ελληνική μουσική
    769 online   ·  210.850 μέλη

    Η Οικειότητα καταργει τον σεβασμο;

    fotis70
    06.06.2008, 09:41

    Ο σεβασμός αποτελεί το άτυπο σύνορο της προσωπικότητάς μας.

    Εμείς καθορίζουμε τα όριά της και οι άλλοι ανάλογα με την στάση που θα κρατήσουν απέναντί μας  θα μας δείξουν αν μας σέβονται ή όχι.

    Δεν υπάρχει   «εν τη ρύμη του λόγου». Αυτό είναι δικαιολογία. Από συνήθεια κάποιοι πολλές φορές φτύνουνε στον δρόμο, γιατί δεν το κάνουνε και στο σπίτι τους ή στο σπίτι του άλλου;   


    VoodooChild
    06.06.2008, 11:00

    Νομίζω ότι εξαρτάται από την καλλιέργεια του ατόμου.

    Ένας καλλιεργημένος άνθρωπος δεν θα σταματήσει να σέβεται κάποιον στο βωμό της οικειότητας.

    Από την άλλη, ο σεβασμός είναι σαν την εμπιστοσύνη.

    Κερδίζεται.


    Morpheus91
    06.06.2008, 11:34

    Εξαρτάται το πως εννοείς το σεβασμό ...


    panosbousalis
    06.06.2008, 21:38

    Φυσικά και δεν τον καταργεί.  Καταργεί τα προσχήματα και αποκαλύπτεται αν υπάρχει πραγματικός σεβασμός ή απλά το τυπικό μιας επικοινωνίας που το στεγανοποιεί η απόσταση.


    renabill
    07.08.2008, 11:22

    Είναι θεμα αρχών.Εγώ αυτούς με τους οποίους έχω οικειότητα,και τους αγαπώ, τους σέβομαι πολύ! Ακόμα και αν τον άλλο τον προσφωνήσεις μια φορά με μια όχι τόσο επίσημη έκφραση, χάριν πλάκας αυτό δε σημαίνει  ότι δεν τον σέβεσαι.Υπάρχουν όμως και κάποιοι με τους οποίους έχω μεν οικειότητα, αλλά δεν ταιριάζουν οι χαρακτήρες μας και δεν τους σέβομαι ιδιαίτερα, ενώ μερικοί που τους σέβομαι πολύ δε νιώθω οικειότητα μαζί τους.Είναι αναλόγως τα άτομα και τις περιστάσεις.


    stevi93
    07.08.2008, 11:51

    φυσικα και δεν τον καταργει..
    οπως ειπωθηκε και πιο πανω,ειναι θεμα αρχων του καθε ατομου,και φυσικα προσωπικοτητας..


    BAGRATION
    07.08.2008, 11:55

    Για να ξεκινήσει κάποιος από το "γειά σας κυριε τάδε" και να φτάσει στο "που 'σε ρε μ*****α " πάει να πέι ότι του έχεις δώσει και εσύ δικαιώματα να σε φωνάζει έτσι με τη στάση σου απεναντί του.


    Sokratis121974
    07.08.2008, 17:18

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 07-08-2008 στις 11:55 έγραψε...

    Για να ξεκινήσει κάποιος από το "γειά σας κυριε τάδε" και να φτάσει στο "που 'σε ρε μ*****α " πάει να πέι ότι του έχεις δώσει και εσύ δικαιώματα να σε φωνάζει έτσι με τη στάση σου απεναντί του.



    Σαφως και εχω δωσει δικαιωματα.....αλλοστε, αυτο που με προβληματησε (εξου και το τοπικ)

    ειναι οτι γινεται μετα δικαιωμα για να εχουμε διαλογους που πολλες φορες ξεφευγουν.....

    σαφως και δεν παει να πει οτι οποιος μιλαει με το σης και με το σας, σημαινει οτι ειναι ανθρωπος που σεβεται τα δικαιωματα και την ελευθερια του συνανθρωπου......Αλλοστε οι μεγαλυτεροι εγκληματιες στον κοσμο (δικτακτορες, βαναυσοι τυρανοι,κτλ) ετσι μιλουσαν, και μιλουν.....

    Το ζητημα ειναι νομιζω οτι πολλες φορες ολο αυτο το σκηνικο, (δηλαδη το να ξεφευγουν απο τα ορια οι σχεσεις), ισως να γινεται αιτια να καταστρεφονται, η να δημιουργουνται διαμαχες.....


    NikFrance
    09.08.2008, 01:09

    Η πολύ οικειότητα "βλάπτει" σοβαρά τον σεβασμό και τις ανθρώπινες σχέσεις αυτό είναι το μονο σίγουρο...

    Πάντα πρέπει να υπάρχουν κάποια όρια και κάποιες "αποστάσεις"...σε σχέσεις ανάμεσα γονείς παιδί...ζευγαριού...φίλων...συναδέλφων  κτλ...!

    Διαφορετικά είναι πολύ εύκολο να ξεπεραστούν τα όρια να έχουμε παρεξηγήσεις ρήξεις σχέσεων αισθημάτων κτλ.

    Σε normal ανθρώπινες σχέσεις δεν υπάρχει πρόβλημα, το πρόβλημα το έχω βιώσει πιο πολύ σε άτομα που παίρνουν μονοι τους στην ουσία πολύ οικειότητα, χωρίς να έχουν την δυνατότητα δυστυχώς να καταλάβουν τι κάνουν και φυσικά εξελίσσονται κωμικοτραγικά γεγονότα!!


    marakiasteraki
    13.12.2008, 17:21

    Τον σεβασμό τον κερδίζεις...


    mitskinis
    13.12.2008, 17:57

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 18-04-2008 στις 16:20 έγραψε...

    Δυο πράγματα μόνο:

    - Τη συγκεκριμένη λέξη, τη χρησιμοποιώ συνήθως εκεί που αρμόζει και πάρα πολύ σπάνια!

    - Όσο δε για τους ανθρώπους που σέβομαι, αγαπώ και θεωρώ φίλους μου, την έχω αποκλείσει από το λεξιλόγιό μου.

    Αυτά!

    Συμφωνώ με τα παραπάνω απολύτως {#emotions_dlg.thumbup}


    kidX
    14.12.2008, 13:23

    Οι ισορροπίες ειναι πολύ ευαίσθητες και οι ανθρωποι αρκετα άγαρμποι...
    Τα ορια την οικειότας ειναι διαφορετικά για τον καθε ανθρωπο και
    μπορούν να παραβιαστουν πολύ εύκολα απο αλλους ανθρώπους που
    θετουν σαφώς ψηλότερα όρια χωρίς αυτο να σημαινει την κατάργηση
    του σεβασμου. (λέω γω τώρα... {#emotions_dlg.ban})


    --papaki--
    29.12.2008, 05:30

    Ο σεβασμος ειναι κατι βαθυτερο απο δυο τυπικα λογια και μια ευγενικη χειρονομια. Δηλωνεται καθημερινα μεσα απο τις πραξεις μας, μεσα απο τη γενικοτερη σταση που εχουμε απεναντι στα ατομα που μας περιβαλλουν. Οσο συγχεουμε το σεβασμο με αποξενωτικες και τυπολατρικες πραξεις οχι μονο δεν θα καταφερουμε να τον κατακτησουμε αλλα θα καταληξουμε να ζουμε σε ενα κοσμο χωρις πραγματικη επικοινωνια. Ας μην παμε μακρυα. Ας κοιταξουμε λιγο στο παρελθον, εκει που ο πληθυντικος ευγενειας επιβαλλοταν ακομα και μεταξυ γονιων και παιδιων. Πιστευετε οτι αυτο ηταν πραγματικος σεβασμος η μηπως φοβος προς αυτο που η κοινωνια οριζε ως ανωτερο?

    Προσωπικα πιστευω πως η --καλως εννοουμενη-- οικειοτητα ενισχυει το σεβασμο και ενωνει τους ανθρωπους. Βεβαιως δεν θα πρεπει να ειμαστε καταργητικοι. Υπαρχουν ορια τα οποια οταν τα περναμε δεν χανεται μονο ο σεβασμος αλλα και η ουσια.


    -----------------
    parakseno paixnidi h zwh......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : --papaki-- στις 29-12-2008 05:33 ]