ελληνική μουσική
    323 online   ·  210.844 μέλη

    Η Οικειότητα καταργει τον σεβασμο;

    Sokratis121974
    18.04.2008, 16:14
    Αγαπητοι φιλοι. Ακουσα ενα ωραιο απο καποιον ανθρωπο.
    Η Οικειότητα καταργει τον σεβασμο. Μαλιστα μου το δικαιολογησε ως εξης:
    Οταν καποιος ανθρωπος γνωρισει καποιον αλλο τι του λεει; Στην αρχη Χαιρω πολυ!
    Οταν τον ξαναδει: ΑΑΑ!!!! τι κανετε κυριε (ταδε), Αργοτερα: Αααα!! γεια σου ταδε, ποιο μετα: Ελα ρε ταδε, Και οσο τον γνωριζουμε περισσοτερο, Ελα ρε μ....κα ταδε, και το αποκορυφωμα: Ρε μ....κα (χωρις ταδε)....
    Τι λετε;
    Orfeus
    18.04.2008, 16:20
    Δυο πράγματα μόνο:

    - Τη συγκεκριμένη λέξη, τη χρησιμοποιώ συνήθως εκεί που αρμόζει και πάρα πολύ σπάνια!

    - Όσο δε για τους ανθρώπους που σέβομαι, αγαπώ και θεωρώ φίλους μου, την έχω αποκλείσει από το λεξιλόγιό μου.

    Αυτά!
    Sokratis121974
    18.04.2008, 16:22
    Πολυ καλο!!!
    AlmaNegra
    18.04.2008, 16:38
    Κατά τη γνώμη μου δεν καταργεί το σεβασμό αλλά τους τρόπους έκφρασής του.
    Φαίνεται ότι φεύγει ο σεβασμός αλλά είναι εκεί.

    Άσε που το σεβασμό τον δείχνουμε με συμπεριφορές και πράξεις, όχι μόνο με λόγια.
    Fanatiko
    18.04.2008, 16:45
    Παράθεση:

    Το μέλος Sokratis121974 στις 18-04-2008 στις 16:14 έγραψε...

    Αγαπητοι φιλοι. Ακουσα ενα ωραιο απο καποιον ανθρωπο.
    Η Οικειότητα καταργει τον σεβασμο. Μαλιστα μου το δικαιολογησε ως εξης:
    Οταν καποιος ανθρωπος γνωρισει καποιον αλλο τι του λεει; Στην αρχη Χαιρω πολυ!
    Οταν τον ξαναδει: ΑΑΑ!!!! τι κανετε κυριε (ταδε), Αργοτερα: Αααα!! γεια σου ταδε, ποιο μετα: Ελα ρε ταδε, Και οσο τον γνωριζουμε περισσοτερο, Ελα ρε μ....κα ταδε, και το αποκορυφωμα: Ρε μ....κα (χωρις ταδε)....
    Τι λετε;

    Συμφωνώ απολύτως......
    CROSS
    18.04.2008, 16:55
    Το ακριβώς αντίθετο ισχύει:η οικειότητα εμπνέει τον σεβασμό.Αν δεν γνωρίζεις κάποιον πώς μπορείς να ξέρεις αν είναι άξιος σεβασμού?
    rigas
    18.04.2008, 18:14
    Δεν είναι θέμα κόπου,
    είναι θέμα ανθρώπου.

    Αν το 'χεις (σεβασμός), δεν το χάνεις,
    αν πάλι δεν το 'χεις, είναι δύσκολο να το αποκτήσεις.
    Liza32
    18.04.2008, 21:11
    Εξαρτάται το επίπεδο του καθένα! Είναι στον άνθρωπο να έχει απο φυσικού του αυτό που λένε τάκτ καθ΄όλη τη διάρκεια της γνωριμίας του με κάποιον. Είναι βασικό να ξέρει που αρχίζει και που τελειώνει κάτι. Δεν έχει σημασία πόσο καιρό γνωρίζεις κάποιον, και τι αισθάνεσαι για αυτόν. Πρέπει να κρατάμε τις ισορροπίες, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα συμβεί στο μέλλον. Εγω προσωπικά, δεν μπορώ να δω τον άλλο ειδικά αν πρόκειτε για πολυ΄μεγαλύτερο μου άνθρωπο διαφορετικά, όσο καιρό και αν τον γνωρίζω. Ακόμα και αν δεν το αξίζει, φέρομαι πάντα με σεβασμό, διότι έτσι είμαι απο τη φύση μου. Έχω σαν αρχή μου, ότι αν είσαι σωστός απέναντι στους άλλους, ότι και αν σου κάνουν, αυτοί θα είναι που θα χάσουν στο μέλλον, αν συμβεί κάτι όχι εσύ. Ναι, η οικειότητα καταργεί το σεβασμό. Γι΄αυτό καλύτερα, μακρυά και αγαπημένοι παρά μαζί και μαλωμένοι!
    venceremos
    19.04.2008, 13:22
    " Ναι, η οικειότητα καταργεί το σεβασμό. Γι΄αυτό καλύτερα, μακρυά και αγαπημένοι παρά μαζί και μαλωμένοι! "
    Το πιστευεις αυτο βρε Λιζα; Να κραταμε αποστασεις απ τους ανθρωπους;; Οι ανθρωποι που σεβονται ο ενας τον αλλον δεν φοβουνται να δειξουν το πραγματικο τους προσωπο, τις πραγματικες τους σκεψεις, να τσακωθουν και να τα ξαναβρουν, και αν η σχεση αξιζει θα ειναι δυνατοτερη μετα το καυγα.. Αν δεν ειναι αρκετα δυνατη ο καβγας απλα θα αποκαλυψει τις αδυναμιες και οι δυο μεριες θα αποτραβηχτουν. Γιατι στα δυσκολα αποκαλυπτεται ο χαρακτηρας σου και φαινεται πού τοποθετεις τον αλλον.
    Κι εγω πιστευω οτι αυτο που λενε σεβασμος καποιοι δεν ειναι τιποτα αλλο απο τυπικοτητες και κοινωνικοι συμβιβασμοι. Συμφωνω κι εγω οτι μονο με την εξοικειωση κερδιζεται ο σεβασμος και η αποδοχη του αλλου με τα καλα του και τα στραβα του.

    punkster
    19.04.2008, 18:10
    Παράθεση:

    Το μέλος CROSS στις 18-04-2008 στις 16:55 έγραψε...

    Το ακριβώς αντίθετο ισχύει:η οικειότητα εμπνέει τον σεβασμό.Αν δεν γνωρίζεις κάποιον πώς μπορείς να ξέρεις αν είναι άξιος σεβασμού?



    Απ το στομα μου το πηρες!

    Απ οσο το αντιλαμβανομαι εγω, σεβασμος ειναι κατι παραπανω απο το να μιλας στον αλλον με το σεις και με το σας.
    Δεν ειναι τοσο θεμα λεξεων, αλλα περισσοτερο αισθηματων και τροπου με τον οποιο συμπεριφερεσαι στον αλλον, πως τον αντιμερωπιζεις.

    Η οικειοτητα λοιπον, μας επιτρεπει να γνωρισουμε τις βαθυτερες και πιο σκοτεινες πτυχες του χαρακτηρα ενος ανθρωπου, αρα ειμαστε και σε θεση να κρινουμε καλυτερα αν του αξιζει ο σεβασμος μας ή οχι. Γιατι για μενα, ο σεβασμος δεν ειναι κατι αυτονοητο, αλλα πρεπει ο αλλος να αποδειξει οτι του αξιζει.






    siopiloss
    19.04.2008, 22:29
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 19-04-2008 στις 18:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος CROSS στις 18-04-2008 στις 16:55 έγραψε...

    Το ακριβώς αντίθετο ισχύει:η οικειότητα εμπνέει τον σεβασμό.Αν δεν γνωρίζεις κάποιον πώς μπορείς να ξέρεις αν είναι άξιος σεβασμού?



    Απ το στομα μου το πηρες!

    Απ οσο το αντιλαμβανομαι εγω, σεβασμος ειναι κατι παραπανω απο το να μιλας στον αλλον με το σεις και με το σας.
    Δεν ειναι τοσο θεμα λεξεων, αλλα περισσοτερο αισθηματων και τροπου με τον οποιο συμπεριφερεσαι στον αλλον, πως τον αντιμερωπιζεις.

    Η οικειοτητα λοιπον, μας επιτρεπει να γνωρισουμε τις βαθυτερες και πιο σκοτεινες πτυχες του χαρακτηρα ενος ανθρωπου, αρα ειμαστε και σε θεση να κρινουμε καλυτερα αν του αξιζει ο σεβασμος μας ή οχι. Γιατι για μενα, ο σεβασμος δεν ειναι κατι αυτονοητο, αλλα πρεπει ο αλλος να αποδειξει οτι του αξιζει.










    Vanna
    22.04.2008, 16:05
    Όχι απαραίτητα! Υπάρχουν άτομα με τα οποία αισθάνομαι οικεία και άνετα αλλά τους μιλάω στον πληθυντικό και με τον αρμόζων σεβασμό. Ίσα ίσα που όταν έχεις καλές σχέσεις με τον άλλον και τον γνωρίζεις σε βάθος τον σέβεσαι πολύ περισσότερο από πριν!
    parisA
    08.05.2008, 18:03

    H απαξίωση καταργεί το σεβασμό


    marakiasteraki
    04.06.2008, 23:11

    Η οικιοτητα και ο σεβασμος μπορουν να συνυπαρξουν.....Αναλογα βεβαια που απευθυνεσε!


    Moonchild92
    05.06.2008, 00:27

    Εγώ θα έλεγα πως ο σεβασμός δηλώνεται έμπρακτα και όχι με τα λόγια....Οι λέξεις άλλωστε παρεξηγούνται, οι πράξεις ποτέ! Και όντως, με την οικειότητα ανακαλύπτεις με τον καιρό κρυμμένες πτυχές του άλλου και αυτό μόνο στον σεβασμό προς αυτόν μπορεί να οδηγήσει......


    pluton
    05.06.2008, 16:48

    Παράθεση:

    Το μέλος Sokratis121974 στις 18-04-2008 στις 16:14 έγραψε...

    Αγαπητοι φιλοι. Ακουσα ενα ωραιο απο καποιον ανθρωπο.
    Η Οικειότητα καταργει τον σεβασμο. Μαλιστα μου το δικαιολογησε ως εξης:
    Οταν καποιος ανθρωπος γνωρισει καποιον αλλο τι του λεει; Στην αρχη Χαιρω πολυ!
    Οταν τον ξαναδει: ΑΑΑ!!!! τι κανετε κυριε (ταδε), Αργοτερα: Αααα!! γεια σου ταδε, ποιο μετα: Ελα ρε ταδε, Και οσο τον γνωριζουμε περισσοτερο, Ελα ρε μ....κα ταδε, και το αποκορυφωμα: Ρε μ....κα (χωρις ταδε)....
    Τι λετε;

     

    Χαχαχαχα... Όντος έτσι είναι. Μερικές φορές η πού οικειότητα καταργεί το σεβασμό...


    oulion
    05.06.2008, 17:18

    Η εξοικείωση τον καταργεί...Όχι η οικειότητα!


    PHILIPPOSSM
    05.06.2008, 17:38

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 18-04-2008 στις 16:20 έγραψε...

    Δυο πράγματα μόνο:

    - Τη συγκεκριμένη λέξη, τη χρησιμοποιώ συνήθως εκεί που αρμόζει και πάρα πολύ σπάνια!

    - Όσο δε για τους ανθρώπους που σέβομαι, αγαπώ και θεωρώ φίλους μου, την έχω αποκλείσει από το λεξιλόγιό μου.

    Αυτά!

    Συμφωνω με τον Γιωργο με μια επι προσθετη λεπτομερια.

    Δυστιχως καμια φορα μου ξεφευγει η λεξη αυτη και σε ατομα που δεν θελω να τους αποκαλω ετσι. "Εν τη ριμη του λογου".

    Επισης πιστευω οτι τον σεβασμο τον κερδιζεις και δεν μπορεις μετα να τον καταργεις!!!!


    -----------------
    http://blogs.musicheaven.gr/philippossm

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PHILIPPOSSM στις 05-06-2008 17:38 ]


    PashalinaMakia
    05.06.2008, 21:25

    Δεν θα συμφωνήσω.είναι ανάλογα με τα άτομα.Υπάρχουν τύποι ανθρώπων που εμπνέουν σεβασμό κι άλλοι όχι.Υπάρχουν τύποι όμως που δεν είναι άξιοι να κερδίσουν το σεβασμό σου.

    Προσωπικά,όσο καλύτερα γνωρίζω κάποιον τον σέβομαι περισσότερο.


    VoodooChild
    06.06.2008, 00:55

    Θα συμφωνησω και με τον Ορφεα και με τον Philippo.

    Οταν γνωριζεις για πρωτη φορα καποιον δεν τον <<σεβεσαι>> γιατι απλα δεν τον γνωριζεις.

    Τον αποδεχεσαι σαν οντοτητα και κατα τη γνωμη μου γι'αυτο λες <<χαιρω πολυ>>.Για να τον σεβαστεις θα περασει αρκετο διαστημα μεσα στο οποιο πολλα θα παιξουν ρολο (ανοικουν σε αλλο topic).

    Οταν λοιπον σεβεστεις  ενα ατομο, μετα δεν διαγραφετε και εαν ναι,σημαινει ειτε οτι εχεις κανει λαθος επιλογη ,ειτε το ατομο αυτο ειναι πολυ καλος ηθοποιος.

    Το να τον πεις <<μαλακα>> εν τη ριμη του λογου δεν νομιζω οτι χανεται ο σεβασμος,οπως δεν νομιζω οτι υπαρχει <<απαραιτητα >> σεβασμος απο οποιον μιλαει μα το σεις και με το σας.