ελληνική μουσική
    448 online   ·  210.844 μέλη

    Eurovision 2008 Φιλανδία...Το κομμάτι τους....

    Angelofdeath1990
    01.05.2008, 10:19

    Αξιζει ρε να τους ψηφισουμε.....δες τε και μονοι σας.....

    Terδsbetoni-Missδ Miehet Ratsastaa

     

     

     


    rompa
    01.05.2008, 10:45

    Πάλι θα κάνουν την διαφορά ... Δεν μπορώ να πω ότι με ξετρέλανε αλλά μου αρέσει που στέλνουν τέτοιο κομμάτι . (Θα ακούσουμε και τα φιλανδικούλια μας Smile)  


    VOICETEACHER
    01.05.2008, 10:55

    Χιλιοπαιγμενα ριφs και φαλτσετα ,περασμενων δεκαετιων.Τιποτα φρεσκο.{#emotions_dlg.rockon}


    Angelofdeath1990
    01.05.2008, 11:01

    Παράθεση:

    Το μέλος VOICETEACHER στις 01-05-2008 στις 10:55 έγραψε...

    Χιλιοπαιγμενα ριφs και φαλτσετα ,περασμενων δεκαετιων.Τιποτα φρεσκο.{#emotions_dlg.rockon}



    ναι ομως......Heavy Metal......αυτο εχει σημασια.....ολα τα κομματια εχουν επιρροες απο αλλα συγκροτηματα και συνανταμε υνεχεια χιλιοπαιγμενα ριφακια......εκτος καποιων εξαιρεσεων....


    katurunen
    01.05.2008, 11:09

    Ψηλός φινλανδούλης μεταλάς! Γουστάρω! Δεν είναι πολύ γλυκιά γλώσσα??? γουτσου γουτσου{#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.biggrin}


    Angelofdeath1990
    01.05.2008, 11:11

    Παράθεση:

    Το μέλος katurunen στις 01-05-2008 στις 11:09 έγραψε...

    Ψηλός φινλανδούλης μεταλάς! Γουστάρω! Δεν είναι πολύ γλυκιά γλώσσα??? γουτσου γουτσου{#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.biggrin}



    Η καλυτερη ειναι κατερινα ασε.....Suomeska.......All Hail Suomi Metal Industry......


    deathminor88
    01.05.2008, 11:53

    Δεν υπάρχει περίπτωση γενικά να ψηφίσω όπως και ποτέ μου δεν έκανα. Αλλά αν ψήφιζα αυτοί δνε θα παίρνανε τίποτα από εμένα. Όπως είπε και η "δασκάλα" πιο πάνω 100000000 παιγμένα ριφάκια, τίποτα καινούριο. Έχουνε μείνει στις αρχές του 80. Η Καλομοίρα πιο προτώτυπη είναι!


    sea_like_eyes
    01.05.2008, 12:37

    ''...Olkoon myrsky sekδ viima
    Ja tuvassa lδmmin kamiina
    On kunnia ja miehuullisuus
    Suorittaa velvollisuus...''

     

    Oh my Jesus . . Oh my Jesus . . . γιατι δεν στελνουν κατι ποιο . . . σε Post-rock , goth-rock . . . ελεος ! Το κομμάτι ειναι . . . ''ενα απ'ολα χωρις κρεμμύδι '' . . . τοσο πρωτότυπο !!!

    Το οτι στέλνουν hardrock- Metal songs στην Eurovision μου λεει παντως πολλα ! Το rock και γενικότερα η extreme μουσική αυτου του είδους , σε εκεινες τις χωρες , ειναι κατι πραγματικά αγαπητό !!!!


    katurunen
    01.05.2008, 13:04

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 01-05-2008 στις 12:37 έγραψε...

    Oh my Jesus . . Oh my Jesus . . . γιατι δεν στελνουν κατι ποιο . . . σε Post-rock , goth-rock . . . ελεος ! Το κομμάτι ειναι . . . ''ενα απ'ολα χωρις κρεμμύδι '' . . . τοσο πρωτότυπο !!!

    Το οτι στέλνουν hardrock- Metal songs στην Eurovision μου λεει παντως πολλα ! Το rock και γενικότερα η extreme μουσική αυτου του είδους , σε εκεινες τις χωρες , ειναι κατι πραγματικά αγαπητό !!!!



    Αυτό ακριβώς... δεν λέει και πολλά αλλά μπούχτησα με τις σκατοψευτομπαλάντες και όλα αυτά! 1000 φορές αυτό από τις κλασσικές μαλακίες! Οχι οτι με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η eurovision, αλλά μια φορά ψήφισα τότε με τους Lordi για σπάσιμο αλλά και γιατί είχε πλάκα το κομματάκι. Αν ψήφιζα ποτέ ξανά, ευχαρίστως θα τους ψήφιζα και αυτούς, στην τελική σιγά το πράγμα! Eurovision είναι, για χαβαλέ ψηφίζουμε οι περισσότεροι πιστεύω... {#emotions_dlg.clap}


    F_ANGEL
    01.05.2008, 13:23

    Εμενα ΔΕΝ μου αρεσει..{#emotions_dlg.thumbdown}


    -Sadahzinia-
    01.05.2008, 13:44

    Παράθεση:

    Το μέλος F_ANGEL στις 01-05-2008 στις 13:23 έγραψε...

    Εμενα ΔΕΝ μου αρεσει..{#emotions_dlg.thumbdown}



    Eίναι για μέταλ αυτιά..

    Καθόλου πρωτότυπο όντως...αλλά πολύ της είναι της eurovision... Άλλωστε ξέρουν τι κάνουν οι Φιλανδοί..καθώς λίγο χλωμό το κόβω να στείλει άλλη χώρα Heavy Metal με αυτόν τον τρόπο συγκεντρώνουν τις ψήφους όλων των μεταλάδων που θα ψηφίσουν στη eurovision με αποτέλεσμα να έχουν σημαντικό προβάδισμα έναντι γλυκανάλατων λοιπών τραγουδιών.... Congrats!{#emotions_dlg.thumbup}


    sea_like_eyes
    01.05.2008, 14:07

    ''...Καθόλου πρωτότυπο όντως...αλλά πολύ της είναι της eurovision... Άλλωστε ξέρουν τι κάνουν οι Φιλανδοί..καθώς λίγο χλωμό το κόβω να στείλει άλλη χώρα Heavy Metal με αυτόν τον τρόπο συγκεντρώνουν τις ψήφους όλων των μεταλάδων που θα ψηφίσουν στη eurovision με αποτέλεσμα να έχουν σημαντικό προβάδισμα έναντι γλυκανάλατων λοιπών τραγουδιών.... Congrats!...''

    {#emotions_dlg.beer}


    Angelofdeath1990
    01.05.2008, 14:41

    παιδια να σας πω η Eurovision ειναι ενα εντλως χαζο event....και ο λογος γιατι εμεις την καταντησαμε ετσι....ειναι ενας διαγωνισμος συμφεροντων.....βλεπετε...αν εμεις δεν δωσουμε 12αρι στην Κυπρο δεν μας μιλανε μεχρι την επομενη Eurovision....οι καλοι καλλιτεχνες την αποφευγουν γιατι αντι να τους αναδειξει θα τους καταστρεψει....γιαιτι και απο φιλανδια υπαρχουν χιλιαδες συγκροτηματα καλυτερα απο τους Terasbetoni....με πρωτοτυπια και μουσικη και τραγουδιστες....οπως και η Σουηδια.....αλλα για παραδειγμα....οι Lordi μετα την Eurovision κανανε δυο τρεις συναυλιες μετα κανανε μια ταινια...και τελος....αυτο ηταν το συγκροτημα καταστραφικε....γιατι οποιος εχει ακουσει δουλεια των Lordi πριν την Eurovision θα παρατηρησει οτι ηταν ενα καλο συγκροτημα ακουστικα και ειχε "πιασαρικο" ηχο....τραγουδια τους οπως το Blood Red Sandman,Devil Is A Loser,Would you love a monsterman κ.α. ειναι πολυ καλυτερα απο το Hard Rock Hallelujah.......αν δεν ηταν η Eurovision τοσο εξεφτελισμενη τοτε σας παω και στοιχημα ολοι μας θα την περιμεναμε με ανυπομονισια και θα ειμασταν και ενεργοι θεατες ψηφιζοντας και πηγαινοντας στις συναυλιες........Εγω προσωπικα ψηφιζω παντα Φιλανδια γιατι δεν προσπαθει να παει απλως ενα σαχλο τραγουδακι ωστε να γινει σουξε και να βγουνε κατι....αλλα επιχειρησε να στειλει ενα τραγουδι της δικιας τους κουλτουρας και μουσικης βιομηχανιας......ενω πολλες χωρες στελνουν χαζα τραγουδακια οπως η Ουκρανια περσι που γινονται χιτακια μονο και μονο γιατι βγαζουν γελιο.....και υποβαθμιζουν την ποιοτητα και το "τι ειναι μουσικη.."εγω προσωπικα το τραγουδι που ανεφερα της Φιλανδιας μου γιατι μπορει να ειναι Heavy Metal (και υπαρχει μια προκαταληψη για την μουσικη)αλλα πιστευω οτι προσφερει μια ποιοτητα και δεν προσφερει μονο κατι για να περασει στον τελικο και να ακουγεται στο κινητο του καθενα που λεει "κοιτα εχω αυτην την χαζομαρα που μου αρεσει πολυ..."....και δεν με ενδιαφερει ας μην περασουν ουτε στον τελικο.....σημασια εχει οτι βγαζει το Vicking style που ειναι η παραδοση των φιλανδων.........


    RoCkLiViN2
    01.05.2008, 14:47

    Οντως δεν ειναι πολυ προτοτυπο και οι τυποι θυμιζουν αρκετα Manowar, αλλα αν ψηφισω, σιγουρα θα ψηφισω αυτους. Ετσι για να τους δειξουμε οτι το Metal δεν πεθανε, αλλα υπαρχει, εστω και σε αυτην τη μη προτοτυπη εκδοχη


    katurunen
    01.05.2008, 15:03

    Τι θυμήθηκα τώρα... Eurovision 2000... Το Sleepwalker ήταν υποψήφιο κομμάτι για την Φινλανδία. (Ναι, ξέρω τι θα πείτε για τα φωνητικά...)

    Ακόμα τότε οι Nightwish όχι και τόσο γνωστοί. Ακόμα αναρωτιέμαι γιατί οι φινλανδοί δεν το ψήφισαν... {#emotions_dlg.sad} Αλλά ίσως να είναι καλύτερα έτσι!

     

     

     


    angel-0f-darkness
    01.05.2008, 15:48

    oxi pws 9a psufhsw...alla se  sxesh m tn kalomoira[{#emotions_dlg.thumbdown}] pou 9a steiloume emeis...E!mia xara einai!!


    gioreta
    01.05.2008, 21:11

    Εμενα μου θυμιζει λιγο animal το ολο σκηνικο με το ΟΥ και το Α!!!!!!!!!!!!!!!Αλλα τεσπα!!!!!Smile


    purplebutterfly
    01.05.2008, 22:39

    καλούλι είναι αλλά έχω μια άλλη απορία!!!

    τι σημαίνει ο τίτλος του τρσγουδιού?ξέρει κανείς?{#emotions_dlg.confused1}


    xenia1972
    02.05.2008, 03:20

    Η αποψη μου ειναι οτι το να στελνονται hard rock τραγουδια στην eurovision ειναι κακο για την ροκ μουσικη, γιατι ως γνωστον η eurovision εχει να κανει με πολιτικες χρησιμοποιωντας την μουσικη σαν προφαση. Στην συγκεκριμενη περιπτωση, συγνωμη στους φαν, αλλα για μενα το συγκροτημα και το τραγουδι δεν αξιζει μια. Hard rock μουσικη εβγαλαν π.χ.οι Deep Purple , οποτε στ'αυτια μου το συγκεκριμενο τραγουδι ειναι ενα αδιαφορο πραγμα, δεν θα το ελεγα μουσικη.


    RoCkLiViN2
    02.05.2008, 12:20

    Ξενια μου, νομιζω οτι ειναι λαθος να λεμε οτι μουσικη hard rock, ή Heavy Metal εβγαζαν μονο το 70,80. Και τωρα υπαρχουν αξιολογα συγροτηματα,που μπορει οντως να μην ειναι του βελινεκους των παλιων συγροτηματων, αλλα αυτο δε σημαινει και οτι τους αποριπτουμε. Εγω παντως θα εμμεινω στην αποψη μου οτι ολοι οι rockαδες Metalαδες πρεπει να τους ψηφισουμε, ετσι για να δειξουμε οτι το rock και το Metal δεν πεθαναν