ελληνική μουσική
    745 online   ·  210.833 μέλη

    Δείτε το νέο KETRON AUDYA Real Audio Arranger απίστευτο όργανο!

    Sokratis121974
    23.05.2011, 11:01

    Aγαπητε φιλε (ΝΙΚΟ)......
    Καταρχην θα ηθελα να σου πω οτι το πνευμα γραφης σου μου θυμιζει παρα πολυ εντονα καποιον  (γνωστο) μου απο αλλο Forum....
    Oμως συμβαινουν και αυτα!!!!....Smile....

    Ας πω ομως και εγω την αποψη μου αφου νομιζω ειμαι ισως ο πρωτος που το αγορασε στην Ελλαδα και μεχρι σημερα δουλευω ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ  και ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ AUDYA σε Ξενοδοχεια, και κοινωνικες εκδηλωσεις χωρις να εχω απολυτως κανενα προβλημα!!!!

    Ναι μεν υπηρχαν στην αρχη αρκετα προβληματα που ομως ολα λυθηκαν απο την ιδια την εταιρια!!!!

    Θα ηθελα ομως να σου κανω μερικες ερωτησεις....

    1) Λες οτι αγορασες το Audya 3..... Που το βρηκες παλι αυτο;;;;....τετοιο μοντελο δεν υπαρχει!!!!!....Εκτος και αν εγραψες λαθος αριθμο....Οκ....

    Παμε παρακατω......

    2) Αφου απο οσο λες (και βλεπω) εισαι εμπειρος παραγωγος, και αφου ειδες οτι το οργανο αυτο χρησιμοποιει την μεθοδο Time Strech, τοτε αφου μιλας με τοσο απαξιωτικα λογια γι'αυτη τη μεθοδο, ποιος ο λογος να (σκασεις) 4000 ευρω για να παρεις κατι που πιστευες οτι δεν θα δουλευει σωστα;;;.....Δηλαδη ειλικρινα μου προκαλει εντυπωση!!!....Σε ρωταω απο τα ιδια τα λεγομενα σου....Εσυ μιλησες για 1990.....ΤΥΧΑΙΟ;;..ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ!!....Αφου λοιπον ηταν, και ειναι γνωστη η μεθοδος που χρησιμοποιει, τοτε τι δουλεια ειχες εσυ με το Audya;;;.....Αφου η εμπειρια σου μιλαει επι του ασφαλους για ( SLICES ) ποιος ο λογος να επενδυσεις στο Audya που το μονο που χρησιμοποιει (SLICES) ειναι οι Audio Κιθαρες.....

    3) Αφου δουλεψες μαζι του, δεν διαπιστωσες οτι το οργανο εκτος τα Audio, δουλευει με αψογο τροπο και (παραδοσιακα Midi styles;);;;....Δηλαδη τα κλασσικα  styles και μαλιστα με νεες δυνατοτητες που σου λυνουν τα χερια;;;......Την μεθοδο Audio Style Modeling την εψαξες καθολου;;;.....Αληθεια ποια version ειχες;;;;.....Και φανταζομαι οχι στο ανυπαρκτο Audya_3

    4) Μιλας με ανθρωπο που και αυτος εχει στην κατοχη του το Pa800 της Korg..... Λοιπον το οργανο αυτο το θεωρω ενα εξαιρετικο οργανο για τα χρηματα του......Και δεν το θεωρω ψευτικο οπως εσυ το αποκαλεις!!!....Mπορω να το πω ως αξιοποιησιμο, ομως το βρησκω μια χαρα οταν ασχοληθουμε μαζι του......

    5) Λες λοιπον και εγω που αποκλειστικα τωρα και δυο χρονια δουλευω με το εν λογω οργανο,  να ειμαι τοσο χαζος, ή μαζοχας και να παιζω με την  δουλεια μου, και μαλιστα σε τοσο δυσκολους καιρους;;;;;...

    Να παιζω με το ψωμι της οικογενειας μου κανωντας απλα ενα καπριτσιο;;;.....

    Να διακινδυνευω δηλαδη να  πηγαινω στην δουλεια μου ΜΟΝΟ με το Audya και να ξεφτιλιζομαι αν υπηρχε τετοιο προβλημα οπως το προβαλεις;;;.....

    Ποσες φορες θα το εκανα αυτο;;....Μια;;....Δυο;;;....Την τριτη θα ετρωγα σουτ μαζι με το οργανο!!!!

    Νομιζω οτι αυτα, μονο σοβαρα πραγματα που δεν θα ηταν απο μερους μου....

    ΝΑΙ....ΠΕΡΑΣΑ ΑΡΚΕΤΑ  ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ.....

    ΚΙ ΟΜΩΣ.....ΑΥΤΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΗΚΑΝ......

    ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ AUDYA!!!!!!......EIMAI ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΥΤΥΧΗΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ.....

    Οσον αφορα την δικη σου περιπτωση η αποψη μου ειναι οτι μαλλον δεν ή προσπαθησες πολυ, ή δεν ειχες υπομονη (αφου οπως λες εχεις εμπειρια) ωστε να βγαλεις αποτελεσμα.......

    Και για να μη λεω πολλα και γινομαι βαρετος, αφηνω το ιδιο το Audya να μιλησει με δικα μου Audio styles, που εχω κατασκευασει, και ειναι Ελληνικα Audio Styles.....

    Αφου λοιπον στο δικο σου δεν ΣΟΝΑΡΕΙ ακου λοιπον το δικο μου, και ακου και σε καποιες περιπτωσεις οπου αυξομειωνω την ταχυτητα (παραπανω και παρακατω απο 10bpm που αναφερεις εσυ) και δες αν υπαρχει καποιο προβλημα.....

    Αφου λοιπον εσυ δεν καταφερες να παιξεις Ελληνικα κομματια, εγω προσπαθησα και το καταφερα!!!!....

    Εφτιαξα λοιπον ενα demo οπου επαιξα μερικα Ελληνικα Λαϊκα κομματια με το Audya και τους ρυθμους μου, σε ζωντανο χρονο....Βεβαια μη πολυδωσετε σημασια σε αυτα που παιζω.....Μολις ειχα ξυπνησει και εκανα οτι μου κατεβαινε!!!!{#emotions_dlg.blush}

    http://www.divshare.com/download/14910674-558

    Σου το αφιερωνω αγαπητε..............ΝΙΚΟ........{#emotions_dlg.beer}


    -----------------
    Σωκρατης Ηρακλειο Κρητη.

     

     

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 23-05-2011 15:40 ]


    Nick1975
    23.05.2011, 15:38

    Φίλε Sokratis121974
    Το Audya "σκέτο" 61 είχα το νούμερο ήταν εκ παραδρομής ,από copy-paste της μάρκας γιατί δεν θυμόμουν πώς γράφεται ορθογραφικά ... και δεν γνωριζόμαστε γιατί δεν ανήκω σε φόρουμ άν κάτι υποννοείς ή τάχεις με κάποιον και δεν με ενδιαφέρει , απλά είδα το topic και γράφω την γνώμη μου και δεν βλέπω τον λόγο ανύπαρκτου Audya που γράφεις !!!

    Την μεθοδο Time Strech δυστυχώς δεν την είχα προσέξει ,αλλιώς δεν θα το αγόραζα ,απλά αρκέστηκα στα απίστευτα demo του οργάνου,τα midFiles δεν ήταν το ζητούμενο μου αφού έγραψα ότι έχω δικές μου λούπες και δεν με ενδιαφέρουν τα εργοστασικά γιά το στήσιμο των Ελληνικών ,όλα τα άλλα που αναφέρεις τα γνωρίζω.
    Σεβαστές βέβαια οι απόψεις σου όπως κάθε μέλους , πιθανόν να μην εκμεταλλεύτηκα όλες τις δυνατότητες του οργάνου που πιθανόν εσύ ξέρεις ,αλλά φίλε μου εγώ αποτέλεσμα δεν έβγαλα και έχασα και 1000 Ε.
    Τό demo σου τό άκουσα ,αλλά μη υποτιμάς και τις απαιτήσεις μου ,γιά να σου μιλάω γιά λούπες κάτι θά γνωρίζω ...
    Παραγωγός δεν είμαι , μουσικός είμαι και έγραψα ότι γνωρίζω από παραγωγή όπως οι περισσότεροι από εμάς στο Home studio μου, γιαυτό έχω και απαιτήσεις απο ένα Arranger.

    Ευχαριστώ όμως γιά την απάντησή σου και επειδή εσύ βλέπω ότι έχεις συμφέροντα από την Ketron αν μου επιτρέπεις θα ήθελα να ακούσω την άποψη κάποιων συναδέλφων που πέρα από άριστα preset της εταιρείας προσπάθησαν να σετάρουν μόνοι τους το όργανο γιά Ελληνικό ρεπερτόριο , και έβγαλαν ικανοποιητικό αποτέλεσμα που εγώ δεν κατάφερα.

    πάντα φιλικά

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Nick1975 στις 23-05-2011 15:39 ]


    Sokratis121974
    23.05.2011, 15:46

    Φιλε μου κανενα απολυτως συμφερον δεν εχω με την Ketron.... Ναι μεν διετελεσα (εθελοντικα) User Beta και οποιος θελει ας ρωτησει μεσα στο εργοστασιο της εταιριας αν πηρα κατι και τι ηταν αυτο....... Δεν απαξιω τις δυνατοτητες σου ως παραγωγος/μουσικος....αλιμονο....ουτε καν γνωριζομαστε, και ουτε ποτε μπαινω στον κοπο να σχολιασω τις δυανατοτητες καποιου.....Θα ηταν πολυ βλακωδες απο την μερια μου να σχολιαζω συναδελφους..... Ομως απορω πως ενας γνωστης δεν καταφερε να κανει κατι, που με λιγο κοπο μπορει να γινει.... Αυτη ειναι η ερωτηση μου και μονο..... Βεβαιως και οποιος θελει ας πει την αποψη του, ομως να τεκμηριωνει και αυτο που λεει......

    Ποτε δεν εβγαλα την Ketron (λαδι).....Εχει κανει σαχλαμαρες που σπανε καρυδια.....

    Ομως δεν νομιζω οτι καποια πραγματα ειναι ακριβως ετσι οπως μεταφερονται.....

    Αυτη ειναι η αποψη μου...

    Και το Audya 61 (σκετο) ειναι αν δεν θυμασαι το Audya 5.....

    Δεν ξερω λοιπον εσυ, αλλα εγω θα θυμομουνα πολυ καλα το οργανο που ειχα πληρωσει 4000 ευρω και ας ειχαν περασει και 10 χρονια.....οχι ενα μολις χρονο που κυκλοφορει το Audya 5.....

    Και σου ζηταω συγνωμη αν για καποιο λογο ενοιωσες οτι σε προσεβαλα!!!!

    Υ.Σ.....Το ατομο που ειπα οτι μοιαζει η γραφη σου, δεν ειπα οτι εχω κατι μαζι του!!!.....

    Αντιθετως....εχω και φιλικη σχεση μαζι του!!!....Απλως μοιαζει ο τροπος που γραφετε.....το ειπα αυθορμητα......δεν ειχα καποια προθεση κακη....

    Αυτα και μονο.....

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 23-05-2011 16:11 ]