ελληνική μουσική
    435 online   ·  210.845 μέλη
    kwstasagas
    11.03.2009, 21:47

    Αγαπημένη μου διασκευή :

    Heard Ith Through The Grapevine του Marvin Gaye, διασκευασμένο από τους CREEDENCE CLEARWATER REVIVAL !!! Θα έλεγε κανείς ότι οι C.C.R. έκαναν αυτό το τραγούδι πραγματικά "δικό τους", του προσέδωσαν περισσότερη συναισθηματική φόρτιση και τραγικότητα !!! Και με χαρά και έκπληξη διαπίστωσα πριν 2 χρόνια ότι ο, 60βάλε πλέον, John Fogerty στις πρόσφατες συναυλίες του παίζει το τραγούδι αυτό ολόκληρο, στην 11λεπτη βερσιόν του που υπάρχει στο δίσκο των C.C.R. "COSMOS FACTORY" !!! Εύγε Τζον !!!

     

     

     

     


    kwstasagas
    18.03.2009, 01:32

    Κι άλλη "άπαιχτη" διασκευή μου ήρθε στο μυαλό : Το GIMME SHELTER των ROLLING STONES διασκευασμένο από τους GRAND FUNK, το οποίο περιέχεται στο δίσκο τους SURVIVAL [1971]. Πραγματικά, οι G.F. σε αυτό το κομμάτι ... "αλλάζουν τα φώτα" : Το μετατρέπουν σε 7λεπτη "θύελλα", γεμάτη νεύρο, γκάζι, φωνητικά "εξωπραγματικά" [MARK FARNER είναι αυτός ... ] .... Γενικά, το μετατρέπουν σε κάτι τελείως διαφορετικό από το πρωτότυπο .... Και φυσικά .... πολύ μπροστά για την εποχή του ....

     


    cretanvenus
    18.03.2009, 02:17

    H καλυτερη διασκευη ειναι απο τον ΑΧΙΛΛΕΑ ΔΡΑΜΟΥΝΤΑΝΗ στο παραδοσιακο κομματι ΕΓΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΛΙΩΝΩ!{#emotions_dlg.beer}

    ΕΓΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΛΙΩΝΩ ΚΛΑΙΩ Κ ΜΑΡΑΖΩΝΩ ΜΑ ΕΣΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΡΩΤΑΣ,

    ΤΙ ΚΑΝΩ ΠΩΣ ΠΕΡΝΑΩ,ΑΝ ΚΛΑΙΩ Η ΑΝ ΓΕΛΑΩ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΙΑ ΔΕΝ Μ'ΑΓΑΠΑΣ!{#emotions_dlg.walkman}


    BHXOS
    18.03.2009, 22:00
    vicobubble
    20.04.2009, 16:58

    Προσωπίκα μου αρέσει πολύ και η διασκευή του Αλκη Κωνσταντόπουλου στη " γοργόνα ".... :
    https://www.youtube.com/watch?v=XI8iUdT3K-s&feature=relatedLink

    >

     

    Και φυσικά το knockin on heaven's door των guns n roses που ανέφεραν πολλοι {#emotions_dlg.thumbup}


    alex4you
    22.04.2009, 19:17

    λοιπόν

    1) summer wine-vilie valo natalia avelon το αυθεντικό από nancy sinatra-lee hazlewood

    2)i turn to you-wig wam το αυθεντικό από melanie c

    3) eminem-elton john(ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΟ) stan το αυθεντικό από dido-eminem και dido μόνη της


    SouLRocK
    05.06.2009, 10:31

    Να μια καλή διασκευή στη Janis Joplin από τους Cinderella!


    TheDarkSideOfTheMoon
    05.06.2009, 13:01

    Over the hills and far away-Nightwish

    Knockin' on heaven's door-Guns'n'Roses

    We don't need another hero-Northern Kings

    The evil that men do-After Forever

    Dream on-Aerosmith(αν και προτιμώ την εκτέλεση των Beatles)


    TheDarkSideOfTheMoon
    05.06.2009, 13:04

    Αααα!!Και φοβερές διασκευές κάνουν οι Beatallica.Είναι ένα συγκρότημα που συνδυάζει τραγούδια των Beatles και των Metallica.Ακούστε το "All you need is blood" και το "And justice for all my loving". {#emotions_dlg.rockon}


    Moonchild92
    05.06.2009, 20:47

    Παράθεση:

    Το μέλος TheDarkSideOfTheMoon στις 05-06-2009 στις 13:01 έγραψε...

    Dream on-Aerosmith(αν και προτιμώ την εκτέλεση των Beatles)



    Των Beatles; Αμφιβάλλω αν υπήρξε ποτέ τέτοια εκτέλεση......


    TheDarkSideOfTheMoon
    06.06.2009, 11:05

    Αχ ναι...!Δικό μου λάθος.Εννοούσα το Come Together. {#emotions_dlg.rolleyes}


    TRAVELOGUE
    17.09.2009, 13:08

    Sweet dreams - Marilyn Manson

    Tainted love - Marilyn Manson

    Ever fallen in love - Nouvelle Vague

    Guns of Brixton - Nouvelle Vague

     


    Moonchild92
    18.02.2010, 12:49


    TheDarkSideOfTheMoon
    18.02.2010, 16:16

    Και το Enjoy The Silence από Lacuna Coil είναι τρομερό!!!


    cobal
    18.02.2010, 20:19
    Μου ηρθε στο μυαλο το c' mon everybody του Edie Cohrane που ειχαν παιξει οι Led Zeppelin σε ενα live τους και ηταν φοβερο οπως και το she's something else
    ThanassisB
    21.02.2010, 23:31

    Από τις καλύτερες διασκευές ( και με λυπεί λίγο ) , αλλά είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καλές , είναι το Route 66 από τους Depeche Mode, κυρίως αυτή με τις κιθάρες ...


    takispag
    01.07.2010, 13:24


    TheDarkSideOfTheMoon
    01.07.2010, 13:51

    Απλά τέλειο!Πώς δε το θυμήθηκα νωρίτερα?


    PanGuitar
    01.07.2010, 20:16

    Tin fragkosyriani tou megalou Markou Vamvakari.. Edwsan neo xroma sto kommati oi Locomondo me sevasmo sto prototypo (thelw na pw to ekanan se diaforetiko style alla den pavi na sevete to arxiko, oxi san kati aidies tis Vissi sto pente xronia dikasmenos pou tou exei vali mexri kai kseno rap an den kanw lathos.. afto ki an einai ierosylia. Antitheta, arketa wraia i ektelesi twn Locomondo


    https://www.youtube.com/watch?v=jNJJEyE7y44

    Link
    >
    TheDarkSideOfTheMoon
    02.09.2010, 15:33

    Ένα ισπανικό συγκρότημα,οι Niobeth, διασκεύασαν το κλασικό κομμάτι του Mozart "Queen Of The Night Aria".Νομίζω είναι εντυπωσιακό!




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία