ελληνική μουσική
    709 online   ·  210.830 μέλη
    Grimm
    12.05.2008, 16:28

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 12-05-2008 στις 11:31 έγραψε...

    Είναι oι Guns "μπροστά" ? από πότε? Παίζανε το 1990 αυτά που άλλοι παίζανε το 85. Δεν θα τους συγκρίνεις με τους Coldplay? Φυσικά και όχι! Δεν υπάρχει κάτι να συγκρίνεις! Αν και είναι θέμα γούστου το ποιά μποάντα προτιμά ο καθένα, το ποιά είναι μπροσά είναι πολύ πιο αντικειμενικό όμως.



     

    Το εχω πει πόσες φορές {#emotions_dlg.blink}και σε αλλα post μου οτι δεν κατακρινω καποιον αν ακουει new rock bands και οτι αλλο θελει.. ειναι καθαρα θεμα γουστου, σε αυτο συμφωνω.Εγω στο post μου ανεφερα την ποιοτητα που εχουν τα "τοτε" με τα "τωρα".Και παρεμπιπτόντως οι GNR  εβγαλαν το πρωτο τους δισκο το 1986 και το συγκροτημα φτιαχτηκε το 1985.Το Apettite for distruction πουλαει εδω και 21 χρονια ; ) ...ποιος είναι μπροστα?


    VoodooChild
    12.05.2008, 16:46

    Παράθεση:

    Το μέλος Grimm στις 12-05-2008 στις 16:28 έγραψε...
     Το εχω πει πόσες φορές {#emotions_dlg.blink}και σε αλλα post μου οτι δεν κατακρινω καποιον αν ακουει new rock bands και οτι αλλο θελει.. ειναι καθαρα θεμα γουστου, σε αυτο συμφωνω.Εγω στο post μου ανεφερα την ποιοτητα που εχουν τα "τοτε" με τα "τωρα".Και παρεμπιπτόντως οι GNR  εβγαλαν το πρωτο τους δισκο το 1986 και το συγκροτημα φτιαχτηκε το 1985.Το Apettite for distruction πουλαει εδω και 21 χρονια ; ) ...ποιος είναι μπροστα?

    Εδω θα διαφωνησω. Καταρχην το appetite βγηκε το 87  {#emotions_dlg.tt2}

    Οι guns δεν ηταν ποτε "μπροστα" και σιγουρα δεν θα ειναι ποτε. Και πως να ειναι αλλωστε, αφου αυτο που ουσιαστικα εκαναν ηταν να επαναφερουν το hard rock σε μια εποχη που ολοι ακουγαν hair metal. Σε καθε περιπτωση αυτο ηταν οι guns αντιπροσωπευε καθαρα το τοτε.

    Ολα αυτα τα λεω αντικειμενικα, παρολο που η εν λογω μπαντα ειναι κ η αγαπημενη μου.

    Υ.Γ. Αν κ ο grimm το ξερει καλα αυτο...!


    -----------------
    Με εφτιαξαν στο εργοστασιο του Nashville! Ο serial number μου ειναι 85257001...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : VoodooChild στις 12-05-2008 16:47 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : VoodooChild στις 12-05-2008 16:48 ]


    deathminor88
    13.05.2008, 18:47

    Η ποιότητα της μουσικής σήμερα (στο rock, metal) , για εμένα δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από παλιότερες εποχές, ενώ ίσως να έχει να δώσει και περισσότερα. Δεν αναφέρομαι σε λεπτομέρειες.

    ΥΓ Οι guns που να χτυπιέσαι μπροστά δεν ήταν. Δεν έφεραν τίποτα καινούριο. Ίσα ίσα πήγαν προς τα πίσω. Επίσης πλέον και χωρίς παρεξήγηση οι guns πουλάνε σε 15χρονα που τώρα μαθαίνουν το ροκ, και λίγα πράγματα για τη μουσική.

     

    ΥΓ2 Τις μπάντες που ήταν "μπροστά" δεν τις κρίνουμε από τις πωλήσεις. Με τη λογική σου οι King Crimson θα έπρεπε να είναι πιο πλούσιοι και από τους Stones.


    keinkei
    13.05.2008, 21:35

    de 8a mporousa na simfwnw perisotero mazi s.eimai 18 kai m aresei to palio klassiko rock kai prepei na enexomai ton palipaidismo t ka8e triantarh p 8elei na m to paixei psagmenos,para8etodas mia seira apo mpades me pitsirikia p agnooun tin ousia tis mousikis,apla 8a i8ena na kanw balw mia paren8esi as min xexname oti bantes opos oi ramons,maiden,who ktlp exeran tis idias adimetopisis stin epoxh tous.telos (giati to parakana)lew as min imaste i tou ypsous i tou bathous

     

     

    kai kati akuro milodas gia diaxronikotita to appetite for destraction poulaei 21 xronia ti na poume gia to dark side of the moon the number of the beast black album k alla e?

    full respect gnr

     

    cu all at tera vibe 2.8.2008


    xenia1972
    15.05.2008, 07:36

    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 08-05-2008 στις 08:09 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος xenia1972 στις 07-05-2008 στις 16:10 έγραψε...

    Ναι, και να συμπληρωσουμε οτι εδω μεσα ο καθενας βγαινει και λεει οτι η μουσικη που ακουει αυτος ειναι η καλυτερη, ο,τι ακουει αυτος ειναι για εκπαιδευμενα αυτια, ενω οι αλλοι ειναι απαιδευτοι μουσικα κλπ. Η αληθεια ειναι οτι ακομα και αναμεσα σε δυο ατομα που εχουν μακροχρονη μουσικη παιδεια, που ακουνε πολλα διαφορετικα ειδη μουσικης και εχουν εκπαιδευμενα μουσικα αυτια, οι προτιμησεις διαφερουν. Κι αν στον ενα "εκπαιδευμενο" αρεσει κατι που δεν αρεσει στον αλλο "εκπαιδευμενο", δεν σημαινει οτι ο δευτερος εχει χειροτερα αυτια, απλα διαφορετικα.



    έχεις την ..μύγα Ξένια, δεν εξηγείται αλλιώς !! Τα παίρνεις όλα προσωπικά και κάνεις συγκρίσεις λές και π.χ ο Debauchee είπε κάτι που έθεσε σε αμφισβήτηση τα δικά του κριτήρια με τα δικά σου ή σαυ έκρινε και στα χαρακτήρισε. Και εν τέλει ναι, η μουσική του γκρουπ που μίλησε είναι για για εκπαιδευμένα (άν δεν σου αρέσει η λέξη βρες άλλη που να μην παρεξηγιέσαι) και εάν έμπαινες στον κόπο να ακούσεις και να διαμορφώσεις άποψη για την μουσική τους ίσως και να συμφωνούσες. Υ.Γ. Όλα αυτά τα λέω εάν είμαι εντός θέματος και δεν έχω καταλάβει λάθος το νόημα των σχολίων σου Ξένια. Αν είμαι εκτός θέματος αλήθεια συγνώμη, δεν έχω κακή πρόθεση πάντως. με εκτίμηση

    Σου μιλησα εγω σε στυλ "εχεις τη μυγα?" , δεν αναφερθηκα σε κανεναν συγκεκριμενα και ειπα την αποψη μου. Και ηρθες εσυ να μας πεις τι εχω και τι δεν εχω? αντε συζητα μ'αυτους που εχουν ιδιο επιπεδο με σενα


    sigur
    15.05.2008, 08:02
    πω πω , εντάξει μπορεί να μην έχεις την μύγα Ξένια (ίσως έκανα λάθος. ζητώ συγνώμη που αναφέρθηκα σε εσένα. Δεν θα το ξανακάνω, να σαι σίγουρη !!! ) αλλά τις παραξενιές σου τις έχεις, ίσως αποτέλεσμα της χαμένης σου νιότης (χι χι..). Εντάξει εγώ μπορεί να έχω χαμηλό επίπεδο αλλά τουλάχιστον αισθάνομαι νέος και δεν έχω αρχίσει τις παραξενιές. Take it easy, μην κάνεις και υπέρταση.... Υ.Γ. : Διάβασε προσεκτικά την παλαιότερη τοποθετησή σου να καταλάβεις γιατί έγραψα το προηγούμενο μήνυμα. Μπας και καταλάβεις τι εννοούσε πολύ εύστοχα "εκπαιδευμένα αυτιά" ο Debauchee και να μην σημαίνει οτι με την έκφραση αυτή θίγονται τα μουσικά κριτήρια των υπολοίπων (η περίπτωση να άκουσες δείγμα της δουλειάς των Mars Volta έτσι ώστε να καταλάβεις τι έννοώ δεν παίζει φαντάζομαι...). Αλλά μάλλον μόνο εσύ θίχτηκες ως περήφανο άτομο (ενώ οι υπόλοιποι δεν έχουν περηφάνια είναι άβουλα όντα...) Κάντο και ας ρίξεις για λίγο το -υψηλό- πνευματικό σου επίπεδο....
    Grimm
    15.05.2008, 13:19

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 13-05-2008 στις 18:47 έγραψε...

    Η ποιότητα της μουσικής σήμερα (στο rock, metal) , για εμένα δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από παλιότερες εποχές, ενώ ίσως να έχει να δώσει και περισσότερα. Δεν αναφέρομαι σε λεπτομέρειες.

    ΥΓ Οι guns που να χτυπιέσαι μπροστά δεν ήταν. Δεν έφεραν τίποτα καινούριο. Ίσα ίσα πήγαν προς τα πίσω. Επίσης πλέον και χωρίς παρεξήγηση οι guns πουλάνε σε 15χρονα που τώρα μαθαίνουν το ροκ, και λίγα πράγματα για τη μουσική.

     

    ΥΓ2 Τις μπάντες που ήταν "μπροστά" δεν τις κρίνουμε από τις πωλήσεις. Με τη λογική σου οι King Crimson θα έπρεπε να είναι πιο πλούσιοι και από τους Stones.



    Φυσικα δεν ηταν μουσικα μπροστα οι GnR.Ζητω συγνωμη, {#emotions_dlg.blush}δεν το εθεσα σωστα οταν το είπα αυτο.Ηθελα να πω οτι πατουσαν γερα στις δεκαετιες που περνουσαν και οτι οσα χρονια και αν περνουσαν οι GnR ήταν "εκει".Εξαλλου δεν ειπωθηκε απο μενα οτι οι GnR ήταν μπροστα.

    Anyway σε αυτο που θα διαφωνησω μαζί σου, είναι οτι μπαντες οι σημερινές οπως ανέφερες δεν εχουν να ζηλέψουν τίποτα απο τις παλιότερες εποχές.Μην ξεχνάς οτι σημερινές μπάντες και οχι μόνο πατάνε στα βήματα των παλιών.


    -NaFsIkAaAa-
    15.05.2008, 14:56

    Μα γιατί να ζηλέψουν κάτι οι καινούργιες μπάντες από τις παλιές?Δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους ,η ροκ μουσική έχει αλλάξει.Σε κάποιους μπορεί να μην αρέσει αλλά αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να την κράζουν!Ας ακούνε τη μουσική που τους αρέσει και ας αφήσουν τους άλλους να ακούνε τη μουσική που αρέσει σ'αυτούς γιατί δεν μπορούμε όλοι να έχουμε τα ίδια γούστα! Αλλά κατα τη γνώμη μου, το να  θεωρείς πως η σημερινή ροκ μουσική είναι χάλια και να τη βρίζεις είναι απαράδεκτο διότι σε κάποιους αρέσει αυτή η μουσική και θα νευρίαζες κι εσύ αν σου έβριζαν το είδος της μουσικής που σου αρέσει!Αυτό ισχύει για όλα τα είδη της μουσικής.Γι'αυτό πρέπει να σεβόμαστε τα ακούσματα που προτιμάει ο καθένας.


    marylin
    15.05.2008, 15:29

    Παράθεση:

    Το μέλος -NaFsIkAaAa- στις 15-05-2008 στις 14:56 έγραψε...

    Μα γιατί να ζηλέψουν κάτι οι καινούργιες μπάντες από τις παλιές?Δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους ,η ροκ μουσική έχει αλλάξει.Σε κάποιους μπορεί να μην αρέσει αλλά αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να την κράζουν!Ας ακούνε τη μουσική που τους αρέσει και ας αφήσουν τους άλλους να ακούνε τη μουσική που αρέσει σ'αυτούς γιατί δεν μπορούμε όλοι να έχουμε τα ίδια γούστα! Αλλά κατα τη γνώμη μου, το να θεωρείς πως η σημερινή ροκ μουσική είναι χάλια και να τη βρίζεις είναι απαράδεκτο διότι σε κάποιους αρέσει αυτή η μουσική και θα νευρίαζες κι εσύ αν σου έβριζαν το είδος της μουσικής που σου αρέσει!Αυτό ισχύει για όλα τα είδη της μουσικής.Γι'αυτό πρέπει να σεβόμαστε τα ακούσματα που προτιμάει ο καθένας.

    ΣΩΣΤΑ!!!!! ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ! {#emotions_dlg.yes}


    sigur
    15.05.2008, 19:34

    εσένα δεν θυμάμαι να σου μίλησε κανείς από τους δύο μας. μη χειρότερα μιλάνε και τα...φαντάσματα τώρα (;) δώσε κανά στοιχείο στο προφίλ σου , πετάγεσαι εκεί που δεν σε σπέρνουν και κρύβεσαι κίόλας !!ή είσαι δειλός ή τελείως ανώριμος !!χα χα


    pastella
    15.05.2008, 20:12

    Ωπα.

    sigur, xenia1972 και akis2001 δεν ξέρω τι μόρφωση έχετε, δεν ξέρω τι ηλικία έχετε και δεν με νοιάζει, αλλά μέλη 15 ετών σας έχουν βάλει τα γυαλιά εδώ μέσα σε θέματα συμπεριφοράς στο φορουμ. Απαντάτε στην ειρωνία με ειρωνία. Μπράβο σας. Χαρείτε επίπεδο και μόρφωση.

    Χαμηλώστε τους τόνους παρακαλώ ή αλλιώς δεν έχετε θέση στο παρον θέμα.

    -akis2001: δεν σε κάλεσε κανείς να παίξεις το διαμεσολαβητή. Μπορεί να μου έστειλες ΠΜ για να δω το θέμα, αλλά εσύ τι ακριβώς έκανες εδώ; Υπερασπίστηκες κάποιον; Μήπως όλως τυχαίως μπήκες για να υπερασπιστείς και την xenia σε άλλο θέμα; Μπήκες για να την πεις στον sigur? Ποστάρεις ΜΟΝΟ αν έχεις άποψη για το θέμα, αλλιώς στείλε ΠΜ σε όποιον θες.

    -sigur: Δεν είναι η πρώτη φορά που σου γίνεται σύσταση. Το τι λέτε με την xenia το βλέπει το κάθε μέλος που μπαίνει εδώ μέσα. Αν θέλετε να τα πειτε οι 2 σας, ΠΜ. Δηλαδή επειδή ο akis2001 είπε κάτι, εσύ καταυθείαν πρέπει να απαντήσεις με ανάλογο ύφος;

    -xenia: Χαμήλωσε τους τόνους. Αν θες να απαντησεις, απαντησε. Αν δεν σου αρέσει το επίπεδο, μην γράφεις, μην συμμετέχεις.


    Ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω, πρέπει να γίνονται παρατηρήσεις και συστάσεις σε κάθε θέμα; {#emotions_dlg.mad}

    Το επόμενο εκτος θέματος ή εκτός κανονισμών ποστ θα διαγραφεί.

     


    JaNick
    15.05.2008, 20:17

    Οι mods έχουν αρχίσει να αγριεύουν... {#emotions_dlg.whistling}


    Grimm
    16.05.2008, 01:22

    Παράθεση:

    Το μέλος -NaFsIkAaAa- στις 15-05-2008 στις 14:56 έγραψε...

    Μα γιατί να ζηλέψουν κάτι οι καινούργιες μπάντες από τις παλιές?Δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους ,η ροκ μουσική έχει αλλάξει.Σε κάποιους μπορεί να μην αρέσει αλλά αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να την κράζουν!Ας ακούνε τη μουσική που τους αρέσει και ας αφήσουν τους άλλους να ακούνε τη μουσική που αρέσει σ'αυτούς γιατί δεν μπορούμε όλοι να έχουμε τα ίδια γούστα! Αλλά κατα τη γνώμη μου, το να θεωρείς πως η σημερινή ροκ μουσική είναι χάλια και να τη βρίζεις είναι απαράδεκτο διότι σε κάποιους αρέσει αυτή η μουσική και θα νευρίαζες κι εσύ αν σου έβριζαν το είδος της μουσικής που σου αρέσει!Αυτό ισχύει για όλα τα είδη της μουσικής.Γι'αυτό πρέπει να σεβόμαστε τα ακούσματα που προτιμάει ο καθένας.



    Smile Και εγω συμφωνω μαζι σου αλλα ειναι ενα θεμα το οποιο δεν πρεπει να αναφερουμε, γιατι είναι η τρίτη φορα που λέω το εξης : ( ---> Στα posts μου μιλαω για την διαφορα τους στη συνθεση, δεν έκραξα κανεναν.Αν διαβασεις αλλα post λεω και γω το ιδιο "Ο καθενας ακουει οτι θελει".Δεν λεω σε κανεναν "ΟΧΙι η δικια μου μουσικη ειναι καλυτερη" .


    sigur
    16.05.2008, 08:18
    πω πω ρε pastella κουραστική γίνεσαι με το ρόλο που σου έχουν δώσει εδώ μέσα. Ξέρεις βαριέμαι να απολογούμαι σε εσένα και στον κάθενα που που του έδωσαν τον ρόλο του δικαστή (και δεν έχει τα προσόντα ) και αυτός προσπαθεί να μοιράσει το καρπούζι στη μέση.Και εσύ το παίζεις μπαμπάς που απλά προειδοποιεί και τους βάζει όλους στο ίδιο καζάνι. Αν το ήξερα οτι θα έπρεπε να προσέχω κάθε μου κουβέντα για να μην πεταχτείς και με διορθώσεις εσύ, δεν θα έμπαινα κάν στον κόπο να γράφω. Μήπως τα γυαλιά σου τα έχουν βάλει σε εσένα τα 15 χρόνα και έχεις πάθει την πλάκα σου αλλά και ακόμα και να έχουν παρατηρηθεί παραδείγματα πρώιμης ευφυίας , σε δικά μου λόγια πατήματα δεν έχουν βρει. Άλλο αν εσύ εντυπωσιάστηκες.... Άσε που ΜΙΑ αντιπαράθεση είχα με την Ξένια και κανείς δεν παρατράβηξε το σχοινί .Άλλωστε, υπάρχουν συγκεκριμένα άτομα εδώ κυρίως στα θρησκευτικά θέματα που το ύφος τους απαιτεί παρατήρηση ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ !!! χωρίς να παραθέτουν επιχειρήματα ούτε ο λόγος τους να είναι σχετικός με το θέμα του τόπικ !! ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ή απλά δεν μπορείς να καταλάβεις ( μπορεί να είναι και αυτό...) και κάθεσαι και μιλάς για εμένα, εκτίθεσαι δεν το καταλαβαίνεις ; ( αφού σου ανέθεσαν να χειραγωγήσεις τον όχλο ΟΦΕΙΛΕΙΣ να διαθέτεις στοιχεία δικαίου ) Και εν τέλει , στα λόγια μου επειχείρηματα είχα, αναφορικά με το θέμα του τόπικ, με μια ελαφρά δόση ειρωνείας ομολογώ (που ξαναλέω δεν παρατράβηξε , θα το είχες διαπιστώσει αν διάβαζες το ιστορικό της κουβέντας...) Συμπάθα με αλλά δεν έχω συνηθήσει έτσι να λειτουργώ , συνέχισε το έργο που σου έχουν αναθέσει χωρίς την δική μου συμμετοχή. Ακου θα πεις και για την μόρφωση μου .... καλά μυαλά pastella ( δεν είναι ειρωνεία το εννοώ !!! )
    -NaFsIkAaAa-
    16.05.2008, 10:44

    Παράθεση:

    Το μέλος Grimm στις 16-05-2008 στις 01:22 έγραψε...

    Smile Και εγω συμφωνω μαζι σου αλλα ειναι ενα θεμα το οποιο δεν πρεπει να αναφερουμε, γιατι είναι η τρίτη φορα που λέω το εξης : ( ---> Στα posts μου μιλαω για την διαφορα τους στη συνθεση, δεν έκραξα κανεναν.Αν διαβασεις αλλα post λεω και γω το ιδιο "Ο καθενας ακουει οτι θελει".Δεν λεω σε κανεναν "ΟΧΙι η δικια μου μουσικη ειναι καλυτερη" .



    Ναι αλλά κάποιοι άλλοι αυτό θεωρούν γι'αυτό τα έγραψα αυτά.Πάντως κατα τη γνώμη μου υπάρχουν πολύ αξιόλογα καινούργια συγκροτήματα ροκ (δεν μιλάω για Radiohead,κλπ ούτε εμένα μου αρέσουν αυτοί) και εκνευρίζομαι όταν άλλοι λένε πως η ροκ έχει χαθει κλπ...απλά έχει αλλάξει το ύφος της ροκ μουσικής και είναι απόλυτα φυσιολογικό που έχει  αλλάξει διότι δεν βρισκόμαστε πια στο 1980,1970 κλπ δεν μπορούμε να μείνουμε στα παλιά αυτο θυμίζει μεσαίωνα.


    EVAversus
    26.05.2008, 15:34

    Επειδή η συζήτηση έχει ανάψει ,και είναι γεγονός οτι η αντιπαράθεση νέων και "παλιών " δεν οδηγεί ποτέ πουθενά ,γιατι άλλωστε και σε μας όταν είμασταν νέοι ,δε μας άρεσε να μας κάνουν υποδείξεις για το τι θα ακούμε και τι όχι ,λέω να αναλογιστούμε 2 - 3 πραγματάκια - αλήθειες .

    Η Ελλάδα και στο παρελθόν αλλά και τώρα αποδεικνύει οτι έχει ένα ιδιαίτερο μουσικό κοινό με κριτήριο εξαιρετικό που κατορθώνει να αναγνωρίζει τη σημαντικότητα του κάθε συγκροτήματος που "βγάζει " δίσκο ή μας επισκέπτεται για live ,παρά την αντιμετώπιση του από τα media π.χ. BIRTHDAY PARTY τότε ,THE SOUND όλη τη σκήνή της Αυστραλίας που τώρα ο υπόλοιπος κόσμος ανακαλύπτει , MOTORPSYCHO , 16 HP ,ακόμα και ARCHIVE ,PURESSENCE και βεβαίως MADRUGADA ,οι οποίοι τώρα άρχισαν να γίνονται γνωστοί σε Μ.Βρετανία και Αμερική ,και πλήθος άλλων συγκροτημάτων που δεν προωθήθηκαν ιδιαίτερα ή καθλου από τον Βρετανικό και Αμερικάνικο Τύπο .

    Οπότε ξεκινάμε με 1 συν ,ως κοινό.

    Η μουσική είναι αγάπη και πάθος και έκφραση ,και ότι ακούει ο καθένας την εκάστοτε στιγμή είναι αρεστό από αυτόν  ,το αγαπάει και το υπερασπίζεται με πάθος .

    Τι γίνεται όμως όταν το βαρεθεί ! ΑΝ η μουσική που πίστευε οτι θα ακούει σε όλη τη ζωή του και θα τη λατρεύει , ξαφνικά δεν του λέει τίποτα !

    Τίποτα δεν γίνεται , απλά προχωράει στην ακρόαση της μουσικής που του αρέσει τη νέα περίοδο της ζωής του ,χωρίς να απαρνείται το παρελθόν του ,όλα είναι δρόμος ,και η αναζήτηση έχει ως συνέπεια την ανθεώρηση η αναδιαμόρφωση των απόψεων χωρίς να εξαιρείται και η μουσική .Αν αυτή τη στιγμή σου αρέσουν οι Guns And Roses δε σημαίνει οτι κάποτε δεν άρεσαν και σε άλλους ,απλά κάποιο ίσως τη βαρέθηκαν γιατί άκουσαν ας πούμε ,MONSTER MAGNET και ALICE IN CHAINS και SOUNDGARDEN Όταν εσείς οι μικρότεροι βαρεθείτε αυτά που ακούτε τώρα , μην ντραπείτε να απευθυνθείτε σα μας τους μεγαλύτερους για να σας προτείνουμε κάτι παρόμοιο που θα σας πάει όμως ένα βήμα παραπάνω .Και μεις ,χωρίς να ξεχνάμε ποιοι έιμασταν και πως ξεκινήσαμε και χωρίς τουπέ ,μπορούμε απλά να σας προτείνουμε κάτι που ίσως σας ενδιαφέρει ,προκειμένου να απογοητευτείτε από τη μουσική και να στραφείτε στα γνωστά εύπεπτα προς κατανάλωση ακούσματα ,λόγω του ότι πιστέψατε οτι η μουσική πλέον εξάντληθηκε .Η μουσική είναι ανεξάντλητη ,πολυεπίπεδη και τείνω να πω , άπειρη ,ατελείωτη .Σε σας /μας και στην ανάγκη για ακρόαση μουσικής ,για κάλυψη των ψυχικών αναγκών  που μας καλύπτει η μουσική ,έγκειται το τι ,πως και γιατί θα ακούσουμε και πόσο και που θα αναζητήσουμε την κάλυψη αυτών των αναγκών .

    Οι διοργανωτές των μεγάλων συναυλιών από την άλλη τελευταία δείχνουν οτι έπαψαν να αγαπούν αυτό που κάνουν και το κάνουν είτε λόγω συνήθειας , είτε λογω κέρδους χρηματικού , είτε κατευθυνόμενοι από διάφορα "κέντρα" ,όπως και οι playlists στα ραδιόφωνα .Οπότε ,η αντίδραση και η αντίσταση στην ισοπέδωση , στο sonic globalization ,επαφίεται στον καθένα ...  


    panagiotis1981
    26.05.2008, 17:56

    Χωρίς να έχω διαβάσει το τόπικ ολόκληρο, απλώς να προτείνω σε αυτούς που κατηγορούν τα νέα ροκ bands, ότι αυτά δεν εξαντλώνται αποκλειστικά σους Arctic Monkeys, Radiohead, Coldplay κλπ κλπ. Υπάρχουν κ οι Pure Reason Revolution, οι Interpol, οι Coheed and Cambria, οι Mute Math, οι συμπατριώτες μας Film κλπ κλπ κλπ... Και για να πάω και στα 90'ς όπου εκτός από Soundgarden, Alice In Chains, Porcupine Tree που αναφερθήκαν νομίζω, είχαμε και Skunk Anansie, και Guano Apes, οι δικοί μας Sigmatropic που παίζουν μπάλα και στα 00'ς κ φυσικά ο κατάλογος είναι ατελείωτος. Αυτά ταιριάζουν σε αυτούς που θέλουν να ακούσουν κάτι διαφορετικό. Αν πάλι κάποιος γουστάρει παλιό ήχο, 70 - ίλα forever, και πάλι μπορεί να ακούσει νέα γκρουπς που βγάλανε αριστουργήματα με πιο πρόσφατο παράδειγμα το περσινό άλμπουμ των Witchcraft, το rise των The Answer, ή σε κάτι πιο space / krautrock υπάρχει το επίσης περσινό ντεμπούτο των Kosmos κλπ κλπ

    Έτσι, τα νέα ροκ bands καλύπτουν θες - δε θες, όλα τα γούστα: και αυτούς που γουστάρουν νεωτερισμό, και αυτούς που εμμένουν στα παλιά. Το μόνο που χρειάζεται για να το αντιληφθεί κάποιος αυτό είναι ανοιχτά αυτιά.
    {#emotions_dlg.rockon}


    -----------------
    πρέπει να επισπεύσουμε την αποσύνθεσή μας, η παρακμή κρατάει πολύ και είναι βαρετή...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : panagiotis1981 στις 26-05-2008 18:03 ]


    EVAversus
    28.05.2008, 15:03

    Αν είναι να παραθέσουμε εδώ συγκροτήματα , τότε δε θα μας φτάσουν 10 σελίδες ....

    Απλά , για να μην παρεξηγηθώ , ανέφερα κάποια συγκροτήματα ενδεικτικά που με βοήθησαν να μεταβώ το 1990 από τα πιο κοινότυπα σε νεωτεριστικα (για τότε πάντα )

    κάτι που γίνεται σε όλους , η θα έπρεπε να γίνεται κάποτε .Όσο για  τους Film ,δυστυχώς δεν υπάρχουν πια ,αλλά ας μην συγχέουμε τους  Soundgarden που ξεκίνησαν το 1985 , με τους made in germany ,Guano Apes , μόνο και μόνο επιεδή είναι nineties .


    panagiotis1981
    29.05.2008, 00:54

    Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης ή σύγχισης μεταξύ Soundgarden και Guano Apes. Όσο για τους Film ψάχνουν τραγουδίστρια και ετοιμάζουν νέο άλμπουμ.


    bittersweet
    02.06.2008, 11:33

    Στερεότυπα!

    Τέλος