ελληνική μουσική
    823 online   ·  210.850 μέλη

    Metallica: Νέα τραγούδια (2008)

    sitzoune81
    15.07.2008, 16:21

    Παράθεση:

    Το μέλος Bgre στις 15-07-2008 στις 12:43 έγραψε...

    2)σχετικα άσχετο : sitzoune81 κοντραρεσαι στα παντα για να κανεισ επιδειξη γνωσεων ή το κανεις απο κουσουρι?


    {#emotions_dlg.blink}..............................{#emotions_dlg.lol} {#emotions_dlg.lol}

    κι οπως διαβασα καπου (πολυ ευστοχα)...

    "Δώδεκα μέτρα από την πόρτα σας και εσάς πέρα βρέχει,
    με το γνωστό τροπάριο του λόγος δεν πέφτει,
    κι ο μήνας εννιά, να στε καλά
    βρε ας πάει να φάει τα μούτρα της κι αυτή η γενιά"

    δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο, αλλα πολυ μου αρεσε!


    sillia
    15.07.2008, 16:24

    FOR EVER





    επισυναπτόμενα: metallica-stokholm-16.jpg 
    Iced_jacob
    15.07.2008, 16:26

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 15-07-2008 στις 16:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Bgre στις 15-07-2008 στις 12:43 έγραψε...

    1)εγω δν διαβαζω τ svopolis , οποτε tnx rompa
    2)σχετικα άσχετο : sitzoune81 κοντραρεσαι στα παντα για να κανεισ επιδειξη γνωσεων ή το κανεις απο κουσουρι?
    3)οι metallica εχοθν βαλει το χερι τους στην εξαλωση της μεταλ μουσικης και δν μπορει να το αρνηθει κανεις αυτο.Οσο για το νεο τους album περιμενοθμε να το ακούσουμε , και μετα κρινουμε....

    {#emotions_dlg.rockon}



    Λοιπόν οι METALLICA έχουν τη δική τους ΜΕΓΑΛΗ ιστορία στο METAL. Η αλήθεια να λέγεται. Aν δεν θέλουν να την τιμήσουν πρόβλημά τους. Περιμένω το αλμπουμ. Ρομαντισμοί τέλος!! Δεν μπορώ να κοιτάω συνέχεια το παρελθόν.

    Μαζί σε ότι απαντά ο φίλος από το rocking.....Για όσους έχουν προβληματάκι!!!!!!

    __________________


     

    ΑΚριβώς αυτό.  Άμα οι ίδιοι δεν τιμούν την ιστορία τους τοτέ εμείς απλά παμε αλλού.  Δεν είναι και οι μόνοι μπάντα στον κόσμο.  Υπάρχουν πολύ καλύτερες μπάντες γνωστές και μη τωρα


    Bgre
    15.07.2008, 16:31

    δν ειναι η μονη μπαντα στον κοσμο....αυτο το ξερουμε ήδη:P
    καλυτερες μπαντες....σχετικο ειναι αυτο , αλλα οχι λαθος;)


    Iced_jacob
    15.07.2008, 16:45

    Παράθεση:

    Το μέλος Bgre στις 15-07-2008 στις 16:31 έγραψε...

    δν ειναι η μονη μπαντα στον κοσμο....αυτο το ξερουμε ήδη:P
    καλυτερες μπαντες....σχετικο ειναι αυτο , αλλα οχι λαθος;)



    Όταν λέω καλύτερες δεν εννοώ πως μπορούν πολλοί να βγαλουν δίσκους όπως το Master ή το ride the lightning.  Αλλά σίγουρα πολλές μπορούν να γράψουν κάτι καλύτερο απο το st anger ;)


    Bgre
    15.07.2008, 16:51

    ενοειται ρε c...αλλα ας μεινουμε στα καλυτερα , και οχι στα χειροτερα{#emotions_dlg.beer}


    StavmanR
    15.07.2008, 16:56

    Σταμάτησα να παρακολουθώ τους Metallica, κάπου στο 1994-95, όταν και μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι πλέον η δημιουργία δεν είναι προϋπόθεση της αναγνώρισης, αλλά αντίστροφα η αναγνώριση είναι προϋπόθεση της δημιουργίας. Για να μην τους αδικήσω έναντι άλλων συγκροτημάτων, το ίδιο συμβαίνει και με πολλά άλλα συγκροτήματα που εμφάνισαν αναγνωρισιμότητα περισσότερη από όση μπορούσαν να διαχειριστούν.

     

    Ως νέος με έντονη αντιπολεμική, κοινωνιολογική και ιδεολογική έκρηξη, παρακολούθησα, σχεδόν ευλαβικά, το συγκεκριμένο συγκρότημα, το οποίο παρουσίαζε ένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον έναντι πολλών εκ των υπολοίπων του χώρου και της εποχής. Προσεγμένος στίχος (πχ. ο δίσκος ...and justice for all είναι στιχουργικά φιλοσοφική προσέγγιση, ξεφεύγει από την τέχνη), νέες τεχνοτροπίες σε ρυθμούς και μελωδίες και γενικά ένα καλοστημένο συνολικό project που έγινε πρότυπο (το project) για τα συγκροτήματα που ακολούθησαν.

     

    Προσπάθησα έκτοτε να ακύσω κάποιες σύγχρονες δημιουργίες, αλλά έδιναν μία αίσθηση παλιμπαιδισμού με αναφορές σε Punk, garage κλπ. σε μία προσπάθεια διαφοροποίησης μέσω της επιστροφής στις ρίζες. Έχω ξεχωρίσει μερικά κομμάτια από LOAD, RELOAD κλπ. τα οποία όμως μου δίνουν την αίσθηση ότι δεν είναι προσεγμένα με το μεράκι και τη σχολαστικότητα που υπήρχε παλαιότερα.

     

    Τέλος, είναι καλό να θυμόμαστε η σύγχρονη POPular (περιλαμβάνει πολλές τεχνοτροπίες ο χαρακτηρισμός POP, όσο κι αν μας τρομάζει το άκουσμα) μουσική, είναι στηριγμένη επάνω σε ένα πολυπληθές και πολυπαραγοντικό project, που πλέον κάθε συγκρότημα έπρεπε να απαρτίζεται από πχ 40-50 άτομα, τα οποία και συμμετέχουν στην τελική μορφή. Σας θυμίζω ότι πχ. στο Nothing else matters, όλο το background με τα βιολιά και τις μελωδίες ανήκει αναγνωρισμένα στον παραγωγό. Χωρίς τις προσθήκες αυτές, το κομμάτι θα ήταν ένα μέτριο(κλασικό, συνηθισμένο) κιθαριστικό άκουσμα.

     

    Θα μου συγχωρέσετε το γεγονός πως όταν αναφέρομαι γενικά σε Metallica θα εστιάζω την αναφορά μου στην προ LOAD εποχή, για προσωπικούς αισθητικούς λόγους.


    Iced_jacob
    15.07.2008, 17:09

    Παράθεση:

    Θα μου συγχωρέσετε το γεγονός πως όταν αναφέρομαι γενικά σε Metallica θα εστιάζω την αναφορά μου στην προ LOAD εποχή, για προσωπικούς αισθητικούς λόγους.



     

    Όπως και το 90% των οπαδών τους νομίζω..Wink


    p3tr0s
    16.07.2008, 14:58

    Όποιος βρέθηκε στο Tera Vibe στην Μαλακάσα 3 Ιουλίου 2007 είδε ποιοι είναι οι μεγάλοι Metallica..Απλά απίστευτοι..


    sillia
    16.07.2008, 16:53

    Για σένα p3tr0s και για όσους έζησαν αυτή την μαγική βραδυά!!!{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}





    επισυναπτόμενα: 709898228_bcfbac795b.jpg 
    sillia
    16.07.2008, 16:55

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 16-07-2008 στις 16:53 έγραψε...

    Για σένα p3tr0s και για όσους έζησαν αυτή την μαγική βραδυά!!!{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}









    επισυναπτόμενα: 709892030_a399514d16.jpg 
    sillia
    16.07.2008, 16:57

    METALLICAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!





    επισυναπτόμενα: 709904082_583dcc9bf5.jpg 
    sillia
    16.07.2008, 16:58

    Για να μην ξεχνάμε!!!!!!!!!!





    επισυναπτόμενα: 709028703_5bc5a716a7.jpg 
    sitzoune81
    16.07.2008, 19:00

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 16-07-2008 στις 16:55 έγραψε...






    Η καλυτερη φωτο που μπορουσες να βαλεις ειναι αυτη!!!!

    Για τον μονο λογο επειδη ανεμιζει το ΘΕΙΚΟ πανό των ΘΕΩΝ Mastodon.............fackerz !!!!!!!!!!!!!!!!!!

    deathminor88
    16.07.2008, 19:07

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 16-07-2008 στις 19:00 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 16-07-2008 στις 16:55 έγραψε...






    Η καλυτερη φωτο που μπορουσες να βαλεις ειναι αυτη!!!!

    Για τον μονο λογο επειδη ανεμιζει το ΘΕΙΚΟ πανό των ΘΕΩΝ Mastodon.............fackerz !!!!!!!!!!!!!!!!!!



     

     

    +1 {#emotions_dlg.thumbup}


    sillia
    16.07.2008, 21:16

    MASTODON.....SUPER KAI AΓΑΠΗΜΕΝΟΙΙΙΙΙ{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}