ελληνική μουσική
    483 online   ·  210.826 μέλη

    Τα 'βατραχια' του λαιμου-εχθρος για την φωνη?

    freddieKrueger
    23.04.2008, 15:04

    Αγαπητοι φιλοι,σας εχει τυχει ποτε να μην μπορειτε να τραγουδησετε τοσο ανετα εξαιτιας της παρουσιας στο λαιμο μιας εξαιρετικα παχυρευστης και κολλωδους βλεννας?(τα λεγομενα 'βατραχια' του λαιμου)Να μην μπορειτε ουτε να χαμηλωσετε ομαλα την ενταση μιας νοτας απο forte σε pianissimo και να μεταπιπτετε σε φαλσετο,αλλα και οι ψηλες να βγαινουν με δυσκολια?Σα κατι να 'φρακαρει'την κινηση τους?Στα δε χαμηλα να βγαινει ενα ειδος 'βραχναδας' σα ΄πεταρισμα' των φων χορδων?Αν ναι πως το αντιμετωπισατε?{#emotions_dlg.confused1}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 23-04-2008 15:05 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 23-04-2008 15:06 ]


    BAGRATION
    23.04.2008, 15:36

    Πώ πω τί λες τώρα....εγώ έχω πρόβλημα με τη πηχτή βλέννα από μικρός....ζώ με αυτό σχεδόν καθημερινά από το πρωί μέχρι το μεσημέρι, όπου υποχωρεί καπως.Υποθέτω ότι οφείλεται στο ότι έχω χρόνια ρινίτιδα που μάλλον επηρεάζει το λαιμό.....

    Ξέρετε αν οφείλεται σε ρινίτιδες η αν οφείλεται σε κάτι άλλο (να πω ότι δεν καπνίζω)?

    Ξέρετε κάποια λύση (γιατί βρήκα μια που ομως δεν έκανε και πολλά πραγματα...)?


    freddieKrueger
    23.04.2008, 16:30

    Σε μενα οφειλεται σε κακη παλια τεχνικη που ειχα οταν τραγουδαγα...Μου εχει μεινει κουσουρι αν θες...Αν και τωρα η φωνη μου ειναι σωστη και στηριγμενη και τοποθετημενη οπως πρεπει,ο λαιμος μου αρχικα ξηραινεται και μετα γεμιζει με αυτα τα παχυρρευστα φλεμματα...Ειναι ΠΟΛΥ εκνευριστικα παντως,γιατι οπως και να το κανεις δυσκολευουν το τραγουδι...


    VOICETEACHER
    23.04.2008, 16:36

    Tα βατραχια οφειλονται σαφεστατα σε παθησειs τηs μυτηs, αλλεργικη ρινιτιδα,αγγειοκινητικη ρινιτιδα,οιγμοριτιδα η συνδιασμοs ολων,και στραβο διαφραγμα.Αρα μαι επισκεψη σεναν ειδικο ΩΡΛ ,ειναι αυτο που χρειαζεται.


    freddieKrueger
    23.04.2008, 16:47

    Πηγα σε ΩΡΛ που με κοιταξε και μου ειπε οτι δεν υπαρχει κατι απο ιγμοριτιδες,αγγειοκινητικες ρινιτιδες,κτλ(τα οποια θα μπορουσαν πραγματι να ειναι αιτιες)και ετσι καταληξαμε στο συμπερασμα οτι μονο συμπτωματικη θεραπεια μπορει να γινει,δηλαδη υγρανση του λαιμου με εισπνοες,με λεμονι στη γλωσσα,η με γλυκισματα που διεγειρουν τους αδενες να παραγουν λιγοτερο πεχυρευστη βλεννα,κοκ..επισης να πινω πολυ νερο και να παιρνω βιταμινες...Αλλα παρ ολα αυτα το προβλημα ειναι εκει...{#emotions_dlg.helpsmilie}


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 23-04-2008 16:48 ]


    BAGRATION
    23.04.2008, 16:50

    Είσαι σίγουρος ότι είναι κουσούρι από το παλιό κακό τραγούδι? Το ότι το τραγούδι το επιδεινώνει  σημαίνει απαραίτητα ότι είναι η αιτία? Η ότι προκλήθηκε σίγουρα απ αυτό?

    Νομίζω ότι η αιτία πρέπει να έχει να κάνει με ιούς, μικρόβια η αλλεργιογόνα,θα το ψάξω λίγο....

    Οντως τις μέρες που είναι να σε πιάσει, όσο σωστά και να τραγουδάς, δεν τη γλιτώνεις.....


    freddieKrueger
    23.04.2008, 17:38

    Οταν τραγουδουσα στην αρχη,εκτος του οτι δεν ειχα ιδεα τι σημαινει στηριξη φωνης και σωστη τοποθετηση της,εσπρωχνα αρκετα τον αερα...για να βαγλω ακομη και τις μεσαιες νοτες της τοτε μου εκτασης...Στο τελος ο λαιμος μου πονουσε πολυ,κι εγω ΟΥΔΕΠΟΤΕ ακολουθησα της οδηγιες που μου ειπε ο τοτε γιατρος να κανω αφωνια για μια βδομαδα...Το αποτελεσμα ηταν εντονος πονος στο λαιμο,κουραση της φωνης μου μεσα σε 5 λεπτα ομιλιας,κοκ...μαζι με μεγαλες ποσοτητες κολλωδους βλεννας...Οταν αρχισα να εφαρμοζω τη σωστη τεχνικη,αρχισα σιγα σιγα να ανακουφιζομαι απο τον αντονο πονολαιμο...σημειοτεον ΔΕΝ ΒΡΑΧΝΙΑΖΑ,αλλα ΠΟΝΟΥΣΑ ΠΟΛΥ και μαζι με τις ΒΛΕΝΝΕΣ που ειχα ηταν ενα σκετο μαρτυριο....Τωρα ακομη και σε καθε μου αυθορμητη εισπνοη νοιωθω ενα γλυκο αισθημα που χαλαρωνει το λαιμο αν τεινει να πονεσει...αλλα οι βλεννες ειναι παρουσες...Προσεξα οτι ειπες φιλε BAGRATION πω ςεφαρμοζεις καποια μεθοδο για να σου φυγουν οι παχυρρευστες βλεννες που ομως δεν σε εχει βοηθησει πολυ...τι ακριβως κανεις?...


    VOICETEACHER
    23.04.2008, 18:35

    Aκομα ,παθητικοs η ενεργητικοs καπνιστηs αν εισαι,η εχειs αμυγδαλιτιδα,η καποια αλλεργικη  βρογχιτιδα που ανεβαζει την βλεννα επανω,επισηs γενικη αλλεργια σε δενδρα ,φυτα,καποιεs τροφεs.Αυτα εκ πειραs .{#emotions_dlg.rockon}


    BAGRATION
    23.04.2008, 19:02

    Εγώ για να μπορώ να κοιμάμαι καλά το βράδυ κάνω πλύσεις της μύτης με αλατόνερο. (λόγω χρόνιας ρινίτιδας, και στραβού διαφράγματος έχω πρόβλημα κατά τον ύπνο....). Κάποια στγμή είδα ότι έχει και μια θετική επίδραση και στην βλλένα του λαιμού. Είναι κάπως καλύτερα ο λαιμός όταν το κάνω. Υπάρχει βελτίωση αισθητή αλλά μη φανταστείς και ότι εξαφανίζει το πρόβλημα.Οι πλύσεις της μύτης γίνονται με έναν συγκεκριμένο τρόπο ώστε να μην πονάει καθόλου και να μην "πνίγεσαι". Το αλατόνερο δεν πρέπει να είναι πολύ πυκνό.Μπόρείς να κάνεις το ίδιο και με "φυσιλογικό ορρό" (υπάρχει σε όλα τα φαρμακέια) αντί για αλατόνερο.  Στείλε μου ΠΜ άμα θες να σου πω τον τρόπο, και περισσότερα....

    Δεν ξέρω όμως αν σε εσένα θα πιάσουν αυτά, σε εμένα πιάνουν γιατί εγώ ΕΧΩ χρόνια ρινίτιδα εσύ όμως δεν έχεις....

     


    -----------------
    http://www.myspace.com/ancestorthrash

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 23-04-2008 19:17 ]


    AbstractType
    29.04.2008, 12:54

    Η δική μου ερώτηση είναι η εξής: ή απλή παρουσία κάλων, (χωρίς κάποια άλλη πάθηση)μπορεί να σου προκαλέσει από μόνη της, αυτή τη βλέννα;


    VOICETEACHER
    29.04.2008, 16:55

    Δεν νομιζω ,αν εχειs βλεννα,τοτε υπαρχει προβλημα στην ρινικη κοιλοτητα(μυτη)και τα περιξ αυτηs.Bεβαια καλο θα ειναι να δειs εναν ΩΡΛ,.{#emotions_dlg.rockon}


    AbstractType
    29.04.2008, 17:25

    Παράθεση:

    Το μέλος VOICETEACHER στις 29-04-2008 στις 16:55 έγραψε...

    Δεν νομιζω ,αν εχειs βλεννα,τοτε υπαρχει προβλημα στην ρινικη κοιλοτητα(μυτη)και τα περιξ αυτηs.Bεβαια καλο θα ειναι να δειs εναν ΩΡΛ,.{#emotions_dlg.rockon}



    Καλά,κι εγώ δεν νομίζω ,αλλά ποτέ δεν ξέρεις..Μαλλον θα πάω να ρίξω μια ματιά...

    Είναι πάντα το πιο έγκυρο.