ελληνική μουσική
    602 online   ·  210.830 μέλη

    Πόσο ψώνια μπορεί να είναι οι καλλιτέχνες ????

    JohnieAnto
    23.04.2008, 18:01

    Θέλω έτσι ανοιχτά και αβίαστα να παραθέσω την άποψή μου σχετικά με αυτό το θέμα...

    η μουσική είναι τέχνη και κοινός αποδεκτά, αποτελεί μια πηγαία έκφραση διαφόρων συναισθημάτων του εκάστοτε δημιουργού, η εξωτερίκευση αυτών των συναισθημάτων με το "όχημα " που λέγεται μουσική είναι το αποτέλεσμα με το οποίο κάποιοι συμβαδίζουν και κάποιοι όχι ( αναφέρομαι σε όλα τα είδη μουσικής και τους υποστηρικτές τους ).

    Θεωρόντας οτι η έννοια τέχνη περιγράφει και όλα τα στάδια μουσικής δημιουργίας και κατα τα κοινός λεγόμενα " κατάθεση ψυχής " θα ήθελα να μάθω για ποιό λόγο οι δημιουργοί τους ή οι ερμηνευτές αυτής της τέχνης μεταμορφώνονται σε απρόσυτα πλάσματα με παιδικότατες αντιδράσεις, τοποθετόντας εαυτούς κατα πολύ ηψηλότερα απο ότι οι λογικά σκεπτόμενοι κάνουν.

    Το αποτέλεσμα αυτό μας παρουσιάζει διάφορες προσωπικότητες σεβαστές βεβαίως απο όλες τις πλευρές, που έχουν με διάφορους τρόπους "φτιάξει " μια δημοσιότητα, να φέρονται με αγένεια και υπεροψία σε όσους τους απευθύνονται. Θεωρώ οτι έχουν την αίσθηση οτι με αυτό τον τρόπο φέρονται και διάφοροι " συνάδελφοι " τους 'οπως ROLLING STONES, METALLICA κ.α. με την διαφορά όμως οτι θέλουν πολλά για να τους φτάσουν και μάλλον αυτό δενθα γίνει ποτέ.....

    Γι'αυτό λοιπόν ας προσγειωθούμε όλοι και να μάθουμε να πατάμε στα πόδια μας, καλά είναι τα όνειρα και οι προσδοκείες αλλά ας τα πετύχουμε πρώτα και μετά να αποκτείσουμε το feeling του σταρ ! όλα έρχονται μετά απο πολύ δουλειά και προσπάθεια !

    οι μύθοι χτίζονται δεν διαφημίζονται !


    marylin
    23.04.2008, 21:03

    Πόσο ψώνια μπορεί να είναι οι καλλιτέχνες?

    Πολύ περισσότερο απ' όσο φαντάζεσαι δυστυχώς... {#emotions_dlg.sad}

     

    Φυσικά σε αυτά που γράφεις συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Smile


    Sokratis121974
    23.04.2008, 23:22

    Νομιζω οτι ο αληθινος καλιτεχνης δεν μπορει να γινει ψωνιο!

    Μπορει να εχει ισως <τρελλα>, λοξα,ή ερωτα ισως με αυτο που κανει, ομως  δεν νομιζω οτι ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ καλιτεχνης να γινει ψωνιο!!!!

    Τουλαχιστον ετσι νομιζω....



    PitsiBlue
    23.04.2008, 23:29

    Και εγώ πιστεύω πως οι πραγματικοί καλλιτέχνες λίγες φορές είναι ψώνια...

    Cool


    JohnieAnto
    24.04.2008, 11:28

    Χαιρομαι που αναφέρεστε σε ΑΛΗΘΙΝΟΥΣ καλλιτέχνες και νιώθω οτι πρέπει να συμφωνήσω μαζί σας, ΑΛΛΑ...... δεν φαντάζεστε ρε παιδιά τι έχουν δεί τα μάτια μου και τι έχουν ακούσει τα αυτιά μου !


    marylin
    24.04.2008, 12:00

    Τα δικά μου να δεις!!!!!!!!!!! {#emotions_dlg.blink}


    JaNick
    24.04.2008, 12:09

    Θέλετε να γίνετε πιο συγκεκριμένοι φίλοι μου??? {#emotions_dlg.blush}


    VoodooChild
    24.04.2008, 12:11

    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 24-04-2008 στις 12:09 έγραψε...

    Θέλετε να γίνετε πιο συγκεκριμένοι φίλοι μου??? {#emotions_dlg.blush}



    +1


    JohnieAnto
    24.04.2008, 12:58

    πιό συγκεκριμένοι δυστιχώς δεν μπορούμε να γίνουμε γιατι θα αρχίσουμε να εκθέτουμε κόσμο και αυτό δεν είναι τίμιο, θεωρώ όμως οτι βάζοντας λίγο την λογική ο καθένα μπορεί να αντιληφθεί τι εννοούμε ! έχει να κάνει γενικότερα με την σμπεριφορά και την νοοτροπία κάποιων " stars "

    Είμαι εκ διαμέτρου αντίθετος με την " λογική " του έγινα γνωστός και ανοίκω πλέον στο κλάμπ των επωνύμων ( λες και οι υπόλοιποι δεν έχουμε επώνυμο ), οπότε και δεν μιλάω στον οποιονδήποτε ή δεν καταδέχομαι να εμφανιστώ κάπου που δεν ταιριάζει στο image μου ! λες και μιλάμε με τους ROLLING STONES ! και βεβαίως αναφέρομαι σε φυσιογνωμίες που έγιναν ευραίως γνωστές μέσω κοινότυπων διαδικασιών και τηλεόρασης !

     

    Σεβασμός παίδες !!!!!!!!! Σεβασμός !

    Η διαχήρηση της φήμης και το management αποτελεί  πλέον επιστήμη !  Ο κόσμος δεν αποτελείται απο πρόβατα !


    JohnieAnto
    24.04.2008, 13:03

    Παράθεση:

    Το μέλος Sokratis121974 στις 23-04-2008 στις 23:22 έγραψε...

    Νομιζω οτι ο αληθινος καλιτεχνης δεν μπορει να γινει ψωνιο!

    Μπορει να εχει ισως <τρελλα>, λοξα,ή ερωτα ισως με αυτο που κανει, ομως δεν νομιζω οτι ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ καλιτεχνης να γινει ψωνιο!!!!

    Τουλαχιστον ετσι νομιζω....

     



    φίλε Σωκράτη εδώ στην Ελλάδα ο πραγματικός καλλιτέχνης σεν μπορεί να γίνει ψώνιο γιατί δεν έχει την ευκαιρία να το κάνει, και καταλλήγει να είναι " γραφικός " για τους πολλούς, έννοια με την οποία εγώ δεν συμφωνώ


    marylin
    24.04.2008, 15:47

    Παράθεση:

    Το μέλος JohnieAnto στις 24-04-2008 στις 12:58 έγραψε...

    πιό συγκεκριμένοι δυστιχώς δεν μπορούμε να γίνουμε γιατι θα αρχίσουμε να εκθέτουμε κόσμο και αυτό δεν είναι τίμιο, θεωρώ όμως οτι βάζοντας λίγο την λογική ο καθένα μπορεί να αντιληφθεί τι εννοούμε ! έχει να κάνει γενικότερα με την σμπεριφορά και την νοοτροπία κάποιων " stars "

    Είμαι εκ διαμέτρου αντίθετος με την " λογική " του έγινα γνωστός και ανοίκω πλέον στο κλάμπ των επωνύμων ( λες και οι υπόλοιποι δεν έχουμε επώνυμο ), οπότε και δεν μιλάω στον οποιονδήποτε ή δεν καταδέχομαι να εμφανιστώ κάπου που δεν ταιριάζει στο image μου ! λες και μιλάμε με τους ROLLING STONES ! και βεβαίως αναφέρομαι σε φυσιογνωμίες που έγιναν ευραίως γνωστές μέσω κοινότυπων διαδικασιών και τηλεόρασης !

     

    Σεβασμός παίδες !!!!!!!!! Σεβασμός !

    Η διαχήρηση της φήμης και το management αποτελεί πλέον επιστήμη ! Ο κόσμος δεν αποτελείται απο πρόβατα !



    ΣΥΜΦΩΝΩ ΒΕΒΑΙΩΣ!!!!!{#emotions_dlg.yes}

    Και άντε να πεις ο τάδε έγινε φίρμα και το παίζει....κάπως....

    (Το πως και γιατί έγιναν οι περισσότεροι είναι άλλη ιστορία...) {#emotions_dlg.wacko}

    Αλλά όταν βλέπεις ανθρώπους άσημους στο χώρο, με όχι ιδιαίτερο ταλέντο αλλά με απίστευτη έπαρση τι λες τότε? {#emotions_dlg.whistling}

    ΟΥΣΤ ΑΠΟ ΔΩ ΨΩΝΑΡΑ!!!!! {#emotions_dlg.laugh}

     

     

     

     

     

     

     


    purplebutterfly
    24.04.2008, 16:31

    πόσο?????

     

    μέχρι εκεί που δεν πάει!!!!!!!!!

    μέχρι σημείο αηδίας....


    XeniaRodo
    24.04.2008, 17:05

    Δεν είναι ανάγκη να είσαι "καλλιτέχνης" για να είσαι ψώνιο...

    Καθημερινά συναντάς ψώνια, στη δουλειά, στο δρόμο, στο γυμναστήριο....

    παντού υπάρχουν... θα μου πεις, εμείς εδώ αναφερόμαστε στους καλλιτέχνες... εντάξει... 

    είναι και αυτός ένας κλάδος... 


    Sokratis121974
    24.04.2008, 17:26

    Παράθεση:

    Το μέλος JohnieAnto στις 24-04-2008 στις 13:03 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Sokratis121974 στις 23-04-2008 στις 23:22 έγραψε...

    Νομιζω οτι ο αληθινος καλιτεχνης δεν μπορει να γινει ψωνιο!

    Μπορει να εχει ισως <τρελλα>, λοξα,ή ερωτα ισως με αυτο που κανει, ομως δεν νομιζω οτι ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ καλιτεχνης να γινει ψωνιο!!!!

    Τουλαχιστον ετσι νομιζω....

     



    φίλε Σωκράτη εδώ στην Ελλάδα ο πραγματικός καλλιτέχνης σεν μπορεί να γίνει ψώνιο γιατί δεν έχει την ευκαιρία να το κάνει, και καταλλήγει να είναι " γραφικός " για τους πολλούς, έννοια με την οποία εγώ δεν συμφωνώ



    Φιλε  Johnie ισως να ειναι οπως τα λες...

    Και θα συμφωνησω ακομα περισσοτερο οτι ο <πραγματικος καλλιτεχνης >  δεν μπορει να γινει ψωνιο!! Βεβαια τιποτα δεν ειναι και απολυτο...


    xenia1972
    29.04.2008, 14:32

    Συμφωνω οτι σε ολους τους τομεις υπαρχουν ψωνια, αναμεσα στους καλλιτεχνες, τους επιστημονες, και γενικα δεν υπαρχει οριο που οριζει μεχρι που μπορει να φτασει καποιος που ειναι ψωνιο. Καποιοι γινονται ψωνια γιατι θεωρουν οτι ολα τα καταφεραν μονοι τους, το οποιο δεν ειναι αληθεια για κανεναν. Επισης ξεχνουν οτι, οπως ολοι, απο χωμα φτιαχτηκαν και χωμα θα ξαναγινουν, δεν εγιναν ξαφνικα ατρωτοι λογω φημης. Αντιθετα, ενας σεμνος ανθρωπος παντα θυμαται οτι ολο και καποιος τον βοηθησε για να φτασει εκει που ειναι, και οτι παραμενει ανθρωπος που απλα εχει εαν ιδιαιτερο "δωρο". Ολοι μας ομως εχουμε κατι ξεχωριστο ο καθενας που μας διαφοροποιει, μονο που δεν μας κανει σωνει και καλα διασημους.

    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 24-04-2008 στις 17:05 έγραψε...

    Δεν είναι ανάγκη να είσαι "καλλιτέχνης" για να είσαι ψώνιο...

    Καθημερινά συναντάς ψώνια, στη δουλειά, στο δρόμο, στο γυμναστήριο....

    παντού υπάρχουν... θα μου πεις, εμείς εδώ αναφερόμαστε στους καλλιτέχνες... εντάξει... 

    είναι και αυτός ένας κλάδος... 




    oulion
    29.04.2008, 15:07

    Εγώ πιστεύω ότι ο καλλιτέχνης είναι για τον εαυτό του...

    Δεν του χρειάζεται η γνώμη των άλλων...Και αν την επιζητεί, τότε δεν είναι αληθινός...Smile


    catherine91
    30.04.2008, 12:00

    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 29-04-2008 στις 15:07 έγραψε...

    Εγώ πιστεύω ότι ο καλλιτέχνης είναι για τον εαυτό του...

    Δεν του χρειάζεται η γνώμη των άλλων...Και αν την επιζητεί, τότε δεν είναι αληθινός...Smile



    Πες τα, oulion!!! Πες τα!!!!
    Όσο για το ψώνιο των καλλιτεχνών, νομίζω πως στο χώρο τους, χρειάζεται να είσαι και λίγο ψώνιο!!!!!!!


    Stroumfita456
    30.04.2008, 14:26

    είμαι της γνώμης οτι τώρα τελευταία έχουμε γεμίσει περισσότερα ψώνια αντί για καλλιτέχνες!Cool


    rompa
    30.04.2008, 15:51

    Η ελάχιστη αναγνωρισιμότητα , ο θαυμασμός μπορούν να οδηγήσουν πολύ εύκολα κάποιον στην αρχή να το "χάσει" τελείως το μυαλό του . Μετά μπορεί να συνεχίσει να είναι έτσι ή και να προσγειωθεί . Πάντως βλέπει κανείς ανθρώπους που πουλάνε τρελλά στο εξωτερικό να είναι προσιτοί και ταπεινοί και κάποιοι "αστέρες" του ελληνικού πενταγράμμου , που απευθύνονται σε πολύ μικρότερο κοινό να ξεφεύγουν τελείως ... Τι να πει κανείς ...


    JohnieAnto
    30.04.2008, 16:56

    Εμένα πάντως με κάλυψε εντελώς όμως.... η stroumfitsa !!!!!!!!!