ελληνική μουσική
    627 online   ·  210.830 μέλη

    Ποτε θα κανουμε κατι γιανα αλλαξει η κοινωνια?

    elinofrenia
    30.04.2008, 22:12

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : elinofrenia στις 01-05-2008 11:04 ]


    Stroumfita456
    01.05.2008, 13:35

    Δεν νομίζω πως θα κανουμε κατι για να αλλαξει...!αρα η απαντηση ειναι:ποτέ!


    -----------------
    Άφησε έξω οτι δεν θες....Κράτα μόνο αυτά που σου αρέσουν...!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Stroumfita456 στις 01-05-2008 13:36 ]


    gioreta
    01.05.2008, 15:21

    Υποτιθεται πως απο την ωρα που πατησαμε στη γη...ολο κανουμε και κανουμε.....εχουν  υπαρξει αλλαγες δε λεω....αλλα καποτε και αυτες τελειωνουν..ε..τελειωσαν...και συμφωνω απολυτα με τη συντοπιτισα


    GEORB
    01.05.2008, 20:20

    ολοι θέλουμε να αλλαξουμε την κοινωνια αλλα κανεις τον εαυτο του


    PashalinaMakia
    01.05.2008, 21:21

    Θέμα με προεκτάσεις πολιτικές και κοινωνικές.

    Εαν θέλαμε να κάνουμε αλλαγές για να καλυτερεύσει ο κόσμος θα προσπαθούσαμε να αλλάξουμε κι εμείς προς το καλύτερο.Βέβαια,αν κι η εποχή μας έχει υποτίθεται τις πιο σωστές βάσεις για να αναπτυχθούμε πνευματικά,κοινωνικά,οικονομικά και πολιτιστικά σε ένα αξιοπρεπέστατο επίπεδο παρόλαυτα δεν γίνεται κάι τετοιο.

    Τις ευθύνες τις έχουμε όλοι μας για αυτήν την στασιμότητα μιας και στο χέρι μας πλέον έχουμε όλα τα αγαθά για να τα χρησιμοποιήσουμε κατάλληλα.

    Αυτά είναι:η ψήφος,η επιλογή που θα κάνουμε σε βιβλία,τηλεοπτικά προγράμματα,στην χρήση του ηλεκτρονικού υπολογιστή.

    Γιατί δυστυχώς ή ευτυχώς έχουμε πολλά ερεθίσματα που μπορούν να μας αποσπάσουν την προσοχή απο πολύ σοβαρά πράγματα,όπως και ο συνανθρωπός μας.Και δεν λέω τον εαυτό μας γιατί είναι βαθιά εγωιστικό.


    kamelia8
    01.05.2008, 22:13

    Παράθεση:

    Το μέλος Stroumfita456 στις 01-05-2008 στις 13:35 έγραψε...

    Δεν νομίζω πως θα κανουμε κατι για να αλλαξει...!αρα η απαντηση ειναι:ποτέ!


    -----------------
    Άφησε έξω οτι δεν θες....Κράτα μόνο αυτά που σου αρέσουν...!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Stroumfita456 στις 01-05-2008 13:36 ]



     

    Συμφωνώ με τη Στρουμφίτα. Όπως φαίνεται, τα πράγματα θα πηγαίνουν όλο και χειρότερα...


    Sokratis121974
    01.05.2008, 23:31

    Νομιζω οτι ποτε δεν ξερουμε τι μπορει να επιφυλασει το μελλον.....

    Σε αυτο τον κοσμο εχει αποδειχτει οτι ολα μπορουν να αλλαξουν.....

    Καποιος καποτε ειπε οτι: Οτιδοιποτε συλλαβει το ανθρωπινο μυαλλο ειναι δυνατον να πραγματοποιηθει....Αν λοιπον ειναι ετσι (που νομιζω οτι σε αυτο το εχει αποδειξει μεσω των θαυματων της επιστημης και της ευφυιας)  τοτε αφου το εχει συλλαβει αρα υπαρχει η δυνατοτητα!!!

    Τωρα ισως πειτε..ουτοπια..ρομαντισμος..ανοησια...ενταξει πειτε το οπως θελετε....

    Εγω προσωπικα δεν ξερω αν δω στην ζωη μου κατι τετοιο να γινεται ομως, ας βαλει νομιζω ο καθενας μας την αρχη απο τον ευατον του....υπαρχει κατι που θα μπορουσε να αλλαξει; Αν ναι, τοτε ας ξεκινησει ο καθενας απο εμας την προσπαθεια αυτη....

     


    elinofrenia
    02.05.2008, 10:06

    η κοινωνια ειμαστε εμεις!&πρωτα να δiορθωνουμε τον ευατο μας!βεβαια καποιοι θελουν &προωθουν τα λαθος προτυπα!&το χειροτερο ειναι οτι πολλοι απο εμας τα ακολουθουμε!εννοειται πως δεν γινεται εκ διαμαγειας να πετανε οι ελληνες τα σκουπιδια τους στο δρομο&να μην κανουν ανακυκλωση!αλλα φταιει το κρατος που δεν προσφερει τη σωστη παιδεια στα παιδια , ωστε να ξερουν τι ειναι οι μπλε καδοι!&το μονο που κοιταει το κερατος ειναι πως θα τα αρπαξει!&για ολα τα αλλα λυπατε αλλα δεν μπορει να κανει κατι!&ετσι εκανε&μια κοινωνια ανευθινη!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : elinofrenia στις 02-05-2008 10:46 ]


    poison_girl
    02.05.2008, 10:36

    Παράθεση:

    Το μέλος kamelia8 στις 01-05-2008 στις 22:13 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Stroumfita456 στις 01-05-2008 στις 13:35 έγραψε...

    Δεν νομίζω πως θα κανουμε κατι για να αλλαξει...!αρα η απαντηση ειναι:ποτέ!


    -----------------
    Άφησε έξω οτι δεν θες....Κράτα μόνο αυτά που σου αρέσουν...!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Stroumfita456 στις 01-05-2008 13:36 ]



     

    Συμφωνώ με τη Στρουμφίτα. Όπως φαίνεται, τα πράγματα θα πηγαίνουν όλο και χειρότερα...



     

    και αυτο κατα τη γνωμη μου ειναι το μεγαλυτερο λαθος!!!!!!το να σκεφτομαστε οτι αφου η κοινωνια δεν προκειται ν αλλαξει δε χρειαζεται να κανομε τιποτα και απλα καθομαστε και κοιταμε...

    Ο καθενας μπορει να κανει κατι για ν αλλαξει η κοινωνια,απο τον πιο μικρο μεχρι τον πιο μεγαλο!Ξεκινωντας απο τα πιο απλα-που ηδη εχετε αναφερει-! πρωτα ομως πρεπει ν αλλαξει ο καθενας τον εαυτο του!Η αλλαγη ειναι κοντα!!!

    '' The only solution is revolution''


    elinofrenia
    02.05.2008, 11:21

    σωστα!εγω τωρα το ειδα!&κανω οτι μπορω!κανω ανακυκλωση!τι πιο απλο!αν το εκαναν ολοι!&προσπαθω να μην αγοραζω αχρηστα πραγμματα!&οποια δω &φοραει γουνα της λεω αν θα τις αρεσε να την εγδερναν&εκεινη!&προσπαθω να παιρναω στον κοσμο να συμβαλουν στο περιβαλλον! πριν φτασω ως εδω ομως ειχα καταθλιψη που εβλεπα ολα αυτα!


    givaeri
    02.05.2008, 12:18

    Κάθε μέρα κάνουμε.

    Η κοινωνία είμαστε εμείς , εμείς την διαμορφώνουμε.

    Ας είμαστε εμείς εντάξει με την συνείδηση μας και όλα καλά θα πάνε.


    fearlessangel
    02.05.2008, 12:24

    Οπως ειχε πει κ ο Θορο, μονο οι πετρες δεν αλλαζουν! (και τελικα αποδειχθηκε πως και οι πετρες αλλαζουν, βλεπε τους βραχους στις παραλιες! ) Οι ανθρωπινες κοινωνιες, ειναι σαν ενας ζωντανος οργανισμος, μεταβαλλονται και εξελισσονται συνεχως. Εμεις οι ανθρωποι αποτελουμε ειμαστε τα μερη αυτου του οργανισμου, και ειναι στο χερι μας να αλλαξουμε τα πραγματα.


    elinofrenia
    02.05.2008, 13:37

    σε οσους ειπα να αλλαξουμε μου ειπαν ελα μωρε σιγα!τα κεφαλαια κανουν κουμαντο!ομως γινονται κεφαλαια γιατι τους στηριζουμε με το να αγοραζουμε οτι μας πλασαρουν


    marakiasteraki
    04.06.2008, 23:12

    Τι να σου πω.....


    punkster
    05.06.2008, 19:17

    Εχουμε ξεμεινει απο σπουδαιους και μεγαλους ανθρωπους.....
    Αρα, κατα καποιον τροπο, εχουμε ξεμεινει και απο αλλαγες.....

     


    StavmanR
    26.06.2008, 10:02

    Η κοινωνία αλλάζει και εξελίσσεται κάθε μέρα, κάθε ώρα, κάθε στιγμή. Το δικό μας μυαλό είναι παγιωμένο σε συγκεκριμένες φωτογραφικές μνήμες και δεν μπορεί να αντιληφθεί τις αλλαγές. Κάθε στιγμή ως άνθρωπος κάνω και μία διαφορετική επιλογή στη ζωή μου. Από το πώς θα φάω, τί θα φάω, τί θα δω, τί θα διαβάσω, μέχρι του τί θα ψηφίσω... Κάθε ανάσα μου επηρρεάζει τη ζωή των άλλων, γιατί ...αυτό είναι ζωή, ένα απέραντο χάος από αλυσίδες αλληλοεξαρτήσεων. Ας δούμε λοιπόν ένα πολύ ωραίο άρθρο για το πώς αλλάζει ράγες το τρένο της κοινωνίας είτε είμαστε επιβάτες του είτε το κοιτούμε να απομακρύνεται με νοσταλγία από το σταθμό...

    Μία αλυσίδα συνθηκών και προβλημάτων με αρχή την υπερθέρμανση του πλανήτη τα οποία που θα μπορούσαν να έχουν αρνητική επίπτωση στην εθνική ασφάλεια των ΗΠΑ περιγράφει έκθεση που προετοίμασαν οι μυστικές υπηρεσίες της χώρας.

    Παράθεση:

    "Ουάσινγκτον,

    Η άνοδος της θερμοκρασίας του πλανήτη, σημειώνουν οι συντάκτες της έκθεσης, μπορεί να προκαλέσει αύξηση στην παράνομη μετανάστευση και ανθρωπιστική πίεση σε ευαίσθητες περιοχές του πλανήτη. Κάτω από αυτές τις συνθήκες, πολλές κυβερνήσεις θα αποσταθεροποιηθούν, πράγμα που θα ενισχύσει την τρομοκρατική δραστηριότητα.

    Το αποτέλεσμα θα είναι, κατά την έκθεση, να απειληθεί η εθνική ασφάλεια των ΗΠΑ.

    «Η λογική υποδεικνύει ότι η επιβάρυνση των συνθηκών από την κλιματική αλλαγή θα αυξήσει το σύνολο των ατόμων που πιθανόν να στρατολογηθούν σε τρομοκρατικές δραστηριότητες», τόνισε υψηλόβαθμός αναλυτής συνοψίζοντας τα πορίσματα ενώπιον επιτροπής της Βουλής των Αντιπροσώπων.

    Οι περιοχές που είναι περισσότερο επιρρεπείς στο λιμό και σε ακραίες καιρικές μεταβολές είναι η Υποσαχάρια Αφρική, που είναι η πλέον απειλούμενη από όλες, η Μέση Ανατολή, η κεντρική και η νοτιοανατολική Ασία. Συγκεκριμένα, η έκθεση επισημαίνει ότι περισσότεροι από 50 εκατομμύρια άνθρωποι θα βρεθούν μπροστά στο φάσμα της πείνας μέχρι το 2020 και εκατοντάδες εκατομμύρια μόνο στην Ασία άλλοι θα έχουν προβλήματα στην εξεύρεση υδάτινων πόρων.

    Αν και η κλιματική αλλαγή δεν αρκεί για να ανατρέψει κυβερνήσεις, είναι σε θέση να επιβαρύνει προβλήματα όπως η φτώχεια, η μετανάστευση και οι μολυσματικές ασθένειες. Οι ΗΠΑ και οι σύμμαχοί τους θα είναι σε θέση να αντεπεξέλθουν την κρίση από την κλιματική αλλαγή, τονίζει η έκθεση, όχι όμως και κάποιοι μη προσδιοριζόμενοι «περιφερειακοί συνεργάτες»

    Αλλά η έκθεση προειδοποιεί και για το ότι η αλλαγή των ενεργειακών πολιτικών με σκοπό την αποτροπή της υπερθέρμανσης του πλανήτη «μπορεί να επηρεάσει τα συμφέροντα της εθνικής ασφάλειας των ΗΠΑ περισσότερο από ότι και ή ίδια η κλιματική αλλαγή». Στην ακρόαση στη Βουλή, πάντως, ο αναλυτής τόνισε ότι αυτό δεν είναι απόλυτα σίγουρο.

    Σε παρόμοια, αλλά περισσότερο δυσοίωνα συμπεράσματα είχε καταλήξει πέρυσι έκθεση του Κέντρου Αναλύσεων του Ναυτικού όπου γίνονται απευθείας σύνδεση των κλιματικών αλλαγών με την γέννηση ενός κύματος εξτρεμισμού και τρομοκρατίας.

    Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από Associated Press"

    Χαρακτηριστικά σημεία της έκθεσης:

    • 50 εκατομμύρια δεν έχουν/θα έχουν να φάνε την επόμενη δεκαετία και εκατοντάδες εκατομμύρια δεν έχουν πρόσβαση σε πηγές πόσιμου νερού.
    • Είναι τραγική ειρωνία η υπερθέρμανση του πλανήτη -που αποτελεί παράγωγο της ανισότητας και των οικονομικών καταπιέσεων- να αποτελεί αίτιο εμφάνισης εξισορρόπιστικών τάσεων στα πράγματα (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο), την ώρα που ο άνθρωπος σφυρίζει αδιάφορα ως κλασικός παρατηρητής κερκίδας σε αγώνα που ασχολείται με την επιβίωσή του...
    • Τρομοκρατία είναι να παλεύει κάποιος άνθρωπος για την επιβίωσή του με κάθε μέσο (σύμφωνα με τον ορισμό που εμείς οι βολεμένοι δώσαμε), ενώ αντίστοιχα τρομοκρατία δεν είναι η στέρηση των στοιχειωδών ανθρωπίνων δικαιωμάτων από εμάς προς άλλους. Λειτουργούμε ως τρομοκράτες είτε με τη συμμετοχή μας είτε με την αποστσιοποίησή μας. Την ώρα που κάποιος δεν έχει να φάει ασχολούμαστε με κάθε λογής παράγωγο του ψευτοευδαιμονισμού διεκδικώντας δικαιώματα στη βλακεία και την απανθρωπιά.
    • Το καλύτερο μέσο καταπολέμησης της τρομοκρατίας είναι η ισότητα και ισονομία είτε μας αρέσει είτε όχι. Η τρομοκρατία είναι μέσο στα χέρια είτε των ευνοημένων (για απόκτηση μονοπωλιακής ισχύος, βλέπε μαφία) είτε των αδικημένων (για λόγους επιβίωσης, επανάστασης κλπ).
    • Αυτό που πειράζει τους βολεμένους, σύμφωνα με την έκθεση, είναι η αθρώα εισροή μεταναστών από τις τριτοκοσμικές χώρες. Εγώ απορώ πώς ακόμα δεν έχουν χυμήξει να τα κάνουν όλα λίμπα... Για να νιώσετε πως είναι, μείνετε 5 μέρες μόνο με νερό και στη συνέχεια φάτε ακόμα και χαλασμένη πίτσα (πιθανότατα θα διαπιστώσετε ότι η χαλασμένη πίτσα είναι ότι καλύτερο έχει δημιουργήσει ο άνθρωπος). Σε προσωπικό επίπεδο έμεινα 2,5 μέρες χωρίς φαγητό και το μυαλό μου σταμάτησε να λειτουργεί και να με απασχολεί σχεδόν οτιδήποτε. Πρώτα το βασικό φαγητό και νερό , και έπειτα τα υπόλοιπα...

    StavmanR
    26.06.2008, 11:31

    Θεώρησα ότι μέσα σε ένα μουσικό σάιτ, όπως το παρόν, πολλές φορές η μουσική τα λέει καλύτερα από τις φιλοσοφικές αναλύσεις, όταν έχουμε πραγματικά διάθεση να την ακούσουμε κι όχι απλά να την αφήσουμε να μας "γαργαλήσει τα αυτιά". Η παράνοια των τεχνητών κοινωνικών αλληλοεξαρτήσεων στη σύγχρονη κοινωνία περιγράφεται απόλυτα στο παρακάτω κομμάτι, στο οποίο ο Δήμος Μούτσης (αδυναμίες είναι αυτές...), μας δείχνει πώς μεταφράζεται οποιοδήποτε τραγούδι (γενικά τέχνη), στα μάτια του "βολεμένου" αστού που "καπνίζει το τσιμπούκι του και γκουχου γκουχ...":

     

    ΟΙ ΓΚΟΜΕΝΕΣ

    Εμείς η μεσαία τάξη

    είμεθα η μόνη τάξη

    με έντιμη συνείδηση, εθνική

    παρασυρόμενοι όμως απ' τις άλλες τάξεις

    στα νοήματα και στις πράξεις

    δίνουμε χροιά πολιτική:

     


    Ε... για όλα φταίνε οι γκόμενες

    οι πρώην και οι επόμενες

    ανώνυμες και επώνυμες και γενικώς

     

    Και όπως είναι φυσικό

    η μεσαία τάξη θέλει και εκείνη λιγάκι να διατάξει

    να γίνει άρχουσα δηλαδή

    στην κλειδαρότρυπα σκυμμένη

    και το χέρι στην τσέπη

    χρόνια τώρα περιμένει και βλέπει

    όμως την εμποδίζει ένα κλειδί


    ...και τούτο εδώ είναι ένα μικρό παιδί

    που τρυπάει το μπαλόνι του με δυο καρφιά

    για να τρομάξει αυτό το κύριο

    που καπνίζει το τσιμπούκι του και γκούχου γκούχ

    και που ρωτάει το μηχάνημα

    που μας λέει την αλήθεια εκατό φορές

    ότι για όλα φταίνε οι γκόμενες

    οι πρώην και οι επόμενες ανώνυμες και επώνυμες γενικώς

     

    Και τον δικό μου τον καημό τώρα ποιος να τον μάθει

    που έχω κάτσει πάνω σε ένα αγκάθι

    και τη βρίσκω κάπως μαζοχιστικά

    όλα ωραία και στο βάθος κήπος

    πληροφορίες κίτρινος ο τύπος

    και νομίζουν πως τη βάψαμε κανονικά


    και τούτη δω η εφημερίδα

    μοιάζει τέντα στην αυλόπορτα

    που σκιάζει το μικρό παιδί

    που τρυπάει το μπαλόνι του με δυο καρφιά

    για να τρομάξει αυτό το κύριο

    που καπνίζει το τσιμπούκι του και γκούχου γκούχ

    και που ρωτάει το μηχάνημα

    που μας λέει την αλήθεια εκατό φορές

    ότι για όλα φταίνε οι γκόμενες

    οι πρώην και οι επόμενες ανώνυμες και επώνυμες γενικώς

     

    Το να λέει όμως κανένας την αλήθεια

    είναι μια πολύ κακή συνήθεια

    που αν την έχεις την πληρώνεις κάπως ακριβά

    αλλά από δω παιδιά αρχίζει άλλη ιστορία

    άλλο κεφαλαίο και στην ουσία

    κάτι τέτοια δεν λέγονται τραγουδιστά


    ...και ιδού εγώ μοναχός

    αγκαλιά με την κιθάρα μου

    να τραγουδάω για την εφημερίδα

    τέντα στην αυλόπορτα

    που σκιάζει το μικρό παιδί

    που τρυπάει το μπαλόνι του με δυο καρφιά

    για να τρομάξει αυτό το κύριο

    που καπνίζει το τσιμπούκι του και γκούχου γκούχ

    και που ρωτάει το μηχάνημα

    που μας λέει την αλήθεια εκατό φορές

    ότι για όλα φταίνε οι γκόμενες

    οι πρώην και οι επόμενες ανώνυμες και επώνυμες γενικώς

     




    Εκείνο που λατρέυω κυριολεκτικά στο κομμάτι είναι (πέρα από το γενικότερο νόημα), ο τρόπος με τον οποίο αναπτύσσονται "οπτικά" τα ρεφραίν (που έχω τονισμένα με Bold). Ξεκινά από το κλασικό μεσοαστικό πόρισμα στο οποίο καταλήγουν όλα:΅"για όλα φταίν οι γκόμενες", για να καταλήξει ότι: "ρε παιδιά εγώ άλλο ήθελα να σας πω με την κιθάρα μου!"...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 26-06-2008 11:43 ]


    Disasterpiece
    26.06.2008, 11:56

    O OZZY ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ:

    http://images.art.com/images/-/Ozzy-Osbourne--C10045608.jpeg

     

    Crazy Train - Black Sabath

     

     

    ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ME TON "KOUFONTINA'S BLOODY MAYHEM WAY":

     

     

    ...ΚΑΙ "ΚΑΘΑΡΙΣΑΜΕ"!!!{#emotions_dlg.thumbup}


    -----------------
    ''Εστ'ημάρ ότε Φοίβος πάλιν ελεύσεται και ες αεί έσεται''

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Disasterpiece στις 26-06-2008 12:05 ]


    nowaveband
    26.06.2008, 18:33

    ο κάθε άνθρωπος δυστυχώς σκέφτεται γίατι να κάνω εγώ κάτι απο την στιγμή που δεν κάνουν οι άλλοι.......αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα....