ελληνική μουσική
158 online   ·  202.064 μέλη

Βατόμουρα (Β.Παπακωνσταντίνου-Στ.Μεσημέρης)

karelia
Σολίστ
Chat
18.06.2008, 13:29

Ο Μεσημέρης,κατά τη ταπεινή μου γνώμη,είναι ένας δημιουργός που στο παρελθόν έχει χαρίσει,κλασικά πλέον,τραγούδια στο Βασίλη Παπακωνσταντίνου,και επίσης συνεχίζει να παραμένει αξιόλογος μελωδός.

Δε ξέρω αν είναι τυχαίο το παράδειγμα με το Κουμπάρο,γιατί αλησμόνητο παραμένει το στιχουργικό του απόφθεγμα στο τελευταίο δίσκο της Άλκηστις Πρωτοψάλτη

"σε κάποια τσίχλα που κολλάει στο χαλί διεστραμμένα
στου Ροναλντίνιο τις ανάποδες στροφές γυρεύω εσένα"

kourmpas
Περαστική Νότα
Chat
18.06.2008, 14:47

Παράθεση:

Το μέλος karelia στις 18-06-2008 στις 13:29 έγραψε...

Ο Μεσημέρης,κατά τη ταπεινή μου γνώμη,είναι ένας δημιουργός που στο παρελθόν έχει χαρίσει,κλασικά πλέον,τραγούδια στο Βασίλη Παπακωνσταντίνου,και επίσης συνεχίζει να παραμένει αξιόλογος μελωδός.

Δε ξέρω αν είναι τυχαίο το παράδειγμα με το Κουμπάρο,γιατί αλησμόνητο παραμένει το στιχουργικό του απόφθεγμα στο τελευταίο δίσκο της Άλκηστις Πρωτοψάλτη

"σε κάποια τσίχλα που κολλάει στο χαλί διεστραμμένα
στου Ροναλντίνιο τις ανάποδες στροφές γυρεύω εσένα"

O κουμπαρος ειναι σε στιχους του Βασιλη.Αν ειχες το δισκο θα το εβλεπες.Μη γραφεις οτι θελεις.Πιανεσαι απο ενα κομματι και διαγραφεις ολα τα υπολοιπα.Εγραψε προσφατα δισκο για τους Αλχημιστες.ριξε μια ματια και μετα ελα να μου πεις.Αν εγραφε για το Γιοκαρινη παλι χαβαλεδιαρικα θα εγραφε.Οπου να ναι κυκλοφορει και προσωπικος του δισκος.Τωρα να κατσω να γραψω στιχους απο τα Βατομουρα για να δειξω οτι αυτο που πηρες δεν αντιπροσωπευει το δισκο,δεν εχει νοημα.Οσοι εχουνε ακουσει το δισκο,δεν υπαρχει περιπτωση να πουνε οτι εχει ουτε καν μετριους στιχους.Το αντιθετο σιγουρα.Μπορουν να πουν για τις ενορχηστρωσεις η εστω για τη μουσικη(αν και διαφωνω).Οσοι ακουνε το δισκο ακριτα και αμεροληπτα,χωρις προκατειλλημενη ματια,καταλαβαινουνε.Εσυ προφανως οχι.

sigmasegnos
Βασική Νότα
Chat
18.06.2008, 16:11

Επειδή συνηθίζεται να δημιουργούνται εντυπώσεις για τις εντυπώσεις καλό θα είναι να μην αφαιρείται μια φράση από ένα στίχο τραγουδιού αυθαίρετα αλλά τα όποια επιχειρήματα να διαθέτουν ήθος ευγένεια και τακτ και να αναφέρουν όλα τα λόγια και μετά τα συμπεράσματα του καθενός ελεύθερα:

Στα νέα ήθη και τα ζόρια του καιρού στην αφασία γενικά του διπλανού

σε αμπέλια ξέφραγα στη κόψη ξυραφιού στο καλημέρα

στις αποδράσεις με καπνό χωρίς φωτιά στα χειρουργεία τα θρανία τη σκοπιά

στου Μαραμπού τη γαλαρία σε μια ζαριά σε χάδια ξένα.

Στις λεπτομέρειες την ύστατη στιγμή σε μια πορεία που διακόπτει τη ροή

σε κάποια τσίχλα που κολλάει στο χαλί διεστραμμένα

σε χύμα κάφους σκουπιδιών τις Κυριακές

σε κάτι ροκ σπυράκια ακμής με ενοχές

στου Ροναλτίνιο τις ανάποδες στροφές γυρεύω εσένα.

Στις λαμαρίνες  που η βροχή παίζει κουτσό σε μάτια γκρι πριν απ το πρόωρο τοκετό

και στο σταυρόλεξο που άφισες μισό στην εταζέρα

στα κουρασμένα που μετρώ απ τη δουλειά όταν χτυπούν όλα μαζί τα κινητά

σε μια γκριμάτσα που γελά όταν πονά αφηρημένα.

to-mantzaflari-tou-Ari
Περαστική Νότα
Chat
19.06.2008, 18:40

Τους είδα στο ..γυαλί, στην εκπομπή εκείνης της ανεκδιήγητης που  καγχάζει  χωρίς λόγο και πάντα σε λάθος χρόνο..Δυο  γερόντια που παριστάνουν τους  οργισμένους ρόκερς, είναι  ό,τι  πιο θλιβερό κι αστείο συνάμα,μπορεί να δει κάποιος.

Ο τραγουδιστής, έχοντας πλέον κονομήσει τ' άντερά του και βαδίζοντας αισίως για τα εξήντα του,συνεχίζει το ίδιο βιολί 30 χρόνια τώρα,σε σημείο που να καπελώνει κάθε τραγούδι με τις γνωστές του φωνητικές ακροβασίες,έτσι που να νομίζεις ότι ακούς πάντα το ίδιο τραγούδι.Κοτσίδια, μορφασμοί, στήσιμο αλά Εσταυρωμένος κ.λ Μια καρικατούρα,δυστυχώς.

Επί της ουσίας τώρα, με στίχους όπως "να καούν τα ξερά/να καούν τα χλωρά/να καούν και τα παράλια( ! )..." και κοινοτοπίες του στυλ "εγώ είμαι τρελός,δηλωμένος τρελός..." κ.λ  ΔΕΝ δένει το γλυκό.Λόγος συνθηματικός,επιφανειακός, κενότατος., αδέξιος.Μουσικές παντελώς ανέμπνευστες, επιτηδευμένες, χωρίς ίχνος έκπληξης μέσα τους.Μια από τα ίδια, λοιπόν. Όταν κοιμάται και ξυπνά  κανείς με το σουξέ  καρφωμένο στο μυαλό του, καταντά στο τέλος πάντα αστείος και ειδικά  όταν εμφανίζεται τόσο αχόρταγος, ώστε να μην το παίρνει κάποτε απόφαση ν' αποσυρθεί όμορφα, ήσυχα κι ανθρώπινα, μπας και  αφήσει ..αθόλωτα κι αμαγάριστα τα όσα άξια λόγου τού εμπιστεύτηκαν να πει παλιότερα, κάποιοι άλλοι που βιάστηκαν να φύγουν για να μη δουν τη σημερινή ξεφτίλα του-μας.Και λέω -και- "μας", διότι σαφώς και είναι ξεφτίλα ΜΑΣ, το να μη κράζουμε ανενδοίαστα κι ανυπερθέτως, όλους τους σαλτιμπάγκους που τόσο ανερυθρίαστα πουλάνε -πλέον- φύκια για μεταξωτές κορδέλλες.

Agnie
Περαστική Νότα
Chat
23.06.2008, 17:40

Ο Σταμάτης Μεσημέρης μιλάει, χωρίς λογοκρισία, για όλους και για όλα, σε μια συνέντευξη-ποταμό που θα συζητηθεί...
Μια κουβέντα με το Θανάση Γιώγλου και Μάκη Ιωακειμίδη , για το ηλεκτρονικό περιοδικό "Μουσικόραμα" με αφορμή την κυκλοφορία του δίσκου "Βατόμουρα" (σε μουσική και στίχους δικούς του) με τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου.

http://www.mousikorama.gr/stamatis_mesimeris.html

Termite
Φθασμένος
Chat
24.06.2008, 16:51

Καταπληκτική η συνέντευξη του Σταμάτη.

Δυστυχώς όμως, ο δίσκος δεν μου άρεσε ιδιαίτερα απο μουσικής και ενορχηστρωτικής άποψης.

esta
Σολίστ
Chat
06.07.2008, 11:30

κατάφερα επιτέλους να ακούσω προσεκτικά τον δίσκο.Δυστυχώς δεν μπορώ να πω πως μου άρεσε ιδιαίτερα....

sillia
MusicHeaven Guru
Chat
06.07.2008, 13:21

Ο Σταμάτης Μεσημέρης έχει φτιάξει την εικόνα , έχει μπει μέσα την έχει ταξιδέψει!!! Η αποτυχία της δουλειάς αυτής είναι, ότι εμείς κι όχι από αδυναμία δικιά μας,σαφώς όχι....δεν μπορούμε εύκολα να βρούμε αυτήν την είσοδο στις εικόνες , που φτιάχνουν τα τραγούδια του!!!!! Ισως αν αυτή η αντίσταση γιά την οποία μας μιλάει, σε ό,τι ασχήμια υπάρχει γύρω μας... ήταν πιό rock όπως εμείς θα θέλαμε,δεν θα το συζητούσαμε τώρα!!!Ναι να περάσουμε την βατομουριά, να λερωθούμε να ματωθούμε,αλλά πηδώντας την δεν θα  θέλαμε να βρούμε  και κουμπάρο και φαντάρο!!!!!!!!!!! Αντίσταση στην ασχήμια ναι...αλλά το σύνθημα να είναι τέτοιο που να μπορεί να μας ξεσηκώσει!! Αφού αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης της δουλειάς αυτής!!

-----------------
Oταν σταματήσεις να παριστάνεις κάτι, τότε γίνεσαι KΑΤΙ http://blogs.musicheaven.gr/sillia

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sillia στις 06-07-2008 13:22 ]

Giorgos_arazei
Σολίστ
Chat
07.07.2008, 18:41

Δυστυχως, η φιλοδοξια δεν εχει σταματημο, υστερα κι απο 5, 10, 500 δισκους. Δεν χρειαζεται αν δεν εχουν κατι να γραψουν, να βγαζουν δισκους σαν να βγαζουν αχρηστες φυλλαδες δεξια κι αριστερα. Δεν ειναι στο ξεκινημα, στο τελειωμα ειναι...ελεος. Ας φυγουν οι παλιοι, να ερθουν οι καινουριοι.

fireroc
Σολίστ
Chat
23.07.2008, 22:51

λατρευω τα τραγουδια του βασιλη! αλλα τα καινουρια του δεν μου αρεσουν! και λυπαμαι που το λεω αυτο!  παντως του το συγχορω και επιμενω οτι ειναι ειναι ο καλυτερος ελληνας ροκερ  που εκανε  μια προχειροδουλεια! αλλα ποσες φορες  ξενοι ροκερ εχουν κανει λαθη? πολες φορες δεν εχουμε απαγοητευτει απο cd αγαπημενων μας συγκροτηματων? να  συγχορεσουμε τον μεγαλο αυτο ροκα !    παντος ειναι μια οαση μεσα στην ελληνικη δισκογραφιατον τελευταιων χρονων!

johnfrusciante
Συγχορδία Μινόρε
Chat
24.07.2008, 03:32

Ειναι πολυ απλο μερικες φορες να καταλαβει κανεις αν ενας δισκος..ενα τραγουδι αξιζει το κοπο να κυκλοφορησει.η ερωτηση ειναι μια..εγω σαν νεος καλλιτεχνης..αν πηγαινα σε μια δισκογραφικη εταιρια με τραγουδια σαν αυτα του παπακωνσταντινου(της ελενης),ποσες μερες θα γελαγαν μαζι μου?τραγουδια..δισκοι εδω και χρονιααα στην ελλαδα που κυκλοφορουν γιατι?να πουλησουν δε πουλανε..αλλα τους δινουν αφορμη να τριγυριζουν απο μαγαζι σε μαγαζι ωστε να τα αρπαζουν απο τους ανθρωπους που παν να τους δουν..γιατι καπου καποτε καποιος σοβαρος ανθρωπος τους ειχε γραψει καποια ωραια τραγουδια κ ακομα τα εκμεταλευονται..Ο σταματης κραουνακης..ειχε πει..οτι το προβλημα δεν ειναι ο φοιβος..η βανδη κ ο καρβελας..αλλα οτι το Α δεν ειναι δυνατο..ΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΟΥΝ οι κ καλα εντεχνοι μουσικαντιδες που αυτη τη στιγμη εχουν κωλοκαθησει στα συμβολαια των εταιριων???καποιο παλικαρι πιο πανω ειπε να φυγουν για να ειναι αξιοπρεπεις..κ γω απαντω..ξερουν να κανουν κ τπτ αλλο στην ζωη αυτη??οι νεοι τρεχουν εδω κ χρονια για σπουδες για να παρουν το 700ευρω..κ αυτοι για να κρατησουν το ονομα τους και την περηφανεια τους ψηλα θα παρουν συνταξη απο την μουσικη κ θα βγουν εξω στην αγορα για να βρουν εργασια??ΑΝΙΚΑΝΟΙ μουσικαντιδες...που εδω και χρονια κανουν το ιδιο κ το ιδιο..τιποτα καινουργιο τιποτα που να βοηθα τον λαο..ΣΕ ΜΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΟΟΣΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ...οι καλλιτεχνες μας ειναι εδω για να μας ξυπνησουν..να μας βοηθησουν με το "ΒΑΤΟΜΟΥΡΑ ΒΑΤΟΜΟΥΡΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΕΧΩ ΟΝΕΙΡΑ"?ΚΩΛΟΡΟΚΙΕΣ του 80 χιλιοπαιγμενες κ μαλιστα ασχημα..το προβλημα μου δεν ειναι το αν υπαρχουν αυτοι οι ανθρωποι..καλα κανουν κ υπαρχουν..ετσι "ανεβαινουν" στα ματια μου αλλοι ανθρωποι..το προβλημα ειναι οτι περασαν τοοοοσα χρονια κ φετος για πρωτη φορα δωσανε την ευκαιρια σε ενα νεο ανθρωπο να δοκιμασει κ αυτος..αναφερομαι στην ΜΟΝΙΚΑ..δε με νοιαζει αν ειναι καλη κακη..απλα ξερω εδω κ χρονια πως οι γεροι..δε μου προσφερουν τιποτα κ τους σιχαθηκα να κριτικαρουν κιολας τα τσιφτετελια λες κ ειναι καλυτεροι μουσικοι απο δαυτους..το ιδιο ανικανοι..μονο που τουλαχιστον οι αλλοι δε μου προκαλουν αηδια γιατι δεν σνομπαρουν κιολας...γι αυτο το μονο που εχω να πω..καντε στην ακρη γεροι ανικανοι μουσικαντιδες..σας ακουσαμε για πολλα χρονια..δωστε την δυνατοτητα κ σε καποιους αλλους να προσπαθησουν..

thaliey
Σολίστ
Chat
24.07.2008, 14:16

επιτελους ακουσα το δισκο μου αρεσαν καποια κομματια τ οποια ξεχωρισα βεβαια!!!!απο κει και περα δεν μ ξετρελανε οπως παλαιοτερες δουλειες του βασιλη!!!!!!!!!

fireroc
Σολίστ
Chat
24.07.2008, 20:21

Παράθεση:

Το μέλος johnfrusciante στις 24-07-2008 στις 03:32 έγραψε...

Ειναι πολυ απλο μερικες φορες να καταλαβει κανεις αν ενας δισκος..ενα τραγουδι αξιζει το κοπο να κυκλοφορησει.η ερωτηση ειναι μια..εγω σαν νεος καλλιτεχνης..αν πηγαινα σε μια δισκογραφικη εταιρια με τραγουδια σαν αυτα του παπακωνσταντινου(της ελενης),ποσες μερες θα γελαγαν μαζι μου?τραγουδια..δισκοι εδω και χρονιααα στην ελλαδα που κυκλοφορουν γιατι?να πουλησουν δε πουλανε..αλλα τους δινουν αφορμη να τριγυριζουν απο μαγαζι σε μαγαζι ωστε να τα αρπαζουν απο τους ανθρωπους που παν να τους δουν..γιατι καπου καποτε καποιος σοβαρος ανθρωπος τους ειχε γραψει καποια ωραια τραγουδια κ ακομα τα εκμεταλευονται..Ο σταματης κραουνακης..ειχε πει..οτι το προβλημα δεν ειναι ο φοιβος..η βανδη κ ο καρβελας..αλλα οτι το Α δεν ειναι δυνατο..ΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΟΥΝ οι κ καλα εντεχνοι μουσικαντιδες που αυτη τη στιγμη εχουν κωλοκαθησει στα συμβολαια των εταιριων???καποιο παλικαρι πιο πανω ειπε να φυγουν για να ειναι αξιοπρεπεις..κ γω απαντω..ξερουν να κανουν κ τπτ αλλο στην ζωη αυτη??οι νεοι τρεχουν εδω κ χρονια για σπουδες για να παρουν το 700ευρω..κ αυτοι για να κρατησουν το ονομα τους και την περηφανεια τους ψηλα θα παρουν συνταξη απο την μουσικη κ θα βγουν εξω στην αγορα για να βρουν εργασια??ΑΝΙΚΑΝΟΙ μουσικαντιδες...που εδω και χρονια κανουν το ιδιο κ το ιδιο..τιποτα καινουργιο τιποτα που να βοηθα τον λαο..ΣΕ ΜΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΟΟΣΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ...οι καλλιτεχνες μας ειναι εδω για να μας ξυπνησουν..να μας βοηθησουν με το "ΒΑΤΟΜΟΥΡΑ ΒΑΤΟΜΟΥΡΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΕΧΩ ΟΝΕΙΡΑ"?ΚΩΛΟΡΟΚΙΕΣ του 80 χιλιοπαιγμενες κ μαλιστα ασχημα..το προβλημα μου δεν ειναι το αν υπαρχουν αυτοι οι ανθρωποι..καλα κανουν κ υπαρχουν..ετσι "ανεβαινουν" στα ματια μου αλλοι ανθρωποι..το προβλημα ειναι οτι περασαν τοοοοσα χρονια κ φετος για πρωτη φορα δωσανε την ευκαιρια σε ενα νεο ανθρωπο να δοκιμασει κ αυτος..αναφερομαι στην ΜΟΝΙΚΑ..δε με νοιαζει αν ειναι καλη κακη..απλα ξερω εδω κ χρονια πως οι γεροι..δε μου προσφερουν τιποτα κ τους σιχαθηκα να κριτικαρουν κιολας τα τσιφτετελια λες κ ειναι καλυτεροι μουσικοι απο δαυτους..το ιδιο ανικανοι..μονο που τουλαχιστον οι αλλοι δε μου προκαλουν αηδια γιατι δεν σνομπαρουν κιολας...γι αυτο το μονο που εχω να πω..καντε στην ακρη γεροι ανικανοι μουσικαντιδες..σας ακουσαμε για πολλα χρονια..δωστε την δυνατοτητα κ σε καποιους αλλους να προσπαθησουν..

ο βασιλης δεν ειναι ανικανος!  εχει τελειοσει πανεπιστημιο και ειναι καλιεργημενος!εχει δωσει ευκαιρειςς σε αλλους καλους να ακουστουν !   ο βασιλης εχει προσφει στην μουσικη πολλα πραγματα! αν τωρα δεν εχει κατι να πει ειναι αλλο θεμα! και ναι το καινουριο cdειναιkαko! αλλα   repect.............!!!!! δεν εχει εμποδισει κανεναν να κανει καριερα! ο μονος που εμποδιζει ειναι αυτο το καθαρμα φοιβος ! αυτος ειναι μουσικαντης! ο βασιλης ειναι μουσικος ! ενα κακο δισκο εκανε και τον κρινεις ετσι? τους αλλους του δισκους τους ξεχνας? φιλικα!{#emotions_dlg.beer}

-----------------
Tomorrow will take it away The fear of today It will be gone Due to our magic songs

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 24-07-2008 20:53 ]

johnfrusciante
Συγχορδία Μινόρε
Chat
24.07.2008, 21:07

παντα φιλικα φυσικα..δε μαλωνω..κ τον παπακωνσταντινου να χα μπροστα μου ομως κ παλι θα του χωνα..λοιπον..απαντω...ξερεις σε αυτη την εποχη ποσοι ανθρωποι ειναι εκει εξω και εχουν τελειωσει πανεπιστημια..ειναι καλλιεργημενοι κ ταυτοχρονα ξερουν απο μουσικη κ τρεχουν κ δεν φτανουν??ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΑΝΑΓΚΑΖΕΣΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙΣ..λοιπον οσο αφορα το ανικανος..ο παπακωνσταντινου τι ακριβως εχει κανει???εννοω σαν συνθετης...τι?εγραψε ποτε κανα καλο τραγουδι οπως ο ΛΟΙΖΟΣ..ΑΣΙΜΟΣ..ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ..ΚΡΑΟΥΝΑΚΗΣ..ΜΑΛΑΜΑΣ..???απλα εχει υπεροχη φωνη..οντως εχει απο τις πιο ωραιες φωνες στην ελλαδα..αλλα φωνη..οπως φωνη εχει κ η πεγκυ ζηνα..για μενα οι συνθετες κ οι στιχουργοι ειναι "μεγαλοι"...κ τις τραγουδαρες που του δωσανε να τραγουδησει κ μια φυσιολογικη φωνη να τα λεγε παλι τραγουδαρες θα ηταν..απλα μια ωραια φωνη βοηθα πιο πολυ ενα κακο τραγουδι...φυσικα...οταν μιλαω οτι ο παπακωνσταντινου κ ολοι οι αλλοι πιανουν θεση δεν εννοω οτι θαβουν τους νεους...εννοω οτι οι εταιριες δεν μπαινουν στον κοπο να ψαξουν...να προωθησουν νεα ταλεντα κ ετσι δεν δημιουργειται ενα νεο ρευμα στην μουσικη ελληνικη σκηνη οσο υπαρχουν τα "μεγαλα ονοματα"..κ αληθεια..χωρις καμια κακια..ποιους δισκους?αν ακουσεις λιγο ξενη μουσικη κ γυρισεις μετα στην ελληνικη..δε ξερεις αν πρεπει να γελασεις η να κλαψεις...

dimi93-gnr
Βασική Νότα
Chat
24.07.2008, 21:21

eeeeeeee.....hello

hello??

Παιδες μιΛΑμε για ΒΑΣΙΛΗ

ΔΕΝ τιθεται θεμα!!!!!!! αν ειναι δυνατον!!!

ειναι διαχρονικοτατος..ειναι Ο ελληνας που εχει αφησει το ονομα του στη ελληνικη ροκ!!!!

ελεος!!!

fireroc
Σολίστ
Chat
24.07.2008, 21:26

{#emotions_dlg.beer}! Aν και σε καποια σημια διαφωνω δεν πειραζει! πιστευω οτι ο βασιλης ειναι ο κλυτερος ελληνας ροκας και τον βαζω στην ιδια κατηγορια με πολους ξενους! αλλα αποψεις  ειναι  αυτα! δεν θα ηταν οραιο αν ειχαμε ολοι τις ιδιες αποψεις!παντως μην τον συγκρινεις  με την πεγκυ ζηνα( δεν του αξιζει τετοια βαρια βρισια) ! 

theo182
Βασική Νότα
Chat
24.07.2008, 21:54

Εγώ γιατί είμαι σίγουρος ότι και ό καλύτερος δίσκος της καριέρας του να ήτανε κάποιοι θα είχαν την ίδια άποψη????Προφανώς αφού δε τον έχουν ακούσει παρά μόνο σκόρπια αποσπάσματα στην εκπομπή της Μπήλιως...

Δυστηχώς όχι μόνο στο foroum του ΜΗ έχουν μαζευτεί πολλοί κουλτουριάριδες που ψάχνουν φαντάσματα ξεπουλήματος , ξεφτίλας κλπ κλπ και επιτίθενται παντού και σε όλους.

Κάθε τι που έχει ευρεία αποδοχή τους ξινίζει και μας υπενθυμίζουν ότι είναι πιο ψαγμένοι και κουλτουριάριδες από εμάς.....

Δε πειράζει...Sitzounιδες,freakhood,matzaflaριδες κλπ κλπ συνεχίστε να είστε αυτοί που είστε....μας διασκεδάζετε αφάνταστα όταν μας θυμίζετε ότοι όλοι οι άλλοι είναι απλά θνητοί μπροστά σας...{#emotions_dlg.beer}

Termite
Φθασμένος
Chat
25.07.2008, 08:39

Στις πρώτες 2 γραμμές είσαι σωστός/η.

Μετά τα χαλάς!

kourmpas
Περαστική Νότα
Chat
25.07.2008, 13:10

Παράθεση:

Το μέλος theo182 στις 24-07-2008 στις 21:54 έγραψε...

Εγώ γιατί είμαι σίγουρος ότι και ό καλύτερος δίσκος της καριέρας του να ήτανε κάποιοι θα είχαν την ίδια άποψη????Προφανώς αφού δε τον έχουν ακούσει παρά μόνο σκόρπια αποσπάσματα στην εκπομπή της Μπήλιως...

Δυστηχώς όχι μόνο στο foroum του ΜΗ έχουν μαζευτεί πολλοί κουλτουριάριδες που ψάχνουν φαντάσματα ξεπουλήματος , ξεφτίλας κλπ κλπ και επιτίθενται παντού και σε όλους.

Κάθε τι που έχει ευρεία αποδοχή τους ξινίζει και μας υπενθυμίζουν ότι είναι πιο ψαγμένοι και κουλτουριάριδες από εμάς.....

Δε πειράζει...Sitzounιδες,freakhood,matzaflaριδες κλπ κλπ συνεχίστε να είστε αυτοί που είστε....μας διασκεδάζετε αφάνταστα όταν μας θυμίζετε ότοι όλοι οι άλλοι είναι απλά θνητοί μπροστά σας...{#emotions_dlg.beer}

Ετσι ακριβως ειναι τα πραγματα.Εξ αλλου η κριτικη του παραπανω δεν αφορα σχεδον καθολου το δισκο.Απλα η εμπαθεια καποιων με το Βασιλη εχει φτασει σε υψιστα επιπεδα.Καλο θα ειναι αν δεν ξερουμε στοιχειωδη πραγματα να μη μιλαμε.Εστω μια απο τις χιλιαδες συνεντευξεις που εχει δωσει ο Βασιλης να ειχες δει θα μαθαινες οτι εχει το ρεκορ πρωτοεμφανιζομενων καλλιτεχνων.Δεν υπαρχει περιπτωση να θυμηθω ολους αυτους,αλλα η πιο γνωριμη φιγουρα ειναι ο Κωστας Μακεδονας και η πιο προσφατη η Τζενη Χατζοπουλου.Οτι μπορει κανει ο ανθρωπος.

madprofessorus
Βασική Νότα
Chat
25.07.2008, 16:11

Αν κ θέλω κ άλλες ακροάσεις για να εμπεδώσω τον δίσκο,μπορώ σε πρώτη φάση να πώ ότι κινείται στα γνωστά πλαίσια του Βασίλη,και μπαλλάντες κ χαβαλεδιάρικα τραγούδια,υπάρχει κ αυτό το ιδιαίτερο στυλ του Μεσημέρη,για να μαι ειλικρινής δεν περιμένω από τον Βασίλη κάτι το επαναστατικό η το νέο,ότι είχε να δώσει το έχει δώσει και με το πολύ παραπάνω,τουλάχιστον το ψάχνει,μέσα στα πλαίσια που κινείται πάντα.Βέβαια εγώ ποτέ δεν θεώρησα τον Βασίλη ροκ τραγουδιστή...τέτοιος ήταν ο Σιδηρόπουλος,ο Άσιμος...ο Βασίλης μπορεί να τραγουδήσει ότι γουστάρει.