ελληνική μουσική
    515 online   ·  210.821 μέλη

    Κανείς συμβουλές για εξετάσεις Proficiency;

    Moonchild92
    02.05.2008, 00:24

    Σαν κάθε καλό παιδί, ήρθε η ώρα και για τις δικές μου εξετάσεις... Αύριο(3/5)δίνω προφορικά Michigan Proficiency και την άλλη Κυριακή(11/5)γραπτά και έχω άγχος... Καμιά βοήθεια ή συμβουλή για την ώρα εκείνη;;;


    Vanna
    02.05.2008, 00:34

    Ωχ τι μου θύμησες! Πέρσι τέτοια εποχή ετοιμαζόμουν για το Cambridge! Είχε συμπέσει και μια συναυλία που έδινα και φοβόμουν μήπως δεν προλάβαινα.

    Για τα προφορικά προσπάθησε να συγκεντρωθείς σε αυτά που σε ρωτάνε. Δεν χρειάζεται να μιλάς γρήγορα αλλά αργά για να μπορείς να σκέφτεσαι αυτά που θα πεις, Δεν πειράζει αν κάνεις κάποιο λάθος. Αν το καταλάβεις και το διορθώσεις τόσο το καλύτερο. Προσπάθησε να έχεις άνεση στο λόγο σου και συνοχή. Γενικά οι εξεταστές βοηθούν αρκετά οπότε μην διστάσεις να τους ρωτήσεις εαν έχεις απορίες.

    Όσο για τα γραπτά, μην βιάζεσαι, συγκέντρωση, διπλός έλεγχος και ψυχραιμία!

    Ελπίζω να σε βοήθησα! Καλή σου επιτυχία!


    gioreta
    02.05.2008, 09:26

    Αχ καλε κι εγω δινωωω!!!!!!!Εμενα με βοηθησες Vanna...!!!!!!Smile


    sea_like_eyes
    02.05.2008, 10:06

    τζαστ . . . μπι γιορσελφ . . .


    gioreta
    02.05.2008, 10:08

    Εγω την τελευταια φορα που εδωσα παραημουν ο εαυτος μου μεχρι που τον εστησα τον εξεταστη!!!!!!!!!!!!!!!!!Δε με  πηρε βεβαια στο ψιλο...(παλι καλα!!!!!Δε με εκοψε)


    Moonchild92
    02.05.2008, 10:10

    Ευχαριστώ για την βοήθεια Vanna κι ελπίζω να πάω να γράψω να το πάρω για να συγκεντρωθώ σε εξετάσεις και MH... {#emotions_dlg.smartass} Πάντως ότι άλλες συμβουλές γίνουν, δεκτές και με το παραπάνω... Wink


    gioreta
    02.05.2008, 10:15

    Καλη μας επιτυχια λοιποοοοοοοον


    Moonchild92
    02.05.2008, 10:29

    Εγώ πάλι πρόπερσι στο Cambridge Lower είχα φοβερό άγχος για τα προφορικά και όταν μπήκα στην αίθουσα, αντί να μου λυθούν τα πόδια, μου λύθηκε η γλώσσα...Και μου βαλε Α!Ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα...
    Τελικό αποτέλεσμα:Οριακό Α Grade{#emotions_dlg.smartass}


    poison_girl
    02.05.2008, 10:39

    το μυστικο της επιτυχιας ειναι να μην εχεις αγχος και να σκεφτεσαι θετικα!!!!

    εεε καλη επιτυχιαααα!!!!!{#emotions_dlg.thumbup}


    rompa
    02.05.2008, 14:09

    Δεν θα πρωτοτυπήσω  ... "Προσπάθησε να αποβάλλεις το άγχος σου για να εκμεταλλευτείς στο μέγιστο τον χρόνο που σου δίνεται " . Όσο για τα προφορικά ακόμα και κάποιο στραβόξυλο να είναι ο εξεταστής "Να είσαι ευγενής και τυπικός " ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!{#emotions_dlg.beer}


    Rudess
    02.05.2008, 15:44

    Μην αγχώνεσαι αν είσαι έτοιμος δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς.Εγώ στο φροντιστήριο είχα πεθάνει στο γέλιο και στην πλάκα με τους φίλους μου αλλά αυτό δεν με εμπόδισε να το πάρω.(Πρόσπάθησα να μην κοιτάω φίλους και γελάω κατα τη διάρκεια της εξέτασης βεβαίως,βεβαίως μόνο κλεφτές ματιές)

     

    Στα προφορικά προσπάθησε να λες αυτό που θα έλεγες και στα ελληνικά με λίγο πιο κρύο(αγγλικό) τρόπο.Εμένα μου χε σπάσει τα.......νεύρα για το τι διαφορές έχουν οι Άγγλοι με τους Ιρλανδούς,επειδή απλώς του είπα ότι θέλω να ταξιδέψω στην Ιρλανδια(έχει τον τάφο του Rory Gallagher και ωραία μυθολογία).

     

    ΑΥΤΑ.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!{#emotions_dlg.clap}

    ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΘΕΤΙΚΑ.{#emotions_dlg.helpsmilie}ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ.{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.crying}


    -Sadahzinia-
    02.05.2008, 15:54

    Αν σας πω ότι σας ζηλεύω θα με περάσετε για τρελή ε? Καλύτερα να διάβαζα για proficiency παρά αυτά που διαβάζω τώρα...

    Λοιπόν..

    {#emotions_dlg.nono}

    -ελληνικές λέξεις(ούτε καν ένα ναι)

    ΄-Πολλά εεε εεε

    -παράκληση για επανάληψη της ερώτησης(ανοίγουμε τα αυτάκια μας και την κατανοούμε με την πρώτη)

    -φοβισμένο ύφος

     

    {#emotions_dlg.clap}

    -Aυτοπεποίθηση

    -Αν δεν μας έρχεται μία λέξη βρίσκουμε αμέσως συνώνυμη και ας μην είναι πολύ σωστη

    -Στα γραπτά όχι πολλές μουτζούρες

     

    Καλή Επιτυχία!!!!!!


    -----------------
    εχεις τα πινελα εχεις και τα χρωματα...φτιαξε τον παραδεισο και μπες μεσα...Νικος Καζαντζακης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : -Sadahzinia- στις 02-05-2008 15:56 ]


    Moonchild92
    02.05.2008, 15:56

    Παράθεση:

    Το μέλος Rudess στις 02-05-2008 στις 15:44 έγραψε...

    Μην αγχώνεσαι αν είσαι έτοιμος δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς.Εγώ στο φροντιστήριο είχα πεθάνει στο γέλιο και στην πλάκα με τους φίλους μου αλλά αυτό δεν με εμπόδισε να το πάρω.(Πρόσπάθησα να μην κοιτάω φίλους και γελάω κατα τη διάρκεια της εξέτασης βεβαίως,βεβαίως μόνο κλεφτές ματιές)

     

    Στα προφορικά προσπάθησε να λες αυτό που θα έλεγες και στα ελληνικά με λίγο πιο κρύο(αγγλικό) τρόπο.Εμένα μου χε σπάσει τα.......νεύρα για το τι διαφορές έχουν οι Άγγλοι με τους Ιρλανδούς,επειδή απλώς του είπα ότι θέλω να ταξιδέψω στην Ιρλανδια(έχει τον τάφο του Rory Gallagher και ωραία μυθολογία).

     

    ΑΥΤΑ.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!{#emotions_dlg.clap}

    ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΘΕΤΙΚΑ.{#emotions_dlg.helpsmilie}ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ.{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.crying}



    Δεν την είχα σκεφτεί αυτήν τη προοπτική...Και αυτο για την Ιρλανδία(ειδικά το πρώτο) τείνει να μου γίνει πόρωση....και θα φταις εσύ rudess!!!!Cool


    Moonchild92
    02.05.2008, 16:01

    Παράθεση:

    Το μέλος -Sadahzinia- στις 02-05-2008 στις 15:54 έγραψε...

    {#emotions_dlg.nono}

    -ελληνικές λέξεις(ούτε καν ένα ναι)

    ΄-Πολλά εεε εεε

    -παράκληση για επανάληψη της ερώτησης(ανοίγουμε τα αυτάκια μας και την κατανοούμε με την πρώτη)

    -φοβισμένο ύφος

     

    {#emotions_dlg.clap}

    -Aυτοπεποίθηση

    -Αν δεν μας έρχεται μία λέξη βρίσκουμε αμέσως συνώνυμη και ας μην είναι πολύ σωστη

    -Στα γραπτά όχι πολλές μουτζούρες

     

    Καλή Επιτυχία!!!!!!


    -----------------
    εχεις τα πινελα εχεις και τα χρωματα...φτιαξε τον παραδεισο και μπες μεσα...Νικος Καζαντζακης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : -Sadahzinia- στις 02-05-2008 15:56 ]



    Πολύυυ καλό!{#emotions_dlg.clap} Κάποια απ' αυτά δεν τα 'χα θεωρήσει σημαντικά...
    Α, και καλή μονιμοποίηση!!!{#emotions_dlg.tt2}


    esta
    02.05.2008, 16:30

    MHN αγχώνεσαι!!!αυτο που χρειάζεται κυρίως είναι η Ψ-Υ-Χ-Ρ-Α-Ι-Μ-Ι-Α!!!!!εγώ πριν ένα χρόνο που έδωσα ήμουν άνετη και όλα πήγαν τέλεια!στα προφορικά να εισαι άνετη ,να μιλάς αργά και καθαρά και να είσαι φιλική μαζί τους.

    καλή επιτυχία και σκέψου μόνο τη χαρά που θα νιώσεις όταν θα βγεις από το εξεταστικό κέντρο και θα έχεις τελειώσει τα αγγλικά!!!Εγώ μόνο πάρτυ που δεν έκανα!!!!{#emotions_dlg.rockon}


    Moonchild92
    02.05.2008, 22:16

    Λοιπόν, εγώ τώρα πάω να ρίξω έναν καλό ύπνο(Ποιος εγώ;Μη χειρότερα..){#emotions_dlg.sleep1}

    για να 'μαι φρέσκος για τον α' γύρο ({#emotions_dlg.scared})  άυριο.Σας καληνυχτίζω... Α, και καλή μου τύχη....{#emotions_dlg.beer}


    kamelia8
    02.05.2008, 23:35

    Πέρσι το Μάρτιο έδωσα το Michigan και το πέρασα...

    Έστω και κατόπιν εορτής, να σου πω να είσαι χαλαρός, ειδιλά στα προφορικά! Αν μπεις με αυτοπεποίθηση, θα είναι καλύτερα!

    Αν κολλήσεις, συνέχισε να μιλάς και λέγε ... ότι σκέφτεσαι, ότι κόλλησε το μυαλό σου...

    Το θέμα είναι να είσαι χαλαρος!

    Καλή επιτυχία!!

     

    (Και να μας πεις τα αποτελέσματα όταν βγουν, οκ;)


    punkster
    03.05.2008, 01:53

    Στα προφορικα παντως, να προσπαθεις να μιλας χαλαρα, λες και εχει παει ταξιδι στο εξωτερικο, ή μιλας στην αγγλιδα γειτονισα σου.
    Μην το βλεπεις σαν εξεταση, δες το σαν μια ευκαιρια να μιλησεις αγγλικα.
    Εχε το στιλ που εχεις κανονικα, μην γινεις υπερβολικα επισημη, γιατι η προσπαθεια θα σε αγχωσει και θα σε μπερδεψει.
    Και ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ μην τρομοκρατηθεις αν κανεις καποιο λαθος! 
    Αν δεν μπορεις να βρεις μια λεξη για να πεις κατι, προσπαθησε να το περιγραψεις με πολλες λεξεις.
    Και μην εισαι ψευτικη οταν μιλας.

    Να εισαι χαλαρη, να γελας, οταν σε ρωτανε κατι γενικο (ξερεις, απο αυτα που ρωτανε πριν αρχισει η κανονικη εξεταση) απαντα ευθυμα (και αμα ταιριαζει κανε και κανεναν....αστεϊσμο!).
    Θα νιωσεις οικεια και καλα και εσυ, και θα μεταδωσεις θετικα vibes στους εξετασες!

    Και θυμησου τον Bob Marley:
    Don't worry about a thing,
    cause every little thing
    it's gonna be alright.......
     

    {#emotions_dlg.rockon}

     

     


    Moonchild92
    03.05.2008, 12:28

    Παιδιά μόλις γύρισα κι απ' ότι κατάλαβα τα πήγα πάααρα πολύ καλά!!!!{#emotions_dlg.thumbup}
    Κυριολεκτικά την ξέσκισα την εξετάστρια(μη σας μπαίνουν ιδέες, ήταν χειρότερη απ'την Μαρία την άσχημη)!!!!!!{#emotions_dlg.lol}
    Με ρώτησε και για ένα ρητό, πράγμα που (όπως μου είπαν αργότερα) σημαίνει ότι με πηγαίνει για high pass(+90%)!!!!!!!!!!{#emotions_dlg.smartass}
    Α, και για όποιον ενδιαφέρεται, το θέμα ήταν το internet και της πρότεινα και για συζήτηση το mh!!!!!!!!!!!!wink
    Στις υγειές μας και πάμε για την άλλη Κυριακή για τα γραπτά!!!!!!!!!!!!
    {#emotions_dlg.beer}

    Εννοείται ότι σας ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    -----------------
    "i am not young enough to know everything." oscar wilde (Αλλά εγώ είμαι...)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Moonchild92 στις 03-05-2008 12:31 ]


    gioreta
    03.05.2008, 12:47

    Μπραβο Moonchild92!!!!!!Αντε να παρω κι εγω σειρα τωρα......εγω δινω προφορικα μετα τα γραπτα{#emotions_dlg.sad}....καλη επιτυχια και στα γραπτα !!!!!!!!!!!!!