ελληνική μουσική
    839 online   ·  210.833 μέλη
    xouzoura
    05.05.2008, 02:42

    Παιδια cool!!!! Το τι είναι καλό και τί κακό για την ιδιοσυγκρασία του καθενός μπορεί να το καταλαβαίνει ο ίδιος και ή να το δέχεται η να το απορρίπτει.

    Όσο για το θέμα του new rock γιατί περι αυτού πρόκειται έχω να πω τα εξής:

    α)Οι νότες είναι 7. Όσους συνδυασμούς κι αν κάνεις κάποια στιγμή κάτι θα μοιάζει με κάτι πιο παλιό. Αυτό είναι και το αβαντάζ των παλαιότερων γκρουπ. Μπορεί να είναι οι "δάσκαλοι" αλλά πόσες φορές οι δάσκαλοι δεν έχουν ξεπεραστεί απ' τους μαθητές τους?

    β)Η τέχνη δεν αλλάζει τον κόσμο αλλά είναι ο καλύτερος καθρέφτης κάθε εποχής. Έτσι κι η μουσική εξελίσσεται, διαμορφώνεται, αλλάζουν τα μέσα παραγωγής άρα και ο ήχος. Δε γίνεται να προχωράει η εποχή και η μουσική -ειδικά η ροκ - να μένει κολλημένη πίσω.Οπότε ας αφήσουμε τους παλιούς στα παλιά και τους νέους να μην τους συγκρίνουμε μονίμως μαζί τους.

     


    -----------------
    Tα πάντα είναι σχετικά.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xouzoura στις 05-05-2008 03:07 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xouzoura στις 05-05-2008 03:12 ]


    PrettyPersuasion
    06.05.2008, 17:22

    Το δίλλημα βασικά δεν υφίσταται...Σήμερα υπάρχουν άπειροι καλοί μουσικοί κ με πρωτότυπο ήχο αλλά ελάχιστοι από εμάς ακούμε μουσική και όχι συγροτήματα...Όντως παλιότερα σαν μέσο επίπεδο τα συγκροτήματα που κάνανε επιτυχίες είχαν καλύτερους μουσικούς στις τάξεις τους αλλά ήταν διαφορετικός και ο τρόπος που άκουγαν μουσική οι άνθρωποι, είχαν το πολύ 100 βινύλλια οι συλλέκτες, αλλά σε αυτά τα 100 άκουγαν το δίσκο από την αρχή μέχρι το τέλος, μάθαιναν τους στίχους κλπ.Έτσι τα συγκροτήματα έγραφαν καλούς δίσκους, δηλ. κάθε τραγούδι σε ένα δίσκο έπρεπε να αξίζει. Σήμερα ο ανταγωνισμός είναι τόσο μεγαλύτερος που ο μόνος τρόπος να ξεχωρίσει ένα mainstream συγκρότημα είναι να γράψει ένα εύπεπτο τραγουδάκι που θα ακούγεται συνέχεια στο ραδιόφωνο.Επίσης παλίοτερα οι άνθρωποι άκουγαν τα συγροτήματα της περιοχής τους ή πολύ συχνά πήγαιναν σε συναυλίες για να ακούσουν κάτι..Σήμερα όλοι οι υπέρμαχοι των θρυλικών 70s αδιαφορούν για αντίστοιχα συγκροτήματα του σήμερα (γιατί να ακούσεις wolfmother όταν μπορείς να πας στο rockwave στη συναυλία των Sabbath?) ή κράζουν ως πουλημένους όσους βάζουν κάτι εμπορικό στον ήχο τους (πχ δεν έχω γνωρίσει ούτε ένα μεταλά που να γουστάρει τους muse)...Αυτοί δηλαδή που λένε ότι στη μουσική βιομηχανία επικρατούν οι άμπαλοι ή οτι η ροκ έχει πεθάνει βάζουν αυτοί αδιαφορούν για σχεδόν ότι νεο βγει...Για να μην αναφερθούμε στη μηδενική υποστήριξη που παρέχουν οι ροκάδες κ οι μεταλλάδες στα underground bands που παίζουν στα live-άδικα της περιοχής τους δικά τους τραγούδια αντί για τις εύκολες χιλιοπαιγμένες διασκευές αντάλλαγμα μία μπύρα...Και ορισμένα από αυτά παίζουν πολύ κάλύτερα απ' ότι παίζουν οι maiden, oi purple, οι scorpions και όλοι αυτοί στους οποίους θα τα ακουμπήσουμε το καλοκαίρι 

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PrettyPersuasion στις 06-05-2008 17:23 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PrettyPersuasion στις 06-05-2008 17:25 ]


    xenia1972
    06.05.2008, 18:06

    Ημουν χρονια μεταλλο, και ακομα ακουω, αλλα ευτυχως για μενα εχω τα αυτια μου ανοιχτα γενικως στην μουσικη. Τους Muse τους λατρευω.

    Αλλα, μην λεμε κι οτι τα ροκ γρουπ του '70 δεν ηταν τεχνικα καλα, οι Deep Purple ηταν ενας κι ενας τεχνικα.....

    Παράθεση:

    Το μέλος PrettyPersuasion στις 06-05-2008 στις 17:22 έγραψε...

     ή κράζουν ως πουλημένους όσους βάζουν κάτι εμπορικό στον ήχο τους (πχ δεν έχω γνωρίσει ούτε ένα μεταλά που να γουστάρει τους muse)...Αυτοί δηλαδή που λένε ότι στη μουσική βιομηχανία επικρατούν οι άμπαλοι ή οτι η ροκ έχει πεθάνει βάζουν αυτοί αδιαφορούν για σχεδόν ότι νεο βγει...Για να μην αναφερθούμε στη μηδενική υποστήριξη που παρέχουν οι ροκάδες κ οι μεταλλάδες στα underground bands που παίζουν στα live-άδικα της περιοχής τους δικά τους τραγούδια αντί για τις εύκολες χιλιοπαιγμένες διασκευές αντάλλαγμα μία μπύρα...Και ορισμένα από αυτά παίζουν πολύ κάλύτερα απ' ότι παίζουν οι maiden, oi purple, οι scorpions και όλοι αυτοί στους οποίους θα τα ακουμπήσουμε το καλοκαίρι 

     [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PrettyPersuasion στις 06-05-2008 17:23 ]

     [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PrettyPersuasion στις 06-05-2008 17:25 ]



    EVAversus
    06.05.2008, 22:21

    Καλως ήρθα .Ξέρω πολούς μεταλλάδες που ντρέπονται να πουν οτι τους αρέσουν οι Muse.Το θέμα είναι οτι όταν οι Muse πρωτοεμφανίστηκαν ,ο τύπος τους κατηγορούσε ως αντιγραφή των Radiohead .Το ίδιο συνέβη με πολλά άλλα συγκροτήματα ... Όμως έχω ένα ερώτημα ?Αν ο κόσμος την εποχή του '70 άκουγε μουσική του '50 και του '60 και απέριπτε τη νέα , θα υπήρχε αυτή η θρυλική εποχή για το ροκ ? Το ίδιο συμβαίνει και με τις άλλες δεκαετίες ,είτε το θέλετε , είτε όχι.Απλά ,με τη στενομυαλιά που μας διακρίνει τελευταία (και τα κολλήματα ) οι ξένοι μας κατατάσουν στην ίδια κατηγορία με υποανάπτυκτες χώρες ,έτσι ώστε να μην υπάρχει επιθυμία για έλευση των νέων συγκροτημάτων ,με αυητή τη μαζική πλύση εγκεφάλου από τα "ροκ" ραδιόφωνα (ας γελάσω).Οπότε ξαναφάτε στη μάπα ,Deep Purple και Iron Maiden γιατί έτσι το θελήσατε (- με ?) .Στην Ελλάδα η Siouxsie θα βγει πριν τους The Offspring ... Αυτά για αρχή ...


    nowaveband
    07.05.2008, 01:07

    stone rozes,blur,suede,radiohead,keiser chiefs,artic monkeys,muse,oasis,franz ferdinand,editors και πολλά άλλα γκρούπς.....κάποια μα ρέσουν πολλοί κάποια όχι.Ολα όμως έχουν βαρύτητα.Και αν μένουμε μόνο στα παλιά τί κάνουμε?


    Debauchee
    07.05.2008, 06:21
    Kalos mas ir8es. Atime none tpta de sou xefeugei!
    Grimm
    07.05.2008, 09:42

    Παράθεση:

    Το μέλος PrettyPersuasion στις 06-05-2008 στις 17:22 έγραψε...

    Το δίλλημα βασικά δεν υφίσταται...Σήμερα υπάρχουν άπειροι καλοί μουσικοί κ με πρωτότυπο ήχο αλλά ελάχιστοι από εμάς ακούμε μουσική και όχι συγροτήματα...Όντως παλιότερα σαν μέσο επίπεδο τα συγκροτήματα που κάνανε επιτυχίες είχαν καλύτερους μουσικούς στις τάξεις τους αλλά ήταν διαφορετικός και ο τρόπος που άκουγαν μουσική οι άνθρωποι, είχαν το πολύ 100 βινύλλια οι συλλέκτες, αλλά σε αυτά τα 100 άκουγαν το δίσκο από την αρχή μέχρι το τέλος, μάθαιναν τους στίχους κλπ.Έτσι τα συγκροτήματα έγραφαν καλούς δίσκους, δηλ. κάθε τραγούδι σε ένα δίσκο έπρεπε να αξίζει. Σήμερα ο ανταγωνισμός είναι τόσο μεγαλύτερος που ο μόνος τρόπος να ξεχωρίσει ένα mainstream συγκρότημα είναι να γράψει ένα εύπεπτο τραγουδάκι που θα ακούγεται συνέχεια στο ραδιόφωνο.Επίσης παλίοτερα οι άνθρωποι άκουγαν τα συγροτήματα της περιοχής τους ή πολύ συχνά πήγαιναν σε συναυλίες για να ακούσουν κάτι..Σήμερα όλοι οι υπέρμαχοι των θρυλικών 70s αδιαφορούν για αντίστοιχα συγκροτήματα του σήμερα (γιατί να ακούσεις wolfmother όταν μπορείς να πας στο rockwave στη συναυλία των Sabbath?) ή κράζουν ως πουλημένους όσους βάζουν κάτι εμπορικό στον ήχο τους (πχ δεν έχω γνωρίσει ούτε ένα μεταλά που να γουστάρει τους muse)...Αυτοί δηλαδή που λένε ότι στη μουσική βιομηχανία επικρατούν οι άμπαλοι ή οτι η ροκ έχει πεθάνει βάζουν αυτοί αδιαφορούν για σχεδόν ότι νεο βγει...Για να μην αναφερθούμε στη μηδενική υποστήριξη που παρέχουν οι ροκάδες κ οι μεταλλάδες στα underground bands που παίζουν στα live-άδικα της περιοχής τους δικά τους τραγούδια αντί για τις εύκολες χιλιοπαιγμένες διασκευές αντάλλαγμα μία μπύρα...Και ορισμένα από αυτά παίζουν πολύ κάλύτερα απ' ότι παίζουν οι maiden, oi purple, οι scorpions και όλοι αυτοί στους οποίους θα τα ακουμπήσουμε το καλοκαίρι




     

    Συμφωνώ απόλυτα μαζι σου στο θεμα οτι τα χρόνια περνάνε τα μουσικά ακούσματα αλλάζουν, οι απαιτησεις των media  και των παραγωγων αλλαζουν και ετσι ειναι αδυνατον να μείνουμε σε ένα είδος. Εγώ δεν λέω να γυρίσουμε πίσω στο '50ς και στο '60ς .. αλλα λίγη ποιότητα δεν βλαπτει..


    sigur
    07.05.2008, 11:15
    o Debauchee έγραψε: " The Mars Volta is an American Progressive rock group founded by Cedric Bixler-Zavala and Omar Rodrνguez-Lσpez in 2001. They are generally considered progressive rock, with jazz and Latin influences. They are known for their wild, energetic and improvised live shows, as well as their usually concept-based studio albums. να βγαινουν στη σκηνη με 50 πεταλια και να παιζουν ενα πραμα που δεν εχει ξανακουστει ποτε... βεβαια ειναι για εκπαιδευμενα αυτια.." χαίρομαι για αυτά που διάβασα, χαίρομαι γιατί και εγώ είμαι φαν αυτού του παλαβού -χαρισματικού κιθαρίστα Υ.Γ. Οι Mars Volta έχουν το μοναδικό "χαρισμα/κατάρα" να υπερβάλουν στην σύνθεση , "χαλώντας" για μερικούς μια μελωδία που για τα δικά τους αυτιά είναι αρκετή για να συγκροτήσει ένα μουσικό κομμάτι από μόνη της. Αυτοί επιλέγουν να τραβήξουν την διάρκεια του κομματιού στα 15 λεπτά , προσθέτοντας συνεχώς νέες νότες και νέους κύκλους στα ακόρντα που χρησιμοποιούν +ΦΥΣΙΚΑ την απόλυτη ελευθερία στα φωνητικά. Υπο αυτές τις συνθήκες ε ναι, είναι για εκπαιδευμένα αυτιά, είναι κατανοητό πιστεύω...
    exallos
    07.05.2008, 15:59

    Η άποψη μου είναι οτι:

    1) Οσον αφορά το τι είναι εύπεπτο.Το τι ειναί εύπεπτο διαφέρει ανάλογα με την ηλικία, αλλά και με τη μουσική παιδεία η οποία παει παρέα με τα ακούσματα του καθενός. Το εύπεπτο μπορεί να είναι και καλό και κακό. Καλό εύπεπτο: Όλες οι μεγάλες κλασσικές επιτυχίες που ακούγονται μέχρι σήμερα  ήταν εύπεπτη μουσική, όταν λέω ευπεπτη εννοώ ότι ακούγεται αρκετά ευχάριστα στο πλατύ κοινό (πχ Όλα τα κομμάτια των Beatles, Deep Purple, Rolling Stones, και πολλα πιο ποπ γκρουπ κλπ),γι αυτό και μας ενώνουν. Ακόμα και άτομα χωρίς μουσική παιδεία μπορεί να χτυπιούνται με ορισμένα τραγούδια αυτών των γκρουπ. Όμως το εύπετο έχει να κάνει με το κοινό. Ο σύγχρονός άνθρωπος εκπαιδεύεται μουσικά από κάποιο δάσκαλο μουσικής ή απο μόνος του, και ευρύνει τα ακούσματά του από την τηλεόραση, το ραδιόφωνο, και τον τύπο και το ιντερνετ. Έτσι διαμορφώνεται το κοινό που ακόυει μουσική. Συμπέρασμα, αν ένα κοινο είναι απαιδευτο, είναι πιο εύκολο να για τον τύπο, το ραδιόφωνο, την τηλεόραση (κερδοσκοπικούς οργανισμούς) να του πλασάρει μουσική που ούτε κόπος χρειάζεται για να γινει ούτε και πολύ χρήμα. (Κανα δυό session μουσικοί, και κομματια κοψε ραψε, σε μια βδομαδα βγαίνει ένας δίσκος της Βισση πχ). Δε μπαίνουν πια στη λογική οι εταιρίες να δώσουν δουλειά σε καλά γκρουπ διοτι ετσι που μας εχουν αποβλακώσει α)ποιός θα τα ακούσει(το κοινό είναι μικρό) και β) γιατι να το κάνει αφου οι σκυλλαδες πουλάνε σα γαριδάκια? Έτσι κι αλλιώς τα έσοδα τους έχουν μειωθεί συγκριτικά με προηγούμενες δεκαετίες οπότε δεν τους παίρνει ούτε να δοκιμάσουν καινουργιους μουσικούς.

    2) Σχεδόν κανένας μουσικός που σέβεται τον εαυτό του δε μπορεί να ζήσει από το επάγγελμα του. Αφού ακόμα και οι καλύτεροι μουσικοί της χώρας μας παιζουν ντράμς και κιθάρες στα μπουζούκια.

    3) Θα μου πείς καινούργια είναι αυτα? Οχι, αλλά παλιά μπορούσε ένα αξιόλογο γκρούπ με λίγη τύχη να κάνει ειτυχία διότι οι οι πωλήσεις των δίσκων ήταν δεκαπλάσιες από οτι είναι σήμερα


    xenia1972
    07.05.2008, 16:10

    Ναι, και να συμπληρωσουμε οτι εδω μεσα ο καθενας βγαινει και λεει οτι η μουσικη που ακουει αυτος ειναι η καλυτερη, ο,τι ακουει αυτος ειναι για εκπαιδευμενα αυτια, ενω οι αλλοι ειναι απαιδευτοι μουσικα κλπ. Η αληθεια ειναι οτι ακομα και αναμεσα σε δυο ατομα που εχουν μακροχρονη μουσικη παιδεια, που ακουνε πολλα διαφορετικα ειδη μουσικης και εχουν εκπαιδευμενα μουσικα αυτια, οι προτιμησεις διαφερουν. Κι αν στον ενα "εκπαιδευμενο" αρεσει κατι που δεν αρεσει στον αλλο "εκπαιδευμενο", δεν σημαινει οτι ο δευτερος εχει χειροτερα αυτια, απλα διαφορετικα.


    exallos
    07.05.2008, 16:10

    Και κάτι τελευταίο, τα περί ακτιβισμών, κινήματος οικολογιάς, κλπ μπαίνουν στους στίχους επειδή πουλάνε, εκμεταλλευόμενοι την ευαισθησία του κόσμου για τα ζητήματα.Δεν νοιάστηκε ποτε κανένας καπιταλιστής για τον πλανήτη. Ούτε ο Αλ Γκορ, με τις οικολογικές του βομπες στη Σερβία.

    Μη μασάτε, μην κολλάτε σε διλλήματα περι ειδών μουσικής, προσπαθήστε να γρατζουνάτε καμια κιθάρα, μονο καλο θα μας κάνει!


    exallos
    07.05.2008, 16:21

    Δε διαφωνω σ' αυτά που λες Xenia, απλα προσπαθώ να θίξω πιο γενικά το θέμα που τέθηκε,

    <<Γιατι δε βγαίνει μουσική όπως παλια>>. Δεν το παίζω ούτε εκπαιδευμένος μουσικά, γιατί δεν είμαι, και νομίζω οτι η  καλύτερη μουσική  μπορεί να βγαίνει  απο μουσικούς που δε γνώρισαν ποτέ πεντάγραμμο (πχ Stevie Ray Vaughan). Είχαν όμως φοβερά εκπαιδευμένα αυτιά και είχαν λιωσει την κιθαρα τους.   Απαίδευτοι  δε θα γίνουν ποτέ διαχρονικοί!


    sigur
    08.05.2008, 08:09
    Παράθεση:

    Το μέλος xenia1972 στις 07-05-2008 στις 16:10 έγραψε...

    Ναι, και να συμπληρωσουμε οτι εδω μεσα ο καθενας βγαινει και λεει οτι η μουσικη που ακουει αυτος ειναι η καλυτερη, ο,τι ακουει αυτος ειναι για εκπαιδευμενα αυτια, ενω οι αλλοι ειναι απαιδευτοι μουσικα κλπ. Η αληθεια ειναι οτι ακομα και αναμεσα σε δυο ατομα που εχουν μακροχρονη μουσικη παιδεια, που ακουνε πολλα διαφορετικα ειδη μουσικης και εχουν εκπαιδευμενα μουσικα αυτια, οι προτιμησεις διαφερουν. Κι αν στον ενα "εκπαιδευμενο" αρεσει κατι που δεν αρεσει στον αλλο "εκπαιδευμενο", δεν σημαινει οτι ο δευτερος εχει χειροτερα αυτια, απλα διαφορετικα.



    έχεις την ..μύγα Ξένια, δεν εξηγείται αλλιώς !! Τα παίρνεις όλα προσωπικά και κάνεις συγκρίσεις λές και π.χ ο Debauchee είπε κάτι που έθεσε σε αμφισβήτηση τα δικά του κριτήρια με τα δικά σου ή σαυ έκρινε και στα χαρακτήρισε. Και εν τέλει ναι, η μουσική του γκρουπ που μίλησε είναι για για εκπαιδευμένα (άν δεν σου αρέσει η λέξη βρες άλλη που να μην παρεξηγιέσαι) και εάν έμπαινες στον κόπο να ακούσεις και να διαμορφώσεις άποψη για την μουσική τους ίσως και να συμφωνούσες. Υ.Γ. Όλα αυτά τα λέω εάν είμαι εντός θέματος και δεν έχω καταλάβει λάθος το νόημα των σχολίων σου Ξένια. Αν είμαι εκτός θέματος αλήθεια συγνώμη, δεν έχω κακή πρόθεση πάντως. με εκτίμηση
    Grimm
    09.05.2008, 15:21

    Παράθεση:

    Το μέλος exallos στις 07-05-2008 στις 15:59 έγραψε...

    Η άποψη μου είναι οτι:

    1) Οσον αφορά το τι είναι εύπεπτο.Το τι ειναί εύπεπτο διαφέρει ανάλογα με την ηλικία, αλλά και με τη μουσική παιδεία η οποία παει παρέα με τα ακούσματα του καθενός. Το εύπεπτο μπορεί να είναι και καλό και κακό. Καλό εύπεπτο: Όλες οι μεγάλες κλασσικές επιτυχίες που ακούγονται μέχρι σήμερα ήταν εύπεπτη μουσική, όταν λέω ευπεπτη εννοώ ότι ακούγεται αρκετά ευχάριστα στο πλατύ κοινό (πχ Όλα τα κομμάτια των Beatles, Deep Purple, Rolling Stones, και πολλα πιο ποπ γκρουπ κλπ),γι αυτό και μας ενώνουν. Ακόμα και άτομα χωρίς μουσική παιδεία μπορεί να χτυπιούνται με ορισμένα τραγούδια αυτών των γκρουπ. Όμως το εύπετο έχει να κάνει με το κοινό. Ο σύγχρονός άνθρωπος εκπαιδεύεται μουσικά από κάποιο δάσκαλο μουσικής ή απο μόνος του, και ευρύνει τα ακούσματά του από την τηλεόραση, το ραδιόφωνο, και τον τύπο και το ιντερνετ. Έτσι διαμορφώνεται το κοινό που ακόυει μουσική. Συμπέρασμα, αν ένα κοινο είναι απαιδευτο, είναι πιο εύκολο να για τον τύπο, το ραδιόφωνο, την τηλεόραση (κερδοσκοπικούς οργανισμούς) να του πλασάρει μουσική που ούτε κόπος χρειάζεται για να γινει ούτε και πολύ χρήμα. (Κανα δυό session μουσικοί, και κομματια κοψε ραψε, σε μια βδομαδα βγαίνει ένας δίσκος της Βισση πχ). Δε μπαίνουν πια στη λογική οι εταιρίες να δώσουν δουλειά σε καλά γκρουπ διοτι ετσι που μας εχουν αποβλακώσει α)ποιός θα τα ακούσει(το κοινό είναι μικρό) και β) γιατι να το κάνει αφου οι σκυλλαδες πουλάνε σα γαριδάκια? Έτσι κι αλλιώς τα έσοδα τους έχουν μειωθεί συγκριτικά με προηγούμενες δεκαετίες οπότε δεν τους παίρνει ούτε να δοκιμάσουν καινουργιους μουσικούς.

    2) Σχεδόν κανένας μουσικός που σέβεται τον εαυτό του δε μπορεί να ζήσει από το επάγγελμα του. Αφού ακόμα και οι καλύτεροι μουσικοί της χώρας μας παιζουν ντράμς και κιθάρες στα μπουζούκια.

    3) Θα μου πείς καινούργια είναι αυτα? Οχι, αλλά παλιά μπορούσε ένα αξιόλογο γκρούπ με λίγη τύχη να κάνει ειτυχία διότι οι οι πωλήσεις των δίσκων ήταν δεκαπλάσιες από οτι είναι σήμερα



     

    exallos πραγματικά συμφωνω απολυτα μαζί σου!!!{#emotions_dlg.yes}

    Παντως Xenia προσωπικά ποτέ δεν λέω στον αλλον οτι η μουσική που ακούω ειναι γενικα η καλύτερη και οτι σε αυτο ειμαι κάθετος.Αντιθετα πιστεύω οτι για μενα ειναι αλλα ως εκει.. δεν θα κανω ουτε πληση εγκεφαλου στον αλλον ουτε θα ανοιξω topic ουτε θα επιμενω, στο καθένα οτι του ακουγεται καλυτερα.Ειναι καθαρα προσωπικό αυτο, αλλα κάποια κομματια είναι αντικειμενικά ποιοτικά καλύτερα.


    -----------------
    I grimm you...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Grimm στις 09-05-2008 15:23 ]


    Debauchee
    10.05.2008, 18:59

    και ενα ακομα υπερ για τις νεες μπαντες

    το ιντερνετ..

    π.χ καποιοι φιλοι μου εχουν μπαντα.

    και οι 4 πλεον μενουν σε διαφορετικες πολεις.

    μεσω ιντερνετ ανταλλαζουν κομματια ουσιαστικα κανουν προβες στα σπιτια τους και βρισκονται μια-δυο φορες το μηνα για κανονικες προβες η κανα live οπως εχτες που στην κυριολεξια σαρωσαν τα παντα..

    http://www.myspace.com/smallhourssoc

    επισης υπαρχει μια μπαντα (δεν θυμαμαι ονομα) που τα μελη γνωριστηκαν απο κοντα την προηγουμενη μερα του πρωτου τους live..ο ενας Αμερικη ο αλλος Γαλλια γνωριστηκαν απτο myspace ανταλλαξαν αποψεις μουσικες κτλ..

    20 χρονια πριν ο καθενας θα ηταν μονος του ουσιαστικα χωρις να μπορει να βρει καποιον να παιξει μουσικη με αποτελεσμα να μη δημιουργοταν ποτε καποια μπαντα.

    επισης το ιντερνετ ειναι το μεγαλο κριτηριο που ξεχωριζει την ηρα απο το σταχυ

    το κριτηριο του κοσμου.

    πλεον καμια εταιρεια δεν μπορει να πασαρει κατι στον κοσμο και να το δεχτει χωρις δευτερη σκεψη

    μπαντες γινονται διασημες απο το myspace και ο καθενας μπορει να ακουσει τον καθενα

    παλαιοτερα υπηρχαν 5-6(τροπος του λεγειν)μπαντες με τις αντιστοιχες πολυεθνικες εταιρειες που μονωπολουσαν την μουσικη πιτα και δεν αφηναν χωρο για κανεναν αλλο

    αυτο ευτυχως αλλαξε-χαρακτηριστικα ο κιθαριστας των Pistols ελεγε οτι οταν ηταν μικρος δεν μπορουσε να φανταστει τον εαυτο του να παιζει σε καποιο συγκροτημα.νομιζε οτι οι rock stars ηταν κατι σαν εξωγηινοι

     


    Krokofiev
    12.05.2008, 03:17

    ΕΛΕΟΣ πια με τα παλια συγκροτηματα! Κολλημενος με τη μπαλα! Ο κοσμος προχωραει, αν δεν σου αρεσουν οι Coldplay και οι Radiohead τοτε τι σου αρεσει? Μου θυμιζεις κατι 50αρηδες που λενε δεν βγαινουν πια τετοια τραγουδια και τετοια. Τετοια σκουριασμενα μυαλα μας κρατανε πισω οχι μονο στη μουσικη, αλλα και γενικοτερα, οπως στην πολιτικη...


    Krokofiev
    12.05.2008, 03:28

    ΕΛΕΟΣ  πια με τα παλια συγκροτηματα! Κολλημενος με τη μπαλα! Ο κοσμος προχωραει. Αν δεν σου αρεσουν οι Coldplay και οι Rdiohead τοτε τι σου αρεσει? Μου θυμιζεις κατι 50αρηδες που λενε "δεν βγαινουν πια τετοια τραγουδια" και τετοια. Τετοια σκουριασμενα μυαλα δυστυχως μας κρατανε πισω, οχι μονο στην μουσικη αλλα και στην πολιτικη ας πουμε...

     


    Grimm
    12.05.2008, 07:12

    Παράθεση:

    Το μέλος Krokofiev στις 12-05-2008 στις 03:28 έγραψε...

    ΕΛΕΟΣ πια με τα παλια συγκροτηματα! Κολλημενος με τη μπαλα! Ο κοσμος προχωραει. Αν δεν σου αρεσουν οι Coldplay και οι Rdiohead τοτε τι σου αρεσει? Μου θυμιζεις κατι 50αρηδες που λενε "δεν βγαινουν πια τετοια τραγουδια" και τετοια. Τετοια σκουριασμενα μυαλα δυστυχως μας κρατανε πισω, οχι μονο στην μουσικη αλλα και στην πολιτικη ας πουμε...

     



    Πιστεύω οτι δεν διάβασες καθόλου τα posts...Αν ρίξεις μια ματια, οι απαντησεις του καθενος ειναι ενδιάφερον και συζητήσιμες αντιθετα με την δικιά σου. Αν δεν ακουω Cold Play  τι ακούω?? Ακουω GnR φίλε μου.Και δεν θα συγκρινονται με τους Cold Play ουτε σε 1000000 χρόνια.Και δεν έιμαι κολλημενος γιατι είμαι μονο 22 χρονών και δεν είχα κανενα να μου πει τη μουσικη να ακουσω οταν είμουν μικρός.Αυτα που ακουω δεν ειναι καν της ηλικιας μου αλλα ειναι 100 χρονια μπροστα απο αλλα bands της ηλικιας μου.


    deathminor88
    12.05.2008, 11:31

    Είναι oι Guns "μπροστά" ? από πότε? Παίζανε το 1990 αυτά που άλλοι παίζανε το 85. Δεν θα τους συγκρίνεις με τους Coldplay? Φυσικά και όχι! Δεν υπάρχει κάτι να συγκρίνεις! Αν και είναι θέμα γούστου το ποιά μποάντα προτιμά ο καθένα, το ποιά είναι μπροσά είναι πολύ πιο αντικειμενικό όμως.


    giorth
    12.05.2008, 13:15

    Εγώ απλά θα αναφέρω μερικά "καινούρια" αγαπημένα μου συγκροτήματα...φυσικά και δεν είναι υποχρεωτικό να αρέσουν σ'αυτούς που θεωρούν πως δεν βγαίνει τίποτα καλό πια. Απλά είναι τα δικά μου αγαπημένα που μου δίνουν την αίσθηση πως κάτι καλό υπάρχει ακόμα...

    Raining Pleasure, Stereophonics, Portishead, Radiohead, Linkin Park, Archive, Porcupine Tree, Μuse, Madrugada...και πολλά άλλα. άσχετα μεταξύ τους τα περισσότερα....

    Ναι, ναι ξέρω δεν παίζουν "αγνό ROCK"! Ε και; Σημασία έχει αυτό που ακούς να σου αρέσει,να σε πορώνει ,να σε ταξιδεύει, να σε κάνει να κλάψεις, να γελάσεις.,. Τι σημασία έχει αν το λένε Rock ή alternative/lounge/ground και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Με τις ταμπέλες ποτέ δεν τα πήγαινα καλά...απλά μπήτε στο youtube και ακούστε/δείτε αυτό:
    https://www.youtube.com/watch?v=rWR-jJ3v1pkLink

    > ...αφήστε την όποια προκατάληψη μπορεί να έχετε. Αφεθείτε σ'αυτό το (για μένα) εκπληκτικό κομμάτι...

    "τα αλεξίπτωτα και τα μυαλά για να λειτουργήσουν πρέπει να είναι ανοιχτά..."

    Γειά χαρά! Κάπου εδώ πρέπει να πάω στην σχολή μου! Περιμένω εντυπώσεις από το κομμάτι!