ελληνική μουσική
154 online   ·  201.786 μέλη

Το θαύμα της Μεγάλης Παρασκευής

NIKOSPI
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
03.05.2008, 11:47

Δεν το είπα για οίκτο, για να μην μιλάς στο είπα!
Και κάτι άλλο παιδί μου, την δυσλεξία δεν μπορώ πια να την φτιάξω παθολόγε μου εσύ, κατα δεύτερον ο θεός δεν είναι ρατσιστής διότι για να κάνει ένα θαύμα κάπου πρέπει να υπάρχει κόσμος που να πιστεύει, εκεί θα κάνει το θαύμα. Α ναι δεν δείχνω σεβασμό ε???Ευχαριστώ συνάνθρωπέ μου για το κοπλιμέντο σου, αν δημοσίευες το αυτό που θα σου έστελνα δεν θα ήταν βλασφημία αγαπητέ spot! Τις απορίες που λές πως έχω να της λύνεις σε αδιάβαστους φιλαράκι, εδώ δεν πιάνουν, αλήθεια γιατί λες         ότι  <<<<αν>>>> υπάρχει θεός,  μια και είσαι θρήσκος όπως λες.....!
Εδώ δεν είναι για reportaz όπως ξέρεις αρχηγέ, και πιστέυω να ξέρεις ακόμα ότι αυτά τα Post  είναι εχθρικά προς το περιβάλλον των δημοσιογράφων άρα που κολάει αυτο με τον τύπο???Εδώ δεν είναι τηλεόραση.

Chitarrista
Συγχορδία Μινόρε
Chat
03.05.2008, 13:53

Παράθεση:

Το μέλος NIKOSPI στις 03-05-2008 στις 10:06 έγραψε...

Chitarrista
Μπορεί να μην έβρεξε αυτά τα τρία χρόνια που λες αλλά σίγουρα θα είχε συννεφιά έστω και λίγο.

-----------------
ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

Λοιπόν μου φαίνονται άστεια(δεν μου φαίνεται αστείο όποιος πιστεύει στο Θεό) όλα αυτά και που επιμένεις τόσο πολύ.

Είμαι θεσσαλονίκη και η  παντελή έλειψη συνεφων είναι σπάνιο.

Όποτε δε θυμαμαι με σιγουρια να σου πω αν είχε μερικά συνεφάκια τα άλλα χρόνια αλλά πέρσι είχε καταπλικτική λιακάδα ΧΩΡΙΣ συνεφα!!!

NIKOSPI
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
03.05.2008, 14:03

Ναι, ακούτε παιδιά, θυμότανε την πεντακάθαρη Μεγάλη Παρασκευή που είχε λιακαδά, μπράβοοοοο, μνήμη ελέφαντα έχεις......

punkster
Σολίστ
Chat
05.05.2008, 01:43

Παράθεση:

Το μέλος NIKOSPI στις 03-05-2008 στις 10:06 έγραψε...

punkster
Ναι όντως βαρέθηκα να σε μαθαίνω πράγματα και εσύ να μην τα καταλαβαίνεις, το χαβά σου εσύ.

Τουλαχιστον εχουμε κατι κοινο: τα αισθηματα μας ειναι αμοιβαια!

Αλλα....το "μαθαινω" ειναι λιγο βαρια λεξη, δεν νομιζεις???
Εγω μαλλον θα χρησιμοποιουσα καποια λεξη οπως "λεω", ή "διηγουμαι" ισως, ή εστω "ενημερωνω" βρε αδερφε!

Υ.Γ Το μεγαλυτερο προβλημα σου ειναι οτι δεν ξερεις να ακους το εχουν να σου πουν οι αλλοι, και αυτο το λεω με καθε καλη προθεση. Και οταν καποιος σου κανεις καποια κριτικη, εσυ θυμωνεις.... Η συνομιλια δεν εχει κανενα νοημα αν το μονο που προσπαθεις ειναι να δωσεις, χωρις να παρεις.... {#emotions_dlg.sad}

NIKOSPI
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
05.05.2008, 09:17

Αλήθεια ε??? Εγώ θα πάω να μάθω αλήθειες μέσα από το Internet??? Χαχαχα, δεν στα είπανε καλά μάλλον, καλύτερο είναι το κατηχητικό, η εκκλησία, τα μοναστήρια, οι γέροντες, οι γερόντισσες οι μοναχοι, οι μοναχές οι γνήσιοι ιερείς, η Δεσποτάδες, οι ιεροκύρηκες, τα βιβλία αγίων και πάμε λέγοντας, για εμένα όλες οι λέξεις είναι ελαφρές, τώρα αν σε βαραίνουν εσένα δεν είναι πρόβλημα μου βρε αδερφούλα.

punkster
Σολίστ
Chat
05.05.2008, 10:49

Παράθεση:

Το μέλος NIKOSPI στις 05-05-2008 στις 09:17 έγραψε...

Αλήθεια ε??? Εγώ θα πάω να μάθω αλήθειες μέσα από το Internet??? Χαχαχα, δεν στα είπανε καλά μάλλον, καλύτερο είναι το κατηχητικό, η εκκλησία, τα μοναστήρια, οι γέροντες, οι γερόντισσες οι μοναχοι, οι μοναχές οι γνήσιοι ιερείς, η Δεσποτάδες, οι ιεροκύρηκες, τα βιβλία αγίων και πάμε λέγοντας, για εμένα όλες οι λέξεις είναι ελαφρές, τώρα αν σε βαραίνουν εσένα δεν είναι πρόβλημα μου βρε αδερφούλα.

Καταρχας δεν καταλαβαινω που κολλαει αυτο που λες για το ιντερνετ.....
Κατα δευτερον, γιατι οταν μιλας για αληθειες, αναφερεσαι μονο στον θρησκευτικο τομεα?

Κατα τριτον, για να λες οτι μεσω σου ιντερνετ δεν μπορεις να μαθεις αληθειες, προφανως εσυ εχεις "περιπλανηθει" μονο στην σαβουρα.
Αν ξερεις που να ψαξεις, μεσα στο ιντερνετ μπορεις να βρεις γνωσεις απο μερη που ειναι ζητημα αν θα πας ποτε, απο τις μεγαλυτερες βιβλιοθηκες του κοσμου, απο μουσεια, απο αρχεια και ντοκουμεντα, μπορεις να βρεις πρωτοτυπα αρχαια κειμενα, ιστορικα βιβλια, επιστημονικες ερευνες, θεωριες και ανακαλυψεις....Οτι θες! Και ολα αυτα σχεδον τζαμπα.....

Ολες οι λεξεις σου φαινονται ελαφριες? Τοτε, μαλλον δεν παιρνεις στα σοβαρα την γλωσσα....αδερφουλη!{#emotions_dlg.whistling} 

-----------------
"Σε σας μιλω που πια δεν εχετε αυτια, δεν εχετε ουτε ματια, σε σας μιλω που δεν εχετε εγκεφαλο και γινεστε κομματια, τσατιζομαι και θα σας ριξω ολους πιο βαθια μες στο ψυγειο, να κρεμεστε μαζι με τα κρεατικα μες στο παντοπωλειο"

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 05-05-2008 10:50 ]

NIKOSPI
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
05.05.2008, 14:48

Ναι έχεις δίκιο!!! ( άντε να κλείσουμε το θέμα γιατί η κατάσταση δεν παλεύεται άλλο αδερφούλα)

fantasma
Φθασμένος
Chat
05.05.2008, 14:56

το θαύμα είναι ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

οτι συμβαίνει κάθε χρόνο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Innocent

πώς γινεται αυτό!!!!???? μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει...??

κάθε χρόνο σταύρωση... κάθε χρόνο ανάσταση... κάθε χρόνο δώρο πάσχα....{#emotions_dlg.happycrazy}

γι'αυτο... Lets χορέψομε όοοοολοι μαζι!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(περιμένω και τη συμμετοχη του μέλους sea like eyes... που ξέρω πως λάτρευει κατι τετοιες συζητησεις....)Cool

fantasma
Φθασμένος
Chat
05.05.2008, 15:05

έχω κι άλλα.....

Jesus Christ Action Figure

ωχ Χριστέ μου..

RoCkLiViN2
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
05.05.2008, 15:41

Πραγματικα αυτοι που εφτιαξαν αυτα τα video πρεπει να ειναι πολυ μλκες...Ελεος δηλαδη

punkster
Σολίστ
Chat
05.05.2008, 16:23

Παράθεση:

Το μέλος RoCkLiViN2 στις 05-05-2008 στις 15:41 έγραψε...

Πραγματικα αυτοι που εφτιαξαν αυτα τα video πρεπει να ειναι πολυ μλκες...Ελεος δηλαδη

Το τελευταιο παντως με το κινητο ειχε πλακιτσα!
Μου θυμησε κατι απο Monty Python....

{#emotions_dlg.biggrin}

Moonchild92
Φθασμένος
Chat
05.05.2008, 16:40

Απαίσια... Το πρώτο video με έκανε να σιχαθώ την σημερινή κοινωνία...

-----------------
"I am not young enough to know everything." Oscar Wilde (Αλλά εγώ είμαι...)

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Moonchild92 στις 05-05-2008 21:32 ]

NIKOSPI
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
05.05.2008, 20:39

Συγχαρητήρια!!!

Moonchild92
Φθασμένος
Chat
05.05.2008, 21:35

Παράθεση:

Το μέλος NIKOSPI στις 05-05-2008 στις 20:39 έγραψε...

Συγχαρητήρια!!!

Σε μένα το είπες αυτό;

fantasma
Φθασμένος
Chat
06.05.2008, 14:01

στον αγαπημενο του φιλο... ποιον αλλον? εμενΑ!!!!!!

{#emotions_dlg.happycrazy}

xenia1972
Συγχορδία Μινόρε
Chat
06.05.2008, 14:15

Συμφωνω,

και κατι ακομα-

εαν ειχαν βγει αναλογα βιντεο για τον Μωαμεθ -η και σκιτσα οπως ειχε γινει στο παρελθον - οι μουσουλμανοι θα ειχανε χαλασει τον κοσμο απο τις διαμαρτυριες. Εμεις οταν κυκλοφορει κατι υβριστικο για τον Χριστο, καθομαστε σαν τις κοτες, στα πλαισια της ελευθερης εκφρασης κλπ.

Παράθεση:

Το μέλος RoCkLiViN2 στις 05-05-2008 στις 15:41 έγραψε...

RoCkLiViN2
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
06.05.2008, 14:25

Μερικοι ανθρωποι δεν εχουν ιχνος σεβασμου. Ο καθενας ας πιστευει οτι γουσταρει, αλλα δεν εχει κανενα δικαιωμα, να προσβαλει τα πιστευω των αλλων. Ο καθε παπαρας νομιζει οτι επειδη εχουμε δημοκρατια και ελευθερια του λογου, μπορει να λεει οτι θελει. Κανουν μεγαλο λαθος. Η ελευθερια του καθενος, σταματαει εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου. Και τελος να συμπληρωσω οτι η εξυβριση των Θειων, ειναι ποινικο αδικημα... Και εξυβριση δεν ειναι μονο οι βρισιες. Ειναι και η βλασφημια. 

NIKOSPI
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
06.05.2008, 15:05

RoCkLiViN2  Έτσι πες τα!!!

Astron
MusicHeaven Guru
Chat
06.05.2008, 15:08

Παράθεση:

Το μέλος xenia1972 στις 06-05-2008 στις 14:15 έγραψε...
και κατι ακομα-

εαν ειχαν βγει αναλογα βιντεο για τον Μωαμεθ -η και σκιτσα οπως ειχε γινει στο παρελθον - οι μουσουλμανοι θα ειχανε χαλασει τον κοσμο απο τις διαμαρτυριες. Εμεις οταν κυκλοφορει κατι υβριστικο για τον Χριστο, καθομαστε σαν τις κοτες, στα πλαισια της ελευθερης εκφρασης κλπ.

Στους Μουσουλμάνους δεν είχαν βγεί "ανάλογα" βίντεο με το μωάμεθ... Είχαν βγει απλές απεικονίσεις του, δηλαδή σκίτσα (αν θυμάμαι καλά σε κάποιο έντυπο της Δανίας). Στο Ισλάμ απαγορεύονται δια ροπάλου οι απεικονίσεις του Μωάμεθ. Η υστερία που επικράτησε μετά είναι ο ορισμός του φανατισμού. Αντιδρούσαν δηλαδή για την απεικόνιση του προφήτη τους σε ένα έντυπο ενός μη ισλαμικού έθνους! Σε άλλη πρόσφατη περίπτωση είχαν σκοτώσει έναν Ολλανδό σκηνοθέτη που γύρισε ταινία μικρού μήκους για την καταπίεση των γυναικών στο ισλάμ. Φανατικοί μουσουλμάνοι θεώρησαν ότι προσβλήθηκε η θρησκεία και η παράδοσή τους τόσο πολύ που άξιζε να σκοτώσουν.

Εννοείται ότι διαφωνώ με τη γελοιοποίηση πραγμάτων που είναι ιερά για άλλους σε όλους τους τομείς. Είναι ασέβεια. Μην φτάνουμε όμως να έχουμε ως πρότυπα τέτοιες ακραίες αντιδράσεις όπου το θύμα της προσβολής γίνεται τελικά ο χειρότερος θύτης.

Rocklivin, h βλασφημία είναι όρος υποκειμενικός για κάθε θρησκεία. Βλέπετε για το ισλάμ είναι βλασφημία απλά και μόνο να απεικονίσεις τον Μωάμεθ, ενώ οι χριστιανοί έχουν παντού απεικονίσεις του Ιησού. Μην μπερδεύουμε λοιπόν τον σεβασμό στις αντιλήψεις του άλλου με την βλασφημία.

RoCkLiViN2
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
06.05.2008, 15:25

Παράθεση:

Το μέλος Astron στις 06-05-2008 στις 15:08 έγραψε...

Rocklivin, h βλασφημία είναι όρος υποκειμενικός για κάθε θρησκεία. Βλέπετε για το ισλάμ είναι βλασφημία απλά και μόνο να απεικονίσεις τον Μωάμεθ, ενώ οι χριστιανοί έχουν παντού απεικονίσεις του Ιησού. Μην μπερδεύουμε λοιπόν τον σεβασμό στις αντιλήψεις του άλλου με την βλασφημία.

Το οτι εχουμε παντου απεικονησεις του Χριστου, δε σημαινει κιολας οτι μπορουν να φτιαχνουν τετοια βιντεο και να Τον κοροϊδευουν ετσι... Και οταν καποιος ειναι βλασφημος, προσβαλει τα πιστευω και τις αντιληψεις του αλλου. Εγω δεν μπερδεψα κατι. Μαλλον δεν καταλαβες τι εγραψα...