ελληνική μουσική
    857 online   ·  210.851 μέλη

    Ο δρόμος των Χριστιανών

    Orfeus
    08.05.2008, 13:32

    RoCkLiViN2: Και βέβαια είναι δικαίωμά σου να απαντήσεις, αλλά δεν θα γράφω όλη την ώρα τα ίδια πράγματα. Το τι κάνουν οι παπάδες, είναι άλλο θέμα και δεν έχει να κάνει ούτε και προσβάλλει κανενός τα πιστεύω. Αυτό λέω. Δεν μπορείς να το καταλάβεις;


    RoCkLiViN2
    08.05.2008, 13:45

    Μια χαρα καταλαβαινω. Εσυ μαλλον δεν καταλαβαινεις. Μονο για τους παπαδες γραψανε ?? Ημαρτον. Απο μενα η συζητηση θεωρειται ληξασα.


    Orfeus
    08.05.2008, 14:02

    Δεν είδα κάπου να προσβάλλεται και να θίγεται η πίστη. Αν έχεις διαφορετική άποψη να παραθέσεις το συγκεκριμένο post.

     


    RoCkLiViN2
    08.05.2008, 14:10

    Ειπα, η συζητηση απο μενα θεωρειται ληξασα.


    ilias-nekt
    08.05.2008, 23:57

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 01-05-2008 στις 10:56 έγραψε...

    Επειδη αναφερθηκε το θεμα της απομονωσης.

    Κατα πασα πιθανοτητα πρεπει να ειναι αναφορα στο μοναχισμο, που αποτελει επιλογη ορισμενων ανθρωπων να αποκοπουν απο τα κοινα και να βυθιστουν σε μια βαθυτερη αναζητηση του Χριστιανισμου μεσα τους.

    Καταρχας πρεπει να ειναι γνωστο πως οι πνευματικες μαχες που δινουν οι μοναχοι απεναντι σε σαρκικες και πνευματικες σκεψεις ειναι παρα πολυ μεγαλυτερη απο τη δικη μας μαχη. Γιατι, για οποιον πιστευει προφανως, τα δαιμονια αναζητουν παντα το πιο "καθαρο σπιτι" ( ψυχη δηλαδη ) για να κατοικησουν μεσα. Εξαλλου, ειναι γνωστο πως στο Αγ.Ορος υπαρχουν τα περισσοτερα δαιμονια, τα οποια βρισκονται σε μια συνεχομενη μαχη με τους μοναχους. Προτεινω ανεπιφυλακτα για οποιον ενδιαφερεται να προμηθευτει καποιο απο τα Μεγαλα Γεροντικα, που περιεχει ιστοριες για τη μαχη των μοναχων και τη ζωη τους γενικα.

    Ολες οι θρησκειες εχουν ενα "ταγμα" ή μια "ταξη" που ειναι πιο πνευματικη σε σχεση με το μεσο ορο του πιστου. Ο ορθοδοξος μοναχισμος ειναι ακριβως αυτο το πραγμα. Περα απο την προσευχη ( η οποια αποτελει το 1/3 της ημερας ενος μοναχου ), ο μοναχος εκτελει και καποιες εργασιες ( για τη  μονη/εργοχειρο που και αυτο αποτελει το αλλο 1/3 της ημερας του ), ενω πολλοι αφοσιωνονται στη μελετη των αρχαιων κειμενων που εχουν στις μονες ( αναφερομαι αποκλειστικα στο Αγ.Ορος ). Επισης, οι μοναχοι προσευχονται οχι μονο για τους εαυτους τους ( που φροντιζουν να απαξιωνουν καθημερινα, λογω της ταπεινοτητας που πρεπει να εχουν ) αλλα και για ολο τον κοσμο. Και για οσους πιστευουν στην Ορθοδοξη Χριστιανικη πιστη, αυτη η προσευχη εχει μεγαλη σημασια.

    Παρολο που οι περισσοτεροι εχουμε τους μοναχους ως αποκομμενους ανθρωπους απο την κοινωνικη ζωη, πρεπει να θυμισω πως σε δυσκολους καιρους ( Τουρκοκρατια, Γερμανικη Κατοχη, κλπ ) οι μοναχοι διατηρησαν τη πιστη και την ελπιδα στο λαο, ενω δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις που μοναχοι στον 20ο αιωνα πραγματοποιησαν θαυματα ( Παϊσιος, Πορφυριος ).

    Περα απο ολα αυτα, ο σκοπος ενος Χριστιανου ειναι ενας και μοναδικος.

    Να διατηρησει καθαρη τη ψυχη του ( σε μια κοινωνια που ειναι πρακτικα αδυνατον να το καταφερεις ), να αγαπαει το πλησιον του ( πραγμα το οποιο διδασκουν και αλλες θρησκειες και αποτελει μια ουτοπικη κοινωνια εαν το καλοσκεφτουμε ) και να πολεμαει ( πνευματικα ) για τη διατηρηση της πιστης του μεσα του. Πολεμοι που εγιναν με προσχημα τον Χριστιανισμο δεν αποτελουν μερος της ιδεολογιας του. Ουτε και τα βασανιστηρια και οι καταστροφες που διαπραχθηκαν σε διαφορες ιστορικες στιγμες ( ξεκινωντας απο τον Μ.Θεοδοσιο και καταληγοντας στους Ιεροεξεταστες ). Και αυτο πρεπει να γινει κατανοητο, για οποιον ενδιαφερεται πραγματικα να μελετησει τον Χριστιανισμο σαν θρησκεια και οχι την Εκκλησια σαν σωμα.

     



    {#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}


    ilias-nekt
    09.05.2008, 00:13

    Παράθεση:

    Το μέλος neerie στις 05-05-2008 στις 20:10 έγραψε...

    Φίλε μου αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι να μάθεις για την πορεία ενός μοναχού, γιατί αποφασίζει να γίνει μοναχός και πως φτάνει σε μια φάση να κάνει αυτά τα περίεργα που λες δεν έχεις παρά να διαβάσεις το βίο (με μαρτυρίες ανθρώπων που τους γνώρισαν) του γέροντα Πορφύριου, γέροντα Παϊσιου, του Εφραίμ του Κατουνακιώτη, του αγίου Σεραφείμ του Σάρωφ, απλά για να αναφέρω 3-4.

    Ο σκοπός της ζωής είναι η θέωση, να φτάσει όσο πιο κοντά γίνεται στο Θεό. Για το σκοπό αυτό υπάρχουν διάφοροι τρόποι/δρόμοι, είτε ζώντας κάποιος μέσα στον κόσμο, είτε να αφοσιωθεί στο Θεό. Και οι δύο δρόμοι προϋποθέτουν αγάπη και (διάθεση για) θυσία για τον συνάνθρωπο.

    Ο άνθρωπος που ζει στον κόσμο μπορεί να φτιάξει οικογένεια, να μεγαλώσει παιδιά πάντα με αγάπη και διάθεση αυτοθυσίας. Ο μοναχός ή ο ερημίτης αφιερώνεται στο Θεό, κόβει το δικό του θέλημα, αυτοπειθαρχείται, αν ζει σε μοναστήρι κάνει υπακοή στο Γέροντα και τους άλλους μοναχούς, προσεύχεται για όλο τον κόσμο και βοηθά όποιους καταφεύγουν εκεί, κάνει διάφορες εργασίες για να προσφέρει στο μοναστήρι και όχι μόνο (αγιογραφία, καλλιέργειες, εργόχειρα, αγαθοεργίες). Αν είναι τώρα ερημίτης τότε προσεύχεται νυχθημερών και κόβει το δικό του θέλημα, κάνει νηστεία, αγρυπνία, προσευχή.

    Ο πόλεμος που δέχεται ο χριστιανός οπουδήποτε και  να ζει είναι μεγάλος, και παίρνει άλλη μορφή, αναλόγως. Στον κόσμο έχει τη μορφή της βιοπάλης, της ανέχειας του διπλανού κλπ, ο μοναχός έχει όμως να παλέψει με τον εαυτό του, κι αυτό είναι ακόμα δυσκολότερο αν αναλογιστούμε πόσο δύσκολο είναι να μένει κανείς μόνος του, να περνά χρόνο με τον εαυτό του και μόνο, να κάνει εσωτερικό διάλογο και μόνο, να παλεύει με τα πάθη και τις αδυναμίες του, χωρίς ιδιαίτερη ανθρώπινη συμπαράσταση... Αυτό είναι πολύ πολύ δύσκολο άμα το σκεφτείς, εμείς πολλές φορές δεν αντέχουμε ούτε μια ώρα μόνοι μας!

    Όσο για τα υπερφυσικά που γίνονται, αυτά έχουν να κάνουν με το επίπεδο πνευματικότητας στο οποίο φτάνει κανείς με τη βοήθεια του Θεού πάντα, είτε αυτός είναι μοναχός είτε ζει μέσα στον κόσμο. Δεν τα κάνει από μόνος του, ο Θεός τον ευλογεί με αυτό το χάρισμα (το προορατικό χάρισμα, ή το χάρισμα να θεραπεύει π.χ.) ακριβώς διότι προσπάθησε με όλη του την αγάπη και δύναμη να Τον φτάσει κι ο Θεός του δίνει τη χάρη Του.

    Καλύτερα όμως να διαβάσεις κάποιο βιβλίο σχετικό, κάποιο βίο όπως σου είπα αν θέλεις, για να δεις το σκοπό της ζωής του χριστιανού.

     

     

     

    -----------------

    -----------------
    να με θυμάσαι όταν ξυπνάς, στην προσευχή σου, σε ότι ωραίο αγαπάς, στην ύπαρξή σου...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : neerie στις 05-05-2008 20:13 ]



    {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.thumbup}


    jethroomi
    09.05.2008, 00:45

    Διαβαστε ρε παιδια  το 'μ.Χ.' του Β.Αλεξακη. Ειμαι σιγουρος οτι μετα θα συζηταμε σε αλλη βαση.

    Δεν κανω διαφημηση, δανειστητε το.


    -----------------
    Τα κουρελια τραγουδανε ακομα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jethroomi στις 09-05-2008 00:51 ]


    okanenas
    09.05.2008, 14:13

    Δηλαδή σε τι άλλη βάση θα συζητήσουμε {#emotions_dlg.confused1}

     

     


    kant79
    11.05.2008, 22:33

    Καλησπερα!

     

    Η γνωμη μου για το θεμα ειναι πως ο δρομος του Χριστιανου βρισκεται ξεκαθαρα στην Βίβλο και ιδιαίτερα στη Καινη Διαθήκη!

    Λεμε οτι ειμαστε χριστιανοι αλλα συνηθως δεν ξερουμε καν τι λεει το βιβλιο του χριστιανισμου - η Καινη Διαθηκη. Αν παντως η σωτηρια της ψυχης μας γινεται με καλες πραξεις, αγαπη προς τους αλλους και καλα έργα κλπ κλπ κλπ, τοτε δεν ξερω ποιος θα μπορουσε να σωθει. Τοτε ισως να μην υπηρχε λογος να γινει η σταυρικη θυσια του Χριστου...εφοσον θα μπορουσαμε να σωθουμε με δικες μας δυναμεις.

    Αντιθετα πιστευω πως οι καλες πραξεις και η αγαπη για τους αλλους ειναι απόρροια του τι εχει κανει ο Θεος για τον ανθρωπο και αποτελεσμα της προσωπικης σχεσης που εχει καποιος ανθρωπος με το Θεο.

    Παντως συστηνω ανεπιφυλακτα να διαβασετε τη Καινη Διαθηκη - απιστευτο βιβλιο - εστω και απο φιλολογικη και λογοτεχνικη αποψη...

    Γεια χαρα...


    absurdus_delirium
    12.05.2008, 19:59

    Παράθεση:

    Το μέλος xigiorge στις 12-05-2008 στις 19:04 έγραψε...

    Σας παρακαλώ να μην διαπληκτίζεστε με θρησκευτικά θέματα αφού ΟΛΟΙ εμπεριέχουν το στοιχείο της πίστης που σε πολλές περιπτώσεις είναι κλονισμένη. Αφήστε αυτούς που πιστεύουν στην πίστη τους και αυτούς που λένε ότι δεν πιστεύουν να διατηρήσουν τα πιστεύω τους. Είναι κρίμα να χαλάτε τις καρδιές για θρησκειολογικές διαμάχες δημιουργώντας μια μιαρότητα που ονομάζεται θρησκευτικός φανατισμός ή αντιθρησκευτισμός.

    Στην Χριστιανοσύνη οι διαπληκτισμοί είναι ΑΠΟΥΣΙΑ ΑΓΑΠΗΣ στην ΑΓΑΠΗ που δίδαξε ο Κύριος Ιησούς Χριστός.

    Ευχαριστώ για την τιμή που μου κάνατε να με δεχθείτε ανάμεσά σας.

    Καλώς επέστρεψες, gexrag! Και θα συμφωνήσω με αυτό το κομμάτι των λόγων σου! Ωστόσο, άνθρωποι είμαστε - θα έπρεπε να είμαστε ικανοί να συζητήσουμε άθεοι και ένθεοι και αγνωστικιστές και μυστικιστές χωρίς να γινόμαστε μπουχός..{#emotions_dlg.confused1}


    kant79
    13.05.2008, 00:04

    Φιλε xigiorge διαφωνω στα εξης...

    Στο γεγονος οτι πιστευουμε τελικα πως η σωτηρια ειναι κατι που κατακταμε με τις δικες μας πραξεις και τη δικη μας προσπαθεια... Ομως στη Καινη Διαθηκη αναφερεται οτι ειμαστε σωσμενοι κατα χάριν και όχι απο ανθρώπινα εργα, ωστε να μην μπορεί κανεις να καυχηθεί (Εφεσίους 2, εδάφια 8-9)!!! Αρα σωζόμαστε δια μεσου της πίστης στο πρόσωπο του Ιησου Χριστού που φυσικα συνοδεύεται με τη μετάνοια. Η μετάνοια δεν σημαίνει αναμαρτησία αλλά σημαίνει θέληση να κάνουμε το καλό - και όποτε "πέφτουμε" σε λάθη έχουμε την ικανότητα να μετανοουμε - αυτό ειναι ζωή μετανοίας....

    Τέλος είμαι πολύ επιφυλακτικός στα λόγια ανθρώπων (όπως ανέφερες για καποιον τον οποίο δεν γνωρίζω και όντως μπορεί να είναι φωτισμένος χριστιανός) αλλά στηρίζομαι μόνο σε αλήθειες της Βίβλου.

     

    Ευχαριστώ πολύ - καλό βράδυ σε όλους...

     

     


    jethroomi
    13.05.2008, 02:38

    Ελευθερια, ισοτητα, αδερφοτητα. 1889 μΧ

    Η φαντασια στην εξουσια. 1968 μΧ

    Ψωμι, Παιδεια,  Ελευθερια. 1973  μΧ

    Ολα τα αλλα υπαρχουν μονο για να 'θολωνουν τα νερα'

     


    absurdus_delirium
    13.05.2008, 14:06

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 13-05-2008 στις 02:38 έγραψε...

    Ελευθερια, ισοτητα, αδερφοτητα. 1889 μΧ

    Η φαντασια στην εξουσια. 1968 μΧ

    Ψωμι, Παιδεια, Ελευθερια. 1973 μΧ

    Ολα τα αλλα υπαρχουν μονο για να 'θολωνουν τα νερα'


     

    {#emotions_dlg.huh} Αχέμ.. Ελευθερια, ισοτητα, αδερφοτητα. 1789 μΧ{#emotions_dlg.whistling}


    okanenas
    13.05.2008, 16:36

    «Δυστυχώς Επτωχεύσαμεν!».1893 μ.χ. {#emotions_dlg.whistling}


    xenia1972
    14.05.2008, 23:41

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 08-05-2008 στις 11:06 έγραψε...

    Εγω τωρα, γιατι χαρακτηριστηκα ραγιας της πιστης? {#emotions_dlg.confused1} Επειδη πολυ ευγενικα ειπα "καλο ειναι να μελετησεις απο μονος σου την ιστορια και τη φιλοσοφια του Χριστιανισμου ( στις μαυρες και στις καλες του μερες )";

    Συγνωμη, αλλα νομιζω πως δικαιουμαι μια συγνωμη, γιατι ουτε προσεβαλα την αποψη του Spirous, καταδικαζοντας την de facto, ουτε προσεβαλα τον ιδιο τον Spirous και δεν νομιζω πως δικαιουμαι μια τετοια απαντηση ( που τελικα δεν μου εδωσε και ποτε, αλλα μεσα σε αυτο το χαμο, αντε να βρεις ακρη ).

    Το θεμα το δημιουργησε ο Spirous, αλλα ο ιδιος φροντισε να αποδειξει πως η δημιουργια του ηταν μονο μια "βιτρινα" για να χλευασει και να υποβιβασει τις αποψεις αυτων που πιστευουν στον Χριστιανισμο.

    Εαν καναμε κατι τοσο κακο, τι να πω...Εγω θα συνεχισω να πιστευω ακομα και μετα το χαρακτηρισμο μου ως "ραγια". Ισως αυτο ειναι το πιο σημαντικο στοιχειο του Χριστιανισμου. Οτι ειναι τοσο ισχυρη η φιλοσοφια και η βαση του, που δεν εχει κανεναν αναγκη..Ουτε χλευαστη, ουτε ειρωνα!

    Αλλα τη συγνωμη θα την ηθελα... ( οπως και για την εκφραση Παπαδαριο που χρησιμοποιησε ο Spirous, και που αντιστοιχη κουβεντα δεν εχω ξανακουσει  ).



    Και ουτε προκειται να σου πει κανεις συγνωμη, γιατι οντως το θεμα ηταν βιτρινα. Να προσθεσω και το αρχικο "φακιρηδες", στο "ραγιαδες" και στο "παπαδαριο". Κατα τα αλλα ο spirous που πρωτος χρησιμοποιησε προσβλητικες εκφρασεις βγηκε και λαδι απο πανω και εχουμε βρεθει ολοι οι υπολοιποι υπολογοι.

    Και να πουμε οτι το θεμα δεν ηταν τα σκανδαλα των παπαδων, για μερικους που δεν υπεκφευγουν κιολας.

     


    xenia1972
    14.05.2008, 23:53

    Για διαφορους που ειπανε διαφορα εν απουσια μου - ΑΠΑΞΙΩ.

    Για καποιους αλλους που πετανε κριτικες γυρω-γυρω - το θεμα ηταν ο δρομος οσων πιστευουν και απαντησαμε σ'αυτο. Το να παιρνετε τις απαντησεις του καθενος και να του λετε οτι δεν κανει το ενα και δεν κανει το αλλο απο αυτα που γραφει, ειναι το λιγοτερο γελοιο. Δεν ειπαμε οτι ειμαστε τελειοι, οποτε κριτικη καλυτερα να κανετε στον εαυτο σας πρωτα.

    Κι επειδη εγω δεν ειμαι ακομα φοιτητρια, ουτε μεγιστανας και πληρωνομαι για το μυαλο μου, κι επειδη εχω πραγματικη δουλεια με πραγματικες ευθυνες, κι εκει μετραει ποιος στεκει καλα και στα δικα του ποδια, σε οσους γραψουν κι αλλα και δεν παρουν απαντηση - Γραψτε ο,τι θελετε. Ο χρονος μου ειναι πολυτιμοτατος και διαλεγω να τον καταναλωσω σε πολυ λιγα θεματα, κι οχι στον καθενα.

    Επισης , μην μου ζητησετε επεξηγησεις γι'αυτα που λεω, οπως την προηγουμενη φορα, ο καθενας μπορει να καταλαβει ο,τι θελει.

     


    vouliakis
    15.05.2008, 00:10

    xenia1972, οι απαντήσεις σάς έχουν δοθεί, νομίζω, από τους συντονιστές.

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 08-05-2008 στις 00:38 έγραψε...

     

    Xenia 1972,  το ξεκαθάρισα όσο πιο καλά γινόταν ότι αναφερόμουν σε όλες τις πλευρές. Τώρα στο ερώτημά σου "Περιμενεις να μας προσβαλλουν και να μην μιλαμε?", μάλλον εννοείς..."περιμένεις να μας βρίζουν και να μην βρίζουμε?". Ναι αυτό περιμένω, και εάν είχες διαβάσει τους κανονισμούς θα έπρεπε να το γνωρίζεις.

    Ξαναδιαβάζοντας όμως το τόπικ βλέπω ότι στην πραγματικότητα τα πράγματα δεν έγιναν ακριβώς έτσι όπως τα λες. Τους επιθετικούς και προσβλητικούς χαρακτηρισμούς τους ξεκίνησες εσύ πάνω πάνω στην 3η σελίδα όταν απαντώντας σε μία άποψη του spirous έγραψες:
    "Ετσι λες εσυ, με το λιγο μυαλο που εχεις" (!!!) ενώ σε επόμενο ποστ του γράφεις "το επιπεδο εξυπναδας σου ειναι σε επιπεδο ψαριου" και παρακάω  "έχω καλυτερα πραγματα να κανω απο το να απανταω σε προφανως ανιδεους". Χαρακτήρισες δηλαδή τον συνομιλητή σου άμυαλο βλάκα και ανίδεο επειδή απλά είχε διαφορετική άποψη από εσένα!
    Η πολύ άσχημη απάντησή του ήρθε μετά από όλα αυτά.

    Για να τελειώνει λοιπόν αυτή η ιστορία: Όποιος θέλει να προσβάλλει με προσωπικούς χαρακτηρισμούς τους συνομιλητές του δεν έχει θέση στο Forum. Υπάρχουν κανονισμοί που όλοι τους αποδεχθήκατε όταν γίνατε μέλη.

     

     


    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 08-05-2008 στις 14:02 έγραψε...

     

    Δεν είδα κάπου να προσβάλλεται και να θίγεται η πίστη. Αν έχεις διαφορετική άποψη να παραθέσεις το συγκεκριμένο post.

     

     

    Επίσης, καλά θα κάνεις να διαβάσεις αυτό εδώ το post του Astron. Νομίζω πως όλοι μπορούμε να συζητάμε με αυτούς τους όρους.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 15-05-2008 00:11 ]


    Orfeus
    15.05.2008, 00:19

    Παράθεση:

    Το μέλος xenia1972 στις 14-05-2008 στις 23:41 έγραψε...

    Και να πουμε οτι το θεμα δεν ηταν τα σκανδαλα των παπαδων, για μερικους που δεν υπεκφευγουν κιολας.

    Το θέμα είναι να καταλαβαίνεις τι γράφουμε, πότε το γράφουμε και γιατί το γράφουμε.

    Παράθεση:

    Το μέλος xenia1972 στις 14-05-2008 στις 23:53 έγραψε...

    Ο χρονος μου ειναι πολυτιμοτατος και διαλεγω να τον καταναλωσω σε πολυ λιγα θεματα, κι οχι στον καθενα.

    Το ίδιο πολύτιμος είναι και ο δικός μου χρόνος. Και ναι, απαντήσεις έχεις πάρει!!!

     


    xenia1972
    15.05.2008, 01:03

    Το τι ειναι καλα να κανω δεν ειναι σε θεση κανενας σας να μου το πει εδω μεσα.

    Επισης το τι καταλαβαινω, ποτε και γιατι κλπ, φαινεται απο το που ειμαι και το που εισαστε.

    Απαντησεις εχετε παρει και σεις μπολικες, στις οποιες δεν ειστε και ικανοι να απαντησετε ικανοποιητικα. Αυτη ειναι η αληθεια τελικα, σας αρεσει δεν σας αρεσει.

    Αντε καληνυχτα και βρειτε καμια καλυτερη δουλεια να κανετε.


    StavmanR
    15.05.2008, 01:06

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 01-05-2008 στις 00:09 έγραψε...

    Θα ήθελα να ρωτήσω τι ξέρετε περί του ποιός πρέπει να είναι ο σκοπός της ζωής ενός χριστιανού: μια ζωή που θα αποσκοπεί στη "θέωση" ή απλά μια ζωή με αγάπη για τον πλησίον του, τη φύση και τον εαυτό του;

     

    Από όσα έχω καταλάβει σχετικά με τη Χριστιανική πίστη, δηλαδή ο τρόπος που την αντιλαμβάνομαι είναι:

    - Ο σκοπός του ανθρώπου είναι η Αγάπη

    - ο δρόμος προς την αγάπη είναι η Ταπείνωση

     

    Οι έννοιες της Αγάπης και της Ταπείνωσης δεν ανταποκρίνονται-εκφράζονται επ' ακριβώς στο σύγχρονο εννοιολογικό λεξιλόγιο. Έτσι, ως αγάπη μπορεί σήμερα απλώς να αναφερθεί ένα ερωτικό φλερτ, ο πόθος του να καβαλήσει κανείς μία μοτοσυκλέτα ή και η έξαψη που προσφέρει ένας ποδοσφαιρικός αγώνας. Αντίστοιχα, φτάσαμε να δεχόμαστε ως ταπείνωση την έκφραση ήττας ή υποδουλώσεως προς τον συνάνθρωπό μας.

    Οι έννοιες όμως στο Χριστιανισμό είναι σχεδόν πλήρως αντεστραμμένες από την παραπάνω προσέγγιση. Αγάπη δεν νοείται η καρτερία της αποδοχής αλλά η δοτικότητα. Αντίστοιχα ταπείνωση δεν είναι απλώς να γυρίζεις το μάγουλο όταν κάποιος σε χτυπά, αλλά να κατανοήσεις τη φύση της βίαιης συμπεριφοράς... Με άλλα λόγια να ανακαλύψεις τη φύση σου και να συμφιλιωθείς με αυτήν. Μόνο τότε θα καταλάβεις ότι η βία πολλαπλασιάζεται στον κοινωνικό σου περίγυρο με γεωμετρικούς ρυθμούς εξαιτίας του πάθους για ανταπόδοση.

    Μπορεί κανείς να εφαρμόσει ολόκληρες φιλοσοφικές αναλύσεις και κοσμοθεωρίες προσπαθώντας να κατανοήσει τις έννοιες που περιγράφονται στο Χριστιανισμό. Όμως, οι έννοιες πάντα θα πνίγονται στα ρηχά νερά της μονοσήμαντης αντίληψης των λεκτικών αποδόσεων, και της λογικόφοβης πεμπταισθητικής εμπειριοκρατικής προσέγγισης της ζωής.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 15-05-2008 01:11 ]