ελληνική μουσική
    610 online   ·  210.851 μέλη

    Χρειάζομαι βοήθεια για να ηχομονώσω ένα δωμάτιο

    tsakali_17
    13.04.2008, 16:39
    Γειά σας παιδιά,

    Λοιπόν, θα ήθελα, όσοι ξέρετε, να με βοηθήσετε με την ηχομόνωση ενός δωματίου...
    Κατ'αρχάς, να ξεκαθαρίσω οτι δεν έχω ιδέα από τέτοια πράγματα οπότε εξηγήστε μου όσο πιο απλά γίνεται...
    Έχω ένα δωμάτιο που οι διαστάσεις του είναι: μήκος - 4.70, πλάτος - 2.40, ύψος - 2.45
    Το δωμάτιο είναι γκαράζ και έχει μία πόρτα που ανοίγει προς τα πάνω (για το αμάξι) και μία στην άλλη ακρη του δωματίου που είναι μία κανονική πόρτα (αν θέλετε μπορώ να πάρω διαστάσεις) που οδηγεί ουσιαστικά στο ισόγειο της πολυκατοικίας.
    Η πολυκατοικία έχει 4 ορόφους και στον πρώτο όροφο ακούγεται ο ήχος αλλά δεν έχει τόσα πολλά (κατοικιμένα) διαμερίσματα.
    Το δωμάτιο αυτό θέλω να το μετατρέψω σε στούντιο απλά για πρόβες (όχι τίποτα ακριβό). Δηλαδή, θέλω να βάλω μέσα τα απολύτως βασικά (ντραμς, μία κιθάρα, μπάσο, μικρόφωνα) για να κάνω πρόβες με το συγκρότημά μου.
    Θέλω να κάνω τον ήχο από την πρόβα να ακούγεται όσο το δυνατόν λιγότερο...
    Ωστόσο, θέλω η λύση να μου προτείνετε να είναι τόσο λειτουργική όσο και οικονομική (γιατί είμαι φοιτητής - και φελιζόλ και αυγοθήκες να βάλω δηλαδή δεν με πειράζει, αρκεί να είναι καλή η ηχομόνωση, χωρίς βέβαια αυτό να αποκλείει και μια λίγο ακριβή ηχομόνωση).

    Ουσιαστικά, χρειάζομαι ιδέες γιατι είμαι άσχετος

    Υ.Γ. Δεκτές όλες οι συμβουλές για το τι μπορώ να κάνω για να καλυτερεύσω την ηχητική του χώρου.
    GAGA
    13.04.2008, 16:47
    http://www.tar.gr/forum/viewtopic.php?t=144
    Bgre
    13.04.2008, 16:50
    Παράθεση:
    θέλω να βάλω μέσα τα απολύτως βασικά (ντραμς, μία κιθάρα, μπάσο, μικρόφωνα) για να κάνω πρόβες με το συγκρότημά μου.

    απολύτως βασικά ή όχι , πιστεύω πως ο θόρυβος θα είναι εξίσου ενοχλητικος

    αυτο που θα σου πρότινα εγώ , για να μην βάζεις αυγοθήκες και κομμάτια φελιζόλ , και κανεις το δωμάτιο σου σαν τσαντίρι είναι μια ειδική ηχομονωτική μοκετα την οποία την βάζεις σε τοιχους και οροφη.
    τωρα για τιμη δεν ξέρω ακριβώς να σου πω πάντως πιστεύω οτι μπορεις να την βρεις σχετικα εύκολα
    noizreduction
    13.04.2008, 19:37
    Ριξε μια ματια εδω
    fisaras
    14.04.2008, 20:35
    γεια σου φιλε, δε θέλω να σε απογοητευσω, αλλα ηχομόνωση με λίγα λευτά δε γίνεται, μην ξεκινήσεις να βάλεις αυγοθήκες και μοκέτες στοθς τοίχους, αυτά είναι για την ακουστική του χώρου ΟΧΙ για ηχομόνωση. η ηχομόνοση θέλει βαριά και συμπαγή υλικα. η καλυτερη και πιο αξιοπιστη λυση ειναι να φτιαξεις ενα δωμάτιο μέσα στο δωματιο, να φτιαξεις δευτερουσ τοιχουσ και ταβάνι δηλαδη (μπορεισ με γυψοσανιδα και πετροβαμβακα), και θα χρειαστεις και μια 2η βαρια ηχομονοτικη πορτα, το δυσκολοτερο κοματι για να ηχομονώσεις θα είναι η γκαραζόπορτα. Εχε υποψη σου πως ο ήχος μεταφέρεται μεσα απο στερεα αντικείμενα...δηλαδη αν πεζεις ντραμς στο γκαραζ και οι τοιχοι σου και το ταβάνι ειναι ακάλυπτα ο ήχος θα μεταφέρεται μεσα απ τα ντουβάρια και στον 4ο όροφο θα σε ακούνε live. τελος παντων εγω θα σου προτεινα, να μαζεψεις καποια λευτα και να κάνεις μια σωστη ηχομονοση, αλλιως με φελιζολ και μοκέτες δε θα καταφερεις τιποτα, μονο θα χασεις λευτα και χρονο
    lukegr
    24.02.2009, 00:58

    καλησπέρα σας,έχω πάτωμα απο ξύλο(παρκέ) στο δωμάτιο μου και εχω προβλημα με τον απο κατω που βάζει στην διαπασων την τηλεοραση.Μπορω να βάλω καποιο υλικο ενδιαμεσα στο πάτωμα και στο ξύλο?θα έχω καποιο αποτελεσμα και πόσο ευκολο ειναι να ξυλωθει το πάτωμα και να ξαναμονταριστεί?

    γίνεται?πείτε μου γιατι θα προβώ σε βιαιες πράξεις... θα σπάσω καμια τηλεορσαη...


    montechristos-ole
    28.02.2009, 13:21

    Φιλε μου,εσυ που θες να ηχομονοσεις το γκαραζ,εχεις πολλες επιλογες.Αλλα για μενα η καλυτερη ειναι να αγορασεις ενα ηχομονωτικο υλικο σε μορφη στοκου που ειχα δει καπου.Δεν εχω ιδεα τι ειναι αλλα μπορεις να το ψαξεις.Επισης μετα το περασμα του υλικου αυτου,νομιζω πως πρεπει να περασεις και ενα "δευτερο" τοιχο,οπως μια ενισχυμενη γυψοσανιδα.Και εγω ειχα αναλογο προβλημα καποτε-και χωρις να θελω να σε απογοητευσω-τελικα καταληξαμε σε στουντιο.Αλλα μη μασας.Μπορειτε να μαζεψετε ολοι μαζι λεφτα και να το φτιαξετε..Αλλα εδω που τα λεμε και σε στουντιο να πας,δε θα πληρωσεις πολλα.Ετσι που εχουν βγει οι τιμες.Αλλα θα ειναι προβλημα αν πηγαινεις πολυ συχνα,οπως για παραδειγμα 10 ωρες την εβδομαδα...Καλη δυναμη...χαχαχα


    tomicmta
    13.03.2009, 12:33

    Καλησπέρα..

    Δύσκολο χωρίς αρκετά λεφτά να μονώσεις αυτόν τον χώρο αλλά έστω ότι μπορούσες να διαθέσεις αυτά τα λεφτά.. τότε: Θα είχες ένα καλά ηχομονωμένο δωμάτιο του οποίου οι διαστάσεις θα είχαν ελαττωθεί (λόγο της μόνωσης). Με τις συγκεκριμένες διαστάσεις, και την ένταση να φτάνει στα 105- 110 dB θα αντιμετωπίσεις ένα καινούριο πρόβλημα. Αυτό της ακουστικής του χώρου .. όπου θα έπρεπε να σκάσεις άλλα τόσα λεφτά τα οποία δεν θα έπιαναν τόπο λόγο των διαστάσεων του δωματίου κλπ. Και γενικά το πρόβλημα όπως προαναφέρθηκε, είναι ο κρυπτογενής θόρυβος ο οποίος δεν αντιμετωπίζεται με οικονομικές λύσεις ..

    Προτείνω λοιπόν..

    Ηλεκτρονικά drums ,χαμηλές στάθμες (δεν χαλάς και τα αφτιά σου), και καμιά μοκετούλα, καμιά κουρτίνα η κάτι τέτοιο. Ενδεχομένως και έτσι να ενοχλείς τους πάνω αλλά ελεγχόμενα μπορείς να βρεις κάποιες ώρες για πρόβα. Και στηn τελική αν το διαλύσετε η μεταφερθείτε σου μένουν τα drums σε αντίθεση με την μόνωση που...


    savasavram1
    23.07.2009, 03:01

    Η μόνη μου συμβουλή μιας και έχω δει αρκετά τέτοια δωμάτια... ΕΞΑΕΡΙΣΜΟΣ!!!


    pa___
    28.07.2009, 12:49

    Πρώτο και κυριότερο που αναφέρθηκε τελευταίο! ΕΞΑΕΡΙΣΜΟΣ!!

    Από εκεί και πέρα εγώ θα σου πω για μια στρώση πετροβάμβακα σε τοίχους, πόρτες, ταβάνια και 2 σειρές αυγοθήκες από πάνω για καλύτερη διάχυση του ήχου στον χώρο. Κοίτα super μόνωση δε θα κάνεις αλλά ο πετροβάμβακας κόβει πολύ. Βέβαια να σε ενημερώσω ότι δεν έχω ιδέα πόσο στοιχίζει αυτό το υλικό και ότι δεύτερον είναι πάρα πολύ επικίνδυνο καθώς και ισπνέεται και κολλάει στο δέρμα αν τριφτεί και είναι πολύ καρκινογόνο. Μην πανικοβάλεσαι, απλά αν απόφασίσεις να το βάλεις να πάρεις μέτρα (μάσκα στο πρόσωπο, λαστιχένια γάντια κτλ). Αν βάλεις πετροβάμβακα και τις αυγοθήκες πέτα και ένα σεντόνι ή κάτι υφασμάτινο από πάνω σαν τελευταίο στρώμα και θα είσαι μια χαρά. Πάντως γενικά να ξέρεις ότι αν δεν κάνεις φασαρία σε ώρες κοινής ησυχίας δεν μπορεί κανείς να σου κάνει τίποτα.

     

    Όσο για την τηλεόραση και το παρκέ.. Τα πράγματα μου φαίνονται πολύ δύσκολα γιατί το ξύλο στο πάτωμα επειδή από κάτω έχει περίπου ένα κενό 10 πόντους και λειτουργεί σαν ηχείο. Δηλαδή παίρνει την τηλεόραση και στην ενισχύει {#emotions_dlg.thumbup} οπότε μάλλον δεν νομίζω να βγάλεις άκρη εύκολα.. {#emotions_dlg.thumbdown}