ελληνική μουσική
    763 online   ·  210.833 μέλη

    Eurovision 2008 Φιλανδία...Το κομμάτι τους....

    sea_like_eyes
    21.05.2008, 17:08

    ''Εγώ ήδει έχω βάλει πένθος για το Σαν Μαρίνο που δεν πέρασε στην επόμενη φάση...μπορεί όμως να δοκιμάσει σε λίγο καιρό την τύχη του ξανα στο καρναβάλη στην Πάτρα μαζί με τα άλλα άρματα..''

    να το ελεγε κανεις αλλο . . . να πω ο.κ ! Μερικα groups μονο τα οποια γνωριζεις φιλε Nτινο . . .

    the gathering

    Paradise Lost

    Τiamat

    Theatre of tragedy (πληκτρα . . . )

    Anathema

    Laguna Coil . . . μουσικα το κομματι παραπεμπει στα παραπανω groups ! ! !

     

    Y.Γ το τραγουδι της Φινλανδιας . . . ποτε δεν μου αρεσαν τα clice του Metal . . . μετα αναρωτιομαστε γιατι  ειναι μουσικη κυριως για παιδια κι εφηβους !Δεν μου ειπε ΤΙΠΟΤΑ το τραγουδι . . . θεωρω την Φινλανδοφωνη-Epic-heavy σκηνη . . . γελοια . . . Sorry , για γελια ηθελα να πω !

     


    seras
    21.05.2008, 17:22

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 21-05-2008 στις 17:08 έγραψε...

    ''Εγώ ήδει έχω βάλει πένθος για το Σαν Μαρίνο που δεν πέρασε στην επόμενη φάση...μπορεί όμως να δοκιμάσει σε λίγο καιρό την τύχη του ξανα στο καρναβάλη στην Πάτρα μαζί με τα άλλα άρματα..''

    να το ελεγε κανεις αλλο . . . να πω ο.κ ! Μερικα groups μονο τα οποια γνωριζεις φιλε Nτινο . . .

    the gathering

    Paradise Lost

    Τiamat

    Theatre of tragedy (πληκτρα . . . )

    Anathema

    Laguna Coil . . . μουσικα το κομματι παραπεμπει στα παραπανω groups ! ! !

     

    Y.Γ το τραγουδι της Φινλανδιας . . . ποτε δεν μου αρεσαν τα clice του Metal . . . μετα αναρωτιομαστε γιατι  ειναι μουσικη κυριως για παιδια κι εφηβους !Δεν μου ειπε ΤΙΠΟΤΑ το τραγουδι . . . θεωρω την Φινλανδοφωνη-Epic-heavy σκηνη . . . γελοια . . . Sorry , για γελια ηθελα να πω !

     



    Απο τα παραπάνω συγκροτήματα ακούω anathema και πολύ λίγο Lacuna coil....

    Δεν θα κάτσω να βάψω μαύρα επειδή δεν πέρασε το Σαν-the gathering-Paradise Lost-Tiamat-Theatre of Tragedy-Anathema-Lacuna Coil...

    Απο εκεί και πέρα, μπορείτε να ανοίξετε ένα topic διαμαρτυρίας που κόπηκε το κομμάτι που σας άρεσε...δεν νομίζω άλλωστε ότι επειδή πέρασε η Φινλανδία, κόπηκε το Σαν Μαρίνο..


    musichell
    21.05.2008, 18:46

    λοιπον,το τραγουδι ειναι pure Heavy Metal,ουρλιαχτα,καλπαζοντα riffs,δερματινα,headbanging,μια χαρα το βρισκω.πολυ πιο βαρυ και μεταλ απ τους lordi.τα περι πρωτοτυπιας δεν εχουν θεση καθως δεν ειναι Metalvision αυτο το τσιρκο αλλα eurovision οποτε για τα δεδομενα της ο μεταλλικος παιανας των βορειων πολεμηστων δεν πρεπει να χαλαει κανεναν μεταλλα.μεσω της αντιγραφης των βασικων στοιχειων-κλισε του αγνου χεβι μεταλ δινουν ενα χαστουκι στην αισθητικη των γιουροβιζιονιστων εκνευριζοντας τους ισως και κανοντας τους υποψιασμενους μεταλ ακροατες να χαμογελασουν ασθανομενοι πως στη θεση των φινλανδων βλεπουν τους iron maiden,manowar,saxon,dark quarterer,omen κ.α....

    δεν ειναι τραγουδι που εντυπωσιαζει με το πρωτο ακουσμα αλλα οσο το ακους τοσο σε κερδιζει κι αυτο αν μη τι αλλο δεν ειναι κακο...

    κανω πως δεν ακουσα τις χαζες παρουσιαστριες να λενε στον ημιτελικο πως οι terasbetoni εχουν λανσαρει στη φινλανδια ενα νεο μουσικο ειδος το symphonic power Metal!xaxaxaxaxaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!παρολη την ανακριβεια πορωθηκα ακουγοντας απ την  τηλεοραση τις λεξεις αυτες...symphonic power Metal!!!!!!!!!!!


    thaliey
    21.05.2008, 19:44

    τελικα μετα απο χθες που το ειδα μου αρεσε πολυ η εμφανση του...ηταν πολυ καλο{#emotions_dlg.rockon}


    thaliey
    21.05.2008, 19:47

    τα σπασανε τελικααααααααα


    Angelofdeath1990
    22.05.2008, 06:50

    "καθόλου προτωτυπο riff...","δεν θα περπατήσει στον τελικο..."-"Ακούστε το,ψηφίστε το μπορεί να μην είναι το τέλειο αλλά είναι αρκετά καλό για Eurovision..."angelofdeath1990...οταν μιλουσα πριν ακομη μαθευτει τι θα παει στην Eurovision αυτα ακουγα...και να σας πω κατι να ευχαριστιεστε ρε που πια τα κολλημενα μυαλα των διοργανοτών ξεκολλησαν και οι κολημενοι ακροατες ξεκολλησαν..και μην πειτε το κλασσικο "μονο οι μεταλλαδες τους ψηφισανε..."σας το υπογραφω οτι αποκλειεται να το ψηφισανε μονο μεταλλαδες και σας πληροφορω οτι ειδικα απο ελλαδα που πανω κατω εχω την νοοτροπια ενως μεταλλα κανεις δεν ασχολειται με αυτην την γελοια διοργανωση αρα αποκλειεται να τους βγαλανε οι μεταλλαδες και για να ψηφισανε και απλοι ανθρωποι που δεν εχουν σχεση με μεταλ και ακουνε μονο μια μελωδια σημαινει οτι τους αρεσανε και το γουσταρανε οσο "ξεπερασμενο" φαινεται σε εμας γιατι εχουμε συνηθισει στα τραγουδια με τα μεγαλα σολο που ο κιθαριστας παιζει τα κερατα του και δεν τα αγγιζει ουτε ενας μουσικος και με τα riff που για να τα παιξεις πρεπει να εχεις παθει 10 φορες τενοντιτιδα....και στο κατω κατω ποιοι θελατε να πανε απο φιλανδια οι COB?οι Ensiferum?οι Senteced?οι Ensiferum?οι Norther?οι HIM?οι Korpiklaani?οι Stratovarius? και αλλα πολλα μεγαλα ονοματα της μετα φιλανδικης σκηνης που σας πληροφορω εχουν προσφερει πολλα στην μεταλ σκηνη του σημερα......αρα λοιπον να μην μου συγκρινεται και μην μου μιλατε για πραγματα που δεν γινονται...γιατι και εγω ανετα μπορω την Eurovision να την κανω Metalvision μονο και μονο με συγκροτηματα που ξερω...γιατι ανετα θα μπορουσα να πω..."τι βλ@κεια πηγε η Αρμενια,γιατι δεν πηγαν οι SOAD αφου μπορουνε..."ετσι ειναι και τωρα με αυτα που λετε..."γιατι αραγε ο laiho με τοσα βραβεια δεν πηγε να παρει αλλο ενα για την φιλανδια..?ελα μου ντε για σκεψου λιγο.....


    katurunen
    22.05.2008, 14:32

    Παράθεση:
    Το μέλος deathminor88 στις 21-05-2008 στις 12:40 έγραψε...

    Η Μαγγίρα είπε ότι εφήυραν το Symphonic Heavy Metal !!!!??!!!

    {#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy} {#emotions_dlg.lol} ...ΑΠΛΑ LOL