ελληνική μουσική
    876 online   ·  210.833 μέλη

    Τι θυσία θα κάνατε για τον αγαπημένο/η σας;

    Liza32
    24.04.2008, 23:52

    Ξεκινάω. Θα έκανα τα πάντα προκειμένου να είναι ευτυχισμένος.


    Stroumfita456
    25.04.2008, 12:37

    Καμια.....κανεις δεν αξιζει θυσιες εκτος απο τον εαυτο μου!


    purplebutterfly
    25.04.2008, 17:47

    ότι θα μου περνούσε από το χέρι!!!!!

    αρκεί κι αυτός να μην ήταν κανένας αναίσθητος και δεν το εκτιμούσε!!!


    marakiasteraki
    27.04.2008, 15:11
    Αν το αξιζε, θα εκανα πολλα
    catherine91
    30.04.2008, 11:21

    Παράθεση:

    Το μέλος marakiasteraki στις 27-04-2008 στις 15:11 έγραψε...

    Αν το αξιζε, θα εκανα πολλα

    Aυτό ακριβώς κι εγώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    VOICETEACHER
    01.05.2008, 18:14

    Εχω κανει πολλεs θυσιεs και πηρα τα αρx...α μου,αν ξαναγεννιομουν με τη γνωση που εχω σημερα, τιποτα απολυτωs,!!!!!{#emotions_dlg.rockon}


    GEORB
    01.05.2008, 20:08

    Η έννοια της θυσίας αφορά το "εγώ". Δεν αφορά την αγάπη. Οταν αγαπάς το "εγώ" εξαφανίζεται, αγαπάς με όλη σου την ύπαρξη. Οπότε τι να θυσιάσεις?

    Αν πάλι νομίζουμε οτι θυσιάζοντας κάτι υπηρετούμε την αγάπη, τότε το πιθανότερο είναι οτι βάζουμε το "εγώ" πάνω από την αγάπη. Οπότε τζίφος!


    Conspiratus
    01.05.2008, 22:43

    και μονο το οτι θυσιαζω την ελευθερια μου για αυτον νομιζω οτι λεει πολλα(για μενα τουλαχιστον)!!!!{#emotions_dlg.blush}WinkInnocent


    xenia1972
    02.05.2008, 23:21

    ....τον υπνο μου......{#emotions_dlg.sleep1}


    punkster
    03.05.2008, 01:27

    Παράθεση:

    Το μέλος GEORB στις 01-05-2008 στις 20:08 έγραψε...

    Η έννοια της θυσίας αφορά το "εγώ". Δεν αφορά την αγάπη. Οταν αγαπάς το "εγώ" εξαφανίζεται, αγαπάς με όλη σου την ύπαρξη. Οπότε τι να θυσιάσεις?

    Αν πάλι νομίζουμε οτι θυσιάζοντας κάτι υπηρετούμε την αγάπη, τότε το πιθανότερο είναι οτι βάζουμε το "εγώ" πάνω από την αγάπη. Οπότε τζίφος!



    Προσκηνω!!! {#emotions_dlg.clap}


    margot
    03.05.2008, 22:40

    Παράθεση:

    Το μέλος GEORB στις 01-05-2008 στις 20:08 έγραψε...

    Η έννοια της θυσίας αφορά το "εγώ". Δεν αφορά την αγάπη. Οταν αγαπάς το "εγώ" εξαφανίζεται, αγαπάς με όλη σου την ύπαρξη. Οπότε τι να θυσιάσεις?

    Αν πάλι νομίζουμε οτι θυσιάζοντας κάτι υπηρετούμε την αγάπη, τότε το πιθανότερο είναι οτι βάζουμε το "εγώ" πάνω από την αγάπη. Οπότε τζίφος!



    Συφωνώ απόλυτα. Εξάλλου η αγάπη δε χρειάζεται θυσίες. Η αγάπη έχει να κάνει με την αναζήτηση του Άλλου Κομματιού μας, το οποίο ποτέ δε χάνουμε ακόμη κι αν είναι μακριά μας, γιατί πολύ απλά είμαστε μαζί του δεμένοι για πάντα.


    xara9000
    05.05.2008, 01:37

    ++ Αν ο αγαπημένος μου αισθάνεται ό,τι αισθάνομαι εγώ γι' αυτόν..δεν θα θέλει να κάνω θυσίες για αυτόν γιατί πολύ απλά θα θέλει το καλό μου..να είμαι ευτυχισμέμη..

     

    άρα δεν θα θέλει να θυσιάσω κάτι που για μένα έχει αξία για πάρτι του..

     

    ++ Αν πάλι έχει την απαίτηση να θυσιάσω κάτι τότε σημαίνει πως δεν αξίζει και τη θυσία..


    xenia1972
    06.05.2008, 23:04

    Ομως, αυτες οι θεωριες τιθενται σε θεωρητικο πλαισιο. Γιατι στην πραγματικοτητα, στην εφαρμογη, τιποτα δεν ειναι ασπρο/μαυρο, αλλιως ολες οι αποφασεις θα ηταν ευκολο να γινουν. Η τελεια θεωρια γινεται γκρι οταν αφορα ανθρωπους, γιατι ειμαστε ατελεις. Τι εννοω?

    "Η αγαπη ειναι η εξαφανιση του εγω". Ναι, ειναι. Σε εναν ιδανικο κοσμο. Αλλα σε ολα υπαρχει μια κλιμακα, ενα range. Ποιος ανθρωπος αγαπα απολυτα τον συντροφο του, ωστε να εξαφανιστει τελειως το εγω του? να μην μεινει ουτε ενα ψιχουλακι εγωισμου? δεν υπαρχει τετοιος ανθρωπος, γιατι δεν υπαρχει τελειος ανθρωπος. Συνεπως, το εγω δεν εξαφανιζεται ολοκληρωτικα, και η αγαπη δεν ειναι τελεια, σε ολα υπαρχει κλιμακα και τα πραγματα -κατω απο το πρισμα του ρεαλισμου και οχι της θεωριας- ειναι γκρι. Μπερδεμενο το ασπρο με το μαυρο. Η αγαπη θα επρεπε να ειναι η εξαφανιση του εγω, αλλα στην πραξη δεν ειναι ακριβως ετσι. Κατ'επεκταση ολοι καποιες "θυσιες" κανουμε, ολοι κατι ζηταμε απο τους αλλους, και ολοι απο μας κατι ζητανε. Ολοι εχουμε απαιτησεις. Μονο η αγαπη της μανας προς το παιδι ειναι ανιδιοτελης, εκεινη στην πραξη οντως ξεπερνα το εγω. Δυο ανθρωποι σε σχεση αντρα-γυναικας πρεπει να περασουν πολλα χρονια μαζι για να μαθουν να αγαπανε ο ενας τον αλλον με αυτον τον τροπο, με υπερβαση του εγω σε ολα.


    evelina-3692
    08.05.2008, 13:37

    μονο αν αξιζε.....και το εκτιμουσε...


    venceremos
    10.05.2008, 03:29

    Μια μαυρη γατα, το ματι μιας κουκουβαγιας, το τυχερο κοκαλακι της νυχτεριδας, ενα πολυτιμο αφρικανικο φυλαχτο απο ενα απο τα πολλα ταξιδια μου, εναν κοκορα, μια τριχα απ τα μαλλια μου και ολα αυτα μια πανσεληνο του Αυγουστου. Δοκιμασμενο, πιανειWink
    Θα σ αγαπησει για παντα.

     

    Οι ανθρωποι που μας αγαπανε δεν θελουνε θυσιες απο μας, μας αγαπανε για το ολο μας! Εκει βρισκεται ολη η μαγεια! Οταν κανεις 'θυσιες', θυσιαζεις κομματια του εαυτου σου, κομματιαζεσαι και γινεσαι ενα δυστυχισμενο πλασμα που περιμενει απο τον αλλο να αναγνωρισει τις θυσιες σου αλλα στο βαθος δε θα του το συγχωρεσεις ποτε το οτι σε αφησε να θυσιασεις ενα κομματι σου για αυτον και προπαντων δεν θα συγχωρεσεις τον εαυτο σου που αφεθηκες. Η αγαπη δεν θελει θυσιες, θελει δοσιμο και αφοσιωση και τρυφεροτητα και ευαισθησια. Α, την εμπιστοσυνη την ειπα? Αυτο το λες θυσια??? Αυτο το λες ολοκληρωση και ευτυχια{#emotions_dlg.wacko}