ελληνική μουσική
    660 online   ·  210.833 μέλη

    Τρίτος παγκόσμιος πόλεμος το 2013

    NIKOSPI
    16.04.2008, 19:59

    Είπε κανείς ότι θα γίνει πόλεμος????????? Δεν πιστεύω ότι μιλάνε μέσα στο Internet για πόλεμο...........



    http://clubs.pathfinder.gr/johnpitclub/268727?forum=32901&read=2393


    http://athens.indymedia.org/tiki_read/tiki_front.php?lang=el&article_id=10271

    http://www.dap-nomikis.gr/forum/index.php?showtopic=4900

    http://kostasxanthi2008.spaces.live.com/Blog/cns!305A5882F929800C!1695.entry


    http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=247316&page=4

    http://www.aenaon.net/gr/content/view/217/147/


    http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3728&whichpage=4&ARCHIVE=





    -----------------

    ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

    [ τροποποιήθηκε από τον/την NIKOSPI, 26-12-2012 22:22 ]


    noizreduction
    17.04.2008, 12:19
    Δεν μπορω να πω..το ενα μετα το αλλο τα links παραπεμπουν σε ποιοτικα site. Ξεκινωντας απο το indymedia και καταληγοντας στο esoterica, περνοντας απο φασεις ΔΑΠ και insomnia, μπορω να πω πως
    "Ναι..τα νεα μου επιπλα ειναι ξυλινα"...
    Σοβαροτης μηδεν, ενημεροτης ανυπαρκτη και θεμα...θεαματικο..

    Noiz Reduction Team
    DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 17-04-2008 12:22 ]


    mnk
    17.04.2008, 13:46
    Πάντως συζητήσεις γίνονται.
    Ε, δεν μπορούν όλοι να είναι ποιοτικοί σαν εμάς ...
    Astron
    17.04.2008, 14:10
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 17-04-2008 στις 13:46 έγραψε...

    Πάντως συζητήσεις γίνονται.


    Αν παίρναμε στα σοβαρά οτιδήποτε για το οποίο γίνονται συζητήσεις... καήκαμε!
    Το ότι κάποιοι πολεμοχαρείς ασχολούνται όλη μέρα με το πότε θα γίνει παγκόσμιος πόλεμος δεν σημαίνει ότι αξίζει να ασχοληθούμε με το θέμα.

    NIKOSPI
    17.04.2008, 14:19
    Μάλλον δεν διάβασες ASTRON τι έγραψα πιο πάνω, κακός, εγώ εδώ βλέπω ότι ασχολούνται πολλοί με το θέμα......
    NIKOSPI
    17.04.2008, 14:27
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 17-04-2008 στις 12:19 έγραψε...

    Δεν μπορω να πω..το ενα μετα το αλλο τα links παραπεμπουν σε ποιοτικα site. Ξεκινωντας απο το indymedia και καταληγοντας στο esoterica, περνοντας απο φασεις ΔΑΠ και insomnia, μπορω να πω πως
    "Ναι..τα νεα μου επιπλα ειναι ξυλινα"...
    Σοβαροτης μηδεν, ενημεροτης ανυπαρκτη και θεμα...θεαματικο..

    Noiz Reduction Team
    DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 17-04-2008 12:22 ]





    Το θέμα εγώ το βλέπω στα σοβαρά θέματα, τώρα αν δεν είμαι σοβαρός εγώ, άποψη σου, για άλλους είναι σοβαρό, ειδικά το πρώτο μήνυμα που είπες σε αυτό το Post ήταν ασοβάρευτο, μήπως μπερδεύτηκες και νόμιζες ότι είσουν στα ανέκδοτα???Φίλε εδώ είναι για σοβαρούς.
    Astron
    17.04.2008, 14:53
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 17-04-2008 στις 14:19 έγραψε...
    Μάλλον δεν διάβασες ASTRON τι έγραψα πιο πάνω, κακός, εγώ εδώ βλέπω ότι ασχολούνται πολλοί με το θέμα......


    Μάλλον εσύ δεν διάβασες τα λινκς που παρέθεσες... Στo insomnia.gr οι περισσότεροι ρίχνουν πολύ δούλεμα σε όσους λένε περί πολέμου. Επίσης το τόπικ του esoterica.gr ξεκινάει το ...2004, ενώ η προφητεία σύμφωνα με κάποιους μιλούσε για τρίτο παγκόσμιο πόλεμο τον Μάρτη του 2008 .
    Έχουμε Απρίλη εάν πρόσεξες...
    Τα άλλα που παρέθεσες είναι εκτός θέματος... H κρίση στις σχέσεις Αμερικής-Ιράν δεν έχει καμία σχέση με το Αιγαίο και τους Τούρκους.

    Δεν υπάρχουν λοιπόν τωρινές "φήμες" για πόλεμο. Απλά όποιος ασχολείται μονίμως με το πότε θα γίνει πόλεμος είναι επόμενο να βρει κάποιες αντίστοιχες σελίδες. Και τη λέξη "Λούνα Παρκ" να γράψεις θα σου βγούν εκαντοντάδες σελίδες και συζητήσεις. Αυτό δε σημαίνει ότι όλοι ασχολούνται με το πότε θα ανέβουν στα τρενάκια...

    NIKOSPI
    17.04.2008, 15:04

    Η ιστιοσελίδες είναι η απόδειξη ότι μιλάνε μέσα στο intrnet για πόλεμο αυτόν τον χρόνο, απλώς μάλλον δεν παρατήρησες αυτό που είπα, ότι δεν είμαι πόλεμοχαρής.
    -----------------
    ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 14-05-2008 19:51 ]


    absurdus_delirium
    17.04.2008, 15:26
    yiannisyiannis, έχεις δίκιο σχετικά με την κατηγορία όπου βρίσκεται το μήνυμα - με το μπαρδόν, λοιπόν. Επίσης, συμφωνώ μαζί σου ως προς το ότι είναι κακό το να χλευάζουμε αυτούς που έχουν άλλη άποψη απ' ότι εμείς. Η ένστασή μου έγκειται στο ότι η άποψη κάποιου δεν είναι από μόνη της επιχείρημα. Αν είναι εντελώς αστήρικτη και επιπλέον διατυπωμένη με έναν λίγο παράξενο τρόπο θα προσελκύσει κριτική (αιχμηρή και σε διάφορες μορφές). Επειδή φεύγουμε οφ...

    yiannisyiannis
    17.04.2008, 16:59
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 17-04-2008 στις 15:26 έγραψε...

    yiannisyiannis, έχεις δίκιο σχετικά με την κατηγορία όπου βρίσκεται το μήνυμα - με το μπαρδόν, λοιπόν. Επίσης, συμφωνώ μαζί σου ως προς το ότι είναι κακό το να χλευάζουμε αυτούς που έχουν άλλη άποψη απ' ότι εμείς. Η ένστασή μου έγκειται στο ότι η άποψη κάποιου δεν είναι από μόνη της επιχείρημα. Αν είναι εντελώς αστήρικτη και επιπλέον διατυπωμένη με έναν λίγο παράξενο τρόπο θα προσελκύσει κριτική (αιχμηρή και σε διάφορες μορφές). Επειδή φεύγουμε οφ...




    Συμφωνώ φίλε μου, η άποψη από μονη της δεν είναι επιχείρημα. Σωστά τα λες, πολλές φορές κι ο τρόπος ακόμη που διατυπώνει κάποιος τις θέσεις του, είναι από μόνος του προκλητικός. Η καλοπροαίρετη κριτική ακόμη και η αιχμηρή, είναι πάντα ευπρόσδεκτη. Αντιδρώ όμως στην κάθε προσπάθεια γελοιοποίησης των απόψεων του άλλου, όσο παραξενες και προκλητικές κι αν φαίνονται, μέσα απο το δικό μας πρίσμα.
    NIKOSPI
    14.05.2008, 09:17

    Στην Χαλκιδική όπου εδίδασκε ο Άγιος Κοσμάς, σύμφωνα με τη μαρτυρία γεροντοτέρων που
    μετέδωσε σε μας ο καπετάνιος κ. Παρασκευάς Κοκώνας, όταν ρωτήθηκε γιατο πότε θα έρθουν τα χρόνια των γεγονότων της Πόλης, έδωσε και τα εξήςδύο σημεία που θα προηγηθούν: 1ον : ότι «Θα ενωθούν τα χωριά» και 2ον :ότι «ο Κραβασαράς στον Άθωνα θα ανθήσει» δηλ η περιοχή του Αγίου Όρουςπου είναι σαν μικρό ακρωτήριο ανάμεσα στην Δάφνη και τη Μονή τηςΣίμωνος Πέτρας. (Τώρα τα χωριά ενώθηκαν όχι από πυκνή κατοίκηση, αλλάδιοικητικά με το σχέδιο «Καποδίστριας». Και η άγονη μέχρι τώρα θέση τουΚραβασαρά, γέμισε όχι από φυτοκαλλιέργειες, αλλά από κελλιά ΡώσωνΜοναχών! Ο ίδιος μάλιστα ο πρόεδρος Πούτιν της Ρωσίας εξεδήλωσε τοενδιαφέρον του για αυτούς, όταν επισκέφθηκε μέσα στο 2005 το ΆγιονΌρος. Και τα δύο σημεία λοιπόν πραγματοποιήθηκαν. -ΛΜΔ).




    Και τελικά αυτό το post κατέληξε στα περί ανέμων και υδάτων γιατί το είπε το Αστρον, έτσι και εγώ σας ρωτάω βλέπετε τίποτα το θρησκευτικό εδώ μέσα???Δεν πιστεύω ότι οι προφητείες είναι θρησκευτικά άρα ο Nikos pi  έβαλε αυτό το post  λανθασμένα στα θρησκευτικά θέματα, μπράβο και εις ανώτερα...


    -----------------
    ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 14-05-2008 09:27 ]


    StavmanR
    14.05.2008, 11:34

    Όσα αφορούν στο θέμα των επίδοξων διαδικτυακών προφητών/αναγνωστών του μέλλοντος, οι "Ψευτο-προφητείες" έχουν τρεις μορφές:

    - Τις αναμενόμενες (πχ. του χρόνου το χειμώνα θα κάνει κρύο)

    - Τις ποθούμενες (π.χ. κάποια στιγμή στη ζωή μου θα ερωτευτώ)

    - Και τις αυτοτροφοδοτούμενες (π.χ. θα καταφέρω να μπω στο Πανεπιστήμιο)

     

    Σημαντικό στην προφητεία (αφορά τους πιστούς το θέμα) είναι όχι το τί ειπώθηκε, αλλά από ποιον και με ποιο τρόπο ειπώθηκε. Το ίντερνετ είναι το σύγχρονο άντρο της ψυχασθένειας (σε καμία περίπτωση δεν μπαίνουν μόνο ψυχασθενείς) και θέλει πολύ προσοχή το τί διαβάζεις και ακούς, ακόμα κι εδώ μέσα. Με την αναμετάδοση της ψυχασθένειας του άλλου γινόμαστε φορείς της ασθένειας η οποία θα εκδηλωθεί είτε σε εμάς είτε σε άλλους δυστυχείς ανθρώπους που έτυχε να μας διαβάσουν.

    Την θέση πως κάποια στιγμή θα υπάρξει σύγκρουση μεταξύ των υπερδυνάμεων έχουν εκφράσει πάμπολλοι ιστορικοί και διεθνολόγοι-στρατιωτικοί. Πρόκειται για μία "φυσιολογική" πολιτική κατάσταση που επαληθεύεται συνεχώς από την ιστορία. Το να αναμοχλεύουμε συνεχώς ένα ήδη αναμενόμενο φαινόμενο, και να προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι γνωρίζαμε τα ακριβή δεδομένα της εμφάνισής του, είναι μάλλον μία ματαιόδοξη και θεομπαικτική προσπάθεια να φορτωθούμε με το "στανιό" το Άγιο Πνεύμα, όπως συμβαίνει σε επίδοξους ψευτοπροφήτες ανά την υφήλιο. Αν κάθε μέρα λέμε: "Αύριο θα γίνει", τότε σίγουρα μία μέρα θα βγούμε αληθινοί, είτε γιατί είναι η φυσική πορεία της ιστορίας τέτοιας δομής, είτε γιατί εμείς το προκαλέσαμε... Το θέμα είναι τί θα κάνουμε για να ξεφύγουμε από το Ανάθεμα κι όχι για να το πετύχουμε δοξάζοντας τον Παντοδύναμο που επιβεβαίωσε (ή μάλλον τον επιβεβαιώσαμε) -για άλλη μία φορά- την ανικανότητά μας να χειριστούμε την τύχη μας.

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 14-05-2008 12:49 ]


    RoCkLiViN2
    14.05.2008, 11:54

    Βασικα, συμφωνα με διαφορα που γραφονται στο Internet, πολεμος θα γινει το 2013.
    Link

    " target="_blank" target="_new">> Τελοσπαντων Εγω αυτα τα θεωρω απο ελεηνα μεχρι....ας το...μην πω καλυτερα. Τελος για κατι αλλο που ειδα, την Κωνσταντινουπολη δε θα μας τη δωσουν οι Ρωσοι γιατι ετσι γουσταρουν. Γενικα και οι Ρωσοι αλλα και το ΝΑΤΟ, θελουν να φτιαξουν ενα Ορθοδοξο "Βατικανο", απλα και μονο για να εχουν ενα σημειο ελεγχου για την Ασια και τη μεση ανατολη. Και αυτο απλα θα περιελθει στη ελληνικη δικαιοδοσια.


    holygrail
    14.05.2008, 13:28

    Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ, Ο ΠΟΛΕΜΑΡΧΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ, Η ΑΘΗΝΑ ΚΑΤΑΦΤΑΝΕΙ ΚΑΙ.....ΖΒΒΑΑΑΑΑΜ...ΠΑΡΤΑ ΟΛΑ ΤΟΥΜΠΑ


    NIKOSPI
    14.05.2008, 19:58

    Απαιτώ από τους συντονιστές μόλις γίνει ο πόλεμος που λέω αυτο το Post  να πάει στα θρησκευτικά θέματα και σύντομα. Πριν βρουν οι άλλοι την ευκαιρία να μου πουν πως είχα δίκιο!!!


    Astron
    14.05.2008, 20:28

    Δεν υπάρχει κατηγορία "Θρησκευτικά θέματα"! Έχεις ανοίξει τόσα πολλά topics για τη θρησκεία στις Φιλοσοφικές Συζητήσεις που λανθασμένα τα έχεις ταυτίσει... Στις Φιλοσοφικές συζητήσεις Συζητούμε γενικά θέματα που έχουν σχέση με την φιλοσοφία. Προφανώς το αν θα γίνει πόλεμος το 2008 δεν έχει καμία σχέση με τη φιλοσοφία...


    NIKOSPI
    14.05.2008, 21:06

    Τα ίδια,  τέλος είμαι θεόστραβος αν εξαιρέσουμε αυτό..........Οτιδήποτε αφορά θρησκείες, φιλοσοφίες, ζώδια, κοσμοθεωρίες και αναζητήσεις για τον άνθρωπο και για τον κόσμο γενικότερα


    -Sadahzinia-
    14.05.2008, 21:24

    Ε καλά ποιος άλλος θα το άνοιγε το τόπικ...είπα και εγώ υπάρχουν πολλοί??? Innocent\

    Λευτερία στο ΜΗ από τους φασιστοθρησκοχαζοληπτους.... ΌΧΙ ΆΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!!


    Astron
    14.05.2008, 21:52

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 14-05-2008 στις 21:06 έγραψε...

    Τα ίδια,  τέλος είμαι θεόστραβος αν εξαιρέσουμε αυτό..........Οτιδήποτε αφορά θρησκείες, φιλοσοφίες, ζώδια, κοσμοθεωρίες και αναζητήσεις για τον άνθρωπο και για τον κόσμο γενικότερα

    Τα οποία όμως να εμπίπτουν στο χώρο της Φιλοσοφικής αναζήτησης! Διαφορετικά ακόμα και το τόπικ "Καλή Ανάσταση" θα ήταν στις Φιλοσοφικές Συζητήσεις!


    NIKOSPI
    14.05.2008, 22:12

    Μόλις γίνει ο πόλεμος θα το βάλεις στα θρησκευτικά τόπικ???