ελληνική μουσική
    537 online   ·  210.844 μέλη

    L.V.Beethoven Σονατες Για Πιανο

    john1987
    17.04.2008, 20:07
    Νομιζω δε χρειαζεται να αναλυσουμε ποσο σημαντικος συνθετης υπηρξε ο Beethoven για την κλασικη μουσικη,και ποσο οι σονατες για πιανο που συνεθεσε,ειναι βαθεια προσωπικα εργα τα οποια ανοιξαν νεους δρομους και εσπασαν στεγανα στην κλασικη μουσικη...

    Εδω θα ηθελα να μοιραστουμε προτιμησεις αναφορικα με οποιαδηποτε σονατα,αγαπημενες ερμηνειες,και ερμηνευτες...

    Προσωπικα τρεφω ιδιαιτερη εκτιμηση στον Daniel Barenboim για αυτο και αγορασα τη live εκδοση ολων των σονατων,η οποια βγηκε σε μια σειρα dvd,ηχογραφημενη ζωντανα στο Βερολινο το 2005.

    Επισης εχω σε ηχο ολο τον κυκλο απο τον Alfred Brendel που επισης ειναι εξαιρετικος,ενω σε μεμονωμενες σονατες εχω ακουσει μεγαλους πιανιστες οπως ο Pollini,ο Ashkenazy,ο Kempff κτλ.

    Θεωρω οτι ο Daniel Barenboim ερμηνευει αυτα τα μεγαλα εργα τοσο με συνεση προς την παρτιτουρα αλλα βαζοντας και το δικο του παθος...

    Εδω ειναι ολη η σονατα του σεληνοφωτος:




    Ανεβασα και εγω ενα βιντεο το συγκεκριμενο κομματι,που το παιζω κιολας φετος!


    ps:Μολις βρηκα και αυτο το video απο την τελευταια σονατα:
    align=right>[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : john1987 στις 17-04-2008 20:10 ]


    steinway
    18.04.2008, 11:47
    Ωραίο θέμα!! Εμένα προσωπικά η αγαπημένη μου σονάτα είναι η Appassionata opus 57...
    Κάθε μέρος της κι ένα ταξίδι παράξενο... Προσωπικά την έχω ακούσει απ' τον Ashkenazy live κι έπαθα πλάκα, αλλά γενικώς αυτοί που αγγίζουν την ψυχή μου περισσότερο σε σονάτες του Beethoven, ειναι ο Kempff και o Michelangeli όπου η συναισθηματική του νοημοσύνη στα πλήκτρα απέχει αρκετά απ' τους υπόλοιπους...

    Όσο για τη Moonlight που μαθαίνεις, άκουσέ τη και "πίσω" απ' τις λέξεις του Ρίτσου θα δεις κι άλλες πλευρές της, πιο σκοτεινές ή πιο φωτεινές όπως νιώθεις... Αν και νομίζω πως ήδη θα το 'χεις ακούσει..... κ πήγαινέ τη μέχρι και το τρίτο μέρος της, είναι εξίσου συγκινητικό όσο και το πρώτο

    ...θλιμμένα τα τραγούδια μας και γελαστοί αθρώποι!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : steinway στις 18-04-2008 11:48 ]


    john1987
    18.04.2008, 12:43
    Κι εμενα η Appassionata ειναι η αγαπημενη μου!

    Την εχεις ακουσει σε συναυλια του Ashkenazy?wow!

    Την Moonlight εχω μαθει το πρωτο μερος,αλλα θα την παρω μαλλον στον πτυχιο.

    Τωρα παιζω το τελευταιο μερος της op2 no1,οπως ανεφερα πιο πανω.

    Μια αλλη σονατα που επισης ξεχωριζω ειναι η προτελευταια,op 110.
    deathminor88
    18.04.2008, 13:27
    Η moonlight, και γενικά όλες όσες είναι σε κλειδί του do#-. O Kempff μου αρέσει περισσότερο από αυτούς που έχω ακούσει.

    ΥΓ Τυγχάνει το κλειδί του do#- να ήταν και το αγαπημένο του LVB σύμφωνα με μερικούς μουσικολόγους απ' ότι ξέρω.
    steinway
    18.04.2008, 14:16
    Παράθεση:

    Το μέλος john1987 στις 18-04-2008 στις 12:43 έγραψε...

    Κι εμενα η Appassionata ειναι η αγαπημενη μου!

    Την εχεις ακουσει σε συναυλια του Ashkenazy?wow!

    Την Moonlight εχω μαθει το πρωτο μερος,αλλα θα την παρω μαλλον στον πτυχιο.

    Τωρα παιζω το τελευταιο μερος της op2 no1,οπως ανεφερα πιο πανω.

    Μια αλλη σονατα που επισης ξεχωριζω ειναι η προτελευταια,op 110.



    Τον είχα ακούσει πριν 2 χρόνια και παρότι τον εχουν εγκαταλείψει τα δάχτυλά του λόγω ηλικίας, πάλι ανατρίχιασα... Όσο μπόι του λείπει το 'χει σε μουσικότητα, αν και ο Vladimir Ashkenazy είναι εξαιρετικός όταν ερμηνεύει ή διευθύνει τώρα πια, Rachmaninoff!!

    Τι σύμπτωση!! Τώρα διαβάζω την opus 110 που έχει μια υπέροχη coda... Αν βρείς κάτι γι' αυτήν γράψτο εδώ θα χαρώ πολύ!! Όλες οι σονάτες του κρύβουν μια μουσική ποιητική....


    ...θλιμμένα τα τραγούδια μας και γελαστοί αθρώποι!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : steinway στις 18-04-2008 14:22 ]


    Crocodile
    24.04.2008, 12:58

    Είναι αλήθεια ότι ο εικοστός αιώνας ανέδειξε μερικές πολύ μεγάλες προσωπικότητες στον χώρο του πιάνου. Οι σονάτες του Beethoven, έργα κλασικά του πιανιστικού ρεπερτορίου, έχουν ηχογραφηθεί, τόσο όλες μαζί ως κύκλος όσο και μεμονωμένες, αμέτρητες φορές. Προσωπικά θεωρώ ότι πολλά έργα για πιάνο του Beethoven έχει ερμηνεύσει εξαιρετικά ο Rudolf Serkin. Όμως για τις σονάτες "Παθητική" και "Υπό το σεληνόφως" τοποθετώ στην κορυφή τις ερμηνείες της ρωσίδας Ania Dorfmann (1899-1984), οι ηχογραφήσεις των οποίων χρονολογούνται από το 1955. Η συγκεκριμένη πιανίστρια είναι τουλάχιστον από τις πιο εκφραστικές που έχω ακούσει.


    vero
    24.04.2008, 14:17

    Γαμάτες οι σονατες! Μ αρεσουν για την δυναμικοτητα τους!!!!!!


    MirsiniManou
    24.04.2008, 14:53

    KEMPFF κατα την γνωμη μου ο καλυτερος Μπετοβενιστας!Τι να πει κανεις για τις σονατες?Και οι 32 ειναι μνημειωδεις!Αν θα μπορουσα να πω ποια με συγκινει λιγο περισσοτερο μαλλον αυτη θα ηταν η op.101


    vero
    26.04.2008, 23:14

    παιδια εχω βρει την σονατα Moonlight σε ΝΤΟ διεση ελλασονα, ειναι σωστη η κλιμακα που βρισκεται το κομματι ?Smile


    -----------------
    Eχω ενα κομπο στο λαιμο και μια θηλια που όλο στενευει Ελα και κανε μουσικη την τρελα που με διαφεντευει

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vero στις 26-04-2008 23:15 ]


    john1987
    27.04.2008, 18:54

    Ναι ειναι η σωστη κλιμακα!

     

    Εχω ακουσει σε καποιες σονατες τον Kempff αλλα μου φαινεται πολυ "ξερος" γενικα.

     

    Τον Serkin μονο σε ενα βιντεο στο youtube τον εχω ακουσει...

     

    steinway,μεγαλη τυχη να ακουσεις τον Ashkenazy εστω και σε αυτη την ηλικια.Και το 1/3 της τεχνικης που ειχε στα νιατα του να εχει,θα ειναι εξαιρετικος!!

    Περαιτερω εντυπωσεις πες μας!

    Παντως η opus 110 ειναι εξαιρετικα δυσκολη και ερμηνευτικα και τεχνικα..

     

    Επισης μια σονατα αξιολογη ειναι η op28 no 15 "Pastorale"

     


    john1987
    24.09.2008, 18:47

    Παιδες ανεβηκαν και οι ερμηνειες του Βarenboim στην Παθητικη (Νο 8 σονατα) στο youtube.

    Προσωπικα τις θεωρω εξαιρετικες ερμηνειες...Ακουω εντυπωσεις!

    >

    >

    >
    john1987
    07.05.2009, 21:28

    up!

     

    Ακουστε και κατι περα απο Ρουβα ρε.


    fibonazzi
    08.05.2009, 00:55

    Δυστυχώς οι σονάτες του Μπετόβεν πολύ σπάνια αποδόθηκαν από τους mainstream Πιανίστες του 20ου αιώνα όπως πρέπει.

     

    Δοκιμάστε μια εναλλακτική πρόταση: Ronald Braudigam. Θα δείτε πως ο Μπετόβεν έχει ακόμα περισσότερη δύναμη από όσο νομίζετε.

     

    Από mainstream προτιμώ Brendel. Συντηρητικός αλλά σωστός. Ο Baremboim υπερβολικά αργός ορισμένες φορές, είναι ο τύπος πιανίστα που προτιμά να θυσιάζει το έργο για να δείχνει πόσο όμορφα μπορεί να παίζει. Τουλάχιστον στα νιάτα του. Τωρα δεν ξέρω, δεν άκουσα την νέα ηχογράφηση ακόμα.


    john1987
    10.05.2009, 12:57

    Τι εννοεις "οπως πρεπει"?Εγω παντως θεωρω τις ερμηνειες τις "ιστορικες" που υποτιθεται ειναι πιο κοντα στον 19ο αιωνα,τις θεωρω πολυ αχρωμες.

     

    Ο Brendel ειναι εξαιρετικος,αλλα καποιες φορες ειναι υπερβολικα "σωστος",δε δινει το κατι εξτρα που θα απογειωσει την ερμηνεια κατα τη γνωμη μου!

     

    Δες τα videos και θα αλλαξεις αποψη.Για μενα ο Barenboim ειναι ο κορυφαιος ερμηνευτης Beethoven του 20ου αιωνα.Ειναι στο υφος του Beethoven σαφως,αλλα παιζει και με παθος.