ελληνική μουσική
    823 online   ·  210.851 μέλη

    Δείτε το νέο KETRON AUDYA Real Audio Arranger απίστευτο όργανο!

    Sokratis121974
    14.04.2008, 16:51

    Αγαπητοι φιλοι γεια σας.

    Ειμαι ο Σωκρατης απο το Ηρακλειο Κρητης.
    Ειναι η πρωτη μου φορα που γραφω στο musicheaven. Ειμαι 18 χρονια επαγγελματιας μουσικος , (παιζω πληκτρα και λυρα) ασχολουμαι και καποια χρονια με μουσικες παραγωγες εχοντας δουλεψει σε καποιους δισκους προγραματιστης Computer, και ενορχηστρωτης. Εκτος λοιπον απο αυτα δουλευω σε καποια πολυ καλα ξενοδοχεια στην Κρητη με μονιμο συντροφο το KETRON SD 1. Εχοντας δουλεψει με σχεδον ολες τις μαρκες (ΚORG, ROLAND, YAMAHA) arranger τυπου (δηλαδη οργανα με ρυθμους) και εχωντας στην κατοχη μου και τα καποια κορυφαια synth και workstation (ακομα και αναλογικα) μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι τα KETRON (αν εξαιρεσουμε καποια μικροπροβληματακια που παρουσιαστηκαν στην αρχη και τα οποια λυθηκαν) ειναι απιστευτα φυσικα απο ολες τις αποψεις. Και οι ρυθμοι του, και οι ηχοι του και η κατασκευη τους ειναι παρα πολυ καλη. Ομως αυτο που εχει γινει με το καινουριο KETRON AUDYA ειναι πιστευω ανευ προ'ίγουμενου. Ολοι οι ρυθμοι του δεν ειναι δεν ειναι ο παραδοσιακος midi τροπος οπου ολα προγραματιζονται, και αν τα καταφερει ο προγραματιστης να δωσει ενα φυσικο αποτελεσμα εχει καλος. Εδω ολα εχουν παιχτει και ηχογραφηθει απο κανονικους μουσικους, οπου ολα εχουν συνχρονιστει και μπορουμε ελευθερα να εχουμε οποια αλλαγη του tempo οπως σε καθε οργανο. Φανταστειτε οτι σε καθε ρυθμο εχουμε αλληθινο ντραμερ, μπασσιστα, κιθαριστα κτλ.
    Θα κυκλοφορησει τον Σεπτεμβρη και το περιμενω πως και πως.  Aαα!!! ξεχασα μπορειτε να φτιαξετε με τον ιδιο τροπο τους δικους σας ρυθμους. Σωκρατης...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 14-04-2008 17:09 ]

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 31-08-2008 10:23 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 28-01-2010 18:03 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 28-01-2010 18:04 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 28-01-2010 18:05 ]


    Georgnik
    15.04.2008, 16:14
    Και ποσο ευκολα μπορεις να κατασκευασεις για ελληνικο προγραμμα; τι δειγματα εχει; για ηχους κουνουπια κλπ κλπ;
    Sokratis121974
    15.04.2008, 18:07
    Κοιταξε αγπητε φιλε ηχους για κουνουπια δεν ξερω αν εχει, παντως εχει sampler 64 mb και νομιζω ειναι επεκτασιμο στα 256 mb. αυτο σημαινει οτι εαν ασχοληθει καποιος μαζι του μπορει πχ να βρει λουπες με ελληνικους ρυθμους και να τους συγχρονισει με το tempo. και το sd 1 (ketron) που εχω γιατι και εγω ελληνικα παιζω και μαλιστα λαϊκα, ασχοληθηκα με το μικρο του sampler 16 mb και εχω σαμπλαρει παρα πολους ελληνικους ηχους, μαλιστα εχω σαμπλαρει το Κorg sigma που εχει καποιος γνωστος μου το dx 7 της yamaha και πολλα κρουστα, κανονακια, σαντουρια, απο διαφορα cd sample και κανω την δουλεια μου μια χαρα. σημειωτεον να σου πω οτι ειχα το Κorg Pa 1 και το πουλησα το οποιο προπαντων για ελληνικα ειναι παρα πολυ καλο. Στα 8 χρονια που δουλευω τα ketron ειμαι ιδιαιτερα ευχαριστημενος απο την αποδωση, και την φυσικοτητα του.
    Βεβαια ολα ειναι υποκειμενικα.
    Σωκρατης.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 15-04-2008 18:08 ]


    midimast
    17.04.2008, 00:00
    Χαιρομαι που βλέπω και αλλους στην Ελλάδα να ξέρουν τα Ketron
    πραγματικα το audya είναι κορυφαίο σε ήχο και δυνατότητες . έχω το SD1 και οι ρυθμοί και οι ήχοι που έχω φτιάξει (δεν υπάρχει υποστίριξη στην Ελλάδα) ακούγονται καλύτερα απο όλα τα όργανα που κυκλοφορούν (μέχρι μπουζούκι και με διπλοπενιές) . είχα κουραστεί να περιμένω πότε θα βγάλει καινούριο όργανο ή Roland ή yamaha για να το αγοράσω και πάντα λειψό .. με μισες δυνατότητες ενώ υπήρχε η τεχνολογία για παράδειγμα ακόμα και σήμερα το G70 που είναι το κορυφαίο υστερεί σε ήχο στο SD1 να μήν πουμε για το vocalist τα live drums και τα εφέ στο μικρόφωνο (δεν χρειάζεται κονσόλα ή εφέ). και απο σκληρό δίσκο ?
    και απο πείραγμα στους ήχους? ... το μόνο που με χάλασε είναι οτι δεν έχει δυνατότητα να παρει αλλαγές μέτρου μέσα στο style π.χ ζεϊμπέκικο με εισαγωγή 3/4 κατα τα άλλα είναι τέλειο (υπάρχει τεράστια βιβλιοθήκη με ρυθμούς και ήχους απο τουρκία που με λίγο πέιραγμα παιζουν φανταστικά). Ελπίζω το audya να έχει λύσει το πρόβλημα με τους ρυθμούς . Αλλά ακόμα και με αυτό είναι το καλύτερο σε σύγκριση με τα άλλα στην κατηγορία του
    Sokratis121974
    17.04.2008, 09:19
    Αγαπητε φιλε midimast και εγω χαιρομαι ιδιαιτερα που τελικα αυτο που πιστευω γι αυτα τα οργανα ειναι αληθινο. Η εκφραστικοτητα που εχουν ειναι το κατι αλλο.
    Το προβλημα που εχεις με το Ζεϊμπεκικο το αντιμετωπισα φυσικα και εγω. Ακου ομως τι εκανα. Το ζεϊμπεκικο λοιπον ειναι 9/8, ή 9/4. Τι σκεφτηκα λοιπον. 3 επι 3 κανουν 9. Αρα 3 μετρα απο 3/4 ισον 9/4. Δηλαδη ενα ζειμπεκικο το εκανα αντι πχ 1 μετρο 9/8, 3 μετρα απο 3/4. Ετσι λοιπον εχω γραψει ενα μετρο στο Intro (τρια χτυπηματα δηλαδη) μετρονομο με μπακετα για να μπει και, κατοπιν στα Variation εβαλα 3 μετρα και βγαινει κανονικοτατα. το μονο που χρειαζεται προσοχη, ειναι αφενως στον προγραμματισμο των fills γιατι θα πρεπει και εκει (δυστηχως δεν μπορεις να ορισεις τον αριθμο των μετρων στα fills) να προγραμματισεις τα τρια τελευταια μετρα του ρυθμου, δηλαδη μετρας και γραφεις τα τρια τελευταια μετρα, και αφετερου θα πρεπει οταν θα παιζεις (αφου φυσικα θα το εχεις φτιαξει) και αλλαζεις fiils ή break να τα πατας στα τρια τελεταια μετρα.
    Ουφφφ!!!! και εγω που το γραφω τωρα κουραστηκα, οχι εσυ που θα το διαβασεις!!!!
    Λοιπον φιλε μου ξερω οτι ειναι σπαζοκεφαλια ομως εγω που πλεον το εχω συνηθησει (αφου το δουλευω 8 χρονια) δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα.
    Να εισαι καλα και θα χαιρομαι να τα λεμε.
    Οσον αφορα τα υπολοιπα οργανα, και απο εμενα περασαν ολα! Κατεληξα με σιγουρια σε αυτο και μετα απο 8 χρονια χρησης μπορω να πω οτι δεν το εχω χορτασει οσο και αν ακουγεται υπερβολικο!
    Χαιρετισμους στην πανεμορφη Ροδο, οπου υπηρετησα την θητεια μου (στο Αφαντου)
    Φιλικα! Σωκρατης
    Ηρακλειο Κρητη.




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 17-04-2008 09:25 ]


    chrisss
    06.06.2008, 19:29

    Γεια σας παιδιά!Επειδή δεν έχω παίξει ούτε ακούσει ποτέ live κανένα ketron, και απ' ότι άκουσα στο link έχει πολύ καλό ήχο, μήπως έχετε τίποτα ηχογραφημένο από ελληνικό πρόγραμμα για να ακούσουμε ήχους και ρυθμούς?

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chrisss στις 07-06-2008 20:20 ]


    Sokratis121974
    07.06.2008, 10:21

    Εχω καποια παλια...θα κοιταξω να τα ανεβασω καπου να ακουσεται!!!!


    chrisss
    07.06.2008, 12:09

    Ok, περιμένω!

    Ευχαριστω,


    piterpiano
    15.06.2008, 21:19

    estiazw sto thema zeimpekiko

    me to pa -80 exw 4 fillings 9,8,5, k 4/8 k exw lisei to provlima mou


    Sokratis121974
    16.06.2008, 12:09

    Αγαπητε φιλε piterpiano....το προβλημα αυτο το ειχε το παλαιοτερο μοντελο της εταιριας το SD 1.

    Ειναι οντως σπαστικο!!!!...Ομως προσωπικα για χαρη της ποιοτητας ( 8 χρονια και ακομα το δουλευω με την ιδια ορεξη) το εχω δει αυτο σαν πλημελημα!!!!

    Το κυριοτερο ομως ειναι το εξης!!! μετα απο 8 χρονια σχεδον καθημερινης χρησης στη δουλεια (και λεω σχεδον γιατι στην Κρητη που ειμαι επι 6 μηνες καθε χρονο την τουριστηκη σεζον δουλευω καθε μερα σε ξενοδωχεια) μπορεις να το πιστεψεις οτι δεν εχω αλλαξει διακοπτη;;;Τωρα μονο τελευταια εχουν αρχισει να την (παιζουν) κανα δυο, αυτοι που δουλευω ποιο πολυ!!!!!Αντε καντο αυτο με την KORG!!!!Ειχα και εγω το PA 1, Και το PA 80...Φιλοι μου που δουλευουν τα εν λογω οργανα καθε χρονο αλλαζουν διακοπτες!!!!!!

    Τωρα ολα ειναι υποκειμενικα!!!! Εξαλου ειναι το AUDYA που αναφερω ενα πανακριβο οργανο γυρω στις 4000 ευρω, και οποιος το παρει θα πρεπει απαραιτητως να ασχοληθει μαζι του!!!Απο οτι βλεπω και εσυ εισαι γνωστης του αντικειμενου!!!!!...

    Ενταξει!!!!!Νομιζω βεβαια με οποιοδηποτε οργανο ασχοληθεις (και σε εκφραζει) μπορεις να κανεις σπουδαια πραγματα!!!!!

    Να σαι καλα..

    Σωκρατης


    -----------------
    Σωκρατης Ηρακλειο Κρητη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 16-06-2008 12:10 ]


    lawrence-gr
    20.06.2008, 16:38

    τι διακοπτες εννοεις φιλαρακο?εγω δουλεθω με pa50 εδω και 4 χρονια περιπου αλλα δεν εβγαλε κατι.το μονο προβλημα που ειχε παρουσιασει ειναι στο πιτσ μπεντ(καθοτι σκυλας το ριμαξα ) και σε ενα κουμπαι διπλα απο την οθονη που το καθαρισα εσωτερικα και εφτιαξε.κατα τα αλλα τρομερος ο ηχος που ακουσα απο το κετρον.απλα δυστυχως το σκεφτομαι να παρω ενα μηχανημα που δεν εχει καποια σοβαρη υποστηριξη.στα korg τουλαχιστον μπορεις να κατεβασεις και ενα σορο ηχους.παντως τα κετρον απο ποιοτητα ηχου ειναι πολυ ωραια.και οσο ασχολεισαι και περνας και το δικο σου ηχοχρωμα τοσο πιο ωραια γινονται...γενικα ειναι οπως μαθει κανεις.καλως η κακως,η τεχνολογια και η τεχνογνωσια και μαζι ο ανταγωνισμος ,εχουν φτασει σε τετοια επιπεδα που πλεον κανενα μηχανημα δεν μπορει να χαρακτιρηστει ως κακο.λειψο,ισως,αλλα και παλι ειναι οπως μαθει κανεις και φυσικα το τι ζηταει.για αυτο ποτε μην εμπιστευομαστε πωλητες.μας πουλανε οτι θελουνε μας λενε ο,τι θελουμε να ακουσουμε και αυτο ηταν...προσφατα,αγορασα το korg m3,καλα οχι και πολυ προσφατα αλλα ασχετο αυτο.ε λοιπον πηγα να τσεκαρω και τα φαντομ και συγγεκριμενα κοιτουσα για το s88 γιατι το αφηνε 2000 ευροπουλια, για ακομη μια φορα ωστε να εχω φρεσκο το δειγμα στο μυαλο μου.οταν πηγα να μιλησω ανοιχτα με τον πωλητη και επειτηδες φυσικα ,του εξεθεσα τον προβληματισμο μου για τα 2 οργανα.ε αυτο που ακουσα με εκανε πραγματικα να σηκωθω να φυγω.μου ειπε να παρω το φαντομ γιατι το μ3 δεν ειναι workstation και φυσικα οτι το φαντομ ειναι πολυ καλυτερο.δεν ηξερε να μου απαντησει κατι στανταρ και φυσικα δεν γνωριζε καθολου καλα το αντιπαλο στρατοπεδο .αχ αυτοι οι πωλητες ωρες ωρες.....τι να πεις.ξερει κανεις αν το κετρονακι κυκλοφορησει και για rack??ασχετο αλλα τι οργαναρα το sigma!!!! να ρωτησω και κατι αλλο...ξερουμε ποσες γεννητριες ηχου θα εχει το κετρον και στα ποσα khz σαμπλαρει?τα κετρον που εχετε απο ανατολητικα τι λενε?και κατι ακομη...πως οριζετε τα μορια στα κετρον?


    -----------------
    πληκτρα αγγιζω και σ'αυτα γαυγιζω!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : lawrence-gr στις 20-06-2008 16:44 ]


    Sokratis121974
    21.06.2008, 11:59

    Αγαπητε φιλε lawrence-gr εγω με τους διακοπτες ειχα σοβαρο προβλημα και στο PA 80, και ποιο παλια στο I 30 (παρολο που ειμαι πολυ προσεκτικος με τα οργανα!!!) Ειχα και το ποιο καινουριο Pa 1 x ομως το πουλησα γιατι εμενα τουλαχιστον δεν με ικανοποιοησε!!!!...Αν και για να λεμε του στραβου το δικιο στα σκυλαδικα δεν παιζεται......Σε αυτο το ειδος ειναι καταπληκτικο!!!!

    Ομως επειδη εμενα μου αρεσει ενα οργανο να καλυπτει κυριως τον τομεα της ποιοτητας σε οτι αφορα τον ηχο (αν και το PA 1X δεν ηταν και ασχημο, αλλα οχι και αυτο που ηθελα) σε ολους τους τομεις, και το κυριοτερο οτι τα φτιαχνω ολα μονος μου, δεν με ενδιαφερει αν εχει υποστηριξη απο ηχους, ρυθμους κτλ...

    Στα Ketron βρηκα την ποιοτητα που ηθελα και εχω φτιαξει και σαμπλαρει κρουστα μπαγλαμαδες και διαφορα αλλα!!!...Το Korg sigma το ειχα σαμπλαρει αλλα το δουλευα ποιο πολυ με το pa 1 x και επαιζε απιθανα.......μιλαμε για πολυ γαυγισμα!!!!!

    Λοιπον το καινουριο Ketron audya σαμπλαρει στα 16 Bit και 44 KHz, με 64 ΜΒ RAM επεκτασημη μεχρι τα 256 ΜΒ, μπορει να παιξει με τρεις ηχους ταυτοχρονα (με program mode) κατι σαν το combination της Korg, καθε ηχος χρησιμοποιει μια γενητρια ηχου, ομως ακουγονται παρα πολυ καθαρα, και στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν χρειαζονται καν (πειραγμα)!!!!

    Οσον αφορα στα μορια, αυτα ρυθμιζονται απο μεσα, και αποθηκευονται κατοπιν, για να ανακληθουν οποτε τα χρειαστουμε, ή και την ωρα που παιζουμε ειναι αρκετα ευκολο να φτιαξουμε κλιμακα, διοτι εχει ενα εικονικο πληκτρολογιο και σε οποια νοτα πατησεις αυτοματα την ξεκουρδιζει!!!!

    Παντως γενικα σας το λεω παιδια δεν ειναι οργανα σαν αυτα που ξερουμε!!!!!

    Γενικα η Ketron εχει μια διαφορετικη φιλοσοφια που πρεπει να την συνηθησει καποιος!!!!

    Θα την χαρακτηριζα αρκετα ποιο απλη απο αλλα οργανα της κατηγοριας, ομως και σε καποιες περιπτωσεις λιγο σπαστικη, ομως εμενα ειλικρινα δεν με ενοχλει καθολου (και μαλιστα τωρα δεν μπορω να παιξω με αλλα οργανα) διοτι και ο ηχος δεν με καλυπτει αλλο, και πολυ ποιο ευκολα δουλευω ενα Ketron απο οτι ενα Korg παρολο που εχω παρα πολυ εμπειρια σε αυτα τα οργανα, και εχω ακομα και ενα Triton Studio κυριως ομως στο σπιτι!!!

    Ομως.....οτι μπορει να αρεσει σε εμενα σαφως δεν μπορει να αρεσει και σε ολους!!!!...

    Καποιος βλεπει τις αναγκες του, και πρατει κατα το <δοκουν> ωστε να καλυπτει αυτο που του χρειαζεται!!!!

    Δεν υπαρχει καμια συνταγη νομιζω!!!!

    Ομως!!!!...Μπορω να πω οτι εγω τουλαχιστον εχω ικανοποιηθει πληρως.....

    Ο καθενας βεβαια κανει τις επιλογες του!!!!!...

     


    -----------------
    Σωκρατης Ηρακλειο Κρητη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 21-06-2008 12:01 ]


    300leonidas
    26.08.2008, 19:21

    Παράθεση:

    Το μέλος Sokratis121974 στις 14-04-2008 στις 16:51 έγραψε...

    Αγαπητοι φιλοι γεια σας.

    Ειμαι ο Σωκρατης απο το Ηρακλειο Κρητης.
    Ειναι η πρωτη μου φορα που γραφω στο musicheaven. Ειμαι 18 χρονια επαγγελματιας μουσικος , (παιζω πληκτρα και λυρα) ασχολουμαι και καποια χρονια με μουσικες παραγωγες εχοντας δουλεψει σε καποιους δισκους προγραματιστης Computer, και ενορχηστρωτης. Εκτος λοιπον απο αυτα δουλευω σε καποια πολυ καλα ξενοδοχεια στην Κρητη με μονιμο συντροφο το KETRON SD 1. Εχοντας δουλεψει με σχεδον ολες τις μαρκες (ΚORG, ROLAND, YAMAHA) arranger τυπου (δηλαδη οργανα με ρυθμους) και εχωντας στην κατοχη μου και τα καποια κορυφαια synth και workstation (ακομα και αναλογικα) μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι τα KETRON (αν εξαιρεσουμε καποια μικροπροβληματακια που παρουσιαστηκαν στην αρχη και τα οποια λυθηκαν) ειναι απιστευτα φυσικα απο ολες τις αποψεις. Και οι ρυθμοι του, και οι ηχοι του και η κατασκευη τους ειναι παρα πολυ καλη. Ομως αυτο που εχει γινει με το καινουριο KETRON AUDYA ειναι πιστευω ανευ προ'ίγουμενου. Ολοι οι ρυθμοι του δεν ειναι δεν ειναι ο παραδοσιακος midi τροπος οπου ολα προγραματιζονται, και αν τα καταφερει ο προγραματιστης να δωσει ενα φυσικο αποτελεσμα εχει καλος. Εδω ολα εχουν παιχτει και ηχογραφηθει απο κανονικους μουσικους, οπου ολα εχουν συνχρονιστει και μπορουμε ελευθερα να εχουμε οποια αλλαγη του tempo οπως σε καθε οργανο. Φανταστειτε οτι σε καθε ρυθμο εχουμε αλληθινο ντραμερ, μπασσιστα, κιθαριστα κτλ.
    Θα κυκλοφορησει τον Σεπτεμβρη και το περιμενω πως και πως. Ακουστε τα demo του για να παρεται μια γευση απο τους ρυθμους του!!!! Aααα!!! ξεχασα μπορειτε να φτιαξετε με τον ιδιο τροπο τους δικους σας ρυθμους. Σωκρατης... http://www.ketron.it/demos/index.asp?lNum_idDemo=8

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 14-04-2008 17:09 ]


    με χαρα διαβαζο τιν σιζιτισεις σας , σιγνομι για τα λαθη που κανο αλλα ειμουνα 35 χρονια γερμανια ...sorry . περιπου 6 μηνες με κλεψανε τα οργανα μου  ειχα ενα Korg I3 - Korg T3

      πολει καλα οργανα ( για μενα )   εγο παιζω αριστερα και κραταο ρυτμθους  δεξια

    στο Ι3 γινοταναι  και το Τ3 το ειχα για σολο   .... τορα θελω να παρο, αλλα και δεν ξερο τι να παρο  σκεφτικα το  TRITON Extreme - Pa 800  παιζω λαικα και σκιλαδικα  πιος απο εσας μπορει να με βοιθισει ......leonidas kazakis  mail  leon@compulaw.gr   εφχαριστω


    TsevasFotios
    28.01.2010, 15:28

    Φίλε Σωκράτη που θα μπορουσα να παιξω το Κetron Aydya στην Αθηνα;;;; Ποιος ειναι ο προμηθευτης;;; Σ ευχαριστω.

    KETRON AUDYAΚετρονKETRON AUDYA
    Sokratis121974
    28.01.2010, 18:00

    Παράθεση:

    Το μέλος TsevasFotios στις 28-01-2010 στις 15:28 έγραψε...

    Φίλε Σωκράτη που θα μπορουσα να παιξω το Κetron Aydya στην Αθηνα;;;; Ποιος ειναι ο προμηθευτης;;; Σ ευχαριστω.

    KETRON AUDYAΚετρονKETRON AUDYA

    Φιλε μου το Audya στην Ελλαδα το αντιπροσωπευει ο Λιολιος και την Αθηνα ειναι Τοσίτσα 5 πισω ακριβως απο το Πολυτεχνειο... Το Τηλ.: 210 8259474 ειναι το παλιο Pliktro με τον γνωστο <εξαιρετικο γνωστη> Λευτέρη Τσίτσοβοτς.....

    Να πω επισης επ ευκαιρια οτι προκειται πραγματι για ενα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Arranger Keyboard, το οποιο πλεον τα Styles του ειναι κατα 60% κατασκευασμενα το καθενα απο πραγματικους Audio Μουσικους.....

    Ολα δουλευουν σε ΤΕΛΕΙΟ συγχρονισμο απευθειας απο το δισκο χωρις να υπαρχει η αναγκη του Sampler, οποτε αυτο παραμενει κενο για τους εξτρα ηχους μας!!!!.....

    Επισης να πω οτι μετεχω σε ενα προγραμμα ειδικα για το audya οπου εχουμε ξεκινησει σε συνεργασια με την ιδια την Ketron και κατασκευαζουμε Ελληνικους Ρυθμους και ηχους <με Real Audio Arranger> τεχνολογια, που σημαινει οτι εχουμε αληθινα Audio παιξιματα απο μουσικους ειδικα για Ελληνικο ρεπερτοριο!!!....

    Μπορειται να δειτε εδω τα demo που εχω φτιαξει....  https://www.youtube.com/user/sok121974ify

    Δεν εχει βεβαια ακομα ολοκληρωθει το Project το οποιο θα περιλαμβανει και παρα πολλους Ελληνικους ηχους.

    Τελος εδω http://www.ketronmusic.co.uk/media/video/index.html μπορειτε να ακουσετε και εργοστασιακους ρυθμους....

    Φιλικα Σωκρατης.


    georgekeyb
    08.04.2011, 05:30

    Φιλε Σωκρατη, συμφωνω απολυτα μαζι σου.Το arranger αυτο ειναι το πιο ολοκληρομενο στην κατηγορια αυτη...Το εχω βαλει στο "ματι"και θελω να το αποκτησω οπωσδιποτε...


    Sokratis121974
    08.04.2011, 08:12
    Φιλε george προσωπικα απο την στιγμη που επαιξα το Audya ειλικρινα δεν μπορω να παιξω αλλο οργανο διοτι η ζωντανια που βγαζει αυτο το οργανο δεν υπαρχει πουθενα...... Τωρα περιμενουμε το δευτερο Upgrate γι'αυτο το οργανο απο την Ketron και το οποιο θα ξεπερναει το 1.5 giga.... Το προϊγουμενο ηταν 2 giga...... Νομιζω οτι ποτε μια αλλη εταιρια δεν δουλεψε τοσο πολυ για τους χρηστες της...... Επισης να πω πως οι Ελληνικοι ρυθμοι που φτιαξαμε σε συνεργασια με την Ketron για το Audya ειναι ετοιμοι και θα τους διαθεσει η Ketron μαζι με μια Ethnik βιβλιοθηκη που θα φτιαξει αργοτερα......
    georgekeyb
    20.04.2011, 05:32

    Το μονο θεμα που υπαρχει φιλε σωκρατη, εχει να κανει με την τιμη του.φτανει τα 4000 ευρω το 76 ρι...ειναι ακρυβο...κατα τ αλλα,σουπερ!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : georgekeyb στις 20-04-2011 05:33 ]


    Sokratis121974
    20.04.2011, 07:46
    Βεβαιως....Και προπαντων σε τετοιες συγκηριες οπου τα πραγματα ειναι παρα πολυ δυσκολα δεν τα δινει τοσα χρηματα τοσο ευκολα για ενα οργανο...... Οποιος παντως μπορει, σιγουρα θα το ευχαριστηθει!!!
    Nick1975
    22.05.2011, 18:20

    Να σας πώ και εγώ αν δεν σας κουράζω ,την προσωπική μου πείρα ...


    Είχα αγαπητοί μου το Korg Pa800 και πήρα από Ιταλία το Ketron Audya 3
    με σκοπό την αναβάθμιση ...
    Δεν ξέρω εσείς τι λέτε αλλά το όργανο δεν "σονάρει" γιά Ελληνικά παιξίματα,
    το δοκίμασα κατά κόρον ,αλλά αναγκάστηκα και το πούλησα στο τέλος.
    -Δεν λέω ... έχει εκπληκτικά παιγμένες λούπες στην οξύτητα που γράφτηκαν
    και στη κατηγορία μουσικής σε σύγκριση με οποιδήποτε Arranger που παίζει
    MidFiles , όμως ακόμα καλύτερο είναι και το CD του κομματιού ...
    -Γιατί το λέω αυτό ? γιατί βρέ παιδιά δεν είμαστε στο 1990 να αναπαράγεται
    μιά λούπα με "Pitch Shift" , που μόλις στο 10% αλλαγής ταχύτητας είναι
    γιά "κλωτσιές" , που ούτε και το FLStudio δεν χρησιμοποιεί.
    -Όποιος ασχολείται λίγο με την παραγωγή όπως εγώ ,θα διαπιστώσει ότι πάνω
    από 15 χρόνια ,η αλλαγή ταχύτητας της λούπας γίνεται με time slices ,που
    είναι και η μόνη αποδεκτή αληθοφανής μέθοδος αλλαγής ταχύτητας της λούπας
    και την έχουν χρόνια τώρα Rolland,Korg & Yamaha ...τυχαίο δεν νομίζω ...

    Με λίγα λόγια τα styles που έφτιαξα με σοβαρές λούπες και στα δύο arranger,
    μόνο στο ψεύτικο κατά τα άλλα Pa800 ήταν αληθοφανή ,γιατί φαντάζομαι ότι
    καταλαβαίνετε ότι μία λούπα δεν είναι ποτέ στην ταχύτητα που την θέλουμε ...
    -Και δεν μιλάω γιά το interface του Ketron,το περιορισμένο Edit,τα
    κολλήματα , αυτά θα αλλάξουν ίσως κάποια στιγμή με το σωστό Update.

    To δικό μου λοιπόν ζητούμενο ήταν απλό ...
    Αδιαφορώντας γιά τις λούπες της Ketron , άλλωστε μιλάμε για Ελληνικά είδη,
    θέλησα να χρησιμοποιήσω δικό μου υλικό από λούπες ,μάλιστα αρκετά αξιόλογο και
    μετά λύπης μου διαπίστωσα ότι το όργανο δεν ανταποκρίνεται ούτε στή τιμή
    του ούτε κάν στην Ελληνική πραγματικότητα.

    Σαν επίλογο , πιστεύω ότι πρέπει να αναθεωρήσετε τις απόψεις σας ,γιατί πολύ
    καλή η προσπάθεια της Ketron αλλά ανεπαρκής ,τουλάχιστον γιά τους Έλληνες.

    Φιλικά Νίκος