ελληνική μουσική
    514 online   ·  210.840 μέλη
    xenia1972
    02.05.2008, 00:44

    και πριν απο τους Διδυμους Πυργους υπηρξαν εγκληματα κατα του Ιρακινου λαου απο τοπικο δικτατορα εδραιωμενο απο ποιον νομιζεις? απο το ιδιο κρατος που πουλαει οπλα σε μας και τους Τουρκους σε αναλογια 1 προς 3. Δεν υποστηριζω οτι πρεπει να την πληρωνουν οι αμαχοι οποιασδηποτε μεριδας, απλα τονιζω το γεγονος οτι εχουμε καταντησει ολοι επαρχιες της Αμερικης, οπως ειμασταν παλια της ρωμαικης αυτοκρατοριας. Το μονο που καταλαβαινουν ειναι τα χτυπηματα οικονομικης φυσης και επιμενω.

     

    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 30-04-2008 στις 20:38 έγραψε...

    ναι ομως πριν το πολεμο στο Ιρακ ητανε θυματα οι ανθρωποι  στους Δυδιμους Πυργους... ασ μην το ξεχναμε... και εκει υπηρξαν θυματα Αμερικανοι

    Και για να μην παρεξηγηθω ο Κυκλος της ζωης...




    xenia1972
    02.05.2008, 00:52

    {#emotions_dlg.beer}

     

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 01-05-2008 στις 13:05 έγραψε...

    Και δεν καταλαβα, γιατι να ζητησω συγνωμη ?? Επειδη ειπα την αποψη μου και αυτη δεν συναδει με την αποψη του Hastaroth ??? Ουτε τον εβρισα, ουτε τον προσεβαλα. Νομιζω οτι το forum ειναι για να εκφραζουμε και να ανταλλασουμε τις αποψεις και τις σκεψεις μας. Οποτε τη συγνωμη απο μερος μου την παιρνω πισω. Να μας ζητησουν συγνωμη πρωτα αυτοι που κανουν ολα αυτα τα επαισχηντα πραγματα και οσοι τους υποστιριζουν και μας πλασαρουν τη μουφα τους και βλεπουμε..... 




    stella145
    02.05.2008, 13:24

    Παράθεση:

    Το μέλος xenia1972 στις 01-05-2008 στις 23:48 έγραψε...

    Διαφωνω καθετα οτι οι θρησκευτικοι ηγετες εχουν περισσοτερη εξουσια απο τους πολιτικους ηγετες στις μερες μας. Αν δεν θελουν οι πολιτικοι ηγετες δεν γινεται τιποτα. Η υπαρξη καποιων εξτρεμιστικων ισλαμιστικων οργανωσεων δεν ειναι αποδειξη οτι ο λαος γενικα "παρακινειται" απο θρησκευτικους ηγετες, απλα ειναι αποδειξη οτι τα μυαλα μερικων δεν ειναι καλα βιδωμενα.

    Επισης ειχα την εντυπωση οτι το θεμα ηταν  Ισραηλ-Παλαιστινη, οχι το Ιρακ. Αλλα για να σου απαντησω, οσοι ξερουν τα πραγματα απο την αρχη ξερουν πολυ καλα οτι οι Ταλιμπαν εδραιωθηκαν σαν εξουσια με τις ευλογιες της Αμερικης, οχι επειδη τους ηθελε ο λαος. Βλεπει κανεις πολυ καλα τα νηματα που κινουν οι πολιτικοι ηγετες στην περιπτωση αυτη. Οταν δεν συνεφερε την Αμερικη η κατασταση αυτη, κινησε πολεμο για τα πετρελαια. Εδωσε παραλληλα προς τα εξω το μηνυμα οτι οι μουσουλμανοι "απειλουν" τον δυτικο τροπο ζωης για να κοιμισουν τον λαο και να εχουν δυτικους συμμαχους. Αυτα τα εχουν εδω και τοσο καιρο παραδεχτει ακομα και οι Αγγλοι συμμαχοι τους, που τρωγοντας το παραμυθι σαν λαος εβαλαν εαυτους σαν στοχο στην πρωτη γραμμη. Γιατι δεν υπαρχει πιο ηλιθιο πραγμα απο το να πας συμμαχος σε πολεμο εναντιον μιας χωρας με ιδιες θρησκευτικες πεποιθησεις με ενα πολυ υψηλο ποσοστο κατοικων της δικης σου χωρας. Η θρησκευτικη πολωση δεν ηταν η αιτια του πολεμου, αλλα αποτελεσμα του. Πως θα επειθαν οι πολιτικοι ηγετες τον λαο να εμπλακει σε πολεμο, για να καλυψουν το γεγονος οτι η μονη αιτια ηταν τα οικονομικα συμφεροντα?

    Δεν ειμαστε στον μεσαιωνα οπου οι θρησκευτικοι ηγετες κινουσαν τα νηματα. Αυτα φαινονται απο την εξελιξη των πραγματων αν ξερεις και λιγη ιστορια για να τα ερμηνευσεις. Τελος, το οτι οι παπαδες τσακωνονται για το Αγιο Φως στα Ιεροσολυμα δεν εχει σχεση με τις θηριωδιες των Ισραηλινων. Το Παλαιστινιακο ειναι εδω και χρονια πολιτικο θεμα και γι'αυτο συζηταται απο διπλωματες σε πολιτικες διασκεψεις, κανεις δεν μασαει πλεον παραμυθια για θρησκευτικους πολεμους και κανεις δεν πολεμαει για θρησκεια. Την θρησκεια την χρησιμοποιουν ως πατημα για να δικαιολογηθουν και να φανει οτι εχει νοημα αυτο που κανουν. Ολοι για τα εδαφη και το χρημα πολεμουν. 

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!Και εγώ είμαι της άποψης ότι τα πάντα γίνονται για οικονομικούς λόγους!!Και αυτό γινόταν πάντα, από αρχαιοτάτων χρόνων!Απλώς ο Μπους και ο κάθε Μπους  για να καταφέρει να μας πείσει ότι όλα αυτά δεν τα κάνει για να αυξήσει τα κέρδη των πετρελαϊκών εταιρειών που είναι στην κατοχή του(και που ήδη τρίβει τα χέρια του αφού η τιμή του πετρελαίου μετά τον πόλεμο του Ιράκ έχει ανέβει στα ύψη) μας σερβίρει το παραμύθι ότι θέλει να μας σώσει από τους κακούς τρομοκράτες!Πάντα πίστευα ότι οι μεγάλες δυνάμεις διαφεντεύουν τη γη σύμφωνα με τα δικά τους συμφέροντα!Γι'αυτό μικρά κράτη όπως εμείς δεν πρέπει να γινόμαστε πιόνια τους αλλά να προσπαθούμε να τα βρίσκουμε από μόνοι μας χωρίς παρεμβάσεις τρίτων!Τότε ο κόσμος θα γινόταν πολύ καλύτερος!


    Hastaroth
    02.05.2008, 15:15

    Λοιπόν,γιά να τελειώνουμε:

    Η Xenia1972  έγραψε:“Επισης καλο θα ηταν να μην παραθετεις πραγματα με τον σκοπο να "ανοιξουμε τα γκαβα μας"!! γιατι κανεις δεν θα τα διαβασει καν»

    Που σημαίνει οτι εκ προοιμοίου απορρίπτετε κάποιες απόψεις εφ’όσον δέν συμφωνούν μ’αυτά που πιστεύετε.Μπράβο παιδιά μου,είστε πολύ αντικειμενικοί.

    Mnk:ευχαριστώ γιά την εκτίμησή σου στο πρόσωπό μου,όμως από τά γραφόμενά σου εξακολουθώ να πιστεύω οτι έχεις μαύρα μεσάνυχτα σέ ό,τι αφορά τόν Σιωνισμό.Ισως πιστεύεις οτι έχει σχέση μέ τά λεγόμενα «Πρωτόκολλα τών σοφών τής Σιών»,οπότε σπεύδω να σέ πληροφορήσω οτι όχι,ο Σιωνισμός είναι ένα κίνημα που δημιουργήθηκε γιά να πετύχη την επιστροφή τών Εβραίων καί την επανίδρυση τού Εβραϊκού κράτους στην γή τών προγόνων του,μέ πρωτεύουσα την Σιών (Ιερουσαλήμ).Ούτε μυστηριακούς σκοπούς έχει,ούτε υποκαταχθόνιες επιδιώξεις να κυριαρχήση στον κόσμο.

    Καί επισημαίνω την δική σου άγνοια,από την φράση σου «Τον Αντισημιτισμό τον δημιουργεί το ίδιο το Σιωνιστικό κίνημα, για να έχει όμηρο τον Εβραϊκό λαό.»

    Δηλαδή αγνοείς οτι υπήρχε αντισημιτισμός πολύ πρίν δημιουργηθή τό Σιωνιστικό κίνημα.Τότε οι διώξεις τών Εβραίων από την Ιερά Εξέταση,τά διάφορα πογκρόμ εναντίον τών Εβραίων τόν 17ο αιώνα κλπ σέ τί οφείλονταν;

    Η σφαγή τών Εβραίων τής Χεβρώνας από τους Αραβες το 1920 σέ τί οφειλόταν,αφού τότε δέν υπήρχε κράτος τού Ισραήλ;

    MNk,λές οτι είμαι «πολωμένος» καί δέν έχω «πλήρη αντίληψη και πληροφόρηση» γιά τά θέματα τής Μέσης Ανατολής.Λυπάμαι όμως που θα σού το πώ,αλλά ακριβώς επειδή εμπλέκομαι και ο ίδιος σε μια κατάσταση, η οικογένεια, η φυλή, το έθνος μου,προσπαθώ να έχω πλήρη αντίληψη και πληροφόρηση.Την δική σου-καί τών άλλων-παραπληροφόρηση βλέπω,δυστυχώς,και θλίβομαι.

    Καί όχι,δέν νιώθουμε ασφαλείς πλέον.Δέν νιώθουμε ασφαλείς όταν βλέπουμε οτι εξακολουθούν,60 χρόνια μετά το Ολοκαύτωμα,κάποιοι να μάς κατηγορούν γιά όλα τά δεινά επί τής Γής και να μήν αναγνωρίζουν  το δικαίωμα ύπαρξης στο Ισραήλ μόνο και μόνο επειδή είναι Εβραϊκό κράτος.

    Noizreduction,θά σού επαναλάβω οτι η άγνοιά σου είναι απερίγραπτη.Τό Ισραήλ δέν είναι ένα ανύπαρκτο ιστορικά κράτος.Ακόμα και στά βιβλία τής ιστορίας θά βρής να αναφέρεται οτι υπήρξε από τήν βιβλική εποχή,οτι ο Δαυίδ καί ο Σολομών (ο οποίος υπήρξε και ιδρυτής τής Ιερουσαλήμ) ήταν βασιλείς τού Ισραήλ.

    Σού την «βάρεσε» ο έλεγχος που πέρασες στό αεροδρόμιο,επειδή δήλωσες «επισκέπτης τών Αγίων Τόπων»;Μέ γειά σου μέ χαρά σου.Ξέρεις πόσοι Παλαιστίνιοι έχουν δηλώσει «επισκέπτες τών Αγίων Τόπων» κι’είχαν κρυμμένα στη ζώνη τους εκρηκτικά γιά να κάνουν επίθεση αυτοκτονίας;Δηλαδή τί θά έπρεπε να κάνουν οι αστυνομικοί,να μή σέ περάσουν από έλεγχο;Το οτι έπεσες σέ «περίεργο» δέν σημαίνει οτι όλοι είναι έτσι-έχω μαρτυρίες από άλλα άτομα που λένε οτι εν γένει οι αστυνομικοί που κάνουν τους ελέγχους στά αεροδρόμια τού Ισραήλ είναι πάρα πολύ ευγενικοί.

    Καί έστω,άς δεχτούμε οτι θεωρείς «δικαιολογία» αυτό που λέω γιά τά τέσσερα παιδάκια (που,επαναλαμβάνω,χρησιμοποιήθηκαν από την Χαμάς ώς ανθρώπινες ασπίδες.)Τί έχεις να πής γιά το γεγονός οτι ένας Παλαιστίνιος μπήκε σέ ένα σχολείο καί σκότωσε ΕΚ ΠΡΟΘΕΣΕΩΣ καί εν γνώσει του οτι βρισκόταν σέ σχολείο,οκτώ Εβραίους σπουδαστές ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ (που ήταν εμφανές οτι δέν ήταν καμμιά στρατιωτική μονάδα),και οτι μόλις αυτό μαθεύτηκε,χιλιάδες άλλοι Παλαιστίνιοι ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΑΝ το γεγονός; (υπάρχει και σχετικό βιντεάκι στό youtube).Γιατί δέν κατηγορείς και τους Παλαιστίνιους γιά βάρβαρη και ναζιστική συμπεριφορά,όπως κατηγορείς τους Ισραηλινούς;

    Μιλάς γιά «επεκτατικο πολεμο του Ισραηλινου κρατους».Νά σού θυμίσω οτι,όταν το 1947 ο ΟΗΕ αποφάσισε νά παραχωρηθή ένα μικρό κομμάτι τής πάλαι ποτέ υπο Βρεταννική Εντολή Παλαιστίνης στούς Εβραίους γιά την ίδρυση τού σύγχρονου Ισραήλ,ΠΕΝΤΕ ΑΡΑΒΙΚΑ ΚΡΑΤΗ τού επιτέθηκαν από την πρώτη μέρα τής ανακήρυξης τής ανεξαρτησίας του;

    Νά σού θυμίσω οτι,ώς αντάλλαγμα τής ειρήνης μέ την Αίγυπτο,το Ισραήλ τής παραχώρησε ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗ ΧΕΡΣΟΝΗΣΟ ΤΟΥ ΣΙΝΑ;

    Νά σού θυμίσω οτι μόλις πρίν τρία χρόνια,οι ισραηλινοί ΑΠΟΧΩΡΗΣΑΝ ΠΛΗΡΩΣ από την λωρίδα τής Γάζας,ώστε να μπορέσουν οι Παλαιστίνιοι να αυτοκυβερνηθούν και οτι αυτοί οι Παλαιστίνιοι άρχισαν αμέσως να εκτοξεύουν ρουκέτες εναντίον τού Ισραήλ,ενώ εξέλεξαν ΜΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ώς κυβέρνησή τους την Χαμάς,που έχει στον καταστατικό της χάρτη «ώς σκοπό,την εξαφάνιση τού Ισραήλ»;

    Γιά ποιόν «επεκτατκό» πόλεμο τού Ισραηλινού κράτους μιλάς λοιπόν;

    Υπάρχουν 22 Αραβικά (και συνολικά 53 Μουσουλμανικά) κράτη στόν κόσμο,αλλά εσάς,

    ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ -ΜΟΝΟ ΕΝΑ- ΕΒΡΑΪΚΟ ΚΡΑΤΟΣ!!!

    Γιατί άραγε; 

    Καί λυπάμαι που βλέπω σ’αυτό εδώ το φόρουμ από όλους σας αυτές τίς απόψεις,που είναι αναμασήματα τής Αραβικής προπαγάνδας καί αποδείξεις οτι έχετε πλήρη άγνοια τών πραγμάτων.

    Καί λυπάμαι επίσης επειδή θεωρείτε σωστό να αγνοήσετε εκ προοιμίου τά επιχειρήματα κάποιου μέ μόνη τη δικαιολογία οτι «αφού είναι Εβραίος,αυτά που λέει είναι ψέματα»-καί μετά να θίγεστε που σάς λέω οτι είστε αντισημίτες.

    Λοιπόν,εγώ δέν θα μπώ στον κόπο να ασχοληθώ άλλο μέ το θέμα.Διαγωνιστείτε γιά το ποιός θά πρωτοστατήση σέ αντισημιτισμό-αλλά να θυμάστε οτι,όπως έλεγε και ο Μπρέχτ «όταν ήρθαν γιά μένα,δέν υπήρχε κανείς να μιλήση».....

    Σάς ευχαριστώ γιά την ανάγνωση.

    ΥΓ.Noizreduction,μέ ρώτησες "σέ ποιόν μιλάτε κύριε;" καί σού απαντώ:μιλάω σ'έναν που είναι περίπου 20 χρόνια μικρότερός μου και που θα μπορούσε να είναι γιός μου.Αλλά άν είχα ένα γιό καί ερχόταν και μού έλεγε αυτά που λές εσύ,δέν θα είχε ξεμπερδέψει μόνο μέ ένα "διάβασε αυτά και άνοιξε τά γκαβά σου"...

    Ευτυχώς,οι γνώσεις σου στην ηχοληψία φαίνεται οτι είναι πολύ περισσότερες από τίς γνώσεις σου σέ θέματα τής Μέσης Ανατολής.
    -----------------
    ΝΑΙ στό ΟΧΙ καί ΟΧΙ στό ΝΑΙ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 02-05-2008 15:21 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 02-05-2008 15:23 ]


    xenia1972
    02.05.2008, 16:04

    {#emotions_dlg.beer}

    Πως ομως να τα λυσουμε μονοι μας και μονοι τους οταν οι υπερδυναμεις μπουκαρουν οπου θελουν με το ετσι θελω? στην Αγγλια τοσος κοσμος ειχε κανει πορειες διαμαρτυριας κατα του πολεμου, δεν τους ακουσε κανεις, παρα προωθουσαν τα ψεματα τους, βασισμενα σε "στοιχεια" που μαζεψε καποιος για διδακτορικη διατριβη!!??!! και αυτα ειχαν το θρασος να τα λενε και μεσα στην Βουλη............

    Παράθεση:

    Το μέλος stella145 στις 02-05-2008 στις 13:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος xenia1972 στις 01-05-2008 στις 23:48 έγραψε...

    Διαφωνω καθετα οτι οι θρησκευτικοι ηγετες εχουν περισσοτερη εξουσια απο τους πολιτικους ηγετες στις μερες μας. Αν δεν θελουν οι πολιτικοι ηγετες δεν γινεται τιποτα. Η υπαρξη καποιων εξτρεμιστικων ισλαμιστικων οργανωσεων δεν ειναι αποδειξη οτι ο λαος γενικα "παρακινειται" απο θρησκευτικους ηγετες, απλα ειναι αποδειξη οτι τα μυαλα μερικων δεν ειναι καλα βιδωμενα.

    Επισης ειχα την εντυπωση οτι το θεμα ηταν  Ισραηλ-Παλαιστινη, οχι το Ιρακ. Αλλα για να σου απαντησω, οσοι ξερουν τα πραγματα απο την αρχη ξερουν πολυ καλα οτι οι Ταλιμπαν εδραιωθηκαν σαν εξουσια με τις ευλογιες της Αμερικης, οχι επειδη τους ηθελε ο λαος. Βλεπει κανεις πολυ καλα τα νηματα που κινουν οι πολιτικοι ηγετες στην περιπτωση αυτη. Οταν δεν συνεφερε την Αμερικη η κατασταση αυτη, κινησε πολεμο για τα πετρελαια. Εδωσε παραλληλα προς τα εξω το μηνυμα οτι οι μουσουλμανοι "απειλουν" τον δυτικο τροπο ζωης για να κοιμισουν τον λαο και να εχουν δυτικους συμμαχους. Αυτα τα εχουν εδω και τοσο καιρο παραδεχτει ακομα και οι Αγγλοι συμμαχοι τους, που τρωγοντας το παραμυθι σαν λαος εβαλαν εαυτους σαν στοχο στην πρωτη γραμμη. Γιατι δεν υπαρχει πιο ηλιθιο πραγμα απο το να πας συμμαχος σε πολεμο εναντιον μιας χωρας με ιδιες θρησκευτικες πεποιθησεις με ενα πολυ υψηλο ποσοστο κατοικων της δικης σου χωρας. Η θρησκευτικη πολωση δεν ηταν η αιτια του πολεμου, αλλα αποτελεσμα του. Πως θα επειθαν οι πολιτικοι ηγετες τον λαο να εμπλακει σε πολεμο, για να καλυψουν το γεγονος οτι η μονη αιτια ηταν τα οικονομικα συμφεροντα?

    Δεν ειμαστε στον μεσαιωνα οπου οι θρησκευτικοι ηγετες κινουσαν τα νηματα. Αυτα φαινονται απο την εξελιξη των πραγματων αν ξερεις και λιγη ιστορια για να τα ερμηνευσεις. Τελος, το οτι οι παπαδες τσακωνονται για το Αγιο Φως στα Ιεροσολυμα δεν εχει σχεση με τις θηριωδιες των Ισραηλινων. Το Παλαιστινιακο ειναι εδω και χρονια πολιτικο θεμα και γι'αυτο συζηταται απο διπλωματες σε πολιτικες διασκεψεις, κανεις δεν μασαει πλεον παραμυθια για θρησκευτικους πολεμους και κανεις δεν πολεμαει για θρησκεια. Την θρησκεια την χρησιμοποιουν ως πατημα για να δικαιολογηθουν και να φανει οτι εχει νοημα αυτο που κανουν. Ολοι για τα εδαφη και το χρημα πολεμουν. 

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!Και εγώ είμαι της άποψης ότι τα πάντα γίνονται για οικονομικούς λόγους!!Και αυτό γινόταν πάντα, από αρχαιοτάτων χρόνων!Απλώς ο Μπους και ο κάθε Μπους  για να καταφέρει να μας πείσει ότι όλα αυτά δεν τα κάνει για να αυξήσει τα κέρδη των πετρελαϊκών εταιρειών που είναι στην κατοχή του(και που ήδη τρίβει τα χέρια του αφού η τιμή του πετρελαίου μετά τον πόλεμο του Ιράκ έχει ανέβει στα ύψη) μας σερβίρει το παραμύθι ότι θέλει να μας σώσει από τους κακούς τρομοκράτες!Πάντα πίστευα ότι οι μεγάλες δυνάμεις διαφεντεύουν τη γη σύμφωνα με τα δικά τους συμφέροντα!Γι'αυτό μικρά κράτη όπως εμείς δεν πρέπει να γινόμαστε πιόνια τους αλλά να προσπαθούμε να τα βρίσκουμε από μόνοι μας χωρίς παρεμβάσεις τρίτων!Τότε ο κόσμος θα γινόταν πολύ καλύτερος!




    xenia1972
    02.05.2008, 16:18

    Αυτο που ειπα δεν σημαινει αυτα που ισχυριζεσαι, σημαινει οτι εκ προοιμιου δεν θα διαβασει κανεις αυτα που γραφεις μονο και μονο γιατι οταν χρησιμοποιεις εκφρασεις οπως "ανοιξε τα γκαβα σου" προσβαλεις τον αλλον προκαταβολικα. Ξερεις κανεναν που του μιλας ετσι εξ αρχης και μετα θα κατσει να διαβασει ο,τι γραφεις και να το παρει και υποψην του? Αναφερομαι στον τροπο σου και μονο, ο,τι εχεις να πεις μπορεις να το πεις με διαφορετικο τροπο και διαφορετικες εκφρασεις.  Δεν ειμαστε ζωα εδω μεσα να μας βαλεις σε ταξη εσυ.

    Προφανως σπευδεις να ερμηνευσεις τα λογια των αλλων οπως θες για να βρεις δικαιωμα να πεις αυτα που θες, κι ας ειναι ασχετα με το νοημα των οσων ειπα.

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 02-05-2008 στις 15:15 έγραψε...

    Λοιπόν,γιά να τελειώνουμε:

    Η Xenia1972  έγραψε:“Επισης καλο θα ηταν να μην παραθετεις πραγματα με τον σκοπο να "ανοιξουμε τα γκαβα μας"!! γιατι κανεις δεν θα τα διαβασει καν»

    Που σημαίνει οτι εκ προοιμοίου απορρίπτετε κάποιες απόψεις εφ’όσον δέν συμφωνούν μ’αυτά που πιστεύετε.Μπράβο παιδιά μου,είστε πολύ αντικειμενικοί.



    xenia1972
    02.05.2008, 16:28

    Μπραβο, καιρο ειχα να κανω τετοια γελια......και οι Βρεττανοι δολοφονοι ευγενικοι ειναι. Ακου κει, οι Ισραηλινοι αστυνομικοι ειναι παρα πολυ ευγενικοι. Βεβαια γιατι να μην ειναι, αφου η χωρα τους εχει αιματοκυλησει τοσο κοσμο? Οσο για τους Παλαιστινιους τρομοκρατες, τα ιδια λενε και οι Βρεττανοι για τους Ιρλανδους, οι Βρεττανοι που ειναι απο τους μεγαλυτερους ιμπεριαλιστες -και επομενως πραγματικους τρομοκρατες- του κοσμου.

    Συγνωμη, αλλα οσα γραφεις ειναι για γελια, σαν παιδακι 5 χρονων ακουγεσαι που παει να δικαιολογησει τα αδικαιολογητα με βαση τεχνικες λεπτομερειες......

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 02-05-2008 στις 15:15 έγραψε...

    Σού την «βάρεσε» ο έλεγχος που πέρασες στό αεροδρόμιο,επειδή δήλωσες «επισκέπτης τών Αγίων Τόπων»;Μέ γειά σου μέ χαρά σου.Ξέρεις πόσοι Παλαιστίνιοι έχουν δηλώσει «επισκέπτες τών Αγίων Τόπων» κι’είχαν κρυμμένα στη ζώνη τους εκρηκτικά γιά να κάνουν επίθεση αυτοκτονίας;Δηλαδή τί θά έπρεπε να κάνουν οι αστυνομικοί,να μή σέ περάσουν από έλεγχο;Το οτι έπεσες σέ «περίεργο» δέν σημαίνει οτι όλοι είναι έτσι-έχω μαρτυρίες από άλλα άτομα που λένε οτι εν γένει οι αστυνομικοί που κάνουν τους ελέγχους στά αεροδρόμια τού Ισραήλ είναι πάρα πολύ ευγενικοί.




    xenia1972
    02.05.2008, 16:32

    Για να μην το ξεχασω - δεν νομιζω ολοι, και ουτε κι εγω, να ηξεραν οτι εισαι Εβραιος και γι'αυτο να στα εγραψαν αυτα. Προφανως τις αποψεις μας εκφραζουμε, οι οποιες δεν εχουν να κανουν με την καταγωγη σου. Αλλα σ'ευχαριστουμε για την πληροφορια, τωρα εξηγουνται ολα {#emotions_dlg.lol}

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 02-05-2008 στις 15:15 έγραψε...

    Λοιπόν,γιά να τελειώνουμε:

    Η Xenia1972  έγραψε:“Επισης καλο θα ηταν να μην παραθετεις πραγματα με τον σκοπο να "ανοιξουμε τα γκαβα μας"!! γιατι κανεις δεν θα τα διαβασει καν»

    Που σημαίνει οτι εκ προοιμοίου απορρίπτετε κάποιες απόψεις εφ’όσον δέν συμφωνούν μ’αυτά που πιστεύετε.Μπράβο παιδιά μου,είστε πολύ αντικειμενικοί.

    Mnk:ευχαριστώ γιά την εκτίμησή σου στο πρόσωπό μου,όμως από τά γραφόμενά σου εξακολουθώ να πιστεύω οτι έχεις μαύρα μεσάνυχτα σέ ό,τι αφορά τόν Σιωνισμό.Ισως πιστεύεις οτι έχει σχέση μέ τά λεγόμενα «Πρωτόκολλα τών σοφών τής Σιών»,οπότε σπεύδω να σέ πληροφορήσω οτι όχι,ο Σιωνισμός είναι ένα κίνημα που δημιουργήθηκε γιά να πετύχη την επιστροφή τών Εβραίων καί την επανίδρυση τού Εβραϊκού κράτους στην γή τών προγόνων του,μέ πρωτεύουσα την Σιών (Ιερουσαλήμ).Ούτε μυστηριακούς σκοπούς έχει,ούτε υποκαταχθόνιες επιδιώξεις να κυριαρχήση στον κόσμο.

    Καί επισημαίνω την δική σου άγνοια,από την φράση σου «Τον Αντισημιτισμό τον δημιουργεί το ίδιο το Σιωνιστικό κίνημα, για να έχει όμηρο τον Εβραϊκό λαό.»

    Δηλαδή αγνοείς οτι υπήρχε αντισημιτισμός πολύ πρίν δημιουργηθή τό Σιωνιστικό κίνημα.Τότε οι διώξεις τών Εβραίων από την Ιερά Εξέταση,τά διάφορα πογκρόμ εναντίον τών Εβραίων τόν 17ο αιώνα κλπ σέ τί οφείλονταν;

    Η σφαγή τών Εβραίων τής Χεβρώνας από τους Αραβες το 1920 σέ τί οφειλόταν,αφού τότε δέν υπήρχε κράτος τού Ισραήλ;

    MNk,λές οτι είμαι «πολωμένος» καί δέν έχω «πλήρη αντίληψη και πληροφόρηση» γιά τά θέματα τής Μέσης Ανατολής.Λυπάμαι όμως που θα σού το πώ,αλλά ακριβώς επειδή εμπλέκομαι και ο ίδιος σε μια κατάσταση, η οικογένεια, η φυλή, το έθνος μου,προσπαθώ να έχω πλήρη αντίληψη και πληροφόρηση.Την δική σου-καί τών άλλων-παραπληροφόρηση βλέπω,δυστυχώς,και θλίβομαι.

    Καί όχι,δέν νιώθουμε ασφαλείς πλέον.Δέν νιώθουμε ασφαλείς όταν βλέπουμε οτι εξακολουθούν,60 χρόνια μετά το Ολοκαύτωμα,κάποιοι να μάς κατηγορούν γιά όλα τά δεινά επί τής Γής και να μήν αναγνωρίζουν  το δικαίωμα ύπαρξης στο Ισραήλ μόνο και μόνο επειδή είναι Εβραϊκό κράτος.

    Noizreduction,θά σού επαναλάβω οτι η άγνοιά σου είναι απερίγραπτη.Τό Ισραήλ δέν είναι ένα ανύπαρκτο ιστορικά κράτος.Ακόμα και στά βιβλία τής ιστορίας θά βρής να αναφέρεται οτι υπήρξε από τήν βιβλική εποχή,οτι ο Δαυίδ καί ο Σολομών (ο οποίος υπήρξε και ιδρυτής τής Ιερουσαλήμ) ήταν βασιλείς τού Ισραήλ.

    Σού την «βάρεσε» ο έλεγχος που πέρασες στό αεροδρόμιο,επειδή δήλωσες «επισκέπτης τών Αγίων Τόπων»;Μέ γειά σου μέ χαρά σου.Ξέρεις πόσοι Παλαιστίνιοι έχουν δηλώσει «επισκέπτες τών Αγίων Τόπων» κι’είχαν κρυμμένα στη ζώνη τους εκρηκτικά γιά να κάνουν επίθεση αυτοκτονίας;Δηλαδή τί θά έπρεπε να κάνουν οι αστυνομικοί,να μή σέ περάσουν από έλεγχο;Το οτι έπεσες σέ «περίεργο» δέν σημαίνει οτι όλοι είναι έτσι-έχω μαρτυρίες από άλλα άτομα που λένε οτι εν γένει οι αστυνομικοί που κάνουν τους ελέγχους στά αεροδρόμια τού Ισραήλ είναι πάρα πολύ ευγενικοί.

    Καί έστω,άς δεχτούμε οτι θεωρείς «δικαιολογία» αυτό που λέω γιά τά τέσσερα παιδάκια (που,επαναλαμβάνω,χρησιμοποιήθηκαν από την Χαμάς ώς ανθρώπινες ασπίδες.)Τί έχεις να πής γιά το γεγονός οτι ένας Παλαιστίνιος μπήκε σέ ένα σχολείο καί σκότωσε ΕΚ ΠΡΟΘΕΣΕΩΣ καί εν γνώσει του οτι βρισκόταν σέ σχολείο,οκτώ Εβραίους σπουδαστές ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ (που ήταν εμφανές οτι δέν ήταν καμμιά στρατιωτική μονάδα),και οτι μόλις αυτό μαθεύτηκε,χιλιάδες άλλοι Παλαιστίνιοι ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΑΝ το γεγονός; (υπάρχει και σχετικό βιντεάκι στό youtube).Γιατί δέν κατηγορείς και τους Παλαιστίνιους γιά βάρβαρη και ναζιστική συμπεριφορά,όπως κατηγορείς τους Ισραηλινούς;

    Μιλάς γιά «επεκτατικο πολεμο του Ισραηλινου κρατους».Νά σού θυμίσω οτι,όταν το 1947 ο ΟΗΕ αποφάσισε νά παραχωρηθή ένα μικρό κομμάτι τής πάλαι ποτέ υπο Βρεταννική Εντολή Παλαιστίνης στούς Εβραίους γιά την ίδρυση τού σύγχρονου Ισραήλ,ΠΕΝΤΕ ΑΡΑΒΙΚΑ ΚΡΑΤΗ τού επιτέθηκαν από την πρώτη μέρα τής ανακήρυξης τής ανεξαρτησίας του;

    Νά σού θυμίσω οτι,ώς αντάλλαγμα τής ειρήνης μέ την Αίγυπτο,το Ισραήλ τής παραχώρησε ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗ ΧΕΡΣΟΝΗΣΟ ΤΟΥ ΣΙΝΑ;

    Νά σού θυμίσω οτι μόλις πρίν τρία χρόνια,οι ισραηλινοί ΑΠΟΧΩΡΗΣΑΝ ΠΛΗΡΩΣ από την λωρίδα τής Γάζας,ώστε να μπορέσουν οι Παλαιστίνιοι να αυτοκυβερνηθούν και οτι αυτοί οι Παλαιστίνιοι άρχισαν αμέσως να εκτοξεύουν ρουκέτες εναντίον τού Ισραήλ,ενώ εξέλεξαν ΜΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ώς κυβέρνησή τους την Χαμάς,που έχει στον καταστατικό της χάρτη «ώς σκοπό,την εξαφάνιση τού Ισραήλ»;

    Γιά ποιόν «επεκτατκό» πόλεμο τού Ισραηλινού κράτους μιλάς λοιπόν;

    Υπάρχουν 22 Αραβικά (και συνολικά 53 Μουσουλμανικά) κράτη στόν κόσμο,αλλά εσάς,

    ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ -ΜΟΝΟ ΕΝΑ- ΕΒΡΑΪΚΟ ΚΡΑΤΟΣ!!!

    Γιατί άραγε; 

    Καί λυπάμαι που βλέπω σ’αυτό εδώ το φόρουμ από όλους σας αυτές τίς απόψεις,που είναι αναμασήματα τής Αραβικής προπαγάνδας καί αποδείξεις οτι έχετε πλήρη άγνοια τών πραγμάτων.

    Καί λυπάμαι επίσης επειδή θεωρείτε σωστό να αγνοήσετε εκ προοιμίου τά επιχειρήματα κάποιου μέ μόνη τη δικαιολογία οτι «αφού είναι Εβραίος,αυτά που λέει είναι ψέματα»-καί μετά να θίγεστε που σάς λέω οτι είστε αντισημίτες.

    Λοιπόν,εγώ δέν θα μπώ στον κόπο να ασχοληθώ άλλο μέ το θέμα.Διαγωνιστείτε γιά το ποιός θά πρωτοστατήση σέ αντισημιτισμό-αλλά να θυμάστε οτι,όπως έλεγε και ο Μπρέχτ «όταν ήρθαν γιά μένα,δέν υπήρχε κανείς να μιλήση».....

    Σάς ευχαριστώ γιά την ανάγνωση.

    ΥΓ.Noizreduction,μέ ρώτησες "σέ ποιόν μιλάτε κύριε;" καί σού απαντώ:μιλάω σ'έναν που είναι περίπου 20 χρόνια μικρότερός μου και που θα μπορούσε να είναι γιός μου.Αλλά άν είχα ένα γιό καί ερχόταν και μού έλεγε αυτά που λές εσύ,δέν θα είχε ξεμπερδέψει μόνο μέ ένα "διάβασε αυτά και άνοιξε τά γκαβά σου"...

    Ευτυχώς,οι γνώσεις σου στην ηχοληψία φαίνεται οτι είναι πολύ περισσότερες από τίς γνώσεις σου σέ θέματα τής Μέσης Ανατολής.
    -----------------
    ΝΑΙ στό ΟΧΙ καί ΟΧΙ στό ΝΑΙ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 02-05-2008 15:21 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 02-05-2008 15:23 ]




    RoCkLiViN2
    02.05.2008, 16:40

    Ενα μεγαλο χειροκροτημα για το "φιλειρηνικο" και μη "επεκτατικο κρατος" που ονομαζεται Ισραηλ. Ειναι τοσο "μη επεκτατικο" που συμμετεχει σε ολες τις ευρωπαϊκες διοργανωσεις οπως : Eurovision, Euroleague, UEFA Cup, Champions League, Euro κτλ. Και πριν πει κανεις για την Τουρκια, καλως ή κακως εχει ενα κομματι της Ευρωπης στην επικρατεια της. Μπορει λοιπον καποιος να μου πει γιατι μια Ασιατικη χωρα οπως το Ισραηλ συμμετεχει σε ολες αυτες τις διοργανωσεις ??? Σε λιγο θα μπει και στην Ευρωπαϊκη Ενωση. Και παλι μπραβο στο Ισραηλ...Αχ...με κανατε και συγκινηθικα παλι... 


    xenia1972
    02.05.2008, 16:59

    Σαφως η Τουρκια δεν πρεπει να μπει στην ΕΕ, εχει καταπατησει τα ανθρωπινα δικαιωματα καταφορα και συνεχιζει. Αυτο αντικειται στους ιδιους τους νομους της ΕΕ, και πρωταρχικα καμια χωρα δεν μπορει να γινει μελος αν εχει υπο κατοχη αλλη χωρα-μελος. Η Κυπρος ομως ειναι ακομα κατεχομενη, και το Κυπριακο δεν εχει λυθει.

    Οσο για το Ισραηλ  {#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 02-05-2008 στις 16:40 έγραψε...

    Ενα μεγαλο χειροκροτημα για το "φιλειρηνικο" και μη "επεκτατικο κρατος" που ονομαζεται Ισραηλ. Ειναι τοσο "μη επεκτατικο" που συμμετεχει σε ολες τις ευρωπαϊκες διοργανωσεις οπως : Eurovision, Euroleague, UEFA Cup, Champions League, Euro κτλ. Και πριν πει κανεις για την Τουρκια, καλως ή κακως εχει ενα κομματι της Ευρωπης στην επικρατεια της. Μπορει λοιπον καποιος να μου πει γιατι μια Ασιατικη χωρα οπως το Ισραηλ συμμετεχει σε ολες αυτες τις διοργανωσεις ??? Σε λιγο θα μπει και στην Ευρωπαϊκη Ενωση. Και παλι μπραβο στο Ισραηλ...Αχ...με κανατε και συγκινηθικα παλι... 




    noizreduction
    02.05.2008, 20:17

    Hastaroth, μετα απο αυτο το μενος που εβγαλες ( και χαιρομαι, γιατι αποδεικνυεις τι ακριβως υπερασπιζεσαι ) θα απαντησω ευγενικα με τα λογια ενος αγαπητου και αειμνηστου φυσικου:


    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο.

    Αλμπερτ Αϊνσταιν

     

    Καλη σου μερα.

    ΥΓ: Το οτι τοσο ανθρωποι βιωνουν ενα καθεστως υπο την ανοχη των ΗΠΑ, το ξερουμε..Το οτι υπαρχουν και ανθρωποι που θελουν να το βιωνουν με τη σκεψη, δεν το ηξερα..Ομως θα επανελθω παλι στα λογια του Αινσταιν, ο οποιος δεν ειχε και κανα λογο να αποκρυψει την αληθεια

    ΥΓ2: Κι εγω ευχομαι να μην ημουν γιος σου. Οποτε θα μου μιλας με την ιδια ευγενεια που θα μιλας σε οποιοδηποτε αλλον εδω μεσα. Ευχαριστω εκ των προτερων.
    -----------------
    Noiz Reduction Team DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 02-05-2008 20:18 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 02-05-2008 20:20 ]


    Astron
    02.05.2008, 20:33

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 02-05-2008 στις 20:17 έγραψε...

    Hastaroth, μετα απο αυτο το μενος που εβγαλες ( και χαιρομαι, γιατι αποδεικνυεις τι ακριβως υπερασπιζεσαι ) θα απαντησω ευγενικα με τα λογια ενος αγαπητου και αειμνηστου φυσικου:


    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο.

    Αλμπερτ Αϊνσταιν 

    Ξέρω ότι έχουν ανέβει αρκετά οι τόνοι, άλλωστε αυτό είναι ένα ζήτημα για το οποίο χάνονται ζωές. Αυτό όμως δεν δίνει σε κανέναν το δικαίωμα να χαρακτηρίζει τον συνομιλητή του ηλίθιο. Μπορείτε μια χαρά να διαφωνήσετε, ακόμα και έντονα χωρίς να φτάνετε σε τέτοια άκρα. {#emotions_dlg.excl}


    noizreduction
    02.05.2008, 20:35

    Δεκτο ( αν και η σωστη λεξη ειναι βλακας..και στο κατω κατω ο Αινσταιν το ειπε :D )


    xenia1972
    02.05.2008, 20:48

    {#emotions_dlg.beer} μεγαλος μαγκας ο Αινσταιν, οντως

     

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 02-05-2008 στις 20:35 έγραψε...

    Δεκτο ( αν και η σωστη λεξη ειναι βλακας..και στο κατω κατω ο Αινσταιν το ειπε :D )




    mnk
    02.05.2008, 22:38

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 02-05-2008 στις 15:15 έγραψε...

    Ισως πιστεύεις οτι έχει σχέση μέ τά λεγόμενα «Πρωτόκολλα τών σοφών τής Σιών»,οπότε σπεύδω να σέ πληροφορήσω οτι όχι,ο Σιωνισμός είναι ένα κίνημα που δημιουργήθηκε γιά να πετύχη την επιστροφή τών Εβραίων καί την επανίδρυση τού Εβραϊκού κράτους στην γή τών προγόνων του,μέ πρωτεύουσα την Σιών (Ιερουσαλήμ).

    Οχι, δεν συγχέω τον Σιωνισμό με τα «Πρωτόκολλα τών σοφών τής Σιών». Ξέρω τι είναι το ένα και τι είναι το άλλο.
    Οι ενστάσεις είναι για τα μέσα που χρησιμοποιεί ο Σιωνισμός και για τις ακραία ρατσιστικές αντιλήψεις και πρακτικές του.

    Παράθεση:
    Καί επισημαίνω την δική σου άγνοια,από την φράση σου «Τον Αντισημιτισμό τον δημιουργεί το ίδιο το Σιωνιστικό κίνημα, για να έχει όμηρο τον Εβραϊκό λαό.»

    Εχεις δίκιο Η σωστή λέξη θα ήταν "υποθάλπει".
    Ο αντισημιτισμός, όντως, προϋπήρχε του Σιωνιστικού κινήματος.
    Μήπως κάτι κάνετε λάθος τελικά και στρέφεστε τους λαούς εναντίον σας; Εξέτασέ το κι απ' αυτήν την πλευρά.

    Παράθεση:
    κάποιοι να μάς κατηγορούν γιά όλα τά δεινά επί τής Γής ......Διαγωνιστείτε γιά το ποιός θά πρωτοστατήση σέ αντισημιτισμό.

    Πάλι ταυτίζεις τον αντισημιτισμό με τον αντισιωνισμό.
    Αναρωτιέμαι γιατί.

    Παράθεση:
    να μήν αναγνωρίζουν το δικαίωμα ύπαρξης στο Ισραήλ μόνο και μόνο επειδή είναι Εβραϊκό κράτος.

    Θεωρείς απαραίτητη προϋπόθεσή για την ύπαρξη του Ισραήλ, την γενοκτονία των Παλαιστίνιων;
    Δεν είναι γενοκτονικές πρακτικές αυτές που εφαρμόζει το κράτος του Ισραήλ στους Παλαιστίνιους;
    Μήπως μ΄αυτό τον τρόπο ενδυναμώνεται και αποκτά ηθικό έρεισμα η Χαμάς -και η καθε Χαμάς;


    -------------------------------------------------------------------------------
    Ο αντιρατσιστικός αγώνας στο Κόσοβο δικαιώθηκε. Σειρά έχουν Θράκη-Μακεδονία-Τσαμουριά.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mnk στις 02-05-2008 22:40 ]


    RoCkLiViN2
    03.05.2008, 01:23

    {#emotions_dlg.beer}


    Mesogeios
    03.05.2008, 19:39

     

    «Ο Εφράτι περιγράφει συνήθεις πρακτικές των δυνάμεων κατοχής. Κλειδώνουν, για παράδειγμα, μια ολόκληρη οικογένεια σ' ένα δωμάτιο του σπιτιού της και οι στρατιώτες χρησιμοποιούν το υπόλοιπο σπίτι και τη σκεπή του ως βάση τους. Σε μια τέτοια αποστολή, στο χωριό Ταρκουμίγια, κοντά στη Χεβρώνα, οι στρατιώτες έμειναν σ' ένα σπίτι στη διάρκεια της νύκτας και το πρωί έφθασαν ισραηλινά τζιπ με τις σειρήνες τους να ηχούν για να προσελκύσουν τους Παλαιστινίους. Και μόλις έπεσαν οι πρώτες πέτρες, οι στρατιώτες, οι οποίοι είχαν πάρει θέση αποβραδίς στη σκεπή, μπορούσαν να πυροβολούν το πλήθος από ευνοϊκή θέση. Η μόνη εξήγηση που τους δόθηκε για τη συγκεκριμένη επιχείρηση ήταν πως "στο χωριό υπήρχαν πολλοί τρομοκράτες"...

    ***

    Ο Εφράτι περιγράφει επιδρομές σε σπίτια μέσα στη νύχτα, δήθεν για όπλα, αλλά στην πραγματικότητα για να καταγράφονται οι ένοικοί τους και να εκφοβίζεται ο πληθυσμός. "Θέλουμε να αισθάνονται οι Παλαιστίνιοι ότι μπορούμε να είμαστε παντού ανά πάσα στιγμή", εξηγεί. "Την πρώτη φορά που μπαίνεις στο σπίτι μιας οικογένειας, σκέφτεσαι, γιατί το κάνω; Αλλά έπειτα από δύο, τρεις φορές, το συνηθίζεις..."» (μαρτυρία Ισραηλινού στρατιώτη / η καταγραφή στα ΝΕΑ).

    Είναι κάποιες φορές που ενώ δεν θέλεις να ασχοληθείς, έρχεται σαν πονόδοντος το δημοσίευμα και σου υπενθυμίζει την βαρβαρότητα. Κι ανάμεσα στα θύματα και ο Εβραίος Εφράτι που του ξεριζώνουν μέρα τη μέρα την ανθρωπιά του για να φτιάξουν ένα καλό και πειθήνιο εργαλείο στην εξυπηρέτηση συμφερόντων ξένων  και αντίθετων στα συμφέροντα του Παλαιστινιακού και Ισραηλινού λαού.

    {#emotions_dlg.thumbdown}


    mnk
    04.05.2008, 12:29

    Μετά την επίθεση αυτοκτονίας σε βιβλιοθήκη εβραϊκού θρησκευτικού σχολείου, που αναφέρει παραπάνω ο Hastaroth, έγιναν κάποιες δηλώσεις από τον διευθυντή του θρησκευτικού Ινστιτούτου Τσομέτ, ραββίνο Γισραέλ Ροζέν.

    Ζήτησε την «θανάτωση των Παλαιστινίων, ανδρών, γυναικών, βρεφών ακόμα και των ζώων τους» διότι με τις επιθέσεις τους στους εβραϊκούς οικισμούς αποτελούν τους σύγχρονους Αμαληκίτες. Μάλιστα, αιτιολόγησε θεολογικά την προτροπή του λέγοντας ότι οι «Αμαληκίτες» που αναφέρονται στην Τορά:

    "δεν είναι κάποια συγκεκριμένη εθνότητα ή θρησκεία αλλά όλοι όσοι μισούν τους Εβραίους μέσα στους αιώνες μέχρι και σήμερα και η εφαρμογή της «τιμωρίας των Αμαληκιτών» αποτελεί θεϊκή εντολή από την οποία δεν μπορεί ένας θρησκευόμενος Εβραίος να κρυφτεί και να την αποφύγει!!"

    Το θρησκευτικό Ινστιτούτου Τσομέτ, παρακολουθούν σπουδαστές και στρατιώτες έποικοι στη Δυτική Όχθη.

    Προς υπεράσπιση της άποψης του εν λόγω ραββίνου, έσπευσε την επόμενη μέρα η πλειονότητα των επώνυμων ραββίνων, όπως ο Μορντεχάι Ελιάχου – η κορυφαία θρησκευτική αυθεντία της χώρας -, ο ραββίνος του Σαφέντ και υποψήφιος για αρχιραββίνος ολόκληρου του Ισραήλ Σάμουελ Ελιάχου, ο επικεφαλής του Συμβουλίου Ραββίνων Ιουδαίας και Σαμάριας, Ντοβ Λιόρ, αλλά και πολιτικά πρόσωπα όπως ο Δήμαρχος Ιερουσαλήμ, Όρι Λουμπιάνσκυ, ο οποίος δήλωσε ενθουσιασμένος με τη θρησκευτική αυτή προτροπή!!

    Αν και αυτό το ρεύμα φαίνεται να επηρεάζει περίπου το 10% του πληθυσμού, εν τούτοις ασκεί σημαντική επιρροή στο 50% των αξιωματικών του Ισραηλινού στρατού και το 60% των ανδρών των ειδικών δυνάμεων!

    Στις δηλώσεις αυτές αντέδρασαν αρκετοί μετριοπαθείς ραββίνοι αλλά και πολιτικοί.

    Αραβική εφημερίδα “Αλ Αχράμ”

    Ισραηλινή εφημερίδα “Χααρέτζ”

     


    StavmanR
    04.05.2008, 14:31

    Παράθεση:

    Το μέλος Mesogeios στις 03-05-2008 στις 19:39 έγραψε...

    Είναι κάποιες φορές που ενώ δεν θέλεις να ασχοληθείς, έρχεται σαν πονόδοντος το δημοσίευμα και σου υπενθυμίζει την βαρβαρότητα. Κι ανάμεσα στα θύματα και ο Εβραίος Εφράτι που του ξεριζώνουν μέρα τη μέρα την ανθρωπιά του για να φτιάξουν ένα καλό και πειθήνιο εργαλείο στην εξυπηρέτηση συμφερόντων ξένων και αντίθετων στα συμφέροντα του Παλαιστινιακού και Ισραηλινού λαού.

    {#emotions_dlg.thumbdown}



     

    Βαθιά υπόκλιση...

     

    Εντούτοις "κάλλιο να'σαι η μάνα του φονιά παρά του σκοτωμένου..."


    mnk
    22.05.2008, 00:52