ελληνική μουσική
    796 online   ·  210.851 μέλη

    Κάτι που είδατε στον ύπνο σας και δεν έχετε ξέχασει ποτέ

    DL
    08.10.2009, 23:19

    Όταν ήμουν  φοιτήτρια, είχα δει ένα όνειρο με το οποίο γέλαγαν για πάρα πολύ καιρό όλοι οι συμφοιτητές μου...

    Είχα δει οτι περπατούσα στην Πανεπιστημίου και ήρθε ξαφνικά ένας και με σκότωσε. Τον είδα καθαρά, οπότε όταν αυτός έφυγε εγώ σηκώθηκα και πήγα στην αστυνομία για να τον καταγγείλω. (!!!)

    Εκεί που πήγα δε με πίστευαν με τίποτα, διότι όπως μου έλεγαν δεν είναι δυνατόν να με έχει σκοτώσει  κάποιος αφουν ήμουν εκεί. Εγώ σε όλο το όνειρο έλεγα μα πώς! Αφου σας λέω εγώ είμαι το πτώμα...Δεν ησύχαζα με τίποτα κ ούτε θυμάμαι πια τι ακριβώς έκανα υποτίθεται...πάντως το όνειρο έληξε όταν κατάφερα να τους πείσω οτι αυτός ήταν ο δολοφόνος, τον έπιασαν και τότε πήγα πάλι εκεί που με σκότωσε κ ξαναέγινα πτώμα...(!)

    Φαντάζομαι, οτι ακούγευται λίγο τρομακτικό, αλλά η σκηνοθεσία που έκανα στον ύπνο μου ήταν εντελώς γελοία...Πάντως από επιμονή πάω κάλά ε;; {#emotions_dlg.clap}


    Marilena
    11.10.2009, 13:34

    Τη γιαγια μου να μου δινει ενα λουλουδι απο τον κηπο που ειχε σπιτι της


    TRAVELOGUE
    19.10.2009, 10:16

    Εμένα να πέφτω από ένα γκρεμό στη θάλασσα και να σκοτώνομαι πάνω σε κάτι βάρκες!


    MYRMIDONAS
    29.10.2009, 19:05

    ειδα τον μητσοτακη {#emotions_dlg.eek}


    rotse
    24.12.2009, 22:23

    Παράθεση:

    Το μέλος katurunen στις 30-04-2008 στις 19:27 έγραψε...

    Βλέπω επανηλημένως τον σκοτωμένο αδερφό μου να ξανασκοτώνεται... φρίκη τελείως... {#emotions_dlg.sad}



    Λυπάμε

     


    tweety07
    26.12.2009, 19:14

    την μαμα μου κ τον μπαμπα μου να ειναι μεταμωρφομενοι κ να με κυνηγανε για να με σκωτοσουν...{#emotions_dlg.scared}{#emotions_dlg.eek}


    -----------------
    ο ουρανος αναβει τα φωτα,τιποτα πια δε θα'ναι οπως πρωτα!!!!ξημερωσε παλι.......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tweety07 στις 20-01-2010 18:41 ]


    venceremos
    28.07.2012, 01:14

    Παιζει να χω ξαναγραψει εδω καποτε... ενας εφιαλτης που δεν θα ξεχασω ηταν οτι ενας φιλος ειχε παγιδεψει το ποδι του σε βραχο μες στη θαλασσα και εγω προσπαθησα να τον σωσω αλλα δεν τα καταφερα και χαθηκε για παντα.. πολυ εντονο.. το χειροτερο ειναι οτι πολλα χρονια αργοτερα ο φιλος αυτος παιδευεται με το ποδι του το ενα χειρουργειο πανω στο αλλο.. ασχετα φυσικα τα δυο γεγονοτα μεταξυ τους το ονειρο το ειδα πιστευω γιατι ειχα νιωσει προδομενη απο αυτο το φιλο τοτε και ενιωσα οτι τον εχασα μεσα μου για παντα..κατα τ αλλα ατυχο το φιλαρακι με το ποδι δυστυχως..

    Αλλο.. γεγονος: περασα απτο σπιτι που πριν κανα μηνα.. απο τοτε που περασα φοιτητρια περναω ολο και πιο σπανια..δυστυχως..ειδα τον σκυλο μου..ανησυχω γιαυτον γιατι ειμαι μακρια και δεν μπορω να τον προσεχω οπως θελω.. ηταν καλα..παρα τα δεκαπεντε χρονια του εδειχνε πολυ καλα..χαρηκα, σκεφτηκα ειμαι τυχερη..θα τον εχω λιγα χρονακια ακομα..εφυγα καπακι για διακοπες..στο καραβι ειδα εφιαλτη πολυ ζωντανο..οτι ο σκυλος μου ηταν αρρωστος..ημουν απο πανω του, ενιωθα την καρδια του που καποια στιγμη σταματησε να χτυπαει..ξυπνησα κλαιγοντας..περασαν οι διακοπες..εφυγα εξωτερικο ως πλεον εργαζομενη και κατοικος εξωτερικου..μετα απο μια βδομαδα αρρωστησε ο σκυλος μου..δεκα μερες ταλαιπωρουνταν απτο κακο στο χειροτερο..ο κτηνιατρος δεν το πηρε στα σοβαρα..του κανε και εργαστηριακα και γελουσε λεγοντας οτι τα εργαστηριακα του δειχνουν πως ειναι πολυ νεοτερος..ο κτηνιατρος εφυγε διακοπες...χωρις μια προειδοποιηση..αφησε την αδερφη μου μονη της με εναν σκυλο να χαροπαλευει..τον χασαμε, η αδερφη μου στα ορια της τρελας, οι γονεις καπου Ιταλια να ζουν τη δικια τους τρελα και γω καπου αλλου μακρια απο ολα αυτα να μην μπορω να κανω τιποτα...

    Αλλα αυτο τελικα δε μου κανει καμια αισθηση γιατι η ζωη εχει συνηθισει να μου χαριζει απλοχερα σουρεαλιστικες καταστασεις..


    tallos
    28.07.2012, 13:13

    οταν ημουν μικρος ,ειδα ονειρο μια γιαγια να προσπαθει να με βαλει σε ενα τσουβαλι.και αυτο που μου προκαλεσε εκπληξη ηταν οτι η δικη μου η γιαγια με εδωσε.


    STEFANOS604
    28.07.2012, 14:42

    Χόρευα τσάμικο (χορεύω στην πραγματικότητα) το ''Ιτιά-Ιτιά λουλουδιασμένη'' και κάνοντας φιγούρα- χτυπώντας με την δεξιά παλάμη το αριστερό πόδι και αναπηδώντας - πηδούσα ψηλά πάνω από τα καλώδια της ΔΕΗ.

    Σε κάποια στιγμή απ' τα πολλά πηδήματα ξύπνησα και ακούω από μεγάφωνα να παίζεται το ''Ιτιά -Ιτιά'' και κάποιον να φωνάζει ''Εδώ τα φρέσκα ψάρια''.


    inkve
    28.07.2012, 17:42

    Παράθεση:

    Το μέλος DL στις 08-10-2009 στις 23:19 έγραψε...

    Όταν ήμουν  φοιτήτρια, είχα δει ένα όνειρο με το οποίο γέλαγαν για πάρα πολύ καιρό όλοι οι συμφοιτητές μου...

    Είχα δει οτι περπατούσα στην Πανεπιστημίου και ήρθε ξαφνικά ένας και με σκότωσε. Τον είδα καθαρά, οπότε όταν αυτός έφυγε εγώ σηκώθηκα και πήγα στην αστυνομία για να τον καταγγείλω. (!!!)

    Εκεί που πήγα δε με πίστευαν με τίποτα, διότι όπως μου έλεγαν δεν είναι δυνατόν να με έχει σκοτώσει  κάποιος αφουν ήμουν εκεί. Εγώ σε όλο το όνειρο έλεγα μα πώς! Αφου σας λέω εγώ είμαι το πτώμα...Δεν ησύχαζα με τίποτα κ ούτε θυμάμαι πια τι ακριβώς έκανα υποτίθεται...πάντως το όνειρο έληξε όταν κατάφερα να τους πείσω οτι αυτός ήταν ο δολοφόνος, τον έπιασαν και τότε πήγα πάλι εκεί που με σκότωσε κ ξαναέγινα πτώμα...(!)

    Φαντάζομαι, οτι ακούγευται λίγο τρομακτικό, αλλά η σκηνοθεσία που έκανα στον ύπνο μου ήταν εντελώς γελοία...Πάντως από επιμονή πάω κάλά ε;; {#emotions_dlg.clap}



    πολυ καλο οντως...αλλα την γελοιοτητα του δικου μου δεν την εφτασες!!!

    εγω ειδα εναν βρυκολακα που ηρθε εξω απο το παραθυρο να με τρομαξει...

    το απιστευτα γελοιο ειναι πως ηταν αλβανος βρυκολακας!!

    και αντι να με τρομαξει ακουσε και κραξιμο οτι ειναι imitasion βρυκολακας επειδη ειναι αλβανος και οχι ρουμανος οπως συνηθιζεται στον μυθο των βαμπιρ!!!χαχαχαχαχαχ

    μην διαβασω σχολια περι ρατσισμου και ανατιναχτω ετσι???ονειρο ηταν!!

    πως σου φανηκε DL???{#emotions_dlg.lol}


    STEFANOS604
    28.07.2012, 20:03

    ''.....μην διαβασω σχολια περι ρατσισμου και ανατιναχτω ετσι???ονειρο ηταν!!..........''

    Μην είσαι σίγουρος. Αν αύριο γίνεις υπουργός , γενικός γραμματέας υπουργείου , Ολυμπιονίκης ή γενικά διάσημος το σχόλιο αυτό θα ανασυρθεί ......


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    29.07.2012, 10:24

    Kαλημέρα. Είναι Κυριακή σήμερα και η μέρα ξεκίνησε φυσιολογικά. Αλλά για λίγη ώρα  θα γίνει μακάβρια. Ήμουν 12 χρονών όταν πέθανε ο παππούς Βαγγέλης. Την επομένη της κηδείας του είδα ένα αξέχαστο εφιάλτη. Είδα το φέρετρο του παππού να βρίσκεται τοποθετημένο στην πίσω αυλή του δημοτικού σχολείου και από περιέργεια πήγα να δω τι βρισκόταν μέσα. Σε λίγη ώρα είχα αρχίσει να τρώω τις σάρκες του και η γυναίκα του, η γιαγιά Κατίνα, με κοιτούσε υποτιμητικά και με μια απαξιωτική κίνηση, με ρώτησε: "Ακόμη δεν τελείωσες;" Το θυμάμαι και νοιώθω ακόμα περίεργα, αλλά η μόνη εξήγηση που δίνω είναι ότι αφενός πεινούσα και ήμουν επηρρεασμένη από τη κηδεία και αφετέρου λέω ότι θα ζήσω πολλά χρόνια. Μαύρη αισιοδοξία έτσι; Ε.Σ.{#emotions_dlg.tt2}


    NikosVy
    30.07.2012, 08:46

    Πριν αρκετά χρόνια είδα ότι γλύστρισα στην μπανιέρα μου την ώρα που έκανα ντούς, χτύπησα στο σαγώνι μου και με πήγαν στο χειρουργείο ενός νοσοκομείου, όπου είδα μία νοσοκόμα με λίγο μουστάκι να με πλησιάζει.

    Ξύπνησα έντρομος και πήγα αμέσως και εγκατέστησα ένα κουδούνι με κορδονάκι πάνω από τη μπανιέρα, για να μπορώ να ειδοποιήσω και τους άλλους αν μου συνέβαινε καμιά φορά κάτι.

    Ήσυχος, μερικές ώρες μετά έκανα το ντούς μου. Ξαφνικά γλύστρισα και χτύπησα το σαγώνι μου στο χείλος της μπανιέρας. Ένας θείος μου με μετέφερε στο Ιπποκράτειο που εφημέρευε για να μου κάνουνε ένα μικρό ράψιμο.

    Τότε είδα στην πραγματικότητα να μη πλησιάζει μια νοσοκόμα που είχε λίγο μουστάκι.

    **********

    Αυτό το βράδι είδα το παρακάτω όνειρο:

    Είχα γράψει ένα ποστ μου και βρέθηκε στο χώρο μου μια διαχειρίστρια του MusicHeaven η οποία είχε προσκαλέσει και μία άλλη για να της πει τη γνώμη της σχετικά με αυτά που είχα γράψει εγώ και ένα άλλο μέλος με το οποίο γράφαμε τελείως αντίθετες απόψεις.

    Η καινούρια που ήρθε είπε "Δεν βλέπω να υπάρχει περίπτωση να βρεθεί άκρη στη διαφωνία, γίνεται αμφισβήτηση στους πανεπιστημιακούς, οπότε σου προτείνω να κλειδώσει το θέμα, διαφορετικά θα βρεθούμε σε άλλες επικίνδυνες ατραπούς".

    ***********

    Μία άλλη φορά είδα στον ύπνο μου ότι είχε συμβεί κάτι άσχημο στη Γιαννάκου. Ξύπνησα, ήταν 6,30 το πρωϊ και το είπα στη γυναίκα μου. Με ρώτησε τι είδες ότι της συνέβη; Της απάντησα: "Κάτι άσχημο αλλά δεν θυμάμαι". Σε λίγο 6,40 άνοιξα το κανάλι της ΝΕΤ όπου ο πρωϊνός σχολιαστής ανέφερε την α' χειρουργική επέμβαση της Γιαννάκου στο πόδι της.

    ************

    Μια άλλη φορά ήταν Μ. Παρασκευή και οι καμπάνες ηχούσαν πένθιμα, αλλά δεν με άφηναν να κοιμηθώ όπως ήθελα. Είδα στον ύπνο μου ότι γκρεμίστηκε το καμπαναριό της εκκλησίας και πλάκωσε κάποιον που χειριζόταν την καμπάνα. Συνέχισα τον ύπνο μου. Μάλλον ήταν "ευσεβής πόθος".


    Gelato
    30.07.2012, 09:47

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosVy στις 30-07-2012 στις 08:46 έγραψε...
    Αυτό το βράδι είδα το παρακάτω όνειρο:

    Είχα γράψει ένα ποστ μου και βρέθηκε στο χώρο μου μια διαχειρίστρια του MusicHeaven η οποία είχε προσκαλέσει και μία άλλη για να της πει τη γνώμη της σχετικά με αυτά που είχα γράψει εγώ και ένα άλλο μέλος με το οποίο γράφαμε τελείως αντίθετες απόψεις.

    Η καινούρια που ήρθε είπε "Δεν βλέπω να υπάρχει περίπτωση να βρεθεί άκρη στη διαφωνία, γίνεται αμφισβήτηση στους πανεπιστημιακούς, οπότε σου προτείνω να κλειδώσει το θέμα, διαφορετικά θα βρεθούμε σε άλλες επικίνδυνες ατραπούς".

    εγώ λέω να ρήξεις μια προσεκτική ματιά στα κόκκινα χεράκια μπας και καταλάβεις τι παίχτηκε, γιατί πιό  γιούχου καίγεσαι {#emotions_dlg.lol} 

    YΓ. Το νόμο του 1957 πως και δεν τον είδες στον ύπνο σου; απορώ


    NikosVy
    30.07.2012, 22:45

    Παράθεση:

    Το μέλος tallos στις 28-07-2012 στις 13:13 έγραψε...

    οταν ημουν μικρος ,ειδα ονειρο μια γιαγια να προσπαθει να με βαλει σε ενα τσουβαλι.

    Αυτό δεν είναι μόνο όνειρο. Όπως βλέπεις παρακάτω, είναι και πόθοι ορισμένων.

    Παράθεση:

    Το μέλος Gelato στις 30-07-2012 στις 09:47 έγραψε...

    εγώ λέω να ρήξεις μια προσεκτική ματιά στα κόκκινα χεράκια μπας και καταλάβεις τι παίχτηκε, γιατί πιό  γιούχου καίγεσαι  

    Εγώ, τι να σου πω. Έχω πεθάνει από το φόβο μου. Πως θα μπορέσω να ζήσω αν συμβεί τίποτα! Όλα τα έχω επενδύσει εδώ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosVy στις 30-07-2012 22:47 ]


    Ner0
    31.07.2012, 04:32

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosVy στις 30-07-2012 στις 08:46 έγραψε...

    Πριν αρκετά χρόνια είδα ότι γλύστρισα στην μπανιέρα μου την ώρα που έκανα ντούς, χτύπησα στο σαγώνι μου και με πήγαν στο χειρουργείο ενός νοσοκομείου, όπου είδα μία νοσοκόμα με λίγο μουστάκι να με πλησιάζει.

    Ξύπνησα έντρομος και πήγα αμέσως και εγκατέστησα ένα κουδούνι με κορδονάκι πάνω από τη μπανιέρα, για να μπορώ να ειδοποιήσω και τους άλλους αν μου συνέβαινε καμιά φορά κάτι.

    Ήσυχος, μερικές ώρες μετά έκανα το ντούς μου. Ξαφνικά γλύστρισα και χτύπησα το σαγώνι μου στο χείλος της μπανιέρας. Ένας θείος μου με μετέφερε στο Ιπποκράτειο που εφημέρευε για να μου κάνουνε ένα μικρό ράψιμο.

    Τότε είδα στην πραγματικότητα να μη πλησιάζει μια νοσοκόμα που είχε λίγο μουστάκι.

    **********

    Αυτό το βράδι είδα το παρακάτω όνειρο:

    Είχα γράψει ένα ποστ μου και βρέθηκε στο χώρο μου μια διαχειρίστρια του MusicHeaven η οποία είχε προσκαλέσει και μία άλλη για να της πει τη γνώμη της σχετικά με αυτά που είχα γράψει εγώ και ένα άλλο μέλος με το οποίο γράφαμε τελείως αντίθετες απόψεις.

    Η καινούρια που ήρθε είπε "Δεν βλέπω να υπάρχει περίπτωση να βρεθεί άκρη στη διαφωνία, γίνεται αμφισβήτηση στους πανεπιστημιακούς, οπότε σου προτείνω να κλειδώσει το θέμα, διαφορετικά θα βρεθούμε σε άλλες επικίνδυνες ατραπούς".

    ***********

    Μία άλλη φορά είδα στον ύπνο μου ότι είχε συμβεί κάτι άσχημο στη Γιαννάκου. Ξύπνησα, ήταν 6,30 το πρωϊ και το είπα στη γυναίκα μου. Με ρώτησε τι είδες ότι της συνέβη; Της απάντησα: "Κάτι άσχημο αλλά δεν θυμάμαι". Σε λίγο 6,40 άνοιξα το κανάλι της ΝΕΤ όπου ο πρωϊνός σχολιαστής ανέφερε την α' χειρουργική επέμβαση της Γιαννάκου στο πόδι της.

    ************

    Μια άλλη φορά ήταν Μ. Παρασκευή και οι καμπάνες ηχούσαν πένθιμα, αλλά δεν με άφηναν να κοιμηθώ όπως ήθελα. Είδα στον ύπνο μου ότι γκρεμίστηκε το καμπαναριό της εκκλησίας και πλάκωσε κάποιον που χειριζόταν την καμπάνα. Συνέχισα τον ύπνο μου. Μάλλον ήταν "ευσεβής πόθος".



    Και θα στοιχηματιζα πως ονειρευτηκες την τροποποιηση του β.διαταγματος του '57.


    Angelina13
    30.08.2012, 19:12

    Μια ΠΑΠΙΑΑΑ......


    Merarxos
    31.08.2012, 05:06
    Εγώ δε θέλω να σας πω γιατι δε θα μου ξαναμιλήσετε... :S
    venceremos
    18.09.2012, 04:37

    γιατι να μη σου ξαναμιλησουμε; στα ονειρα ολα επιτρεπονται.. παω να κοιμηθω και ειμαι σιγουρη πως δε θα προλαβω να δω ονειρα τετοια ωρα...


    renabill
    25.10.2012, 23:37

    Ότι ήμουν εγλωβισμένη σε ένα μοναστήρι που το είχε κυριεύσει ο Σατανάς. Και κανείς δεν μπορούσε να φύγει γιατί είχε ηλεκτρικό φράχτη. Ο μόνος τρόπος ήταν να πηδήξεις από το γκρεμό από την κορυφή του βουνού στη θάλασσα. Ε και εννοείται πηδούσα πάντα και ξύπναγα!