ελληνική μουσική
    1047 online   ·  210.851 μέλη
    mnk
    30.04.2008, 20:38

    Λοιπόν, θα ήθελα να πω, προς όλους, ότι να την πέφτετε μ΄αυτόν τον τρόπο, όλοι μαζί σαν αγέλη, στον Ηastaroth, επειδή έχει τις απόψεις που έχει, είναι πολύ μεγάλο λάθος.

    Πρέπει να λάβετε υπ' όψιν σας ότι αυτά είναι, για ΄κείνον, θέματα ιδιαίτερά ευαίσθητα και να δείξετε κάποια λεπτότητα και διακριτικότητα στις εκφράσεις σας, ακόμα κι όταν διαφωνείτε μαζί του, με τον ίδιο τρόπο που θα θέλατε κι εσείς να σας φερθούν αν είχατε βρεθεί εν μέσω αλλόθρησκων και αλλόφυλων και συζητιόταν, ας πούμε, το Μακεδονικό.

    Αγαπητέ Ηastaroth, σου ζητώ συγγνώμη για λογαριασμό όλων μας.  Παρεκτραπήκαμε.

    Λοιπόν διαφωνώ στα περισσότερα απ' όσα λες, αλλά δεν θα επεκταθώ.  Δεν ισχυρίζομαι, φυσικά, ότι γνωρίζω σε βάθος την ιστορία της Παλαιστίνης ή της Εβραϊκής θρησκείας, εδώ καλά-καλά δεν γνωρίζουμε την δική του ιστορία και θρησκεία ο καθένας, πόσο μάλλον ενός άλλου λαού.

    Το μόνο που ήθελα να τονίσω ήταν ότι και μέσα στους κόλπους του Εβραϊκού λαού υπάρχουν μερίδες που δεν συμφωνούν με τον Σιωνισμό (και γνωρίζω καλά ότι είναι πολλών και ποικίλων αποχρώσεων οι διαφωνούντες κι όχι μόνον η συγκεκριμένη ομάδα που ανέφερα ενδεικτικά, παραπάνω).

    Ακόμα θέλω να διευκρινίσω ότι η σύγχυση των όρων "αντισημίτης" και "αντισιωνιστής", μόνο εκ του πονηρού μπορεί να γίνεται.
    Και γίνεται για να καπελωθεί ένας ολόκληρος λαός -θέλει δεν θέλει- κάτω απ' τον Σιωνισμό και να φορτωθεί ολόκληρος ο λαός τις ευθύνες για τις πράξεις ενός κινήματος.

    Εχω τεράστιες αμφιβολίες και για το αν ο Σιωνισμός εξυπηρετεί τα πραγματικά συμφέροντα του Εβραϊκού λαού και για το αν προέρχεται καν από τους κόλπους του λαού αυτού.
    Η εντύπωση που έχω σχηματίσει είναι ότι χρησιμοποιεί τον Εβραϊκό λαό σαν όχημα και σαν ανθρώπινη ασπίδα, ενοχοποιώντας και θυματοποιώντας τον για να υπηρετήσει αλλότρια συμφέροντα.


    Η εκτίμησή μου στο πρόσωπό σου, αν και δεν σε γνωρίζω εκ του σύνεγγυς, παρακαλώ να θεωρηθεί ως δεδομένη.

     


    vero
    30.04.2008, 20:38

    ναι ομως πριν το πολεμο στο Ιρακ ητανε θυματα οι ανθρωποι  στους Δυδιμους Πυργους... ασ μην το ξεχναμε... και εκει υπηρξαν θυματα Αμερικανοι

    Και για να μην παρεξηγηθω ο Κυκλος της ζωης...


    Mesogeios
    01.05.2008, 00:00

     

    Φίλε Hastaroth, μερικοί ξέρουν αρκετά την ιστορία της Μέσης Ανατολής. Δεν είναι σωστό να «τσουβαλιάζεις» τα πράγματα, να προχωρείς σε αφορισμούς του τύπου: Οσοι δεν συμφωνούν με την πολιτική του Ισραήλ είναι αντιεβραίοι, Ολοι σας θεωρείται ότι "οι Εβραίοι φταίνε για όλα τα κακά στη Γή, καλά να πάθουν", η Χαμάς (νόμιμη οργάνωση που στηρίζεται από την συντριπτική πλειοψηφία του Παλαιστινιακού λαού) είναι τρομοκρατική οργάνωση και άρα το Ισραήλ δίκαια «καθαρίζει» τους τρομοκράτες, τους υποστηρικτές τους, τους μελλοντικούς τρομοκράτες και τις μανάδες που τους γέννησαν ή που πρόκειται, στατιστικά, να γεννήσουν καινούργιους κλπ…

    Ούτε λόγος φυσικά ότι εκτός από τον Παλαιστινιακό λαό, μεγάλο θύμα της τραγικής υπόθεσης είναι ο λαός του Ισραήλ (Εβραίοι και Αραβες) που ζουν το μίσος και το αίμα ενός άδικου πολέμου…

    Δεν έχω αποφασίσει αν θα μπω σε μια τέτοιου είδους συζήτηση, λόγω υποχρεώσεων που μου «τρώνε» χρόνο, ιδιαίτερα αν εσυ επιμείνεις στη μη συμμετοχή σου.

    Όμως για να μην πίνω νερό από λασπόλακκους και με παραπληροφορούν

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 30-04-2008 στις 11:37 έγραψε...

    Αμφιβάλλω άν ακόμη και ένας εδώ μέσα ξέρει την ιστορία τής Μέσης Ανατολής.Αμφιβάλλω άν ακόμη και ένας εδώ μέσα έχει υπ'οψιν του την προπαγάνδα που ασκούν οι Αραβες,όραμα τών οποίων είναι η εξαφάνιση τού Ισραήλ και όλων τών Εβραίων (ακόμα και στό Κοράνιο υπάρχουν σχετικά κεφάλαια επ'αυτού).

    σε ποια «Κεφάλαια» στο Κοράνι αναφέρεσαι;{#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.confused1}


    mnk
    01.05.2008, 00:57

    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 30-04-2008 στις 20:38 έγραψε...

    ναι ομως πριν το πολεμο στο Ιρακ ητανε θυματα οι ανθρωποι στους Δυδιμους Πυργους... ασ μην το ξεχναμε... και εκει υπηρξαν θυματα Αμερικανοι

    Και για να μην παρεξηγηθω ο Κυκλος της ζωης...

    Σωστό αλλά ποιός έριξε τους πύργους; Μήπως ... οι Ιρακινοί;; {#emotions_dlg.scared}

    Δεν καταλαβαίνω τον συνειρμό σου, τι σχέση έχει το ένα με το άλλο;

    Και πριν την πτώση των πύργων ο Μπους με τον Μπλερ είχαν εορτάσει το Μιλένιουμ στη μεγάλη Πυραμίδα του Χέοπα και πιο πριν είχε γίνει κάτι άλλο....

    Και λοιπόν;;;; {#emotions_dlg.confused1}

    Και οοοοολο αυτό τι σχέση έχει με την Παλαιστίνη, το Ισραήλ και τους Παλαιστίνιους;
    Ξέρεις οι Παλαιστίνιοι και οι Ιρακινοί δεν είναι ο ίδιος λαός.
    Ούτε οι Εβραίοι και οι  Αμερικάνοι.
    Πάρα πολύ με μπέρδεψες.


    -----------------
    Ο αντιρατσιστικός αγώνας στο Κόσοβο δικαιώθηκε. Σειρά έχουν Θράκη-Μακεδονία-Τσαμουριά.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mnk στις 01-05-2008 01:04 ]


    Chitarrista
    01.05.2008, 01:58

    MNK δε καταλαβα πως την είδες που θα ζητήσεις kai συγνωμη εκ μέρος όλων μας και εμού??? Μη τρελαθούμε τελείως....

    Εγώ δεν έχω λόγο να ζητήσω συγνώμη απο κανέναν. Ο Ηastaroth είχε υποτιμιτικο λόγο για κάποιο μέλος  και υποτίμησε τη λογική μας λέγοντας εγω ξέρω εσείς όχι. Εγώ ανέφερα απλά την αλήθεια και τα γεγονότα έτσι όπως έγιναν.


    mnk
    01.05.2008, 02:28

    Καλά Chitarrista, να με συγχωρείς δεν θα το ξανακάνω.


    Chitarrista
    01.05.2008, 04:11

    Δεκτή η συγνώμη σου (άσχετο αν ειρωνεύσαι), γιατί δικαίωμα να ζητάμε συγνώμη έχουμε μόνο για τις πράξεις μας και για άτομα υποτελή σε μας ή ανίκανα να λογοδοτήσουν και να φέρουν ευθήνη για τις πράξεις τους.

     


    noizreduction
    01.05.2008, 11:06

    Mnk, θα με συγχωρεσεις, αλλα ουτε εγω θα ηθελα να ζητησω συγνωμη απο τον Hastaroth. Παρολο που η κινηση σου ειναι καλη και υπο αλλες συνθηκες θα την επικροτουσα, εδω δεν μπορω να αλλαξω σταση απεναντι σε μια προπαγανδα ενος κρατους που επισκεφτηκα και υπεστησα τη "δημοκρατια" του ( μαλιστα εν καιρω ειρηνης με τους Παλαιστινιους ).

    Δεν μπορω να ξεχασω ουτε τον ελεγχο, ουτε την καταστροφη ενος φιλμ, ουτε την απομακρυνση μου απο τη σειρα στο τελωνειο και τον σωματικο ελεγχο μου υπο γελια, ουτε καν και την ακολουθια που μου προσεφεραν μεχρι την εξοδο του τελωνειου απο ενα στρατιωτη με οπλο και ειρωνικο χαμογελο ( που προηλθε απο την απαντηση "Επισκεπτης των Αγιων Τοπων" ).

    Εαν αυτα τα τραβαει ενας τουριστας, τοτε φανταζομαι πως στο πολλαπλασιο τους, το τραβανε οι παλαιστινιοι της περιοχης.

    Ο Hastaroth, προσπαθει να ωραιοποιησει με προπαγαναδιστικο τροπο ενα ανυπαρκτο κρατος ( ιστορικα ), υπο τη δικαιολογια πως ειμαστε ολοι αντισημιτες.

    Ε, δεν γινεται ομως καθε φορα που αναφερομαστε στο Ισραηλ, να θεωρουμαστε ως "εχθροι των Εβραιων", γιατι πολυ απλα, οι πραγματικοι Εβραιοι στη συνειδηση και στο νου δεν θελουν να μεινουν σε ενα τετοιο κρατος. Και ο μονος που κατηγορειται μεσα απο τα λογια μου, ειναι ο Ισραηλινος στρατιωτης, πρωθυπουργος, θιασωτης και υποστηρικτης του επεκτατισμου του Ισραηλ.

    Δεν ανεχομαι τη δικαιολογια "τα 4 παιδια πεθαναν γιατι οι Παλαιστινιοι το εκαναν επιτηδες, ωστε να προκαλεσουν", απο τη στιγμη που και παλαιοτερα οι Ισραηλινοι σκοτωναν παιδια και γυναικες. Να θυμισω την περιπτωση του παιδιου, που καλυμμενο με τον πατερα του πισω απο ενα βαρελι, ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΚΕ εν ψυχρω απο ισραηλινο ελευθερο σκοπευτη;

    Ή να θυμισω τις επιθεσεις των Ισραηλινων ελικοπτερων στη λωριδα της Γαζας, που οδηγησε στο θανατο ενα ολοκληρο οικισμο με την υπονοια "α, μπορει να υπηρχαν τρομοκρατες της Χαμας".

    Οποτε, δεν προκειται να ζητησω συγνωμη απο κανεναν θιασωτη αυτης της προπαγανδας, που ακομα και μπροστα στο θεαμα νεκρων παιδιων δεν λυγιζει και δεν αισθανεται το ιδιο ενοχος με αυτον που τραβηξε τη σκανδαλη!


    RoCkLiViN2
    01.05.2008, 13:05

    Και δεν καταλαβα, γιατι να ζητησω συγνωμη ?? Επειδη ειπα την αποψη μου και αυτη δεν συναδει με την αποψη του Hastaroth ??? Ουτε τον εβρισα, ουτε τον προσεβαλα. Νομιζω οτι το forum ειναι για να εκφραζουμε και να ανταλλασουμε τις αποψεις και τις σκεψεις μας. Οποτε τη συγνωμη απο μερος μου την παιρνω πισω. Να μας ζητησουν συγνωμη πρωτα αυτοι που κανουν ολα αυτα τα επαισχηντα πραγματα και οσοι τους υποστιριζουν και μας πλασαρουν τη μουφα τους και βλεπουμε..... 


    NIKOSPI
    01.05.2008, 13:44

    Μετά απο τις συγγνώμες λέω ότι ο Χριστός είχε πει κάτι νομίζω......από τα λόγια του αυτά σημαίνει ότι θέλουν και τα παθαίνουν, όλος ο Σιωνισμός ο σατανισμός και Η μασονία από εκεί ξεκινάνε, τα καημένα τα παιδάκια τι φταίνε???Αλλά έννοια τους, έρχετε η ώρα σας τσιπωμένα;)


    PashalinaMakia
    01.05.2008, 14:56

    Α ρε Νίκο,απο δω το πας απο κεί το πας να οι μασόνοι και οι σιωνιστές να οι αιρέσεις....{#emotions_dlg.clap}


    NIKOSPI
    01.05.2008, 15:08

    Πάμε παρακάτω, δεν το κατάλαβα αυτό η μάλλον παίζω για μία ακόμα φορά τον χαζόοοο!!!


    xenia1972
    01.05.2008, 17:14

    Συμφωνω οτι ο καθενας πρεπει να αρχισει αλλαζοντας τον εαυτο του, αλλα μερος της οντοτητας του καθενος ειναι και η δραση του ως πολιτικο ον.

    Διαφωνω οτι η ψηφος και οι συσπειρωσεις πολιτων δεν εχουν αποτελεσμα. Ο καθενας μας εχει πολιτικη ευθυνη, και πολλοι μαζι μπορουμε να αλλαξουμε πραγματα. Απλως μπροστα στον κοπο που απαιτει η αλλαγη νομιζουμε οτι σαν μοναδες δεν εχουμε ουτε ευθυνη ουτε ισχυ, και αδρανουμε. Ομως οι μοναδες φτιαχνουν το συνολο. Αν ο καθενας κανει την προσπαθεια του ο ενας γινεται δεκα, οι δεκα εκατο κλπ. Κανεις δεν μπορει να αλλαξει καταστασεις μονος του, αλλα η ατομικη του προσπαθεια -αν την κανει- ειναι μερος ενος ευρυτερου αγωνα, και ο ομαδικος αγωνας εχει βαρυτητα και νοημα.

      

    Παράθεση:

    Το μέλος Vasileiosgreece στις 29-04-2008 στις 22:39 έγραψε...

    "Ακούγοντας για το θαύμα του Αγίου Φωτός και την τόσο κατανυκτική ατμόσφαιρα που επικρατούσε στα Ιεροσόλυμα". Ωραίο ανέκδοτο αυτό φίλε μου!!! Λες και δεν είδαμε τους παπάδες όλων των αιρέσεων να σκοτώνονται "κατανυκτικά".

    Μη με παρεξηγήσεις φίλε μου, δεν θέλω να σε ειρωνευτώ με τα παραπάνω απλά λέω την αλήθεια, η οποία  τόσο φρικτή όσο και για τα θύματα των Ισραηλινών. Δυστυχώς η φρίκη και ο θάνατος παιδιών δεν είναι μόνο εκεί και σε όλη την Αφρική, αλλά παντού στον κόσμο. Απλά κάποιους (ηγέτες, εφημερίδες, ΜΜΕ) τους βολεύει να  δίνουμε την προσοχή μας μόνο εκεί.  Ας  το πάρουμε απόφαση  η φρίκη, σε όλες της τις μορφές, βρίσκεται παντού γύρω μας και δεν θα το αλλάξουμε αυτό ούτε με φωτογραφίες και δηλώσεις, ούτε με ψήφους, ούτε με συσπειρώσεις πολιτών. Αλήθεια πως να αλλάξουμε κάτι έξω απο μας, αφού δεν μπορούμε να αλλάξουμε τους ίδιους μας τους εαυτούς;




    mnk
    01.05.2008, 19:41

    Απολογούμαι προς όλους, έχετε δίκιο, ήταν λάθος να εκφραστώ σαν να εκπροσωπούσα οποιονδήποτε άλλον πλην του εαυτού μου.
    Αντέδρασα ανακλαστικά, επειδή με ενοχλεί πάρα πολύ η ομαδική επίθεση σε έναν άνθρωπο.

    noizreduction, κι εγώ έχω επισκεφθεί το μέρος κι έχω "απολαύσει τις δημοκρατικές διαδικασίες" του και μάλιστα σε καιρό ειρήνης, όπως κι εσύ. Αυτό όμως δεν σημαίνει τίποτα.
    Χειρότερες "φιλοφρονήσεις" πχ δέχτηκα στην Ιορδανία.
    Αν εδώ ήταν κάποιος Ιορδανός, οπαδός του καθεστώτος που με "περιποιήθηκε", θα έπρεπε να εκμανώ εναντίον του;

    Κάπου το βρίσκω αναμενόμενο να έχει κάποιος πολωμένη άποψη, όταν εμπλέκεται και ο ίδιος σε μια κατάσταση, η οικογένεια, η φυλή, το έθνος του.
    Επίσης το βρίσκω αναμενόμενο να μην έχει πλήρη αντίληψη και πληροφόρηση για το τι συμβαίνει.
    Ολοι είμαστε υποκειμενικοί σε θέματα που μας αφορούν κι όλοι είμαστε θύματα προπαγάνδας και παραπληροφόρησης, καθημερινά.
    Δεν πιστεύω να είναι ο Hastaroth προσωπικά ο υπεύθυνος για την κατοχή και τις σφαγές στην Γάζα και το βρίσκω άδικο να τον ανάγουμε σε αποδιοπομπαίο τράγο.

    Πέραν αυτών επιμένω ότι ο Εβραϊκός λαός είναι το δεύτερο θύμα της κατάστασης.
    Οχι για το μερίδιο της βίας που δέχεται κι αυτός, αλλά επειδή χρησιμοποιείται ασύστολα από ένα κίνημα που ουδόλως ενδιαφέρεται για τα συμφέροντα των Εβραίων.
    Ποντάρουν πάνω στο υπαρκτό πρόβλημα των Εβραίων, δηλαδή την διασπορά και το σύνδρομο καταδίωξης που έχουν λόγω ιστορικών συγκυρίων, τους παρουσιάζουν τις Σιωνιστικές μεθοδεύσεις ως μονόδρομο για την ιστορική αποκατάστασή τους, τους φανατίζουν και τους μετατρέπουν σε εκτελεστικά όργανα και συνενόχους.
    Οταν θα πάψουν πλέον να τους είναι χρήσιμοι, τότε οι πραγματικοί υπεύθυνοι των σφαγών θα βρίσκονται σε κανένα σαλέ των Αλπεων ή στα ξενοδοχεία του Ντουμπάι και μάντεψε ποιός λαός θα φορτωθεί την ενοχή και την τιμωρία.

    Αυτό το σενάριο το έχουμε δει τόσες πολλές φορές να επαναλαμβάνεται μέσα στην ιστορία που, για τα δικά μου μάτια τουλάχιστον, είναι οφθαλμοφανές.
    Είναι το ίδιο που συμβαίνει αυτή τη στιγμή στο Κόσοβο.
    Σε βάθος χρόνου, ποιοί θα πληρώσουν για τα εγκλήματα που γίνονται εκεί; Μα οι αφελείς Αλβανοί φυσικά. Οταν οι "ιθύνοντες νόες" τελειώσουν τη δουλειά τους κι αποσυρθούν απ΄το προσκήνιο, οι λοιποί λαοί των Βαλκανίων θα πέσουν πάνω τους και θα τους ξεσκίσουν.

    Το ίδιο βλέπω να γίνεται σε βάθος χρόνου και στο Ισραήλ, αλλά και σε όλον τον Δυτικό κόσμο.
    Τον Αντισημιτισμό τον δημιουργεί το ίδιο το Σιωνιστικό κίνημα, για να έχει όμηρο τον Εβραϊκό λαό.
    Προς το παρόν ο Εβραϊκός λαός αισθάνεται ασφαλής, επειδή έχει διεθνή δικτύωση και κάλυψη.
    Ας θυμηθούν όμως, ότι εξ ίσου ασφαλείς αισθάνονταν και στον Μεσοπόλεμο.

     


    ----------------------------------------------------------------------------------
    Ο αντιρατσιστικός αγώνας στο Κόσοβο δικαιώθηκε. Σειρά έχουν Θράκη-Μακεδονία-Τσαμουριά.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mnk στις 01-05-2008 21:06 ]


    xenia1972
    01.05.2008, 23:48

    Διαφωνω καθετα οτι οι θρησκευτικοι ηγετες εχουν περισσοτερη εξουσια απο τους πολιτικους ηγετες στις μερες μας. Αν δεν θελουν οι πολιτικοι ηγετες δεν γινεται τιποτα. Η υπαρξη καποιων εξτρεμιστικων ισλαμιστικων οργανωσεων δεν ειναι αποδειξη οτι ο λαος γενικα "παρακινειται" απο θρησκευτικους ηγετες, απλα ειναι αποδειξη οτι τα μυαλα μερικων δεν ειναι καλα βιδωμενα.

    Επισης ειχα την εντυπωση οτι το θεμα ηταν  Ισραηλ-Παλαιστινη, οχι το Ιρακ. Αλλα για να σου απαντησω, οσοι ξερουν τα πραγματα απο την αρχη ξερουν πολυ καλα οτι οι Ταλιμπαν εδραιωθηκαν σαν εξουσια με τις ευλογιες της Αμερικης, οχι επειδη τους ηθελε ο λαος. Βλεπει κανεις πολυ καλα τα νηματα που κινουν οι πολιτικοι ηγετες στην περιπτωση αυτη. Οταν δεν συνεφερε την Αμερικη η κατασταση αυτη, κινησε πολεμο για τα πετρελαια. Εδωσε παραλληλα προς τα εξω το μηνυμα οτι οι μουσουλμανοι "απειλουν" τον δυτικο τροπο ζωης για να κοιμισουν τον λαο και να εχουν δυτικους συμμαχους. Αυτα τα εχουν εδω και τοσο καιρο παραδεχτει ακομα και οι Αγγλοι συμμαχοι τους, που τρωγοντας το παραμυθι σαν λαος εβαλαν εαυτους σαν στοχο στην πρωτη γραμμη. Γιατι δεν υπαρχει πιο ηλιθιο πραγμα απο το να πας συμμαχος σε πολεμο εναντιον μιας χωρας με ιδιες θρησκευτικες πεποιθησεις με ενα πολυ υψηλο ποσοστο κατοικων της δικης σου χωρας. Η θρησκευτικη πολωση δεν ηταν η αιτια του πολεμου, αλλα αποτελεσμα του. Πως θα επειθαν οι πολιτικοι ηγετες τον λαο να εμπλακει σε πολεμο, για να καλυψουν το γεγονος οτι η μονη αιτια ηταν τα οικονομικα συμφεροντα?

    Δεν ειμαστε στον μεσαιωνα οπου οι θρησκευτικοι ηγετες κινουσαν τα νηματα. Αυτα φαινονται απο την εξελιξη των πραγματων αν ξερεις και λιγη ιστορια για να τα ερμηνευσεις. Τελος, το οτι οι παπαδες τσακωνονται για το Αγιο Φως στα Ιεροσολυμα δεν εχει σχεση με τις θηριωδιες των Ισραηλινων. Το Παλαιστινιακο ειναι εδω και χρονια πολιτικο θεμα και γι'αυτο συζηταται απο διπλωματες σε πολιτικες διασκεψεις, κανεις δεν μασαει πλεον παραμυθια για θρησκευτικους πολεμους και κανεις δεν πολεμαει για θρησκεια. Την θρησκεια την χρησιμοποιουν ως πατημα για να δικαιολογηθουν και να φανει οτι εχει νοημα αυτο που κανουν. Ολοι για τα εδαφη και το χρημα πολεμουν. 

     

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 29-04-2008 στις 22:59 έγραψε...

    xenia1972 μην μου πεις οτι οι Ταλιμπάν δεν παρακινούνται απο θρησκευτικούς ηγετές!Ή οι άλλοι οι Σουνίτες δεν παρακινούνται απο θρησκευτικές πεποιθήσεις?

    Στις ανατολικές χώρες και ιδιαίτερα σε αυτά τα μέρη οι θρησκευτικοί ηγέτες δεν έχουν εξουσία...




    xenia1972
    02.05.2008, 00:01

    Καταρχας δεν ειμαι "κοπελια" εχω ονομα. Ουτε διαλεξεις χρειαζομαι.

    Κατα δευτερον, τον επεξεργαστη μπορει να μην μπορω να αποφυγω να τον αγορασω για να κανω την δουλεια μου, και σιγουρα επεξεργαστες κατασκευαζονται και σε αλλες χωρες αν εχεις υποψη σου, γιατι ο δικος μου ειναι απο Κινα. Τουλαχιστον, ο,τι βλεπω μπροστα μου και μπορω να το αποφυγω δεν το αγοραζω, που σημαινει οτι ο,τι μπορω απο αυτην την αποψη το κανω.

    Επισης καλο θα ηταν να μην παραθετεις πραγματα με τον σκοπο να "ανοιξουμε τα γκαβα μας"!! γιατι κανεις δεν θα τα διαβασει καν, οποτε δεν πετυχαινεις τιποτα μιλωντας ετσι, μεγαλος ανθρωπος εισαι, επρεπε ηδη να το ξερεις αυτο.

     

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 29-04-2008 στις 23:15 έγραψε...

    Πρίν τρείς εβδομάδες περίπου,ένας Παλαιστίνιος μπήκε σ'ένα σχολείο στο Ισραήλ καί σκότωσε οκτώ νεαρούς φοιτητές που μελετούσαν στην βιβλιοθήκη.

    Καμμιά Ελληνική εφημερίδα (συμπεριλαμβανομένου τού ΕΤ) δέν έγραψε κάτι,ούτε έδειξε τίς φρικιαστικές εικόνες από την σφαγή αυτή.Ο λόγος;Τά θύματα ήταν Εβραίοι.Κι'επειδή "οι Εβραίοι φταίνε γιά όλα τά κακά στη Γή,καλά να πάθουν".

    Λογικό είναι λοιπόν οτι ο φίλτατος gikostas δέν αισθάνθηκε την ανάγκη να ανοίξη κάποιο θέμα με αφορμή την αποτρόπαιη αυτή πράξη τών Παλαιστινίων τρομοκρατών εναντίον τών Εβραίων. 

    Στην περίπτωση τών 4 παιδιών,αποσιωπήθηκε από τον ΕΤ τό γεγονός οτι αυτά βρισκόντουσαν επίτηδες σέ σημείο όπου ο Ισραηλινός στρατός έκανε επιχειρήσεις γιά την εξουδετέρωση τρομοκρατών τής Χαμάς,ώστε άν σκοτωνόντουσαν,οι Παλαιστίνιοι να αρχίσουν να ωρύωνται "κοιτάχτε πόσο κακοί είναι οι Ισραηλινοί,που είναι Εβραίοι καί σκοτώνουν μικρά παιδάκια" (ποιός ξέρει μάλιστα άν δέν είπαν και το κλασσικό "γιά να πιούν το αίμα τους και να κάνουν τό άζυμό τους μ'αυτό").Η τακτική τής Χαμάς καί τής Χετζμπολλάχ νά εμπλέκουν τούς αθώους Παλαιστίνιους στίς τρομοκρατικές τους ενέργειες καί να τους χρησιμοποιούν σάν "ανθρώπινες ασπίδες" έχει καταδικαστεί από διεθνείς οργανισμούς σάν "έγκλημα κατά τής ανθρωπότητας".

    Δέν είναι όλα άσπρα ή μαύρα.Καί καλό θα είναι να μήν παρασυρόμαστε από αυτά που μάς λένε τά ΜΜΕ,αλλά να την ψάχνουμε και λιγάκι πολύπλευρα,καθώς επίσης να μήν έχουμε παρωπίδες.

    Οσο για την κοπελιά που "βρίσκει πολλά πράγματα που θέλει να αγοράση από το Ισραήλ αλλά δέν το κάνει",την πληροφορώ οτι και ο επεξεργαστής τού υπολογιστή της εκεί έχει κατασκευαστεί......

     


    -----------------
    ΝΑΙ στό ΟΧΙ καί ΟΧΙ στό ΝΑΙ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 29-04-2008 23:18 ]




    xenia1972
    02.05.2008, 00:19

    gikostas,

    οι αθωοι θα την πληρωνουν (και ισως καποτε να ημαστε κι εμεις στην θεση τους) οσο εμεις δεν δρουμε αναλογα με τις πεποιθησεις μας. Το χρημα εχει ισχυ κι εκει ποναει μονο πλεον οταν χτυπαμε. Αλλα οπως βλεπεις οταν μιλαω για δραση και μπουκοταζ, τουλαχιστον οσο μπορει ο καθενας και απεναντι σε πραγματα που μπορει να δει και ξερει, καποιοι εδω μεσα κοιτανε να παραστησουν τους εξυπνους. 

     

    Παράθεση:

    Το μέλος gikostas στις 30-04-2008 στις 16:20 έγραψε...

    Επειδή είμαι αυτός που ξεκίνησε αυτό το θέμα οφείλω κάποιες απαντήσεις στον φίλο μου τον Ηastaroth.H αλήθεια είναι πως την ιστορία της Μέσης Ανατολής ίσως να μην την γνωρίζω και τόσο καλά.Δεν λέω πως δεν υπάρχει προπαγάνδα και από την πλευρά των Αράβων αλλά ούτε και πως οι επιθέσεις των Παλαιστινίων ενάντια στους Εβραίους είναι αθώες.Το σίγουρο πάντως είναι πως δεν φταίνε ούτε οι Εβραίοι φοιτητές που βρέθηκαν νεκροί αλλά ούτε και τα 4 αγγελούδια που είδαμε στο πρωτοσέλιδο του ΕΤ.Η αγανάκτησή μου με όλη αυτή την κατάσταση έχει να κάνει με το εξής:ως πότε θα την πληρώνουν αθώοι και ιδιαίτερα παιδιά;Αυτό θα έπρεπε να μας απασχολέι και όχι αμέσως να ταχθούμε με το μέρος του ενός ή του άλλου.Όλοι φέρουν ευθύνη γι'αυτό που συνβαίνει.Επίσης θέλω να πω πως η εφημερίδα που διαβάζω είναι η Καθημερινή.Απλά έτυχε να πέσει στα χέρια μου την συγκεκριμένη μέρα ο ΕΤ.




    xenia1972
    02.05.2008, 00:24

    Αυτο το εχω σκεφτει κι εγω......Δεν δικαιολογω το ολοκαυτωμα ουτε θεωρω οτι ο Θεος ειναι εκδικητικος, αλλα το πως εγιναν τα πραγματα κατι δειχνει........

    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 30-04-2008 στις 19:43 έγραψε...

    Προσωπικά πιστεύω ότι εκείνες οι περιοχές δε θα ησυχάσουν ποτέ!

    Έβαλαν μόνοι τους και έβγαλαν τα μάτια τους όταν είπαν στον Πιλάτο: "...το αιμα αυτού εφ'ημάς και επί τα τέκνα ημών."


    -----------------
    Η μουσική είναι πάνω από κάθε τέχνη και φιλοσοφία!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : oulion στις 30-04-2008 19:44 ]




    xenia1972
    02.05.2008, 00:32

    Επειδη εχω διαβασει πολλα εδω για τους "τρομοκρατες" Παλαιστινιους, θελω να πω οτι αυτο ειναι η υπερτατη προπαγανδα. Εισβαλεις σε εδαφη αλλων διαπρατωντας την μεγαλυτερη τρομοκρατια και μετα τους κατηγορεις για τρομοκρατες επειδη κανουν αντισταση. Και δεν μιλαω για τρομοκρατικες οργανωσεις που οντως υπαρχουν και οντως χρησιμοποιουν κατα καιρους τους αμαχους ως "ασπιδες". Μιλαω για την "ρετσινια" που κολλανε καποιοι σε ολοκληρους λαους. Κι εμεις τρομοκρατες ειμασταν για τους Τουρκους το ¨21, και η μαρτυρικη Ιρλανδια ειναι χωρα τρομοκρατων κατα τους Βρεττανους.....


    noizreduction
    02.05.2008, 00:33

    Mnk, δεν θα διαφωνησω σε τιποτα, ομως ο τροπος των απαντησεων του Hastaroth, που αυτο-οριζεται αυθεντια σε ενα θεμα που διεθνως πλεον ειναι γνωστο, ειναι ακρως προσβλητικος για τη νοημοσυνη μας και για τους νεκρους αυτων των επιθεσεων.

    Και μπορει να μην ειναι ο ανθρωπος που τραβαει τη σκανδαλη, ομως ειναι ο ανθρωπος που βρισκεται πισω απο καθε ψηφο υπερ αυτων των δολοφονιων με τις αποψεις που εκφραζει εδω. Και νομιζω πως και ο ηθικος αυτουργος εχει αμεση ευθυνη γι'αυτον που θα τραβηξει τη σκανδαλη. Το να προσπαθει καποιος να αποδειξει πως οι εκτελεσεις εν ψυχρω μικρων παιδιων, οι αποκλεισμοι, η γκετοποιηση, ο ρατσισμος και ο επεκτατικος πολεμος του Ισραηλινου κρατους εχουν σοβαρα επιχειρηματα με λογια, τοτε μαλλον ειναι ακομα πιο ενοχος και απο τον στρατιωτη που επιστρατευεται απο το εκαστοτε καθεστως στο Ισραηλ.

    Οταν βλεπεις μικρα παιδια να εκτελουνται εν ψυχρω, πρεπει να εχεις και το θαρρος να σκεφτεις πιο ωριμα απεναντι σε αυτα που υποστηριζεις..Ιδιαιτερα οταν αυτοι που υποστηριζεις αποτελουν τη μεγαλυτερη πληγη μετα τον Β Παγκοσμιο Πολεμο, σε μια περιοχη που αρκετα προβληματα ειχε ηδη.

    Επομενως και ο τροπος των απαντησεων του ( "ανοιξτε τα γκαβα σας"..σε ποιον μιλας κυριε; ) και ο προπαγανδιστικος τροπος του να μας πεισει, ειναι κατακριτεα και γι'αυτο δεν ανεχομαι να ζητησε συγνωμη απο εναν ηθικο αυτουργο των εκτελεσεων που παρακολουθουμε και θα παρακολουθουμε για πολυ καιρο ακομα!

     

    Οσο για το εβραϊκο λομπι που κυριολεκτικα "θυσιαζει" το λαο του, δεν εχω να προσθεσω τιποτα. Συμφωνω απολυτως. Οπως το 1937, ετσι και τωρα οι Εβραιοι αξιωματουχοι "ξεπουλανε" τον ιδιο τους το λαο...


    -----------------
    Noiz Reduction Team DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 02-05-2008 00:36 ]