ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.851 μέλη

    Όταν λέμε ότι αγαπάμε αληθινά...

    Liza32
    18.04.2008, 21:24
    εννοούμε ότι κάνουμε ότι περνάει απο το χέρι μας για να κάνουμε ευτυχισμένο τον άλλο. Εσείς, τι κάνετε προκειμένου να είναι ευτυχισμένο το ταίρι σας;
    Sokratis121974
    19.04.2008, 02:18
    Ακριβως!!! Οτι περναει απο το χερι μας. Οχι παραπανω, διοτι παντα (για να ειμαι ενταξει με τον ευαυτο μου) θα προσφερω μεχρι εκει που μπορω!! Και να ξερω ομως οτι μεχρι εκει αντεχω γιατι μετα νομιζω οτι το πραγμα ξεφευγει!! Ομως τις περισσοτερες φορες αυτο που μπορουμε ειναι υπερ αρκετο. Οταν ο αλλος το νοιωσει αυτο (δηλαδη οτι εμεις κανουμε αυτο που μπορουμε) θα ειναι νομιζω γι'αυτον αρκετο (παντα σε φυσιολογικες συνθηκες, γιατι υπαρχου και οι περιπτωσεις που ο αλλος δεν ευχαριστιεται)... Σε αυτη την περιπτωση του αφηνουμε την αγαπη που του δωσαμε (αφου του τη δωσαμε) και αφου η αγαπη χαριζεται δεν την ζηταμε πισω. Μετα το προβλημα ειναι δικο του,της....
    Σωκρατης
    KIT_KAT
    19.04.2008, 12:10
    Μόνο το ταίρι μας αγαπάμε; Με τους άλλους τι κάνουμε;
    Brokenchord
    19.04.2008, 12:26
    Αν αγαπάς αληθινά άσε τον/την να φύγει, αν γυρίσει πίσω είναι δικός/δικιά σου!

    Εγώ όταν λέω -Σε αγαπάω! Αυτό που νιώθω είναι μια υγιείς, ειλικρινή βαθιά αγάπη! Όχι παθολογική! Η παθολογική είναι έρωτας και ό έρωτας πώς να το κάνουμε είναι λίγο πολύ πλατωνικός! Η πλατωνικότητα βλάπτει σοβαρά την υγεία και την σχέση!
    Όχι! ο έρωτας δεν είναι λάθος είναι απλός το χολ πριν το σαλόνι! Βγάζεις τα παπούτσια σου αφήνεις το παλτό σου, χαλαρώνεις την ζώνη σου, φοράς παντόφλες και πας στο σαλόνι!
    Αν αγαπάς πραγματικά αγαπάς και τον εαυτό σου! τον σέβεσαι (όχι έτσι δεν γίνεσαι εγωιστής) και ως προϋπόθεση ότι σέβεσαι και αγαπάς τον εαυτό σου μπορείς να σεβαστείς και να αγαπήσεις όλο τον κόσμο. Ή όσο όλο τον κόσμο ένα μόνο κομμάτι του κόσμου!

    Συνήθως μεγαλοπιανόμαστε και να θα κάνω εκείνο και να θα κάνω το άλλο! Ενώ τα πράματα είναι πολύ ποιο κοντά μας, ποιο δίπλα μας, μέσα μας!


    Να κάθεσαι να ακούς προσεκτικά χωρίς εγωισμούς, να είσαι συντροφικός, υποχωρητικός όχι ώμος δουλικός, να είσαι αποφασισμένος να κάνεις κάθε στιγμή αυτό που είναι ποιο αποτελεσματικό στη σχέση σου με τον άλλον, να μοιράζεσαι αλλά χωρίς να σπάζεις σε κομμάτια!, να είσαι ακέραιος αλλά όχι μονοκόμματος, να επικοινωνείς σωστά (αν δεν ξέρεις κάτι ρώτα το όμορφα και γλυκά, για να το μάθεις! Δεν είσαι μέντιουμ ούτε πρέπει να γίνεις) να ξέρεις ότι μπορείς να πετάξεις αλλά να ξέρεις και ότι δεν έχεις φτερά! Να κοιτάζεις τα αστέρια αλλά να θυμάσαι ότι είσαι και στην γη
    Εγώ αυτά νιώθω ότι θα έκαναν κάποια να είναι ευτυχισμένη και να είναι δίπλα μου!

    ISILINDIR
    19.04.2008, 12:52
    τι μόνο ένα ταίρι???

    Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα!!!!

    Που ζούμε στον Μεσαίωνα!!!
    okanenas
    19.04.2008, 13:47
    Ποιος ρε isilindir ο Ζαχόπουλος