ελληνική μουσική
    655 online   ·  210.828 μέλη

    Πόσο δύσκολη γίνεται η θέση του παραγωγού απέναντι στον καλλιτέχνη...

    sillia
    14.04.2008, 13:16
    Συμφωνείτε με τον παραγωγό που λέει...στον καλλιτέχνη....
    Τέλεια η δουλειά σου!!!! θα σκίσει !!!!(Γιατί έτσι η ευγένεια προστάζει)!! γνωρίζοντας ότι αυτή θα πιάσει ΠΑΤΟ ???????
    Πόσο δυσάρεστα νοιώθει ,να κοροιδεύει ... εαυτόν και αυτόν!!!

    Και όλοι μας γνωρίζουμε κάποιους απο αυτούς!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    sitzoune81
    14.04.2008, 13:49
    χαχα! Ο παραγωγος τη δουλεια του κανει .........!!!
    Ομως αυτος ο ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΑΣ ο καλλιτεχνης, καθεται και τον πιστευει?!
    Αφτια δεν εχει να ακουσει τι σκατα εγραψε, τι διαολο τραγουδησε?!
    και που το ξερει ο παραγωγος οτι θα πιασει πατο?!
    εχουμε τοσα παραδειγματα απο πραγματικα αχρηστα αλμπουμ που ξεσκισαν στις πωλησεις...
    It's all about money
    Αν τα "χωσεις" , μια χαρα θα παει το αλμπουμ
    Αν δεν τα "χωσεις", ε, υπαρχει κι ο ΟΑΕΔ !!!



    Sweet Revenge! Το πρωταθλημα μας ανηκει!
    Fernando, καλα να παθεις! Δε μ'ακουσες!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sitzoune81 στις 14-04-2008 13:53 ]


    sillia
    14.04.2008, 15:31
    Να σκεφτούμε όμως λίγο και την θέση του παραγωγού που έχει δώσει την εικόνα προς τα έξω οτι τα ακούσματά του δεν είναι σαβουρο...τέτοια !!!!!!!!!!!
    Και τον ακούει να λέει " μπράβο και καλά θα πάει και μπράβο και πάλι μπράβο και τι καλά ....τέλειο αυτό το τραγούδι !!! ποιος το έγραψε ??? και η (σιλλια σκέφτεται)ΤΙ ΝΑ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ Ο ΑΤΙΜΟΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΓΡΑΦΕ ??????
    sitzoune81
    14.04.2008, 16:25
    Παλι αδυνατω να καταλαβω τι εννοεις.....
    μπερδεμενα τα γραφεις...
    catz
    14.04.2008, 18:44
    άντε πάλι τα ίδια ...

    "παραγωγό" εννοείς τον ραδιοφωνά , ε ?

    ποτέ δε θα μπορέσω να καταλάβω τι "παράγει" ένας τύπος που βάζει cd ή mp3 , ή έστω δίσκους να παίξουν με μια σειρά ...

    Ραδιοφωνάς λέγεται . Στην καλύτερη περίπτωση dj .

    Όσο για το θέμα που θίγεις (silia) ,
    το μεγαλύτερο ποσοστό των ραδιοφωνάδων λειτουργούν έτσι , σαφέστατα κακώς , αλλά έχει δημιουργηθεί τέτοιο κλίμα , και πλέον γίνεται φαύλος κύκλος .

    Ο "καλλιτέχνης" (μάλλον εννοείς τον τραγουδιστή , έ ?) ελπίζει σε playlist υποστήριξη , κι ο ραδιοφωνάς σε κέρασμα (στο "μαγαζί , στο κολωνάκι , καμιά ψιλή...)

    πάρε τον έναν , φτύσε τον άλλον .


    sillia
    14.04.2008, 20:45
    Εννοώ να έχεις απέναντί σου έναν τραγουδιστή και να πρέπει να κάνεις, τον ,την ,χαζή και να ΜΗΝ του πεις ευθέως "μανάρι μου υπάρχουν κι άλλες δουλειές να κάνεις"
    Αφου δείχνει ότι δεν τραβάει το κάρο...... και φαντάζομαι έχουμε πολλούς και πολλές, τέτοιες περιπτώσεις!!!!!
    Ενας παραγωγός ΠΩΣ νοιώ8ει εκείνη την ώρα που τον ακούνε οι ακροατές του να λέει τα καλύτερα, ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ!!!!!!
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥ?
    catz
    14.04.2008, 22:07
    είπαμε ...

    αποσκοπεί σε κάτι .
    το ίδιο και ο τραγουδιστής .

    αν δε θέλει να παίξει το παιχνίδι ΔΕΝ το παίζει , και όλα OK .

    Πι.Ες. "ραδιοφωνάς" , όχι παραγωγός .
    sitzoune81
    14.04.2008, 23:06
    Μαλιστα.....

    Σαφες τωρα, για ραδιοφωνατζιδες λες, οχι για μουσικους παραγωγους, οπως πολυ ευστοχα ξεκαθαρισε ο catz!

    Ε, λοιπον, για ακριβως αυτον τον λογο -και για αλλους πολλους- εχω κοψει τις ραδιοφωνικες μουσικες εκπομπες απ τη ζωη μου εδω και 5 χρονια, λογω αηδιας!!!

    και πλεον ακουω μονο συζητησεις, νεα, αθλητικα και γενικα ΟΧΙ μουσικη απ το ραδιοφωνο!

    και ζησαμε εμεις καλα , κι αυτοι χειροτερα !!!!
    sillia
    15.04.2008, 01:29
    Πάντως επειδή το έζησα από μέσα το πρόβλημα,και το ζω βεβαίως ακόμα, βιάζονται αξίες και αρχές σου , να έχεις απέναντί σου έναν άνθρωπο ,και να σε υποχρεώνουν να κάνεις κάτι που δεν πιστεύεις!!!!
    Και ας μην τα ρίχνουμε στους ραδιοφωνατζήδες... αλλά στους πάνω από αυτούς !!!
    Πρόσφατο περιστατικό γι αυτό και γίνεται αυτή η κουβεντούλα..... είπα στον αέρα για κάποιον καλλιτέχνη σχολιάζοντας το live που έκανε σε κέντρο διασκέδασης στην πόλη μας, που διαλέξαμε με φίλους να περάσουμε το Σαββατόβραδό μας!!!
    Καμμία μα καμμία σχέση με ότι ακούμε στα τραγούδια του!! Ο άνθρωπος ήταν εντελώς ά-φωνος.Μετά από δυό μερούλες τον είχαμε συνέντευξη στο studio.Αρνήθηκα βεβαίως να είμαι παρούσα, μα ήταν στην ώρα εκπομπής μου κι έτσι υποχρεώθηκα να πάω ....το τι αρλούμπα έπεσε από μένα δεν λέγεται!!!!!! αλλά και το τι καζούρα έφαγα απο φίλους.... που με άκουγαν!!!!!!!!!!!
    ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ!!!! ΞΕΡΕΙ τουλάχιστον ΚΑΛΟ ΤΑΒΛΙ?
    οτι καταλάβατε:PPPPPPPPP καταλάβατε......
    Ακόμα να το ξεπεράσω!!!!!!!!!!!
    αρλούμπα* όμορφες και επαινετικές λεξούλες!!!
    καζούρα* φιλικό φτύσιμο!!

    billy2002gr
    16.04.2008, 02:00
    Sillia (αφιλότιμο...έχεις και το όνομα της κόρης μου)
    Ο παραγωγος λοιπόν ,κοριτσάρα μου δεν εχει κανένα άγχος και καμία βαρυστομαχιά απέναντι στόν καλλιτέχνη διότι απλούστατα αυτός (ο παραγωγός ) είναι αρχηγός των πάντων μέσα σε ένα studio ακόμα και του ηχολήπτη.
    Μιλάω βέβαια πάντοτε
    1) για τον παραγωγό ο οποίος ειναι μουσικά, καλλιτεχνικά δοιηκητικά, ψυχολογικά σε θέματα management και promotion κατηρτισμένος ΟΧΙ
    2)στο που θα δώσουμε λεφτά (όσο το δυνατόν λιγότερα,...για να βάλουμε και καμία δεκάρα στην τσέπη μας) και για το ποιά ειναι καλη γκόμενα και πιασάρικη για να την προοθήσουμε.(βλέπε σύγχρονες καλλιτέχνιδες)
    Ο πρώτος λοιπόν παραγωγός για τήν Ελλαδα φαντάζει "ΟΝΕΙΡΟ ΘΕΡΙΝΗΣ ΝΥΚΤΟΣ"
    Οσο για τον δεύτεροοοοοοο... Γεμάτη η χώρα ΠΑΡΑΓΩΓΟΥΣ...............


    tago
    16.04.2008, 11:38
    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 14-04-2008 στις 20:45 έγραψε...

    Εννοώ να έχεις απέναντί σου έναν τραγουδιστή και να πρέπει να κάνεις, τον ,την ,χαζή και να ΜΗΝ του πεις ευθέως "μανάρι μου υπάρχουν κι άλλες δουλειές να κάνεις"
    Αφου δείχνει ότι δεν τραβάει το κάρο...... και φαντάζομαι έχουμε πολλούς και πολλές, τέτοιες περιπτώσεις!!!!!
    Ενας παραγωγός ΠΩΣ νοιώ8ει εκείνη την ώρα που τον ακούνε οι ακροατές του να λέει τα καλύτερα, ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ!!!!!!
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥ?


    Απλά δεν τον καλείς στην εκπομπή σου καλή μου. Ε, κι αν στο έχουν επιβάλει, τότε δεν παίρνεις θέσει, τον αφήνεις να πει ότι θέλει και σε κάποιο διάλυμα του λες, πάντα μέσα στην ευγένεια, πως η δουλειά του θα μπορούσε να είναι καλύτερη!!!


    sillia
    16.04.2008, 13:49
    Παράθεση:

    Το μέλος billy2002gr στις 16-04-2008 στις 02:00 έγραψε...

    Sillia (αφιλότιμο...έχεις και το όνομα της κόρης μου)
    Ο παραγωγος λοιπόν ,κοριτσάρα μου δεν εχει κανένα άγχος και καμία βαρυστομαχιά απέναντι στόν καλλιτέχνη διότι απλούστατα αυτός (ο παραγωγός ) είναι αρχηγός των πάντων μέσα σε ένα studio ακόμα και του ηχολήπτη.
    Μιλάω βέβαια πάντοτε
    1) για τον παραγωγό ο οποίος ειναι μουσικά, καλλιτεχνικά δοιηκητικά, ψυχολογικά σε θέματα management και promotion κατηρτισμένος ΟΧΙ
    2)στο που θα δώσουμε λεφτά (όσο το δυνατόν λιγότερα,...για να βάλουμε και καμία δεκάρα στην τσέπη μας) και για το ποιά ειναι καλη γκόμενα και πιασάρικη για να την προοθήσουμε.(βλέπε σύγχρονες καλλιτέχνιδες)
    Ο πρώτος λοιπόν παραγωγός για τήν Ελλαδα φαντάζει "ΟΝΕΙΡΟ ΘΕΡΙΝΗΣ ΝΥΚΤΟΣ"
    Οσο για τον δεύτεροοοοοοο... Γεμάτη η χώρα ΠΑΡΑΓΩΓΟΥΣ...............





    (NA είναι πάντα ευτυχισμένο το κοριτσάκι σου) Σαφώς και είναι αρχηγός όταν έχει και μια θητεία 12 χρόνων συμφωνώ....το πρόβλημα είνα ότα παρα έιμαι ευγενική ....αυτό βγαίνει σαν συμπέρασμα τελικά!!!!Το άσχημο είναι ότι έχεις απο πάνω ιδιοκτήτες σταθμών και εταιρίες που πιέζουν .... να γίνεσαι ενίοτε μαριονέτα και να χορεύεις χωρίς την θελησή σου στον ρυθμό τους!!!!!! Αν δεν....... πας σπίτι σου.....για τέτοια είμαστε τώρα !!!!!!!!!!!!
    sintorin
    16.04.2008, 14:46
    sillia, anafertheika se auto to paixnidi ton kartel, se ena alo thema peri iron maiden, kai mou eipes oti esu dialegeis ti akous kai ti paizeis, kai pera apo auto peiges na me fas me tis fotografies kai tis eironies sou.

    Profanos, i alithia einai telios diaforetiki apo oti eleges sto alo thema. Ean se peirazei toso polu....put your foot where your mouth is....

    pesmas pios eitan kai min sunexizeis to idio pou ekanes sto radio....edo ean kapios den mas aresei, to leme anoixta....

    kai ean den theleis na vlapseis ton afono pou prootheis, skepsou oti me auti tin nootropia poso kako kaneis se kapio talantouxo o opios tha aksize na einai stin thesi autou, eksaitias tou paixnidiou pou paizeis me ta afentika sou.....skepsou poso eukola sumvaleis sti diatirisi xamilou mousikou epipedou, skepsou gia poso koroida pernas tous akroates sou....
    billy2002gr
    17.04.2008, 02:45
    Sillia
    Κατ'αρχην ευχαριστω πολυ για την ευχη σου
    Μαλλον,εγω, δεν καταλαβα καλα... Μιλαγες προφανως για μουσικους παραγωγους ραδιοφωνου και φανταζομαι οτι εισαι μια απο αυτους και αντιμετοπιζεις αυτο το συγκεκριμενο προβλημα.Ελπιζω τωρα να καταλαβα....
    Αν ειναι ετσι κατα τη γνωμη μου εχεις δυο απλες επιλογες.
    α)οταν πηγαινεις στην δουλεια φορας τη φορμα εργασιας και χορευεις οπως σου βαρανε...(οταν φευγεις απο εκει ξαναφορας τα ρουχα σου και γινεσε ξανα ο εαυτος σου)
    β)αν το κανεις απο hobbie και οχι για βιοποριστικους λογους στελνεις τους παντες στο αγυριστο και πηγαινεις καπου που θα δεχτουν τους δικους σου ορους χωρις συμβιβασμους απο μερους σου

    sillia
    17.04.2008, 15:42
    Ναι billy καλά κατάλαβες και πολύ καλά τα είπες!!!
    Το καλύτερο σου και μ άρεσε ... η λέξη "εργασία" ποτέ δεν χώνεψα την "δουλειά"
    Κάπως έτσι την κάνω όσο καιρό είμαι στον χώρο αυτό!!!
    Ισως το τελευταίο γεγονός να με πείραξε περισότερο γιατί απέναντί μου είχα κάποιον, που με την στάση του (οχι με τα λόγια)ενδεχομένως για να μην προκαλέσει!!!!!....ήταν σαν να έλεγε ΔΟΞΑΣΤΕ ΜΕ!!!!!!!!!!!!
    Να δοξάσουμε???? Κοίταξε αν8ρωπέ μου να μάθεις να διαχειρίζεσαι τις αναπνοές σου που δεν σε φτάνουν να βγάλεις νότα!!!!!!!!!!!!!!!

    Σ ευχαριστώ