ελληνική μουσική
    496 online   ·  210.839 μέλη
    Angelofdeath1990
    28.04.2008, 09:42

    εχω παρατηρηση τον τελευταιο καιρο ενα Metal/Rock "ξεσπασμα" και απο ελληνες καλλιτεχνες (Ρεμος) αλλα και απο το ελληνικο κοινο.....Προκειται για μοδα ή αναδυκνυεται η πραγματικη τους αξια στην μουσικη σκηνη...?Προσωπικα το βρισκω οτι εχει γινει μοδα να ακουμε καποια μεταλ/ροκ συγκρτηματα τα οποια "ακουγονται" γενικα πχ Nightwish(αν και οι τυποι κατα εμε τα σπανε και ειναι ολα τα λεφτα και με την τωρα τραγουδιστρια και με την πρωην)Εχει τυχει να πετυχω πολλα ατομα που μου λενε πως ακουνε μεταλ και δεν ξερουν ουτε ονοματα της μεταλ/ροκ σκηνης οπως Ozzy Osbourne,Black Sabbath,Judas Priest,Whitesnake,ACDC,Slayer,Megadeth κ.α.Αρα δεν ακουνε μεταλ....Εχουν την ιδεα πως ακουνε μεταλ......αρα ενα ξεσπασμα της μοδας....Απο ποτε το μεταλ εγινε μοδα και οχι τροπος ζωης ρε παιδια....πειτε μου και εμενα για αν ειναι ετσι ειμαι πολυ IN και Cool και ολα τα σχετικα......{#emotions_dlg.tt2}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.tt2}{#emotions_dlg.happycrazy}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 28-04-2008 20:34 ]


    thaliey
    28.04.2008, 09:49

    Παράθεση:

    Το μέλος Angelofdeath1990 στις 28-04-2008 στις 09:42 έγραψε...

    εχω παρατηρηση τον τελευταιο καιρο ενα Metal/Rock "ξεσπασμα" και απο ελληνες καλλιτεχνες (Ρεμος) αλλα και απο το ελληνικο κοινο.....Προκειται για μοδα ή αναδυκνυεται η πραγματικη τους αξια στην μουσικη σκηνη...?Προσωπικα το βρισκω οτι εχει γινει μοδα να ακουμε καποια μεταλ/ροκ συγκρτηματα τα οποια "ακουγονται" γενικα πχ Nightwish(αν και οι τυποι κατα εμε τα σπανε και ειναι ολα τα λεφτα και με την τωρα τραγουδιστρια και με την πρωην)Εχει τυχει να πετυχω πολλα ατομα που μου λενε πως ακουνε μεταλ και δεν ξερουν ουτε ονοματα της μεταλ/ροκ σκηνης οπως Ozzy Osbourne,Black Sabbath,Judas Priest,Whitesnake,ACDC,Slayer,Megadeth κ.α.Αρα δεν ακουνε μεταλ....Εχουν την ιδεα πως ακουνε μεταλ......αρα ενα ξεσπασμα της μοδας....Απο ποτε το μεταλ εγινε μοδα και οχι τροπος ζωης ρε παιδια....πειτε μου και εμενα για αν ειναι ετσι ειμαι πολυ IN και Cool και ολα τα σχετικα......{#emotions_dlg.tt2}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.tt2}{#emotions_dlg.happycrazy}



    exeis dikio suto symvainei..alla aut pou m spaei t neyra einai ...pos einai dynatonn mnkseroun tous apisteutous AC/DC ???ax...respect......


    BAGRATION
    28.04.2008, 11:45

    Ναι!!!!!! Εδώ και μερικά χρόνια αρχίσανε να βάζουν λίγο γκάζι στη κιθάρα κάνανε ρόκ τις ενορχηστρώσεις, καμμιά γκομενίτσα να μυξοκλαίγεται (α ναι ξέχασα....φοράει και ζώνη με καρφιά η γκομενίτσα) ή να φωνάζει άλλα Δέσποινα Βανδή και το βαφτίσανε μέταλ......

    Μόδα είναι και θα περάσει....Σε λίγα χρόνια θα έχουμε άλλα πράγματα....

    Πάντως παιδιά να ακούτε μόνο ότι σας αρέσει, να ντύνεστε όπως σας ταιριάζει και να μήν ασχολείστε με τα ιν τα αούτ και τα κόρνερ. Μετά τα 24- 25 ούτως η άλλως σας πληροφορώ ότι τους ανθρώπους τους απασχολούν άλλα ζητήματα και όχι οι "ξεπεσμοί της μουσικής" και τα "ξεπουλήματα των μουσικών" και το "ποιοι είναι φλώροι και ποιοι δεν είναι", οπότε μην πολυασχολείστε με τέτοια ζητήματα διότι θα είναι άνευ ουσίας για εσάς σε 4-5 χρονάκια....

    {#emotions_dlg.rockon}

     


    angel-0f-darkness
    28.04.2008, 13:10

    exete dikio..sto sxoleio m etci 3afnika oloi gunan Metalades...

    einai tragiko giati ema9an 5-6 black Metal sugrothmata k twra einai polu ''sklhroi tupoi''..

    dn katalavainw!!!ama dn to goustareis na to akous...ti??{#emotions_dlg.confused1} {#emotions_dlg.blink}

    p.s. st kainourio ths video-clip h vandh forouse ena forema..gemato strass k poulies ....k egrafe MOTORHEAD!!!!!!!!!!!!einai polu Metal...

    eleos...


    BAGRATION
    28.04.2008, 15:20

    Να μη σου φαίνεται περίεργο..... σε πολλούς άμα αρέσει λίγο ένα κομμάτι, είναι στη μόδα, αντε και ψιλοεκφράζει και ένα τρέχον συναίσθημα(καμμιά νεανική καψούρα) , το ακούνε φανατικά ...... (για ένα-δύο χρόνια δηλαδή μέχρι να έρθει το επόμενο hit....). Γιαυτό και τα μουσικά ακούσματα (των Ελλήνων τουλάχιστο) μεταβάλονται με αστραπιαίους ρυθμούς από τα 17 μέχρι τα 25. Από τους μετάλλικα στον πλούταρχο....και από τον Cobain στα μπιτάκια.....τι να κάνουμε?Εχουμε και ντέρτια ώς λαός, και πρέπει να τα εκφράσουμε!!!! Επίσης ως μεγαλύτερος έχω παρατηρήσει ότι ένας καθοριστικός παράγοντας στις μουσικές μόδες (που ποτέ δεν είναι μόνο μια) είναι το τι ακούν οι καλές οι γκόμενες....Θλιβερό ε?Οπου υπάρχει "πολύ νουνί" τρέχουνε όλοι να δούνε και να ακούσουνε (λές και έτσι θα πέσουν οι γκόμενες...τη μουσική κοιτάνε νομίζετε....)

    Πάντως και τότε Όταν είχε βγεί το BLACK ALBUM είχε γίνει χαμός.....λέγανε όλοι "πω πω κομματάρες!!!" οι περισσότεροι όμως ακούγαν το "nothing else matters" και το "unforgiven" μόνο.... Καλά για την σκληράδα δεν το συζητάμε...άμα μίλαγε κανένας για  τίποτα άλλο ήτανε Ο Φλώρος... (εκτός αν ήταν κανένα αλάνι και δεν τους έπαιρνε να του την πούνε.....)


    -----------------
    http://www.myspace.com/ancestorthrash

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 28-04-2008 15:28 ]


    sea_like_eyes
    28.04.2008, 17:06

    ''...p.s. st kainourio ths video-clip h vandh forouse ena forema..gemato strass k poulies ....k egrafe MOTORHEAD!!!!!!!!!!!!einai polu Metal...''

    Αφου δεν εγραφε ''All HailZ NorSk BlACk Metal'' . . . Παλι καλα . . . {#emotions_dlg.rockon}


    sitzoune81
    28.04.2008, 18:34

    το κακο ξεκινησε απο τις μπαντες που αποφασισαν να βγαλουν το heavy Metal προς το mainstream....

    τι αξια εχει το heavy Metal οταν μπορουν ανετα να το ακουσουν απο κοριτσακια μεχρι και σκυλαδες και γιαγιαδες ?....

    αρα να μη σου φαινεται περιεργο αυτο που γινεται τωρα στην Ελλαδα angelofdeath1990.....

    κι οταν καποιοι φωναζαν πως π.χ. το Black Album , το Fear Of The Dark και οι Scorpions των μπαλαντων , θα κανουν μεγαλη ζημια, εμεις γυρνουσαμε την πλατη! καλα να παθουμε!

    ετσι προσπαθουν με τετοια κολπακια οι ελληνες "καλλιτεχνες"(γκουχου γκουχου) να αρπαξουν κι αυτοι οτι μπορουν απο την ελεινη τρισαθλια καταντια του σημερινου μεταλ/ροκ ηχου!

    το heavy Metal και το Rock θα ξαναγινει σεβαστο μονο οταν ξαναεπιστρεψει στα υπογεια και στους αμετανοητους κλειστομυαλους ροκαδες και μεταλλαδες!

    αυτα τα ολιγα.


    WiLdChILD
    28.04.2008, 21:15

    Παράθεση:

    Το μέλος angel-0f-darkness στις 28-04-2008 στις 13:10 έγραψε...

     

     

    p.s. st kainourio ths video-clip h vandh forouse ena forema..gemato strass k poulies ....k egrafe MOTORHEAD!!!!!!!!!!!!einai polu Metal...

    eleos...



     

    Jesus f***ing Christ!?!....Τι αλλο θ ακουσωωω?!?!......ελεοςςςςςςςςς{#emotions_dlg.blink}


    noizreduction
    28.04.2008, 21:29

    Να βαλουμε καποια πραγματα στη θεση τους;

     

    1. Κανενα ειδος δεν ειναι "μου","σου","του" κοκ. Η μουσικη ειναι για οποιον θελει να την ακουσει. Τα ειδη δημιουργηθηκαν απο τους αναλυτες, για να μπορουμε να βαλουμε σε μια σειρα τα δεδομενα και τις στατιστικες.
    2. Οταν "παραγκωνιζονται" οι μεταλαδες ή οταν οι παλιοι τους κοιτανε με παραξενο ματι, αρχιζουν και φωναζουν. Οταν μερικα στοιχεια της μουσικης "τους" χρησιμοποιουνται απο ενορχηστρωτες, τοτε παλι ειναι κακη αυτη η "δημοσιοποιηση μεταλοειδων στοιχειων". Δηλαδη, με τι θα εισαστε ικανοποιημενοι? {#emotions_dlg.confused1}
    3. Η ηλεκτρικη κιθαρα, τα drums, το ηλεκτρικο μπασο, το λιγο overdrive, το πολυ distortion δεν ειναι αποκλειστικοτητα των Metal/Rock κομματιων. Εκτος, εαν οταν παιρνουμε μια κιθαρα γραφει πανω "Only for Metal use" ή "All rights reserved".
    4. Αν δεν μας αρεσει να ακουμε την ηλεκτρικη κιθαρα του Ρεμου, μπορουμε απλα να αλλαξουμε CD, mp3, ραδιοφωνικο σταθμο. Κανεις δεν μας εβαλε το οπλο στο κεφαλι για να ακουσουμε με το στανιο κατι που δεν θελουμε

     

    Απο εκει και περα, μπορειτε να κρινετε μονοι σας, εαν οντως καποιος "κλεβει", "καταστρεφει", "ποδοπατα" ενα μουσικο ειδος, που κατα κοινη ομολογια, ακομα και απο τους ιδιους τους εκφραστες του "βιαζεται" και "δολοφονειται".

    Αυτα τα ολιγα προς σκεψη


    rompa
    28.04.2008, 21:41

    Και εγώ έχω παρατηρήσει μία τέτοια στροφή που με έχει παραξενέψει αλλά θα συμφωνήσω με τον noizreduction ότι είναι αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός να ακούει ό,τι μουσική θέλει . Τώρα το "τι δηλώνει" και τι παρουσιάζει σε μας ... ας κρίνουμε το αποτέλεσμα όσο μπορούμε χωρίς προκαταλήψεις . Από την άλλη, κάποιοι ακροατές που ακούν Metal γιατί είναι "μόδα" σίγουρα προσβάλλουν άλλους που το Metal είναι βίωμα αλλά και πάλι ίσως να είναι μία πρώτη (ή και τελευταία ) επαφή για αυτούς.  


    -----------------
    ....cause I'll never be with you....... Is it so hard to believe our hearts are made to be broken??

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rompa στις 30-04-2008 10:47 ]


    Angelofdeath1990
    28.04.2008, 22:19

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Angelofdeath1990 στις 29-04-2008 11:33 ]


    noizreduction
    28.04.2008, 22:54

    Η λαθος λογικη δεν ειναι η "μοδατη" μουσικη, αλλα το "Η Metal ειναι τροπος ζωης".

     

    Οπαδοι υπαρχουν στις ποδοσφαιρικες ομαδες..οχι στη μουσικη!

    Εαν θελετε να εχετε ενα τροπο ζωης, μπορειτε να επιλεξετε εναν υγιεινο τροπο, με τρεξιμο, καλη διατροφη..Εαν θελετε αλλο τροπο ζωης, μπορειτε να επιλεξετε εναν πιο εντονο, με βραδινη ζωη, ξενυχτι και ατελειωτo clubing.

     

    Μην βρισκετε δικαιολογια, πισω απο τη "μεταλ", τη "ροκ", κλπ να δηλωνετε τη δικη σας επανασταση. Η επανασταση μπορει να γινει και με τη λαικη μουσικη, με τα κλαρινα, με την Εφη Θωδη, με την Αλεξιου, κλπ..Η μουσικη ειναι ενας τροπος εκφρασης, οχι ομως και μια ολοκληρωτικη οντοτητα υπαρξης!

     

    Χωρις ακροατες δεν μπορει να υπαρξει μουσικη..Δυστυχως, ουτε με φανατισμενους οπαδους μπορει να υπαρξει, γιατι αμεσως περιθωριοποιειται για "λιγους" και "σταμπαρεται".

     

    Το προβλημα σας ειναι, πως δεν καταλαβαινετε οτι δεν ειστε ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΚΑΝΕΝΟΣ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΕΙΔΟΥΣ. Ιδιαιτερα στο τομεα της ενορχηστρωσης, ο καθενας ειναι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ να πραξει οπως θελει.

    Φρικια και απροσαρμοστα φροντισατε οι ιδιοι να γινετε. Μουσικη μπορεις να ακουσεις και χωρις να ντυθεις αναλογα, χωρις να βγεις και να συμπεριφερθεις σαν ουνος, χωρις να φωναζεις δυνατα. Οταν ομως οι εταιριες ειδαν πως μεσα απο τη μουσικη μπορουν να λανσαρουν μια "μοδα" ( απο καλτσες με καρφια, μεχρι αναλογο hair styling ), κινησαν τα καταλληλα νηματα και τωρα "πουλανε" τα παντα!

     

    Δηλαδη εγω που εκοψα το μαλλι μου, δεν ειμαι πλεον μεταλ; Επειδη ακουω κυριως new age, δεν μπορω να οικειοποιηθω καποια μεταλ ακουσματα; Επειδη στη δουλεια και στη καθημερινη μου ζωη ντυνομαι με απλα T-shirts και τζιν παντελονια, δεν μπορω να θεωρω τον εαυτο μου εναν κλασσικο ροκα;

     

    Εαν ολα αυτα τα παραπανω, δεν μου επιτρεπουν να μιλαω για μεταλ, καλως..Μπορειτε να δημιουργησετε απο μονοι σας το "γκετο" της μουσικης, χωρις να φταιει κανεις γι'αυτο! Ισως στο κατω κατω, να σας αρεσει να ειστε δακτυλοδεικτουμενοι...Ειναι και αυτο ενα κομπλεξ που μαστιζει ενα μεγαλο μερος της κοινωνιας.


    -----------------
    Noiz Reduction Team DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 28-04-2008 22:55 ]


    BAGRATION
    28.04.2008, 23:42

    noizreduction Εγώ πάντως προσωπικά θα προτιμούσα τον Ρέμο και τον κάθε Ρέμο να "ροκάρει" και να χρησιμοποιούν ρόκ ενορχηστρώσεις τέτοια κομμάτια.....Αν "μετάλλιζε" κίολας λιγάκι ακόμα καλύτερα ...... Ουτως η άλλως κανένας από αυτό το συνάφι δεν βγήκε ποτέ να το παίξει "μέταλλο" η ρόκερ του θανατά.....

    Νόμίζω όμως ότι το θέμα μας εδώ δεν είναι κάτι τέτοιο. Το θέμα μας αφενός έχει να κάνει με τις μόδες και τις συμπεριφορές, αφετέρου ότι κάποιοι μουσικοί παντελώς ασχετοι με το μέταλ "οικειοποιούνται" το χαρακτηρισμό χωρίς έτσι να σέβονται ένα μουσικό είδος με μεγάλη ιστορία και αρκετούς οπαδούς.

    Θα πεί κανένας βεβαίως  "ό καθένας μπορεί να αυτοχαρακτηρίζεται όπως θέλει" έλα όμως που κάποιοι έχουνε πρόβλημα με το να λέγεται κάποιος μέταλ ενώ δεν παίζει.....

    Το προβλήμα δηλ είναι στην ονομασία (πω πω......Σκοπιανό το καταντήσαμε) {#emotions_dlg.tt2}

    Αλλά στην τελική ας μην μας απασχολεί πολύ το θέμα αν είναι όντως μόδα θα φυγεί σε λίγο καιρό όπως ήρθε.....Οι μόδες δεν πολυαντέχουν στο χρόνο....


    noizreduction
    28.04.2008, 23:52

    Δεν εχω παρα να συμφωνησω, εκφραζοντας παραλληλα το φοβο πως η "οικειοποιηση" μουσικων ειδων υπο το καθεστως παραφροσυνης ( ντυσου ετσι, γιατι ετσι ειναι το στυλ της μουσικης που ακους ) οδηγει σε καταστροφικα αποτελεσματα ( πχ, συναυλια των Metallica που τελειωσε με καταστροφες παρακειμενων οχηματων του χωρου συναυλιας, χωρις η ιδια η μπαντα να εχει ζητησει κατι τετοιο ).

     

    Αυτο το "μου" που τρωει τον Ελληνα, διακρινεται και μεσα στη μουσικη.Αυτο ειναι κακο, γιατι αποδεικνυουμε για αλλη μια φορα ποσο πισω πολιτισμικα ειμαστε, σε σχεση με αλλες χωρες ( χωρις βεβαια να μας τοποθετω και στην τελευταια θεση, μιας και υπαρχουν χωρες που απαγορευουν ακομα και την ακροαση συγκεκριμενων ειδων ).

     

    ΚΑι να σταθω λιγο και στο "Ασχετος μουσικος που οικειοποιειται". Δεν νομιζω να εχει δουλεψει κανεις απο εδω με ανθρωπους ενορχηστρωτες, για να καταλαβει πως η συγκεκριμενη κατηγορια μουσικων οχι μονο κατεχει, αλλα πραγματικα "ψειριζει" πολλα μουσικα ειδη για να μπορεσει να παραγει το προϊον που απαιτουν οι εταιριες. Θα ηταν αν οχι υποτιμητικο, αλλα θρασυτατα προσβλητικο να τους χαρακτηριζουμε "ασχετους". Εξαλλου δεν βγηκε κανεις απο αυτους να πει "Α, ακουστε το κομματι του Ρεμου γιατι ειναι μεταλ"...Μην ξεχνας πως η πρωτη πινακιδα μπηκε απο τον συγγραφεα του topic και οχι απο τον ενορχηστρωτη του συγκεκριμενου κομματιου.

    Δεν φανταζομαι ο Ρεμος να αρχισει να πωλειται διπλα στους Scorpions, ουτε και να ανοιξει συναυλια των KISS. Οποτε, ας μην "φριτουμε" και "λυσαμε" για κατι που η μουσικη βιομηχανια εχει φροντισει προ πολλου.


    Angelofdeath1990
    29.04.2008, 00:43

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Angelofdeath1990 στις 29-04-2008 11:34 ]


    RoCkLiViN2
    29.04.2008, 11:00

    ths sumfwnisw me ton noizredction... Epeidi tuxainei na kserw kapoious sunthetes/enorxistrwtes, kserw oti akoune ta panta, wste na exoun stin diathesi tous opoiondipote ixo, i style pou mporei na boithisei stin enorxistrwsi enos komatiou tous... Apo kei kai pera, ki egw eimai Metalas, alla den exw kanena problima pou se polles enorxistrwseis exei ilektriki kithara me arketo gain. p.x to "Trekse" tis Pegkis Zina, pisteuw pws einai wraio komati me wraio solo. Kai o Dantis pou to egrapse, min ksexname oti itan kitharistas se Metal sugrotima, prin to gurisei sta ellinika. Stamatiste na bazete tampeles kai na katigoriopoieiste. O kathenas akouei oti tou aresei kai einai anafaireto dikaiwma tou kathenos na akouei i kati sugkekrimeno, i ligo ap ola...


    xenia1972
    29.04.2008, 20:36

    Καταρχας, αν δεν εμπαινε το μεταλ στο mainstream δεν θα το ακουγες ποτε.

    Κατα δευτερον, οι Metallica ειναι σεβαστοι μονο και μονο που εβγαλαν το Ride the Lightning, ασχετα με το τι παραγουν τωρα, και μην ξεχνας οτι και οι μουσικοι εξελισσονται και δεν μπορουν να μεινουν "δεινοσαυροι", οποτε και η μουσικη τους αλλαζει.

    Κατα τα αλλα δεν νομιζω οτι οι Scoprions ειπαν ποτε οτι ειναι μεταλ. Και ασχετα με ολα, ετικετες στην μουσικη δεν μπαινουν, γιατι ειναι σαν ενα δεντρο με πολλα κλαδια.

    Θεωρω οτι ενα ατομο που φοραει ασπρα κι ακουει μεταλ εχει πολυ καλυτερα μυαλα απο τους "κλειστομυαλους μεταλαδες", κι αυτοι οι τελευταιοι ειναι που κανουν κακο στο ειδος. Θα ηταν προσβολη να χαρακτηριζεται κανεις "κλειστομυαλος" επειδη ακουει μεταλ. Κι επειδη πολλοι που τους αρεσει το μεταλ δεν θελουν να χαρακτηριστουν ετσι, το γυρισαν σε Nirvana, και καλα εκαναν. Η μουσικη δεν ειναι για να σου βαζει τα δυο ποδια σ'ενα παπουτσι - ουτε σε μια αρβυλα Smile Ειναι για να σου ανοιγει το μυαλο.

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 28-04-2008 στις 18:34 έγραψε...

    το κακο ξεκινησε απο τις μπαντες που αποφασισαν να βγαλουν το heavy Metal προς το mainstream....

    τι αξια εχει το heavy Metal οταν μπορουν ανετα να το ακουσουν απο κοριτσακια μεχρι και σκυλαδες και γιαγιαδες ?....

    αρα να μη σου φαινεται περιεργο αυτο που γινεται τωρα στην Ελλαδα angelofdeath1990.....

    κι οταν καποιοι φωναζαν πως π.χ. το Black Album , το Fear Of The Dark και οι Scorpions των μπαλαντων , θα κανουν μεγαλη ζημια, εμεις γυρνουσαμε την πλατη! καλα να παθουμε!

    ετσι προσπαθουν με τετοια κολπακια οι ελληνες "καλλιτεχνες"(γκουχου γκουχου) να αρπαξουν κι αυτοι οτι μπορουν απο την ελεινη τρισαθλια καταντια του σημερινου μεταλ/ροκ ηχου!

    το heavy Metal και το Rock θα ξαναγινει σεβαστο μονο οταν ξαναεπιστρεψει στα υπογεια και στους αμετανοητους κλειστομυαλους ροκαδες και μεταλλαδες!

    αυτα τα ολιγα.




    delta66
    29.04.2008, 22:05

    Επειδη εργαζομαι στην ελληνικη "μουσικη βιομηχανια"{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.tt2}{#emotions_dlg.thumbdown} θα αναφερω την εμπειρια μου.

    Ολα ξεκινησαν οταν καποιοι ενορχηστρωτες εκαναν την "επανασταση" τους και θελησαν να χρησιμοποιησουν "νεους" ηχους στην ενορχηστρωση.

    Οχι για να πρωτοτυπησουν αλλα για πρακτικους λογους.

    Ειχαν δει οτι στις λαιβ "παραστασεις" (στα μπουζουκια δλδ) "περναει" στιν κοσμο καλυτερα η ενορχηστρωση που περιεχει "γκαζι" που λεμε, με πολλα ντεσιμπελ, που προεχεται εκτος απο δυνατα τυμπανα με διπλοπεταλο και στη κιθαρα με distortion που μεχρι εκεινη τη στιγμη περιοριζοταν σε ακκορντακια και 2ο ρολο γενικοτερα.

    Κατι που βολευε και τα μαγαζια γιατι με μεγαλη ενταση γινεται μεγαλη καταναλωση στο αλκοολ και κατ'επεκταση στα λουλουδια, που εκει γινεται ο αληθινος τζιρος.

    (εγω ονομαζω τα νυχτερινα κεντρα, "διανυκτερευοντα ανθοπωλεια")

    Ετσι λοιπον ειπαν, γιατι να ηχογραφουμε "κυριλε" και μετα να τα "σπαμε" στο λαιβ? ας τα σπασουμε και στη ηχογραφηση.

    Ε, μετα εγινε της "μοδας" και "in" και "στυλακι" για τους τραγουδιαρηδες που ψαχνουν κατι να πουλησουν βρε αδρεφε κι αυτοι.{#emotions_dlg.whistling}

     

    Συγνωμη αν τα ειπα λιγο χυμα αλλα ετσι εχουν τα πραγματα.Innocent

     


    freakhood
    02.05.2008, 11:25

    Η μουσική βιομηχανία έχει φροντίσει για όλα εκ των προτέρων. Το Metal ήταν και είναι κάργα εμπορικότατο, και ανέκαθεν μεσα στην μόδα (εκτός από τις πρώτες μερες του NWOHM αλλά ακόμα κι αυτό έσβησε σύντομα μόλις πατήσαμε το 1983). Και όχι μόνο αυτό. Τι να πρωτοθυμηθώ από την δεκαετία του 80? Ας μην ανοίξω το στομα μου καλύτερα. Αυτά τα γράφει κάποιος που ακούει και Metal. Όσο για τους Ρεμους, Δαντη κλπ (αυτά τα ζωοειδή θεωρούνται καλλιτέχνες...τέλος παντων)τα cd τους είναι σε παραδιπλανό ράφι από αυτά των Scorpions...για να μην μιλήσουμε και για αυτούς που ξεφτίλισαν πολά πράγματα(βλεπε και περίπτωση U2). Όλα είναι ένα ένα προιόν, και ως τέτοιο πλασάρονται. Τα άλλα είναι παραμύθια και μεταξωτές κορδέλες. Οι εξαιρεσεις ήταν ελάχιστες. Διότι υπήρξαν και αυτοί που αντιστάθηκαν στην γενική ισοπέδωση και την συγχρονη βλακεία(=mtv κλπ). Οι dead kennedys και ο jello biafra ήταν πραγματικά αντικονφορμιστές όπως και να το κάνουμε. Κάντε μια άλλη αντιπαράθεση: διαβάστε λίγους από τους στίχους των λεφτάλικα από το kill em all και πείτε μου τι σχέση έχει η αμεσότητα και ο αυθορμητισμός των τότε εικοσάρηδων λεφτάλικα, με τα σημερινά τσίρκουλα. Δείτε την κατάντια των maiden και του ozzy. Ψαξτε να δείτε τι έχει πει ο Paul di anno κατά καιρούς. Φιλικά πάντα.


    Chitarrista
    02.05.2008, 15:08

    Σε γενικές γραμμές σyμφωνώ με τον Νoizreduction και με τον Delta66.

     

    Αυτό που θέλω να πω είναι πως το "είμαι μεταλλάς και ακούω μέταλ ακι ντυνομαι με μαύρα και είμαι και επαναστάτης κτλ κτλ" και η αντίληψη του είναι δικιά μου η μέταλ, αλλα και για κάθε μουσική( ο ραπερ με τα φαρδια, ο ρέγκε με τη ραστα κτλ κτλ) είναι αποτέλεσμα της εφηβείας και αναζήτηση του εφήβου της ταυτότητάς του. Να μπει σε μια ομάδα και να ξέρει αυτά είναι δικά μου κι εγώ δικός τους κι εδώ ανήκω κτλ κτλ...Και γιαυτό θεωρούν καταπάτηση της ιδιοκτησίας τους να πει πχ Ρέμος το Paranoid ή να λέει ο τρέντυς της παρέας ότι ακούει μέταλ ή ραπ.

    Και αυτό είναι παγκόσμιο φαινόμενο και δεν συναντάται μόνο στην Έλλαδα.

    Και σίγουρα η μόδα καθορίζει σε μεγάλο βαθμό δυστιχώς το τι ακούγεται. Στην ηλικία των εφήβων μια μουσική Μεταλ ή ροκ εκτός του ότι ταιριάζει πιο πολύ με την επανταστατική ιδιοσυγκρασία του έφηβου μπορεί να αποτέλεσει καλύτερο μέσον για τον καταναλωτισμό απο ότι τα μπουζουκια. Γιατί πόσα ποια να ξοδέψει σε γαρύφαλα ο 17αρης και πόσες φορες το μήνα να πάει σε μπουζούκια? Ενώ με τη ρόκ/μεταλ θα αγοράσει καρφιά θα ντυθει με μπλούζες απο συγκροτήματα, θα αγοράσει όλα τα album θα αγοράσει και μια ηλεκτρική ενώ μερικές φορές μπορεί ούτε να ξέρει να παίζει και και... και έτσι θα φαίνεται και πιο cool.

     

    Aντιθέτως στις πιο μεγάλες ηλικίες αυτός που άκουγε απο μόδα μεταλ θα βρεθεί να ακούει βανδή, Ρέμο, Κιάμο.... κτλ κτλ γιατί η μόδα επιτάσει πιο κυριλέ φάση πιο large τύπος κι έτσι, και μαυτο το τρόπο  θα του πάρουν πιο πολλά λεφτα. Με 2 φορές τη βδομάδα στα μπουζούκια με τα μπουκάλια να αδειάζουν και τα γαρυφαλα να κάνουν κύκλους απο τη λουλουδού, στα χέρια του χουβαρντά , μετα στο πατωμα και μετά απο κει ξανά στη λουλουδού κτλ κτλ....