ελληνική μουσική
219 online   ·  203.472 μέλη

Το θαύμα της Μεγάλης Παρασκευής

NIKOSPI
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
26.04.2008, 18:55

:)

Stroumfita456
Φθασμένος
Chat
27.04.2008, 14:00

Παράθεση:

Το μέλος NIKOSPI στις 26-04-2008 στις 15:27 έγραψε...

Άρε Nikopi φαντασιόπληκτε! Που τα βρίσκεις και τα λες ήθελα να ήξερα, τα σκέφτεσε και τα λές???;)

Έχω μια απορία....αυτό είναι ειρωνία ή πάντα μιλάς για τον εαυτό σου στο τρίτο προσωπο?

εγώ λεω:Παραμύθια! I'm sorry Nikospi!

NIKOSPI
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
27.04.2008, 14:11

Πάμε παρακάτω.

ilias-nekt
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
27.04.2008, 14:52

Παράθεση:

Το μέλος theotita στις 26-04-2008 στις 11:36 έγραψε...

Εδώ στην Αθήνα που μένω εγώ, δεν έβρεξε, είχε μεν έναν ήλιο μουντό κ αραιή συννεφιά κ έναν πολύ δυνατό αέρα. Η αλήθεια φέτος δεν ήταν όπως άλλες χρονιές.

Δεν ξέρω αν είναι θαύμα, αλλά το σίγουρο είναι ότι κάθε Μ.Παρασκευή είτε αυτή πέφτει Μάρτη, Απρίλη ή Μάη, πάντα θα είναι μια μουντή μέρα, κακή σε σχέση με τις προηγούμενες κ τις επόμενες όσων αφορά στον καιρό και κάτι ακόμα που δν αναφέρθηκε: έχω παρατειρήσει ότι αυτή τη μέρα τα πουλιά δεν κελαηδούν και ότι γενικά αν βρεθείτε στη φύση επικρατεί μια περίεργη "ησυχία".

Κι όσων αφορά τώρα τη δημοκρατία κ την ελευθερία της έκφρασης μάλλον όσοι πιστεύουν ότι έχουμε δημοκρατία κ ελευθερία λόγου είναι θύματα κ πλανόνται πλάνην οικτράν.

Oντως,το εχω προσεξει κ' εγω αυτο!{#emotions_dlg.beer}

xenia1972
Συγχορδία Μινόρε
Chat
28.04.2008, 15:15

Ακομη και ο Αινσταιν που ηταν Εβραιος ειπε οτι "η υπαρξη του Θεου αποκαλυπτεται στην αρμονια της φυσης". Οι καλυτεροι επιστημονες ειναι αυτοι που ξερουν οτι τα παντα δεν λυνονται με την επιστημη, αλλα ξερουν οτι σε ολα παντα υπαρχουν "μη προβλεψιμοι και μη μετρησιμοι" παραγοντες. Η υπαρξη της εντροπιας στα μαθηματικα πιστοποιει την υπαρξη τετοιων παραγοντων, και κανεις επιστημονας δεν ξερει απο που προκυπτει. Ας σκεφτουν λοιπον οσοι δεν πιστευουν οτι και η εκβαση των ασταθμητων παραγοντων απο καπου ελεγχεται, και οτι υπαρχει πιθανοτητα ο Θεος να υπαρχει. Ειμαι σιγουρη οτι οταν αιφνιδιαστουν λογω της υπαρξης του το πιο πιθανο ειναι Αυτος να ειναι ελεημων απεναντι τους (κι απεναντι σε ολους μας, γιατι ολοι ειμαστε ατελεις).

Για καποιον που ειπε παραπανω οτι ο Θεος δεν επεμβαινει στα καιρικα φαινομενα, αν κανεις πιστευει ξερει οτι ο Θεος επεμβαινει οπου θελει, οταν ομως τον εχεις εσυ αφησει εξω απο την ζωη σου σιγουρα δεν τον βλεπεις πουθενα. Ολα τα θεματα που εχουν αρχισει εδω μεσα με θρησκευτικο περιεχομενο εχουν καταληξει σε κοντρα αναμεσα σε οσους πιστευουν και οσους οχι. Το γεγονος ειναι απλο οτι αν δεν πιστευεις ψαχνεις αλλες ερμηνειες για ολα. Η πιστη και η επιστημη ειναι συμπληρωματικες μαλλον, παρα αντιθετες και τα καλυτερα παραδειγματα για αυτο τα βλεπουν οσοι δουλευουν καθημερινα μεσα σε νοσοκομεια, οπως εγω. Επισης ο Θεος δεν δημιουργησε πεινα και φτωχεια, σε αυτο τα καταφεραμε μονοι μας μια χαρα και εμεις πρεπει να το διορθωσουμε. Σιγουρα αν προσευχηθουμε και για βοηθεια απο τον Θεο, θα εχουμε καλυτερα αποτελεσματα.

Συγνωμη για την αποκλιση απο το θεμα, αλλα εχουν ηδη αποκλινει πολλοι παραπανω.

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xenia1972 στις 28-04-2008 15:19 ]

NIKOSPI
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
28.04.2008, 15:42

Πρώτα ένα χειροκρότημα στην xenia1972 και μετα συνεχίζουμε με αυτό που έλεγε για την πείνα, κοιτάξτε το blog μου και θα καταλάβεται! Εδώ θα κάνουν πειράματα τον Μάιο με κίνδυνο να καταστρέψουν τον πλανήτη μας με ένα επιτανχυτή και δεν πάνε να βοηθήσουν τα παιδιά του τρίτου κόσμου με αυτα τα λεφτά των πειραμάτων αλλά κατα τ άλλα φταίει ποιος παιδιά????????Ο θεός για τους άθεους και εμείς για τους ένθεους! Θεέ κανόνισε την πορεία σου, αν δεν βοηθήσεις τα παιδιά του τρίτου κόσμου δεν ξέρω και εγώ τι θα γίνει, άσε εμάς να αδιαφορόυμε για αυτά τα παιδιά αλλά εσύ είσαι η αιτία που πεινάνε!!! Η ΑΧΑΡΙΣΤΊΑ ΣΤΑ ΎΨΗ ΚΑΙ Η ΛΟΓΙΚΗ ΜΑΣ ΣΤΟ ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.

-----------------
ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 28-04-2008 15:43 ]

xenia1972
Συγχορδία Μινόρε
Chat
28.04.2008, 16:01

Κι εγω θα πω, η εγκληματικη μας αδιαφορια και αδρανεια στα υψη, ο νους μας στην δικη μας καλοπεραση ενω διπλα μας καποιος υποφερει και η λογικη μας στο φταιξιμο του Θεου.

Εκτος απο την πεινα ας σκεφτουμε για παραδειγμα οτι πολυκαταστηματα που πουλανε π.χ. ρουχα υπερβολικα φθηνα μπορουν και το κανουν γιατι τα παραρτηματα τους σε τριτοκοσμικες χωρες χρησιμοποιουν και μικρα παιδια ως εργατες, καταπατωντας διεθνεις συμβασεις. Την επομενη φορα λοιπον που θα δουμε κατι τετοιο, ας μην σκεφτουμε την λαιμαργια μας μονο και το τι φοραμε, αλλα ας ψαξουμε πρωτα να δουμε τι κρυβεται πισω απο τις υποπτα χαμηλες τιμες, και ας υποστηριξουμε με τα λεφτα μας οχι μια πολυεθνικη η μια γνωστη αλυσιδα, αλλα καποιους που ξερουμε οτι δεν καταφευγουν στην φθηνη εκμεταλλευση και πληρωνουν ανθρωπινα -οπως δικαιουνται- τους εργατες τους. Η διαφορα στην τιμη πολλες φορες ειναι αφαιρεση μισθου απο εναν αλλο ανθρωπο αδικα. Ζω εξω και το βλεπω καθημερινα, καθως και την θλιβερη καταναλωτικη κοινωνια που δεν κανει διακρισεις. Ας μην σκεφτομαστε μονο πως θα αποκτησουμε περισσοτερα, αλλα πως θα δωσουμε περισσοτερα, κι ας εχουμε τα ματια μας ανοιχτα και τα μυαλα μας να δουλευουν για να μην συνεισφερουμε ηλιθιωδως στην εκμεταλλευση παιδιων και φτωχων ανθρωπων. 

NIKOSPI
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
28.04.2008, 16:12

Ο Θεός φταίει, είπα τέλος;)

georgianoua
Φθασμένος
Chat
29.04.2008, 00:16

Όλη την προηγούμενη βδομάδα εδώ στην κύπρο είχε ανυπόφορη ζέστη και με το που μπηκε η Αγία εβδομάδα και συγκεκριμένα από Μεγάλη Παρασκευή μέχρι και σήμερα μας κάνει αρκετό κρύο.

thaliey
Σολίστ
Chat
29.04.2008, 10:13

Παράθεση:

Το μέλος NIKOSPI στις 25-04-2008 στις 12:08 έγραψε...

Την Μεγάλη Παρασκευή όπως ξέρουμε, όλος ο κόσμος θλίβεται για τα Πάθη του Θεανθρώπου, η Μητέρα του κυρίου η απαρηγόρητη κυρία του κόσμου θρηνεί το σώμα του γιου τις, στην τραγωδία του κυρίου και στο θρήνο τις Υπεραγείας θεοτόκου παίρνει μέρος και ολόκληρος ο ουρανός με το να είναι συνεφιασμένος κάθε Μεγάλη παρασκευή, είναι το μεγαλύτερο θαύμα αυτής της μέρας, αυτή είναι η αιτία που όλος ο κόσμος είναι σε βαθειά μαλανχολία! Ήθελα να ρωτήσω αν στα μέρη σας γίνετε αυτό το θάύμα η κάνω λάθος???

ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pastella στις 25-04-2008 12:20 ]

nomizo pos niko m s ola t merh ginete opos fusika k sto diko m ..fetos malista gia proti fora apo t 7 xronia pou emai stin filarmonikh mas evrekse k tin ora tou pitafiou eno synithos mno aera exei ...h megali paraskeui g mena einai i pi thlimeni alla k i pio epivlitiki me t diko tis tropo imera.......k t komatia t opoia paizontai stin perifora g auti tin hmera g menaeina t pio oraia apo ola oso thliena k an einai einai auta pou aggizoun olous  aksizei n thlivesai g ena g aui tin hmera.............oso epvaruntiko g tin psiologia t kathenos an einai auto....

xenia1972
Συγχορδία Μινόρε
Chat
29.04.2008, 12:03

Ειναι πολυ κουραστικο να προσπαθεις να διαβασεις πραγματα σε greeklish με κομμενα φωνηεντα/συμφωνα.........

Παράθεση:

Το μέλος thaliey στις 29-04-2008 στις 10:13 έγραψε...

Παράθεση:

Το μέλος NIKOSPI στις 25-04-2008 στις 12:08 έγραψε...

Την Μεγάλη Παρασκευή όπως ξέρουμε, όλος ο κόσμος θλίβεται για τα Πάθη του Θεανθρώπου, η Μητέρα του κυρίου η απαρηγόρητη κυρία του κόσμου θρηνεί το σώμα του γιου τις, στην τραγωδία του κυρίου και στο θρήνο τις Υπεραγείας θεοτόκου παίρνει μέρος και ολόκληρος ο ουρανός με το να είναι συνεφιασμένος κάθε Μεγάλη παρασκευή, είναι το μεγαλύτερο θαύμα αυτής της μέρας, αυτή είναι η αιτία που όλος ο κόσμος είναι σε βαθειά μαλανχολία! Ήθελα να ρωτήσω αν στα μέρη σας γίνετε αυτό το θάύμα η κάνω λάθος???

ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pastella στις 25-04-2008 12:20 ]

nomizo pos niko m s ola t merh ginete opos fusika k sto diko m ..fetos malista gia proti fora apo t 7 xronia pou emai stin filarmonikh mas evrekse k tin ora tou pitafiou eno synithos mno aera exei ...h megali paraskeui g mena einai i pi thlimeni alla k i pio epivlitiki me t diko tis tropo imera.......k t komatia t opoia paizontai stin perifora g auti tin hmera g menaeina t pio oraia apo ola oso thliena k an einai einai auta pou aggizoun olous  aksizei n thlivesai g ena g aui tin hmera.............oso epvaruntiko g tin psiologia t kathenos an einai auto....

RoCkLiViN2
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
29.04.2008, 13:54

Diabasa to topic kai mporw na pw oti emeina anaudos me tin anaisthisia merikwn. Prwton kai kurion, gia ton suntonisti tou forum Astron, pou ap oti eida einai eristikos kai prosbalei ta pisteuw tou NIKOSPI. Den nomizw oti einai swsto suntonistis forum, pou einai upeuthunos gia tin omali leitourgia tou forum, na prosbalei etsi ton allon. Deuteron, ti stasi orismenwn edw mesa, pou to paizoun filosofoi kai oti kai kala den pisteuoun kai krazoun oti pisteuoun oi alloi. Kai prin mou peite otidipote gia ton NIKOSPI,  den nomizw oti prosebale kanenan. Telospantwn an den sas aresoun auta pou grafei o kathenas pou pisteuei sto 8eo, min asxoleiste kan. I an asxoleitheite, deikste toulaxiston ligaki sebasmo se auto pou pisteuoun oi alloi kai se autes tis ageies meres. Kai telos upertonizw oti...DEN EIMAI DIKIGOROS KANENOS ( to lew gia na min pei kaneis kati tetoio) apla ekfrazw tin tapeini mou apopsi...

PashalinaMakia
Φθασμένος
Chat
29.04.2008, 14:09

Παράθεση:

Το μέλος RoCkLiViN2 στις 29-04-2008 στις 13:54 έγραψε...

Diabasa to topic kai mporw na pw oti emeina anaudos me tin anaisthisia merikwn. Prwton kai kurion, gia ton suntonisti tou forum Astron, pou ap oti eida einai eristikos kai prosbalei ta pisteuw tou NIKOSPI. Den nomizw oti einai swsto suntonistis forum, pou einai upeuthunos gia tin omali leitourgia tou forum, na prosbalei etsi ton allon. Deuteron, ti stasi orismenwn edw mesa, pou to paizoun filosofoi kai oti kai kala den pisteuoun kai krazoun oti pisteuoun oi alloi. Kai prin mou peite otidipote gia ton NIKOSPI, den nomizw oti prosebale kanenan. Telospantwn an den sas aresoun auta pou grafei o kathenas pou pisteuei sto 8eo, min asxoleiste kan. I an asxoleitheite, deikste toulaxiston ligaki sebasmo se auto pou pisteuoun oi alloi kai se autes tis ageies meres. Kai telos upertonizw oti...DEN EIMAI DIKIGOROS KANENOS ( to lew gia na min pei kaneis kati tetoio) apla ekfrazw tin tapeini mou apopsi...

Κώστα και σε προηγούμενα topic έχω εκφράσει την ίδια άποψη κι έχω ακούσει τα χίλια μύρια.Αν δεν πισεύεις εκεί που πιστεύει κι ο άλλος καλύτερα να μην μιλάς και να μην τον προσβάλλεις.Υπήρχαν άτομα που δεν απάντησαν στο ερώτημα του Νίκου κι έκαναν απλά ένα αστείο διάλογο γιατί κι ο Νίκος μας ξέρει πια.

xenia1972
Συγχορδία Μινόρε
Chat
29.04.2008, 14:15

{#emotions_dlg.beer} Οντως, αν δεν μπορεις να μιλησεις χωρις να βριζεις καποιον η κατι, τοτε καλυτερα να μην μιλας

Παράθεση:

Το μέλος RoCkLiViN2 στις 29-04-2008 στις 13:54 έγραψε...

Diabasa to topic kai mporw na pw oti emeina anaudos me tin anaisthisia merikwn. Prwton kai kurion, gia ton suntonisti tou forum Astron, pou ap oti eida einai eristikos kai prosbalei ta pisteuw tou NIKOSPI. Den nomizw oti einai swsto suntonistis forum, pou einai upeuthunos gia tin omali leitourgia tou forum, na prosbalei etsi ton allon. Deuteron, ti stasi orismenwn edw mesa, pou to paizoun filosofoi kai oti kai kala den pisteuoun kai krazoun oti pisteuoun oi alloi. Kai prin mou peite otidipote gia ton NIKOSPI,  den nomizw oti prosebale kanenan. Telospantwn an den sas aresoun auta pou grafei o kathenas pou pisteuei sto 8eo, min asxoleiste kan. I an asxoleitheite, deikste toulaxiston ligaki sebasmo se auto pou pisteuoun oi alloi kai se autes tis ageies meres. Kai telos upertonizw oti...DEN EIMAI DIKIGOROS KANENOS ( to lew gia na min pei kaneis kati tetoio) apla ekfrazw tin tapeini mou apopsi...

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xenia1972 στις 29-04-2008 14:17 ]

RoCkLiViN2
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
29.04.2008, 14:29

Apla as sebastei o kathenas auto pou pisteuei o allos. Kai de nomizw na prosebala kanenan me auta pou eipa... 

PashalinaMakia
Φθασμένος
Chat
29.04.2008, 14:39

Δεν προσέβαλες κανέναν.Είσαι ευγενικός.Κι είπες την άποψή σου.

NIKOSPI
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
29.04.2008, 15:03

Δεν με πρόσβαλε κανείς, το Αστρον δεν με πρόσβαλε, δηλαδή θέλω να πώ πως για κάπoιους είναι αλλά για εμένα δεν είναι, υπάρχουν πολύ πιο χειρότεροι από το Astron, αν θέλετε να πώ ονόματα μετα χαράς μου θα το έκανα, για να σωπάσουν και λιγάκι!!!Και ξανά λέω, το Astron το καταλαβαίνω απολύτος σε αυτήν την θέση που είναι, ελπίζω το καλύτερο γιαυτόν!!!:)

-----------------
ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 29-04-2008 15:08 ]

Astron
MusicHeaven Guru
Chat
29.04.2008, 15:40

Δεν κατάλαβα, πού προσέβαλα κάποιον και πώς;
Μέχρι και για βρισιές γράψατε. Πού ακριβώς τις είδατε;

xenia1972
Συγχορδία Μινόρε
Chat
29.04.2008, 15:52

Αν εννοεις εμενα γι'αυτο που λες για τις βρισιες, εγραψα "αν δεν μπορεις να μιλησεις χωρις να βριζεις" συμφωνοντας μ'αυτα που εγραψε ο RoCkLiViN2. Δεν απαντησα σε σενα, και μιλησα σε δευτερο προσωπο, ως quote ειχα αυτα που εγραψε ο RoCkLiViN2. Νομιζω οτι οποιος διαβασε ο,τι εγραψα καταλαβε οτι μιλαω για τον καθενα, γενικα. Το να μην τα παιρνουμε ολα προσωπικα, οπως εγραψες σε καποιον αλλον, ισχυει για ολους εδω μεσα.

Παράθεση:

Το μέλος Astron στις 29-04-2008 στις 15:40 έγραψε...

Δεν κατάλαβα, πού προσέβαλα κάποιον και πώς;
Μέχρι και για βρισιές γράψατε. Πού ακριβώς τις είδατε;

mnk
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
29.04.2008, 17:43

Το ομολογώ :

Είμαι ακραία παράλογη, αναχρονιστική, αφελής και σκοταδιστική !!!

Τι να κάνω {#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.confused1}