ελληνική μουσική
    548 online   ·  210.834 μέλη

    Θόρυβος...Θόρυβος..Θόρυβος..

    xara9000
    30.04.2008, 18:01

    Καταρχάς γεια σας..

     

    ΛΟΙΠΟΝ..Το πρόβλημά μου είναι πολύ συγκεκριμένο και κανω εδω πέρα μια ύστατη προσπάθεια μπας και βρω μια οριστική λύση..Ψαχνω έναν τρόπο για να μπορώ να απομονώσω τον ήχο από τα drums ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ να κάνω ηχομόνωση στο δωμάτιο που θα ναι(επειδή το σπίτι το νοικιάζω) και ΧΩΡΙΣ να περιοριστώ στα ηλεκτρονικά Drums.

     

    Με λίγα λόγια παιδιά σκέφτομαι να φτιάξω καποια παντέτα ..π.χ.φανταστείτε ένα μικρό ξύλινο τεχνιτό δωματιάκι στο οποίο θα βάλω μεσα τα Drums και θα μπορώ να κάνω και κάποιο είδος ηχομόνωσης...

     

    γενικοτερα καμια αλλη ιδεα? καιρό τώρα ψάχνω για καλύτερη και αποτελεσματικότερη λύση..αλλά τίποτα..Εσείς ως έμπειροι μπορείτε να με βοηθήσετε?{#emotions_dlg.helpsmilie}Και αν έχετε δει ή κάνει κάτι παρόμοιο ..πειτε μου αν ήταν αποτελεσματικο..

     

    Ευχαριστώ!!!!!{#emotions_dlg.biggrin}Smile


    tago
    30.04.2008, 20:26

     

    Νομίζω πως το ξύλινο δωματιάκι δε θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα. Βέβαια αν δε δοκιμάσεις, δε θα μάθεις ποτέ. Ωστόσο, τουλάχιστον, μπορείς να αποφύγεις τους κραδασμούς βάζοντας ένα σχετικά χοντρό λαστιχένιο χαλί σαν αυτά που χρησιμοποιούν στις σχολές καράτε. Ένα δύο τετραγωνικά δεν έχουν υψηλό κόστος και θα βοηθήσουν σημαντικά.  Έχεις σκεφτεί τη περίπτωση των ντραμς μελέτης? Προς το παρόν αυτά. Θα ρωτήσω ειδικότερους από μένα και θα σου πω σε μερικές μέρες.

    {#emotions_dlg.beer}


    xara9000
    30.04.2008, 21:36

    Βασικά το ξύλινο δωμάτι  το σκεφτηκα γιατί απλά θα μπορούσα να του κάνω κάποια σχετική ηχομόνωση που δεν μπορώ να κάνω στο σπίτι..

     

    'Εχω ήδη ηλεκτρονικά και θέλω  να πάρω κανονικά..DRUMS μελέτης δεν νομίζω .

     

    Ευχαριστώ πάντως!


    axristinota14
    02.05.2008, 14:46

    Γεια! Λοιπόν 1στο ωδείο που πάω εχούν κάποιοα πλαστικά στρογγυλά καλύματα ειδικά για τύμπανα δοκίμασε τα πρέπει να είναι φτηνά!Όσο αναφορά τον ήχο καταλαβαίνεις τον ήχο του τυμπάνου αλλα αρκετά .....βουβά?! 2 εγώ στο σπίτι έχω κόψει σε στρογγυλό σχήμα ένα 3 εκ.πάχος επίπεδο σφουγγάρι απο ένα μαξιλάρι της μαμάς το έχω τρυπήσει στις δύο άκρες του έχω περάσει στην κάθε μία ένα σπάγγο και το έχω δέσει στις βίδες του τυμπάνου!Αυτά ελπίζω να σε βοήθησα για τα πιατίνια δεν ξέρω εγώ βάζω μπλούζες.{#emotions_dlg.wacko}!


    georgebpkk
    02.05.2008, 16:05

    Θα σου προτινω κατι αρκετα κουφο ,  αντι για σπιτακι μπορεις να κανεισ ενα μεγαλο ξυλινο βαθρο οπου πανω θα βαλεισ τα τυμπανα σου.

    Κατω απο το ξυλινο βαθρο θα βαλεις λαστιχα αυτοκινιτου και μεσα στα λαστιχα θα βαλεισ αμμο. Δηλαδη το βαθρο θα παταει πανω στα λαστιχα που μεσα τους θα εχουν αμμο.

    Γυρω απο το χωρω που θα παιζεις θα κρεμασεις κουρτινες , το καλυτερο υλικο ειναι το βελουδο αλλα οτι ειδους κουρτινα και να βρεις καλη θα ειναι.

    φροντισε να ειναι γυρω γυρω ομως απο το χωρο σου να σε κλεινουν δηλαδη.

    Ε και αν ενημερωσιες και τουσ γειτονες οτι θα παιζεις καποιεσ συγκεκριμενες ωρες τοτε δε νομιζω να υπαρχει προβλημα

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : georgebpkk στις 02-05-2008 16:06 ]


    xara9000
    02.05.2008, 23:01

    ΠΡΟΣ axristinota14: Ξέρω περίπου τι λες..απλά έψαχνα κάτι που να μην αλλοιώνει τον ήχο..και την αίσθηση..!!Ωστόσο αν δεν βρω κάποια  καλύτερη ..παίζει και αυτό!Να σε ρωτήσω,από ένταση περίπου του ήχου με τα σφουγγαράκια που έβαλες..τι αποτελάσματα είχες?Δηλ. αν είναι κάποιος δτο διπλάνό δωμάτειο αντέχεται?

    Γενικότερα βάζω δύναμη πολύ(κακώς βέβαια..  {#emotions_dlg.sad}) και ακούγεται  αρκετά έντονα ακόμα και με τα ηλεκτρονικά..!Οπότε ψάχνω κάτι δραστικό..

     

    ΠΡΟΣ georgebpkk: Λάστιχα????Περίργο και ενδιαφέρον!{#emotions_dlg.blink}Για πόσες περίπου ρόδες μιλάμε..?και η άμμος μπαίνει για να μην μεταφέρονται οι κραδασμοί από το πάτωμα?Οι κουσρτίνες απορροφούν αισθητά τον ήχο??Το έχεις δοκιμάσει ή το έχεις δει κάπου για να μου πεις σε τι ποσοστό μειώνεται η ένταση..?

     

     

    Γενικά μια ιδέα πολύ τρελη..μα πααααρα πολύ τρελή..(!) είναι η σκεπτική οτι ο ήχος δεν μεταφέρεται καθόλου στο κενό..Δηλ αν  κατάφερνα να δημιουργήσω γύρω από τα  drums ένα γυάλινο δωμάτιο με διπλά τοιχώματα και ανάμεσα στα τοιχώματα με κάποιον τρόπο {#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.confused1}

    αφαιρέσω τον αέρα

    . .θα χω δημιουργήσει κενό αέρους άρα..άρα δεν θα ακούγεται το παραμικρό...

     

     

    ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΥΠΝΗΣΑ..


    thaliey
    03.05.2008, 14:03

    κοιτα τ μονο που ξερω κ ελπιζω ν σ βοηθισει το μονοτικο αυτοσχεδιο που χρησιμοποιουν κατι φιλοι μ ντρσμερ ειναι οι βελεντζεσ τισ στρωνουν κ αυτεσ κρατανε τον ηχο!!!!ελπιζω ν βοηθησα τωρα αυτο γ το ωματιακι που λες δεν ξερω κατα ποσ θα σ βοηθησει!


    sea_like_eyes
    03.05.2008, 15:51

    Παράθεση:

    Το μέλος xara9000 στις 02-05-2008 στις 23:01 έγραψε...

    ΠΡΟΣ axristinota14: Ξέρω περίπου τι λες..απλά έψαχνα κάτι που να μην αλλοιώνει τον ήχο..και την αίσθηση..!!Ωστόσο αν δεν βρω κάποια καλύτερη ..παίζει και αυτό!Να σε ρωτήσω,από ένταση περίπου του ήχου με τα σφουγγαράκια που έβαλες..τι αποτελάσματα είχες?Δηλ. αν είναι κάποιος δτο διπλάνό δωμάτειο αντέχεται?

    Γενικότερα βάζω δύναμη πολύ(κακώς βέβαια.. {#emotions_dlg.sad}) και ακούγεται αρκετά έντονα ακόμα και με τα ηλεκτρονικά..!Οπότε ψάχνω κάτι δραστικό..

     

    ΠΡΟΣ georgebpkk: Λάστιχα????Περίργο και ενδιαφέρον!{#emotions_dlg.blink}Για πόσες περίπου ρόδες μιλάμε..?και η άμμος μπαίνει για να μην μεταφέρονται οι κραδασμοί από το πάτωμα?Οι κουσρτίνες απορροφούν αισθητά τον ήχο??Το έχεις δοκιμάσει ή το έχεις δει κάπου για να μου πεις σε τι ποσοστό μειώνεται η ένταση..?

     

     

    Γενικά μια ιδέα πολύ τρελη..μα πααααρα πολύ τρελή..(!) είναι η σκεπτική οτι ο ήχος δεν μεταφέρεται καθόλου στο κενό..Δηλ αν κατάφερνα να δημιουργήσω γύρω από τα drums ένα γυάλινο δωμάτιο με διπλά τοιχώματα και ανάμεσα στα τοιχώματα με κάποιον τρόπο {#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.confused1}

    αφαιρέσω τον αέρα

    . .θα χω δημιουργήσει κενό αέρους άρα..άρα δεν θα ακούγεται το παραμικρό...

     

     

    ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΥΠΝΗΣΑ..



    ''Με λίγα λόγια παιδιά σκέφτομαι να φτιάξω καποια παντέτα ..π.χ.φανταστείτε ένα μικρό ξύλινο τεχνιτό δωματιάκι στο οποίο θα βάλω μεσα τα Drums και θα μπορώ να κάνω και κάποιο είδος ηχομόνωσης...''

    ---Ιησους . . . (μαραγκός)

    ''2 εγώ στο σπίτι έχω κόψει σε στρογγυλό σχήμα ένα 3 εκ.πάχος επίπεδο σφουγγάρι απο ένα μαξιλάρι της μαμάς το έχω τρυπήσει στις δύο άκρες του έχω περάσει στην κάθε μία ένα σπάγγο και το έχω δέσει στις βίδες του τυμπάνου!Αυτά ελπίζω να σε βοήθησα για τα πιατίνια δεν ξέρω εγώ βάζω μπλούζες.''

    ---Ασλανης . . . (σχεδιαστης Ρουχων-Μοδας) σε συνδιασμο με Σπυρος Σουλης (Εξυπνες ιδεες για το σπιτι - ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ )

    ''Γενικά μια ιδέα πολύ τρελη..μα πααααρα πολύ τρελή..(!) είναι η σκεπτική οτι ο ήχος δεν μεταφέρεται καθόλου στο κενό..Δηλ αν κατάφερνα να δημιουργήσω γύρω από τα drums ένα γυάλινο δωμάτιο με διπλά τοιχώματα και ανάμεσα στα τοιχώματα με κάποιον τρόπο {#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.confused1}

    αφαιρέσω τον αέρα

    . .θα χω δημιουργήσει κενό αέρους άρα..άρα δεν θα ακούγεται το παραμικρό...''

    --- Ο. Roemer ( Δανός αστρονόμος - ταχυτητα ηχου) σε συνδιασμο με Tommy Lee (Drummer των Motley Crue - σε studio )

     

    Υ.Γ αν δεν καταληξεις καποιος απο τους πανω . . . σιγουρα θα καταληξεις στην Ν.Α.S.A !

    Think of it . . .


    -----------------
    Es iSt sOWeIt, HabE iCh rEchT ? daRf icH noCh EtWas SaGen ? Ist Es VorBeI ?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sea_like_eyes στις 03-05-2008 16:03 ]


    georgebpkk
    03.05.2008, 16:15

    Κοιτα εγω εχω φτιαξει ενα δικο μου χωρο οποτε δε χρειαζομαι και πολυ ηχομονοση. Αυτο με τις κουρτινες μου το προτινε ο πατερας ενως φιλου μου που παιζει πολα χρονια τυμπανα.

    Φενεται αρκετα λογικο και σκεφτομαι να το κανω και γω γιατι ναι μεν εχω το στουντιο αλλα καμια μερα οι γειτονες μου θα το βαλουν φωτια αν συνεχισω ετσι.

    Το αλλο με τα λαστιχα μου το προτινε ο υπαληλος του καταστηματος που πηρα τα τυμπανα και μου ειπε οτι ετσι εχει τα δικα του αυτος. Ουσιαστικα αυτο ειναι για τους κραδασμους. Ποσα λαστιχα ακριβως δε ξερω το φανταζομαι με 6 παντως.

    Τωρα οσο για τον ηχο που εχουμε και το προβλημα. Ακομα και σε στουντιο με κανονικη ηχομονοση περνας απ εξω και ειναι λες και απο μεσα εχουν βαλει τερμα τη μουσικη δηλαδη παντα θα ακουγεται κατι οτι κ αν κανεις. Το θεμα ειναι τωρα πως με τις κουρτινες θα εχεις ενα πολυ καλο αποτελεσμα και αν μιλησεις και με τους γειτονες και τους πεις οτι θα παιζεις καποιες ωρες δεν νομιζω να σου πουν τιποτα. Θα μειοσουν πολυ τον ηχο αλλα παλι αυτο δε σημαινει οτι θα μπορεις να παιζεις χωρισ να ενοχλεις


    -----------------
    Η θεωρία του 4 και το 2 ευρω

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : georgebpkk στις 03-05-2008 16:37 ]


    xara9000
    03.05.2008, 21:27

    Χμ..καλά κάτι θα σκεφτώ..το πιθανότερο είναι πως θα κάνω ένα συνδιασμό από όλα αυτά που μου είπατε..Καλά.το φαντάζομαι..τι κουρτίνες θα βάλω..τι βελέντζες..τι λαστιχένια χαλιά..τι ρόδες..τι σφουγγαράκια... Ωραία θα μπώ και εγώ μετά μέσα..και θα μοιάζει με τσίρκο...{#emotions_dlg.happycrazy}

     

    ΙΧ... δεν έχω όμως και πολλές επιλογές..Θα τα δοκιμάσω όλα αυτά μέχρι να βρω και την καλύτερη λύση!

     

    προς sea_like_eyes:

    Ιησους

    Ασλανης

    Σπυρος Σουλης

    Ο. Roemer

    Tommy Lee

    ++  Ν.Α.S.A.

     

    Πω,πω...χαμηλές φιλοδοξίες..!!

     

    Για να πω όμως την αληθεια..αυτό που είναι πιο πιθανό είναι να καταλήξω σε κανένα τρελοκομείο..Ξέρετε αυτά με τις άσπρες ρομπίτζες που έχεις τα χεράκια μπροστα..!{#emotions_dlg.wacko}

     

     

     

     


    axristinota14
    04.05.2008, 15:21

    Παράθεση:

    Το μέλος xara9000 στις 02-05-2008 στις 23:01 έγραψε...

    ΠΡΟΣ axristinota14: Ξέρω περίπου τι λες..απλά έψαχνα κάτι που να μην αλλοιώνει τον ήχο..και την αίσθηση..!!Ωστόσο αν δεν βρω κάποια  καλύτερη ..παίζει και αυτό!Να σε ρωτήσω,από ένταση περίπου του ήχου με τα σφουγγαράκια που έβαλες..τι αποτελάσματα είχες?Δηλ. αν είναι κάποιος δτο διπλάνό δωμάτειο αντέχεται?

    Γενικότερα βάζω δύναμη πολύ(κακώς βέβαια..  {#emotions_dlg.sad}) και ακούγεται  αρκετά έντονα ακόμα και με τα ηλεκτρονικά..!Οπότε ψάχνω κάτι δραστικό..

     

    ΠΡΟΣ georgebpkk: Λάστιχα????Περίργο και ενδιαφέρον!{#emotions_dlg.blink}Για πόσες περίπου ρόδες μιλάμε..?και η άμμος μπαίνει για να μην μεταφέρονται οι κραδασμοί από το πάτωμα?Οι κουσρτίνες απορροφούν αισθητά τον ήχο??Το έχεις δοκιμάσει ή το έχεις δει κάπου για να μου πεις σε τι ποσοστό μειώνεται η ένταση..?

     

     

    Γενικά μια ιδέα πολύ τρελη..μα πααααρα πολύ τρελή..(!) είναι η σκεπτική οτι ο ήχος δεν μεταφέρεται καθόλου στο κενό..Δηλ αν  κατάφερνα να δημιουργήσω γύρω από τα  drums ένα γυάλινο δωμάτιο με διπλά τοιχώματα και ανάμεσα στα τοιχώματα με κάποιον τρόπο {#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.confused1}

    αφαιρέσω τον αέρα

    . .θα χω δημιουργήσει κενό αέρους άρα..άρα δεν θα ακούγεται το παραμικρό...

     

     

    ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΥΠΝΗΣΑ..



    -Κοίτα ναι όντως δεν είναι και πολύ δραστικά δλδ για να φανταστείς ένα μεσημέρη που προσπάθησα να παίξω με αυτά παρατήρηση απο τους γείτονες δεν έγινε αλλά από την μαμά μου!Έχω όμως την καλύτερη ιδέα για να μην κάνεις θόρυβό άρχισε μαθήματα κιθάρας!{#emotions_dlg.thumbup}


    sea_like_eyes
    04.05.2008, 17:07

    το να παιζεις σε normal ωρες ? ? ? Το σκεφτηκες ? Τι μπορουνε να σου πουνε ? Φυσικα δεν ξερω σε διαμερισμα πως μπορει να ακουγονται τα drumms !(μονο σε studio γνωριζω)

    Δεν νομιζω να παιχτει προβλημα ! Κιθαρα που παιζω , υπηρχαν μερες που η ενταση ηταν . . . στα ορια , αλλα . . . κυριλε !!!Εφοσον δεν εκανα κατι παρανομο !

    Υ.Γ πριν εκανα χιουμορ . . . στο παραπανω Post μου !Απλα μερικες ΄΄λυσεις΄΄ μου φανηκαν αρκετα ''τζαζ'' !


    xara9000
    04.05.2008, 18:55

    ναι,όντως αρκετές λύσεις ήταν "τζαζ"..αλλά και εγω ψιλλοτζαζ είμαι..οπότε μη φοβάσαι,δεν παρεξηγώ!

     

    Παιδια,ξεχάστετο  ακόμα και να ήθελα να αλλάξω όργανο(λέμε τώρα)δεν θα μπορούσα να τα καταφέρω πουθενά αλλού.Η κιθάρα δεν με ελκύει,την βαριέμαι..Και γενικότερα δεν ξέρω τι θα λέω σε μερικά χρόνια,αλλά ως τώρα το κόλλημα  παραμένει κόλλημα..DRUMS και πάλι  DRUMS..!

    Ευχαριστώ πάντως..


    georgessj
    26.05.2008, 10:54

    Emena i gnwmh mou einai sto xwro pou tha valeis t drums na valeis se olous tous toixous avgothikes...kratane poly ton hxo kai einai kai oikonomikes...emeis oi ftwxoi padws afto kanoume.{#emotions_dlg.whistling}...


    jethroomi
    27.05.2008, 02:38

    Μην το ζοριζουμε το θεμα.

    Σεβαστες οι λυσεις κλπ που εγραψαν οι προηγουμενοι,αλλα ειναι λαθος.

    Τα τυμπανα, πιανα και πνευστα ειναι ανιατες περιπτωσεις.

    Αντε, οι 'πνευστοι' μπαινουν στην ντουλαπα για να παιξουν, μελετησουν.

    Οι πιανιστες, σε ωρες κοινης ησυχιας σιωπουν, αλλα μετα δινουν τα γκαζια τους. Οι γειτονες τους ανεχονται επειδη ειτε ψιλογουσταρουν ή θελουν να το παιξουν μουσικοφιλοι.

    Οι ντραμερ ηταν, ειναι και θα ειναι αποβλητοι.

    Η μονη λυση ειναι στουντιο(προβαδικο) ή υπογειο (και παλι με σχετικη ηχομονωση) ή απομακρυσμενη αποθηκη.

    Καλη τυχη φιλε τυμπανιστα.


    Sledge-drumer
    10.02.2009, 05:37

    kalispera xara9000..

    iparxoun arketoi aftosxedioi tropoi "ixomonosis"

    ena xontro xali kato apo ti drums tha itan kalo..opos episis kai na valeis otidipote stous toixous kourtines, xalia, alla kai to sfouggari to eidiko tis ixomonosis de nomizo na einai akrivo (toulaxiston gia merika tetragonika metra isa isa na kalipseis kapoia zotika simeia px.porta , balkonoporta)

    ta kapakia asfalos pou proanaferthikan an kai eipes oti de se endiaferei an alloiwnetai o ixos..kai telos ifasmata pano sta dermata tha meiosoun arketa ton ixo alla kai tin epanafora distixws tis bagetas...

    mi nomizeis kai go akoma to palevo...an vro kati allo tha enimeroso!

    have a nice drumming till then!!!


    Vagelism
    04.04.2009, 12:17

    Kαλημερα.

    δυστηχως αυτη ειναι και η μοναδικη λυση αν θες πραγματικα να κανεισ ηχομονοση σε ενα δωματιο, και αυτο γιατι δεν ειναι μονο ο ηχος που ειναι ενοχλητικος σε οσους εχουν  τυμπανα μεσα στο σπιτι ,αλλα και οι κραδασμοι ,που μεσω των σιδερων μια πολυκατοικια μπορουν να σε ακουν απο τον 5ο στο υπογειο.

    Ο τιτλος σε εμας τους drummer  για αυτο που θες να κανεις λεγετε ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ . Ειναι ο μοναδικος τροπος για 100% ηχομονωση , αλλα πρεπει να μελετησεις καποιες παραμετρους που πιθανον να μην εχεις σκεφτει..

    1. το ψευδο-δωματιο δεν πρεπει να παταει στο κανονικο γιατι θα περασουν οι κραδασμοι .Πρεπει να παταει σε λαστιχενιους τακους.{Πουλανε στο μοναστηρακι.}

    2.εξαερισμος και ηχοπαγιδες

    3. κλιματισμος και θερμανση

    4.μονωση και μονωτικα υλικα.

    5.πορτες και παραθυρα .

    Ολα αυτα ανεβαζουν το κοστος σημαντικα {τουλαχιστον 5000€}, για αυτο και ολοι  καταφευγουμε στη λυση των ηλεκτρονικων.

    υλικα προτινω διπλες Γυψοσανιδες με γεμισμα πετροβαμβακα, και γυαλινες πορτες και παραθυρα με διπλα τζαμια .   .

    Υπαρχουν καποιες εταιρειεσ στην αθηνα που φτιαχνουν τετοια.

    ελπιζω να βοηθησα.

    καλη επιτυχια.