ελληνική μουσική
    759 online   ·  210.832 μέλη

    Απορία αφελούς: Γιατί πολλοί τραγουδοποιοί ταυτίζουν την ποιότητα με την κατάθλιψη?

    tago
    14.04.2008, 18:58
    Με αφορμή κάποια, θαυμάσια μεν αλλά που με έκαναν να νιώσω ένα βαρύ αμόνι στη ψυχή μου, τραγούδια του διαγωνισμού του Μ.Η., αναρωτήθηκα γιατί ποιοτικά και όμορφα τραγούδια δεν μπορεί να είναι και λίγο πιο κεφάτα. Συγχωρήστε με αλλά είμαι μεγάλος και ταλαιπωρημένος άνθρωπος και δεν αντέχω πολλά πολλά!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 14-04-2008 23:36 ]


    Bgre
    14.04.2008, 19:14
    Με αυτα που γραφεις είναι σαν να λες οτι μονο τα καταθληπτικα τραγουδια είναι ποιοτικα!
    Ποιος το είπε αυτο και με ποια κριτηρια?
    tago
    14.04.2008, 19:23
    Παράθεση:

    Το μέλος Bgre στις 14-04-2008 στις 19:14 έγραψε...

    Με αυτα που γραφεις είναι σαν να λες οτι μονο τα καταθληπτικα τραγουδια είναι ποιοτικα!
    Ποιος το είπε αυτο και με ποια κριτηρια?


    Όχι φίλε μου, δε λέω αυτό. Αυτό που διάβασες δεν είναι η δική μου άποψη. Είναι η αντίληψή μου για την άποψη αρκετών από αυτούς που γράφουν τραγούδια. Βεβαίως και υπάρχουν πολλά κεφάτα ποιοτικά τραγούδια. Εγώ το ξέρω. Το ερώτημα είναι: οι νέοι δημιουργοί μπορούν να το καταλάβουν?
    Bgre
    14.04.2008, 19:37
    Με μια επισκοπηση στις δημιουργειες των καλλιτεχνων του ειδους που αναφερεις , βλεπουμε οτι μιλανε κατα βαση για ερωτα , αγαπη , χωρισμο , λυπιτερα συμβαντα κτλ κτλ...
    Τωρα αν δεν μπορουνε να καταλαβουν οτι ποιοτικα δεν είναι μονο τα συγκεκριμενα τραγουδια , αστους να "παραγουνε" , και οποιος τους ακουει να τους.....Χαιρετε!
    PARATERISTAS
    14.04.2008, 19:53
    Παράθεση:

    Το μέλος tago στις 14-04-2008 στις 19:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Bgre στις 14-04-2008 στις 19:14 έγραψε...

    Με αυτα που γραφεις είναι σαν να λες οτι μονο τα καταθληπτικα τραγουδια είναι ποιοτικα!
    Ποιος το είπε αυτο και με ποια κριτηρια?


    Όχι φίλε μου, δε λέω αυτό. Αυτό που διάβασες δεν είναι η δική μου άποψη. Είναι η αντίληψή μου για την άποψη αρκετών από αυτούς που γράφουν τραγούδια. Βεβαίως και υπάρχουν πολλά κεφάτα ποιοτικά τραγούδια. Εγώ το ξέρω. Το ερώτημα είναι: οι νέοι δημιουργοί μπορούν να το καταλάβουν?



    Tεινω να συμφωνησω πως οι εμεις οι νεοι γενικως εχουμε την ταση να τα μπλεκουμε λιγο γενικως...για την τεχνη γενικοτερα αστο μεγαλο θεμα...ζητω η θλιψη..
    Βgre οκ..ισως οπως το βλεπεις να εχεις δικιο αλλα σεβασου και καποιον που εχει ακουσει απλα ισως καποια εκατομμυρια νοτες παραπανω...και δεν εννοω εμενα
    Bgre
    14.04.2008, 20:36
    Δείχνω τον καταλληλο σεβασμο...
    Το θέμα είναι οτι έχω αγανακτήσει μ'αυτη τη μονοτονια...
    sitzoune81
    14.04.2008, 23:23
    Διοτι εχουμε την λαθος αντιληψη οτι η ποιοτητα πρεπει να ειναι απαραιτητα κατι σοβαρο.....

    ...και τι ποιο σοβαρο απο την καταθλιπτικη μουσικη και στιχο....
    χαχαχαχα

    πρωτεργατες αυτης της σχολης υπηρξαν βεβαιως και οι απιστευτα βαρετοι και ακινδυνοι Πυξ Λαξ, εκτος των αλλων μιζερων και κλαψομ**νιδων

    π.χ.
    "μωρο μου σε χανω, τι να κανω χωρις εσενα, η ζωη ειναι σαν μισογιομο φεγγαρι χωρις εσενα (ουαου!!! τι λε ρε μεγαλε?!?!?!)", αλλα και η μουσικη δεν παει πισω... κλασσικες συγχορδιες ξεκουρδιστων κουλτουριαρομπεμπεκων Μι μινορε Λα μινορε Ρε ματζορε Ντο ματζορε και παλι Μι μινορε!!!
    χαχαχαχαχαχαχαχααχ!!!!!!!!
    ..... αν ειναι δυνατον!!!!!!

    ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΑΨΑ, ΤΟΥΣ ΑΝΩΦΕΛΟΥΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗ ΜΙΖΕΡΗ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ!
    deathminor88
    15.04.2008, 00:36
    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 14-04-2008 στις 23:23 έγραψε...

    Διοτι εχουμε την λαθος αντιληψη οτι η ποιοτητα πρεπει να ειναι απαραιτητα κατι σοβαρο.....

    ...και τι ποιο σοβαρο απο την καταθλιπτικη μουσικη και στιχο....
    χαχαχαχα

    πρωτεργατες αυτης της σχολης υπηρξαν βεβαιως και οι απιστευτα βαρετοι και ακινδυνοι Πυξ Λαξ, εκτος των αλλων μιζερων και κλαψομ**νιδων

    π.χ.
    "μωρο μου σε χανω, τι να κανω χωρις εσενα, η ζωη ειναι σαν μισογιομο φεγγαρι χωρις εσενα (ουαου!!! τι λε ρε μεγαλε?!?!?!)", αλλα και η μουσικη δεν παει πισω... κλασσικες συγχορδιες ξεκουρδιστων κουλτουριαρομπεμπεκων Μι μινορε Λα μινορε Ρε ματζορε Ντο ματζορε και παλι Μι μινορε!!!
    χαχαχαχαχαχαχαχααχ!!!!!!!!
    ..... αν ειναι δυνατον!!!!!!

    ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΑΨΑ, ΤΟΥΣ ΑΝΩΦΕΛΟΥΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗ ΜΙΖΕΡΗ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ!



    TA EIΠΕΣ ΟΛΑ! Έτσι ακριβώς!
    kithara-woman
    15.04.2008, 01:08
    Δεν νομίζω ότι ένα ποιοτικό τραγούδι είναι απαραίτητα και καταθλιπτικό.Αλλά και πάλι όλες αυτές οι έννοιες είναι σχετικές.Τι είναι ποιοτικό;Τι είναι καταθλιπτικό;Εμένα ας πούμε μπορεί να με κάνει να δακρύζω ένα τραγούδι γιατί ίσως να μου θυμίζει κάτι,ενώ το ίδιο τραγούδι σε κάποιον άλλο να μην αρέσει καν.
    sitzoune81,μήπως είσαι λίγο υπερβολικός;Η ακουστική κιθάρα μια χαρά όργανο είναι όπως όλα τα υπόλοιπα όργανα.Επίσης πολλά αριστουργήματα του παρελθόντος,πχ τα ρεμπέτικα,γράφτηκαν με 2 ή 3 συγχορδίες επειδή οι δημιουργοί τους δεν γνώριζαν νότες.Απόλυτα σεβαστό.Δεν είναι κακό να είσαι αυτοδίδακτος.Κακό είναι να θεωρείς τον εαυτό σου ότι είσαι κορυφή και στην ουσία να είσαι "πάτος",όπως πολλοί καλλιτέχνες που θεωρούν αυθεντία τον εαυτό τους,και όχι μόνο στο εμπορικό τραγούδι αλλά και στο,λεγόμενο,ποιοτικό.
    Η μουσική χωράει και τα καταθλιπτικά και τα χαρούμενα τραγούδια.Ο καθένας διαλέγει ό,τι τον εκφράζει,ανάλογα τη στιγμή.
    CROSS
    15.04.2008, 01:25
    Παράθεση:

    Το μέλος kithara-woman στις 15-04-2008 στις 01:08 έγραψε...

    Κακό είναι να θεωρείς τον εαυτό σου ότι είσαι κορυφή και στην ουσία να είσαι "πάτος",όπως πολλοί καλλιτέχνες που θεωρούν αυθεντία τον εαυτό τους,και όχι μόνο στο εμπορικό τραγούδι αλλά και στο,λεγόμενο,ποιοτικό.




    fearlessangel
    15.04.2008, 11:50
    Σωστή η kithara-woman! Το καταθλιπτικο ειναι και λιγακι υποκειμενικο, οπως ολα στη ζωη. Φυσικα και μπορει να γραφτει ενα τραγουδι με 2 συγχορδιες, δεν ειναι κακο. Ειναι απλο. Ομως αυτο δεν αποκλειει την περιπτωση να ειναι και ωραιο, συγκινητικο ή ενω ολοι οι αλλοι το βρισκουν μετριο, εσενα να σε αγγιζει γιατι εκφραζει κατι που εχεις ζησει ή θα ηθελες να θυμασαι! Δεν εχουμε ολοι τα ιδια βιωματα...
    JaNick
    15.04.2008, 12:32
    Ας μήν είμαστε των άκρων... Ούτε η υπέρμετρη Πυξλαξίλα είναι καλή ούτε οι τρελές σολιές των μεταλάδων έχουν να πουν κάτι παραπάνω όμως... Η μουσική υπάρχει για να αγγίζει την ψυχή των ανθρώπων... Αν το καταφέρνει έχει πετύχει το σκοπό της είτε έχει 2 συγχορδίες είτε έχει 5 είτε έχει μια ορχήστρα ολόκληρη να παίζει ένα καινούργιο συμφωνικό έργο συνοδεία στον τενόρο που τραγουδάει rock πάνω σε ποίηση του Colleridge... (Αυτό είναι ένα ωραίο παράδειγμα prog rock που θα ήθελα πολύ να το ακούσω )
    Π.χ ξέρετε πολλά τραγούδια του Dylan που να είναι εξωφρενικά δύσκολα να τα παίξει και ο κάθε άσχετος...??
    Knock knock knockin on heaven's door... 3 απλούστατες συγχορδιές και γι αυτο ακούγεται με την ίδια συγκίνηση είτε το παίζω εγω στην παραλία είτε το παίξει ο κάθε τρεισμέγιστος στη συναυλία του... Γι αυτο έγινε για τα μπάζα όταν αποφάσισαν να το παίξουν και οι Roses... Anyway...
    Όσο για την κατάθλιψη... Η μουσική εκφράζει τις περισσότερες φορές συναισθήματα λύπης... Είναι πιο έυκολο να γράψεις μουσική οταν είσαι λυπημένος παρά οταν είσαι χαρούμενος... Γιατι πολύ απλά η μουσική είναι διέξοδος για τον πόνο... Δεν αναζητάς το φάρμακο όταν είσαι καλά...
    Βέβαια το ίδιο εύκολα μπορεί να σε βοηθήσει να ξεσπάσεις κάπου τη χαρά σου... Άλλα για κάποιο λόγο δεν είναι τόσο εύκολο να το καταλάβουμε αυτό... Άλλωστε στους καιρούς που ζούμε η κατάθληψη είναι πιο συνηθισμένη απο τη χαρά...
    Bgre
    15.04.2008, 15:31
    Παράθεση:
    Η μουσική εκφράζει τις περισσότερες φορές συναισθήματα λύπης... Είναι πιο έυκολο να γράψεις μουσική οταν είσαι λυπημένος παρά οταν είσαι χαρούμενος... Γιατι πολύ απλά η μουσική είναι διέξοδος για τον πόνο... Δεν αναζητάς το φάρμακο όταν είσαι καλά...
    Βέβαια το ίδιο εύκολα μπορεί να σε βοηθήσει να ξεσπάσεις κάπου τη χαρά σου... Άλλα για κάποιο λόγο δεν είναι τόσο εύκολο να το καταλάβουμε αυτό... Άλλωστε στους καιρούς που ζούμε η κατάθληψη είναι πιο συνηθισμένη απο τη χαρά...


    κατα την γνώμη μου η μουσική είναι ενας τρόπος ζωης...οχι φάρμακο
    kithara-woman
    15.04.2008, 17:06
    Συμφωνώ με τον JaNick.Πολύ καλό παράδειγμα τα τραγούδια του Dylan και ιδιαίτερα το συγκεκριμένο.Τρεις συγχορδίες αλλά τι συναισθήματα σου γεννάει...
    Τη χαρά έχεις ανάγκη να την ζεις,να την βιώνεις όταν έρθει γιατί ξέρεις ότι κρατάει για λίγο,ενώ τη λύπη την καταγράφεις για να μην σε πνίγει μέσα σου...
    palmos
    15.04.2008, 19:18
    Δεν ειναι ολα τα ποιοτικα τραγουδια καταθλιπτικα. Μπορει να ειναι τα περισσοτερα, οχι ομως και ολα. Δεν ειναι χαρουμενο τραγουδι το ¨συγκατοικοι ειμαστε ολοι στη τρελα¨, το ¨χαμογελα¨ του Φαμελου, το ¨Ελα ψυχουλα¨?
    Μαλιστα θα μπορουσα να πω πως τα σκυλαδικα, ελαφρα τραγουδια της σειρας ειναι πιο κλαψιαρικα και καταθλιπτικα και με απιστευτα βαρετο θεμα:¨Σε αγαπω, γυρνα πισω σε παρακαλω, συγχωρεσε με, εκανα λαθη αλλα σε αγαπαω και το ξερεις, εισαι μακρεια μου και ποναω, εφταιγε ο εγω'ι'σμος μας και τωρα ποναμε και οι δυο και υποφερουμε και κλαιμε και ματωνουμε και και και...¨
    Τουλαχιστον τα ποιοτικα ¨καταθλιπτικα¨ τραγουδια εκτος απο την αγαπη και τον ερωτα, που οπωσδηποτε ειναι σημαντικα στοιχεια γιατην ανθρωπινη ζωη και πρεπει να τραγουδιουνται, αλλα παραλληλα θιγονται και κοινωνικα θεματα.
    Orfeus
    16.04.2008, 12:21
    Το ζήτημα είναι ΠΩΣ θα πεις αυτό που έχεις να πεις.

    Κατά τη γνώμη μου, το θέμα "μη φεύγεις", "έλα πίσω", "σ' αγαπώ", "σε θέλω" κλπ... το έθιξε με τον καλύτερο τρόπο ο Ορφέας Περίδης με το:

    "Πες μου αν στ' αλήθεια μ' αγαπάς ή αν σε χάνω
    κι εγώ θα γράψω ένα τραγούδι παραπάνω".


    Αλλά και ο Βαγγέλης Γερμανός με το περίφημο "Σε Θέλω".

    Ασφαλώς υπάρχουν κι άλλα, αλλά αυτά μου έρχονται στο μυαλό ...αυτόματα!!!


    ruffstuff
    16.04.2008, 22:16
    <<ΠΟΙΟΤΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ>>
    Και αυτό ποιός θα το κρίνει ,μάλλον αυτοί που θέλουν να διμιουργήσουν το ανάλογο MARKETING.

    Και επειδή είναι Σαίνια έχουν καταλάβει, οτι ο Ελληνας είναι μουσικά αμόρφωτος και ευκολόπιστος , δέν έχει κανένα σοβαρό αισθητήριο για να κάνει το διαχωρισμό μεταξύ του έντεχνου και ΜΗ και το μονον που έχει για να το ξεχωρίζει είναι το ανάλογο Mood της κατάθλιψης --TRIXES

    Συμφωνω με ΤAGO και BGRE
    jethroomi
    17.04.2008, 01:16
    Συμφωνω με τον ruffstuff.
    Θελω μονο να προσθεσω οτι αν καποιος αναπτυξει τα κριτηρια του να καταλαβαινει ποιό κομματι γραφτηκε απο καρδιάς και ποιο γραφτηκε μονο για να γραφτει (δισκογραφικες υποχρεωσεις ή αφου βρηκαμε την συνταγη την συνεχιζουμε) τοτε θα δει οτι στην πιατσα κυκλοφορει πολλη φολα.

    Απ' τη μια οι 'ποιοτικοι' κι απ' την αλλη οι 'αλλοι' κι ολοι μαζι στο ιδιο καζανι βραζουν.
    Καταθλιψη και τρελλη χαρα πανε χερι-χερι στην τσεπη, τα αυτια και την συνειδηση των ανυποψιαστων.
    Παιδεία, παιδεία και παλι παιδεία ολα τ'αλλα ειναι παραμυθ(ι)α.

    panos68
    18.04.2008, 01:34
    Παράθεση:

    Το μέλος tago στις 14-04-2008 στις 18:58 έγραψε...

    γιατί ποιοτικά και όμορφα τραγούδια δεν μπορεί να είναι και λίγο πιο κεφάτα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 14-04-2008 23:36 ]





    έυκολο: γιατι αλλοιώς ισως θα ρωτούσες: "γιατί ποιοτικά και όμορφα τραγούδια δεν μπορεί να είναι και λίγο πιο σοβαρα."
    Συγνώμη, σε πειράζω αλλα δεν μπορεσα να κρατηθώ.

    Ομορφιά και ποιότητα είναι κάτι υποκειμενικό. Αυτό λοιπόν που κάνει ένα τραγούδι ποιοτικό για τη δική σου αντίληψη θα χανόνταν αν το τραγούδι ήταν αλλοιώς κατα συνέπεια ίσως δεν θα το θεωρούσες ποιοτικό.

    Ταυτόχρονα με αυτή σου την "δήλωση" θα μπορούσα να υποθέσω ότι τα "χαρούμενα" τραγούδια του διαγωνισμού (όποια τέλος πάντων μπορούν να κριθούν ώς τέτοια) δέν τα θεωρέις ποιοτικά? Αν ναι τοτε θα μπορούσες κάλιστα να ρωτήσεις: "γιατι χαρούμενα και κεφάτα τραγούδια έχουν τόσο χαμηλή ποιότητα"? (πραγμα που φυσικά δεν ισχυει - ουτε και υποστήριξες πουθενα)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : panos68 στις 18-04-2008 01:36 ]


    johnem
    18.04.2008, 14:55
    Ας πω και γω την ταπεινή μου γνώμη ως συνθέτης, της ευρύτερης λαϊκοποπσκυλάδικης μουσικής σκηνής:
    Ποιοτικό είναι το τραγούδι, που γράφει κάποιος με την ψυχούλα του, ότι είδους και ρυθμού είναι αυτό. Απο αισθησιακή μπαλάντα με ένα πιάνο, μέχρι πανυγυριώτικο τσιφτετέλι.

    Εμπορικό είναι το τραγούδι, που γράφει κάποιος με βάση κάποιο σχέδιο ή κάποιο concept.

    τυχαίνει πολλές φορές να ταυτίζονται οι δύο αυτοί όροι (λανθασμένοι κατα την άποψή μου).

    Ας μου εξηγήσει κάποιος. please
    Εμπορικό είναι αυτό που πουλάει? Εαν ναι τότε η περισσότερη "ποιοτική" σκηνή είναι "εμπορική"

    Η γνώμη μου είναι ότι ο διαχωρισμός αυτός είναι ένα τεράστιο λάθος που το ξεκινήσανε οι διάφοροι τραγουδοποιοί προκειμένου να ξεχωρίσουν απο τον συφερτό και τον συνεχίσανε και οι παραγωγοί και οι ακροατές για τον ίδιο λόγο.

    Εγώ απλώς γράφω μουσική. μερικές φορές ακολουθώντας ένα concept, μερικές φορές από την ψυχή μου. Όλες τις φορές όμως με έμπνευση και αληθινή αγάπη για αυτό που κάνω. Πιστέψτε με όμως τελικά ο ακροατής δεν καταλαβαίνει την διαφορά.

    Έτσι ότι είναι λυπημένο και μίζερο το βαφτίζουμε ποιοτικό και ότι είναι χαρούμενο και "έξυπνο" εμπορικό.

    Ίσως αυτόν τον διαχωρισμό τον κάνουμε επειδή δεν έχουμε την παιδεία και την αίσθηση να κρίνουμε την αληθινή ψυχή ενός τραγουδιού, και έτσι του βάζουμε τελείως επιφανειακές ταμπέλες.