ελληνική μουσική
    734 online   ·  210.833 μέλη

    Γουστάρετε ακόμα το MusicHeaven όσο το γουστάρετε πριν από 2 χρόνια ή βαρεθήκατε!

    noizreduction
    02.08.2012, 01:00

    Χαιρομαι που δεν δινεις link ή την επισημη θεση της Αρχης δεδομενων.

    Οπως λεει και ο λαος.."Απορια ψαλτου βηξ"

    Καληνυκτα και καλο ψαξιμο!
    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 02-08-2012 01:02 ]


    mary_omikron
    02.08.2012, 01:10

    Νoiz αυτά είναι πολύτιμα περιουσιακά στοιχεία και η θέση του είναι στο χρηματοκιβώτιο

    H E L P P P P P P 


    noizreduction
    02.08.2012, 01:28

    Επισης, ο νομος 3471/2006 αφορα τις ηλεκτρονικες επικοινωνιες, ή οπως περιγραφει ο ιδιος ο νομος:

    Παράθεση:
    Οι διατάξεις των άρθρων 1 έως 17 του παρόντος νόμου έχουν εφαρμογή κατά την επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα και τη διασφάλιση του απορρήτου των επικοινωνιών, στο πλαίσιο της παροχής διαθεσίμων στο κοινό υπηρεσιών ηλεκτρονικών επικοινωνιών σε δημόσια δίκτυα ηλεκτρονικών επικοινωνιών. Για την επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα που πραγματοποιείται στο πλαίσιο μη διαθεσίμων στο κοινό υπηρεσιών ηλεκτρονικών επικοινωνιών, εφαρμόζεται ο ν. 2472/1997 (ΦΕΚ 50 Α'), όπως ισχύει.


    Πως εχει δουλεια τωρα ενας νομος περι ηλεκτρονικων επικοινωνιων με τα δημοσια forums, ενας Θεος ξερει!


    Ακομα, ο νομος 3525/2007 αφορα....τη καταπολεμηση της παιδοφιλιας!!!!! Οποτε δεν υπαρχει καν λογος να το συζητησουμε εδω!!!


    Απορω τι δουλεια εχει ενας νομος προστασιας των Ανηλικων με...το musicheaven και τα υπολοιπα δημοσια forums.


    Τελος, ο παλιος νομος 2472/1997 αναφερει ξεκαθαρα στο Κεφαλαιο Β' ( ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ) πως:

    Παράθεση:
    1. Τα δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα για να τύχουν νόμιμης επεξεργασίας πρέπει :
    α) Να συλλέγονται κατά τρόπο θεμιτό και νόμιμο για καθορισμένους, σαφείς και
    νόμιμους σκοπούς και να υφίστανται θεμιτή και νόμιμη επεξεργασία ενόψει των
    σκοπών αυτών.
    β) Να είναι συναφή, πρόσφορα, και όχι περισσότερα από όσα κάθε φορά απαιτείται εν
    όψει των σκοπών της επεξεργασίας.
    γ) Να είναι ακριβή και, εφόσον χρειάζεται, να υποβάλλονται σε ενημέρωση.
    δ) Να διατηρούνται σε μορφή που να επιτρέπει τον προσδιορισμό της ταυτότητας των
      υποκειμένων τους μόνο κατά τη διάρκεια της περιόδου που απαιτείται, κατά την κρίση
    της Αρχής, για την πραγματοποίηση των σκοπών της συλλογής τους και της
    επεξεργασίας τους. Μετά την παρέλευση της περιόδου αυτής, η Αρχή μπορεί, με
    αιτιολογημένη απόφασή της, να επιτρέπει τη διατήρηση δεδομένων προσωπικού
    χαρακτήρα για ιστορικούς επιστημονικούς ή στατιστικούς σκοπούς, εφ΄ όσον κρίνει ότι
    δεν θίγονται σε κάθε συγκεκριμένη περίπτωση τα δικαιώματα των υποκειμένων τους ή
    και τρίτων.


    Ομως ο ιδιος ο νομος στην αρχη οριζει:

    Παράθεση:
    “Δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα”, κάθε πληροφορία που αναφέρεται στο υποκείμενο
    των δεδομένων. Δεν λογίζονται ως δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα τα στατιστικής
    φύσεως συγκεντρωτικά στοιχεία, από τα οποία δεν μπορούν πλέον να προσδιορισθούν τα
    υποκείμενα των δεδομένων.


    Οπως καταλαβαινει κανεις, περα απο το γεγονος πως οι δημοσιες δημοσιευσεις δεν ειναι προσωπικα δεδομενα ( ιδιαιτερα σε forums που δεν ειναι κλειστες κοινοτητες ), ο webmaster εχει το δικαιωμα να διατηρησει τις συζητησεις στο δημοσιο forum, εφοσον δεν τα επεξεργαστει ή αλλοιωσει!


    Ελπιζω να τελειωσε κι αυτο το ζητημα...


    jorge
    02.08.2012, 01:53

    Παράθεση:

    Το μέλος Messerschmitt στις 02-08-2012 στις 01:21 έγραψε...

    Έχουμε και λέμε λοιπόν, γιατί πίσω από τις λέξεις κρύβεται ο αλέξης, ή στη δική μας περίπτωση η Alexa.

    Είναι απορίας άξιο γιατί πριν δύο χρόνια το MH εμφανιζόταν στο ιστορικό της ενώ τώρα, δεν υπάρχουν στοιχεία για κάτι που βρίσκεται πολύ χαμηλά στην παγκόσμια κατάταξη.

    Waw, έκανες τρομερή ανακάλυψη. Είσαι ο φόβος και ο τρόμος κάθε webmaster :)

    Λοιπόν, καταρχήν κάνει μπαμ οτι δεν γνωρίζεις τι εστί Alexa:

    Besides the obvious issue that your rankings will be based only on those who actively participate with Alexa, there is also the issue that your competitors (or you) can easily purchase hits for Alexa for just a few dollars. I saw an ad on Fiverr offering to let people buy hits in packages of about 10,000 or so for Alexa to build rankings.

    http://www.quantumseolabs.com/blog/marketing/accurate-alexa/



    Επομένως, το Alexa είναι εντελώς αναξιόπιστο, ενώ μπορείς με μερικούς δεκάδες χρήστες να "ανεβάσεις" ένα site όσο θέλεις. Εμείς, αν και μπορούμε, δεν το κάναμε, για λόγους ηθικής. Κάποια στιγμή είχαμε ανέβει πολύ ψηλά, όμως διαπιστώσαμε οτι το Alexa είναι απλά ένα παραμύθι.

    Πως νιώθεις που θεωρούσες αυθεντία το πιο απατηλό σύστημα καταγραφής; :)


    inkve
    02.08.2012, 02:01

    προς jorge...κανω copy paste για να αποφυγω πολλαπλες παραθεσεις

    Οκ, αλλά απ' οτι καταλαβαίνω δεν ζητάς κάτι συγκεκριμένο από τους διαχειριστές.

    -δεν ζηταω απλως...προτεινω και μαλιστα κατι πολυ συγκεκριμενο...ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ...

    Sorry, αυτό τώρα το θεωρείς ωραίο; Να ρωτάει κάποιος αν είναι καλή μια κιθάρα και να μην του απαντάει κανείς, επειδή δεν έχει ...προσφέρει;

    -οχι..προφανως  κατι τετοιο ειναι ασχημο...μην φερνεις ΤΟΣΟ ακραια παραδειγματα...

    εγινα ΑΡΚΕΤΑ συγκεκριμενος και κατανοητος σε οτι εγραψα πως μπορει να γινει ωστε τα μελη τα οποια ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΣΕΙΣ και την ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ωστε να τις μεταδωσουν  ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ..... παρα να εμφανιζονται σαν δηθεν σωτηρες μην προσφερωντας ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΛΥΣΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΔΙΕΞΟΔΩΝ και απλως να ψαρευουν πελατεια...και ολα αυτα φυσικα οποτε μυριστουν λ7.....

    επαναλαμβανω...ειναι τοσο κακο που ζηταω βοηθεια απο αυτους ΠΟΥ ΕΙΔΙΚΕΥΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ωστε η σελιδα να δικαιολογει το πρωτο μισο του ονοματος της(music)??

    ειναι κακο να θυμωνω και να αντιδρω οταν απλως διακρινω αγρα πελατων αλλα με μηδενικη προσφορα??

    δεν ειναι και τοσο ιδιοτροπες απαιτησεις αυτες!!!νομιζω??


    NikosVy
    02.08.2012, 10:04

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 02-08-2012 στις 01:28 έγραψε...

    Επισης, ο νομος 3471/2006 αφορα τις ηλεκτρονικες επικοινωνιες, ή οπως περιγραφει ο ιδιος ο νομος:

    .........Πως εχει δουλεια τωρα ενας νομος περι ηλεκτρονικων επικοινωνιων με τα δημοσια forums, ενας Θεος ξερει!
    ...........Ακομα, ο νομος 3525/2007 αφορα....τη καταπολεμηση της παιδοφιλιας!!!!! Οποτε δεν υπαρχει καν λογος να το συζητησουμε εδω!!!
    ......Απορω τι δουλεια εχει ενας νομος προστασιας των Ανηλικων με...το musicheaven και τα υπολοιπα δημοσια forums.


    Τελος, ο παλιος νομος 2472/1997 αναφερει ξεκαθαρα στο Κεφαλαιο Β' 1. Τα δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα για να τύχουν νόμιμης επεξεργασίας πρέπει :
    ......γ) Να είναι ακριβή και, εφόσον χρειάζεται, να υποβάλλονται σε ενημέρωση.
    .........Οπως καταλαβαινει κανεις, περα απο το γεγονος πως οι δημοσιες δημοσιευσεις δεν ειναι προσωπικα δεδομενα ( ιδιαιτερα σε forums που δεν ειναι κλειστες κοινοτητες ...Ελπιζω να τελειωσε κι αυτο το ζητημα...

    Είναι θετικό στοιχείο το ότι είσαστε έτσι εφησυχασμένοι που είσαστε, αλλά …

    Παράθεση:
    Από το http://www.pcw.gr//Article/News-General-Latest/IP_address_private_data/179-2945.html>

    Προσωπικό δεδομένο η διεύθυνση IP

    23 Ιανουαρίου 2008 [Σχόλια:6]

     H ΙP διεύθυνση πρέπει να θεωρείται από εδώ και πέρα ως προσωπικό δεδομένο, σύμφωνα με την αρμόδια επιτροπή της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

    Ο Γερμανός επίτροπος για την προστασία των δεδομένων, Peter Scharr, ετοιμάζει μία αναφορά σχετικά με το πώς διαχειρίζονται ζητήματα ιδιωτικότητας οι μηχανές αναζήτησης όπως αυτές της Google, της Yahoo και της Microsoft.

    Ο Scharr υποστηρίζει πως όταν κάποιος αναγνωρίζεται στο διαδίκτυο από την διεύθυνση IP του υπολογιστή του τότε αυτό πρέπει να θεωρείται προσωπική πληροφορία. Σε αντίθεση η Google, υποστηρίζει πως κάτι τέτοιο απλά καθορίζει την φυσική τοποθεσία του υπολογιστή και όχι το ποιος τον χειρίζεται.

    Φυσικά και οι δύο απόψεις έχουν την βάση και την πρακτική τους απόδειξη, ενώ από την πλευρά της η Google τονίζει πως αποθηκεύει στοιχεία για τις IPs όχι για να μάθει τα ονόματα των χρηστών που την επισκέπτονται αλλά κυρίως για να βελτιώσει τα αποτελέσματα της μηχανής της και φυσικά να δημιουργήσει ακόμα καλύτερες και στοχευμένες διαφημίσεις.

    Φαίνεται λοιπόν οτι σύντομα θα έχουμε εξελίξεις στην πολιτική που ακολουθεί κάθε μεγάλη μηχανή αναζήτησης. Και αν αλλάξει το νομοθετικό πλαίσιο στην Ευρωπαϊκή ένωση, πολλά θα πρέπει να γίνουν από αυτές ώστε να αποφύγουν τις κυρώσεις που θα επιβάλει η ΕΕ σε όσους δεν συμμορφωθούν με τις υποδείξεις της.

    Σχόλια αναγνωστών

    OTakis, 09-02-2008 13:05
    Το ότι η IP είναι προσωπικό δεδομένο, δεν το μάθαμε τώρα. Είναι γνωστό από το 2006 στην Ελλάδα αφού ο Νόμος 3471/2006 ΦΕΚ 133 Α' στο άρθρο 2 παρ, 3, εδ β' το ορίζει ξεκάθαρα. Το παράδοξο είναι βέβαια πως ο έλληνας νομοθέτης έβαλε τέτοια διάταξη τη στιγμή που γίνεται φοβερός πόλεμος διεθνώς. Στη Γαλλία η Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων το θεωρεί προσωπικό δεδομένο αλλά το Γαλλικό Εφετείο δεν το θεωρεί.Πρακτική συνέπεια: Στην Ελλάδα σε εξομολογήσεις σε φόρουμ δημιουργούνται φάκελοι και κάποιο..

     funebre, 23-01-2008 22:26
    Και εγώ υπέρ είμαι. Παρ' όλα αυτά, όταν το "customized" περιεχόμενο γίνονταν με ωραίο τρόπο μου άρεσε. Απλά, σπανίως κάποιος έβλεπε την IP μου και προσπαθούσε πράγματι να με εξυπηρετήσει καλύτερα. Το πρόβλημα είναι ότι η IP μας θα φαίνεται ούτως ή άλλως (άρα θα φακελωνόμαστε ούτως ή άλλως) οπότε πως θα διασφαλιστεί το προσωπικό μου δεδομένο τεχνικά; Δεν νομίζω ότι γίνεται.

     21century, 23-01-2008 19:37
    Σημασία έχει ότι η IP αποτελεί ένα ακόμα σημείο αντιπαράθεσης παρότι είναι ξεκάθαρο το ατομικό δικαίωμα της ενημέρωσης και της σύνδεσης με κάποια διεύθυνση στο Παγκόσμιο ιστό. Η Ε.Ε. σωστά έπραξε...

    Περισσότερα, όταν ευδοκιμήσουν μουσικές συζητήσεις στο MusicHeaven…

    Κάθε άλλο, παρά έκλεισε το θέμα ….


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosVy στις 02-08-2012 10:06 ]


    jorge
    02.08.2012, 10:14

    Παράθεση:

    Το μέλος Messerschmitt στις 02-08-2012 στις 01:58 έγραψε...

    Πες μας τώρα πως αισθάνεσαι εσύ που πρέπει να μας πεις τα αξιόπιστα στοιχεία. ;)

    Θα μας τα πεις έτσι;
     Δεν πιστεύω να μας τα κρύψεις κι αυτά.

    Άλλωστε 125 χιλιάδες μέλη δεν μπορεί να κάνουν λάθος. Κι ας σου λένε ότι πάνω από τους μισούς είναι διπλο-τριπλοεγγεγραμμένοι.

    Δεν το λέω εγώ, οι συντονιστάδες σου το είπαν.

    Άντε τώρα να σε δω με τα στοιχεία που θεωρείς εσύ αξιόπιστα.
     Μπα ε;

    Θα σε εκπλήξω άλλη μια φορά και θα κάνω το 5-0.

    Ναι αγαπητέ, τα 122.000 μέλη ΔΕΝ είναι μοναδικά. Κάποιοι προφανως έχουν γραφτεί 2 ίσως και περισσότερες φορές. Αυτό δεν είναι σε θέση να το γνωρίζει κανείς.

    Είμαι ο πρώτος που το είπε (διάβασε εδώ ακριβώς πάνω από την 2η φωτογραφία). Ποτέ δεν έκανα "σημαία" άλλωστε τα χιλιάδες μέλη. Δες πόσο μικρός και σκοτεινός είναι ο αριθμός των μελών. Κάποτε ήταν μεγάλος και λευκός, σε πιο κεντρικό σημείο.

    Επομένως δεν μας αποκαλύπτεις ούτε τώρα κάτι σημαντικό. :)


    noizreduction
    02.08.2012, 10:14



    Απο τη στιγμη που δεν παραπεμπεις σε καποιο επισημο link της Αρχης Προστασιας Δεδομενων, αλλα στηριζεσαι καθαρα στο τι γραφουν καποιοι στα social media και στα blogs, δειχνει πως οχι μονο δεν εχεις ιδεα τι γραφει ο νομος που "παπαγαλιζεις", αλλα συνεχιζεις να θεωρεις πως εχεις και δικιο!

    Η αγνοια δικαιολογειται, η ηθελημενη ημιμαθεια ομως οχι....Εξαλλου το post που παραθετεις αναφερεται στην IP κι οχι στο τι γραφεις σε ενα δημοσιο forum ( οπως μας ελεγες χθες περι "προσωπικων δεδομενων" και "ελλειπη δεδομενων λογω ban" ).



    Τελος, ο admin σου δινει το δικαιωμα να μην δεκτεις τους κανονες χρησης του forum, επομενως σε εχει ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙ πριν ακομα εγγραφεις και γραψεις το πρωτο σου post. Αρα ουσιαστικα σε εχει προειδοποιησει για οποιαδηποτε αλλαγη μπορει να κανει, μεσω των κανονων που διααβαζει καποιος οταν εγγραφεται ως μελος!



    Θα το γραψω κι ας ειναι προσβλητικο: ΜΑΘΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΑ ΕΡΜΗΝΕΥΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΘΕΩΡΕΙΣ ΠΩΣ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ!

    Εξαλλου, ο νομος για την παιδικη πορνεια και τη διακινηση παρανομου υλικου....δε νομιζω να αφορα το musicheaven


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 02-08-2012 10:14 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 02-08-2012 10:16 ]


    STEFANOS604
    02.08.2012, 11:38

    Το ΜΗ φόρουμ , τα άρθρα, τα μαθήματα και οτιδήποτε εδώ μέσα είναι ένας ζωντανός οργανισμός.

    Εγώ (στο αντικείμενο που πιστεύω ότι μπορώ να προσφέρω- και πιστεύω ότι τα γραφόμενα από έναν ερασιτέχνη έχουν μεγαλύτερη ευαισθησία)   και πολλοί άλλοι προσπαθούν για το καλύτερο εδώ μέσα και απαντάνε σε πολλές ερωτήσεις, είτε στα φανερά threads είτε μέσω ΠΜ.

     Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι τα άρθρα και τα μαθήματα μουσικής να είναι όσο το δυνατόν τεκμηριωμένα ενώ στα φόρουμ επιτρέπω στον εαυτό μου μια απόκλιση που δεν είναι φυσικά εσκεμμένη.

    Η εμπειρία μου από το μουσικό διαδίκτυο  μου έχει δείξει ότι οι ευγενικοί άνθρωποι με λογικές ερωτήσεις δεν  έχουν κανένα πρόβλημα να ρωτήσουν οτιδήποτε κι αν έχουν  πόσο μάλλον που υπάρχει και το συγκεκριμένο φόρουμ που λέγεται "Ερωτήσεις, εντυπώσεις, προβλήματα"!

    Βέβαια η βασική συνιστώσα του διαλόγου αν αφαιρεθεί από ένα απείθαρχο λόγω εκρηκτικού χαρακτήρα, όμως  ευγενικό συνομιλητή, τότε πράγματι υπάρχει κρίση , αν όμως ο σχολιασμός του απείθαρχου είναι ειρωνικός και προ παντός προσβλητικός τότε , αφού η ιστοσελίδα έχει κάποιους κανόνες, σωστά του κόβεται το δικαίωμα του λόγου και αυτό πρέπει να τηρείται για όλους ανεξαιρέτως χωρίς διακρίσεις.


    mary_omikron
    02.08.2012, 11:41

    Αλλοι πήζουν, ταξιδεύουν, τρέχουν, παράγουν και μετράνε "έργο"... άλλοι κάθονται αραχτοί τους βλέπουν και απορούν τι θέλουν τώρα και τρέχουν... άλλοι τους φθονούν και προσπαθούν ν΄αρπάξουν κανένα ξεροκόμματο απ΄την πίττα.... άλλοι κάθονται και μετράνε ψιλικατζίδικα τρείς το λάδι δυό το ξύδι πέντε το λαδόξυδο ξέφυγαν και δέκα γραμμάρια ζάχαρη  κάτσε να τα αφαιρέσω κι αυτά.... και κυλάει η έρμη η δικιά μας η  ρημαδομέρα με ανάλωση στη δουλειά και τη ζωή του διπλανού, στο  ξένο έργο, στις ξένες επιτυχίες, στις ξένες αποτυχίες!!!

    Φταίνε αυτοί?

    Φταίνε οι άλλοι?

    Φταίει το ξερό μας το κεφάλι?

    Κρίμα κι ανάθεμα στις συνθήκες που μετέτρεψαν αξιόλογους ανθρώπους με μυαλό προσόντα χιούμορ και συναίσθημα σε λογιστάκους βήτα διαλογής της ξένης δραστηριότητας.

    "Κι αν δεν μπορείς να κάνεις την ζωή σου ό,τι θες, ετούτο μοναχά προσπάθησε: Μην την εξευτελίζεις..... "

    ειδικά όταν   έχεις υπόβαθρο με καλά στοιχεία κι έναν αξιόλογο άνθρωπο συμπαραστάτη δίπλα σου.


    jorge
    02.08.2012, 11:55
    Ανώνυμε,

    ούτε κανένα κόμπλεξ με τους αριθμούς έχω, ούτε ισχυρίζομαι οτι στο MusicHeaven είναι η μισή Ελλάδα, ούτε λέω οτι είμαστε το καλύτερο site, ούτε τίποτα. Η Alexa κάποτε ήταν το μοναδικό εργαλείο για να δεις που βρίσκεται το site σου, συγκριτικά με άλλα. Δεν υπήρχε λόγος αμφισβήτησής της τότε. Στην πορεία όμως αποδείχθηκαν διάφορα, σαν αυτά του link που σου παρέθεσα.

    Τέλος πάντων, οποιος έχει διαβάσει λίγα από αυτά που γράφω, θα έχει διαπιστώσει οτι οι αναφορές μου σε αριθμούς είναι περιορισμένες, αν και αυτοί είναι αρκετά μεγάλοι.

    Κι επειδή είμαι στο χώρο του web πολλά χρόνια, γνωρίζω ΠΩΣ μπορείς να αυξήσεις την επισκεψιμότητα ενός site. Και θέλεις να σου πω πως; Κατεβάζοντας το επίπεδο. Ανοίγοντας ενότητες για ποδόσφαιρο, για σεξ, για ζώδια, για κινητά, για lifestyle. Όλα τ' άλλα, απευθύνονται - δυστυχώς - σε λίγους.

    Όπως γνωρίζεις σαν πρώην μέλος, τίποτα από τα παραπάνω δεν έχει προωθηθεί. Ίσα ίσα θάβονται επίτηδες, προς όφελος της μουσικής.

    Αυτό που με νοιάζει ξέρεις τι είναι; Να προσφέρουμε οτι μπορούμε ο ένας στον άλλον και κυρίως να ακούμε νέα τραγούδια μέσα από το site. Αυτό θα είναι το επόμενο βήμα. Και να γινόμαστε βεβαια αφορμή να ξαναέρχονται παλιά μέλη στο site. Όπως εσύ.


    jorge
    02.08.2012, 12:51
    Έχεις πιάσει όλα τα θέματα που μπορείς να ρίξεις λάσπη. Τρως όμως γκολ και πας στο επόμενο. Τώρα πιάνεις τα λεφτά. ΟΚ. Θα σου πω και γι' αυτό. Δεν έγραψα κάπου οτι δεν με νοιάζουν οι αριθμοί. Χωρίς έσοδα προφανώς ούτε σε νέο server θα πηγαίναμε, ούτε NAS για laptop για το σταθμό θα μπορούσαμε να έχουμε, ούτε καν video-clips από YouTube δεν θα είχαμε (ναι, πληρώνουμε και γι' αυτό στην ΑΕΠΙ, είπες κάτι;). Απλά τα έσοδα-έξοδα δεν είναι το σημαντικότερο. Διότι το MusicHeaven από τα 19 μου παραμένει χόμπυ. Ευτυχώς, η κύρια δουλειά μου πάει καλά και έχω την μικρή πολυτέλεια να έχω ένα τέτοιο χόμπυ. Χωρίς να στερούμαι από το φαγητό μου όταν το site "μπαίνει μέσα". Ήταν πάρα πολλά τα χρόνια, ανώνυμε, που το site είχε μόνο έξοδα. Και αυτό το έτος, τα πράγματα είναι τουλάχιστον δραματικά. Η κρίση έχει ρίξει τη διαφήμιση 70-80%. Δεν υπάρχει πλέον ενδιαφέρον για διαφήμιση γενικότερα. Περιοδικά και κανάλια κλείνουν. Οι μουσικές σκηνές το ίδιο. Οι καλλιτέχνες χάνουν τις δουλειές τους. Οι δισκογραφικές σταμάτησαν να στέλνουν έστω ένα CD το μήνα. Επίσης, ολ' αυτά τα χρόνια είναι πολλά τα μουσικά sites που έκλεισαν ή πουλήθηκαν ή υπολειτουργούν. Εμείς εδώ. Σε καιρό κρίσης. Με μειωμένο ενδιαφέρον για τη μουσική, λόγω της πτώσης της δισκογραφίας. Με τα ίδια και αρκετές φορές περισσότερα έξοδα. Με το να χαρίζουμε T-Shirts και μπλουζάκια που μας έχουν κοστίσει εκατοντάδες ευρώ. Και με περισσότερη γκρίνια και μιζέρια από μέλη σαν εσένα. Όμως αντέχουμε. Και δεν έχουμε να αποδείξουμε τίποτα σε κανέναν. Το site είναι από μόνο του η απόδειξη. Τα παραπάνω δεν τα έγραψα για σένα, αλλά για όσους καλοπροαίρετους έχουν παρόμοιες απορίες.
    MikeGnR
    02.08.2012, 13:00

    Καλησπέρα και καλό μήνα σε όλους. Εγώ θα απαντήσω κατ' ευθείαν στην ερώτηση του topic. Το musicheaven μου έμαθε να αγαπάω την μουσική περισσότερο και μου έδωσε πάρα πολλές ευκαιρίες να την γνωρίσω καλύτερα μέσα από μερικά μέλη του. Αρχικά ήταν αρκετά ευχάριστη παρέα και καθόμουν αρκετές ώρες την ημέρα μπροστά απ'το site... Πολλές φορές διάβαζα και συζητήσεις μέσα από τα forums, καλή ώρα... Και ποιο ήταν το αποτέλεσμα; Να με κουράζουν συνεχώς κάποιοι τύποι με την ξεροκεφαλιά τους και την αυθεντία τους σε πάσης φύσεως θέματα χωρίς να έχουν ούτε παιδεία, ούτε σεβασμό (αυτά τα 2 πάνε συνήθως πακέτο), γκρεμίζοντας ό,τι ωραίο και αγαθό χτίζεται εδώ μέσα. Θα μου πείτε πως έτσι δεν είναι και έξω, και παντού; -Ναι, έτσι είναι...
    Έτσι, μετά από 2-3 χρόνια, πραγματικά το βαρέθηκα και αποσύρθηκα για ένα διάστημα όπως και άλλα άτομα που γνώριζα από δω μέσα. Όμως αισθάνομαι πως είναι άδικο. Γιατί να την πληρώνουμε εμείς την νύφη; Άμα δεν έχετε καλύτερη δουλεία να κάνετε από το να τσακώνεστε εσκεμμένα ή μη, να την κάνετε εσείς. Δεν θέλω να χάνομαι σε άπειρες σελίδες με άκυρες, off topic απαντήσεις. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΒΡΙΖΕΣΤΕ ΚΑΙ ΜΕ "ΠΜ"! Δεν σας κάνει πιο μάγκες αν τα λέτε δημόσια. Εγώ θέλω να γουστάρω όσο σερφάρω εδώ. Θέλω το musicheaven που ήξερα, γιατί μου έχει λείψει κιόλας. Μπορώ;

    {#emotions_dlg.ban}


    loukas76gr
    02.08.2012, 13:06

    Αφού θες να μάθεις την άποψη άλλων μελών, Messerschmitt, θα σου πω τη δική μου. Είσαι ανεπιθύμητος. Έτσι απλά. Εσύ το ζήτησες. Μπορείς να το χωνέψεις; Υ.Γ. Μου θυμίζεις έναν 'Λεωνίδα' ο οποίος έστειλε τους 300 στον αγύριστο γιατί άλλαξε τα μυαλά του. Το συμπέρασμα: 'Φοβάσαι μήπως μια μέρα φύγουν όλοι και μείνουν μόνοι τους...'

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : loukas76gr στις 02-08-2012 13:07 ]


    loukas76gr
    02.08.2012, 13:17

    Αυτό είναι το πρόβλημα... ότι δεν μου την έμαθαν καλά. Όπως και σε εσένα δεν δίδαξαν τα στοιχειώδη περί σεβασμού, μέτρου και αυτοσυγκράτησης.


    loukas76gr
    02.08.2012, 13:24

    Παράθεση:

    Το μέλος Messerschmitt στις 02-08-2012 στις 13:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος loukas76gr στις 02-08-2012 στις 13:17 έγραψε...

    Αυτό είναι το πρόβλημα... ότι δεν μου την έμαθαν καλά. Όπως και σε εσένα δεν δίδαξαν τα στοιχειώδη περί σεβασμού, μέτρου και αυτοσυγκράτησης.



    Σύμφωνα με τίνος τα στάνταρ; Τα δικά σου; Ε, ας πούμε ότι δεν έχει και τόσο σημασία. Your word against mine. Μόνο που ο ένας από τους δύο έχει επιχειρήματα και ο άλλος απλά αρλουμπολογεί.



    Βέβαια... σημασία έχουν μόνο τα δικά σου επιχειρήματα και στάνταρντς. Μικρέ μανιακέ χρήστη του φόρουμ...

    δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω επιτέλους περισσότερο μαζί σου!


    faidonalkinoos
    02.08.2012, 13:38

    αισθάνομαι με όλο αυτό που γίνεται, πως το Μ/Η με υποτιμάει...

    έχω σταματήσει κοντά δυο δεκαετίες να βλέπω τηλεόραση...

    αυτή την ανοησία προσπαθώντας να αποφύγω...

    Jorge ΕΛΕΟΣ...

    ας σταματήσει εδώ...

    θέλω να με σέβονται, μαζί με το χρόνο μου...

    δεν είναι βήμα του ανάγωγου, το κάθε μέσον που έχει κοινωνικό χαρακτήρα...

    αντί να ντρέπεται αυτός που δε σέβεται, να ντρέπομαι για μένα επειδή είμαι μέλος του Μ/Η ;;;

    δεν μπορώ να ανεχτώ άλλο αυτή την τηλεοπτική ΚΑΚΟΓΟΥΣΤΗΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗΣ κακομοιριά...

    ΦΤΑΝΕΙ...


    -----------------

    ΦΑΙΔΩΝ ΑΛΚΙΝΟΟΣ - FAIDON ALKINOOS https://www.youtube.com/faidonalkinoos http://www.myspace.com/faidonalkinoos http://www.artspot.gr/faidonalkinoos http://blogs.musicheaven.gr/faidonalkinoos http://www.myspace.com/versongs http://www.facebook.com/faid

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : faidonalkinoos στις 02-08-2012 13:39 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : faidonalkinoos στις 02-08-2012 13:57 ]





    επισυναπτόμενα: .jpg 
    MikeGnR
    02.08.2012, 13:45

    Παράθεση:

    Το μέλος Messerschmitt στις 02-08-2012 στις 13:14 έγραψε...

    Τα αισθήματα είναι αμοιβαία. Όμως εδώ δεν γράφουμε ποιον γουστάρουμε και ποιον όχι για να προτείνουμε να φύγει. Ψάχνουμε να βρούμε τι φταίει και πως αυτό μπορεί να βελτιωθεί.

    Δεν σε ξέρω και ούτε θέλω να σε μάθω. Απλά θα σου πω ένα πράγμα να το έχεις και εσύ υπ όψην, όπως ήθελες και εσύ πριν λίγο από άλλους να λάβουν υπ' όψην τους πράγματα που εσύ είπες...
    Δεν είμαστε όλοι ΙΚΑΝΟΙ να βρούμε τι φταίει. Εδώ ψηφίζουμε 300 βουλευτές να βρούνε τι φταίει και τα κάνουν 300 φορές χειρότερα. Έτσι και στην περίπτωσή σου!!

    Και δεν λέω πως εγώ είμαι μάγκας και τα ξέρω όλα καλύτερα από σένα, ΌΧΙ! Απλά δεν χώνομαι όπου δεν με σπέρνουν και λέω ό,τι μου κατέβει ρίχνοντας λάδι στην φωτιά. Απλά, χωρίς να υποτιμάω τον ευατό μου, αφήνω τους μεγαλύτερους και σοφότερους να καλύπτουν τα θέματα. Μπορεί εκείνη την στιγμή να μην συνφωνώ με όλους, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως για κάθε διαφωνία πρέπει να έχουμε κι έναν πόλεμο. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να αφήσουμε τον χρόνο να μας πει εμάς τους ίδιους τελικά τι είναι σωστό και τι λάθος. 

    Επίσης ΔΕΝ θέλουμε να βρόυμε τι φταίει. Το ξέρουμε ήδη. Το είπα ήδη παραπάνω αν πρόσεξες.
    Ξέρεις πως δεν πείθεις, τότε τι περιμένεις?

    Υ.Γ. (δεν θα διαθέσω άλλο χρόνο για απαντήσεις σήμερα - ήδη έφαγα υπερπολίτιμα λεπτά από την μέρα μου και την δουλειά μου. Και ίσως θα είναι μάταια γιατί, ούτε εγώ σε πείθω.)


    jorge
    02.08.2012, 14:09

    Οι ειρωνίες και το trolling ξεπέρασαν κάθε όριο. Άντε γεια.

    Συνεχίζουμε με ουσιαστική συζήτηση πάνω στο θέμα του topic:

    "Γουστάρετε ακόμα το MusicHeaven όσο το γουστάρετε πριν από 2 χρόνια ή βαρεθήκατε!"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 02-08-2012 14:09 ]


    STEFANOS604
    02.08.2012, 14:34

    Είμαι τεχνικός και μ’ αρέσουν τα πρακτικά και κατανοητά.

    Δεν βλέπω ότι θα μπορεί να ωφεληθεί κάποιος από τη φλυαρία, τα έπεα πτερόεντα που συνεχώς μας τροφοδοτείτε έστω κι αν κάτι απ’ αυτά  ήταν σωστό με τον τρόπο όμως που τα παραθέτετε χάνετε το δίκιο σας..

    Είναι σαν να προτείνετε τη διδαχή  μιας γλώσσας μέσω των πιο έγκυρων λεξικών , συντακτικού και γραμματικής που όμως δεν την έχετε μιλήσει εν τούτοις διατείνεστε ότι την ξέρετε .

    Αν είστε επαγγελματίας μουσικός (η γνώμη μου είναι ότι ο ερασιτέχνης είναι πιο ευαίσθητος στα γραφόμενα του) μπείτε σ' ένα από τα άρθρα ή μαθήματα μουσικής ενός ερασιτέχνη και πυροβολείστε με ότι όπλο θέλετε την παραμικρή αστοχία του αν δεν είναι τεκμηριωμένη ή αποστείλετε ένα δικό σας άρθρο ώστε να προσφέρετε κάτι και αν είναι θετικό να σας επαινέσουμε για την προσφορά.

     

    Αν και το επόμενο post είναι το ίδιο αρνητικό-προσβλητικό δηλώνω ότι δεν θα ξανανοίξω αυτό το thread.