ελληνική μουσική
    595 online   ·  210.844 μέλη

    Χρειάζομαι μερικές εποικοδομητικές συμβουλές

    JimMNO
    15.04.2008, 10:24

    Γεια σας εδω και λιγο καιρο εχω αρχισει την ενασχοληση μου με τα keyboards, συγκεκριμενα εχω ενα yamaha psr-200 (βγαλμενο απο τα αδητα της αποθηκης) παραλληλα δε ασχολουμαι εδω και καποιους μηνες με την ηλεκτρικη κιθαρα, θα ηθελα να ρωτησω ποιες ειναι οι επιλογες μου ωστε να εξελιχθω στον χωρο των keyboards, δυστυχως δεν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα για να παρακολουθησς καποιων μαθηματων γιαυτο θελω να μαθω αν υπαρχουν sites οπου θα μπορουσα να αντλησω υλικο. Επισης ψαχνω χωρις μεγαλη επιτυχια για παρτιτουρες διαφορων τραγουδιων γιαυτο και αναγκαζομαι να μετατρεπω τις ταμπλατουρες απο την κιθαρα. Το ειδος της μουσικης που μου αρεσει και θελω να ασχοληθω ειναι το gothic/industrial/ebm/darkwave.

    Ελπιζω να μου δωσετε επικοδομητικες συμβουλες, οπως ειχα παρει και παλαιοτερα απο τα section των ενχορδων!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 07-07-2008 00:22 ]


    noizreduction
    15.04.2008, 11:39
    Οποιο ειδος και εαν επιλεξεις, αυτο που προεχει ειναι τα δαχτυλα σου να αποκτησουν την απαραιτητη "ανεση" πανω στο κλαβιε.
    Προσπαθησε να βρεις καποιες ασκησεις στο internet, οι οποιες θα αφορουν αρχικα την τοποθετηση και στη συνεχεια την δεξιοτητα των δαχτυλων. Σιγουρα, η πορεια σου θα ειναι πιο αργη, πιο επιπονη και πιο κουραστικη, ομως εαν εχεις ορεξη και προσεχεις τι κανεις, θα αποκτησεις τα απαραιτητα εφοδια για να παιξεις οτιδηποτε θελεις σε λογικα πλαισια.

    Εχω ακουσει πως το berklee εχει καποια αρχεια στο site του που μπορεις να τα κατεβασεις δωρεαν και αφορουν την εκμαθηση διαφορων οργανων, καθως και θεωρητικων.
    ma-gi
    15.04.2008, 14:27
    O noizreduction έχει δίκιο το βασικό είναι να αποκτήσεις άνεση στα δάχτυλα και αυτό θα το πετύχεις μόνο με ασκήσεις (από βιβλία του πιάνου czerny, hanon, duvernoy κ.α.), κλίμακες και αρπέζ. Αν θες στείλε μου ΠΜ να σου στείλω κάποιες ασκήσεις ή αλλιώς αγόρασε κάποιο από αυτα τα βιβλία και ξεκίνα. Όσο για παρτιτούρες πες μου συγκροτήματα μήπως έχω τίποτα να σου στείλω!
    Καλό ξεκίνημα!


    PsychoKeys
    06.07.2008, 22:53

    Πριν ακουμπησεις το psr σου (τι μου θυμησες, το πρωτο μου αρμονιο ηταν psr) μερικες συμβουλες.

    Η εξελιξη σου ειναι πιθανοτερο να μην ειναι οσο γρηγορη οσο θα περιμενες εαν ειχες βρει εναν δασκαλο (ακομα και εαν στην χειροτερη δεν ηταν καλος). Μαθαινοντας μονοι μας υπαρχει το ρισκο να αποκτησουμε κακες συνηθειες ως προς το παιξιμο του οργανου. Συνηθειες που μας αποτρεπουν να βελτιωθουμε. Σιγουρα οι ασκησεις που προαναφερε ο ma-gi ειναι χρησιμες για εναν αρχαριο ομως δεν ειναι μια ολοκληρωμενη λυση. Πολλες φορες ενω ξερουμε τι πρεπει να κανουμε δε ξερουμε πως να το κανουμε.

    Συμπερασμα, η δουλεια με εναν καθηγητη ειναι αναντικαταστατη ομως εαν ξεκινας μονος σου ριξε μια ματια σε αυτο εδω το δωρεαν ebook. Θα σε σπρωξει στην σωστη κατευθυνση.


    MirsiniManou
    22.07.2008, 14:07

    Συνηθως οι ανθρωποι οταν επιθυμουν κατι διακαως βρισκουν τις λυσεις για να το πραγματοποιησουν!Θα σου προτεινα να κανεις εναν καλο οικονομικο προγραμματισμο ουτως ωστε να μπορεσεις να παρακολουθησεις καποια μαθηματα!Μπορεις να βρεις οικονομικες λυσεις αν το ψαξεις,αλλιως θα πελαγωνεις αδικα,το πιθανοτερο θ΄αποκτησεις κακες συνηθειες και ισως απογοητευτεις!

    ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ...O δασκαλος δεν ειναι μονο απαραιτητος  για την πρακτικη διαδικασια της εκμαθησης,ειναι εκεινος που θα σε μυησει στην ουσια της μουσικης.θα σ'εμπνευσει.θα σου ανοιξει το "παραθυρο"για να αντιληφθεις και να αισθανθεις αυτο που κρυβεται κατω απο τη νοτα!

    Εν κατακλειδει αν θελεις να κανεις κατι σοβαρο προσπαθησε να κτισεις το οικοδομημα και να εκπαιδευτεις σωστα!


    alafras
    29.07.2008, 00:16

    Χρειαζεσαι κοιλιακους και βαρη για να γραφεις καλα επανω στη σκηνη...


    noizreduction
    29.07.2008, 10:22

    Παράθεση:

    Το μέλος alafras στις 29-07-2008 στις 00:16 έγραψε...

    Χρειαζεσαι κοιλιακους και βαρη για να γραφεις καλα επανω στη σκηνη...



    {#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.confused1}