ελληνική μουσική
    718 online   ·  210.832 μέλη

    Ο δρόμος των Χριστιανών

    mellia
    15.05.2008, 01:15

    εντάξει το περί των σκανδάλων των παπάδων ήταν όντως λίγο ξεκάρφωτο, αλλά:

    Παράθεση:

    Το μέλος xenia1972 στις 15-05-2008 στις 01:03 έγραψε...

    Επισης το τι καταλαβαινω, ποτε και γιατι κλπ, φαινεται απο το που ειμαι και το που εισαστε.


    αυτό τώρα είναι δείγμα χριστιανικού ορθόδοξου ήθους???????????????????
    Στην Καινή Διαθήκη υπάρχει και μια ιστοριούλα για έναν τελώνη και έναν φαρισαίο...

    (κρατιόμουν να μην απαντήσω αλλά δεν άντεξα!)
      

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mellia στις 15-05-2008 01:15 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mellia στις 15-05-2008 01:16 ]


    xenia1972
    15.05.2008, 04:01

    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 15-05-2008 στις 00:10 έγραψε...

    xenia1972, οι απαντήσεις σάς έχουν δοθεί, νομίζω, από τους συντονιστές.

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 08-05-2008 στις 00:38 έγραψε...

     

    Xenia 1972,  το ξεκαθάρισα όσο πιο καλά γινόταν ότι αναφερόμουν σε όλες τις πλευρές. Τώρα στο ερώτημά σου "Περιμενεις να μας προσβαλλουν και να μην μιλαμε?", μάλλον εννοείς..."περιμένεις να μας βρίζουν και να μην βρίζουμε?". Ναι αυτό περιμένω, και εάν είχες διαβάσει τους κανονισμούς θα έπρεπε να το γνωρίζεις.

    Ξαναδιαβάζοντας όμως το τόπικ βλέπω ότι στην πραγματικότητα τα πράγματα δεν έγιναν ακριβώς έτσι όπως τα λες. Τους επιθετικούς και προσβλητικούς χαρακτηρισμούς τους ξεκίνησες εσύ πάνω πάνω στην 3η σελίδα όταν απαντώντας σε μία άποψη του spirous έγραψες:
    "Ετσι λες εσυ, με το λιγο μυαλο που εχεις" (!!!) ενώ σε επόμενο ποστ του γράφεις "το επιπεδο εξυπναδας σου ειναι σε επιπεδο ψαριου" και παρακάω  "έχω καλυτερα πραγματα να κανω απο το να απανταω σε προφανως ανιδεους". Χαρακτήρισες δηλαδή τον συνομιλητή σου άμυαλο βλάκα και ανίδεο επειδή απλά είχε διαφορετική άποψη από εσένα!
    Η πολύ άσχημη απάντησή του ήρθε μετά από όλα αυτά.

    Για να τελειώνει λοιπόν αυτή η ιστορία: Όποιος θέλει να προσβάλλει με προσωπικούς χαρακτηρισμούς τους συνομιλητές του δεν έχει θέση στο Forum. Υπάρχουν κανονισμοί που όλοι τους αποδεχθήκατε όταν γίνατε μέλη.

     

     


    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 08-05-2008 στις 14:02 έγραψε...

     

    Δεν είδα κάπου να προσβάλλεται και να θίγεται η πίστη. Αν έχεις διαφορετική άποψη να παραθέσεις το συγκεκριμένο post.

     

     

    Επίσης, καλά θα κάνεις να διαβάσεις αυτό εδώ το post του Astron. Νομίζω πως όλοι μπορούμε να συζητάμε με αυτούς τους όρους.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 15-05-2008 00:11 ]



    Δεν φτανει που μας εχετε καταβρισει εξαρχης και επι πολλων θεματων ,τωρα αποφανθηκατε κιολας οτι εγω ταχα προσβαλα πρωτη. Οι "φακιρηδες" και τα ρεστα δεν ειναι προσβλητικες εκφρασεις....Τα βαλατε με λαθος ανθρωπο, ξυπνησατε τοτε που θελατε εσεις κι οχι οταν επρεπε και μου κολλήσατε και την ετικετα. Το εχετε καταντησει την φωλια του κρυφοφασιστα εδω μεσα, το εχετε παρει ειδηση?? Αλλα ειναι πλεον σαφες και παλεψατε φιλοτιμα να αποδειξετε οτι "τη λετε" επιλεκτικα μονο σε μη ομοιδεατες σας, οι υπολοιποι βγαινουν λαδι. Συντονιστες που κυνηγανε και την τελευταια λεξη........μετα μιλατε για το επιπεδο των αλλων................Αν δεν σας αρεσω να με κανετε μπαν, αλλα σαφως σας πειραζει να σας λενε την αληθεια καταμουτρα και με τον ιδιο τροπο που χρησιμοποιητε εσεις.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xenia1972 στις 15-05-2008 05:48 ]


    xenia1972
    15.05.2008, 05:11

    Παράθεση:

    Το μέλος mellia στις 15-05-2008 στις 01:15 έγραψε...

    εντάξει το περί των σκανδάλων των παπάδων ήταν όντως λίγο ξεκάρφωτο, αλλά:

    Παράθεση:

    Το μέλος xenia1972 στις 15-05-2008 στις 01:03 έγραψε...

    Επισης το τι καταλαβαινω, ποτε και γιατι κλπ, φαινεται απο το που ειμαι και το που εισαστε.


    αυτό τώρα είναι δείγμα χριστιανικού ορθόδοξου ήθους???????????????????
    Στην Καινή Διαθήκη υπάρχει και μια ιστοριούλα για έναν τελώνη και έναν φαρισαίο...

    (κρατιόμουν να μην απαντήσω αλλά δεν άντεξα!)
      

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mellia στις 15-05-2008 01:15 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mellia στις 15-05-2008 01:16 ]



    Οσο για σενα, τωρα ξυπνησες και ειδες τι γινεται εδω μεσα? συννεφο οι προσωπικες επιθεσεις, γι'αυτο να μην ανακατευεσαι και λιγα τα λογια σου για μενα. Δεν απαντησα σε σενα καταρχας, αλλα σε αλλους. Δευτερον, εγω δεν ειπα ποτε οτι ειμαι ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ χριστιανικου ηθους, ισα-ισα ειπα οτι δεν ειμαι τελεια, οποτε μην με ειρωνευεσαι. Και εχεις πολυ θρασος να με κατηγορεις για υποκρισια προσωπικα, ουτε που με ξερεις. Κι εγω εκ του ασφαλους μπορω να εξαπολυσω δριμυτατη επιθεση εναντιον σου και να πω τα χιλια μυρια χωρις να σε ξερω. Οχι και κατηγοριες για υποκρισια απο τον καθε τυχοντα εδω μεσα, και καλα θα κανεις να μαζεψεις τα λογια σου. Δεν αντεξες ε? Κοιτα τα χαλια σου καλυτερα. Η απαντηση μου δεν ηταν για ολους εδω μεσα, οποτε μην ανακατευεσαι εκει που δεν σε σπερνουν. Καλυτερα να μην βαζεις στο στομα καποιου πραγματα τα οποια δεν εχει πει, κι εγω δεν ειπα ποτε οτι ειμαι παραδειγμα. Οταν καποιος πιστευει στον Θεο δεν γινεται αυτοματα τελειος, κανεις δεν το ισχυριστηκε αυτο. Οποτε, οι ειρωνιες και οι κριτικες αλλου οπως εγραψα και προηγουμενως. Καλο ειναι να διαβαζεις καλυτερα πριν απαντησεις σε καποιον, ειδικα οταν δεν εχει απευθυνθει σε σενα.

    Και σε οσους πονταρετε στο οτι δεν θα μιλησουμε επειδη φοβομαστε οτι θα μας πειτε υποκριτες, η συζητηση εχει ξεπερασει προ πολλου τα περι χριστιανικης ηθικης και εχει γινει προσωπικη εμπαθεια απο μερικους εδω μεσα. Τα κολπακια για να μας κλεισετε το στομα αλλου. Προσωπικα, οπως ειπα παραπανω, δεν με νοιαζει τι θα με πειτε, γιατι ποτε δεν ειπα οτι ειμαι τελεια, και γιατι δεν με ενδιαφερει η γνωμη οσων δεν με ξερουν. Ειναι πολυ λιγα τα ατομα τα οποια εκτιμω και με ενδιαφερει η αποψη τους. Τα πιστευω ειναι προσωπικα και ειναι αισχροτητα και γελοιοτητα να τα χρησιμοποιητε για να κανετε προσωπικες επιθεσεις. Και για να ξεμπερδεψουμε τα πραγματα και να μην τα χρησιμοποιει ο καθενας οπως θελει, δεν μιλαω για τον Θεο εδω, μιλαω για τον εαυτο μου σε οσους μου κανουν προσωπικη επιθεση. Αφηστε λοιπον τον Θεο απ'εξω. Δεν σας συμφερει ε?

    Γραψτε λοιπον ο,τι θελετε για μενα, οσα πιο πολλα τοσο πιο καλα, και τοσο λιγοτερη σημασια θα δωσω. Εχω σημαντικοτερες ευθυνες και ακομα σημαντικοτερη δουλεια, και σοβαροτερα πραγματα να κανω με τον χρονο μου. Αυτο βεβαια δεν γινεται να το καταλαβουν ατομα χωρις ευθυνες, που μιλανε εκ του ασφαλους και δεν εχουν αγωνιστει για τιποτα. Αυτος ειναι ο πρωτος λογος για τον οποιο δεν θα απαντησω, ο δευτερος ειναι οτι ΑΠΑΞΙΩ, ο τριτος οτι μονο και μονο επειδη το λετε εσεις δεν σημαινει οτι ειναι και αληθεια. Αυτο ισχυει για συντονιστες και μη. Την αληθεια για μενα την ξερω εγω και κανενας αλλος. Οσοι λοιπον συνεχιστε να καταφερεστε εναντιον μου, την κατινια σας αποδεικνυετε και τιποτα αλλο. Δεν με απασχολει η εγκριση σας. Με εχουν εγκρινει προ πολλου πολυ καλυτερα μυαλα απο τα δικα σας. Αυτη ειναι η αληθεια λοιπον, που σιγουρα σε κομπλεξικους δεν αρεσει.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xenia1972 στις 15-05-2008 05:54 ]


    xenia1972
    15.05.2008, 05:34

    Vouliakis: το ποστ το παραθεσα λοιπον και πριν και τωρα, ποσες φορες θα το παραθεσω? μου κανει εντυπωση που βλεπεις μερικα και αλλα δεν τα βλεπεις......

    "Οι παπάδες είτε λέγονται "πατέρες" είτε  λέγονται οτιδήποτε άλλο ήταν είναι και θα είναι  ΚΑΙ πολιτική εξουσία. Δεν νομίζω πώς είναι δύσκολο να το καταλάβουμε αν σκεφτούμε τι ήταν η  εικονομαχία ή το θέμα των ταυτοτήτων. Και ας είναι όσο  "μορφωμένοι" θέλουν. Ανοιχτόμυαλοι μια φορά δεν είναι. Και να το δούμε κι αλλίώς. Τι λόγο είχε και τι λόγο έχει σήμερα ο μέσος μη "ιερωμένος" χριστιανός στη διαμόρφωση της θρησκευτικής πίστης, της της θεολογίας και της λατρείας; ΚΑΝΕΝΑ λόγο. Και γιατί; Γιατί κάποτε κάποιοι εξουσιαστές ονόματι "πατέρες"/πατριάρχες/μητροπολίτες κτλ.  εκμεταλεύτηκαν έναν αμόρφωτο λαό και έφτιαξαν "Άγιες" γραφές και "πατερικά" κείμενα δήθεν δοσμένα από το Θεό  για να μεταδόσουν από γενιά σε γενιά κληρικών τη διαφύλαξη του "αλάθητου" των λόγων τους. Ποιοί ήταν και ποιοί είναι αυτοί σήμερα που θα μας πουν ποιά είναι η "αλήθεια" και πώς "πρέπει" να ζουν οι χριστιανοί;  Γιατί δεν τολμάνε σήμερα οι "μορφωμένοι" παπάδες μας να θεσπίσουν νέα "πατερικά" κείμενα; Γιατί  πολύ απλά ο λαός ξύπνησε και δεν πιστεύει σε "πεφωτισμένους" και φακίρηδες. Θα ξεφτυλιστούν."

     

    Aυτο λοιπον με προσβαλε, εμενα κι αλλους, ασχετα απο το αν εσεις δεν "μπορειτε" να δειτε γιατι ειναι τοσο προσβλητικο. Υποδειξεις για το τι θεωρω εγω προσβλητικο δεν δεχομαι απο αλλους, οπως κι εσεις ξερετε για τον εαυτο σας τι θεωρειτε εσεις προσβλητικο. Αυτο λοιπον το "αριστουργημα" προηγηθηκε των δικων μου απαντησεων και ηταν και η αιτια για τις απαντησεις μου. Φαινεται, αν τα διαβασεις ολα. Οπως ειπα, μονο και μονο επειδη κατι λετε εσεις δεν σημαινει οτι ειναι και αληθεια επειδη ειστε συντονιστες. Το οτι ορισμενη καστα εδω μεσα βγαινει λαδι παντα δεν ειναι τυχαιο. Αυτος ειναι ο λογος που δεν θα ασχοληθω περαιτερω μαζι σας, συντονιστες η μη. Δεν ειναι ουτε γιατι με κανατε ντα-ντα, ουτε γιατι φοβηθηκα, ουτε γιατι δεν μπορω να απαντησω (εχετε δεκαδες απαντησεις μου αλλωστε). Ειπα, αν δεν σας αρεσω καντε με μπαν, αλλα διαλογους της δεκαρας μαζι σας δεν ξανακανω. ΚΑΙ ΕΠΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΔΙΝΩ. Το μονο που κανετε οταν σας απανταει κανεις ειναι να του λετε οτι δεν ειναι ετσι οπως τα λεει. Κι εγω λοιπον σας λεω οτι δεν ειναι ετσι οπως τα λετε. Το οτι δεν θα απαντησω δεν σημαινει ουτε οτι εχετε δικιο ουτε οτι συμφωνω μαζι σας. Απλα δεν μετρατε τοσο ωστε να ασχοληθω περαιτερω. Οσο για τους κανονες σας τους εφαρμοζετε οποτε θελετε, σε οποιον θελετε, και δεν ισχυουν ολοι μαζι ταυτοχρονα αλλα αυτοι που σας συμφερουν την εκαστοτε στιγμη. Οποτε παρτε τους κανονες σας και παιξτε μονοι σας. Καποιος πρεπει να σας τα πει καποτε χυμα και καταμουτρα, ακριβως οπως κανετε κι εσεις.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xenia1972 στις 15-05-2008 05:43 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xenia1972 στις 15-05-2008 05:56 ]


    xenia1972
    15.05.2008, 06:27

    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 15-05-2008 στις 00:10 έγραψε...

    xenia1972, οι απαντήσεις σάς έχουν δοθεί, νομίζω, από τους συντονιστές.

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 08-05-2008 στις 00:38 έγραψε...

     

    Xenia 1972,  το ξεκαθάρισα όσο πιο καλά γινόταν ότι αναφερόμουν σε όλες τις πλευρές. Τώρα στο ερώτημά σου "Περιμενεις να μας προσβαλλουν και να μην μιλαμε?", μάλλον εννοείς..."περιμένεις να μας βρίζουν και να μην βρίζουμε?". Ναι αυτό περιμένω, και εάν είχες διαβάσει τους κανονισμούς θα έπρεπε να το γνωρίζεις.

    Ξαναδιαβάζοντας όμως το τόπικ βλέπω ότι στην πραγματικότητα τα πράγματα δεν έγιναν ακριβώς έτσι όπως τα λες. Τους επιθετικούς και προσβλητικούς χαρακτηρισμούς τους ξεκίνησες εσύ πάνω πάνω στην 3η σελίδα όταν απαντώντας σε μία άποψη του spirous έγραψες:
    "Ετσι λες εσυ, με το λιγο μυαλο που εχεις" (!!!) ενώ σε επόμενο ποστ του γράφεις "το επιπεδο εξυπναδας σου ειναι σε επιπεδο ψαριου" και παρακάω  "έχω καλυτερα πραγματα να κανω απο το να απανταω σε προφανως ανιδεους". Χαρακτήρισες δηλαδή τον συνομιλητή σου άμυαλο βλάκα και ανίδεο επειδή απλά είχε διαφορετική άποψη από εσένα!
    Η πολύ άσχημη απάντησή του ήρθε μετά από όλα αυτά.

    Για να τελειώνει λοιπόν αυτή η ιστορία: Όποιος θέλει να προσβάλλει με προσωπικούς χαρακτηρισμούς τους συνομιλητές του δεν έχει θέση στο Forum. Υπάρχουν κανονισμοί που όλοι τους αποδεχθήκατε όταν γίνατε μέλη.

     

     


    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 08-05-2008 στις 14:02 έγραψε...

     

    Δεν είδα κάπου να προσβάλλεται και να θίγεται η πίστη. Αν έχεις διαφορετική άποψη να παραθέσεις το συγκεκριμένο post.

     

     

    Επίσης, καλά θα κάνεις να διαβάσεις αυτό εδώ το post του Astron. Νομίζω πως όλοι μπορούμε να συζητάμε με αυτούς τους όρους.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 15-05-2008 00:11 ]



    Και τελικα, για να μπουνε οντως τα πραγματα στην θεση τους, προτεινω να πατε να βρειτε τα ποστς και να κοιταξτε τι μερα και τι ωρα ειναι. Γιατι προκειμενου να βγει λαδι ο spirous , τα λετε οπως τα θελετε

    06.05.2008, 23:43 o spirous εστειλε αυτο που παρεθεσα 2 φορες ως προσβλητικο
    07.05.2008, 00:26 του απαντησα χωρις χαρακτηρισμους
    07.05.2008, 03:11 o spirous απαντησε ξανα, με περισσοτερες προσβολες

    07.05.2008, 12:24 του εστειλα την απαντηση για την οποια με κατηγορειτε. Χρησιμοποιησα λοιπον τις λεξεις "μυαλο ψαριου" και "ανιδεος". Το "αμυαλος βλακας" ηταν "συμπερασμα" του Astron, δεν χρησιμοποιησα αυτες τις λεξεις.

    Οχι μια λοιπον, αλλα δυο φορες προσβλητικη απαντηση απο τον spirous, χωρις ενδιαμεση προσβολη απο μενα. Βεβαια, αφου τα ιδια μυαλα εχετε θα μας πειτε οτι ουτε η 07.05.2008, 03:11 απαντηση του ηταν προσβλητικη. Κι ομως ηταν για πολλους, και αυτο δεν μπορειτε εσεις να το αλλαξετε. Ειχαν προηγηθει λοιπον 2 αριστουργηματα απο αυτον πριν απαντησω εγω αυτα που απαντησα. Αντε λοιπον ανοιξτε τα ματια σας. Πολυ ασχοληθηκα, και τα παραπανω δειχνουν απο μονα τους οτι "διαλεγετε" με ποιον τα βαζετε. Αυτος που το αρχισε ολο αυτο δεν εδωσε καμια επεξηγηση και δεν του εγινε καμια προσωπικη επιθεση. Μην απαντηστε πλεον, καντε με μπαν, γιατι με εχει πιασει αηδια κυριολεκτικα με σας!


    sigur
    15.05.2008, 09:29
    xa xa xa xa xa xa xa xa xa xa .....
    StavmanR
    15.05.2008, 10:43

    Vouliakis, τέτοιες "αθώες" προτάσεις, όπως αυτή που περιγράφει η Xenia του στυλ "οι παπάδες δεν έχουν επίπεδο", "οι παπάδες είναι κλειστόμυαλοι" αναδεικνύουν ρατσιστική προδιάθεση. Αυτές οι γενικεύσεις είναι καλό να αποφεύγονται σε κάθε συζήτηση ώστε να μπορούμε συζητούμε σε λογικά πλαίσια. Ελπίζω να κατανοείς το νόημα των όσων γράφω, όπως αντίστοιχα να κατανοούν και οι θρησκόληπτοι ότι ήθος, εντιμότητα, πνεύμα και αγάπη διαθέτουν και πολλοί πιστοί άλλων θρησκειών ή και άθρησκοι, ενώ ταυτόχρονα το να δηλώνεις Χριστιανός δεν σημαίνει ότι άγιασες...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 15-05-2008 10:44 ]


    mellia
    15.05.2008, 11:51

    Παράθεση:

    Το μέλος xenia1972 στις 15-05-2008 στις 05:11 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mellia στις 15-05-2008 στις 01:15 έγραψε...

    εντάξει το περί των σκανδάλων των παπάδων ήταν όντως λίγο ξεκάρφωτο, αλλά:

    Παράθεση:

    Το μέλος xenia1972 στις 15-05-2008 στις 01:03 έγραψε...

    Επισης το τι καταλαβαινω, ποτε και γιατι κλπ, φαινεται απο το που ειμαι και το που εισαστε.


    αυτό τώρα είναι δείγμα χριστιανικού ορθόδοξου ήθους???????????????????
    Στην Καινή Διαθήκη υπάρχει και μια ιστοριούλα για έναν τελώνη και έναν φαρισαίο...

    (κρατιόμουν να μην απαντήσω αλλά δεν άντεξα!)
      

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mellia στις 15-05-2008 01:15 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mellia στις 15-05-2008 01:16 ]



    Οσο για σενα, τωρα ξυπνησες και ειδες τι γινεται εδω μεσα? συννεφο οι προσωπικες επιθεσεις, γι'αυτο να μην ανακατευεσαι και λιγα τα λογια σου για μενα. Δεν απαντησα σε σενα καταρχας, αλλα σε αλλους. Δευτερον, εγω δεν ειπα ποτε οτι ειμαι ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ χριστιανικου ηθους, ισα-ισα ειπα οτι δεν ειμαι τελεια, οποτε μην με ειρωνευεσαι. Και εχεις πολυ θρασος να με κατηγορεις για υποκρισια προσωπικα, ουτε που με ξερεις. Κι εγω εκ του ασφαλους μπορω να εξαπολυσω δριμυτατη επιθεση εναντιον σου και να πω τα χιλια μυρια χωρις να σε ξερω. Οχι και κατηγοριες για υποκρισια απο τον καθε τυχοντα εδω μεσα, και καλα θα κανεις να μαζεψεις τα λογια σου. Δεν αντεξες ε? Κοιτα τα χαλια σου καλυτερα. Η απαντηση μου δεν ηταν για ολους εδω μεσα, οποτε μην ανακατευεσαι εκει που δεν σε σπερνουν. Καλυτερα να μην βαζεις στο στομα καποιου πραγματα τα οποια δεν εχει πει, κι εγω δεν ειπα ποτε οτι ειμαι παραδειγμα. Οταν καποιος πιστευει στον Θεο δεν γινεται αυτοματα τελειος, κανεις δεν το ισχυριστηκε αυτο. Οποτε, οι ειρωνιες και οι κριτικες αλλου οπως εγραψα και προηγουμενως. Καλο ειναι να διαβαζεις καλυτερα πριν απαντησεις σε καποιον, ειδικα οταν δεν εχει απευθυνθει σε σενα.

    Και σε οσους πονταρετε στο οτι δεν θα μιλησουμε επειδη φοβομαστε οτι θα μας πειτε υποκριτες, η συζητηση εχει ξεπερασει προ πολλου τα περι χριστιανικης ηθικης και εχει γινει προσωπικη εμπαθεια απο μερικους εδω μεσα. Τα κολπακια για να μας κλεισετε το στομα αλλου. Προσωπικα, οπως ειπα παραπανω, δεν με νοιαζει τι θα με πειτε, γιατι ποτε δεν ειπα οτι ειμαι τελεια, και γιατι δεν με ενδιαφερει η γνωμη οσων δεν με ξερουν. Ειναι πολυ λιγα τα ατομα τα οποια εκτιμω και με ενδιαφερει η αποψη τους. Τα πιστευω ειναι προσωπικα και ειναι αισχροτητα και γελοιοτητα να τα χρησιμοποιητε για να κανετε προσωπικες επιθεσεις. Και για να ξεμπερδεψουμε τα πραγματα και να μην τα χρησιμοποιει ο καθενας οπως θελει, δεν μιλαω για τον Θεο εδω, μιλαω για τον εαυτο μου σε οσους μου κανουν προσωπικη επιθεση. Αφηστε λοιπον τον Θεο απ'εξω. Δεν σας συμφερει ε?

    Γραψτε λοιπον ο,τι θελετε για μενα, οσα πιο πολλα τοσο πιο καλα, και τοσο λιγοτερη σημασια θα δωσω. Εχω σημαντικοτερες ευθυνες και ακομα σημαντικοτερη δουλεια, και σοβαροτερα πραγματα να κανω με τον χρονο μου. Αυτο βεβαια δεν γινεται να το καταλαβουν ατομα χωρις ευθυνες, που μιλανε εκ του ασφαλους και δεν εχουν αγωνιστει για τιποτα. Αυτος ειναι ο πρωτος λογος για τον οποιο δεν θα απαντησω, ο δευτερος ειναι οτι ΑΠΑΞΙΩ, ο τριτος οτι μονο και μονο επειδη το λετε εσεις δεν σημαινει οτι ειναι και αληθεια. Αυτο ισχυει για συντονιστες και μη. Την αληθεια για μενα την ξερω εγω και κανενας αλλος. Οσοι λοιπον συνεχιστε να καταφερεστε εναντιον μου, την κατινια σας αποδεικνυετε και τιποτα αλλο. Δεν με απασχολει η εγκριση σας. Με εχουν εγκρινει προ πολλου πολυ καλυτερα μυαλα απο τα δικα σας. Αυτη ειναι η αληθεια λοιπον, που σιγουρα σε κομπλεξικους δεν αρεσει.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xenia1972 στις 15-05-2008 05:54 ]



    ‘Οσο για σενα, τωρα ξυπνησες και ειδες τι γινεται εδω μεσα?’: Όχι είχα ξυπνήσει από προχθές αλλά δεν στο είπα μην στεναχωρεθείς!

     

    ‘συννεφο οι προσωπικες επιθεσεις, γι'αυτο να μην ανακατευεσαι και λιγα τα λογια σου για μενα . Δεν απαντησα σε σενα καταρχας, αλλα σε αλλους’:. Δεν το ήξερα πως τα φόρουμ είναι πριβέ!

     

    ‘Δευτερον, εγω δεν ειπα ποτε οτι ειμαι ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ χριστιανικου ηθους, ισα-ισα ειπα οτι δεν ειμαι τελεια, οποτε μην με ειρωνευεσαι. Και εχεις πολυ θρασος να με κατηγορεις για υποκρισια προσωπικα, ουτε που με ξερεις. Κι εγω εκ του ασφαλους μπορω να εξαπολυσω δριμυτατη επιθεση εναντιον σου και να πω τα χιλια μυρια χωρις να σε ξερω. Οχι και κατηγοριες για υποκρισια απο τον καθε τυχοντα εδω μεσα, και καλα θα κανεις να μαζεψεις τα λογια σου’.: Αυτό έλειπε να πεις κάτι τέτοιο, αλλά όταν με τέτοιο πάθος υπερασπίζεσαι τον χριστιανισμό μπες στον κόπο να το αποδείξεις κι όλας, έστω και μέσα από λίγες αράδες!!!! Αφού επιπλέον πιστεύεις τόσο στο επίπεδό σου, απόδειξέ το κι όλας! Όχι σε μένα, δεν απαιτώ τέτοια τιμή! Στον εαυτό σου κυρίως! Και για να μιλήσω στην γλώσσα σου: δεν θα μου πεις εσύ να μαζέψω τα λόγια μου…είπαμε ποιο πάνω για prive φόρουμ?

     

    ‘Δεν αντεξες ε? Κοιτα τα χαλια σου καλυτερα’: Όταν εννοείς δεν άντεξα τι εννοείς? Γιατί είμαι από χωριό και δεν κατέω πράμα!!!!! Επίσης για τους ίδιους ακριβώς λόγους θέλω να μου δείξεις και τα χάλια μου (θα σου χρωστώ ευγνωμοσύνη!!!!!!). Παίρνω μαθήματα πάντως αξιοπρέπειας και κυρίως ψυχραιμίας από εσένα! Σε ποια σχολή κάνεις την έρευνά σου? Να σε έχω στα υπόψιν άμα σε χρειαστώ μεθαύριο!

     

    ‘Η απαντηση μου δεν ηταν για ολους εδω μεσα, οποτε μην ανακατευεσαι εκει που δεν σε σπερνουν’:. Για να μην επαναλαμβάνομαι, διάβασε ποιο πάνω περί prive….

     

    ‘Καλυτερα να μην βαζεις στο στομα καποιου πραγματα τα οποια δεν εχει πει, κι εγω δεν ειπα ποτε οτι ειμαι παραδειγμα’:. Ποιος έβαλε στο στόμα σου λόγια που δεν είπες???????? Για θυμήσου λίγο ποιανού λόγια είναι τα εξής: «Επισης το τι καταλαβαινω, ποτε και γιατι κλπ, φαινεται απο το που ειμαι και το που εισαστε» (εκτός άλλων που έχεις πετάξει κατά την διάρκεια…). Για αυτό αγαπητή μου έχεις τίποτα να απαντήσεις ή θα αφορίζεις συνέχεια??????

     

    ‘Οταν καποιος πιστευει στον Θεο δεν γινεται αυτοματα τελειος, κανεις δεν το ισχυριστηκε αυτο. Οποτε, οι ειρωνιες και οι κριτικες αλλου οπως εγραψα και προηγουμενως. Καλο ειναι να διαβαζεις καλυτερα πριν απαντησεις σε καποιον, ειδικα οταν δεν εχει απευθυνθει σε σενα’: Μα γιατί επαναλαμβάνεσαι συνέχεια? Η γραφή σου δίχνει τρομερή σύγχιση και ασάφεια… στην έρευνα που κάνεις και από το υψηλό επίπεδο που βρίσκεσαι δεν το έχεις πάρει χαμπάρι ακόμα?

    …………………………….

     

    Και συνεχίζεις: ‘Εχω σημαντικοτερες ευθυνες και ακομα σημαντικοτερη δουλεια, και σοβαροτερα πραγματα να κανω με τον χρονο μου. Αυτο βεβαια δεν γινεται να το καταλαβουν ατομα χωρις ευθυνες, που μιλανε εκ του ασφαλους και δεν εχουν αγωνιστει για τιποτα. Αυτος ειναι ο πρωτος λογος για τον οποιο δεν θα απαντησω, ο δευτερος ειναι οτι ΑΠΑΞΙΩ, ο τριτος οτι μονο και μονο επειδη το λετε εσεις δεν σημαινει οτι ειναι και αληθεια. Αυτο ισχυει για συντονιστες και μη. Την αληθεια για μενα την ξερω εγω και κανενας αλλος. Οσοι λοιπον συνεχιστε να καταφερεστε εναντιον μου, την κατινια σας αποδεικνυετε και τιποτα αλλο. Δεν με απασχολει η εγκριση σας. Με εχουν εγκρινει προ πολλου πολυ καλυτερα μυαλα απο τα δικα σας. Αυτη ειναι η αληθεια λοιπον, που σιγουρα σε κομπλεξικους δεν αρεσει’: Επειδή βαριέμαι εγώ να επαναλαμβάνομαι θα στο συνοψίσω ως εξής: Ποια είσαι εσύ που ξέρεις τι κάνει ο καθένας εδώ μέσα στην ζωή του? Έχεις να πεις επί της ουσίας τίποτα ή μονίμως θα μιλάς για την σημαντική σου ζωή και τον χρόνο που δεν διαθέτεις για να απαντάς εδώ? Απόδειξέ το κοπελιά !

    Όσον αφορά την δική μου κριτική, ήταν κριτική επί της ουσίας ναι! Και όταν συζητάς να μαθαίνεις να δέχεσαι και την κριτική, πόσο μάλλον όταν με τέτοιο πάθος υπερασπίζεσαι μια πρόταση και έναν δρόμο ζωής (όπως είναι το θέμα του τόπικ) όπως είναι του χριστιανισμού! Σε προηγούμενο ποστ μου έδωσα με σαφήνεια και χωρίς προσβολές να γίνει κατανοητό ότι δεν υπερασπίζομαι κανέναν εδώ μέσα ούτε καταφέρομαι εναντίον κανενός. Στο σχόλιό μου για εσένα ανέφερα σαφώς πως δεν συμφωνώ με κάποια επιχειρήματα εδώ μέαα…

    Δεν ξύπνησα τώρα αγαπητή αλλά από κάτι ορθόδοξες πηγές μαθαίνω κι εγώ, να μην δηλώνω με πλακάτ τα πιστεύω μου ….(ναι είναι δύσκολο πολλές φορές το καταλαβαίνω)

    ΥΓ: Συγχωρείστε μας Your Highness που τολμήσαμε να σας αντιμιλήσουμε……(ΝΑΙ ΣΕ ΕΙΡΩΝΕΥΟΜΑΙ)

     


    Astron
    15.05.2008, 12:55

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 15-05-2008 στις 10:43 έγραψε...
    Vouliakis, τέτοιες "αθώες" προτάσεις, όπως αυτή που περιγράφει η Xenia του στυλ "οι παπάδες δεν έχουν επίπεδο", "οι παπάδες είναι κλειστόμυαλοι" αναδεικνύουν ρατσιστική προδιάθεση. Αυτές οι γενικεύσεις είναι καλό να αποφεύγονται σε κάθε συζήτηση ώστε να μπορούμε συζητούμε σε λογικά πλαίσια. Ελπίζω να κατανοείς το νόημα των όσων γράφω, όπως αντίστοιχα να κατανοούν και οι θρησκόληπτοι ότι ήθος, εντιμότητα, πνεύμα και αγάπη διαθέτουν και πολλοί πιστοί άλλων θρησκειών ή και άθρησκοι, ενώ ταυτόχρονα το να δηλώνεις Χριστιανός δεν σημαίνει ότι άγιασες...

    Σταύρο έχω μία απορία... Αν κάποιος πράγματι πιστεύει ότι οι παπάδες στην πλειοψηφία τους είναι κλειστόμυαλοι, πώς ακριβώς πρέπει να το πει;

    Ξένια, προφανώς οι κανονισμοί αυτού του forum δεν σου ταιριάζουν. Αλλά είσαι αναγκασμένη να τους αποδεχτείς, αφού έτσι λειτουργούμε εδώ και πέντε χρόνια.


    vouliakis
    15.05.2008, 13:03

    Αντιγράφω από το σχετικό post του Astron"

    «Επιτρέπεται η έκφραση όλων των διαφορετικών απόψεων εφόσον δεν έρχονται σε αντίθεση με τους κανονισμούς. Όποιος θεωρεί ότι τέτοιες συζητήσεις αγγίζουν θέματα πολύ ευαίσθητα για εκείνον και τον θίγουν, θα ήταν καλό να μην συνεχίσει.»

    Σεβαστείτε το και κόψτε το  παραλήρημα ή χαιρετήστε μας.

     


    StavmanR
    15.05.2008, 13:38

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 15-05-2008 στις 12:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 15-05-2008 στις 10:43 έγραψε...
    Vouliakis, τέτοιες "αθώες" προτάσεις, όπως αυτή που περιγράφει η Xenia του στυλ "οι παπάδες δεν έχουν επίπεδο", "οι παπάδες είναι κλειστόμυαλοι" αναδεικνύουν ρατσιστική προδιάθεση. Αυτές οι γενικεύσεις είναι καλό να αποφεύγονται σε κάθε συζήτηση ώστε να μπορούμε συζητούμε σε λογικά πλαίσια. Ελπίζω να κατανοείς το νόημα των όσων γράφω, όπως αντίστοιχα να κατανοούν και οι θρησκόληπτοι ότι ήθος, εντιμότητα, πνεύμα και αγάπη διαθέτουν και πολλοί πιστοί άλλων θρησκειών ή και άθρησκοι, ενώ ταυτόχρονα το να δηλώνεις Χριστιανός δεν σημαίνει ότι άγιασες...

    Σταύρο έχω μία απορία... Αν κάποιος πράγματι πιστεύει ότι οι παπάδες στην πλειοψηφία τους είναι κλειστόμυαλοι, πώς ακριβώς πρέπει να το πει;

    Ξένια, προφανώς οι κανονισμοί αυτού του forum δεν σου ταιριάζουν. Αλλά είσαι αναγκασμένη να τους αποδεχτείς, αφού έτσι λειτουργούμε εδώ και πέντε χρόνια.



    Παύλο το τί αισθάνεται και πιστεύει ο καθένας δεν αποτελεί μέρος των κανονισμών μιας κοινωνίας. Είπαμε ότι οι επιτροπές κοινωνικών φρονημάτων έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Το ΤΙ ΘΑ ΕΚΦΡΑΣΕΙ όμως δημοσίως σχετίζεται με τους κανόνες της κοινωνίας. Δεν μπορεί αν εκτοξεύουμε υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς εναντίον μιας μεγάλης κοινωνικής ομάδας που τυγχάνει εκτός των άλλων να εργάζονται σε αυτές τις θέσεις. Αν δεν καταλαβαίνεις ότι η συγκεκριμένη γενίκευση αδικεί πρώτα από όλα αυτόν που την εκφράζει και έπειτα εκείνον στον οποίο απευθύνεται, τότε δεν έχω ιδιαίτερο λόγο να επιμείνω. Αν όμως κατανοείς ότι οι υποτιμητικές γενικεύσεις έχουν ρατσιστική χροιά και προδιάθεση, τότε μπορείς να αποσύρεις τις γενικευμένες εκφράσεις και να τις αντικαταστήσεις με κάτι που να εμπίπτει στη δική σου παρατήρηση, όπως " οι παπάδες ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ είναι ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ αντίληψη κλειστόμυαλοι και αμόρφωτοι", αποφεύγοντας να κάνεις νομοτελειακό κανόνα τη δική σου (ή και κάποιας ομάδας ανθρώπων κοινή) αντίληψη. Σε εκείνη την περίπτωση η απάντηση είναι: η προσωπική σου αντίληψη είναι σεβαστή, αλλά η αλήθεια που εκφράζει ελεγχόμενη. Εκτός και αν η γενίκευση έγινε με βάση στατιστικές ψυχοπνευματικές μελέτες και δεν έχουν χαρακτήρα προσωπικής θέσης.

    Έτσι αντίστοιχα μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι " οι συντονιστές των φόρουμ στερούνται νοημοσύνης" επειδή έτυχε να παρεβρεθούν σε κάποια φορουμ που τους δημιουργήθηκε η παραπάνω αντίληψη. Αυτό αδικεί όλους σας και σας βάζει σε θέση να αποδείξετε ότι δεν είστε ελέφαντες...

     


    Astron
    15.05.2008, 13:47

    Αυτά που γράφεις σε κεφαλαία εννούνται. Δεν γίνεται κάθε φορά να γράφουμε "κατά την δική μου αντίληψη" και "σύμφωνα με τις εμπειρίες μου" κλπ  Είναι προφανές ότι αυτά που γράφει κάποιο μέλος είναι σύμφωνα με την δική του αντίληψη και τις δικές του εμπειρίες...


    RoCkLiViN2
    15.05.2008, 14:07

    Συμφωνω, αλλα νομιζω οτι αυτο που θελει να πει ο StavmanR ειναι οτι το σωστο και η αληθεια για τον καθενα ειναι κατι το υποκειμενικο και καλο θα ηταν να μην γινονται γενικευσες για να μην δημιουργουνται παρεξηγησεις.


    pastella
    15.05.2008, 20:19

    akis2001 ξέρεις τί γίνεται στα άτομα που μπαίνουν με 2 λογαριασμούς και κάνουν διάλογο με τον εαυτό τους πίσω από ένα ψευδόνυμο και υπερασπίζονται ύποπτα και απροκάλυπτα με το ένα τους ψευδώνυμο το άλλο; Ή μήπως προτιμάς το xenia1972?


    RoCkLiViN2
    15.05.2008, 20:48

    {#emotions_dlg.confused1} Τι γινεται ???


    pastella
    15.05.2008, 21:19

    Γράφτηκες σήμερα. Διαβάζω τα ποστ σου. Το πρώτο σου ποστ ήταν σ'αυτό το θέμα, το δεύτερο ήταν στο θέμα για τις New Rock Bands, όπου μου έστειλες και ΠΜ ξέροντας ότι είμαι συντονίστρια για να επέμβω. Το ποστ σου εδω ηταν εκτος τοπου και χρονου, με κάτι θεωρίες ότι να'ναι για ψυχολογία (αν ήσουν ψυχολόγος, δεν θα έλεγες τον εαυτό σου γιατρό, αν ήσουν απόφοιτος ιατρικής θα έλεγες ψυχίατρος) για να κατηγορήσεις το μέλος mellia για την επίθεση στην xenia1972. Με το που μπήκες στο ΜΗ δηλαδή, το πρώτο πράγμα που έκανες ήταν να μπεις στο συγκεκριμένο θέμα και να γράψεις κάτι εκτός θέματος; Για τον τρόπο που κύλησε η συζήτηση; Πραγματικά τόσο ανάγκη έχει η συγκάτοικος την υπεράσπισή σου;

    Είναι πραγματικά πολύ αστείο πόσα κοινά έχετε σαν συγκάτοικοι... Ίδιος τρόπος γραφής, ίδιο ύφος, κατηγορείτε τα ίδια άτομα, απαιτείτε με τον ίδιο τρόπο συγνώμη κι εξηγήσεις από άλλα άτομα, ποστάρετε μόνο στα ίδια θέματα με την συγκάτοικό σου, με το που μπήκες στο ΜΗ το πρώτο πράγμα που έκανες ήταν να υπερασπιστείς την συγκάτοικό σου σε 2 θέματα στα οποία έχει αντιπαράθεση με άλλα άτομα... Και μάλιστα χαρακτηρίζεις τα άλλα άτομα όπως ακριβώς και η συγκάτοικός σου! Πλήρης ταύτιση απόψεων.

    Δεν χρειάστηκε να δω ΙΡ για να υποψιαστώ τι γίνεται, από τα γραφόμενα το πιάνει κάποιος.

    Σε περίπτωση που κάνω λάθος, δεν θα διστάσω να ζητήσω συγνώμη. Μακάρι να κάνω λάθος.

    Αν θέλεις να συνεχίσουμε να μιλάμε, μπορούμε μέσω ΠΜ. Άσε το θέμα να είναι για το δρόμο των χριστιανών.


    -----------------
    Ιστορίες για αγρίους

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pastella στις 15-05-2008 21:20 ]


    mellia
    16.05.2008, 01:08

    @ akis2001

    Πάμε λοιπόν! Άκου να δεις xenia ή akis (όπως προτιμάς βεβαίως βεβαίως):

     «Θελω να πω οτι παρατηρω μια ταση να υποβιβαζονται ατομα τα οποια εχουν καποια μορφωση, εαν τα στοιχεια που εχουν δωσει ειναι αληθινα. Εγω ανηκω στον ιατρικο τομεα, ψυχολογια. Mellia, αν το μελος στο οποιο απαντησες εχει πραγματι αυτη τη μορφωση, νομιζεις οτι μπορεις να εμπεζεις αυτη τη μορφωση και θεση? Απο την δικη μου εμπειρια, ειναι δυσκολο να καταφερει κανεις τετοια πραγματα.»:

     Που ακριβώς είδες την τάση να υποβιβάζονται άτομα που έχουν κάποια μόρφωση-τουλάχιστον σε ‘μένα- περιμένω να μου το απαντήσεις!!! Περιμένω να μου διευκρινήσεις επίσης που εμπαίζω εγώ ακριβώς την μόρφωση την οποία πιθανώς να έχει….Το τι ακριβώς σχολιάζω και καυτηριάζω είναι απλή λογική να το καταλάβει κανείς, πόσο μάλλον ένας επιστήμονας ψυχολόγος!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Και για ποιο λόγο ξεκινάς έτσι τα λεγόμενά σου? Νομίζεις πραγματικά ότι το πρόβλημα με την xenia είναι αν έχει μόρφωση ή όχι? Εγώ πάλι από ό,τι έχω καταλάβει μάλλον εκείνη έχει κάποιο κόλλημα ιδιαίτερο με την μόρφωσή της, το επίπεδό της, το μυαλό της κτλ κτλ, πράγμα που σαν ψυχολόγος πάλι και αφού είσαστε και φίλοι θα έπρεπε να της το διευκρινήσεις λίγο και να της το αναλύσεις…οι φίλοι στην ανάγκη φαίνονται και η ανάγκη εδώ δεν ήταν να απαντήσεις σε ‘μένα…understood? Και για να έχουμε καλό ρώτημα πάλι, δεν αμφιβάλλει κανείς πως είναι δύσκολο το να σπουδάζει κανείς αλλά πραγματικά εξήγησέ μου τι σχέση έχει αυτό με την κουβέντα? Μήπως υπάρχουν συγκεκριμένες κατηγορίες ανθρώπων που εκπίπτουν από την κριτική? Εξήγησέ μου επίσης γιατί μου αναφέρεις την ιδιότητά σου! Μήπως εννοείς ότι δεν θα έπρεπε να απαντήσω και σε ‘σένα λόγω πτυχίου, bachelor, doctora κτλ? Μήπως έχεις τις ίδιες ανάγκες με την φίλη σου? (κάτι ξέρουμε κι εμείς από ψυχολογία: του βάθους, του πλάτους, του ύψους κτλ κτλ).

     «H απαντηση ομως η δικη σου θα ελεγα οτι ειναι γεματη ειρωνια, και θα ελεγα ενα κομπλεξ, που απο αυτα που διαβασα "βγαινει" κι απο αλλους. Εαν εισαι μορφωμενη, αυτο δυστυχως δεν φαινεται οταν μιλας.» :

    Ναι είναι γεμάτη ειρωνία και ακριβώς για αυτό το λόγο το ΔΗΛΩΣΑ. Τώρα για το κόμπλεξ…λες? Είσαι ψυχολόγος ε? μμμμ…..κάτσε να σκεφτώ…όταν μιλάς συνέχεια για την μόρφωσή σου, το επίπεδό σου, όταν δηλώνεις μονίμως τα προσόντα σου, όταν προσβάλλεις άτομα που δεν ξέρεις  ή προσβάλλεις γενικότερα άλλους βάσει της δικής σου ανωτερότητας, αυτό τι είναι? Σε παρακαλώ λύσε μου την απορία, θα με διευκολύνεις πολύ!!! Εάν είμαι μορφωμένη ή όχι, εκτός του ότι αποφεύγω να δηλώνω γενικώς το τι είμαι, νομίζω πως μετά από όλα αυτά δεν είσαι και πολύ ικανός να το διακρίνεις… άσε που από την στιγμή που δεν είχα εγώ διάλογο μαζί της άρα αποκλείεται να απευθυνόταν και σε μένα, δεν ετίθετο και θέμα δικού μου κόμπλεξ…αλλά βλέπεις εγώ δεν γράφω για να υποστηρίζω «φιλαράκια»…

    «Αλλα θεωρω πιο πολυ εντος θεματος να παραθεσω τα δικα σου λογια Mellia

    "Γενικότερα για το θέμα με τις θρησκείες: ΉΜΑΡΤΟΝ!!! έχουν καταντήσει όλα τα ανάλογα τόπικ μπάχαλο! Καλά θα κάνουν όσοι είναι της γραμμής "ταπεινά και σεμνά" να μιλούν αναλόγως και όσοι είναι της γραμμής "προοδευτικότητα και ξερό ψωμί" να σέβονται την άποψη του συνομιλητή ΟΠΟΙΑ και αν είναι χωρίς ειρωνίες, spam στα θέματα και μονόπλευρες παρεμβάσεις!!!!!!!!!!!

    ΑΥΤΑ!"

    και μετα την προσφατη απαντηση σου

    "ΥΓ: Συγχωρείστε μας Your Highness που τολμήσαμε να σας αντιμιλήσουμε……(ΝΑΙ ΣΕ ΕΙΡΩΝΕΥΟΜΑΙ)"

    Πρεσβευεις λοιπον την αποφυγη ειρωνιας, και μετα γινεσαι η ιδια ειρωνικη. Μηπως τελικα την παραβολη του τελωνη και του φαρισαιου πρεπει να την διαβασεις εσυ? λεω, μηπως??

     Ναι αγαπητέ πρεσβεύω να μην ειρωνευόμαστε την γνώμη των άλλων (και που στην συγκεκριμένη περίπτωση πήγαινε υπέρ της  «πλευράς» της φίλης σου), δεν πρεσβεύω όμως να υποτιμούμε  και να χλευάζουμε τον συνομιλητή μας όπως το κάνει η φιλενάδα σου και να καυχόμαστε για την ανωτερότητά μας ΕΙΔΙΚΑ όταν έχουμε βγάλει μαχαίρια για τον έρμο τον χριστιανισμό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Εκεί δεν ειρωνεύομαι αλλά ΔΑΓΚΩΝΩ και δεν δηλώνω περήφανη χριστιανή για αυτό! Με εννοείς? Μου βγαίνει πολύς θυμός κύριε ψυχολόγε μου, όχι από κόμπλεξ αλλά γιατί χρόνια πασχίζω να κατανοήσω και να νοιώσω τον χριστιανισμό και κάτι τύποι με πλακάτ και καραμούζες όλο τον αμαυρώνουν!!!!

      «Και εαν σου φαινεται οτι οι αλλοι "βγαζουν" αλαζονια, μηπως ειναι επειδη εσυ εχεις κομπλεξ για αυτα που δεν εχεις κανει στην ζωη σου? μπορει και να κανω λαθος, αλλα τα λεγομενα σου αυτο αφηνουν να φανει (χωρις να θελω να σε θιξω)»:

     Είμαι της γνώμης πως ειδικά εσύ δεν μπορείς να με θίξεις σε τίποτα. Και παρακαλώ εσένα – όπως παρακάλεσα και την φίλη σου- να έρθεις να με πληροφορήσεις για αυτά που δεν έχω κάνει στην ζωή μου (που σίγουρα είναι πολλά) μπας και κατανοήσω ακριβώς τι εννοείς. Αυτή η παρενθεσούλα πάντως με το χωρίς να θέλω να σε θίξω έχει πολύ γούστο! Εκεί στην Αγγλία βεβαίως βεβαίως περνάει αυτό το στυλάκι, έχε υπόψιν σου όμως πως το φλεγματικό το στυλάκι το ξέρω πάρα πολύ καλά και το χειρίζομαι αναλόγως! (άντε με έκανες και γέλασα).

     «Τελος, επειδη διαβασα στα γρηγορα το ποστ σου, ο καθε ανθρωπος που εχει μια αποψη δεν χρειαζεται να την αποδεικνυει εμπρακτα οταν μιλαει με καποιον. Αυτα τα πραγματα δεν αποδεικνυονται με λογια συζητησεων, αλλα με πραξεις, στην καθημερινη ζωη»:

    Αλήθεια? Λοιπόν μάλλον μπερδεύεις τα «έμπρακτα»: έμπρακτα σε μία κουβέντα σημαίνει πως με τον τρόπο που εκφράζομαι δηλώνω το ποιος είμαι. Έμπρακτα στην καθημερινότητα εκφράζομαι με πολλούς τρόπους εκτός του γραπτού λόγου. Όταν λοιπόν καυχιέσαι πως υποστηρίζεις τον χριστιανικό τρόπο ζωής και πως έχεις ένα επίπεδο άλφα-βήτα-γάμα, δεν μιλάς και δεν εκφράζεσαι όπως η xenia (εννοείται ότι βαριέμαι να παραθέσω ξανά τα λόγια της)! Είναι πολύ προκλητικό, τουλάχιστον για εμένα! Εμπάθεια τέτοιου είδους και τέτοιου βαθμού δεν είδα ούτε από τα υπόλοιπα άτομα – του αντίθετου «στρατοπέδου» αν θες -  με τα οποία διαφωνώ σε πολλά! Όμως, για να χρησιμοποιήσω μια έκφραση της αγαπημένης σου φιλενάδας, το να ξεκατινιάζεσαι έτσι και να καμώνεσαι την χριστιανή πάει πολύ!!!!!!!!!

     

    Λοιπόν αυτάααα!!!! Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο που έκανες να αναλύσεις το ψυχολογικό μου προφίλ, όμως νομίζω πως δεν θα σε προτιμήσω…άλλωστε οι «φίλοι» σου προηγούνται!!!!!

    Σου υποβάλλω τα σέβη μου my doctor!
    Μετά τιμής
    Mellia

     


    mellia
    16.05.2008, 02:22

    Ά! ξέχασα και αυτό το κομμάτι (γιατρέ μου είμαι λίγο ψυχαναγκαστική και δεν αφήνω τίποτα να πέσει κάτω, συγχωρείστε με)

     «Ισως αυτο θα επρεπε να ειναι αλλο θεμα. Το παραδειγμα με την mellia ειναι το πιο προσφατο, και υπαρχουν και αλλα. Ειναι πολλα μελη που εχουν συμπεριφερθει το ιδιο, σε αυτο το ενα θεμα που διαβασα. Το ανεφερα για να θιξω το θεμα που απο την αναγνωση εντοπισα, οτι υπαρχει η ταση να περιπαιζονται ατομα με μορφωση (αν πραγματι ειναι ετσι)» 

    Άντε ξανά-μανά με την μόρφωση! Και επιπλέον ρωτάς και αν πράγματι είναι έτσι! Αποφάσισε τουλάχιστον, μην μας μπερδεύεις κι άλλο.

     


    alexandrosrr
    25.05.2008, 21:00

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 01-05-2008 στις 00:09 έγραψε...

    Θα ήθελα να ρωτήσω τι ξέρετε περί του ποιός πρέπει να είναι ο σκοπός της ζωής ενός χριστιανού: μια ζωή που θα αποσκοπεί στη "θέωση" ή απλά μια ζωή με αγάπη για τον πλησίον του, τη φύση και τον εαυτό του;

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spirous στις 01-05-2008 00:10 ]



     

    Θα ήθελα να προσπαθήσω να δώσω μια απάντηση σε αυτό το ερώτημα μέσα από τους στίχους και τις μουσικές των μεγάλων  Νίκου Γκάτσου και  Μάνου Χατζιδάκι.Το τραγούδι έχει τίτλο" Ο τσάμικος" και ΣΥΜΠΥΚΝΩΝΕΙ ,κατά την άποψη μου,την ενότητα και τη διαχρονικότητα αξιών οι οποίες συναποτελούν την  Παράδοσή μας και μας δίνουν στέρεο στίγμα και λόγο ύπαρξης και δημιουργίας.

    Ο τσάμικος


    Μουσική/Στίχοι: Χατζιδάκις Μάνος/Γκάτσος Νίκος

    Eρμηνεία Μητσιάς Μανώλης


     

    Στα κακοτράχαλα τα βουνά
    με το σουραύλι και το ζουρνά
    Πάνω στην πέτρα την αγιασμένη
    χορεύουν τώρα τρεις ανδρειωμένοι
    Ο Νικηφόρος κι ο Διγενής
    κι ο γιος της Άννας της Κομνηνής
     
    Δική τους είναι μια φλούδα γης
    μα συ Χριστέ μου τους ευλογείς
    για να γλιτώσουν αυτή τη φλούδα
    απ’ το τσακάλι και την αρκούδα
    Δες πώς χορεύει ο Νικηταράς
    κι αηδόνι γίνεται ο ταμπουράς
     
    Από την Ήπειρο στον Μοριά
    κι απ’ το σκοτάδι στη λευτεριά
    το πανηγύρι κρατάει χρόνια
    στα μαρμαρένια του Χάρου αλώνια
    Κριτής κι αφέντης είν’ ο Θεός
    και δραγουμάνος του ο λαός

     

     

     

     


    blacksheep
    02.06.2008, 18:03

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 01-05-2008 στις 00:52 έγραψε...

    Ναι αλλά κάποιοι χριστιανοί προσπαθούν να φτάσουν στη θέωση ξεκόβοντας από τον υπόλοιπο κόσμο και αφοσιώνονται στην πίστη τους. Μήπως τελικά αυτό θέλει αυτή η θρησκεία; Να γίνουν όλοι μονάδες που απομονωθούν ο ένας από τον άλλο για να εννωθούν με το θείο;



    Αν ομως ειναι αυτος ο σκοπος τοτε πως καποιος θα αγαπησει τον πλησιον του αν την κανει με ελαφρα πηδηματακια και δεν κατσει να τον βοηθησει?Παροτι δεν πιστευω δε θυμαμε ο χριστος να ειχε αραξει σε καποια σπηλια και να εκανε μονο προσευχες....