ελληνική μουσική
    599 online   ·  210.830 μέλη

    Ο δρόμος των Χριστιανών

    oulion
    03.05.2008, 18:55

    Παράθεση:

    Το μέλος georgianoua στις 03-05-2008 στις 09:52 έγραψε...

    Όσοι ζουν μέσα στην κοινωνία και δεν φέυγουν προς το μοναχισμό περνάνε ακόμη περισσότερα. Είναι ακόμη πιο δύσκολος ο αγώνας τους. Διότι ο μοναχός ή κάποιος άλλος θα έχει ως μέγιστο πειρασμό τη σκέψη. Ενώ κάποιος που συναναστρέφεται με τους ανθρώπους έχει όχι μόνο τις σκέψεις αλλά και μεγάλο πειρασμό στην όραση και στη γλώσσα (κατακριση για το τι κάνει ο ένας και ο άλλος )



    Ο δρόμος είναι ένας! Απλώς οι μοναχοί πηγαίνουν σε ευθεία και οι έγγαμοι από στροφές...(Ο νοών νοείτω...)


    xenia1972
    04.05.2008, 01:30

    Με την διαφορα οτι οσοι ζουν μεσα στον κοσμο δεν παλευουν να φτασουν στο σημειο εσωτερικης καθαροτητας στο οποιο παλευουν να φτασουν οι μοναχοι....Επισης, μην το λες, οι μοναχοι δοκιμαζονται σκληροτερα απο τους δαιμονες, παρα εμεις, γιατι ειναι σπουδαιοτερο για το κακο να "πειραξει" μια αγνη ψυχη, παρα μια που δεν ειναι και τοσο καθαρη....

    Παράθεση:

    Το μέλος georgianoua στις 03-05-2008 στις 09:52 έγραψε...

    Όσοι ζουν μέσα στην κοινωνία και δεν φέυγουν προς το μοναχισμό περνάνε ακόμη περισσότερα. Είναι ακόμη πιο δύσκολος ο αγώνας τους. Διότι ο μοναχός ή κάποιος άλλος θα έχει ως μέγιστο πειρασμό τη σκέψη. Ενώ κάποιος που συναναστρέφεται με τους ανθρώπους έχει όχι μόνο τις σκέψεις αλλά και μεγάλο πειρασμό στην όραση και στη γλώσσα (κατακριση για το τι κάνει ο ένας και ο άλλος )



     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xenia1972 στις 04-05-2008 01:31 ]


    jethroomi
    04.05.2008, 02:25

    Ρε παιδια απ' την αρχη εγραψα οτι αντιλαμβανομαι τον χριστιανισμο ως Αγαπη, Ισοτητα,Αδελφοτητα.

    Η Γαλλικη Επανασταση εγινε πριν 200 χρονια και πρόσθεσε και την εννοια Ελευθερια . Μαλλον ειμαι οπισθοδρομικος.

    Μαλλον το μικρο μου μυαλο δεν μπορει να συλλαβει τα περι Θεωσεων, Μοναχισμων, Καθαροτητας, Απαρνησεων κλπ που εγραψαν οι πατερες κι οχι ο Ιησους.

    Τελικα με ολα αυτα που γραφετε πειθομαι ολοενα και περισσοτερο οτι ειμαι ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΑΘΕΟΣ.

    Εσεις ψαξτε να βρητε τις αρχες σας. Εγω τις εχω και τις τηρω.

    Φιλιά.


    xenia1972
    04.05.2008, 02:39

    Αυτα που εγραψες σε ποιον ακριβως τα απευθυνεις? Και εμεις εχουμε τις αρχες μας και τις τηρουμε....Δεν καταλαβαινω τι ακριβως θες να πεις.

    Η καθαροτητα και η αυταπαρνηση ειναι πραγματα για τα οποια ο Χριστος μπορει να μην εγραψε (οπως δεν εγραψε και για τιποτε αλλο), τα εκανε ομως πραξη με την ζωη Του. Παραδειγμα οι 40 ημερες στην ερημο αντιμετωπος με πειρασμους, η Σταυρωση κλπ. Με την ζωη Του "εγραψε". Και αν οι αποστολοι και ευαγγελιστες δεν τα κατεγραφαν, δεν θα τα ξεραμε.

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 04-05-2008 στις 02:25 έγραψε...

    Ρε παιδια απ' την αρχη εγραψα οτι αντιλαμβανομαι τον χριστιανισμο ως Αγαπη, Ισοτητα,Αδελφοτητα.

    Η Γαλλικη Επανασταση εγινε πριν 200 χρονια και πρόσθεσε και την εννοια Ελευθερια . Μαλλον ειμαι οπισθοδρομικος.

    Μαλλον το μικρο μου μυαλο δεν μπορει να συλλαβει τα περι Θεωσεων, Μοναχισμων, Καθαροτητας, Απαρνησεων κλπ που εγραψαν οι πατερες κι οχι ο Ιησους.

    Τελικα με ολα αυτα που γραφετε πειθομαι ολοενα και περισσοτερο οτι ειμαι ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΑΘΕΟΣ.

    Εσεις ψαξτε να βρητε τις αρχες σας. Εγω τις εχω και τις τηρω.

    Φιλιά.




    jethroomi
    04.05.2008, 02:54

    Εξηγησε μου σε παρακαλω τι σημαινει καθαροτητα και αυταπαρνηση.

    Δεν εκανα κακο σε κανεναν, απο τι να καθαρθω και τι να απαρνηθω;

    ΘΕΛΩ ΑΓΑΠΗ, ΙΣΟΤΗΤΑ, ΑΔΕΡΦΟΣΥΝΗ. Εσυ τι αλλο θελεις;


    oulion
    04.05.2008, 11:24

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 04-05-2008 στις 02:54 έγραψε...

    Εξηγησε μου σε παρακαλω τι σημαινει καθαροτητα και αυταπαρνηση.

    Δεν εκανα κακο σε κανεναν, απο τι να καθαρθω και τι να απαρνηθω;

    ΘΕΛΩ ΑΓΑΠΗ, ΙΣΟΤΗΤΑ, ΑΔΕΡΦΟΣΥΝΗ. Εσυ τι αλλο θελεις;



     

    Α! ΘΕΛΕΙΣ ΑΓΑΠΗ, ΙΣΟΤΗΤΑ, ΑΔΕΡΦΟΣΥΝΗ! Πιστεύω ότι όλ' αυτά τα θέλεις στο όνομα του Ιησού Χριστού! Δηλαδή τα επιζητείς επειδή τα θέλει ο Θεός... Ή όχι;
    -----------------
    Η μουσική είναι πάνω από κάθε τέχνη και φιλοσοφία!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : oulion στις 04-05-2008 11:41 ]


    Spirous
    04.05.2008, 11:45

    Πάντως ας είμαστε λίγο επιφυλακτικοί με τις "γραφές" των "πατέρων" διότι αυτοί οι "πατέρες" μπορεί να ήταν στην εποχή τους οι "Χριστόδουλοι" και οι "Άνθιμοι"  που με την εξουσία τους μετέδωσαν στις επόμενες γενίες την "αγιοσύνη" των σκέψεών τους.


    oulion
    04.05.2008, 12:04

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 04-05-2008 στις 11:45 έγραψε...

    Πάντως ας είμαστε λίγο επιφυλακτικοί με τις "γραφές" των "πατέρων" διότι αυτοί οι "πατέρες" μπορεί να ήταν στην εποχή τους οι "Χριστόδουλοι" και οι "Άνθιμοι" που με την εξουσία τους μετέδωσαν στις επόμενες γενίες την "αγιοσύνη" των σκέψεών τους.



    Δηλαδή θα είσαι επιφυλακτικός σε αυτούς που όρισαν τον κανόνα της Εκκλησίας, την Καινή και Παλαιά Διαθήκη;

    Δε νομίζω....{#emotions_dlg.blink}


    -----------------
    Η μουσική είναι πάνω από κάθε τέχνη και φιλοσοφία!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : oulion στις 04-05-2008 18:18 ]


    okanenas
    04.05.2008, 13:44

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 04-05-2008 στις 11:45 έγραψε...

    Πάντως ας είμαστε λίγο επιφυλακτικοί με τις "γραφές" των "πατέρων" διότι αυτοί οι "πατέρες" μπορεί να ήταν στην εποχή τους οι "Χριστόδουλοι" και οι "Άνθιμοι"  που με την εξουσία τους μετέδωσαν στις επόμενες γενίες την "αγιοσύνη" των σκέψεών τους.



    Οι πατέρες Spirous αν ήταν "Χριστόδουλοι" και "Άνθιμοι" και εγώ θα ήμουνα επιφυλακτικός
    αλλά οι πατέρες ήταν οι  "Παϊσιοι και Πορφύριοι"  της εποχής γι’ αυτό τους έχουμε εμπιστοσύνη
    {#emotions_dlg.rolleyes}


    -----------------
    http://nektarios-gr.blogspot.com ........http://taagapimenamoutragoudia.blogspot.com http://nekgreeksinema.blogspot.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : okanenas στις 04-05-2008 13:51 ]


    pretty
    04.05.2008, 19:31

    σκοπός του χριστιανού είναι να γίνει μαρτυρας του χριστού.Να τον μαρτυρεί στην καθημερινότητα του...


    Spirous
    04.05.2008, 20:26

    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 04-05-2008 στις 13:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 04-05-2008 στις 11:45 έγραψε...

    Πάντως ας είμαστε λίγο επιφυλακτικοί με τις "γραφές" των "πατέρων" διότι αυτοί οι "πατέρες" μπορεί να ήταν στην εποχή τους οι "Χριστόδουλοι" και οι "Άνθιμοι" που με την εξουσία τους μετέδωσαν στις επόμενες γενίες την "αγιοσύνη" των σκέψεών τους.



    Οι πατέρες Spirous αν ήταν "Χριστόδουλοι" και "Άνθιμοι" και εγώ θα ήμουνα επιφυλακτικός
    αλλά οι πατέρες ήταν οι "Παϊσιοι και Πορφύριοι" της εποχής γι’ αυτό τους έχουμε εμπιστοσύνη
    {#emotions_dlg.rolleyes}


    -----------------
    http://nektarios-gr.blogspot.com ........http://taagapimenamoutragoudia.blogspot.com http://nekgreeksinema.blogspot.com>

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : okanenas στις 04-05-2008 13:51 ]

     



    Νομίζω πώς είναι κάπως ανασφαλές να έχουμε τόση βεβαιότητα για τη ζωή κάποιον ανθρώπων που έζησαν πριν από τόσους αιώνες. Επιπλέον σε εποχές όπως εκείνες,  η συντριπτική πλειοψηφία του λαού ήταν αμόρφωτη και πολλά στοιχεία από τη ζωή τους ίσως διαστρευλόθηκαν και μεγεθύνθηκαν χωρίς να μπορεί κανείς να ασκήσει ουσιαστική κριτική. Σαν ένα μικρό δείγμα ας σκεφτούμε πως η επικράτηση της εικονολατρείας ήταν ένα καθαρά θέμα πολιτικής ισχύος παρά κάποιας  "πεφωτισμένης" από φασης κάποιων "πατέρων".


    noizreduction
    05.05.2008, 09:41

    Τελικα Spirous, το θεμα το δημιουργησες για να ικανοποιησεις την περιεργεια σου για το ποιος ειναι ο δρομος και η παλη ενος Χριστιανου,ή για να αμφισβητεις την καθε απαντηση ( που δοθηκε καλοπροαιρετα πιστευω );

    Η κοινωνια της εποχης των Πατερων, καθως και η παλη του Χριστιανισμου απεναντι σε ειδωλολατρικες θρησκειες και διωγμους, δεν αφηναν πολλα περιθωρια "εξουσιας" στους ιερωμενους. Οποτε, σιγουρα η διαφορα μεταξυ του σημερα και του τοτε, ειναι τεραστια. Μονο αυτο αν αναλογιστεις, μπορεις να καταλαβεις ποσο διαφορετικοι ανθρωποι ηταν τοτε οι ιερωμενοι απο τους σημερινους ιερωμενους ( παπαδαριο κοινως :D ).

    Επισης, η διεστρεβλωμενη super hero εικονα που εχεις για τη θεωση, μου προκαλει περιεργεια. Κυριως για το πως την αποκτησες. Απο προσωπικη μελετη ( και εαν ναι, απο ποια συγγραμματα ) ή απο καποια ελαφρα συζητηση μεταξυ φιλων ( ακομα και με ιερωμενο );


    Spirous
    05.05.2008, 18:54

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 05-05-2008 στις 09:41 έγραψε...

    Τελικα Spirous, το θεμα το δημιουργησες για να ικανοποιησεις την περιεργεια σου για το ποιος ειναι ο δρομος και η παλη ενος Χριστιανου,ή για να αμφισβητεις την καθε απαντηση ( που δοθηκε καλοπροαιρετα πιστευω );

    Η κοινωνια της εποχης των Πατερων, καθως και η παλη του Χριστιανισμου απεναντι σε ειδωλολατρικες θρησκειες και διωγμους, δεν αφηναν πολλα περιθωρια "εξουσιας" στους ιερωμενους. Οποτε, σιγουρα η διαφορα μεταξυ του σημερα και του τοτε, ειναι τεραστια. Μονο αυτο αν αναλογιστεις, μπορεις να καταλαβεις ποσο διαφορετικοι ανθρωποι ηταν τοτε οι ιερωμενοι απο τους σημερινους ιερωμενους ( παπαδαριο κοινως :D ).

    Επισης, η διεστρεβλωμενη super hero εικονα που εχεις για τη θεωση, μου προκαλει περιεργεια. Κυριως για το πως την αποκτησες. Απο προσωπικη μελετη ( και εαν ναι, απο ποια συγγραμματα ) ή απο καποια ελαφρα συζητηση μεταξυ φιλων ( ακομα και με ιερωμενο );



    Σε πληροφορώ πως υπάρχουν πολύ καλά διαβασμένοι και θρησκευόμενοι άνθρωποι που γυρνόντας από το Άγιο Όρος μαρτυρούν πώς είδαν ιερωμένους να μην πατάνε στο έδαφος και να γύρω τους να υπάρχει μια φωτεινή αύρα καθώς περπατάνε... Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι τους πιστεύω ή ότι δρόμος των χριστιανών είναι να γίνουν υπερήρωες αλλά η πειέργειά μου μήπως επικρατεί γενικά μια τέτοια αντίληψη περί "πεφψτισμού" των χριστιανών μετά από πολύ προσπάθεια...

    ΥΓ. (αξιωματικοί ήταν οι άνθρωποι)


    neerie
    05.05.2008, 20:10

    Φίλε μου αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι να μάθεις για την πορεία ενός μοναχού, γιατί αποφασίζει να γίνει μοναχός και πως φτάνει σε μια φάση να κάνει αυτά τα περίεργα που λες δεν έχεις παρά να διαβάσεις το βίο (με μαρτυρίες ανθρώπων που τους γνώρισαν) του γέροντα Πορφύριου, γέροντα Παϊσιου, του Εφραίμ του Κατουνακιώτη, του αγίου Σεραφείμ του Σάρωφ, απλά για να αναφέρω 3-4.

    Ο σκοπός της ζωής είναι η θέωση, να φτάσει όσο πιο κοντά γίνεται στο Θεό. Για το σκοπό αυτό υπάρχουν διάφοροι τρόποι/δρόμοι, είτε ζώντας κάποιος μέσα στον κόσμο, είτε να αφοσιωθεί στο Θεό. Και οι δύο δρόμοι προϋποθέτουν αγάπη και (διάθεση για) θυσία για τον συνάνθρωπο.

    Ο άνθρωπος που ζει στον κόσμο μπορεί να φτιάξει οικογένεια, να μεγαλώσει παιδιά πάντα με αγάπη και διάθεση αυτοθυσίας. Ο μοναχός ή ο ερημίτης αφιερώνεται στο Θεό, κόβει το δικό του θέλημα, αυτοπειθαρχείται, αν ζει σε μοναστήρι κάνει υπακοή στο Γέροντα και τους άλλους μοναχούς, προσεύχεται για όλο τον κόσμο και βοηθά όποιους καταφεύγουν εκεί, κάνει διάφορες εργασίες για να προσφέρει στο μοναστήρι και όχι μόνο (αγιογραφία, καλλιέργειες, εργόχειρα, αγαθοεργίες). Αν είναι τώρα ερημίτης τότε προσεύχεται νυχθημερών και κόβει το δικό του θέλημα, κάνει νηστεία, αγρυπνία, προσευχή.

    Ο πόλεμος που δέχεται ο χριστιανός οπουδήποτε και  να ζει είναι μεγάλος, και παίρνει άλλη μορφή, αναλόγως. Στον κόσμο έχει τη μορφή της βιοπάλης, της ανέχειας του διπλανού κλπ, ο μοναχός έχει όμως να παλέψει με τον εαυτό του, κι αυτό είναι ακόμα δυσκολότερο αν αναλογιστούμε πόσο δύσκολο είναι να μένει κανείς μόνος του, να περνά χρόνο με τον εαυτό του και μόνο, να κάνει εσωτερικό διάλογο και μόνο, να παλεύει με τα πάθη και τις αδυναμίες του, χωρίς ιδιαίτερη ανθρώπινη συμπαράσταση... Αυτό είναι πολύ πολύ δύσκολο άμα το σκεφτείς, εμείς πολλές φορές δεν αντέχουμε ούτε μια ώρα μόνοι μας!

    Όσο για τα υπερφυσικά που γίνονται, αυτά έχουν να κάνουν με το επίπεδο πνευματικότητας στο οποίο φτάνει κανείς με τη βοήθεια του Θεού πάντα, είτε αυτός είναι μοναχός είτε ζει μέσα στον κόσμο. Δεν τα κάνει από μόνος του, ο Θεός τον ευλογεί με αυτό το χάρισμα (το προορατικό χάρισμα, ή το χάρισμα να θεραπεύει π.χ.) ακριβώς διότι προσπάθησε με όλη του την αγάπη και δύναμη να Τον φτάσει κι ο Θεός του δίνει τη χάρη Του.

    Καλύτερα όμως να διαβάσεις κάποιο βιβλίο σχετικό, κάποιο βίο όπως σου είπα αν θέλεις, για να δεις το σκοπό της ζωής του χριστιανού.

     

     

     

    -----------------

    -----------------
    να με θυμάσαι όταν ξυπνάς, στην προσευχή σου, σε ότι ωραίο αγαπάς, στην ύπαρξή σου...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : neerie στις 05-05-2008 20:13 ]


    noizreduction
    06.05.2008, 11:10

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 05-05-2008 στις 18:54 έγραψε...

     

    Σε πληροφορώ πως υπάρχουν πολύ καλά διαβασμένοι και θρησκευόμενοι άνθρωποι που γυρνόντας από το Άγιο Όρος μαρτυρούν πώς είδαν ιερωμένους να μην πατάνε στο έδαφος και να γύρω τους να υπάρχει μια φωτεινή αύρα καθώς περπατάνε... Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι τους πιστεύω ή ότι δρόμος των χριστιανών είναι να γίνουν υπερήρωες αλλά η πειέργειά μου μήπως επικρατεί γενικά μια τέτοια αντίληψη περί "πεφψτισμού" των χριστιανών μετά από πολύ προσπάθεια...

    ΥΓ. (αξιωματικοί ήταν οι άνθρωποι)



    Αυτο που αναφερεις, δεν ειναι κατι παραξενο, ουτε ομως αποτελει και καποιο στοιχειο "υπερηρωικου" Χριστιανου! Ειναι "εφοδια" που αποκτησαν οι μοναχοι με μεγαλη μαχη και προσευχη. Οι ιδιοι ποτε δεν θα το παραδεχτουν, ομως μεσα απο την παλη τους καταφερνουν να κερδισουν αυτα τα "προνομια" που τους δινει ο Θεος. Οπως διορατικοτητα, ενοραση, κλπ.

    Αντι να στηριζεσαι σε λογια τριτων, μπορεις να προμηθευτεις καποιο απο τα Μεγαλα Γεροντικα που κυκλοφορουν, και εχουν πληροφοριες και γεγονοτα απο τη ζωη των Μοναχων του Αγιου Ορους.

    Παντως, για αποφυγη παρεξηγησεων, δεν φτανουν ολοι οι μοναχοι στην κατασταση αγιοτητας που περιγραφεται πιο πανω. Η παλη ειναι μεγαλη και λιγοι καταφερνουν να φτασουν νικητες στο τελος.

     

     


    thaliey
    06.05.2008, 11:49

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 02-05-2008 στις 19:12 έγραψε...

    Νομιζω πως και μονο το αγαπατε αλληλους αρκει. Τωρα ο μοναχισμος ειναι αλλο κεφαλαιο και ειναι θεμα του πως βλεπει ο καθενας τον εαυτο του απεναντι στο Θεο. Οσο για το αλλο με τη θεωση, πραγματικα επεσα κατω απ τα γελια... Σιγουρα θεωση δεν ειναι να γινεις υπερηρωας, αλλα να βρεις το Θεο μεσα σου...



    sostooos rock.....


    xenia1972
    06.05.2008, 18:30

    Καθαροτητα και αυταπαρνηση για εναν μοναχο ειναι λιγο διαφορετικος ορος απο εναν χριστιανο που ζει στα εγκοσμια.

    Εγω λοιπον καταλαβαινω τα εξης - Καθαροτητα σημαινει να μετανιωνεις για αμαρτιες που τυχον εχεις κανει. Εγω δεν ξερω αν πειραξες κανεναν. Αλλα το "πειραζω" δεν εχει το νοημα που μπορει να του δινεις εσυ. Αν δεν εχεις θρησκευτικη παιδεια καλο θα ειναι να πας σε εναν θεολογο να σε διαφωτισει ,γιατι εγω δεν ειμαι, κι επισης αυτα που ξερω δεν ειναι δυνατον να στα εξηγησω σε μια παραγραφο.

    Αυταπαρνηση ειναι η θυσια του εγω, το "γυρνα και το αλλο μαγουλο".....Δυσκολο να το κανεις, ξερω γιατι εχω προσπαθησει κι ακομα δεν τα εχω καταφερει.....Εχει να κανει κυριως με το αν δινεις τοπο στην οργη και αν συμπεριφερεσαι χωρις κανεναν εγωισμο, δεν σημαινει σωνει και καλα οτι πρεπει να νηστεψεις η να πεθανεις για τους αλλους.... Αλλα, ειπαμε, θεολογο. Γιατι αν δεν εχεις ασχοληθει ποτε με το τι εννοει η θρησκεια με τους ορους που χρησιμοποιει και ολα τα εξηγεις με δικους σου ορους, τοτε δεν καταλαβαινεις και τιποτα σχετικο με το θεμα.

    Αυτα χωρις να εχω σκοπο να θιξω κανεναν, απλα για να καταλαβαινεις μερικα πραγματα πρεπει να εχεις και μια επαφη με αυτα. Οπως π.χ. αν θελεις να καταλαβεις τι εννοουν οι βουδιστες με αυτα που λενε, πρεπει να ρωτησεις καποιο θρησκευτικο αντιπροσωπο του βουδισμου η καποιον αλλο σχετικο με το θεμα. 

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 04-05-2008 στις 02:54 έγραψε...

    Εξηγησε μου σε παρακαλω τι σημαινει καθαροτητα και αυταπαρνηση.

    Δεν εκανα κακο σε κανεναν, απο τι να καθαρθω και τι να απαρνηθω;

    ΘΕΛΩ ΑΓΑΠΗ, ΙΣΟΤΗΤΑ, ΑΔΕΡΦΟΣΥΝΗ. Εσυ τι αλλο θελεις;




    xenia1972
    06.05.2008, 18:33

    {#emotions_dlg.beer}

    Παράθεση:

    Το μέλος pretty στις 04-05-2008 στις 19:31 έγραψε...

    σκοπός του χριστιανού είναι να γίνει μαρτυρας του χριστού.Να τον μαρτυρεί στην καθημερινότητα του...




    xenia1972
    06.05.2008, 18:51

    Ο λαος μπορει να ηταν αμορφωτος, αλλα οι περισσοτεροι απο τους εκκλησιαστικους πατερες ειχαν τεραστια μορφωση. Δεν ειναι ολοι παπαδες του χωριου.

    Επισης δεν μπορω να βρω συνοχη σε αυτα που λες. Δηλαδη το οτι η πολιτικη αποφαση επικρατησε μιας θρησκευτικης διαμαχης μας αποδεικνυει οτι οι θρησκευτικοι ηγετες ηταν αμορφωτοι και αφωτιστοι? Πως?

    Τις περισσοτερες φορες, ακομα και σημερα, η πολιτικη ηγεσια κανει ο,τι θελει, οχι η θρησκευτικη. Αυτο δεν σημαινει οτι οι εκκλησιαστικοι ειναι αμορφωτοι.

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 04-05-2008 στις 20:26 έγραψε...

    Νομίζω πώς είναι κάπως ανασφαλές να έχουμε τόση βεβαιότητα για τη ζωή κάποιον ανθρώπων που έζησαν πριν από τόσους αιώνες. Επιπλέον σε εποχές όπως εκείνες,  η συντριπτική πλειοψηφία του λαού ήταν αμόρφωτη και πολλά στοιχεία από τη ζωή τους ίσως διαστρευλόθηκαν και μεγεθύνθηκαν χωρίς να μπορεί κανείς να ασκήσει ουσιαστική κριτική. Σαν ένα μικρό δείγμα ας σκεφτούμε πως η επικράτηση της εικονολατρείας ήταν ένα καθαρά θέμα πολιτικής ισχύος παρά κάποιας  "πεφωτισμένης" από φασης κάποιων "πατέρων".



    xenia1972
    06.05.2008, 19:13

    Να συμφωνησω και να συμπληρωσω, οτι με αλλη εννοια ρωτηθηκε η εννοια της θεωσης (να φτασουμε κοντα στον Θεο εσωτερικα) και αλλο το οτι ο αφιερωμενος μοναχος μπορει να τεινει να αποκτησει αγγελικες ιδιοτητες, π.χ. να φαινεται οτι δεν παταει στην γη, τα οποια ειναι σημαδια αγιοτητας λογω του μεγαλου αγωνα του που εμεις ουτε που μπορουμε να φανταστουμε, οπως ειπωθηκε παραπανω.

    Το φαινομενο εχει σπανια παρατηρηθει και σε βουδιστες μοναχους του Θιβετ, χωρις να υποννοω τιποτα με αυτο.

    Spirous, το να πιστεψεις οτι ενας μοναχος μπορει να φτασει σε τετοια επιπεδα δεν ειναι κατι αφελες (γιατι αναφερεις οτι δεν το πιστευεις) ουτε κατι που δεν μπορει να γινει. Υπηρξαν αγιοι και ειχαν πολλα αλλα χαρισματα, να θεραπευουν, να μην πονανε κατα την διαρκεια βασανιστηριων κλπ. Αυτα οφειλονται στην θεια χαρη. Δεν ειναι απιστευτο, γιατι και σε ανθρωπους που δεν ειναι αγιοι εχει παρατηρηθει οτι η δυναμη του μυαλου ειναι μεγαλη, π.χ. η υπνωση (εγκεφαλικη αυθυποβολη εννοω, οχι αυτην που κανουνε στην τηλεοραση διαφοροι) εχει χρησιμοποιηθει για να γινουν εγχειρησεις χωρις ναρκωση. Εαν λοιπον ενας μεσος ανθρωπος, χωρις ιδιαιτερο πνευματικο αγωνα, μπορει να φτασει σε τετοια επιπεδα, φαντασου που μπορει ενας αγωνιζομενος μοναχος να φτασει εκει που υπαρχει και η θεια χαρη μαλιστα. Αυτα δεν τα ειπα εννοωντας οτι η θεια χαρη εχει καμια σχεση με υπνωση, δεν εχει, αλλα για να τα συγκρινω και να δωσω το παραδειγμα που παρεθεσα.  

    Επισης, μην συγχεουμε γενικα τον πνευματικο αγωνα με τα τρικ που κανουν καποιοι τσαρλατανοι. Το φαινομενο του "elevation" το κανουν διαφοροι απο αυτους, και σε αυτους βεβαια δεν προερχεται απο την θεια χαρη λογω του πνευματικου αγωνα, αλλα ειναι η οφθαλμαπατη, η προερχεται απο αλλου......για εντυπωσιασμο και δοξα.

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 06-05-2008 στις 11:10 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 05-05-2008 στις 18:54 έγραψε...

     Σε πληροφορώ πως υπάρχουν πολύ καλά διαβασμένοι και θρησκευόμενοι άνθρωποι που γυρνόντας από το Άγιο Όρος μαρτυρούν πώς είδαν ιερωμένους να μην πατάνε στο έδαφος και να γύρω τους να υπάρχει μια φωτεινή αύρα καθώς περπατάνε... Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι τους πιστεύω ή ότι δρόμος των χριστιανών είναι να γίνουν υπερήρωες αλλά η πειέργειά μου μήπως επικρατεί γενικά μια τέτοια αντίληψη περί "πεφψτισμού" των χριστιανών μετά από πολύ προσπάθεια...

    ΥΓ. (αξιωματικοί ήταν οι άνθρωποι)


    Αυτο που αναφερεις, δεν ειναι κατι παραξενο, ουτε ομως αποτελει και καποιο στοιχειο "υπερηρωικου" Χριστιανου! Ειναι "εφοδια" που αποκτησαν οι μοναχοι με μεγαλη μαχη και προσευχη. Οι ιδιοι ποτε δεν θα το παραδεχτουν, ομως μεσα απο την παλη τους καταφερνουν να κερδισουν αυτα τα "προνομια" που τους δινει ο Θεος. Οπως διορατικοτητα, ενοραση, κλπ.

    Αντι να στηριζεσαι σε λογια τριτων, μπορεις να προμηθευτεις καποιο απο τα Μεγαλα Γεροντικα που κυκλοφορουν, και εχουν πληροφοριες και γεγονοτα απο τη ζωη των Μοναχων του Αγιου Ορους.

    Παντως, για αποφυγη παρεξηγησεων, δεν φτανουν ολοι οι μοναχοι στην κατασταση αγιοτητας που περιγραφεται πιο πανω. Η παλη ειναι μεγαλη και λιγοι καταφερνουν να φτασουν νικητες στο τελος.