ελληνική μουσική
    457 online   ·  210.845 μέλη

    Συναυλία Μαχαιρίτσα στο Λυκαβηττό: Εντυπώσεις, video, φωτογραφίες

    margot
    01.05.2008, 12:04

    Καλημέρα σε όλους...

    Πριν λίγο καιρό άκουσα τυχαία στο ραδιόφωνο ότι αρχές Ιουλίου θα δώσουν συναυλία στο Λυκαβητό ο Μαχαιρίτσας μαζί με πολλούς καλλιτέχνες που έχει συνεργαστεί στο παρελθόν (Παπακωνσταντίνου, Τσακνή κ.α.) Επειδή ήμουν όμως στο λεωφορείο δεν μπόρεσα να ακούσω λεπτομέρειες (ημερομηνίες κλπ).Προσπάθησα να διασταυρώσω την είδηση αλλά δεν τα έχω καταφέρει. Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό;

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 06-06-2008 12:42 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 06-06-2008 17:40 ]


    antreas_dr
    01.05.2008, 12:54

    3 & 4 Ιουνίου.

     

    Στο θέταρο του Λυκαβητού ... Επανένωση των Τερμιτών...


    margot
    01.05.2008, 12:58

    Ευχαριστώ για την πληροφορία. Είχα ακούσει λάθος μήνα γι΄αυτό δεν το εύρισκα. Γνωρίζεις για προπώληση εισιτηρίων - ακόμη και μέσω Internet; 


    tranzistoraki
    01.05.2008, 15:23

    ΛΑΥΡΕΝΤΗΣ ΜΑΧΑΙΡΙΤΣΑΣ

    20 ΧΡΟΝΙΑ, ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ

    ΣΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΛΥΚΑΒΗΤΤΟΥ

    ΤΡΙΤΗ 3 ΙΟΥΝΙΟΥ 2008

    & ΤΕΤΑΡΤΗ 4 ΙΟΥΝΙΟΥ 2008

    ΕΚΛΕΚΤΟΙ ΠΡΟΣΚΕΚΛΗΜΕΝΟΙ (“Είπα στους Φίλους”): Angelo Branduardi, Βαγγέλης Γερμανός, Ελεωνόρα Ζουγανέλη, Χρήστος Θηβαίος, Βασίλης Καζούλης, ΚΙΤΡΙΝΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ, Γιάννης Κότσιρας, Θάνος Μικρούτσικος, Σάκης Μπουλάς, Γιώργος Νταλάρας, Βασίλης Παπακωνσταντίνου, Φίλιππος Πλιάτσικας, Μιλτιάδης Πασχαλίδης, Διονύσης Σαββόπουλος, Μπάμπης Στόκας, Δημήτρης Σταρόβας, Τάνια Τσανακλίδου, τερμιτες ,Διονύσης Τσακνής.

    ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ:

    Μια μουσική πορεία είκοσι και πλέον χρόνων από τον πρώτο του προσωπικό δίσκο μέχρι σήμερα και μια παρέα ισάριθμων φίλων-δισκογραφικών και συναυλιακών συνοδοιπόρων που έδραξαν την ευκαιρία για δύο επετειακές, “απρόβλεπτες” συναυλίες αποτελούν απλά την αφορμή για το ροκ πάρτυ που θα στηθεί για δύο ημέρες στο Θέατρο Λυκαβηττού, την Τρίτη 3 και την Τετάρτη 4 Ιουνίου 2008.

    Τόσα Χρόνια, μια Ανάσα”, από τα πρώτα δειλά κιθαρίσματα σφραγισμένα στις καρδιές μας “Σε Στυλ να μην Ξεχνιόμαστε” αλλά και στο πρώτο Best of cd του Λαυρέντη Μαχαιρίτσα, τη διπλή συλλογή με κομμάτια από την solo δισκογραφία του θα πλημμυρίσουν την σκηνή του Λυκαβηττού με επιτυχίες που αγαπήσαμε, τραγουδήσαμε και έχουν αφήσει το ίχνος τους στο ελληνικό τραγούδι. 20 χρόνια “Έτσι κι Αλλιώς” από τον πρώτο “Ο Μ’ Αγαπάς κι η Σ’ Αγαπώ” με “Rock NRoll στο Κρεβάτι”, “Σκόνη”, “Φλασάκι”, “Διδυμότειχο Μπλουζ” και “Τι να πω”….

    Να Δεις τι σου ‘χω για Μετά”…

    Δυναμικές ροκιές, “Σκληρή Μουσική” και ηλεκτρικές ροκ μελωδίες από την εποχή των Τερμιτών, μπαλάντες και ιταλικές διασκευές, πετυχημένες συνεργασίες με στίχους τρυφερούς και ήχους γνώριμους που άντεξαν στο “Ημίφως” και στον χρόνο, ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας και οι “Ένας κι Ένας” εκλεκτοί προσκεκλημένοι του “Θα Ρίξουν Κόκκινο στη Νύχτα” ενώ ο ίδιος θα χρωματίσει μοναδικά με την φωνή του, το ιδιαίτερο ερμηνευτικό του ύφος και το αυθόρμητο παίξιμο τραγούδια που τον έχουν καταξιώσει ως έναν από τους σημαντικότερους τραγουδοποιούς της γενιάς και του μουσικού του χώρου. Και “Τι (Άλλο) Ζητάω”…

    Σε ένα ατμοσφαιρικό flash back είκοσι μαγικών μουσικών χρόνων, ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας κλείνει έναν κύκλο και ανακεφαλαιώνει παρέα με τους φίλους του δύο δεκαετίες μουσικής. Τραγουδούν μαζί του με παρεϊστικη διάθεση και χιούμορ, όλοι στον ίδιο χώρο και χρόνο αυτή τη φορά, τραγούδια με ήχους ζωντανούς περιδιαβαίνοντας διαφορετικά ενορχηστρωτικά μονοπάτια κι “Η Νύχτα θα το Πει”…

    Την μουσική παρέα ολοκληρώνουν οι…+

    Και επειδή… “Το Διάλειμμα Κρατάει Δυό Ζωές” στο Θέατρο Λυκαβηττού, για δύο ημέρες, την Τρίτη 3 και την Τετάρτη 4 Ιουνίου με το “δικό μας ροκ” που θα σας κάνουν να αναφωνήσετε “Άφησέ με Εδώ”!

    πηγή: www.metrolive.gr (Δεν αναφέρει τιμή εισιτηρίου & προπώληση)


    margot
    01.05.2008, 19:07

    Ευχαριστώ πολύ, tranzistoraki

     


    F_ANGEL
    01.05.2008, 20:21

    Μου αρέσει πολύ ο Μαχαιρίτσας..Έχει τέλεια τραγούδια..Κι αν και οι ημερομηνίες συμπίπτουν με την εξεταστική μου θα κανονίσω να πάω μια από τις 2 μέρες..Ευχαριστώ για την ενημέρωση παιδιά..{#emotions_dlg.thumbup}


    darbukaboy
    01.05.2008, 21:04

    Κατι τετοια δεν πρεπει να χανονται!!!


    raisa
    01.05.2008, 21:23

    και ναι... {#emotions_dlg.clap}

    οι εξετασεις μου θα εχουν τελειωσει (!) οποτε κατι μου λεει πως θα κατεβω μια βολτα προς τα κατω...

    {#emotions_dlg.beer}

     


    rompa
    01.05.2008, 22:42

    Καλέ όλη η μουσική σκηνή θα είναι μαζί του ... Smile

    Ωραίο ακούγεται


    Termite
    02.05.2008, 08:25

    Πρόκειται για τεράστιο event.

    Ειδικά η νέα επανένωση των Τερμιτών (και πράγματι θα είναι όλοι εκεί, μια και ο Παύλος κατεβαίνει απο Βουλγαρία!!!) και η παρουσία του Μπραντουάρντι θα δώσουν άλλο νόημα.

    Όμως, αν δεν κάνω λάθος, οι εμφανίσεις των καλλιτεχνών θα μοιραστούν στις 2 μέρες. Απ'οσο ξέρω ο Σαββόπουλος δε θα είναι και τις 2 μέρες...


    Xrononaytis
    02.05.2008, 15:33

    Και ο Βασιλης θα ειναι μια μερα μονο . Θα ειμαι εκει .


    john1989
    02.05.2008, 21:39

    na parei mia bdomada paratsh h eksetastikh sth patra gt ksekiname 2 iouniou kai egw den tha mporesw na eimai....................................................................

    alliws tha eimai kai stis 2 mesa................................


    kithara-woman
    03.05.2008, 00:46

    Θέλω να πάω και τις δυο μέρες!{#emotions_dlg.clap}

    Θα τα καταφέρω;

    Γιατί σκέφτομαι ότι αν πάω μόνο την μια,την επόμενη θα μου αρέσουν εξίσου όσοι είναι,αφού είναι σαν να έχει μαζευτεί η Εθνική Ομάδα Τραγουδιού!!{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.thumbup}

     


    gtpk
    06.05.2008, 00:54

    sygnwmh alla den kserw kati....{#emotions_dlg.confused1}

    ama ma8eis kati gia maxairitsa alkinoo oti erxontai iwannina enhmerwse mas..... please{#emotions_dlg.biggrin}


    galateia5
    07.05.2008, 19:47

    Αχ θα είναι παραπάνω από καταπλικτικό όλλο αυτό!!! Αν μάθει κανείς πώς θα χωριστούν οι καλλιτέχνες ας το πει για εκείνους που δεν θα μπορέσουν να πάνε και τις δύο μέρες!!! 


    tranzistoraki
    09.05.2008, 20:20

     

    Tιμή εισιτηρίων: 20 €

    Προπώληση εισιτηρίων: Virgin megastores (Σταδίου 7-9 Σύνταγμα και the Mall, τηλ. 210.3314.788), Tαμεία Ελληνικού Φεστιβάλ (Πανεπιστημίου 39) και www.i-ticket.gr (τηλ.(801 11 60 000)


    mi_me_oneireuteis
    11.05.2008, 01:31

    Σε συνέντευξή του στο δίφωνο ο Μαχαιρίτσας λέει ότι θα'ναι η μοναδική του συναυλία για φέτος το καλοκαίρι.

    Δυστυχώς θα 'χω εξετάσεις εκείνες τις μέρες και δεν είναι σίγουρο αν θα μπορέσω να πάω. {#emotions_dlg.crying}¨Κρίμα και δεν ήθελα με τίποτα να το χάσω!

    Α!και για κάποιον που ρώτησε για Αλκίνοο επίσης κάτι άκουσα πως η μόνη συναυλία που θα κάνει είναι αυτή στο schoolwave στο θέατρο Βράχων 5/7 νομίζω!


    kithara-woman
    11.05.2008, 02:31

    Θέλω να πάω και τις δύο μέρες!!Αλλά σκέφτομαι ότι μετά θα κοιμάμαι στη δουλειά!{#emotions_dlg.crying}{#emotions_dlg.sleep1}{#emotions_dlg.sleep1}

    Την μια θα παω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!

    Οργανώνουμε καμια παρεούλα να πάμε;Νωρίς είναι βέβαια αλλά θα ήταν ωραία ιδέα.Σίγουρα θα είμαστε αρκετοί που θα πάμε.Μεγάλο γεγονός.Τόσοι καλλιτέχνες.Με την πραγματική έννοια του όρου.{#emotions_dlg.rockon}


    TarzaN151
    30.05.2008, 10:48

    Παράθεση:

    Το μέλος tranzistoraki στις 09-05-2008 στις 20:20 έγραψε...

     

    Tιμή εισιτηρίων: 20 €

    Προπώληση εισιτηρίων: Virgin megastores (Σταδίου 7-9 Σύνταγμα και the Mall, τηλ. 210.3314.788), Tαμεία Ελληνικού Φεστιβάλ (Πανεπιστημίου 39) και www.i-ticket.gr (τηλ.(801 11 60 000)



     

    Να φανταστώ 20€/ήμερα; (θέλω να τους δω όλους {#emotions_dlg.sad})


    galateia5
    30.05.2008, 13:31

    Ναι είναι 20 για καθε μέρα ξεχωριστά.....Κι εγώ ήθελα να πάω και στις δύο αλλά δεν γίνεται! Πολυ κρίμα.....