ελληνική μουσική
    443 online   ·  210.817 μέλη
    xenia1972
    02.05.2008, 21:00

    Λοιπον, εμενα μου αρεσουν παρα πολυ οι Kings of Leon απο καινουργιους, ειναι κλασικο, ωμο ροκ/hard rock. Πραγματικα, ειχα πολυ καιρο να ευχαριστηθω τοσο καλο ροκ απο νεο γκρουπ...


    Grimm
    03.05.2008, 00:33

    Παράθεση:

    Το μέλος -NaFsIkAaAa- στις 02-05-2008 στις 20:53 έγραψε...

     


    Παράθεση:

    Χωρις καμια ειρωνεια, μπορεις να μου πεις μερικα τελεια καινουρια rock συγκροτηματα? Να μαθω αμα ειναι.



     

    κανένα πρόβλημα!!the Red Jumpsuit Apparatus,Our Lady Peace,A.F.I,Hinder,Three Days Grace,Silverstein,Incubus,Panic!At The Disco,Howie Day,Something Corporate,Jack's Mannequin,Fall Out Boy,Death Cab For Cutie,Dashboard Confessional,Relient K,3 Doors Down...

    θες κι άλλα?????Για κάτσε και ασχολίσου με αυτά...



     

    Ρε φίλε χωρις. παρεξήγηση.. μιλάμε για ροκ μπαντες οχι για εναλλακτικές που ακομα και την κιθαρα σε αυτα τα συγκροτηματα να βγάλεις τα ίδια θα ειναι.Με συγχωρεις αλλα κανενα απο αυτα τα συγκροτήματα δεν ειναι ροκ.Ενναλακτικά ναι αλλα ροκ με τιποτα.. εβαλα μερικα απο αυτα που ειπες στο youtube αλλα δεν πολυ ασχοληθηκα.


    -NaFsIkAaAa-
    03.05.2008, 01:00

    1ον)είμαι κορίτσι

    2ον)αυτά είναι ροκ αλλά βέβαια δεν μιλάμε για ροκ παλιά οκ?αυτό ειναι το modern rock τι περίμενες να ακούσεις φωνές αλα scorpions?και τέλοσπαντων αυτό που λες για τισ κιθάρες δεν ισχύει και αν καθόσουν να ασχολιθείς λίγο δεν θα έλεγες πια πως η ροκ έχει εξαφανιστεί!!!Αλλά βέβαια αν εσύ είσαι μαθημένος σε ακούσματα παλιάς ροκ...δεν νομίζω να συμπαθήσεισ το καινούριο...so...απλό ειναι...(και με το να βαλεις μερικά να ακούσεις δεν σημαίνει πως μπορεις να σχηματίσεις άποψη πρέπει να κάτσεις να ασχοληθείς λιγο...)
    -----------------
    ~*.*~Dexter~*.*~Lost~*.*~Heroes~*.*~Prison Break~*.*~

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : -NaFsIkAaAa- στις 03-05-2008 01:02 ]


    Debauchee
    03.05.2008, 01:23

    Παράθεση:

    Το μέλος xenia1972 στις 02-05-2008 στις 21:00 έγραψε...

    Λοιπον, εμενα μου αρεσουν παρα πολυ οι Kings of Leon απο καινουργιους, ειναι κλασικο, ωμο ροκ/hard rock. Πραγματικα, ειχα πολυ καιρο να ευχαριστηθω τοσο καλο ροκ απο νεο γκρουπ...



    kings...ο πρωτος δισκος καλος αρκετα ομως τσαπατσουλικος..

    ο δευτερος μεγαλη μουφα

    αλλα στον τριτο τα εσπασαν εβγαλαν ολες τις desert,southern επιρροες, με κορυφαιο το εντελως ψυχεδελικο knocked up..

    τα αδερφια caleb ειναι στο σωστο δρομο...


    Grimm
    03.05.2008, 02:00

    Παράθεση:

    Το μέλος -NaFsIkAaAa- στις 03-05-2008 στις 01:00 έγραψε...

    1ον)είμαι κορίτσι

    2ον)αυτά είναι ροκ αλλά βέβαια δεν μιλάμε για ροκ παλιά οκ?αυτό ειναι το modern rock τι περίμενες να ακούσεις φωνές αλα scorpions?και τέλοσπαντων αυτό που λες για τισ κιθάρες δεν ισχύει και αν καθόσουν να ασχολιθείς λίγο δεν θα έλεγες πια πως η ροκ έχει εξαφανιστεί!!!Αλλά βέβαια αν εσύ είσαι μαθημένος σε ακούσματα παλιάς ροκ...δεν νομίζω να συμπαθήσεισ το καινούριο...so...απλό ειναι...(και με το να βαλεις μερικά να ακούσεις δεν σημαίνει πως μπορεις να σχηματίσεις άποψη πρέπει να κάτσεις να ασχοληθείς λιγο...)
    -----------------
    ~*.*~Dexter~*.*~Lost~*.*~Heroes~*.*~Prison Break~*.*~

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : -NaFsIkAaAa- στις 03-05-2008 01:02 ]



     

    Sory τοτε για το "φίλε".Anyway αυτο που θελω να πω στο topic αλλα έχει χαθει το νοημα του ειναι οτι υ συνθεση σε αυτα τα κομματια ειναι τοσο απλη .. δεν υπαρχει μουσικη. δεν με γεμιζει κατι. το μονο που ακουω εναι γρατζα γρουτζα.Δεν λεω σε κανεναν να μην τουσ ακουει ούτε κραζω κανεναν.Απλως ηθελα να συζητησουμε την "κενηλα" (απο το κενο) που υπαρχει στην μουσικη αυτων των band.Btw δεν ειμαι μαθημένος σε κανεναν ακουσμα, σχετικα μικρός ειμαι.Απλως με τραβηξαν τα oldies λογω ποιοτητας.


    xenia1972
    03.05.2008, 02:07

    22 χρονων δεν εισαι μικρος, μουσικα.....

    Παράθεση:

    Το μέλος Grimm στις 03-05-2008 στις 02:00 έγραψε...

    Sory τοτε για το "φίλε".Anyway αυτο που θελω να πω στο topic αλλα έχει χαθει το νοημα του ειναι οτι υ συνθεση σε αυτα τα κομματια ειναι τοσο απλη .. δεν υπαρχει μουσικη. δεν με γεμιζει κατι. το μονο που ακουω εναι γρατζα γρουτζα.Δεν λεω σε κανεναν να μην τουσ ακουει ούτε κραζω κανεναν.Απλως ηθελα να συζητησουμε την "κενηλα" (απο το κενο) που υπαρχει στην μουσικη αυτων των band.Btw δεν ειμαι μαθημένος σε κανεναν ακουσμα, σχετικα μικρός ειμαι.Απλως με τραβηξαν τα oldies λογω ποιοτητας.



    -NaFsIkAaAa-
    03.05.2008, 10:13

    Παράθεση:

    Το μέλος Grimm στις 03-05-2008 στις 02:00 έγραψε...

    Sory τοτε για το "φίλε".Anyway αυτο που θελω να πω στο topic αλλα έχει χαθει το νοημα του ειναι οτι υ συνθεση σε αυτα τα κομματια ειναι τοσο απλη .. δεν υπαρχει μουσικη. δεν με γεμιζει κατι. το μονο που ακουω εναι γρατζα γρουτζα.Δεν λεω σε κανεναν να μην τουσ ακουει ούτε κραζω κανεναν.Απλως ηθελα να συζητησουμε την "κενηλα" (απο το κενο) που υπαρχει στην μουσικη αυτων των band.Btw δεν ειμαι μαθημένος σε κανεναν ακουσμα, σχετικα μικρός ειμαι.Απλως με τραβηξαν τα oldies λογω ποιοτητας.



    Δεν είναι μόνο "γρατζα γρουτζα" αλλά φυσικά δεν υπάρχουν κομμάτια σαν πχ.Winds Of Change,βέβαια αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να θεωρούμε τη μουσική που παίζουν αυτά τα συγκροτήματα τελείως για τα μπάζα,γιατί δεν είναι.Και να σου πω έχουν βγάλει και τραγούδια που έχουν μια μελωδία ωραία για να παιχτεί σε κιθάρα (πχ 3 Doors Down)  και προσωπικά πιστεύω πως αυτά τα συγκροτήματα αξίουν πολύ.Τώρα,ο καθένας με τις προτημήσεις του...(πάντως είμαστε πια στον 21 αιώνα)


    Debauchee
    03.05.2008, 13:46

    λοιπον

    για να μη παω στα πιο "punky" συγκροτηματα

    ακου band of horses,16 horsepower,65 days of static,british sea power,mars volta,editors,archie bronson  outfit, Brmc, iliketrains, white stripes,muse,tv on the radio,

    για να μην αρχισω τα exp. post, ambient groups που οι pink floyd που εχετε θεοποιησει ειναι τοσο απλοι μπροστα τους..


    VoodooChild
    03.05.2008, 14:07

    Παράθεση:

    για να μην αρχισω τα exp. post, ambient groups που οι pink floyd που εχετε θεοποιησει ειναι τοσο απλοι μπροστα τους..



    {#emotions_dlg.blink}{#emotions_dlg.wacko}


    Debauchee
    03.05.2008, 14:18

    Παράθεση:

    Το μέλος VoodooChild στις 03-05-2008 στις 14:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    για να μην αρχισω τα exp. post, ambient groups που οι pink floyd που εχετε θεοποιησει ειναι τοσο απλοι μπροστα τους..



    {#emotions_dlg.blink}{#emotions_dlg.wacko}



    καλα ακου λιγο mars volta για αρχη και ελα μιλα μου

    The Mars Volta is an American Progressive rock group founded by Cedric Bixler-Zavala and Omar Rodrνguez-Lσpez in 2001. They are generally considered progressive rock, with jazz and Latin influences. They are known for their wild, energetic and improvised live shows, as well as their usually concept-based studio albums.

    να βγαινουν στη σκηνη με 50 πεταλια και να παιζουν ενα πραμα που δεν εχει ξανακουστει ποτε...

    βεβαια ειναι για εκπαιδευμενα αυτια..


    JaNick
    03.05.2008, 18:01

    Που νομίζεις οτι θα ήταν αυτοι οι Mars Volta αν δεν υπήρχαν οι Pink Floyd που έχουμε θεοποιήσει??


    Debauchee
    03.05.2008, 18:07

    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 03-05-2008 στις 18:01 έγραψε...

    Που νομίζεις οτι θα ήταν αυτοι οι Mars Volta αν δεν υπήρχαν οι Pink Floyd που έχουμε θεοποιήσει??



    ειπα γω τ'αντιθετο?


    VoodooChild
    03.05.2008, 19:35

    Παράθεση:

    Το μέλος Debauchee στις 03-05-2008 στις 14:18 έγραψε...

     

    να βγαινουν στη σκηνη με 50 πεταλια και να παιζουν ενα πραμα που δεν εχει ξανακουστει ποτε...

    βεβαια ειναι για εκπαιδευμενα αυτια..



    Φιλε μου ποσο καιρο ακους rock αν επιτρεπεται?


    Debauchee
    03.05.2008, 19:38

    Παράθεση:

    Το μέλος VoodooChild στις 03-05-2008 στις 19:35 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Debauchee στις 03-05-2008 στις 14:18 έγραψε...

     

    να βγαινουν στη σκηνη με 50 πεταλια και να παιζουν ενα πραμα που δεν εχει ξανακουστει ποτε...

    βεβαια ειναι για εκπαιδευμενα αυτια..



    Φιλε μου ποσο καιρο ακους rock αν επιτρεπεται?



    14 xronia


    VoodooChild
    03.05.2008, 19:46

    Παράθεση:

    Το μέλος Debauchee στις 03-05-2008 στις 19:38 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος VoodooChild στις 03-05-2008 στις 19:35 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Debauchee στις 03-05-2008 στις 14:18 έγραψε...

     

    να βγαινουν στη σκηνη με 50 πεταλια και να παιζουν ενα πραμα που δεν εχει ξανακουστει ποτε...

    βεβαια ειναι για εκπαιδευμενα αυτια..



     

    Φιλε μου ποσο καιρο ακους rock αν επιτρεπεται?



    14 xronia



    Ωραια.

    Απλα παραξενευτηκα που ειπες οτι οι the mars volta ειναι για εκπαιδευμενα αυτια, γιατι εμενα προσωπικα μου φαινονται αρκετα ευπεπτοι.


    sea_like_eyes
    03.05.2008, 20:04

    Παράθεση:

    Το μέλος VoodooChild στις 03-05-2008 στις 19:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Debauchee στις 03-05-2008 στις 19:38 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος VoodooChild στις 03-05-2008 στις 19:35 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Debauchee στις 03-05-2008 στις 14:18 έγραψε...

     

    να βγαινουν στη σκηνη με 50 πεταλια και να παιζουν ενα πραμα που δεν εχει ξανακουστει ποτε...

    βεβαια ειναι για εκπαιδευμενα αυτια..



     

    Φιλε μου ποσο καιρο ακους rock αν επιτρεπεται?



    14 xronia



    Ωραια.

    Απλα παραξενευτηκα που ειπες οτι οι the mars volta ειναι για εκπαιδευμενα αυτια, γιατι εμενα προσωπικα μου φαινονται αρκετα ευπεπτοι.



    αντε βρε . . . να φανταστω πως τους Tool τους χαρακτηριζεις . . . kiddengarden Metal ???

    {#emotions_dlg.walkman}

    ευπεπτοι . . . χμμμ . . . PlzZzzz ελαττωσε τις σοδες ή . . . τσεκαρε τα αυτια σου ! ! !


    Debauchee
    03.05.2008, 20:26

    και φαντασου τα 15λεπτα τους κομματια πως ειναι...


    VoodooChild
    03.05.2008, 20:28

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 03-05-2008 στις 20:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος VoodooChild στις 03-05-2008 στις 19:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Debauchee στις 03-05-2008 στις 19:38 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος VoodooChild στις 03-05-2008 στις 19:35 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Debauchee στις 03-05-2008 στις 14:18 έγραψε...

     

    να βγαινουν στη σκηνη με 50 πεταλια και να παιζουν ενα πραμα που δεν εχει ξανακουστει ποτε...

    βεβαια ειναι για εκπαιδευμενα αυτια..



     

    Φιλε μου ποσο καιρο ακους rock αν επιτρεπεται?



    14 xronia



    Ωραια.

    Απλα παραξενευτηκα που ειπες οτι οι the mars volta ειναι για εκπαιδευμενα αυτια, γιατι εμενα προσωπικα μου φαινονται αρκετα ευπεπτοι.



    αντε βρε . . . να φανταστω πως τους Tool τους χαρακτηριζεις . . . kiddengarden Metal ???

    {#emotions_dlg.walkman}

    ευπεπτοι . . . χμμμ . . . PlzZzzz ελαττωσε τις σοδες ή . . . τσεκαρε τα αυτια σου ! ! !



    Τι σχεση εχουν οι tool με τους the mars volta?? Θα τρελαθουμε τελειως εδω μεσα. Ψαγμενοι ολοι!

    Επισης sea, λιγος σεβασμος δεν βλαπτει. Φανταζεσαι τι θα γινει αν αρχισουμε ολοι να λεμε για σοδες?


    sea_like_eyes
    03.05.2008, 20:40

    '' Τι σχεση εχουν οι tool με τους the mars volta?? Θα τρελαθουμε τελειως εδω μεσα. Ψαγμενοι ολοι!

    Επισης sea, λιγος σεβασμος δεν βλαπτει. Φανταζεσαι τι θα γινει αν αρχισουμε ολοι να λεμε για σοδες? ''

    θα αρχισουνε τα ρεψιματα....αυτο ειναι το θεμα...δεν ειναι ψαγμενοι ΟΛΟΙ εδω μεσα !!!

    χιουμορ εκανα...λιιιγο Black(metal) !Aπλα...ειπες πως ειναι κατι ευπεπτο . . . ενω . . . ΔΕΝ ειναι !Αλλα οπως παραδεχομαι . . . αναλογα τα ακουσματα σου ! ! ! χαλαρα . . .


    ouzotheband
    04.05.2008, 12:54
    Παράθεση:

    Το μέλος VoodooChild στις 30-04-2008 στις 03:03 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Grimm στις 30-04-2008 στις 02:56 έγραψε...

    Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει πάθει η νεολαία με τις καινούριες μπάντες. Όλο γράτζα-γρούτζα ακορντακια είναι, με δήθεν "attitude" και ουσία μηδέν.

    ΟΚ, τώρα θα μου πει κάποιος για στίχους. Αλλά απο δαύτους ένα σωρό. Και στη λαική τους βρίσκεις, θέλοντας να πω ότι και μουσικό ταλέντο να μην έχεις, στίχους γράφεις.

    Δεν θέλω να κατακρίνω κανέναν {#emotions_dlg.tt2} αλλά όλοι γνωρίζουμε ότι τη μουσική παιδεία που μας έχουν προσφέρει τα συγκροτήματα των '60s, '70s και '80s -και όχι μόνο-, δεν μπορείς να τη βρεις σε νέες μπάντες με τέτοιο μουσικό ύφος.

    Υ.Γ.1 : Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις γνώμες σας.

    Υ.Γ.2 : Πάντως εμένα μπάντες τύπου arctic monkeys, coldplay, radiohead κτλ, δεν μου λένε ΤΙΠΟΤΑ.



    + 1000000000000000000000000000000000000000

    Επιτέλους!!!!

    Ιδού :
    Link" target="_blank">

    >

    Όχι ρε grimm, τα παρεξήγησες τα παιδιά...



    nai re gamoto dikio exeis ...thaeprepe na akoune ellinika.....:))))