studio ηχογράφηση. Μπορεί να μου πει κάποιος, εάν η κονσόλα αυτή έχει την δυνατότητα, την ώρα που ηχογραφώ την φωνή μου να ακούω το Effect Reverb χωρίς ταυτόχρονα να ηχογραφείται μαζί με την φωνή; Εάν θέλω το προσθέτω μετά. Γίνεται αυτό; Ευχαριστώ