ελληνική μουσική
    510 online   ·  210.844 μέλη
    JonLord
    19.04.2008, 23:06
    ρε παιδιά ξέρει κανείς να μου προτείνει κανένα συγκρότημα που να τζαμάρουν με πλήκτρα,μπάσο,ντραμς και ΦΛΑΟΥΤΟ? μου αρεσει πολυ ν'ακουω φλαουτο σε καποια παλια συγκροτηματα jazz και funk σε ορχηστρικα κομματια,να τζαμαρουν ολοι μαζι , να μπαινει το φλαουτο και να τα σπαει......εχω ακουσει ενα παλιο συγκροτημα τους S.O.U.L αν τους ξερετε και ψαχνω κατι αναλογο!ειδικα γουσταρω πολυ το τριπτυχο ντραμς,μπασο,φλαουτο....δενουν απιστευτα!αν ξερει καποιος ας με βοηθησει!υ.γ:εννοειται εκτος απο jethro tull kai king crimson... τους οποιους εχω ακουσει και εκτιμω.
    venceremos
    20.04.2008, 00:24
    Τι ωραιο θεμα αυτο που ανοιξες..! Το βαλα στην αναζητηση εδω στο MH και βρηκα ενα τοπικ για Φλογέρα & Τζαζ..! Κι αυτο πρεπει να ναι ωραιο.. Χωρις να ξερω εγω η ιδια υποθετω οτι ισχυει αυτο που λεν τα παιδια.. Οτι μπορεις να δουλεψεις μουσικη για σαξοφωνο . Δεν το συζητω οτι το' βαλα στο google αναζητηση και μου βγαλε 413.000 αποτελεσματα..! Αλλα εγω δεν ξερω να σου πω κατι παραπανω.. Μ ενδιαφερουν ομως οι απαντησεις που θα δωσουν οι πιο ψαγμενοι..!
    anderchan
    20.04.2008, 01:50
    Όταν βλέπεις τις λέξεις jazz και flute πλάι-πλάι, πριν προλάβεις να κάνεις δεύτερη σκέψη, ένα όνομα σου έρχεται στο μυαλό...
    ROLAND KIRK. Σαξοφωνίστας-φλαουτίστας που επηρρέασε εμφανώς στον τρόπο παιξίματος τον Ian Anderson των Jethro Tull.

    Δοκίμασε τον δίσκο "I talk with the spirits" (1964), ο οποίος περιέχει και το κομμάτι
    "Serenade to a cuckoo" που το διασκεύασαν 4 χρόνια αργότερα οι Jethro στο πρώτο τους άλμπουμ "This Was".

    Επίσης, υπάρχει ένα πολύ πιο πρόσφατο album που όμως δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να το βρεις. Πρόκειται για τη δουλειά ενός παραγωγού ονόματι Leslie Mandoki που φέρει τον τίτλο "Soulmates - the jazz cuts". Περιέχει 6 tracks (κάποια studio και κάποια live) στα οποία έχουν "συνευρεθεί" ονόματα όπως Al Di Meola, Steve Lukather, Brecker Brothers, Bill Evans, Jack Bruce, Bobby Kimball, Ian Anderson(φλάουτο) κλπ.
    absurdus_delirium
    20.04.2008, 13:21
    Κι ένας άλλος θρύλος του jazz flute: Ron Burgundy!



    JaNick
    20.04.2008, 23:26
    Χα! Απο ποια ταινία είναι αυτο???
    absurdus_delirium
    20.04.2008, 23:39
    Η ταινία είναι το Anchorman - The legend of Ron Burgundy και -πέρα από την πλάκα- αυτός που παίζει στην αληθινότητα το κομμάτι είναι ο Katisse:


    JonLord
    22.04.2008, 01:22
    ok φιλε σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες και για τα πολυ ωραια βιντεακια!θα το ψαξω το θεμα!
    edimou
    12.07.2008, 20:51

    xerei kaneis pou mporw na kanw ma8imata jazz flute sti thessaloniki??

    paizw idi flaouto alla thelw na mathw na paizo tzaz mousiki...

    se kapoio vdeio isws?


    deathminor88
    12.07.2008, 21:15

    Δεν ξέρω αν υπάρχει τμήμα jazz φλαούτου αλλά σίγουρα θα παίξεις jazz μαθαίνοντας την πολύ ενδιαφέρουσα και σχετικά πολύπλοκη jazz αρμονία.


    edimou
    12.07.2008, 21:52

    ναι αλλα υπαρχει καποιο ωδειο που να εχει αποκλειστικοτητα στη jazz;


    oulion
    13.07.2008, 10:55

    Ένα καλό συγκρότημα είναι οι Incognito.

    Βέβαια, γενικώς ό,τι παίζει από lounge, jazz, alternative και afro-cuban έχει πολύ φλάουτο...

     


    nowaveband
    13.07.2008, 16:12


    nowaveband
    13.07.2008, 16:13