ελληνική μουσική
    734 online   ·  210.833 μέλη

    Οταν οι ανθρωποι ονειρευονται...

    DenSouLeo
    15.08.2004, 22:03
    Kapou diavasa simera: "OTAN OI ANTHROPOI ONEIREUONTE O THEOS XAMOGELAEI"... k gia na po tin alitheia den ime sigouri an katalava sosta ti thelei na pei... eseis ti nomizete? fysika o kathenas tha exei ti diki tou apopsi...sosti i lathos...enas Theos kserei!
    ANNIO
    16.08.2004, 07:34
    Aπλούστατα εννοεί ότι μας βλέπει ο καλός Θεούλης από ψηλά να ονειρευόμαστε και να κάνουμε σχέδια και τι άλλο να κάνει;;;Γελάει και λέει από μέσα του:"Kαημένοι άνθρωποι,ότι και να προγραμματίζετε εγώ θα αποφασίσω στο τελος..."Οπότε το συμπέρασμα είναι να ζούμε τη στιγμή και την κάθε μέρα σαν να'ναι η τελευταία γιατί που ξέρουμε,ο Θεός μπορεί να γελάει για μας...!!!
    SteliosG
    16.08.2004, 08:17
    Εγω παντως πιστευω οτι θελει να πει πως οταν ο ανθρωπος ονειρευεται, ειναι ελπιδοφορο και ενδειξη υγειους πνευματος... και ο Θεος χαιρεται..!!!!

    Δε νομιζω οτι ο "ρολος" του Θεου (ειτε χριστιανικο ειτε καποιου αλλου) προσδιοριζεται ως ο δικτατορικος που αποφασιζει κ διατασει για τη ζωη των ανθρωπων. Αυτες ειναι αντιληψεις αλλων εποχων ή ανθρωπων που αισθανονται ερμαια του οποιουδηποτε Θεου κ δεν εχουν καταλαβει το πραγματικο νοημα της θρησκεις κ της πιστης (εαν πιστευουν)!!!
    Nekros
    16.08.2004, 11:21
    Στην σημερινή εποχή που ζούμε το να ονειρεύεται κανείς είναι κάτι το δύσκολο! Δηλαδή έχουμε μπει σε έναν κύκλο, σε έναν χορό που θέλουμε δεν θέλουμε ακολουθούμε τον ρυθμό αυτό! Με πιο απλά λόγια το να ονειρεύεσαι είναι πολυτέλεια! Έτσι λοιπόν η συγκεκριμένη φράση θέλει να πει πως όταν ονειρευόμαστε ο προσωπικός μας θεός (ο εαυτός μας, η συνείδησή μας) χαμογελάει διότι καταλαβαίνουμε πως "υπάρχουμε" ακόμα...
    XeniaRodo
    16.08.2004, 12:23
    Aμα ροχαλίζουμε τι κανει?
    τότε πεθαινει στο γέλιο....
    SteliosG
    16.08.2004, 17:19
    θα συμφωνησω απολυτα με το Νεκρο!!! οσο για τη ΧανιαΡοδο, τι να πω... διελυσε τη κουβεντα!! καλυτερα ρε παιδια μη γραφετε οτι σας κατεβει ετσι απλα για να γραψετε!! anyway! αποψή μου βεβαια!!!
    Haroulinda
    17.08.2004, 09:13
    Δηλαδή εσύ ΣτέλιοΤζ είσαι το Wording Police? Ενα αστείο έκανε η κοπέλλα καθόλου δεν άλλαξε το θέμα!!!

    Και εγώ συμφωνώ με τον Νεκρό ειδικά στο σημείο που λέει ότι ο καθένας μας έχει τον προσωπικό του Θεό.

    Δεν συμφωνώ με τον ΣτέλιοΤζ στο ότι υπάρχουν άνθρωποι έρμαια του οποιουδήποτε Θεού, απλά υπάρχουν άνθρωποι με περισσοτερες ανασφάλειες που προσπαθούν να πιαστούν απο κάπου!!!


    SteliosG
    19.08.2004, 07:20
    δεν ειμαι κανενα wording police!!! απλα οπως εσυ λες την αποψη σου ετσι κ εγω!!!!! καλημερααααααα!!!!
    DenSouLeo
    23.08.2004, 21:07
    m'aresoune oi apopseis sas paidia! oraia ta oneira ftanei na min ine mono...therinis niktos!!! k sto kato kato opos leei k o Vasilis: "aksizei file na iparxeis gia ena oneiro ki as ine i fotia tou na se kapsei..."

    keep walking guys...
    asteraki
    25.08.2004, 11:31
    ΣΤΑ ΜΑΓΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ

    Μουσική - Ερμηνεία: Παντελής Θαλασσινός
    Στίχοι: Ηλίας Κατσούλης

    "Στα μάγια και στα όνειρα
    έχτισα τη ζωή μου
    κι ένα λουλούδι φύτεψα
    μες στην αναπνοή μου.

    Στον ήλιο και στον άνεμο
    έδεσα την ψυχή μου
    με μια κλωστή και μέτρησα
    στο φως την αντοχή μου.

    Στα μάγια και στα όνειρα
    έψαχνα χρόνια φως μου
    τη λέξη που δεν γράφουνε
    τα λεξικά του κόσμου"