ελληνική μουσική
    539 online   ·  210.845 μέλη

    Ποιά είναι η καλύτερη δουλειά του Rory Gallagher;

    Moonchild92
    01.05.2008, 00:49

    Θεωρώ τον Rory έναν απ' τους μεγαλύτερους καλλιτέχνες που πέρασαν ποτέ και πρωτοπόρο του είδους του, που άφησε πίσω του υπέροχο έργο.Προσωπικά πιστεύω πως η αξία του φάνηκε σε ολόκληρη τη δεκαετία του '70 αλλά αγαπημένα μου είναι τα Tattoo, Calling Card για να μην αναφέρω το φοβερό ομώνυμο δίσκο.Τι νομίζετε;

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 12-05-2008 21:09 ]


    SouLRocK
    01.05.2008, 13:58

    Λοιπον απαντώ και εδώ...θεωρω καλύτερες δουλειες του τα αλμπουμ "Tattoo" και "Calling Card" και φανταστικό είναι και το live του "Irish Tour" ... Πραγματικά διαχρονικός και αξεπέραστος ο Rory!

    {#emotions_dlg.rockon}


    Moonchild92
    03.05.2008, 13:28

    Απορία το έχω...Κανείς άλλος δεν έχει ακούσει Gallagher στη ζωή του;;;;;;{#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.eek}


    VoodooChild
    03.05.2008, 14:11

    Το αγαπημενο μου ειναι το tattoo.

    A million miles away...............


    Moonchild92
    03.05.2008, 14:17

    Παράθεση:

    Το μέλος VoodooChild στις 03-05-2008 στις 14:11 έγραψε...

    Το αγαπημενο μου ειναι το tattoo.

    A million miles away...............



    + ένα τραγούδι το οποίο άκουσα οχι πιο πριν από ένα μήνα και έμεινα... Είναι το Cradle Rock και το ακούω και τώρα σαν μανιακός...


    -----------------
    "I am not young enough to know everything." Oscar Wilde (Αλλά εγώ είμαι...)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Moonchild92 στις 03-05-2008 14:19 ]


    kwstasagas
    03.05.2008, 20:49

    Κατά την άποψή μου, ο καλύτερος δίσκος του Ρόρι Γκάλαχερ είναι το "PHOTO FINISH". ΟΛΑ τα τραγούδια του δίσκου είναι πανέμορφα, δεν πετάς ούτε .... μισή νότα !!!! Προσωπικά, όμως, το πιο αγαπημένο μου τραγούδι από αυτόν το δίσκο είναι το BRUTE FORCE AND IGNORANCE, στο οποίο με "πορώνει" το μαντολίνο που παίζει ο Ρόρι!!!

    Περαιτέρω, μού αρέσει πάρα - πάρα πολύ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ έχει ηχογραφήσει ο Ρόρι με το πρώτο του συγκρότημα, τους TASTE ...........  


    Moonchild92
    04.05.2008, 00:22

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 03-05-2008 στις 20:49 έγραψε...

    Κατά την άποψή μου, ο καλύτερος δίσκος του Ρόρι Γκάλαχερ είναι το "PHOTO FINISH". ΟΛΑ τα τραγούδια του δίσκου είναι πανέμορφα, δεν πετάς ούτε .... μισή νότα !!!! Προσωπικά, όμως, το πιο αγαπημένο μου τραγούδι από αυτόν το δίσκο είναι το BRUTE FORCE AND IGNORANCE, στο οποίο με "πορώνει" το μαντολίνο που παίζει ο Ρόρι!!!

    Περαιτέρω, μού αρέσει πάρα - πάρα πολύ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ έχει ηχογραφήσει ο Ρόρι με το πρώτο του συγκρότημα, τους TASTE ...........  



    Το Photo finish (του 1978 αν θυμάμαι καλά)είναι ο δίσκος και του εκπληκτικού Shadow play, το οποίο τυχαίνει να είναι απ' τα αγαπημένα μου κομμάτια, αν όχι το αγαπημένο μου...

    Τώρα όσον αφορά τους Taste έχω ακούσει μόνο το Sugar mama, που μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις. Έχεις κάτι να μου προτείνεις;


    kwstasagas
    04.05.2008, 17:54

    Α, θα σού πρότεινα το ομώνυμο ντεμπούτο των TASTE που βγήκε το 1969. Περιέχει το BORN IN A WRONG SIDE OF TIME, το οποίο, κατά την προσωπική - ταπεινή μου άποψη, είναι ό,τι καλύτερο έχει γράψει κι έχει τραγουδήσει ο Ρόρι. Το σημείο στο μέσον του τραγουδιού όπου ο Ρόρι αφήνει την ηλεκτρική κιθάρα και πιάνει τη ακουστική, τραγουδώντας κάποια λόγια βγαλμένα μέσα από ην ψυχή του, είναι .... άσε, ό,τι κι αν πω είναι λίγο .....

    Περαιτέρω, δεν ξέρω αν κυκλοφορεί σε cd το BEST OF TASTE, το οποίο είχε κυκλοφορήσει σε έκδοση διπλού βινυλίου το 1987. Μάλιστα .... το βινύλιο είχε πράσινο χρώμα !!! Αν αυτό το Best κυκλοφορεί σε cd, θα πρότεινα σε όλους τους θαυμαστές του Ρόρι να το αποκτήσουν. Εκτός από το ότι περιέχει ένα μεγάλο μέρος των τραγουδιών των Taste [άλλωστε ... η πρώτη μπάντα του Ρόρι ηχογράφησε μόλις 2 δίσκους], περιέχει και ζωντανά ηχογραφημένα τραγούδια από τη συναυλία των TASTE στο φεστιβάλ της ΝΗΣΟΥ ΟΥΑΪΤ ΤΟ ΕΤΟΣ 1970 !!!! Εκεί οι Taste παίζουν ένα παλιό μπλουζ, το CATFISH, στο οποίο .... αλλάζουν τα φώτα !!!! Για την ιστορία, στο φεστιβάλ της νήσου Ουάϊτ έπαιξε για τελευταία φορά μπροστά σε κόσμο ο παμμέγιστος ΤΖΙΜΙ ΧΕΝΤΡΙΞ !!! Μετά την εμφάνισή τους στο φεστιβάλ της νήσου Ουάιτ οι Taste διαλύθηκαν ......

    Να προσθέσω και κάτι ακόμη που δεν ειπώθηκε μέχρις στιγμής : Ο Ρόρι, εκτός από δεξιοτέχνης κιθαρίστας, εκτός από μέγας συνθέτης και τραγουδιστής, ήταν και πολύ καλός ΛΑΪΚΟΣ ΣΤΙΧΟΥΡΓΟΣ. Προτείνω, λοιπόν, εκτός από όλα τα άλλα, να προσέξετε ΚΑΙ το στιχουργικό μέρος του ......

    Τέλος, χίλια συγγνώμη, αλλά .... θα ήθελα να κάνω μια διόρθωση. Στο τόπικ του Music Heaven - αφιέρωμα στον Ρόρι Γκάλαχερ έχει γραφτεί ότι ο Ρόρι γεννήθηκε στο Κορκ. Το σωστό είναι, όμως, ότι ο Ρόρι γεννήθηκε στο ΜΠΑΛΥΣΑΝΝΟΝ, κωμόπολη της Ιρλανδίας στα βόρεια του νησιού [βρίσκεται κοντά στα σύνορα με τη Βόρειο Ιρλανδία]. Σόρι ....... {#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.oops}........

     

     

     


    xenia1972
    06.05.2008, 19:25

    O Rory ειναι απο τους αγαπημενους μου μουσικους.

    αγαπημενο απο τα αλμπουμ του - Photo Finish

    Αγαπημενο τραγουδι, που παντα θα με πορωνει - Do you read me

    {#emotions_dlg.beer}


    Moonchild92
    06.05.2008, 19:33

    Παράθεση:

    Το μέλος xenia1972 στις 06-05-2008 στις 19:25 έγραψε...

    O Rory ειναι απο τους αγαπημενους μου μουσικους.

    αγαπημενο απο τα αλμπουμ του - Photo Finish

    Αγαπημενο τραγουδι, που παντα θα με πορωνει - Do you read me

    {#emotions_dlg.beer}



    Τέλεια επιλογή, μόνο που δεν είναι απ' το Photo Finish... Smile


    xenia1972
    06.05.2008, 21:20

    Δεν ειπα αυτο, το Do you read me ειναι απο το Calling Card, αλλα το αγαπημενο μου αλμπουμ απο Rory δεν ειναι αυτο που εχει το αγαπημενο μου τραγουδι. Το αγαπημενο μου αλμπουμ (σαν συνολο) ειναι το Photo Finish.

    Ελπιζω να ξεμπερδευτηκες Smile

    Παράθεση:

    Το μέλος Moonchild92 στις 06-05-2008 στις 19:33 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος xenia1972 στις 06-05-2008 στις 19:25 έγραψε...

    O Rory ειναι απο τους αγαπημενους μου μουσικους.

    αγαπημενο απο τα αλμπουμ του - Photo Finish

    Αγαπημενο τραγουδι, που παντα θα με πορωνει - Do you read me

    {#emotions_dlg.beer}



    Τέλεια επιλογή, μόνο που δεν είναι απ' το Photo Finish... Smile




    Moonchild92
    06.05.2008, 21:37

    Παράθεση:

    Το μέλος xenia1972 στις 06-05-2008 στις 21:20 έγραψε...

    Δεν ειπα αυτο, το Do you read me ειναι απο το Calling Card, αλλα το αγαπημενο μου αλμπουμ απο Rory δεν ειναι αυτο που εχει το αγαπημενο μου τραγουδι. Το αγαπημενο μου αλμπουμ (σαν συνολο) ειναι το Photo Finish.

    Ελπιζω να ξεμπερδευτηκες Smile

    Παράθεση:

    Το μέλος Moonchild92 στις 06-05-2008 στις 19:33 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος xenia1972 στις 06-05-2008 στις 19:25 έγραψε...

    O Rory ειναι απο τους αγαπημενους μου μουσικους.

    αγαπημενο απο τα αλμπουμ του - Photo Finish

    Αγαπημενο τραγουδι, που παντα θα με πορωνει - Do you read me

    {#emotions_dlg.beer}



    Τέλεια επιλογή, μόνο που δεν είναι απ' το Photo Finish... Smile





    Οκ, ευχαριστώ


    Moonchild92
    07.05.2008, 21:09

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 04-05-2008 στις 17:54 έγραψε...

    Α, θα σού πρότεινα το ομώνυμο ντεμπούτο των TASTE που βγήκε το 1969. Περιέχει το BORN IN A WRONG SIDE OF TIME, το οποίο, κατά την προσωπική - ταπεινή μου άποψη, είναι ό,τι καλύτερο έχει γράψει κι έχει τραγουδήσει ο Ρόρι. Το σημείο στο μέσον του τραγουδιού όπου ο Ρόρι αφήνει την ηλεκτρική κιθάρα και πιάνει τη ακουστική, τραγουδώντας κάποια λόγια βγαλμένα μέσα από ην ψυχή του, είναι .... άσε, ό,τι κι αν πω είναι λίγο .....

    Περαιτέρω, δεν ξέρω αν κυκλοφορεί σε cd το BEST OF TASTE, το οποίο είχε κυκλοφορήσει σε έκδοση διπλού βινυλίου το 1987. Μάλιστα .... το βινύλιο είχε πράσινο χρώμα !!! Αν αυτό το Best κυκλοφορεί σε cd, θα πρότεινα σε όλους τους θαυμαστές του Ρόρι να το αποκτήσουν. Εκτός από το ότι περιέχει ένα μεγάλο μέρος των τραγουδιών των Taste [άλλωστε ... η πρώτη μπάντα του Ρόρι ηχογράφησε μόλις 2 δίσκους], περιέχει και ζωντανά ηχογραφημένα τραγούδια από τη συναυλία των TASTE στο φεστιβάλ της ΝΗΣΟΥ ΟΥΑΪΤ ΤΟ ΕΤΟΣ 1970 !!!! Εκεί οι Taste παίζουν ένα παλιό μπλουζ, το CATFISH, στο οποίο .... αλλάζουν τα φώτα !!!! Για την ιστορία, στο φεστιβάλ της νήσου Ουάϊτ έπαιξε για τελευταία φορά μπροστά σε κόσμο ο παμμέγιστος ΤΖΙΜΙ ΧΕΝΤΡΙΞ !!! Μετά την εμφάνισή τους στο φεστιβάλ της νήσου Ουάιτ οι Taste διαλύθηκαν ......

    Να προσθέσω και κάτι ακόμη που δεν ειπώθηκε μέχρις στιγμής : Ο Ρόρι, εκτός από δεξιοτέχνης κιθαρίστας, εκτός από μέγας συνθέτης και τραγουδιστής, ήταν και πολύ καλός ΛΑΪΚΟΣ ΣΤΙΧΟΥΡΓΟΣ. Προτείνω, λοιπόν, εκτός από όλα τα άλλα, να προσέξετε ΚΑΙ το στιχουργικό μέρος του ......

    Τέλος, χίλια συγγνώμη, αλλά .... θα ήθελα να κάνω μια διόρθωση. Στο τόπικ του Music Heaven - αφιέρωμα στον Ρόρι Γκάλαχερ έχει γραφτεί ότι ο Ρόρι γεννήθηκε στο Κορκ. Το σωστό είναι, όμως, ότι ο Ρόρι γεννήθηκε στο ΜΠΑΛΥΣΑΝΝΟΝ, κωμόπολη της Ιρλανδίας στα βόρεια του νησιού [βρίσκεται κοντά στα σύνορα με τη Βόρειο Ιρλανδία]. Σόρι ....... {#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.oops}........

     

     

     



    Σ'ευχαριστώ, κατέβασα κάποια απ' αυτά που μου πρότεινες και τα βρήκα πραγματικά πολύ καλά!


    paperino
    12.05.2008, 21:07

    Ααααααα....Ο Moonchild δε θα έκανε τέτοιο τόπικ; Χα χα...

    Το.....Shadow Play!!!!!!!!!!!!!!!!!

     


    Moonchild92
    12.05.2008, 21:58

    Κάποια στιγμή θα το βρισκες.... Smile


    Moonchild92
    12.05.2008, 22:04

    Για όποιον ενδιαφέρεται να ακούσει τραγούδια από ολόκληρη τη καριέρα του Rory έχω να προτείνω τα εξής links:



    https://www.youtube.com/watch?v=9G2tIqWyNgcLink

    />
    https://www.youtube.com/watch?v=MKED2ntsYLMLink
    />
    https://www.youtube.com/watch?v=zVcwzCCWNcQLink
    />
    https://www.youtube.com/watch?v=TcuEzFjm97cLink
    >

    Προσωπικά, τα βρήκα πολύ ενδιαφέροντα και θα ήθελα να μου πουν κι άλλα άτομα την γνώμη τους...


    NoQuarter
    25.05.2008, 13:24

    Για εμένα το καλύτερο album του Rory είναι το Irish Tour για 2 λόγους.

    1) Ως live έχει ένα ρεπερτόριο που συμπεριλαμβάνει ίσως τα καλύτερα κομμάτια τις pre - Calling Card περιόδου του. Και ...
    2) Είναι ίσως το μοναδικό live album που μπορώ να θυμηθώ που ΟΛΕΣ οι εκτελέσεις των κομματιών είναι ανώτερες των αντίστοιχων studio (IMHO πάντα). Ειδικά το Tattoo'd Lady, το οποίο στην studio εκτέλεση του είναι ένα απλά καλό κομματάκι, στο εν λόγω live απλά τα σπάει τόσο μα τόσο πολύ!

    Από studio albums είμαι τριχασμένος μεταξύ του Calling Card, Photo Finish, και Top Priority.

    Παρεμπίπτοντος, πως σας φαίνεται το παράδοξο που ο Rory είναι τόσο δημοφιλής στην Ελλάδα ενώ γενικότερα, κυρίως ΗΠΑ είναι ψιλοάφαντος? Δεν μπορώ να βρω εξήγηση για αυτό το φαινόμενο. Παρόμοια αντιμετώπιση υπάρχει και για τους Deep Purple, Gary Moore ως ένα βαθμό. Εν αντιθέσει έχω την αίσθηση ότι οι Led Zeppelin είναι συγκριτικά πολύ πιο δημοφιλείς στις ΗΠΑ από ότι εδώ. Care to comment?


    PashalinaMakia
    25.05.2008, 14:57

    The irish werewolf

    έχει ακόμα το πάθος του ερασιτέχνη .Δεν ξέρω αν με πιάνετε...κάτι το οποίο δεν τον εγκατέλειψε ποτέ.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PashalinaMakia στις 25-05-2008 14:58 ]


    kwstasagas
    27.05.2008, 19:08

    Προτείνω, επίσης, στους φίλους του Ρόρι να ψάξουν για τον δίσκο AGAINST THE GRAIN, νομίζω του 1972 ή 1973. Αν και στουντιακή δουλειά, νομίζεις ότι πρόκειται για ΛΑΪΒ ΑΛΜΠΟΥΜ !!!! Εγώ τον είχα βρει πριν αρκετά χρόνια σε παζάρι δίσκων στο ΡΟΔΟΝ. Ξεχωρίζω από εκεί το Down On The Western Plain, όπου ο Ρόρι παίζει καταπληκτκή ακουστική κιθάρα με τρόπο που θυμίζει μπλουζ και κάντρι μουσική !!!! Και ... η μεγάλη έκπληξη : Πριν 7 - 8 χρονάκια, ο GERY MC AVOY, μπασίστας / στενός συνεργάτης / φίλος για πολλά χρόνια του Γκάλαχερ, είχε δώσει στο ΡΟΔΟΝ μια συναυλία - tribute στον Ρόρι Γκάλαχερ, παρουσιάζοντας τραγούδια από όλο το φάσμα της δισκογραφίας του, ακόμη κι από την εποχή που έπαιζε στους TASTE !!!!! Μαζί του είχε κι εναν πολύ καλό Αυστραλό τραγουδιστή, ο οποίος ανέλαβε να παίξει τον ρόλο του Γκάλαχερ. Μιλάμε ο τύπος όχι μόνο στο παίξιμο της κιθάρας του, αλλά ακόμη και στη φάτσα .... ΗΤΑΝ ΙΔΙΟΣ Ο ΡΟΡΙ !!! Και όταν κάποια στιγμή έμεινε μόνος στη σκηνή με μια ακουστική κιθάρα .... μάς έπαιξε, προς μεγάλη έκπληξη, το Down On The Western Plain !!!

    Η μπάντα που είχε φτιάξει ο Mc Avoy, για να μας παρουσιάσει το tribute στον Γκάλαχερ, έφερε το όνομα "ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ ΡΟΡΙ", και αποτελείτο από μουσικούς που κατά καιρούς είχαν παίξει μαζί του. Δυστυχώς, η συναυλία συγκέντρωσε ελάχιστο - αλλά αρκούντως ενθουσιώδη - κόσμο (ζήτημα να ήμασταν καμιά 80αριά άτομα). Κρίμα, γιατί επί 3 [!!!!] ώρες και βάλε απολαύσαμε ένα πλήρες / χορταστικό / έντιμο tribute σε όοοοολο το δισκογραφικό - και όχι μόνο - έργο του Ρόρι ..... Αλλά μη νομίζετε, κι εγώ την ύπαρξη αυτής της συναυλίας την "πήρα πρέφα" .... μόλις 20 λεπτά πριν την έναρξή της !!!! Τόσο πολύ διαφημίστηκε {#emotions_dlg.thumbdown}{#emotions_dlg.mad}{#emotions_dlg.nono}...........  

     


    Moonchild92
    27.05.2008, 20:53

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 27-05-2008 στις 19:08 έγραψε...

    Προτείνω, επίσης, στους φίλους του Ρόρι να ψάξουν για τον δίσκο AGAINST THE GRAIN, νομίζω του 1972 ή 1973. 



    Αν δεν κάνω λάθος, το Against the grain πρέπει να είναι δίσκος του 1975...




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία