ελληνική μουσική
    1047 online   ·  210.851 μέλη

    Γουστάρετε ακόμα το MusicHeaven όσο το γουστάρετε πριν από 2 χρόνια ή βαρεθήκατε!

    inkve
    30.07.2012, 21:27

     h σελιδα εχει αλλαξει,,,και καλα κανει...χωρις αλλαγες δεν γινεται...

    οπως ομως και στην εξελιξη των ειδων,ετσι και εδω δεν σε ευνοουν ολες οι μεταλαξεις...

    βλεπω καποια πραγματα τους τελευταιους μηνες που μονο θετικα δεν ειναι...

    βλεπω την λιστα με τα online μελη να παλευει να φτασει μολις στο ενα τριτο αυτου που ηταν καποτε(σχεδον τριπλασια δηλαδη)

    το radiomusicheaven εχει πεσει εξισου

    βλεπω...η μαλλον δεν βλεπω  καποια μελη που ηταν ευχαριστηση να τα διαβαζεις να μην υπαρχουν και το χειροτερο ολων οταν ηταν ακομα εδω στο τελος σχεδον εκδιωχθηκαν...

    εχω δει αλλα μελη να πολιορκουνται που ναι μεν ηταν προκλητικα στον λογο τους ομως εν τελη εκδιωχθηκαν για εντελως ξεκαρφωτους λογους....απλα για αφορμες δηλαδη και οχι για αιτιες...

    εχω δει μελη να διωχνονται που μπορει να μην μου ηταν συμπαθης καθως επισης εριστικοτατοι και trollαδες ομως πεσανε θυματα της παρασκηνιακης αρενας του musicheaven....

    εχω δει αλλα μελη να διωχνονται επειδη απλως ειπαν την αποψη τους ανοιχτα και διαφωνησαν για ολα τα παραπανω..........thats not the way guys.........

    βλεπω πολλους σοφους της μουσικης...με υφος χιλιων καρδιναλιων...να κρατανε τις γνωσεις τους μονο για εσωτερικη καταναλωση εντος των ωδειων που δουλευουν και ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ το musicheaven μονο για διαφημιση για να ποσταρουν ενα μηνυματακι χωρις ομως ΠΟΤΕ να λυνουν καποια ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΠΟΡΙΑ... ΚΑΝΩΝΤΑΣ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΝΩΣΤΟ ΚΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ωστε τα προσωπικα μηνυματα να δωσουν και να παρουν...ριχνουμε αδεια πιανουμε γεματα!!!

    και το χειροτερο ολων στο παραπανω???αρκετες φορες ειναι  σχεδον προκλητικες οι διακρισεις που γινονται αναμεσα σε αυτα τα μελη και καποια αλλα....

    ενταξει....η διαφημιση εξασφαλιζει και τα εξοδα της σελιδας...αλλα και λιιιιγο δημοκρατια δεν βλαπτει...λιγο...

     μουσικε μας παραδεισε??? εγινες πιο user friendly οσων αφορα την ευκολια περιηγησης σου....κατα τα αλλα τον τελευταιο καιρο δεν αναδιδεις τις μυρωδιες που εγινες γνωστος και αγαπητος

    φιλικα...οσο και να ενοχλουν τα λογια μου...


    NikosVy
    30.07.2012, 23:28

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 30-07-2012 στις 21:27 έγραψε...

     και το χειροτερο ολων στο παραπανω???αρκετες φορες ειναι  σχεδον προκλητικες οι διακρισεις που γινονται αναμεσα σε αυτα τα μελη και καποια αλλα....

    ενταξει....η διαφημιση εξασφαλιζει και τα εξοδα της σελιδας...αλλα και λιιιιγο δημοκρατια δεν βλαπτει...λιγο...

    Γι΄αυτό και εγώ σταμάτησα κάθε σοβαρή συζήτηση για τη μουσική και ιδιαίτερα για τη μουσική εκπαίδευση.

    Ένα ποστ (υπό τύπο άρθρου) για την περιήγησή μου στη Μουσική Βιβλιοθήκη Λίλιαν Βουδούρη και με τη μορφή των βιβλίων ή των συζητήσεων με το εξαιρετικά ευγενικό και μορφωμένο προσωπικό της, είχα σκοπό να αναρτήσω στο φόρουμ αυτό. Έτσι ώστε μέσω των βιβλίων κλμ να δημιουργώ ένα σύνολο συναφών θεμάτων μέσω links.Όμως, διαπίστωσα ότι εισπράττω μόνο δυσμενείς παρατηρήσεις. Γι' αυτό θα το δημοσιεύσω κάπου αλλού μακριά από αυτούς που έχουν προνομιακή μεταχείριση και καταλήγουν τη συζήτηση της μουσικής εκπαίδευσης στη σιωπή ή σε συγκαλυμένες απειλές άλλων ("δες το κόκκινο χεράκι"). Υπάρχει και ζωή έξω από εδώ, όπως υπάρχει και προσωπικότητα έξω από εδώ. Τίποτα δεν τερματίζεται εδώ μέσα για μένα ούτε εξασφαλίζεται εδώ μέσα όσους τίτλους και αν διαφημίζουν κάποιοι για τον εαυτό τους.

    Αν δεν έχει παρεξηγηθεί (επιδέξια από άλλους) κάποιος ισχυρός που θα αποφασίσει να μου κάνει μπαν, θα μείνω να βλέπω τίποτα λινκς και τραγούδια (μου έκανε παρατήρηση που έβαλα παράθεση το κείμενο του sven, έβγαλα την παράθεση του sven και πάλι εισέπραξα δυσμενή παρατήρηση). Σε κάθε περίπτωση θα υπάρχει και κάποιο όριο από μένα. Είναι δικαίωμά μου και εμένα να απαιτήσω "να σβυστούν όλες οι συζητήσεις μου για μουσική εκπαίδευση σε διάφορα νήματα, που έχουν γεμίσει με παρατηρήσεις μη συμμόρφωσης σε κανόνες που ερμηνεύουν και εφαρμόζουν ορισμένοι κατά το δοκούν", που έχουν εξανεμίσει πλέον οποιοδήποτε νόημα των ποστς μου.

    Μου άρεσαν οι εύστοχες παρεμβάσεις σου, inkve, σε διάφορα ποστς σου. Θα σε διαβάζω. Αν μείνω θα κάνω πολύ σύντομα σχόλια, σε αποκλειστικά δευτερεύοντα θέματα.


    jorge
    31.07.2012, 01:15

    Μου εξηγείς φίλε inkve πως ακριβώς αυξάνονται τα έσοδα της σελίδας όταν διώχνουμε άτομα που δημιουργούν προβλήματα, άρα στερούμαστε κάποιες σίγουρες επισκέψεις που είχαμε;


    jorge
    31.07.2012, 01:24

    Και για να απαντήσω και στην ερώτηση, όσο μπορώ πιο αντικειμενικά, θεωρώ οτι πλέον το MusicHeaven βοηθά πολύ περισσότερο όσους ασχολούνται με την ουσία της μουσικής, σε σχέση με 2 χρόνια πριν.

    Είναι πολύ πιο ενδιαφέροντα τα (μουσικά) θέματα που δημιουργούνται, βρίσκεις πλέον πολύ εξειδικευμένες συζητήσεις, ενώ έχουν κάνει την εμφάνισή τους αρκετοί αξιόλογοι συνομιλητές.

    Το παραπάνω προσπαθούσαμε να το πετύχουμε πολύ καιρό και το έχουμε καταφέρει. Παραδόξως κάποιοι δεν το βλέπετε και αναρωτιέμαι γιατί.

    Και ενημερωτικά, τα bans από το 2003 μέχρι και σήμερα είναι 98, επι συνόλου 122.500 εγγραφών...


    faidonalkinoos
    31.07.2012, 08:20

    πόση αγάπη μπορεί να κρύβεται πίσω από τις φράσεις όλων σας...(;)
    το πονάτε, φαίνεται - ακούγεται - διαβάζεται...
     είναι απίστευτα όμορφο, να έχεις αγωνία για το άυλο...

    το άυλο που λαμβάνει σάρκα και οστά, με σένα, με μένα, με όλους όσους ζουν εδώ μέσα...

    το άυλο, που τα όμορφά του κάνουν μπαμ, που τα άσχημά του παλεύονται, που το καλλίτερο δεν του χει δοθεί ακόμα...

    το άυλο που στις φλέβες του ρέουν, ερυθρά και λευκά αιμοσφαίρια, τύπου σχολίων, αντεγκλήσεων, θέσεων κι αντιθέσεων...

    το άυλο που μέσα του έχει σώματα κι αντισώματα...

    το άυλο που προσπαθεί να δώσει χρόνο στον υλικό κόσμο μας...

    οι ανησυχίες, οι εμμονές, οι φασαρίες, δείχνουν πως το άυλο σφίζει από ζωή...

    και άυλο τελικά δεν είναι...

    θα χαιρόμουν, μιας και δεν ξέρω πολλά πράγματα, νέος τω όντι, στου άυλου τον τόπο, να έβλεπα μία συζήτηση με θέμα:

    "να γυρίσουν ή να μη γυρίσουν και γιατί;" να απευθύνεται σ' αυτούς που εσείς χάσατε κι εγώ δεν βρήκα...

    ακόμη να στείλετε προσωπικά μηνύματα, σε αυτούς που αποχώρησαν, να γυρίσουν - τι έχουν να χωρίσουν...

    Ποτέ να μην ξεχνάμε και τις προσωπικές επιλογές του καθενός μας, αν θέλει ή δε θέλει ο ίδιος αυτός...

    Ποτέ μην ξεχνάμε το βαθμό ευθιξίας του καθενός μας, ποσο γρήγορα ή πόσο εύκολα ή για ποιο λόγο κάποιος θίγεται...

    να το αναρτήσετε να γίνει θέμα...

    Καλή συνέχεια σε όλους !!!

    Ευχαριστώ για τη Ζωντάνια αυτής της Συνύπαρξης !!!


    faidonalkinoos
    31.07.2012, 08:35

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosVy στις 30-07-2012 στις 23:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 30-07-2012 στις 21:27 έγραψε...

     και το χειροτερο ολων στο παραπανω???αρκετες φορες ειναι  σχεδον προκλητικες οι διακρισεις που γινονται αναμεσα σε αυτα τα μελη και καποια αλλα....

    ενταξει....η διαφημιση εξασφαλιζει και τα εξοδα της σελιδας...αλλα και λιιιιγο δημοκρατια δεν βλαπτει...λιγο...

    Γι΄αυτό και εγώ σταμάτησα κάθε σοβαρή συζήτηση για τη μουσική και ιδιαίτερα για τη μουσική εκπαίδευση.

    Ένα ποστ (υπό τύπο άρθρου) για την περιήγησή μου στη Μουσική Βιβλιοθήκη Λίλιαν Βουδούρη και με τη μορφή των βιβλίων ή των συζητήσεων με το εξαιρετικά ευγενικό και μορφωμένο προσωπικό της, είχα σκοπό να αναρτήσω στο φόρουμ αυτό. Έτσι ώστε μέσω των βιβλίων κλμ να δημιουργώ ένα σύνολο συναφών θεμάτων μέσω links.Όμως, διαπίστωσα ότι εισπράττω μόνο δυσμενείς παρατηρήσεις. Γι' αυτό θα το δημοσιεύσω κάπου αλλού μακριά από αυτούς που έχουν προνομιακή μεταχείριση και καταλήγουν τη συζήτηση της μουσικής εκπαίδευσης στη σιωπή ή σε συγκαλυμένες απειλές άλλων ("δες το κόκκινο χεράκι"). Υπάρχει και ζωή έξω από εδώ, όπως υπάρχει και προσωπικότητα έξω από εδώ. Τίποτα δεν τερματίζεται εδώ μέσα για μένα ούτε εξασφαλίζεται εδώ μέσα όσους τίτλους και αν διαφημίζουν κάποιοι για τον εαυτό τους.

    Αν δεν έχει παρεξηγηθεί (επιδέξια από άλλους) κάποιος ισχυρός που θα αποφασίσει να μου κάνει μπαν, θα μείνω να βλέπω τίποτα λινκς και τραγούδια (μου έκανε παρατήρηση που έβαλα παράθεση το κείμενο του sven, έβγαλα την παράθεση του sven και πάλι εισέπραξα δυσμενή παρατήρηση). Σε κάθε περίπτωση θα υπάρχει και κάποιο όριο από μένα. Είναι δικαίωμά μου και εμένα να απαιτήσω "να σβυστούν όλες οι συζητήσεις μου για μουσική εκπαίδευση σε διάφορα νήματα, που έχουν γεμίσει με παρατηρήσεις μη συμμόρφωσης σε κανόνες που ερμηνεύουν και εφαρμόζουν ορισμένοι κατά το δοκούν", που έχουν εξανεμίσει πλέον οποιοδήποτε νόημα των ποστς μου.

    Μου άρεσαν οι εύστοχες παρεμβάσεις σου, inkve, σε διάφορα ποστς σου. Θα σε διαβάζω. Αν μείνω θα κάνω πολύ σύντομα σχόλια, σε αποκλειστικά δευτερεύοντα θέματα.



    μία ασθματική αγωνιώδης ανάσα...

    για ποιο λόγο να παραιτηθείς;

    ολοκλήρωσε την πρότασή σου, ολοκλήρωσε το θέμα σου, ανέβασέ το συνολικά, (δε γνωρίζω ποιο είναι το θέμα - μάλλον είναι νομικό), ώστε να μπορώ κι εγώ να έχω συνολική εικόνα και γιατί όχι και προσωπική άποψη...

    αν κάποια ανάρτησή μας δεν περπατάει δε μπορεί να φταίνε μόνο οι άλλοι... κάπου θα φταίμε κι εμείς...

    η αγωνία σου έχει να κάνει με την αντιμετώπιση του θέματός σου από τους διαχειριστές ή από τη λιγοστή συμμετοχή κι αποδοχή εκ των μελών;

    δώσε μου απάντηση επί του θέματος... ποιο είναι το νομικό ζήτημα στο οποίο αναφέρεσαι;

    (η πολλαπλότητα ή η διαφορετικότητα των αναφορών σου με έχει μπερδέψει...)

    ποιο ακριβώς είναι το νομικό θέμα που θέλεις γι αυτό να γίνει συζήτηση;

    γιατί δεν ανεβάζεις τον ίδιο το νόμο και τις όποιες παρατηρήσεις σου προς συζήτηση...;

    σου απαγορεύτηκε αυτό το δικαίωμα;

    Καλή Συνέχεια (και διαπιστώνοντας εκ των σχολίων την ύπαρξη αδιαμφισβήτητου χιούμορ, χαμογελάμε και προχωράμε) !!!


    -----------------
    ΦΑΙΔΩΝ ΑΛΚΙΝΟΟΣ - FAIDON ALKINOOS https://www.youtube.com/faidonalkinoos http://www.myspace.com/faidonalkinoos http://www.artspot.gr/faidonalkinoos http://blogs.musicheaven.gr/faidonalkinoos http://www.myspace.com/versongs http://www.facebook.com/faid

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : faidonalkinoos στις 31-07-2012 08:51 ]


    NikosVy
    31.07.2012, 09:33

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 31-07-2012 στις 01:15 έγραψε...

    Μου εξηγείς φίλε inkve πως ακριβώς αυξάνονται τα έσοδα της σελίδας όταν διώχνουμε άτομα που δημιουργούν προβλήματα, άρα στερούμαστε κάποιες σίγουρες επισκέψεις που είχαμε;

    Μπορώ εγώ να σου εξηγήσω, αγαπητέ jorge, μόνο με την προϋπόθεση να θεωρήσεις ότι ορισμένες επιστήμες και τέχνες έχουν κάτι το κοινό με κάποιες άλλες, έχουν κοινά συμπεράσματα και καταλήγουν σε κοινές τεχνικές, ως "επωφελείς". Όπως και το "άτομα που δημιουργούν προβλήματα" που είναι μια έκφραση πολύ "αόριστη" και πολύ "αυθαίρετη".

    Μαζί με το δικό σου ερώτημα, θα μπορούσαν να διατυπωθουν και άλλα συναφή ερωτήματα "γιατί αυξάνονται τα έσοδα των ιδιωτικών καναλιών που προκαλούν επίτηδες τηλεοπτικούς καυγάδες των υποψήφιων βουλευτών που γίνονται μπροστά στα μάτια του τηλεοπτικού κοινού", "γιατί οι τηλεθεατές δεν κλείνουν την τηλεόραση όταν προσκαλούνται να συνομιλήσουν (=τσακωθούν) άτομα με εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις για θέματα όπως γάμοι ομοφυλοφίλων, με συνομιλητές τον Δήμαρχο της Τήλου και Ιερωμένους;", "γιατί ενθαρρύνονται σε πολλά φόρουμς καυγάδες, προσβολές, αιτήματα αποκλεισμών μελών κλπ", "γιατί στις κλασσικές συνθέσεις των μεγάλων μουσουργών μας, υπάρχουν καθυστερημένες ή απροσδόκητες πτώσεις τις οποίες περιμένει να ακούσει ο ακροατής", "αν είναι τυχαίο που στα 120.000 ή 130.000 μέλη που βρέθηκαν στο Music Heaven πέρασε από το μυαλό ότι χρειάζεται να συζητήσουν εδώ και τόσα χρόνια για τη μουσική εκπαίδευση και τι τους αποθάρρυνε τελικά ή μήπως η αποθάρρυνση μιας τέτοιας συζήτησης ήταν ακριβώς μία τεχνική της ιστοσελίδας για να πετύχει τεχνική άνοδό της στην κατάταξη της Google Search" (από τους ανθρώπους που μπαίνουν στο φόρουμ για να συζητήσουν, απογοητεύονται και ο ένας περιμένει από τον άλλον να αρχίσει η συζήτηση, για να μη γίνει ο ίδιος στόχος επιθέσεων).

    Μάλλον λοιπόν πρέπει να διαβάσετε την επιστήμη που λέγεται "Search Engines Optimization" (Βελτιστοποίηση Μηχανών Αναζήτησης). Εκεί θα λυθούν οι απορίες σας. Βέβαια η σχέση της Search Engines Optimization μπορεί να σας βοηθήσει αν κατανοήσετε ότι στις απορίες της μουσικής απαντούν και άλλες επιστήμες, όπως η Ψυχολογία για θέματα δημιουργίας έντασης και αναμονής. Στην Ελλάδα που τη μουσική εκπαίδευση την έχουν στα χέρια τους ορισμένοι κλειδοκράτορες της συντεχνίας, η ψυχολογία είναι κάτι "άσχετο" και "συνθέτης" (κατ' αυτούς) γίνεται όποιος δεν έχει ανοίξει ποτέ κανένα βιβλίο ψυχολογίας, απλά κάνει ιδιαίτερα μαθήματα με καθηγητή του Ωδείο, πληρώνει δίδακτρα στο Ωδείο, ακολουθεί τη λογική "έστω και αν είσαι καθηγητής Πανεπιστημίου στην Φούγκα, θα πρέπει να τη σπουδάσεις και σε ένα Ωδείο, για να αποκτήσεις το δικαίωμα να σπουδάσεις Σύνθεση".

    Η αγωνιώδης προσπάθεια ενός συνομιλητή σε ένα φόρουμ να πείσει ορισμένους "καθηγητές Ωδείων" ή "ιδιοκτήτες Ωδείων" για τα λεγόμενά του, ή για το ότι "δεν υπάρχει αυτή η τελειότητα ρυθμίσεων στη ρημαγμένη Ελλάδα (στην οποία δεν αλλάζει παρά μόνο αν η αλλαγή επιβληθεί από την Τρόικα ή τον Ράιχενμπαχ)", δημιουργεί σειρά λέξεων-κλειδιών, τα οποία (έστω και αν αποβληθεί το μέλος που προκαλεί συζητήσεις τελικά από το φόρουμ), με βάση τα πορίσματα της Search Engines Optimization ανεβάζει το φόρουμ σε σειρά κατάταξης της Google Search, όπως ανεβαίνουν ταυτόχρονα και τα ονόματα των μελών (πολλές φορές πλήρη, μαζί με τις ιδιότητες καθηγητού Ωδείου) ώστε να βρίσκονται πρόχειρα αν χρειαστεί κανείς κανένα ιδιαίτερο μάθημα.

    Εάν όμως μπούμε στην απλή λογική (αυτή που μαθαίνει συνήθως ο ανυποψίαστος μαθητής Ωδείου) ότι "όλα αυτά είναι άσχετα με τη μουσική", τότε αγαπητή jorge δίκαια μπορείς να αναρρωτιέσαι πως είναι δυνατόν να κερδίζει το φόρουμ σου από μια απαγόρευση συζητήσεων και αποβολή μελών, με διάφορες προφάσεις ("συζητάμε για την πορτοκαλιά, εσύ που συζητάς με το πορτοκάλι συζητάς για άσχετο θέμα, άνοιξε άλλο νήμα για το "πορτοκάλι") και να κάνουμε και παράθεση προς τον κ. Αλκίνοο "δες υπάρχει κάποιος που εκ συστήματος διαγράφει κάτι που του υποδείξαμε ως λάθος και έτσι αφήνει τα λόγια μας στο κενό" (ίσως έπρεπε να σας περάσει από το μυαλό ότι ο άνθρωπος άκουσε την υπόδειξή σας και σκέφτηκε πως μόνο έτσι μπορούσε να συμμορφωθεί - αλλά εσείς ευκαιρία βρήκατε να τον "σταυρώσετε").

    Βάλτε σε κανένα νήμα και μερικά τραγούδια ακόμα, γιατί αυτά είναι που με ενδιαφέρουν τώρα. Όχι άλλα πράγματα.

     


    jorge
    31.07.2012, 09:42
    Λίγο χαοτική η απάντησή σου, ενώ δεν εξηγείς πως η αποβολή μελών βοηθά στα έσοδα. Λες οτι η αποθάρρυνση μιας συζήτησης είναι τεχνική που βοηθά το site να ανέβει. Αυτό το εξηγείς λιγάκι γιατί αδυνατώ να καταλάβω πως γίνεται;

    Η δική μου άποψη είναι οτι κάνει κακό στα έσοδα και αυτό θα έπρεπε να σας λέει κάτι. Αν στόχος ήταν τα έσοδα, για ποιό λόγο να γίνονται ban κάποιοι και να "χάνουμε" σε κίνηση;
    NikosVy
    31.07.2012, 09:48
    Εξήγησα και πολύ καλά μάλιστα.
    faidonalkinoos
    31.07.2012, 10:00

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosVy στις 31-07-2012 στις 09:33 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 31-07-2012 στις 01:15 έγραψε...

    Μου εξηγείς φίλε inkve πως ακριβώς αυξάνονται τα έσοδα της σελίδας όταν διώχνουμε άτομα που δημιουργούν προβλήματα, άρα στερούμαστε κάποιες σίγουρες επισκέψεις που είχαμε;

    Μπορώ εγώ να σου εξηγήσω, αγαπητέ jorge, μόνο με την προϋπόθεση να θεωρήσεις ότι ορισμένες επιστήμες και τέχνες έχουν κάτι το κοινό με κάποιες άλλες, έχουν κοινά συμπεράσματα και καταλήγουν σε κοινές τεχνικές, ως "επωφελείς". Όπως και το "άτομα που δημιουργούν προβλήματα" που είναι μια έκφραση πολύ "αόριστη" και πολύ "αυθαίρετη".

    Μαζί με το δικό σου ερώτημα, θα μπορούσαν να διατυπωθουν και άλλα συναφή ερωτήματα "γιατί αυξάνονται τα έσοδα των ιδιωτικών καναλιών που προκαλούν επίτηδες τηλεοπτικούς καυγάδες των υποψήφιων βουλευτών που γίνονται μπροστά στα μάτια του τηλεοπτικού κοινού", "γιατί οι τηλεθεατές δεν κλείνουν την τηλεόραση όταν προσκαλούνται να συνομιλήσουν (=τσακωθούν) άτομα με εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις για θέματα όπως γάμοι ομοφυλοφίλων, με συνομιλητές τον Δήμαρχο της Τήλου και Ιερωμένους;", "γιατί ενθαρρύνονται σε πολλά φόρουμς καυγάδες, προσβολές, αιτήματα αποκλεισμών μελών κλπ", "γιατί στις κλασσικές συνθέσεις των μεγάλων μουσουργών μας, υπάρχουν καθυστερημένες ή απροσδόκητες πτώσεις τις οποίες περιμένει να ακούσει ο ακροατής", "αν είναι τυχαίο που στα 120.000 ή 130.000 μέλη που βρέθηκαν στο Music Heaven πέρασε από το μυαλό ότι χρειάζεται να συζητήσουν εδώ και τόσα χρόνια για τη μουσική εκπαίδευση και τι τους αποθάρρυνε τελικά ή μήπως η αποθάρρυνση μιας τέτοιας συζήτησης ήταν ακριβώς μία τεχνική της ιστοσελίδας για να πετύχει τεχνική άνοδό της στην κατάταξη της Google Search" (από τους ανθρώπους που μπαίνουν στο φόρουμ για να συζητήσουν, απογοητεύονται και ο ένας περιμένει από τον άλλον να αρχίσει η συζήτηση, για να μη γίνει ο ίδιος στόχος επιθέσεων).

    Μάλλον λοιπόν πρέπει να διαβάσετε την επιστήμη που λέγεται "Search Engines Optimization" (Βελτιστοποίηση Μηχανών Αναζήτησης). Εκεί θα λυθούν οι απορίες σας. Βέβαια η σχέση της Search Engines Optimization μπορεί να σας βοηθήσει αν κατανοήσετε ότι στις απορίες της μουσικής απαντούν και άλλες επιστήμες, όπως η Ψυχολογία για θέματα δημιουργίας έντασης και αναμονής. Στην Ελλάδα που τη μουσική εκπαίδευση την έχουν στα χέρια τους ορισμένοι κλειδοκράτορες της συντεχνίας, η ψυχολογία είναι κάτι "άσχετο" και "συνθέτης" (κατ' αυτούς) γίνεται όποιος δεν έχει ανοίξει ποτέ κανένα βιβλίο ψυχολογίας, απλά κάνει ιδιαίτερα μαθήματα με καθηγητή του Ωδείο, πληρώνει δίδακτρα στο Ωδείο, ακολουθεί τη λογική "έστω και αν είσαι καθηγητής Πανεπιστημίου στην Φούγκα, θα πρέπει να τη σπουδάσεις και σε ένα Ωδείο, για να αποκτήσεις το δικαίωμα να σπουδάσεις Σύνθεση".

    Η αγωνιώδης προσπάθεια ενός συνομιλητή σε ένα φόρουμ να πείσει ορισμένους "καθηγητές Ωδείων" ή "ιδιοκτήτες Ωδείων" για τα λεγόμενά του, ή για το ότι "δεν υπάρχει αυτή η τελειότητα ρυθμίσεων στη ρημαγμένη Ελλάδα (στην οποία δεν αλλάζει παρά μόνο αν η αλλαγή επιβληθεί από την Τρόικα ή τον Ράιχενμπαχ)", δημιουργεί σειρά λέξεων-κλειδιών, τα οποία (έστω και αν αποβληθεί το μέλος που προκαλεί συζητήσεις τελικά από το φόρουμ), με βάση τα πορίσματα της Search Engines Optimization ανεβάζει το φόρουμ σε σειρά κατάταξης της Google Search, όπως ανεβαίνουν ταυτόχρονα και τα ονόματα των μελών (πολλές φορές πλήρη, μαζί με τις ιδιότητες καθηγητού Ωδείου) ώστε να βρίσκονται πρόχειρα αν χρειαστεί κανείς κανένα ιδιαίτερο μάθημα.

    Εάν όμως μπούμε στην απλή λογική (αυτή που μαθαίνει συνήθως ο ανυποψίαστος μαθητής Ωδείου) ότι "όλα αυτά είναι άσχετα με τη μουσική", τότε αγαπητή jorge δίκαια μπορείς να αναρρωτιέσαι πως είναι δυνατόν να κερδίζει το φόρουμ σου από μια απαγόρευση συζητήσεων και αποβολή μελών, με διάφορες προφάσεις ("συζητάμε για την πορτοκαλιά, εσύ που συζητάς με το πορτοκάλι συζητάς για άσχετο θέμα, άνοιξε άλλο νήμα για το "πορτοκάλι") και να κάνουμε και παράθεση προς τον κ. Αλκίνοο "δες υπάρχει κάποιος που εκ συστήματος διαγράφει κάτι που του υποδείξαμε ως λάθος και έτσι αφήνει τα λόγια μας στο κενό" (ίσως έπρεπε να σας περάσει από το μυαλό ότι ο άνθρωπος άκουσε την υπόδειξή σας και σκέφτηκε πως μόνο έτσι μπορούσε να συμμορφωθεί - αλλά εσείς ευκαιρία βρήκατε να τον "σταυρώσετε").

    Βάλτε σε κανένα νήμα και μερικά τραγούδια ακόμα, γιατί αυτά είναι που με ενδιαφέρουν τώρα. Όχι άλλα πράγματα.

     



    "δες υπάρχει κάποιος που εκ συστήματος διαγράφει κάτι που του υποδείξαμε ως λάθος και έτσι αφήνει τα λόγια μας στο κενό" τι είναι αυτό;

    αυτός είναι ο νόμος; ποιο ακριβώς είναι το θέμα σου περί νόμου ωδείων;

    φίλε NikosVy βοήθησέ με...


    NikosVy
    31.07.2012, 10:38
    Η διαχειρίστρια μου έχει απαγορεύσει να κάνω παραθέσεις που ανήκουν σε άλλα νήματα. Το "εκ συστήματος" το περιλαμβάνει σε απαντητικό προς εσένα ποστ και αναφέρεται σε μένα (στο μόνο που συγκράτησε από όσα έγραψα, δηλαδή). Εγώ λοιπόν θα κάνω ό,τι μου υπέδειξε. Όποιος θέλει, ας ψάξει.
    faidonalkinoos
    31.07.2012, 10:47
    ευχαριστω !!!
    jorge
    31.07.2012, 10:49
    Οι παραθέσεις από άλλα νήματα δεν είναι κακό να υπάρχουν, αρκεί να έχουν σχέση με το θέμα που συζητείται. Νίκο, έλα λίγο στη θέση μας. Δεν σε ξέρουμε, δεν μας ξέρεις. Δεν υπάρχει εμπάθεια ώστε να σου κάνουμε παρατηρήσεις στα καλά καθούμενα. Από την άλλη δεν υπάρχει λόγος να παίρνεις τόσο βαριά τις υποδείξεις που σου γίνονται. Σιγά. Ένα φόρουμ είμαστε. Απλά πρέπει κι εμείς να κρατάμε σε μια τάξη τις συζητήσεις, σύμφωνα με τις δικές μας αντιλήψεις. Γι' αυτό και οι όποιες (ελάχιστες) παρεμβάσεις μας. Μην παρεξηγείσαι τόσο εύκολα :)
    inkve
    31.07.2012, 15:08

    jorge...μα αυτοι που φυγανε...δεν ειναι αναγκαιο να προσφερανε εσοδα στην σελιδα...απλως την κανανε ποιοτικα καλυτερη....

    και ξερεις γιατι την κανανε ποιοτικα καλυτερη...??απαντουσαν και λυνανε αποριες...μουσικες αποριες...

    οι "ποιοτικοι" που ΔΕΝ λυνουν αποριες ομως καυχιουνται για τις μουσικες τους γνωσεις ...και χρησιμοποιουν την σελιδα που εσυ ελιωσες να φτιαξεις ΜΟΝΟ για διαφημιση του εαυτου τους κατα την αποψη σου εχουν ανεβασει το level του site??

    οσον αφορα τα εσοδα μαλλον αυξηθηκαν και καλως κανανε!!!δεν το κατηγορω...κατηγορω ομως στο οτι η δραστηριοτητα αυτη αλλοτριωσε την παλαι ποτε ταυτοτητα του musicheaven...τουτεστιν εγινε πιο ευπεπτη η σελιδα και αρκετα πιο αοσμη για ενα ευρυτερο κοινο που στην τελικη δεν ειναι μουσικοι στην πλειοψηφια τους

    μπορει καποια μελη να ηταν εριστικοι...spoiler...

    καποιοι αλλοι επιθετικοι...spartanwerewolf

    καποιοι αλλοι κουραστικοι....stavman...

    καποιοι αλλοι ηταν υποδειγματα συμπεριφορας...nantiap...

    καποιοι αλλοι πιο χιουμοριστες και ας ξεφυγανε σε καποιο σημειο...pentatonikos...

    και μαζι με αυτους που διωχθηκαν μαζι τους φυγανε και καποιοι αλλοι(πχ rouli726) επισης αψογης συμπεριφορας.... μαλιστα καποιοι απο αυτους ηταν ΜΟΥΣΙΚΟΙ (o-zone)....που προσφερανε γνωση ελευθερα μεσα στο φορουμ....δεν πεταγανε τον τιτλο του επαγγελματος τους προς αλιευση πελατειας...

    οι παραπανω δεν ηταν στην πλειοψηφια τους μουσικοι με τρια στρεμματα χαρτια ο καθενας...ομως φιλε jorge ΠΡΟΣΦΕΡΑΝΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕ  ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΑΝΕ....

    ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΠΙΦΑΣΗ ΠΟΙΟΤΙΚΟΥΣ ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΤΡΙΑ ΣΤΡΕΜΜΑΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΠΟΥ ΑΠΛΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥΣ (ΟΠΩΣ ΠΡΟΕΙΠΕΣ)ΓΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΤΗΣ ΙΔΙΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΓΝΩΣΕΩΝ ΤΟΥΣ...


    ελπιζω η απαντηση μου να μην υπολειπεται στοιχειων και επιχειρηματων...ελπιζω να σε καλυψα jorge...

    επισης νομιζω οτι μου απευθηνθηκε ο faidonalkinoos....ζηταω συγγνωμη καθως ειμαι αρκετα κουρασμενος και προσηλωθηκα στην απαντηση μου προς τον jorge

    αν και δεν δινω ιδιαιτερη σημασια στην βαθμολογηση των μηνυματων...κατα τα αλλα πηρα 4 θετικους ψηφους....ενδιαφερον ε??

    καλο θα ηταν τα μελη αυτα να μας πουν την γνωμη τους...η εστω ας παραμεινουν σιωπηλοι ψηφοφοροι!!!


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 31-07-2012 15:12 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 31-07-2012 15:15 ]


    NikosVy
    31.07.2012, 16:26

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 31-07-2012 στις 15:08 έγραψε...

    ...και ξερεις γιατι την κανανε ποιοτικα καλυτερη...??απαντουσαν και λυνανε αποριες...μουσικες αποριες...

    ...οι "ποιοτικοι" που ΔΕΝ λυνουν αποριες ομως καυχιουνται για τις μουσικες τους γνωσεις ...και χρησιμοποιουν την σελιδα που εσυ ελιωσες να φτιαξεις ΜΟΝΟ για διαφημιση του εαυτου τους κατα την αποψη σου εχουν ανεβασει το level του site??

    Εγώ δεν θα μπορούσα να εκφραστώ τόσο ωραία όσο στο ποστ σου που μόλις διάβασα, αγαπητέ inkve. Ίσως εσύ εκφράζεις πιο εύκολα αυτό που έχεις στην καρδιά σου και αυτό που αισθάνεσαι.

    Φίλε Jorge, αν πραγματικά θέλεις να κάνεις το MusicHeaven να πάει ψηλά και να αφήσει πραγματικές μουσικές συζητήσεις, από αυτές που δεν κάνουν σε κανένα Ωδείο, σε συμβουλεύω να δεις και ένα αμερικάνικο φόρουμ μουσικής το http://composersforum.ning.com/forum . Μπορεί να μην έχει τόσα πολλά εγγεγραμμένα μέλη όπως το MusicHeaven (το MusicHeaven έχει εγγεγραμμένα μέλη ένα αριθμό που ξεπερνά όσους στρατιώτες συγκεντρώθηκαν στην Ελλάδα στη Γενική Επιστράτευση της 20ης Ιουλίου 1974 για την αντιμετώπιση ενδεχόμενης σύρραξης με την Τουρκία), αλλά οι ζουμερές συζητήσεις στο συγκεκριμένο αμερικάνικο φόρουμ ξεπερνούν οπωσδήποτε και κατά πολύ τις μουσικές συζητήσεις του MusicHeaven, ιδιαίτερα μάλιστα σε ποιότητα. Και φυσικά τα μέλη δεν είναι με πραγματικά ονόματα και ιδιότητες όπως «καθηγητής Μουσικής» ή «καθηγητής Ωδείου» ή «Καθηγητής πιάνου και θεωρητικών». Φρόντισε εσύ ο ίδιος να ξεκινήσεις ανάλογα θέματα συζητήσεων, επειδή τα ποστς σου δεν θα κινδυνέψουν να χαρακτηριστούν «ποστ αρνητικής αξιολόγησης», και θα δεις έτσι να ανεβαίνει περισσότερο το επίπεδο του MusicHeaven, όχι μόνο σε αριθμούς επισκεπτόμενων.

    Σ’ αυτό το αμερικάνικο φόρουμ εγώ έχω μερικές δυσκολίες, επειδή δεν είμαι συνθέτης (ίσως το καταφέρω πολύ αργότερα ή ίσως να το καταφέρω στην επόμενη ζωή), αλλά τουλάχιστο μπορώ και συνδυάζω διάφορες επιστήμες στα πορίσματά τους και βγάζω ορισμένα συμπεράσματα, που προκαλούν σε ελληνικά φόρουμ κάποιες αντιδράσεις. Επίσης ήθελα να έγραφα κάτι που να είχε σχέση με την Ελλάδα. Με έχουν προειδοποιήσει  στο συγκεκριμένο αμερικάνικο φόρουμ α) για το απαράδεκτο avatar που είχα αναρτήσει αρχικά και β) επειδή δεν είχα κάνει σημαντικά ποστς (στο MusicHeaven παίρνει κανείς επιπλήξεις για ακριβώς το αντίθετο). Προτίθεμαι να τους γράψω σύντομα κάτι σχετικό με την κινηματογραφική μουσική. Θα τους έγραφα και για το επίπεδο του νομικού πλαισίου μουσικής εκπαίδευσής μας, αλλά στην περίπτωση αυτή μάλλον θα με ρωτούσαν αν «αναφέρομαι στη μουσική εκπαίδευση της Παπούα-Νέα Γουϊνέα» και θα με έφερναν σε δύσκολη θέση. Πρέπει πάντως να τους αναρτήσω κάτι και σύντομα γιατί εκεί αν δεν συνεισφέρεις κάτι ουσιαστικό πέφτει αμέσως διαγραφή.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosVy στις 31-07-2012 16:30 ]


    sapounofouska
    31.07.2012, 19:31

    Καταρχην καλησπερα σας.... Μην αφησετε εναν ανθρωπο να πιει τον καφε τον ησυχος...Απαπαπα....Κατα δευτερον...Σαν ατοφιο παιδι του χωριου πιστευω ακραδαντα την καταπληκτικη εκφραση του..οτι σπειρεις θεριζεις....Θεωρω οτι παραδεισος ανευ αγκαθων δεν υπαρχει με την ολη ευρυτερη σημασια της εκφρασης..

    Κ παμε τωρα να σοβαρευτουμε μετα απο δυο γουλιες καφε..Λοιπον αγαπητε...οσων αφορα την διαχειριστρια ειναι ενα ατομο που προσπαθει παντα να συνετισει-απαντησει-βοηθησει-πληροφορησει-κατατοπησει σε οτιδηποτε περνα απο το χερακι της... Καλο θα ηταν  τα οποια προβληματα σχολια-αποριες-κρισεις κ επικρισεις((((κλεμμενο suspect{#emotions_dlg.biggrin})))) να τα κανεις στην ιδια κ φυσικα προσωπικα.. Μην κρινεις κατακρινεις αποπαιρνεις χωρις να μαθεις...

    Θεωρω οτι τα μεγαλα κεφαλια του σταθμου δεν δημιουργησαν κατι για να  το προβαλλουν αρνητικα ή να μην το προσεχουν ...Ειμαι 100000%%% σιγουρη οτι θελουν-επιδιωκουν-κ προσπαθουν για οτι καλυτερο μπορει να υπαρξει-συνυπαρξει-παρελθει κ απελθει εδω μεσα... 

    Απο κει κ περα... Καποιοι ανθρωποι διαγραφηκαν επειτα απο πολλαπλες αναφορες μελων.. Νομιζετε οτι χχμμμ δεν μας αρεσε αυτος διαγραφη? οχι δεν ειναι ετσι.. Αλλα οταν καποιος προσβαλλει  επανειλημμενα κ πλεον συστηματικα τοτε ναι θα το ξανασκεφτουμε κ γεια σας! κ το θεωρω κ πολυ σωστο.! απο κει κ περα ...τι να κανουμε ρε αδερφε ... μαζι με τα ξερα καιγονται κ τα χλωρα! αν υπαρχουν μελη που ερχονται ΜΟΝΟ Κ ΜΟΝΟ για τα σχολια των φιλων τους εε τοτε δεν εχωω να πω κατι.. στο καλο με την ευχη μας κ  εις ανωτερα site αφου δεν τους αρεσουμε...

    Κ τελος για να κλεισω γιατι θελω να πιω ολο τον καφε μου πριν κρυωσει...ΤΟ musicheaven μου αρεσει εξισου το ιδιο οπως πριν... Αν ψαξεις θα γνωρισεις ΑΡΙΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ εδω μεσα.. δεν θα καθισω να ονομασω ή να αριθμησω (κρυωνει ο καφες κ ειναι πολυς ο κοσμακης που αξιζει να αναφερθει)..

    Αγαπαω musicheaven.. Oχι για το στυλ του.. οχι για τον κοσμο του..οχι για την διαχειριστρια ή τους δημιουργους.. αλλα για ολα αυτα σε συνδυασμο.... 

    ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ (ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ) ΕΙΝΑΙ ΤΑΠΕΙΝΗ ΑΠΟΨΗ ΑΚΡΟΑΤΡΙΑΣ Κ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΩΝ Κ ΤΥΧΟΝ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΩΝ ...ΑΥΤΑΑΑΑ........!!!ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΚΥΡΙΟΙ Κ ΚΥΡΙΕΣ.... ΑΣ ΠΙΩ ΤΟΝ ΚΑΦΕ ΜΟΥ!! {#emotions_dlg.inlove}


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    31.07.2012, 22:56

    Kαλησπέρα. Είμαι μέλος στο ΜΗ από τη 25η Σπτεμβρίου 2011. Κοντεύω ένα χρόνο μέλος και δεν έχω βαρεθεί καθόλου το site που ανακάλυψα ως προτεινόμενη τοποθεσία στον υπολογιστή μου. Έκτοτε πολλά άλλαξαν στο σταθμό και στη προσωπική μου ζωή. Εκείνο που μπορώ να πω είναι ότι αυτός ο ραδιοφωνικός σταθμός με συντρόφεψε στις μοναχικές στιγμές μου, με παρηγόρησε σε δύσκολες στιγμές, με ενημέρωσε για τη μουσική (ως επιστήμη, ως παιδεία, ως καλλιτεχνική ενημέρωση). Επίσης με έφερε αντιμέτωπη με μια πλειάδα διαφορετικών ανθρώπινων χαρακτήρων εντελώς διαφορετικών από το συνάφι των γραφιάδων που ανήκω. Έμαθα και μαθαίνω τους κανόνες μιας μουσικής κοινότητας και τα όρια αυτών. Η χαρά που νοιώθω για το μπουσούλισμα σε αυτή την κοινότητα μεγάλωσε όταν από περαστική νότα "αναβαθμίστηκα" σε βασική νότα. Δεν το περίμενα, αλλά το θεωρώ σαν δώρο για τη συμμετοχή μου αυτή Δεν μετανοιώνω για την είσοδο μου στο ΜΗ και μπορώ να πω ότι το γεγονός ότι μπορώ να λέω την γνώμη μου στο forum ή να σχολιάζω με βοήθησε να μιλώ με περισσότερο θάρρος στη δουλειά μου. Τέλος, θα σημειώσω ότι η σιωπή είναι χρυσός έως ένα σημείο. Αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι αμέτοχη, αλλά σημαίνει ότι η σιωπηλή παρατήρηση της πραγματικότητας σε κάνει πιό σοφό και προσεκτικό. Επίσης, θα ήθελα να καταθέσω μια πεποίθηση που έχω εδώ και πολλά χρόνια: Η πολιτισμένη αντίθεση φέρνει πρόοδο και η απολίτιστη ομοφωνία προκαλεί τέλμα.  Σαν συμπέρασμα θα ήθελα να πω ότι το ενδιαφέρον μου βαίνει αυξανόμενο για ένα πεδίο το οποίο σαν παιδί δεν είχα την δυνατότητα να γνωρίσω και να μελετήσω. Αυτά είχα να παραθέσω και να πω. Με εκτίμηση, Ε.Σ.Wink


    yiannisyiannis
    31.07.2012, 23:08

    Σαν ιστοσελίδα το ΜΗ είναι άπαιχτο. Από εκεί και πέρα είναι και το έμψυχο υλικό, τα μέλη. Τυχαίνει κατά περιόδους να ταιριάζει περισσότερο η χημεία σου με τα ενεργά μέλη που γράφουν και αρθρογραφούν την συγκεκριμένη εκείνη περίοδο, οπότε και γουστάρεις περισσότερο. Άρα λοιπόν, αυτό το συναίσθημα δεν είναι δεδομένο, κάνει κύκλους. Προσωπικά, μετά από 9 χρόνια παρουσίας στο ΜΗ, εξακολουθώ να μπαίνω καθημερινά και να παρακολουθώ τα τεκταινόμενα. Όσον αφορά τα παράπονα που εξέφρασαν ορισμένα μέλη, αυτό είναι εντελώς φυσικό. Σε μια τόσο πολυπληθή διαδικτυακή κοινότητα, είναι φυσικό να υπάρχουν διαφορετικές αντιλήψεις για τις διάφορες φάσεις της λειτουργίας της και για την αντιμετώπιση των όποιων προβλημάτων προκύπτουν.


    jorge
    31.07.2012, 23:55

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 31-07-2012 στις 15:08 έγραψε...

    μπορει καποια μελη να ηταν εριστικοι...spoiler...

    καποιοι αλλοι επιθετικοι...spartanwerewolf

    καποιοι αλλοι κουραστικοι....stavman...

    καποιοι αλλοι ηταν υποδειγματα συμπεριφορας...nantiap...

    καποιοι αλλοι πιο χιουμοριστες και ας ξεφυγανε σε καποιο σημειο...pentatonikos...

    και μαζι με αυτους που διωχθηκαν μαζι τους φυγανε και καποιοι αλλοι(πχ rouli726) επισης αψογης συμπεριφορας.... μαλιστα καποιοι απο αυτους ηταν ΜΟΥΣΙΚΟΙ (o-zone)....που προσφερανε γνωση ελευθερα μεσα στο φορουμ....δεν πεταγανε τον τιτλο του επαγγελματος τους προς αλιευση πελατειας...

    Inkve, από τη στιγμή που αγαπούσαν τόσο πολύ το ΜΗ τα ανωτέρω άτομα, για ποιό λόγο ΜΑΣ ΓΡΑΦΑΝΕ ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ, όταν τους προειδοποιούσαμε; Τόσο αγάπη για το ΜΗ πιά... και να μην είναι διατεθειμένοι να συμβιβαστούν ελάχιστα με όσα τους ζητούσαμε;

    Καλά κάνεις και τα αναφέρεις όλα αυτά, δεν έχω πρόβλημα με την κριτική σου, αλλά επειδή άλλος ο ρόλος σου και άλλος ο δικός μου, θα σου απαντήσω φιλικά και με όλο το σεβασμό ως εξής: "Ο καθένας στα χωράφια του".

    Τι να κάνουμε, έτυχε και την "εξουσία" την έχει ένα φασιστοειδές όπως εγώ, που όπου βλέπει ελεύθερη φωνή προσπαθεί να την καταπνίξει.

    Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό κάποιος στην υπογραφή ΤΟΥ, να βάζει και την ιδιότητά του. Καλά κάνει και την βάζει, δεν απαγορεύεται και μακάρι να βρει 1000 πελάτες μέσα από το MusicHeaven, εφόσον σέβεται τους κανονισμούς σου. Κι εσένα μακάρι να σε πάρει μια μπάντα που θα βρεις στις Αγγελίες και να κάνεις μια μεγάλη καριέρα και πολλά λεφτά.


    loukas76gr
    01.08.2012, 00:23

    Ναι, το γουστάρω... έτσι απλά!

    Υπάρχουν περίοδοι που μπορεί να βαριέμαι, οπότε δεν το επισκέπτομαι συχνά και άλλες που έχω την επιθυμία να μπω, να διαβάσω άρθρα, να 'ποστάρω' κάτι που θα ήθελα να μοιραστώ με τον κόσμο, να 'τσατάρω' με τα μέλη... παλιότερα ή καινούργια... αυτό δεν με ενδιαφέρει. Με ενδιαφέρει η ποιότητα, η 'χημεία' της συζήτησης, τα άλλα δεν κάνω τον κόπο να τα κοιτάξω... αποφεύγω, σαν το διάολο το λιβάνι, να διαβάζω και πόσο μάλλον να συμμετέχω σε 'θεματοκαυγάδες'. Παραμένω στην ουσία του 'θέματος', παραθέτω τη γνώμη μου, αν το επιθυμήσω και θα απαντήσω, προσέχοντας ότι και η κοινότητα του Music Heaven, όπως και κάθε οργανωμένη κοινωνία, διέπεται από κάποιους κανόνες, δεοντολογίας, αξιοπρεπούς συμπεριφοράς, μα προπάντων σεβασμό.

    Παλιότερα και καινούργια μέλη... αυτή είναι η μαγεία μιας 'δυναμικής' κοινωνίας που εξελίσσεται. Όσοι βαριούνται φεύγουν, όσοι επιθυμούν προσέρχονται, αλλά το Music Heaven σαν σημείο αναφοράς είναι πάντα εδώ και για οποιονδηποτε. Και είναι μια 'ανοικτή' κοινότητα που εξελίσσεται με τη γνώση των παλιότερων και τη δυναμικότητα των νέων. Είναι όμορφο να γνωρίζεις νέο κόσμο και να συμπορεύεσαι και να μην παραμένεις στο ίδιο ανιαρό, στατικό σύστημα... 'Κάθε πέτρα που σηκώνεις κρύβει και κάτι άλλο από κάτω', έτσι και οι άνθρωποι. Και θα υπάρχουν συμπάθειες και αντιπάθειες, αλλά μαζί περνούμε λίγο ή περισσότερο από το χρόνο μας εδώ, με τα καλά και τα κακά μας και όλοι χωράμε. Γιατί λοιπόν bad feelings?

    Μετά από 2 ή 5 ή ακόμα και 10 χρόνια καταλαβαίνω ότι μπορεί τελικά να μη 'φταίει' το Music Heaven αν το έχω βαρεθεί... αλλά και εγώ, γιατί στο χρόνο αλλάζουμε όλοι μας, ως δυναμικά εξελισσόμενα ανθρώπινα συστήματα. Και όπως κάθε σχέση, έτσι και η σχέση με το Music Heaven είναι αμφίδρομη. Όταν έχουμε καλή πρόθεση να προσφέρουμε κάτι από εμάς, και ας μην είναι πάντα αποδεκτό, κάποτε θα πάρουμε και κάτι καλό.

    Στο χέρι μας είναι λοιπόν να διατηρήσουμε ένα ζωντανό χώρο συνάντησης, που θα αποτελεί παράδειγμα για τους σκοπούς που εξυπηρετεί.

    Με εκτίμηση.